Veenendaals dagblad Friese bus staking loopt ten einde Buiten Treinramp in België: 12 doden K.L.M. voelt niets voor de Concorde Zilveren broodmand voor „Wageningen" Wellicht spoedig overleg tussen „Grote Vier" over Midden-Oosten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Grote kans op akkoord tijdens overleg NIEUWE REIS VAN THOR HEYERDAHE Gevechten bij Suez en de Jordaan Lancering Apollo-10 op 18 mei Nog koud Dreiging in LimburgGroningen en Zeeuws-Vlaanderen afgewend Wilson bereid tot overleg met Oejoekwoe Niet-ontplofte bom gevonden in Wekerom LEMNITZER WAARSCHUWT VOOR DREIGING COMMUNISTEN Nog drie Boeings besteld TE DUUR IJS GEBRUIK Houders van benzinepompen staken weer Dodelijk ongeluk in Nijkerk KASAVOEBOE OVERLEDEN Geen allemanssport ACCEPTABEL SNEL VERDWENEN TELEGRAM Ruim 100 gewonden IN ITALIË T ussenkomst Crisis Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 25 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 71 UTRECHT Nadat gistermiddag de stakingsdreiging in het Limburgse, Groningse en Zeeüwsvlaamse streekvervoer reeds was afgewend, achten vak bondsleiders het niet onmogelijk, dat ook zeer spoedig een einde komt aan de busstaking in Friesland. Op initiatief van het provinciaal bestuur van Fries land is gisteravond op het Provinciehuis in Leeuwarden een langdurige bespre king gehouden: eerst met vertegenwoordigers van de directies van de Zuidwest hoek en de L.A.B., daarna met vertegenwoordigers van de vakbonden en tenslotte met alle partijen bij elkaar. Het gesprek werd vanochtend nog voort gezet, omdat de vertegenwoordiger van de Zuidwesthoek eerst nog overleg moest plegen met zijn mede-directeuren. Het overleg In het Provinciehuis in Leeuwarden duurde tot tegen het mid dernachtelijk uur en leidde tot een grote mate van overeenstemming. De eindbeslissing moest worden uitgesteld, omdat de heer De Boer van de Zuid westhoek overleg met zijn mededirec tieleden noodzakelijk oordeelde. Naar verluidt, zou de directie van de L.A.B. bereid zijn akkoord te gaan met de cao. De basis voor een mogelijk verge lijk werd in feite gistermiddag reeds gelegd tijdens een bespreking tussen hoofdbestuurders van de drie vervoers- bonden en vertegenwoordigers van de KNVTO. Dat gesprek had plaats in Breda en ging over de interpretatie van het rapport van de commissie- Van der Dussen. De commissie-Van der Dussen heeft gerapporteerd, dat zij zich niet aan de mening kon onttrekken, dat sprake is van een zekere achterstand in de be loning van de chauffeurs in het streek vervoer, vergeleken met hun collega's bij de stadsautobusdiensten. In het daarop gevolgde overleg tus sen KNVTO en vakbonden werd een akkoord bereikt over een extra loons verhoging van 33 gulden per maand, die dan zou moeten gelden als eerste bijdrage voor de in te halen achter stand. Een kleine minderheid van de ADVERTENTIE 0WARS6EBAKKEN NATUURWIT-BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN ■£c I anger dan een halve eeuw ge- leden startte de later in Apel doorn wonende Rich. Tepe met het fotograferen van vogels, nesten en eieren. Met dé loodzware zgn. reis"-camerade volkomen onge schikte optiek en apparatuur, en de i 13 x 18 cm grote glasnegatieven, was dit een moeizaam werk; ook moesten de niet zelden verre on- J derwerpen per fiets worden be zocht. In 1909 was deze pionier zó ver, dat hij een boekje met 20 prachtige vogelfoto's kon publice ren ,,De jacht met de camera Het kostte in luxe-uitvoering maar drie kwartjes en ik bewaar het niettemin als een kostbaar klein