Spanje wil voor VS-bases een forse vergoeding Studentenoproer in Madrid Mil j oenenorder voor R.D.M. Mager succesje voor N.P.D. bij verkiezingen VREDIG KIJKJE OP ANGUILLA Felle kritiek op beleid in kwestie-Anguilla OVERLEG MET NIXON OYER RAKETAFWEER Verstandig de man (of vrouw) die dit boekje aanvraagt! r coupon Tentenkamp weggespoeld Wellicht nieuw verdrag over periode van drie jaar Conferentie over oorlogsmisdaden van de nazi's Uitrusting van Amerikanen voor Z.-Vietnam Proces in Oran; 56 man voor de rechter Passagiersschip voor Amerika Verdeling van Frankrijk in 21 provincies Staking dreigt bij Suralco Yele arrestaties in Oost-Pakistan ULBRICHT IN MOSKOU Niet-militaire doelen worden vaak getroffen Herdenking in West-Irian Rust op eiland niet hersteld Trudeau in Washington Toestand van Eisenhower achteruit Franse agent doodgeschoten 590 ste Staatsloterij Vlak voor opheffing van noodtoestand Onderdrukt Censuur IN MOSKOU BETOGING IN STEKENE VERBODEN Regeringsvoorstel Senaat VOORLIEFDE VERLENGING GERING VERSCHIL IN BIAFRA SAMENWERKEN ONAFHANKELIJK AANVALLEN WAPENS DINSDAG 25 MAART 1969 MADRID Aan de vooravond van het opheffen van de noodtoestand in Spanje hebben studenten van de facul teit der politieke wetenschappen aan de universiteit van Madrid het de poli tie weer lastig gemaakt. De faculteit werd gisteren geopend, nadat al eerder alle andere faculteiten waren opengesteld. De studenten tartten de politie, die hen met enkele korte charges uiteen dreef. Er is sprake van, dat zes stu denten zijn aangehouden om te worden verhoord. De noodtoestand, die vandaag ein digt, werd uitgeroepen op 24 januari. Als officiële reden ervoor werd de on rust onder de studenten opgegeven. Minister van Voorlichting, Iribarne, zei vrijdag, dat de „rebelse beweging" was onderdrukt, maar dat de regering onmiddellijk opnieuw maatregelen zou nemen als de onlusten weer zouden be ginnen. De opheffing van de noodtoestand houdt in, dat de censuur op de pers wat inschikkelijker zal worden en dat een onbekend aantal studenten, arbei ders en anderen zal worden vrijgela ten. Of echter alle gevangengenomen Spanjaarden vrijkomen staat te be zien. Men verwacht, dat de Spaanse rege ring veel leiders van militante groepen veilig opgeborgen zal houden, al is het alleen maar om demonstraties op de eerste mei te bemoeilijken. MOSKOU In Moskou is vandaag een internationale conferentie begonnen ov?r de door de nazi's gepleegde oor logsmisdaden. waaraan door vertegen woordigers van zeventien landen wordt deelgenomen. Het voornaamste doel van de confe rentie is de publieke opinie in de we reld te attenderen op het streven van grote groepen in West-Duitsland om een verjaringstermijn vast te stellen voor deze misdaden. De Sovjet-Unie acht de ze verjaring in strijd met het interna tionale recht en de besluiten van de Verenigde Naties van 11 december 1946 en 26 november 1968. Roedenko, de procureur-generaal van de Sovjet-Unie, schreef in dit verband in de „Pravda" dat de Westduitse auto riteiten hun ogen sluiten voor het ver leden van de oorlogsmisdadigers. Hij herinnerde eraan, dat 51.877 zaken te gen oorlogsmisdadigers in West-Duits land geseponeerd zijn. Tijdens de conferentie, die vermoe delijk tot vrijdag duurt, zal in Moskou een tentoonstelling worden gehouden van documenten, die betrekking hebben op deze oorlogsmisdaden. MADRID Fernando Castiella, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken is naar Amerika vertrokken om te onderhandelen over het lot van de vijf Amerikaanse militaire bases in Spanje. Indien hierover vóór morgen geen overeenstemming is bereikt zou Amerika gedwongen kunnen worden, de bases binnen twaalf maanden te ontruimen. Het betreffende verdrag loopt namelijk op 26 maart af. De belangrijkste basis is de Zuid- nAvni rrsl spaanse havenplaats Rota. die een Tïli I schuilplaats biedt aan de met Polaris- raketten uitgeruste Amerikaanse on- n01lfrn]0 nnlitioh derzeeboten. Spaanse en Amerikaanse fMZM'I/f IHt 'ft militaire deskundigen zijn het eens