BUSBAAS VAN Z.W.H. BOOS OP DE VAKBONDEN Wij zijn gewone werkers in de maatschappij Studieboeken ieder jaar weer raadplegen Wij konden zo goed overweg Oud-minister Brown faalde in poging tot vrede Ook Mao dreigt met kernwapens H.A.L. EIS D.A.L. STORTEN ZICII MET DE „HAMBURG" IN HET CRUISE-AVONTUUR Misschien..als... Recordverkoop van fietsen „ROOKTAFEL" DERTIG MILJOEN MAANDAG 24 MAART 1969 VLIEGEN STEEDS MOEILIJKER tJe Irant wel zeggen dat het vliegen steeds moeilijker wordt Vroeger was het meer handwerk: een kwestie van handen en billen. Als je vroeger de macht over je toestel stevig in handen had, zat je voor zestig procent al goed. „Aan zijn billen voelt iedere vlieger wat een machine doet en wil. Het billen- werk is er nog niet helemaal uit maar het vliegen wordt toch steeds meer een kwestie van techniek". Aan het woord een van d* verkeers vliegers uit alle windrichtingen die vo rige week op het congres van de Ifal- pa. (de internationale organisatie van verkeersvliegers) in Amsterdam de be langen (lees vooral veiligheid) van de internationale vliegerij bespreken: ge zagvoerder F. van Vianen (42) sinds 1946 in dienst van de KLM. Een van zijn eerste grote opdrachten kwam in 1948, toen hij werd uitgeleend aan de VN die hem als piloot voor graaf Ber- nadotte naar Palestina stuurde. /"'aptain Van Vianen vliegt bijna een kwarteeuw, waarin de vliegerij fu rore maakte. Het vliegen werd norma ler en astronauten namen de publieke bewondering voor „de piloot" goeddeels over. Hoe vinden de vliegers deze ont wikkeling? Voelen ze zich nu meer buschauffeurs? Captain Van Vianen. „Laat ik voor op stellen dat ik grote bewondering heb voor buschauffeurs als ik zie hoe ze die grote dozen vol mensen door het spitsuurverkeer loodsen. Als Je bedenkt dat zo'n chauffeur dan soms al uren op de weg zit en dat hij nog op schema moet rijden ook, vind ik dat knap". „Ik geloof dat de functies toch niet goed te vergelijken zijn. Maar het is juist dat het publiek niet meer zo tegen een vlieger opkijkt. Dat is alleen maar gunstig. Wij willen wel van die over dreven bewondering af. Wij zijn gewo ne werkers in de maatschappij. De astronauten zijn nu de hel den. „Ja. en terecht. Ze bijten op een ge weldige manier de spits af. Ik heb voor al bewondering voor de mentale benade ring. Het gaat hier inderdaad om pres taties die er bovenuit steken. Bevat tingsvermogen en koelbloedigheid spelen een grote rol". Het vliegen gaat steeds sneller, fre quenter en met grotere toestellen. De risico's zouden daardoor toenemen als er niet voortdurend nieuwe technieken en maatregelen kwamen, die de veilig heid in de lucht daarentegen eerder vergroten. De consequentie is wel dat de vlie- LONDEN De voormalige Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Geor ge Brown, heeft geprobeerd een vriendschappelijke handdruk te be vorderen tussen Arabische en Isra ëlische diplomaten en kwam terecht in een moeilijk diplomatiek incident, aldus heeft een van zijn medewer kers bevestigd. De medewerker die op dat ogenblik aanwezig was, zei het relaas van oog getuigen van het incident niet te kun nen ontkennen. „Te veel mensen za gen het" zei hij. Volgens ooggetuigen gebeurde het vol gende: Brown, de Egyptische am bassadeur Ahmed El-Feki en Jesja- jahoe Anoeg, gezant aan de Israëli sche ambassade, woonden een diner bij. Na het diner praatte Brown met de Israëlische diplomaat, toen de Egyp tische ambassadeur bij hem kwam, om hem (Brown) te begroeten. „Mag ik u mijn vriend van de Israëli sche ambassade voorstellen?" vroeg Brown. Anoeg stak zijn hand uit, maar de Egyptenaar weigerde die te drukken. „Weigert u een vriend van mij de hand te drukken?" vroeg Brown. De ambassadeur zei dat hij de hand niet wilde schudden van een Israëli. Brown zei toen, dat tenzij de Ara bier de Israëli de hand schudde, hij nooit meer de hand zou schudden van de Egyptische ambassadeur. HONG-KONG Volgens het in Hong Kong verschijnende