„Ik ben niet met de P.v.d.A. getrouwd" K.V.P. heeft geen "in in debat met P.v.d.A. Nieuw systeem bespaart Luchtmacht miljoenen Koninklijke familie terug Nieuwe Bossche burgemeester bleel' liever in Veldhoven MIX met HALVARINE „Progressieve concentratie de enige oplossing voor werknemersverlangens" STAAT DOET RECHT AAN WEDUWE LASONDER UIT DE KERKEN 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn Thijssen: geen belangstelling voor Maasvlakte DDT is relatief deugdelijk mid del om iemand om te brengen" Nieuwe functie voor Tvler JO SCHOLTEN'S Kampbewoners verdacht van koperdiefstal Officier te^en vrijspraak in beroep Weer gesprek over de bouw-c.a.o. N.V.V.-voorzitter Kloos: „ONVRUCHTBAAR GEHAKKETAK BEDENKELIJK VOORRAADADMINISTRATIE VIA COMPUTERS Speciaal nieuw onderdeel GEEN LAST Optie Investeringen Kleinere concerns Officier van Justitie: BOVEN I'ARTIJEN Mr. v. Vollenhoven op dienstreis zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk Na vijftien jaar: lijfrente ZAAK-BROCADES SINDS VANNACHT AL IN WERKING VAKBONDEN BOOS: Fabriek treedt tegen malafide ziekenop SLECHTE CONTROLE REL OM GRONINGSE HOOGLERAAR WORDT BEKEKEN DINSDAG 25 MAART 1969 DEN HAAG De K.V.P. wil geen debat met de Partij van de Arbeid. In een brief aan de socialistische partij voorzitter, dr. A. Vondeling, zegt mr. A. van der Stee, de voorzitter van de K.V.P.. dat een discussie ..in de hui dige situatie alleen zou leiden tot on vruchtbaar politiek gehakketak, en tot verscherping van al dan niet vermeen de tegenstellingen". Hieraan bestaat bij ons geen behoef te, zo zegt mr. Van der Stee in zijn brief, die gistermiddag tijdens een ver gadering van het dagelijks bestuur van de KVP werd opgesteld. Dr. Vondeling heeft de KVP onlangs tot debatten tussen vertegenwoordigers van beide partijen in alle kieskringen uitgedaagd. De aanleiding hiertoe was een uitla ting van mr. Van der Stee tijdens de in Arnhem gehouden partijraad van de KVP, dat deze Partij van de Arbeid geen constructieve politiek zou kunnen voeren. Mr. Van der Stee kon de uitdaging van dr. Vondeling slechts plaatsen tegen de achtergrond van de ontwikkelingen, die zich op dit moment in de PvdA voor doen. Hij had het voorstel, aldus de brief aan de socialistische partijvoor zitter, dan ook met lichte verbazing be studeerd. UTRECHT „Een progressieve concentratie is de enige oplossing om de verlangens van tachtig procent van het Nederlandse volk de werknemers ingewilligd te krijgen. Dit geldt vooral voor de verlangens op het gebied van de maatschappijvernieuwingen." Dit zegt de heer A. II. Kloos, voorzit ter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (NVV) in Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. „Ik ben niet getrouwd met de P.v.d.A.", aldus de heer Kloos. „Het is wellicht mogeljjk te komen tot een heel nieuwe partij, wellicht door een optelsom van enkele bestaande partijen of brokstuk ken daarvan". Hij noemt het onmogelijk dat het overgrote deel van het Nederlandse volk de werknemers via de huidige confessionele partijen zijn verlangens gerealiseerd krijgt. „Door de heterogene samenstelling van die partijen worden de tegenstellin gen tussen boeren, werkgevers en mid denstanders enerzijds en werknemers anderzijds verdoezeld. Men kan niet doorgaan met het sluiten van onbevre digende compromissen en het traineren van maatschappelijke oplossingen". Hij vindt het bedenkelijk worden, dat de politieke belangenbehartiging van het overgrote deel van het volk in han den is van politici, die het volgens hem niet zo nauw nemen en die te veel reke ning Houden met de kleine groep met hoge inkomens en macht. Over Nieuw Links schrijft hij: „De buitenwereld