Onderzoek Indische kwestie vordert: voor juni nota Voor 1971 geen wijziging van het kiesstelsel Pak de Poet! Aan herindeling van Zeeuws- Vlaanderen zitten veel haken en ogen Studenten niet tevreden met nota curatoren Beleggingsdeposito's Actie voor reisfonds voor bezoeken aan oorlogsgraven in Indonesië Stad en welvaart maken huisvrouw meer ontevreden met haar lot VERDRIJF VERKOUD HEID /0\ „We zijn daar weer zeer welkom" Onderzoek naar arbeidsreserve toont aan: WITTE KRUIS Zondag geen mis voor studenten in Utrecht Grote steden Het Noorden Op zeven departementen is men ijverig in tweehonderd meter archief gedoken VERSPREKING met P. ÉS REGERINGSPARTIJEN WILLEN NIET Rijscholen in verzet tegen prijsstop WEKAMINEN ALLEEN NOG OP RECEPT ECHTPAAR HIELD THUIS BORDEEL EN PLEEGDE OOK ABORTUS WEER RUMOER IN TILBURG GEEN INSPRAAK BIJ HET OUDE Stortingen en disposities in bedragen van 25.000,- of een veelvoud daarvan. Rentevergoeding opzegtermijn 1 maand 51I4% opzegtermijn 3 maanden 53/4% opzegtermijn 6 maanden 6 opzegtermijn 12 maanden 61/4% opzegtermijn 24 maanden 61/2% Voor beleggingsdeposito's op vaste termijn zijn de tarieven lager. Deze lagere percentages gelden na de opzegging ook voor beleggingsdeposito's met een opzegtermijn. de bank waar ook zich thuis voelt! Bankier Van Lanschot oriënteerde zich Banden aanhalen Zinloos Zakelijk en cultureel Waar je ook kijkt steeds meer mensen genieten van Roxy 25. Probeer ze ook eens. WOENSDAG 26 MAART 1969 DEN HAAG „Het gaat sneller dan ik had gehoopt", zo vergiste premier De Jong zich gistermiddag in de Twee de Kamer, toen hij uitlegde hoe vlot het allemaal loopt met het onderzoek naar materiaal over militaire excessen in de jaren 19451950 in Indonesië. De socialistische fractieleider, drs. Den Uyl, had gevraagd, hoe het ermee staat en of dit onderzoek zich ook uit strekt over de militaire bevelvoering en de politieke achtergronden. Het on derzoek gaat verder en dieper dan men denkt, antwoordde de minister-presi- sident. Op zeven departementen is men in de archieven gedoken. Er is een stuur groep van de secretarissen-generaal in gesteld en daaronder werkt een coördi natiegroep van ambtenaren. Er is er gens tweehonderd meter archief, waar in men moet zoeken. Dat kost vier tot zes weken werk, maar dat is deze maand gedaan. Uit de notulen van de kabinetsvergaderingen van die tijd wor den passages opgediept. Er komen stukken uit de geheime archieven, de RVD verzamelt publikaties, particulie ren verschaffen inlichtingen en de zen ding en de missie is om materiaal ge vraagd. „Ik ben plezierig verrast door de ini tiatieven op de departementen", zei de premier, „ik voorzag aanvankelijk moeilijkheden en traagheid, maar het gaat sneller dan ik had gehoopt". Er ging een luid gelach op na deze ver spreking, die inderdaad humoristisch klonk na de aandrang op spoed van drs. Den Uyl. Premier De Jong stelde de Kamer gerust dat de regering voor 1 juni een nota zal opleveren met de hoofdzaken van het onderzoek. Dan kan de Kamer zelf uitmaken hoe een nader onderzoek naar de excessen moet worden inge steld en welke maatregelen er moeten komen om dat te bespoedigen. De actie-Westerling in Bandung, twee maanden na de soevereiniteitsover dracht, valt er buiten. In de nota zal de regering ook haar oordeel over deze kwestie geven. Over publikatie van het materiaal zelf wilde premier De Jong zich nu nog niet uitspreken, maar wel kon hij zeggen dat de regering daartoe grote bereidheid heeft. ADVERTENTIE Poeders, tabletten, cachets. v V J - (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) Mr. E. J. Korthals Altesvoorzitter van de Kiesraad en nu ook voor zitter van de commissie die het materiaal verzamelt over het optreden van het Nederlandse leger in Indonesië, volgde