dagblad The Star heeft Mao Tse-Toeng op een bijeen komst in Peking verklaard, dat China een Russische kernaanval met kern wapens zal vergelden. „Als de Russen kernprojectielen gebruiken, doen wij dat ook", zo zou hij gezegd hebben op de bijeenkomst, die belegd werd na het tweede incident rond 't eiland Daman- ski (Tsjen Pao). The Star beweert de verklaring van niet nader omschreven tcgslieden in China te hebben gekregen. De bijeenkomst werd naar verluidt bijgewoond door leden van het Politbu ro yan de Chinese communistische par tij en hoge officieren uit de grensgebie den in het noordwesten en zuidwesten. Mao stelde dat China niit uit is op het behalen van 'n overwinning op de Sov jet-Unie, maar slechts gebied wil terug hebben dat het land rechtens toekomt. Volgens Radio-Peking hebben de Chi nese troepen na de botsingen van 13 maart aan de Oessoeri een grote par tij wapens buitgemaakt, die de Russen in hun „dolle vlucht" hadden achterge laten. Daaronder zouden zich tanks en pantserwagens bevinden. In Iman, dichtbij het omstreden grensgebied, zijn de twee Russische officieren begra ven, die op 15 maart waren gesneuveld. De soldaten die in het gevecht waren omgekomen zijn in Wladiwostok begra ven. Het aantal Russische slachtoffers van de gevechten van 15 maart is niet bekend gemaakt. Bij het gevecht om het eiland Damanski op 2 maart zijn 32 Russen omgekoman. gers het steeds moeilijker krijgen. Zij moeten zich aanpassen en bij de tijd blijven, wat tijd en studie kost. Ieder hal jaar krijgen we een staats- keuring op Soesterberg. Dat is een onderdeel van bevoegdheid. Dan is er ieder jaar een examen op de route, dus dan vliegt een examinator met je mee. Ook is er ieder jaar een theoretisch examen: een deel schriftelijk en vijf uur in de vluchtnabootser. Vier maal per jaar is er dan nog een herhalings cursus om de zaken bij te punten. Kort om een vlieger moet ieder jaar zijn stu die-boeken nog eens doornemen". De pensionering met 55 jaar vindt Capt. Van Vianen voor de vliegers ge middeld wel een juiste leeftijd. „Je moet aan alle technische en me dische eisen kunnen voldoen. Het li chaam moet zich constant kunnen aan passen- en dat wordt op een bepaalde leeftijd moeilijker. Aanpassing aan de tijdverschillen is het zwaarst. Bij colle ga's die bij voorbeeld op New York vliegen (tijdsverschil zes uur) is het in de war sturen van de slaapcyclus het zwaarst. "Tkaarna volgen er enorme verschil- len in vochtigheid. In een machine is het droog, in sommige Afrikaanse landen is de lucht enorm vochtig. „Tenslotte moet het lichaam zich steeds aanpassen aan de grote tempe ratuurverschillen, maar dat valt wel mee. In ieder geval dient een vlieger goed op zijn lichamelijke conditie te let ten. Hij moet zijn rust nemen en zijn ontspanning. Ik doe thuis aan gymnas tiek om fit te blijven. Het is eenvoudig een kwestie van plichtsbesef en verant woordelijkheidsgevoel om er voor te zorgen dat je er niet uitgeput achter- kruipt". Hoe verwerkt een mens het om voortdurend over de aarde te wor den geslingerd? „Persoonlijk voel ik me een heel ge wone Nederlandse burger, geïnteres seerd in de politiek en Ajax. Door het vele reizen is het wel moeilijk alles te volgen, maar ik doe mijn best". „Je wordt natuurlijk wel 'n kosmopo liet. Ik merk dat ik heb geleerd gevoe lens en standpunten van andere volke ren gemakkelijker te aanvaarden. Mis schien vind ik minder dingen vreemd dan vele anderen. Je zou kunnen zeg gen dat de vliegerij tolerant maakt". Woensdag bepaalde het congres van de Ifalpa wat het tegenover het kapen van vliegtuigen kan plaatsen en dat was niet veel. Capt. Van Vianen over wat vliegers uit de hele wereld erg hoog zit: „Ik denkt dat iedere vlieger thuis in zijn luie stoel wel eens heeft nagedacht over wat hij zou doen als er een pistool van een kaper in zijn nek wordt gedrukt. Ons hele vak is tenslotte een kwestie van vooruit zien. Ik ben voor mezelf tot de conclusie