denkt dat dit een homo gene groep is. Maar daarin vergist men zich. Het is een stroming van lieden met zeer uiteenlopende denkbeelden". ADVERTENTIE SOESTDUINEN Vandaag heeft de staatssecretaris van defensie (luchtmacht), de heer A. E. M. Duynstee, officieel de computerafdeling in gebruik gesteld van het V.A.C., het Voorraad Administratie Centrum van de Koninklijke Luchtmacht In het Jcssurunkamp te Soestduinen, waar ook het Depot Algemene Technische en Intendance Middel (DATIM) is gevestigd. Voortaan zal men met het nieuwe systeem vrijwel geheel automatisch de gehele luchtmachtvoorraad met ruim 200.000 verschillende artikelen, waarin zich zo'n drie miljoen mutaties per jaar voordoen kunnen beheersen en overzien. Voor de vorming van het computer centrum werd een nieuw luchtmacht onderdeel in het leven geroepen, het VAC, dat onder commando staat van majoor Barnhoorn en een personeels sterkte heeft van circa vijftig man, vrij wel allen specialisten op administratief- technisch en elektronisch gebied, die afkomstig zijn van verschillende onder delen, waar men op het personeel kon gaan bezuinigen. De kosten van het computer-object bedragen circa 3,5 miljoen gulden, maar men hoopt met het nieuwe systeem over enige jaren al bijna anderhalf miljoen gulden per jaar te kunnen besparen. De besparingen worden gaandeweg gro ter tot dat medio 1975 een punt wordt bereikt, waarop de besparingen aan personeel en materieel tegen de vier miljoen gulden per jaar zullen gaan belopen, terwijl de kosten niet boven de f 1,5 miljoen uitkomen. Het voorraadadministratiecentrum, dat al in 1967 werd opgericht, heeft Siemens-computers en -apparatuur in gebruik, die in nauwelijks een jaar werden gebouwd en opgesteld. Door gaans heeft men voor de planning en realisering van dergelijke projecten zo'n vijf tot zes jaar nodig. Gaandeweg zul len alle administraties van de vier gro te depots en de 20 voorzieningseenhe den van de Luchtmacht door het VAC worden overgenomen, ook die van de Geleide Wapens in Duitsland. Het nieuwe systeem waarborgt niet alleen een snellere bevoorrading van operationele eenheden, maar bespaart op den duur ook op de personeelskos ten. Op den duur kunnen zo'n 250 man bespaard worden. In het systeem zijn de nieuwste technische ontwikkelingen verwerkt, zo dat het mogelijk is verwerkte gegevens of nog te verwerken gegevens ook door computers van andere fabrikaten te la ten gebruiken. De apparatuur verwerkt 40.000 ponskaarten per uur en kan 45.000 regels per uur drukken. Naar bekend is. heeft ook de Kon. Marine een dergelijke apparatuur bij Siemens in bestelling. Verder wordt het nieuwe voorraadadministratiesysteem ook door de Franse krijgsmacht ge bruikt. De Kon. Landmacht heeft de appara tuur niet. De ingebruikneming van het compu tercentrum was op zichzelf ook al een puur technische aangelegenheid. De ge nodigden, een zestigtal in totaal, kon den de door de staatssecretaris in de computerzaal te verrichten handelingen via een gesloten televisiecircuit in een andere zaal volgen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Rijsoord: P. C. Klijnsma te Harlingen; te Hendrik-Ido Ambacht (toez.): S. W. Verploeg te Leerdam; te Burum e.a. J. ter Steege te Vrouwenpa rochie; te IJsselmuiden: J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Aangenomen: naar Maassluis: B. Schuurman te Vollenhove, die bedankte voor Leiden; de benoeming tot conrec tor van het Theol. Seminarium te Drie bergen: F. O. van Gennep te Leidschen- dam. Bedankt voor Ede: G. van Estrik te Genemuiden. Hij vindt het absurd als men zich bin nen een politieke partij als georgani seerde groep manifesteert. Van de malaise waarin de