gistermiddag de debat ten in de Tweede Kamer over ,,de brief" van premier De Jong. DEN HAAG De regeringspartyen willen geen verandering van het kiesstelsel vóór 1971. De meningsverschillen tussen de liberalen en de drie confessionele par tyen KVP, ARP en CHU over evenredige vertegenwoordiging en districtenstelsel dreigen op een kabinetscrisis uit te lopen als er aan de Kieswet zou worden gesleu teld. De Tweede Kamerverkiezingen in 1971 zullen dus op de gewone manier, vol gens het thans geldende systeem, worden gehouden. DEN HAAG De rijscholen hebben geprotesteerd tegen de prijsstop, die minister De Block (Economische Za- éen) tegen hun tarieven heeft uitge vaardigd. In hun protest aan de minis ter vragen de rijscholen om intrekking. Hert protest is uitgegaan van de in de commissie van overleg autorijscholen samenwerkende organisaties. De com missie vraagt aan de minister toestem ming om de tarieven van 1 oktober vorig jaar alsnog met zes procent in plaats van vijf procent te verhogen. Dat is no- j dig om de gestegen kosten en de btw op te vangen. Volgens de commissie is de prijs maatregel tegen de rijscholen genomen nadat slechts enkele tientallen scholen hun tarieven onaanvaardbaar hadden verhoogd. DEN HAAG Zogenaamde wek aminen („peppillen) zullen met in gang van 1 april uitsluitend op recept mogen worden afgeleverd. Daarvoor is nu na een overgangsperiode van een jaar een definitieve regeling getroffen. Bovendien zal er na 1 april, als ver scherping van het oude besluit, spra ke zijn van een meldingsplicht. Aldus zal een inzicht ontstaan over wat wordt in- en uitgevoerd. Dit was gistermiddag in de Tweede Kamer de reden, dat het regerings- blok weigerde deel te nemen aan het debat, dat de socialist drs. Van Thijn over de plannen tot wijziging van de Grondwet en de Kieswet wilde ontkete nen. Hij interpelleerde minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken) over de vraag of tegen 1971 de burgers meer en rechtstreeks invloed op de rege ringsvorming zullen hebben of niet. Hij verweet mr. Beernink, dat deze dit „kernpunt van de politieke vernieu wing" op de lange baan had gescho ven. De staatscommissie zal het in haar tussenrapport, dat voor 1 juni komt, niet behandelen. Dit is volgens drs. Van Thijn in strijd met de belofte in de regerings verklaring van premier De Jong in april 1967, dat nog voor 1971 „een voor lopige afronding van het grondwetsbe- leid" tot stand zal komen. Geen sprake van, antwoordde de mi nister. Hij kondigde aan dat in het rap port wel degelijk de regeringsvorming zal worden behandeld, maar dan „in het verband van de problematiek van het kiesstelsel" Het zou veel te veel werk vergen om de regeringsvorming afzonderlijk te bekijken; allemaal theorie zonder praktische waarde. Namens de regeringsfracties hing de liberaal mr. Geertsema de zaak for meel op aan de afspraak dat de grond wetszaken in de bijzondere kamercom missie thuishoren en niet in het open baar kunnen worden behandeld. De radicaal drs. Aarden noemde dit de boot afhouden. De fractievoorzitter van D'66, mr. Van Mierlo, stelde de UTRECHT In de Utrechtse stu dentenparochie zal zondag geen mis worden opgedragen nu kardinaal Al- frink de drie studentenpastores voorlo pig in hun ambt heeft geschorst. Wel zal zondag in elk geval een ker kelijke bijeenkomst worden gehouden. Morgen zullen de parochianen zich be raden over de vorm van deze bijeen komst, vermoedelijk een evangeliele zing en een meditatieve toespraak. De parochieraad van de Utrechtse studentenparochie heeft in een ver klaring zijn „ontsteltenis" uitgespro ken over de maatregel van de kardi naal. De raad hoopt overigens, dat alsnog een gesprek met de kardinaal tot stand zal kunnen komen. Met 't oog hierop wil hij zich van