ood. Tepe en zijn naaste opvolgers kenden geen telelenzen en zaten vlak op hun objecten, wat allerlei bezwaren meebracht. Tegenwoor dig beschikt de natuurfotograaf over alle denkbare gemakken, zo- dat deze „sport" velen toeganke lijk wordt gemaakt. Vaak volgen ze haar en veder echter met een bedenkelijke onverschilligheid, pro beren elkaar het wild uit de dek king toe te jagen, volharden veel te lang bij een nest met eieren o) jongen en bedreigen zeldzame fi guren tot in de dichtste schuilplaat sen. Hier en daar moest zelfs evenals in onze musea het foto graferen der levende natuur wor den verboden. Gelukkig wijst het nieuwe geïllustreerde boek van H. Borrebach Jagen met de camera", dat bij L. J. Veen uitkwam (f 12,50) op de noodzaak ener langdurige voortraining in j techniek en biologische kennis. Hij i verheelt niet de teleurstellingen, doch zijn raadgevingen betreffen toch meer de werktuigelijke be- j drevenheid. vakkennis en kunst- i i vaardigheid, zodat naar ik meen i door zijn werkje geen brokken be- hoeven te ontstaan, die onhandige snapshot-jagers zo gemakkelijk maken. Ik ken wel handleidingen, die heel wat onbedachtzamer ad viseren; Borrebach doet geen kwaad. 25 maart 1969 A. B. WIGMAN KNVTO-leden bleek een andere visie te hebben op het cao-resultaat. Deze verschillende interpretaties waren in feite ook de oorzaak van de bussta king in Friesland en de dreigende sta king in Zeeland, Groningen en Lim burg. Er was sprake van het inhalen van een achterstand in drie fasen (dus driemaal 33 gulden), terwijl anderen het erop hielden, dat de 33 gulden al leen voor het eerste jaar zou gelden en dat over het restant verder zou worden gepraat. Het gistermiddag in Breda gevoerde overleg schijnt voorlopig alle proble men te hebben opgelost, want belde partijen vonden elkaar op een inter pretatieformulering, die accepta bel bleek voor de directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij. Door de uitspraak dat par tijen zich zullen neerleggen bij het oor deel van de loonstructuur- of werk- classificaticcommissie achtte de be zwaarde busonderneming de cao ge amendeerd en acceptabel. Deze standpuntbepaling, die daarna als basis voor een vergelijk in Fries land snel naar Balk en Leeuwarden werd doorgegeven, komt erop neer, dat gelijktrekking van de salarissen van buschauffeurs in het streek- en stadsvervoer niet bij voorbaat behoeft vast te staan. Afhankelijk van de werkomstandigheden, kan er uiteinde lijk een gradueel verschil blijven be staan, maar dat zou dan onafhankelijk zijn van de 33 gulden per maand extra voor dit jaar. De mogelijke resterende verschillen zouden dan door de werk- classificatiecommissie nader moeten worden gekwantificeerd. De stakingsdreiging in het zuidelijke streekvervoer verdween gisteren snel, die bij het Groningse bedrijf ESA in Marum trouwens ook. In de morgen waren de vakbonden al met de zes Limburgse ondernemers tot een akkoord gekomen. Op voorstel van de commissaris der Konigin, Van Rooy, en gedeputeerde Van der Woude ging men in zee met een bemiddelings commissie van twee man. Deze commissie zal uitrekenen of er 33 gulden per maand achterstand in loon ten opzichte van de stadschauf- feurs is. Zo ja, dan zullen de onderne mers die uitbetalen, zonder echter de cao te tekenen, al zullen zij die wel toepassen. Directeur K. M. Eelema van de Gro ningse busmaatschappij ESA tekende gisteren klokslag twaalf de nieuwe cao, naar hij zei „onder zware druk en onder protest". De overeenkomst met de vakbonden hield tevens