geworden over een lijst van concrete voorstellen, die zullen worden voorge legd aan president Nixon. Amerika zou Spanje hulp voorstellen ten be drage van 150 miljoen dollar, te ver delen over vijf jaar. SAIGON Amerika is begonnen met de overdracht van wapens en uitrus ting aan Zuidvietnamese strijdkrachten. Dit gebeurt met het oog op de terug trekking van een aantal Amerikanen uit Zuid-Yietnam later dit jaar. Kort geleden was er sprake van dat vijftigduizend van de in totaal 535.000 Amerikaanse militairen in Vietnam nog dit jaar naar huis zouden gaan. Deze plannen zijn in de war gestuurd door het voorjaarsoffensief van de Viet-Cong. Amerikaanse mariniers zijn inmid dels begonnen aan een operatie met het doel Noordvietnamese eenhe den te verdrijven uit het heuvelland rondom de verlaten basis Khe Sanh. Verder naar het zuiden zijn vorige week bij gevechten ruim duizend Noordvietnamezen gesneuveld. De strijd concentreerde zich bij een in valsweg van Laos uit naar de belang rijke noordelijk gelegen steden Hué en Danang. STEKENE Burgemeester Abdon Heyse heeft in z(jn gemeente een sa menscholingsverbod uitgevaardigd voor 30 maart, de dag dat er een be toging gehouden zal worden tegen de aanleg van een ereveld voor gesneuvel de Vlaamse Oostfrontstrijders. Niettemin zal het „Actiecomité tegen het erepark Stekene" samen met de nationale bonden van oud-verzetstrij ders op die dag toch demonstreren. Burgemeester Heys besloot de de monstratie te verbieden na overleg met de politie. Zondag zullen driedui zend rijkswachten naar Stekene komen om een eventueel handgemeen tussen voor- en tegenstanders van het ere park te voorkomen. ALGIERS Voor een revolutionaire rechtbank is vandaag in Oran een pro ces tegen 56 mensen begonen. Belcacem Krim, vroegere vice-pre sident van de vrije Algerijnse regering voor de onafhankelijkheid, die in bal lingschap in Parijs leeft, staat met zes anderen bij verstek terecht. De verdachten zourden gewerkt heb ben op aansporing van „machtbezeten elementen in het buitenland", en zou den beïnvloed zijn door bepaalde in lichtingendiensten. ROTTERDAM Nog deze week zal de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij (R.D.M.) in Rotterdam een passagiersschip van 15.000 ton in bestelling krijgen. De werf heeft al een voorlopig contract getekend met de opdrachtgever, de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Overseas National Airways. Deze maat schappij heeft bij de R.D.M. bovendien een optie genomen op twee soortge lijke schepen. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse bevolking zal op 27 april „ja" of „neen" moeten zeg gen tegen het wetsontwerp om Frank rijk te verdelen In 21 provincies. De provincies zullen een zekere economi sche zelfstandigheid krijgen. Gekozen provinciale raden zullen aan het hoofd ervan staan. Het wetsontwerp, dat eerder door de Franse staatsraad in strijd met de grondwet werd genoemd, is gisteren opnieuw door de ministerraad bekeken en na enkele wijzigingen goedgekeurd. De provinciale raden krijgen in spraak bij het centrale gezag in Pa rijs. De senaat, waarin zij zullen zijn vertegenwoordigd, zal worden her vormd, waardoor deze zijn wetgevend karakter verliest. Het wordt een so ciaal-economische adviesraad. De voorzitter van deze senaat zal niet langer plaatsvervanger zijn van de Franse president Die taak gaat over naar de regering. Het worden luxe schepen, die be stemd zijn voor de cruisevaart. Zij zul len plaats bieden aan 150 passagiers. Het eerste schip moet eind 1970 al worden opgeleverd. Met de order voor drie schepen zou een bedrag van zeker honderd miljoen gulden zijn gemoeid. Het is tien jaar geleden, dat de RJD.M. haarl aatste passagiersschip afleverde: de Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn. Ervaring en levertijd hebben bij de Amerikaanse opdrachtgever van de R.D.M. de doorslag gegeven. De prijs kwam pas op de tweede plaats. De directie van de Overseas National Airways heeft zeer wel ingezien, dat in Amerika een grote markt is voor va