verder com mentaar onthouden. ADVERTENTIE 10 x f 1000,- en 1000 x f 10,- met één woordje in het Knorr altijd-prijs-letterspel. Vraag deelnemersformulieren bij uw Knorr leverancier medewerking van drs. Gruyters aan de staatscommissie afhankelijk van de vraag of deze commissie alsnog het grondwettelijk vastleggen van het recht op inspraak bij regeringsvor ming en regeringsprogram ter hand zal nemen. De minister meende echter, dat de staatscommissie zelf moet uitmaken wanneer zij iets in behandeling wil ne men. De communist Bakker wierp drs. Van Thijn voor de voeten dat deze al leen maar het districtenstelsel wil en dan liefst met twee partijen: één on der drs. Den Uyl en één onder drs. Schmelzer. Hij was het eens met de pacifist Wiebenga. dat het de kiezers alleen gaat om politieke vernieuwing. Wat drs. Van Thijn wil is volgens hem staatkundige afbraak. De motie-Van Thijn om alsnog de kwestie van „de invloed van de kie zers op de regeringsvorming" voor rang in de staatscommissie te verle nen. kreeg slechts de stemmen van de PvdA. D'66 en de groep-Aarden. Minister Beernink had haar volstrekt overbodig genoemd. Hij zei dat de re gering „blijft bewerkstelligen dat een zo groot mogelijke herziening tot stand zal komen". DEN HAAG Het zit er niet In dat het wetsontwerp om Zeeuws-Vlaande- ren gemeentelijk opnieuw in te delen ongewijzigd door de Tweede Kamer zal worden aanvaard. Een aantal fracties is het oneens met het plan van minister Beernink (bin nenlandse zaken) om het aantal ge meenten in dit deel van Zeeland van dertig tot vijf terug te brengen. Die vijf gemeenten zijn: Hulst, Hontenisse, Terneuzen, Oostburg en Aardenburg. De K.V.P.'er F. A. A. M. Fiévez dien de ook namens H. Wiegel (V.V.D.) en T. Tolman (C.H.U) een amen dement in om niet één gemeente in den kanaalzone te vormen (Terneuzen), maar drie: Terneuzen, Axel en Sas van Gent De heer Fiévez pleitte ook nog voor een zelfstandige gemeente IJzendijke, maar dat laatste vond met name de anti-revolutionaire Zeeuw J. A. van Bennekom zeer ongelukkig. Hij kwam zelf met een amendement dat voorziet in het handhaven van een zelfstandige gemeente Axel, vergroot met enkele omliggende gemeenten. Hij noemde het totale plan het „grootste herindelings plan uit de parlementaire geschiedenis" De socialist J. J. Voogd wilde maar drie gemeenten voor heel Zeeuws-Vlaande- ren: Hulst, Terneuzen en Oostburg. Minister Beernink zal vandaag ant woorden. HELMOND Vcr-Ucht van het ple gen van abortus heeft de Helmondse politie het echtpaar W. van D.-H. uit Helmond opgesloten. W. van D. (44) en zijn vrouw (42) hielden er in hun wo ning een bordeel op na. Zodra hun kleinste kinderen naar bed waren, werden er iedere avond man nen ontvangen. Het telefoonnummer van het echtpaar stond in bijna ieder toilet van de Helmondse bars op de muur gekrast. De politie had allang een oogje op dit echtpaar, omdat ze de man verdacht van souteneurschap van zijn eigen vrouw. Nu is aan het licht gekomen dat er in dit huis ook abortus gepleegd werd. Zeker vier maal heeft vruchtafdrijving plaatsge had. De Helmondse politie gelooft ech ter, dat er nog wel meer gevallen aan het licht zullen komen. Het echtpaar blijft ontkennen. Tijdens het verhoor op het Helmondse politiebureau heeft de vrouw geprobeerd zich op te han gen Een attente politieagent heeft dit voorkomen. De drie kinderen van het echtpaar zijn onder bescherming van de kinderbescherming gesteld. TILBURG Met de nota „Bestuurs structuur" hebben curatoren van de katholieke hogeschool in Tilburg de stu denten tegen de haren ingestreken. Ruim zevenhonderd van hen bezoch ten gistermiddag een protestvergade ring die door Links-Front (een actie groep van linkse studenten en SVB'ers) in de aula was belegd. Even zag het