P.v.d.A. verkeert, heeft het N.V.V. geen last, meent de heer Kloos. „Er bestaat in ons land niet meer één rode familie waar van ook het N.V.V. deel zou uitmaken. Er bestaan geen organisatorische ban den tussen N.V.V. en P.v.d.A. Hij vindt dat de vakbeweging niet a-politiek mag zijn, maar acht het niet juist dat een vakcentrale zich al te zeer vereenzelvigt met één van de politieke partijen, zoals deze nu functioneren. ROTTERDAM Het Duitse staal concern August Thyssen Hütte heeft bekendgemaakt, dat het geen belang stelling heeft in de bouw van een staal fabriek op de Maasvlakte bij Rotter dam. De Hoogovens in IJmuidcn hebben in antwoord hierop meegedeeld, dat er in haar plannen tot vestiging van zulk een staalfabriek in samenwerking met de Duitse Hoeseh door dit besluit geen verandering komt. August Thyssen zegt dat er gesprek ken zijn gevoerd met het gemeentebe stuur van Rotterdam over de bedoelin gen van de gemeente met de Maasvlak te. „Maar", zo zegt Thyssen, „wij wa ren niet op de hoogte van de plannen van Hoogovens Hoesch. Wij hebben deze bedrijven meegedeeld geen plan nen te hebben voor de vestiging van een staalfabriek op de Maasvlakte". Deze verklarinlg versterkt de positie van de combinatie Hoogovens-Hoesch, die vrijdag is bekend gemaakt. August Thyssen neemt in de Duitse staalindus trie een zeer sterke positie in. Deze is onlangs nog versterkt door de samenwerking met Mannesmann. Sa men zullen zij de produktie van stalen buizen en walsstaal ter hand nemen. De kansen op een staalindustrie met een belangrijke Nederlandse deelne ming zijn nu gestegen, zo meentmen in Rotterdam. Het Amerikaanse bureau Koppers, dat de optie op het terrein op de Maasvlakte in handen heeft, neemt echter een sterke onderhandelingsposi tie in. De plannen voor de Maasvlakte hou den in: de vestiging van een cokes-fa briek, een ertsveredelingsbedrijf. een grote hoogoven, een oxy-staalfabriek en een walserij met gietinstallatie. De investeringen zijn voorlopig geraamd op 1.4 miljard gulden voor een jaar- produktie van 2,4 miljoen ton staal, die later zou zijn op te voeren tot acht mil joen ton. Voor dit geweldige bedrijf zou een aparte onderneming worden gesticht, waarin de Hoogovens en Hoesch ieder voor veertig procent zouden deelnemen. De rest zou dan toevallen aan kleinere concerns, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de Nederlandsche Kabelfabrieken in Alblasserdam. In 1970 zou met de bouw kunnen worden begonnen, waarna in 1974 het bedrijf in produktie zal kunnen gaan. Vandaag zullen de Hoogovens in IJmuiden het plan nader toelichten. ADVERTENTIE De koninklijke familie is gisteren, gebruind door een verblijf van veertien dagen in het Oostenrijkse wintersportcentrum Lech, in Nederland terug gekeerd. Op het station in Baam stapte koningin Juliana als eerste uit de trein, gevolgd door prinses Margriet die haar zoontje prins Maurits op de arm droeg (zie foto). Met dezelfde trein kwamen ook prinses Beatrix, prins Claus en hun twee kinderen aan. Prinses Irene en prins Carel Hugo, die ook in Lech waren, kwamen ook gisteren in Nederland aan. Zij zullen zes dagen in ons land blijven. Prins Bernhard reisde per vliegtuig van Oostenrijk naar huis. VELDHOVEN De nieuwe bur gemeester van Den Bosch is tegen het systeem van gekozen burgemeesters. „Het is voor een burgemeester, die loor een meerderheid wordt gekozen moeilijk om onpartijdig te blijven", zegt burgemeester mr. Gerard Marie Jacques Willem van de Ven (55). MAASTRICHT „DDT is een rela tief deugdelijk middel om iemand om het leven te brengen. Toen Gerrit V. samen met Schijndelse Riet in 1960 een hoeveelheid van dit vergif in de koffie van Gerrits vrouw deed. was