in, dat de helft van het personeel van het goed lonende ga rage- en revisiebedrijf in de cao kleinmetaal werd ondergebracht. Hun was een loonsverhoging van zeven pro cent per 1 januari 1969 beschoren. De raad van de gemeente Gaaster- land heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) te hulp geroepen. Per telegram is hem om financiële steun gevraagd, opdat de ZWH met de cao in zee kan gaan en het streekvervoer weer op gang komt. LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland is bereid naar Biafra te gaan tijdens zijn komende bezoek aan Nigeria, als hij daartoe wordt uitgeno digd door de Biafraanse autoriteiten. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, te kennen ge geven in een debat in het Lagerhuis. Op de vraag van een conservatief Lagerhuislid, of Wilson niet moed moest vatten en naar Biafra gaan, antwoord de hij: „een bezoek aan een gebied dat geleid wordt door iemand die juridisch gesproken een opstandeling is, zou zeer ongewoon zijn. De premier ziet echter geen bezwaar daarin, maar men moet wel duidelijk weten of kolonel Oejoekwoe bereid is hem te ontvangen." Wat betreft het toezicht houden op een eventueel bestand in de Nigeriaan- se burgeroorlog en op beperking van de wapenleveranties aan beide partijen in het conflict, zei de minister dat deze taak volgens hem beter kan worden uitgeoefend door de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) dan door de Verenigde Naties. BRUSSEL Nabij La Louvière (ten zuiden van Brussel) heeft zich vanoch tend een treinbotsing voorgedaan, waar bij volgens de eerste berichten twaalf doden en ruim honderd gewonden te betreuren zijn. De botsing vond plaats tussen een trein, die net uit La Louvière naar Brussel was vertrokken, en een aan komende trein in de richting Bergen. De twee treinen zijn in een zone. waar een maximum snelheid van 40 km geldt, frontaal in botsing gekomen. De beide locomotieven boorden zich in elkaar; de voorste wagen van de trein La Louvière-Brussel is op de locomo tief geschoven. In deze wagen zijn de meeste slachtoffers gevallen. Behalve rijkswacht en brandweer is ook de Bescherming Burgerbevolking naar de plaats van de ramp gediri geerd. LIMA Mgr. Mario Cornejo Rada- vero, gewezen hulpbisschop in Lima, heeft geruchten tegengesproken vol gens welke hij in het huwelijk getre den zou zijn. WEKEROM In het dorp Wekerom (gem. Ede) is in een weiland een niet- ontplofte raketbom gevonden. Het oor logstuig van Engelse makelij kwam aan het licht tijdens graafwerkzaamhe den. Het zat enkele meters diep In de grond, niet ver van de plaats waar de Engelse luchtmacht 22 november 1944 een bombardement uitvoerde op het gebouw van de coöperatie, toentertijd een Duits hoofdkwartier. De bom is een zg. zestigponder. Hij is maandag door de Mijnopruimings- dienst naar Deelen gebracht, waar hij zou worden gedemonteerd. De bom kwam vrijdag boven de grond in de graaf schep van draglinemachinist Ste ven Boonzaaijer uit Otterlo. De door hem gegraven sleuf is nog met een de tector onderzocht, maar dat leverde al leen wat staartstukken van wei-ont plofte raketbom men op. REUSEL Maandagmiddag is in Reusel het vierjarig meisje W. J. N. Vrijsen verongelukt, toen zij op haar fietsje vlak voor een auto de weg overstak en werd aangereden. Een advocaat in New York heeft verklaard, dat de Russische cellist Lesjnef, die zaterdag is verdwenen, zich bij hem heeft aangemeld en graag voor goed in de Verenigde Staten wil blijven. De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl gaat zich na zijn legenda rische Kon-Tiki-expeditie wagen aan een tocht van Marokko naar Centraal- of Zuid-Amerika in een boot, die op het ogenblik in Gizeh (Egypte) voor hem wordt geconstrueerd uit papyrusplan- ten uit Ethiopië. Het vaartuig wordt gebouwd naar oud-Egyptische ontwer pen en zal „Ra" heten, naar de Egyp tische zonnegod. Op de foto: Heyer dahl bekijkt de vorderingen van de werkzaamheden aan de boot. Het is de bedoeling dat in mei de tocht zal be ginnen. BRUSSEL •communit-tlsclu^ bedreiging voor de Westelijke alliantie is van een geweldige omvang", zo heeft generaal Lemnitzer gezegd in een op roep tot de NAVO-bondgenoten om te zorgen voor meer geoefende manschap pen en betere wapens. Lemnitzer deed zijn oproep in een artikel ter gelen heid van het 20-jarig bestaan van de NAVO, dat verschijnt in een NAVO- tijdschrift. Later dit jaar zal Lemnit zer opgevolgd worden door generaal Goodpaster. Lemnitzer schrijft, dat de NAVO de leden van de alliantie 20 jaar lang vre de en vrijheid had gegeven, maar dat het uitsluitend van hen zal afhangen of zij in de toekomst ook in vrede en vrij heid kunnen leven. Hij stelde dat dit slechts afhangt van „hun wil en vast beradenheid om de militaire strijd krachten van de alliantie te handha ven op het peil. dat nodig is voor de collectieve veiligheid van de gehele NAVO". Hij meende dat de Amerikaanse en Britse methode om een deel van hun NAVO-troepen in geval van nood via een luchtbrug naar Europa terug te brengen een ..aanzienlijke stijging op het terrein van de strategische mobili teit" noodzakelijk maakt. Fundamen teel blijft echter, dat het militaire sdhild van de alliantie meer en betere wapens, meer troepen en 'n betere mi litaire oefening nodig heeft. „De mili taire diensplicht zou eerder verlengd dan verkort moeten worden", zo betoog de hij. SCHIPHOL Met dc bestelling van nog eens drie Amerikaanse reuzen- vliegtuigen, heeft de K.L.M. de Brits-Franse Concorde laten vallen. De K.L.M. heeft nu zes Boeing-747's geboekt, die alle in 1971 worden afgeleverd. De keuze van de maatschappij houdt een rechtstreekse veroordeling in van de economie van de Concorde. Dit toestel zal weliswaar, in tegen stelling tot de nieuwste Boeing, sneller vliegen dan het geluid, de bedrijfskos ten zullen naar schatting zeventig pro cent hoger liggen. Het negatieve oordeel over de Con corde betekent niet dat de KLM er te genop ziet sneller te vliegen dan het geluid. De maatschappij heeft al afle veringsposities gereserveerd voor zes Amerikaanse supersonische toestellen. Deze machines zullen nog belangrijk sneller zijn dan de Concorde en boven dien tweemaal zoveel passagiers kun nen vervoeren. Hun jaarlijkse produk- tie zal driemaal zo hoog liggen en daardoor worden zij veel economischer in het gebruik. De eerste supersone Boeings worden in 1978 afgeleverd. „Dit geeft ons de kans om te zien hoe het supersone vliegen zich ontwikkelt", aldus een woordvoerder van de KLM. Al vliegen dc Boeing-747's die de KLM nu heeft besteld, langzamer dan het geluid (ruim 900 kilometer per uur) toch zullen zij per jaar meer kunnen produceren dan de Concorde (2200 ki lometer). Dit komt doordat zij plaats bieden aan 350 passagiers legen de Concorde nauwelijks honderd. De drie nieuwe 747's kosten te zamen 265 miljoen gulden. De Concorde kost per stuk 75 miljoen gulden. De eerste van de zes Boeings wordt In januari 1971 op Schiphol verwacht, de laatste in oktober van dat jaar. De reserve van de KLM ten opzich te van de Concorde zal ook de Scan