ernaar uit dat de aula evenals veertien dagen geleden zou worden „bezet". De rector-magni- ficus, prof. dr. C. F. Scheffer, voor kwam dat echter na overleg met cura toren. Hij stelde de aula ter beschik king. Enkele hoogleraren en een groot aantal wetenschappelijke medewerkers van de hogeschool woonden de protest vergadering bij. Het ongenoegen van de studenten was vooral opgewekt doordat de nota hen op geen enkele manier inspraak geeft. Een drastisch voorstel tot democrati sering wordt wel gedaan in de „Nota van de 21", een tegennota, die eveneens maandag verscheen en die is opgesteld door vier hoogleraren, een aantal we tenschappelijke medewerkers en stu denten tezamen. Daarin wordt voorgesteld een Hoge- schoolraad in te stellen van hooglera ren, medewerkers en studenten. Per faculteit zouden er eveneens raden moeten komen. Curatoren, die nu het bestuur vormen, zouden het veld moe ten ruimen voor een hogeschoolbureau en een adviesraad met mensen van buitenaf. Tijdens de protestvergadering barstte een lid van de wetenschappelijke staf, drs. W. Boerboom, eveneens een der op stellers van de tegennota uit: „Ik ben op 68 punten over de nota van curato ren gestruikeld". „Nergens gaat de nota ii. op vragen over wat er veranderen moet. Ze wil alles bij het oude laten. Ze wil in de be staande structuur slechts een „democra tische geest, een mooie-kantine-menta- liteit" invoeren. De hele nota ram melt". Hij deed „in het belang van de ho geschool" een dringend beroep op alle studenten om donderdagavond, wan neer er opnieuw een openbare discus sieavond is, aanwezig te zijn. De ver gadering zond aan curatoren een tele gram, waarin hun gevraagd wordt toch vooral ook te komen. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DEN BOSCH „Over een even tueel bezoek van prins Bern hard aan Indonesië heb ik niet gesproken. Maar het is mij wel duidelijk geworden, dat prins Bern hard daar van harte welkom zal zijn". Bankier Willem van Lanschot (54) uit Den Bosch is het afgelopen week einde uit Indonesië teruggekeerd. In Djakarta heeft hij besprekingen ge voerd, o.a. over het bezoek van Nederlandse nabestaanden aan de 23.000 oorlogsgraven van Nederlanders in Indonesië. Het gevolg: Er zal binnenkoK in Ne derland een actie worden gevoerd om het reisfonds van de Nederlandse Oor logsgraven Stichting te „spekken" met vier miljoen gulden. Alle Nederland se nabestaanden van oorlogsslachtof fers in Indonesië zullen van dit geld dan de graven kunnen bezoeken. De Indonesiërs hebben de heer Van Lanschot gegarandeerd, dat zij voor het opvangen van en het onderdak voor deze nabestaanden zullen zorgen. De heer Van Lanschot is naar Indo nesië gegaan als president van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers. Hij heeft daar con tact gehad met Indonesische oorlogs veteranen en met regeringsvertegen woordigers, onder wie president Su harto en minister Malik van Buiten landse Zaken. Hij is er vijf dagen ge weest. „Wij moeten alles doen om de vriendschapsbanden met Indonesië aan te halen. Daarom blijft het vreemd, dat de Nederlandse regering president Suharto op dit moment lie ver nog niet wü ontvangen. In Indone sië begrijpt men daar niets van", al dus de heer Van Lanschot. Samen met het Indonesische vetera- nenlegioen werd een verklaring opge- Bankier W. van Ldnscliot: ..Vriendschappelijke contacten van veteraan tot veteraan". steld, die vandaag aan premier Jong zal worden overhandigd. De In deze verklaring staat dat er uit wisselingsprogramma's zullen worden bestudeerd en dat het zinloos is zich nu nog te verdiepen in twintig jaar ge leden eventueel gepleegde oorlogsmis daden. Bovendien wordt erin gezegd dat een beroep op de respectieve regerin gen zal worden gedaan de vriend schap na te streven. Het