gekomen dat je machteloos bent". Gezagvoerder Van Via nen: Laat ik zeggen, dat ik grote bewondering heb voor buschauffeurs. Met die grote dozen vol mensen door het. spitsuur èn op schema rijden, dat vind ik knap. /~\ok als je je eigen veiligheid ver- geet, kun je niet gaan vechten met zo'n vent. De passagiers zouden in groot gevaar komen. Een schot door de romp kan fataal zijn. Plotselinge routewijziging is soms on mogelijk vanwege het andere luchtver keer. Hoe moet je dat zo'n kaper uitleg gen, als hij een andere taal spreekf?" „Terwijl wij alles doen om de veilig heid te verhogen, kun je als vlieger niets doen tegen een man die de veilig heid ernstig in gevaar brengt. Daarom is het kapen van vliegtuigen een pure misdaad". Het passagiers schip Hamburg: Duits visite kaartje voor de cruise-vaart. Nieuw Duits „vlaggeschip" Aan boord s.s. Hamburg Maritiem Duitsland heeft vrijdag de vlag uitge stoken. De aanleiding vormde de indienststel- ling van de Hamburg (25.000 brt.) het eerste grote passagiersschip dat sinds dertig jaar op een Duitse werf is ge bouwd. De Duitsers in de vrachtvaart al weer geruime tijd bijzonder actief hebben nu pas het gevoel dat hun land weer meetelt als zeevarende natie. Bondskanselier Kiesinger, verschillen de ministers en de gouverneurs van de negen deelstaten waren speciaal naar Hamburg gereisd om het nieuwe vlag geschip van de Duitse koopvaardij offi cieel in te wijden. De vreugde blijft niet tot de Bonds republiek beperkt. De Holland-Amerika Lijn (HAL) in Rotterdam is over het nieuwe schip bijna even enthousiast. De maatschappij besloot onlangs op het terrein van de vakantiereizen tot een intensieve samenwerking met de rederij van Hamburg, de Deutsche Atlantik Li nie (DAL). De HAL neemt de belangen van de Duitse rederij in de Verenigde Staten waar. De twee maatschappijen bieden een gezamenlijk vaarprogramma en te zamen hebben zij de beste en de mees te schepen. Zodoende vormen zij een machtig blok op de international cruise markt. „Een prachtig schip om te verkopen", zegt de vertegenwoordiger van de HAL uit New York over de Hamburg. „Het zal een groot succes worden". Hoewel men over het uiterlijk van de Hamburg van mening kan verschillen aan de kolossale „rooktafel" die de schoorsteen vervangt Is het moeilijk wennen het interieur is volmaakt. De Hamburg was aangekondigd als een schip van morgen waarvan de inrich ting volkomen zou afwijken van wat tot nu toe op dit gebied is vertoond. Daar mee is geen woord teveel gezegd. Dat alle materialen met het oog op de strenge voorschriften in Amerika on brandbaar moesten zijn, is voor archi tect Georg Manner uit München kenne lijk geen handicap geweest. Anders dan de France en de Queen Elizabeth 2 is de Hamburg voor de rederij geen prestige-object. Toch is het een luxueus schip gewor den met als meest opvallende kenmerk de zeeën van ruimte die de zeshonderd passagiers ter beschikking staan. De inrichting is hypermodern en toch warm. „Ik heb me gehouden aan een tijdloze stijl", zegt Georg Manner. „Pop-art zou onbruikbaar zijn geweest, want dat is over drie jaar afgelopen. En een schip moet dertig jaar mee kun nen." Georg Manner is als architect van het prille begin al ingeschakeld bij het ontwerpen van de Hamburg. Anders dan in ons land gebruikelijk is, heeft hij een hoofdrol gespeeld bij de ontwik keling van de plannen. „Lengte, breedte en afmetingen van de machinekamer stonden vast. De rest moest ik doen". Eén van de vele noviteiten op de Ham burg zijn de televisietoestellen in de binnenhutten. De bewoners van deze hutten moeten bij gebrek aan een pa trijspoort 's morgens bij het ontwaken normaal raden naar het weer buiten. Voor hen registreren nu zes camera's via een gesloten circuit hoe het weer er uitziet en de zee er bij ligt. De grote man achter het idee voor de Hamburg is de voormalige Deense on derwijzer Axel Bitsch-Christensen (43). Voor de financiering van het project