dit poging tot moord. Ook al was de hoeveelheid net niet voldoende om haar te doden". Dit concludeerde gistermiddag de of ficier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. J. Moors. Hij eiste te gen Gerrit V. opnieuw drie jaar gevan- De rechtbank had op 17 maart in een genisstraf. tussenvonnis de zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris om te laten onderzoeken of een mens met DDT kan worden vermoord. De gerechtelijk geneeskundige, dr. J. Hollman uit Maastricht, verklaarde in zijn rapport, dat een dosis van vijf gram voor een mens fataal is. Het gif bezorgt hem hevige krampen en tast zijn centraal zenuwstelsel aan. De raadsman, mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, achtte het rapport van de arts oduidelijk en van weinig waar de. Hij betoogde dat de concentratie van DDT in de handelsverpakking zo gering is, dat een half kopje poeder nodig is om een mens te vergitigen. er maar genoeg van inneemt", aldus „Keukenzout is ook dodelijk, als je mr. Moszkowicz. die ontslag van rechts vervolging vroeg. Nu is hij nog eerste burger van de 27.000 zielen tellende Brabantse ge meente Veldhoven. Gisteren werd be kend dat hij als opvolger van burge meestér R. Lambooy (die met pensioen is gegaan) op 16 april burgemeester zal worden van het tachtigduizend zielen tellende Den Bosch. „Die benoeming is een streep door de levenslijn, die ik voor mijzelf had uitgestippeld. Ik had geen ambities om nog te veranderen. Daarom had ik niet gesolliciteerd, naar die post in Den Bosch. Ik was liever hier in Veldhoven gebleven. Er is hier nog zoveel te doen". „Maar de commissaris van de Konin gin vroeg of ik iets voor Den Bosch voelde. Ik kan geen nee zeggen als zo iemand in het algemeen belang een be roep op mij doet", zegt de heer Van de Ven. Gerard van de Ven begon in 1951 als burgemeester in het achtduizend inwo ners tellende dorpje Schaijk. Hij wilde vroeger priester worden, maar verliet het seminarie na vier jaar. Over het tot stand komen van een burgemees tersbenoeming zegt hij: „Een burge meester laten kiezen is natuurlijk erg democratisch. Maar ik heb het altijd als een voordeel gevoeld, dat ik als bur gemeester de enige in het hele gemeen tebestuur ben, die boven alle partijen staat. Als je niet gebonden bent aan een groepering, met name de meerderheid die je als burgemeester zou kiezen, kun je het algemeen belang beter dienen". „Trouwens, waarom moeten wij nu plotseling zo nodig naar gekozen bur gemeesters? Als ik om me heen kijk zijn er nauwelijks collega's te vinden van wie ik zeg: die man hoort in die gemeente niet thuis". Vindt hij zich met zijn 55 jaar niet te oud om de gemeentelijke problemen van Den Bosch (bestemming binnen stad, ontwikkeling stadsgewest) enthou siast aan te pakken? „Neen, Ik weet van mijzelf dat ik fy siek die problemen aan kan. Ik heb tot mijn pensionering nog tien jaar de tijd. Tien jaar is natuurlijk niet genoeg. Maar twintig jaar zou ook onvoldoen de zijn". „Bovendien heb je als je ouder bent meer ervaring en contacten, waardoor je de dingen vlugger en efficiënter kunt doen". Burgemeester v.d. Ven is een schrie le, grijze man. Hij zegt: „Ik ben niet streng. Ik ben geen potentaat. Ik ge loof heilig in een collegiaal bestuur. Daarom geloof ik dat de mensen er mij hier wel mogen. Ik hoop dat ik dat in Den Bosch ook zal bereiken". „Ik zie er wel tegenop, maar ik ben niet bang. Ik sla mij er doorheen, ook al weet ik, dat er geen sprake zal kun ne zijn van free-wheelen". J DEN HAAG William R. Tyler, de scheidende ambassadeur van de Ver enigde Staten in Den Haag is per 1 september benoemd tot directeur van de Dumbarton Oaks Research Libra ry and