dinavian Airlines System en de Swis sair er van weerhouden het Frans-Brit- se toestel te kopen. Tussen deze drie maatschappijen bestaat een nauwe De Landbouwhogeschool te Wageningen, in de persoon van haar rector-magnificus, prof. dr. ir. F. Hellinga (op de foto rechts), heeft gistermiddag in Den Haag de ..Zilveren Broodmand" ontvangen, het geschenk dat de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten telkenjare geeft aan een Nederlandse persoon of instelling, die zich bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft voor de voedsel voorziening. Vorig jaar vierde de Landbouwhogeschool haar vijftigjarig bestaan. Prof. Hellinga ontving de on derscheiding uit handen uan de verenigingsvoorzitter, dru. H, J. P. Verschaffel. technische samenwerking, die zich ook uitstrekt tot de keuze van nieuwe vlieg tuigtypen. Mocht de tegenkanting jegens de Concorde ook bij andere luchtvaart maatschappijen gaan leven, dan komt dit de Britse en de Franse schatkist op een toch al ongelegen moment zwaar te staan. Beide landen hebben gezamenlijk al tien miljard gulden ge- sioken in de ontwikkeling van het vlieg tuig. ROME De houders van benzine pompen in Italië zijn gisteravond voor onbepaalde tijd in staking gegaan, om dat zij van de oliemaatschappijen een hogere provisie willen hebben. Deze maatschappijen hebben een verhoging van een lire per liter voorgesteld, doch dat vinden de pomphouders te weinig. Het is de derde staking in twee maan den in deze bedrijfstak. De politie pa trouilleert door de grote steden om te voorkomen, dat pompen die ondanks de stakingsoproep openblijven, worden aangevallen, zoals dat bij de vorige stakingen is gebeurd. TEL AVIV Israëlische strijd krachten hebben gisteren op twee fron ten vuurgevechten geleverd met Ara bische militairen. Over de volle lengte van het Suez- kanaal vochten ze een zwaar artillerie duel uit met Egyptische strijdkrach ten. In het noorden van de vallei van de Jordaan raakten ze slaags met Jordaanse eenheden. Aan Israëlische zijde vielen volgens een bekendmaking in Tel Aviv geen slachtoffers. Rradio-Cairo deelde mee, dat een Egyptenaar was gesneuveld en dat er negen gewonden waren ge vallen. Door tussenkomst van waarnemers van de Verenigde Naties kwam er een einde aan de Israëlisch-Egyptische beschietingen. De Egyptische schut ters hadden toen, volgens Radio-Cairo, negen Israëlische tanks, twee raketin- observatieposten verwoest, stallaties, zes brandstoftanks en vijf Verder zouden ze zes Israëlische batterijen tot zwijgen hebben gebracht. Inmiddels is gisteren in Jordanië de regering van premier Bahjat Talhoeni afgetreden. Het was nog niet duidelijk wat de reden van de regeringscrisis was. Abdel Moneim Rifai (52), de minis ter van Binnenlandse Zaken, die pro- Westers is georiënteerd, is belast met de vorming van een nieuwe regering. WASHINGTON Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Apol lo-10 op 18 mei van Kaap Kennedy in de richting van de maan gelanceerd zal worden. De ruimtevaarder Tom Staf ford en Eugen Cernan zullen dan, als alles goed verloopt, in de met de Apol lo-10 gelanceerde „LM" of „Spin" op een afstand van rond 15 km boven het maanopperblak gaan vliegen. Ruimte vaarder John Young, die in de cabins achterblijft, zal op een honderdtal kilo meters van de maan rond de aard- satelliet blijven draaien. Als de LM rond de maan heeft gedraaid, zullen Stafford en Cernana hiermee naar de cabine met Young terugkeren. De LM zal dan aan de Apollo gekoppeld wor den, waarna Stafford en Cernan