be wandelde hij een weg die even onge woon als spectaculair is. Aan vroegere passagiers van de Hanseatic bood hij aandelen van 25.000 dollar te koop aan. Op die manier vergaarde hij binnen enkele maanden een kapitaal van der tig miljoen gulden dank zij de reacties van 235 enthousiaste en welgestelde Duitsers. Zo ontstond vier jaar geleden de Deutsche Atlantik Linie en Axel Bitsch-Christensen werd president-di recteur. Een lening van vijf miljoen gulden van de regering en door de staat gega- Georg Mariner in een foyer van de Hamburg. Zijn ruim veertig jarige ervaring als scheepsarchitect vormden de grondslag voor de unieke vormgeving van een opmerkelijk schip. randeerde bankkredieten maakten eind 1966 de bestelling mogelijk van de Ham burg. De opdracht ter waarde van ne gentien miljoen gulden ging naar de werf combinatie Howaldtswerke-Deut- sch Werft in Hambur. Gestimuleerd door de vlotte finan ciering van de Hamburg zocht Axel Christensen een jaar later zijn toe vlucht tot dezelfde methode. Het enige schip van de rederij de bejaarde Han seatic was bij een brand verloren gegaan. De Deen vond opnieuw gehoor bij de Duitsers. Honderdzeventig aandeelhou ders brachten de vijftien miljoen guide op tafel die nodig waren voor een eer ste aanbetaling op het Israëlische pas sagiersschip Shalom. Het drie jaar oude schip werd omgedoopt in Hanseatic. Met de fonkelnieuwe Hamburg, de pas vijf jaar oude Hanseatic en de in Amerika hoog aangeschreven Rotterdam Nieuw-Amsterdam en Statendam stor ten de HAL en de DAL zich nu geza menlijk in het cruise-avontuur. Bovendien wordt op korte termijn de bestelling verwacht van het nieuwe cruise-schip voor de Holland-Amerika Lijn. Het is een indrukwekkend poten tieel dat de zeevarende burger moed geeft. IN FRUITTEELT NOODTOESTAND ARNHEM In de Nederlandse fruitteelt heerst een noodtoestand. Fruittelers met grote bedrijven kunnen nog net het hoofd boven wa ter houden, maar moeten dan ge noegen nemen met een verdienste die ver beneden het loon van een landarbeider ligt. Veel kleinere telers verdienen al helemaal niets meer en souperen hun familiekapi taaltje op. Wanneer deze toestand voortduurt, zullen veel bedrijven ook de levensvatbare sluiten en het Nederlandse fruitareaal zal in krimpen tot een schijntje van de 40.000 hectare van nu. Maar ala we het nog drie tot vier jaar uit kunnen zingen, dan komen we er wel bovenop", zegt lr, C. Staf, be halve president-directeur van de Ne derlandse Heidemij. ook nog voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organi satie (N. F. O. )Enkele weken geleden heeft de N. F. O. tijdens een vergade ring in Utrecht de alarmklok geluid. „Ik heb de vergaderingen tijdens de land- bouwcrlses In de dertiger jaren meege maakt en dit was net zo. De directeur voor de tuinbouw werd zelfs uitgefloten. Maar die had er dan ook niets van begrepen", aldus de heer Staf. Afzet De EEG heeft volgens hem grote In vloed gehad op het ontstaan van deze voor sommigen rampzalige toestand. „Bij het prijs- en marktbeleid is geen rekening gehouden met de afzet- problemen. Er is dus niet gerekend op de grote produktieverhoging, die kon ontstaan. En dat geldt in feite voor de gehele land- en tuinbouw. De over schotten zijn beperkt houdbaar en er zijn jaarlijks grote verschillen in de omvang van de oogst. De eerste kilo overschot doet bij wijze van spreken de markt ineenstorten." Te duur De produktie werd inderdaad ver hoogd. In Frankrijk en Italië werd met overheidssubsidies het telen van meer fruit gestimuleerd. Nederland zoch het In een andere hoek: vermindering van de hoeveelheid, maar verhoging van de kwaliteit. Op advies van de voor lichtingsdienst is er jarenlang driftig geïnvesteerd. De bedrijven werden groter en moderner en er werden hoge re eisen gesteld aan de grond en de bedrijfsvoering. Het krijgen van kre diet was niet moeilijk, want over het algemeen werd het een verantwoorde investering gevonden. Door