Collection in Washington, een onderdeel van de Harvarduniversiteit ARNHEM Mr. Pietcr van Vollen- boven is, als secretaris van een delegatie van de Koninklijke Nederlandse Ileide- Maatsehappij. in het Turkse Istanboel. Er worden onderzoekingen verricht voor een groot recreatieproject. Vorig jaar oktober ging de heer Van Vollenhoven bij de Heide Maatschappij werken. Het verblijf in Istanboel is zijn eerste buitenlandse dienstreis. ADVERTENTIE KtUS UIT SOORTEN GEBAK cocoskoek 1.59 amandeltaart 1.94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87: cake 152 HELMOND Dc rijkspolitie heeft in het woonwagenkamp in Vessem vier mannen aangehouden. Zij worden ervan verdacht vorige week by een elektro- magnctenfabriek in Bladel drie ton ko per te hebben gestolen. De politie had ontdekt dat er Op het Vessemse woonwagenkamp pas geleden was gegraven. Gistermiddag werd het kamp omsingeld. Om ongeveer half twee trok de politie naar binnen en begon te graven. Na ongeveer een half uur werden de kopeken staven ontdekt. Het vermoeden, dat de daders in Vessem moesten zitten, was toen beves tigd. De politie arresteerde direct de gebroeders P. en F. P. sreerzon het kwaliteiisdoek van de goede markiezen-makers inlichtingen? vraag om een folder bij de haes holland n.v. postbus 538 eindhoven ENSCHEDE De 76-jarige mevrouw A. C. Lasonder, geboren Bauer, uit En schede krygt van het Rijk lijfrente. Mevrouw Lasonder heeft haar ver zoekschrift om revisie van het tribu- naalvonnis, waardoor haar een deel van het miljoenenvermogen van haar in de oorlog overleden man werd onthouden, nu ingetrokken. Met deze beslissing van het ministe rie van Justitie is een einde gekomen aan een strijd die vijftien jaar heeft ge duurd. Mevrouw Lasonder, die Duitse van geboorte is maar in Nederland werd opgevoed, huwde in het begin van de oorlog de oud-wethouder mr. dr. G. A. Lasonder die lid was van de N.S.B., maar als een „licht geval" kon worden beschouwd. Zijn enorme vermogen, dat geschat wordt op vele miljoenen guldens, werd op een kwart na verbeurd verklaard. Een kwart werd onder beheer ge plaatst. Tot het verbeurd verklaarde vermogen behoorde ook het landgoed Drienerlo, waar de technische hoge school Twente is verrezen. Mevrouw Lasonder woont daar al jarenlang in de buurt. Mevrouw Lasonder heeft sedert haar terugkeer naar Nederland in zeer be hoeftige omstandigheden verkeerd. Velen trokken zich haar lot aan. Eind 1967 zond ze een petitie naar de Staten-Generaal, waarin zij wees op de onrechtvaardige wijze, waarop de Staat zich het landgoed Drienerlo had toege- eigend. Het beheerinstituut had het enorme bezit voor honderdduizend gul den aan de gemeente Enschede ver kocht, die het ten behoeve van de THT voor een gulden aan het Rijk had aan geboden. Zij deed een beroep op de Sta ten-Generaal opdat de regering door een passende regeling de onrechtvaar digheid zou wegnemen. Dat is dan nu gebeurd. ASSEN Dc officier van Justitie by de rechtbank in Assen is in hoger be roep gegaan tegen het vonnis van deze rechtbank waarhij drie apothekers, in dienst van de NV Koninklijke Farma ceutische fabrieken Brocades Stheeman in Meppel, werden vrijgesproken van dood door schuld. De officier van Justitie had een boete van tweeduizend gulden of twintig da gen geëist tegen dc 58-jarige bedrijfslei der K. G. P., drieduizend gulden of der tig dagen tegen de 58-jarige fabricage- leider E. A. H. J. van P. en duizend gul den of tien dagen tegen de 53-jarige af delingchef A. S. Aan hun schuld zou het te wijten zijn geweest dat in mei en juni 1966 vier vrouwelijke patiënten in het Diaconea- senhuis in Eindhoven zijn overleden na dat hun door Brocades in Meppel