zul len „terugkruisen" in de cabine, die dan naar de aarde terugkeert. Zoals bekend is de LM met succes in de ruimte beproefd tijdens de vlucht van de Apollo-9. NIJKERK De 20-jarige J. Stam uit Nijkerkerveen is gisteravond in het ziekenhuis te Amersfoort overleden, nadat hij tegen half zes ernstig ge wond was geraakt bij een verkeerson geluk. Op zijn fiets stak hij in Nijkerk de Amersfoortseweg over. juist achter een passerende vrachtauto. Hij werd gegrepen door een uit de tegenoverge stelde richting komende bestelauto. NEW YORK Volgende week zullen, naar mag worden verwacht, Ame rika, Rusland, Egeland en Frankrijk hun besprekingen over het Midden- Oosten beginnen, zo is gisteren in welingelichte kringen in New York verno men. De V„S. hebben hun mening over een regeling gisteren ter kennis ge bracht van de andere drie landen en van de Arabische staten die bij het con flict zijn betrokken. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, werd bij zijn recente bezoek aan Washington ingelicht. De Amerikaanse suggesties zouden neerkomen op een interpreatie van de resolutie welke de Veiligheidsraad in november 1967 heeft aanvaard. In dit stuk wordt beëindiging van de Arabi sche vijandelijkheden gekoppeld aan een ontruiming van de door Israël be zette gebieden. Volgens genoemde krin gen zijn de Amerikaanse opvattingen zodanig geformuleerd, dat de Israëliërs zich er niet aan kunnen stoten en dat de Arabieren er waarschijnlijk afwij kend tegenover zullen staan. De Ame rikaanse suggesties zouden dan ook niet anders te beschouwen zijn dan als een antwoord op de Russische voor stellen van januari j.l. In Washington zou men de eigen suggesties geschikt achten als uitgangspunt voor het voor genomen viermogendhedenoverleg. Overigens gaf men in genoemde krin gen toe. dat de kloof tussen enerzijds het standpunt van Amerika en Enge land en aan de andere kant de opvat tingen van Rusland en Frankrijk nog even breed is als vroeger. Ook al zou het overleg niet tot concrete resultaten leiden, dan zou het toch een gunstige invloed kunnen hebben op het werk van de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring, zo meent men. Israël zou bijvoorbeeld omdat het niet van een viermogendhe- denregeling wil weten, meer geneigd zijn tot het doen van concrete voor stellen aan de Zweede bemiddelaar. Zuid-Vietnam zal geen wezen meer door pleegouders in het buitenland la ten adopteren. In een communiqué van premier Tran Van Hoeong staat, dat kandidaat-pleegouders voortaan zal worden verzocht geld te geven voor weeshuizen in Zuid-Vietnam. KINSJASA Joseph Kasavoeboe, oud-president van de republiek Kongo is gisteren in Boma, Midden-Kongo, na langdurige ziekte overleden. Hij was 56 jaar oud. Kasavoeboe is van 1960 tot 1965 president geweest. Een hogedrukgebied tussen IJs land en Schotland breidde zich naar Scandinavië uit en kwam in verbinding met een ander hoge drukgebied, dat over Finland zuid waarts trok. Tussen deze hogedruk- gordel en een depressie, waarvan het centrum boven Italië ligt, hand haafde zich boven onze omgeving een oostelijke stroming. Hiermee werd uit Duitsland koude lucht aan gevoerd, waarin het de afgelopen nacht een of twee graden heeft ge vroren. In de algemene luchtdruk verdeling komt nog maar weinig verandering. De hogedrukgordel breidt zich van Scandinavië gelei delijk naar het zuiden uit. De wind blijft in de noordoosthoek, zodat het koude weer aanhoudt. Morgen: zon op 06.29. onder 19.03, maan op 10.15, onder 03.51.

De Vallei | 1969 | | pagina 1