kantiereizen per schip. Toch is de be langstelling van deze luchtvaartmaat schappij voor de scheepvaart uniek. Bij de R.D.M. heeft men zeker de laatste tijd een voorliefde voor spe ciale opdrachten. „Het werk op lange termijn, zoals de bouw van grote tan kers, proberen wij te vermijden", aldus een woordvoerder van de werf. „De ri sico's zijn groot, omdat tegen het einde van de bouwtijd de kosten vaak enorm zijn gestegen. Daarom prefereren wij de bijzondere opdrachten met een korte levertijd". De president van de Overseas Natio nal Airways, de heer G. F. Steedman Hinckley, is gis term in Rotterdam aan gekomen voor een laatste bespreking met de werf. Maar dit bedrag is slechts een frac tie van het miljard dollar, dat minis ter Castiella nog het vorig jaar juli eiste. Later bracht hij dit terug tot 700 miljoen dollar, op voorwaarde dat Amerika de huidige overeenkomst zou vervangen door een compleet verdedi gingsverdrag. Bij deze gelegenheid dreigde de Spaanse regering te zullen overschake len naar een neutraliteitspolitiek, als zij haar zin niet kreeg. De Amerika nen lieten daarop weten, dat verlen ging van de overeenkomst voor hen niet essentieel is, maar wel wenselijk; zij zouden er een redelijke prijs voor willen betalen. Vlak voor het vertrek van minister Castiella werd bekend, dat het ver schil tussen de eis van Spanje en het aanbod van Amerika vrij gering was. Daarom neemt men in Spanje alge meen aan, dat de bases wel zullen blijven, maar dat het komende ver drag niet voor vijf, maar slechts voor drie jaar zal worden gesloten. De eerste overeenkomst over deze bases werd voor tien jaar gesloten in 1953. Ze werd daarna voor vijf jaar verlengd. Toen in september 1968 de Amerikanen en Spanjaarden het over een nieuwe verlenging niet eens kon den worden, werd ze automatisch met zes maanden verlengd. De termijn ein digt morgen. AMMAN Overstromingen hebben na zware regenval in Jordanië meer dan tweehonderd tenten van het vluch telingenkamp Bakaa weggespoeld. De hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft ongeveer tweeduizend gezinnen ondergebracht in tijdelijke ge-prefabri ceerde woningen. Nog drieduizend ge zinnen zullen moeten verhuizen. PARAMARIBO De arbeiders in de aluminium- en aluinaardefabrieken van de Surinam Aluminum Company in Paranam hebben gedreigd S april in staking te zullen gaan, indien de eisen van hun bond niet door de maatschap pij worden ingewilligd. De Paranam- werknemersbond wil o.m. een loonsver hoging van 40 procent, een 40-urige werkweek en een aandeel In de netto winst. Deze eisen zijn echter voor de Sural co onaanvaardbaar. De maatschappij is wel bereid een loonsverhoging van 16 procent binnen een jaar te geven, terwijl ook een aantal sociale voorzie ningen zal worden verbeterd. Deze voorstelllen gaan echter niet ver genoeg, aldus de voorzitter van de Paranam-werknemersbond, mr. Eddy Bruma, op een algemene vergadering in Paramaribo. Hij meende, dat de looneis van 40 procent evenredig is aan de stijging van de kosten van levens onderhoud. Hij stelde verder, dat de Suralco jaarlijks grote winsten maakt en dat „thans" de tijd is aangebroken, dat de arbeiders in deze winsten delen". De mijnwerkers van Moengo, waar het bauxieterts van de Suralco wordt gewonnen en gedroogd, noemden het aanbod van de Suralco niet ombevredi- gend, maar verzochten toch het bestuur van de Moengo-mijnwerkersbond om verdere onderhandelingen met de maat schappij te voeren. ADVERTENTIE Pandbrieven zijn obligaties waar beel wat achter staat Ze worden uitgegeven door een Hypotheekbank en zijn dus van zéér solide huize. Is een pandbrief voor u een geschikte geldbelegging? Voor u (misschien) een vraag; voor dit boekje een weet. De Hypotheekbanken bieden het aan in de hoop dat u in zekerheid en hoge rente bent geïnteresseerd. Stuurt u mij - louter ter Informatie - de brochure „Verdienen door beleggen". i i Naam: Adres: Woonplaats: S S.v.p. in gesloten envelop (als brief gefrankeerd) adresseren nnn: i Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, Den