het telen van kwaliteitsfruit was de kostprijs hoog, gemiddeld vijftig cent per kilo appels en dat bleek te hoog om te kun nen concurreren met het goedkopere buitenlandse fruit. „Sommigen geven nu de voorlichters de schuld. Die hebben destijds geadvi seerd om te investeren. Maar dat is on redelijk, want het leek toen ook inder daad een reële Investering", aldus ir. Staf. De gemiddelde fruitteler kan op het ogenblik net de eindjes aan elkaar kno pen. Hij kan rente en aflossingen van zijn leningen betalen, maar hij hoeft niet te rekenen op een inkomen voor zijn gezin en hij kan niet investeren. Dat betekent dus dat hij moet leven van zijn kapitaal. Geen krediet Een bedrijf van 18 ha, groot bedrijf dus, dat door een twee zeer man verzorgd moet worden, levert per jaar 14.000 gulden aan inkomen op. Dat is f 7.000 per man. Een arbeider in de tuinbouw verdient altijd nog zo'n f 10.000 per jaar, lerwijl de eigenaar van zo'n groot bedrijf meestal beschikt over een behoorlijk aantal diploma's. Bij dit alles hoeven de ondernemer» niet eens te denken aan investering. Door de slechte toestand van de fruit teelt is de waarde van hun grond sterk gedaald, zodat ze niet meer krediet waardig zijn. Kostprijs Ir. Staf: „In de Betwue brengt de grond met de bomen vaak minder op dan de grond zonder bomen". Investe ring is echter broodnodig, omdat een nieuwe fruitboomgaard pas na enkele jaren letterlijk en figuurlijk vruchten afwerpt. „Vorig jaar is al 5.000 hectare van de 40.000 ha boomgaard in Nederland ge rooid. Nu houden ze zich nog met kunst- en vliegwerk boven water," al dus de heer Staf. Toch meent hij dat het nog wel goed kan komen, als de fruittelers de gele genheid krijgen om nog enkele jaren te tonen wat ze waard zijn. Door mo dernisering van de bedrijven kan de kostprijs van het fruit dan veel lager worden, zodat het gemakkelijk kan concurreren met dat uit Italië en Frankrijk. Moeilijk Maar er moet dan wel wat gebeu ren om de fruittelers te helpen. „De concurrentievervalsende maatregelen in Frankrijk en Italië moeten afge schaft worden en de overheid zou in het kadeï van de groepsregeling zelf standigen kredietfaciliteiten moeten verstrekken." Houdt de heer Staf het inderdaad voor mogelijk dat dit ook gebeurt? „Die concurrentievervalsende maat regelen zijn moeilijk te verhinderen. Maar ik geloof wel dat ze binnen de EEG geleidelijk, binnen een aantal ja ren, gesaneerd worden. Maar dat zou voor de fruittelers te laat komen." Over de hulpverlening door de over heid is hij nog minder optimistisch. „Ik hoop dat men rekening houdt met de reële levenskansen van de bedrij ven en dat er op die basis wat gaat ge beuren", zegt hij alleen. Fractie En als er niets gebeurt? „Dat hangt af van de komende oogstjaren. Als er in het buitenland een misoogst is, heb ben we weer een jaar respijt. Maar er moet wel gerekend worden op een drastische Inkrimping van het fruit areaal, met zo'n 5000 ha per jaar onge veer". Dat zou betekenen, dat er bin nen enkele jaren nog maar een fractie van de huidige fruitteelt in Nederland zou zijn overgebleven. AMSTERDAM In ons land zijn nog nooit zoveel fietsen verkocht als vorig jaar. De verkoop bedroeg bjjna 650.000 stuks. Dat betekent vergeleken met 1967 een stijging met negen pro cent. Deze cijfers heeft de RAI bekend ge maakt. Van alle verkochte fietsen was zeventig procent van Nederlands fa brikaat. Duitsland is de grootste im porteur. De vouwfiets blijkt het goed te doen: dat type had elf procent van de markt. Voor driekwart kwam die vraag van vrouwen. KOUDUM Tjerk Hoekstra in Koudum is kwaad. De 62-jarige Fries Is een van de zes directeuren van de N.V. Autobusbedrijf de Zuid-West-Hoek in Gaasterland. Z(jn huis ligt pal tegenover de standplaats van de Z.W.H. Er staan drie bruinbeige geschilderde bussen. Zjj staan er al sinds vorige week woensdag en niemand weet hoe lang zU er nog zullen staan, want het personeel van de Z.W.H. staakt. Drie