ge maakte en geleverde niet steriele in- fuusvloeistof was toegediend. ADVERTENTIE ERA DEN HAAG Vanmiddag praten dt ministers Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), De Block (Econo mische Zaken). Schut (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening) en waar schijnlijk Witteveen (Financiën) weer met werkgevers eh werknemers over de bouw-c.a.o. Het gesprek gaat over de rapporten, die de bouwpatroons en het economisch instituut voor de bouwnijverheid vorige week aan minister Roolvink hebben ge geven. Deze rapporten gaan over de vraag of de stijging van de loonkosten in 1970 wel of niet in de bouwprijzen zal moeten worden doorberekend. Minister Roolvink vroeg vorige week aan beide partijen om uitstel van zijn beslissing over het wel of niet ingrijpen in de c.a.o. De heer Roolvink kreeg een week respijt. De vraag is echter, of dit uitstel gel dig is. Minister Roolvink had zijn ver zoek namelijk moeten richten tot de Stichting van de Arbeid, de enige in stantie die bevoegd is om uitstel te ge ven. Hy heeft dit niet gedaan, en daar om is formeel de bouw-c.a.o. afgelopen nacht 12 uur van kracht geworden. Patroons en vakbonden zullen de mi nister hierover niet lastig vallen; zij hebben zelf aan het uitstel meegewerkt. Het is echter de vraag of de Tweede Kamer tijdens een eventueel debat over de bouw-c.a.o. even soepel zal zijn. Drn kan met recht worden ge steld: „Minister, u heeft het uitstel niet aan de Stichting gevraagd, en dus ia de c.a.o. van kracht geworden". Minister Roolvink zal in dat geval juridisch zeer zwak staan. MAASTRICHT De directie van de Koninklijke Nederlandse Papier fabriek in Maastricht heeft gisteren geprotesteerd tegen de uitlatingen van de zijde van de vakbonden. Deze heb ben de maatregelen van de directie om liet malafide ziekteverzuim te be perken 'middeleeuws en vrijheidsroof' genoemd. De heer A. Persoon, chef personeel van de KNP, zegt: „Men heeft ons ver keerd begrepen. Een personeelslid dat bijvoorbeeld overspannen is of een pols heeft gebroken, behoeft niet thuis te blijven om ziektegeld te kunnen krij gen". „Onze maatregel is slechts gericht tegen de profiteurs; mensen die zich ziek melden omdat ze bijvoorbeeld een zware griep zouden hebben, maar eigen lijk geen zin hebben om te werken". Volgens de heer Persoon is na de invoering van de nieuwe regeling het ziektepercentage gedaald van dertien tot zeven procent. „Het ziekteverzuim is in 1968 met 56 procent gestegen. Dat heeft het bedrijf bijna 1 miljoen aan extra ziektegeld gekost", aldus de heer Per soon. De directie van de KNP meent dat deze stijging ten dele wordt veroor zaakt door de niet doelmatige controle door het Gemeenscappely'k Adminis tratiekantoor. De Kamer van Koophandel in Maas tricht heeft enkele weken geleden een commissie ingesteld, die onderzoekt in hoeverre het sterk gestegen ziektever zuim in Maastricht en omgeving te wij ten is aan lacunes in de uitvoering van de nieuwe Ziektewet. GRONINGEN Een commissie van hoogleraren, wetenschappelijke mede werkers en studenten van de Groning se universiteit, zal proberen een oplos sing te vinden voor de moeilijkheden, die om de hoogleraar Nederlands, prof. dr. G. A. van Es zijn ontstaan. De commissie wordt dezer dagen ge vormd. Volgens de rector-magnlficus, prof. dr. J. Th. Snijders vergen de voorbereidingen nogal wat tijd, omdat een zo moeilijke kwestie „niet van vandaag op morgen uit de wereld kan zijn." De ruim tweehonderd studenten Ne derlands van de Groningse universiteit boycotten sinds vorige week woensdag alle colleges. Een groot deel van de studenten eiste dat de hoogleraar zijn functie neerlegt.

De Vallei | 1969 | | pagina 7