Haag. GR V Pandbrieveneen burcht van zekerheid Van onze correspondent BONN De rechts radicale Natlo- naldemokratische Partei Dcutschlandi (NPD) heeft maar een mager resul taat behaald bij de verkiezingen in 34 Westfaalse gemeenten. Deze tussentijdse verkiezingen waren nodig geworden door het samenvoegen van gemeenten en het wijzigen van dis trictsgrenzen. De NPD oogstte in de meeste gebie den minder dan de vijf procent van de stemmen, die minimaal vereist zijn om in aanmerking te komen voor een of meer zetels. De nationaaldemocraten slaagden er alleen in hun intrede te doen in de dis- trictsraad van het district Ltidenscheid in de gemeenteraden van de steden Lü- (met 5.6 procent van de stemmen) on in de gemeenteraden van de steden Lti denscheid (7,1 pet) en Lemgo (7,9 pet). De drie grote democratisch gezinde partijen oogstten in totaal 92 procent van de stemmen. Over het algemeen boetten de sociaal-democraten wat aan stemmen in, maakten de christen-demo craten enige winst; de kleine liberale partij handhaafde zich. KARATSJI Een golf van arresta ties is gisteren in Oost-Pakistan ver richt met het doel de rust in dit gebied te herstellen. In totaal zouden 172 mensen zijn ge arresteerd, omdat ze zich de afgelopen tijd hadden schuldig gemaakt aan moord, plundering en brandstichting. De Pakistaanse regering die scherp is gekritiseerd, omdat ze kennelijk niet wilde ingrijpen heeft nu toch krachti ge maatregelen genomen. Para-militai re eenheden zijn naar Cacca, de hoofd stad van Oost-Pakistan, gedirigeerd met de opdracht rust en orde te her stellen. Ook in West-Pakistan hebben troepen strategische punten bezet. Ongeregeld heden in deze provincie hebben geleid tot de sluiting van ongeveer veertig procent van de fabrieken in dit indus triegebied. MOSKOU De Oostduitse president en partijleider Walter Ulbricht is gis teren in Moskou aangekomen ter bij woning van „een wetenschappelijk con gres" ter gelegenheid van het feit, dat 50 jaar geleden de communistische ir>- ternationale werd opgericht. Ondanks de aanwezigheid van een Brits oorlogsschip voor de kust biedt het eiland Anguilla van uit de lucht nog steeds dezelfde lieflijke, rustige aanblik als voor de Engelse „invasie". Het oorlogsschip is een der twee fregatten, die de troepen aan land hebben gezet. GENèVE Sinds september 1967 zijn er ongeveer vijftig Nigeriaanse bombardementsvluchten geweest op niet-müitaire doelen. Dit rapporteert het hoofd van de de legatie van het Rode Kruis in Biafra, Heinrich Jaggi. De reeds vaker voorkomende nachte lijke vluchten van de Nigeriaanse lucht macht boven Biafra, hebben echter tot dusver geen ernstige gevolgen gehad voor de voedsel vluchten naar Biafra. DJAKARTA In Biak hebben op 14 maart ongeveer vijfduizend West- irianezen de opstand in het gebied van 1948 tegen de Nederlanders herdacht, zo meldde gisteren het Indonesische persbureau Antara. Op een massabijeen komst betuigden ze hun trouw aan de Indonesische republiek. T ONDEN Het onderdrukken van de opstand op Anguilla blijft voor En- J geland een hachelijke zaak. Dat bleek gisteren weer duidelijk. Ook toen durfde de Britse regeringscommissaris, I^ee, zijn kantoor, dat nog steeds wordt belegerd, niet in. Volgens Lee is een bende jonge herrieschoppers nu heer en meester op het eiland, door hun intimidatie van de bevolking. Orde en rust zijn nog steeds niet hersteld, ondanks de Britse troepen. WASHINGTON De Canadese premier Trudeau is gisteren in Washington aagekomen om er overleg te plegen met president Nixon over het plan van Amerika om een raketafweersysteem te bouwen, niet ver van de Canadese grens. Premier Trudeau heeft tot dusver de oppositie in zijn land kunen sussen. Hij heeft gezegd, dat het risico, dat Canada loopt (de kans bestaat, dat de gelanceerde raketten boven Canada zullen ontploffen), noodzakelijk is voor het behoud van de vrede in de wereld. Trudeau heeft er zelfs op gezinspeeld, dat Canada misschien samen met de Verenigde Staten zal werken aan de op bouw van