van de 50 bussen en Hoekstra zit er de hele dag naar te kijken. Hij kwam woensdag in het nieuws, toen hij achter het stuur van één van zijn eigen bussen dwars door een groepje staken de chauffeurs door de weg opreed. „Als wij niet opzij gesprongen waren had hij twee van ons doodgereden", vertelden stakers later. En daarover is Hoekstra nu zo kwaad. Zijn vrouw ook trouwens. „Ik die mensen doodrijden? Kom nou er stonden acht man. ALs ik werkelijk van plan was geweest erop in te rijden, dan had ik een kwartiertje later toch nooit durven terugkomen? Het terrein loopt daar af. Kijk zelf maar. En het was spiegelglad. Als zo'n bus dan een maal rijdt, kun je niet meer stoppen". „En vol gas zou ik gegeven hebben? Dat kan toch niet. Dan was ik zo mijn eigen huis ingevlogen. Ik wilde alleen de reactie van de mensen peilen. Ik dacht", en zijn ogen beginnen te twin kelen. „die jongens staan daar al uren voor niks. Ik zal ze maar eens wat te doen geven. Dus heb ik de bus maar even warm gereden!" Opgewonden „De directie", roept Hoekstra opge wonden. „springt nu op elke leugen, die over ons wordt verteld. Die vent met zijn 120 gulden schoon op de t.v., die krijgt 160 gulden schoon, dat kan ik zo aantonen! „Ik heb voor de staking tegen mijn chauffeurs gezegd: „Als jullie hier in de buurt als bouwvakker of zo, meer kunnen verdienen, dan teken ik zonder meer die c.a.o. van jullie. Maar zij zit ten goed". „Wij hebben als directie een adver tentie geplaatst, waarin stond dat onze chauffeurs 10.000 tot 12.000 gulden ver dienen. Dat was een goede stunt, want een boel mensen zijn toen gaan twijfe len aan het gelijk van de stakers". Leuk groepje- leuk groepje van vijf man hadden. Wij konden allemaal goed met elkaar over weg. Ze leenden mijn auto, wij kwa men bij elkaar op visite. In mijn kel der staan nog 20 kisten aardappelen van een chauffeur die hier schuin tegen over woont. Hij is 43 jaar bij ons in dienst. Die man heeft zelfs een sleutel van mijn huis". „In hun hart willen ze helemaal niet staken, maar ze worden geïntimideerd. Als ik ze nu op straat tegenkom kijken ze een andere kant uit. Maar ik zwaai wel, ik heb ze tevoren gewaarschuwd voor de consequenties". Kapotmaken Volgens Hoekstra zijn het de vakbon den. die de hele zaak kapotmaken „Arbeidsonrust is koren op hun molen. Zelf heb ik ook als chauffeur op de bus sen gezeten. Sommigen van mijn men sen noemen mij gewoon bij de voor naam. Moet het nu zo eindigen?" „Ik begrijp ze ook niet Zij verdie nen goed, minder dan een stadschauf- feur, maar hier rijden ze dan ook rit ten van vijftien kilometer en dan staan ze weer ergens twintig minuten te wach ten. Hun werkweek duurt 43 3/4 uur. Overuren worden goed betaald". Hoekstra is dat zelf wel anders ge wend geweest. Zijn hele leven heeft hij aan zijn bussen gewijd. „Om zes uur s morgens moet de eerste bus altijd uitrijden. Om kwart voor zes word ik steevast uit mezelf wakker. Dan kijk ik of de chauffeur er al is. Heeft hij zich verslapen, dan schiet, ik als de bliksem mijn kleren aan. Je kunt al die mensen langs de weg niet laten wachten..." De ZWH ontstond ln de oorlog, toen zes kleine bedrijfjes <ot één firma wer den samengesmolten. In de Jaren zes tig werd er een besloten N.V. van ge maakt. De bussen rijden door één van de dunst bevolkte gebieden van Neder land. In het Friese merengebied wonen hooguit 50.000 mensen. Er is vrijwel geen spoorwegvervoer. Het aantal passagiers daalt jaarlijks met een procent of acht. De lonen zouden nu met vijftien pro cent moeten stijgen. Zo gaan de poten van het bedrijf steeds verder uit elkaar. Zonder overheidssubsidie Is het straks afgelopen met de ZWH. Z.H.W.-directeur is enorm gebeten op de vakbonden: Arbeidsonrust is koren op hun molen," meent, hij. Hij is ook van mening dat zijn chauffeurs het best bij hem hebben en dat alleen maar staken, omdat ze door de vakbonden zouden zijn geïntimideerd.

De Vallei | 1969 | | pagina 6