het nieuwe defensiesysteem. Niettemin heeft Trudeau er herhaal de malen de nadruk op gelegd, dat hij Canada een onafhankelijke rol wil laten spelen. Zo wil Canada diplomatieke be trekkingen aanknopen met Peking. WASHINGTON Dwight D. Eisen howers toestand wordt slechter. De oud-president, die in het Walter Reed Hospital in Washington wordt verpleegd krijgt nu voortdurend zuurstof toege diend. Ook heeft Canada vorig jaar laten doorschemeren, dat het zijn zesduizend man sterke pantserbrigade uit West- Duitsland zou willen terugtrekken. Men acht dat laatste plan echter niet meer zo sterk van kracht nu Tsjecho- Slowakije zijn invasie van Russische troepen heeft doorgemaakt. Terugtrek king van de Canadezen uit West-Duits land zou een aanzienlijke aderlating betekenen voor de NAVO. PARIJS Een Franse politieman ls gisterochtend doodgeschoten door een gangster. Dit gebeurde in Libourne, bij Bordeaux. Het slachtoffer, Pierre Prevot (48), had met een collega twee verdachte automobilisten in een overvalwagen mee naar het politiebureau willen ne men. Een van de twee mannen trok een revolver en schoot op de agenten. Pre vot was op slag dood. Zijn collega greep de hand, met daarin de revol ver, van de aanvaller. Hij moest hem loslaten, toen de overvalwagen daar op tegen een boom reed. De moordenaar en zijn metgezel vluchtten uit de vernielde wagen en verdwenen. Men beschikt slechts over een vaag signalement. ADVERTENTIE Ook de Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, wees gisteren weer op de „ongure elementen" die wapens naar het eiland hebben ge bracht. Volgens hem is het zo klaar als een klontje, dat zij die hadden zul len gebruiken als de Britten niet had den ingegrepen. Stewart moest zich in het Lagerhuis verdedigen tegen felle aanvallen van de oppositie op zijn beleid inzake An guilla. Edward Heath, de leider van de op positie, vond het onbegrijpelijk, dat de regering niet alles heeft gedaan om de bezetting van dit Caraïbische eiland te voorkomen. Vooral omdat de ontwik kelingslanden Engeland verwijten, dat het Rhodesië ongemoeid laat. Heath wilde graag meer weten over de bandieten op Anguilla, die volgens de Britse regering deel uitmaken van de Amerikaanse tak van de misdadi- gersorganisatie Maffia. Zijn dat soms de Amerikanen die op Anguilla hotels en casino's willen bouwen? Het kan best zijn dat dit ongewenste lieden zijn op het eiland, zei Heath, maar moesten we het daarom bezet ten? Heel wat meer bijzonderheden over wat er op Anguilla loos zou zijn kwa men gisteren van de plaatsvervan gend premier van de Federatie van St. Kitts Nevis en Anguilla, Southwell. Die kwam in Londen aan voor over leg. Volgens hem heeft de Amerikaanse zakenman Louis Haskins in een plas- ticfabriek op het eiland wapens en mu nitie gemaakt voor het opstandige be wind van „president" Webster. De twee zoons van Haskins raakten zelfs gewond toen zij proeven namen met die munitie in een oud kanon. 25 MAART 1969 TWEEDE KLASSE Prijzen van f Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De Drij* van 15.zijn gevallen op nrs. eindigende op 6 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 30 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 85 100.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 006* 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op 640 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op 166* 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op 846* 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op 8710 2.000.is gevallen op het nummer 040145 2.000.is gevallen op het nummer 033538 2.000.— is gevallen op het nummer: 000105 f 2.000.— is gevallen op het nummer 080988 2.000.is gevallen op het nummer 067564 f 5.000.is gevallen od het numm#r 044588 50.000.is gevallen op het numm^ 094462 De extra prijs van 100.000.— is gevallen in de serie J op 't nr. 057558 En de troostprijs van 2.000.op nr. 057558 van elk v.d. andere series Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

De Vallei | 1969 | | pagina 11