bezoeken van oorlogsgraven in Indonesië is weer actueel geworden", zegt de heer Van Lanschot. „De Indo nesiërs begrijpen overigens niet, waar om wij Nederlanders plotseling oude kwesties als die van eventueel door Nederlandse militairen gepleegde oor logsmisdaden, oprakelen". „Ik heb met Indonesische regerings vertegenwoordigers besproken hoe wij de vriendschapsbanden zouden kunnen verstevigen. Dat moeten wij vooral doen door te proberen om de voor al economische problemen te hel pen oplossen. Die kwesties zullen wij nu bestuderen en doorpraten met de Nederlandse regering", aldus de heer Van Lanschot. Hij zegt: „Ik had het grote voor deel dat ik geen diplomatieke gesprek ken hoefde te voeren. Alle contacten liepen van veteraan tot veteraan. Ik stel nu: als wy oud-stryders een vriendschappelijke brug kunnen slaan naar onze vroegere tegenstanders, dan moet dat ook mogeiyk zyn op zakeiyk en cultureel gebied". „Uit alle Indonesische reacties werd mij duidelijk, dat wij Nederlanders weer van harte welkom zijn in Indone sië." De heer Van Lanschot heeft in In donesië o.a. gesproken over Neder landse hulp bij de bouw van een reva lidatiecentrum voor invaliden in Dja karta. Ook deze kwestie zal met de Nederlandse regering worden bespro ken. ADVERTENTIE AMSTERDAM Verreweg de meeste huis vrouwen in ons land bijna negentig procent zijn tevreden met hun werk in de huishouding. De ontevredenheid groeit echter naarmate men wel gestelder is of in dichter bevolkte steden woont. De meeste met hun huishoudelijk werk ontevre den dames vindt men in de categorie van dertig tot vijftig jaar. Dit z(jn enkele conclusies van een onderzoek onder ruim 20.000 gehuwde Nederlandse vrouwen in de herfst van vorig jaar. Het werd verricht door het bureau Ogilvie. in opdracht van het uitleenbureau van personeel Manpower Nederland, sinds kort ge heten: Tempo-team. Doel was meer inzicht te krijgen in de bestaande reserve aan vrouwelijke arbeidskrachten. Een be langrijk deel van deze gegevens o.a. dat over de kwaliteiten en ambities van de dames wordt uit concurrentie-overwegingen niet prijsgegeven door het bureau. Het bureau is ervan uitgegaan, dat de mate, waar in de vrouwen tevreden zijn met hun huidige werk, mede bepalend is voor hun bereidheid buitenshuis te willen werken. De ontevredenheid was het grootst in de grote steden. Amsterdam was in dit opzicht toonaan gevend met een percentage van 13,6, gevolgd door Rotterdam met 11,5 en Den Haag met 11,2. Friesland stond helemaal onderaan de ranglijst met slechts 2,1 procent van het totaal aantal onder vraagde huisvrouwen. Ook in de welstandsklassen gaven de Amsterdam se dames in ontevredenheid met de huishoudelijke karweitjes de toon aan: 22 procent van hen was niet content en in Rotterdam was 20,4 procent dat niet. Merkwaardig genoeg schikten de meer welgestelde Haagse dames zich beter in hun lot: slechts 10,4 pro cent vond hier geen bevrediging in de huishouding. ..Wellicht vanwege de vele party's", grapte de heer R. G. Ogilvie gisteren in zijn toelichting. De naar verhouding grote ontevredenheid in de leeftijdsgroep van dertig tot vijftig jaar (7,7 procent van hun totaal) schreef hij toe aan „het uit de kleine kinderen groeien" en het zich bewust worden nog een taak in het leven te hebben. In de groep tot 29 jaar was de „ontevredenheid" zes, in die van vijftig tot zestig jaar 6,ë en die van boven de zestig 3,6 procent. In Amsterdam echter hadden ook de dames van lx>ven de zestig minder vrede met het huishou delijk werk: Zes procent van het totaal vertelde dit tenminste aan een van de 768 onderzoek(st)ers. In tevredenheid wedijverden de Friese en de Gro- ïingse vrouwen met elkaar: In Groningen werd on- ier de 244 ondervraagden niet één, in Friesland op >66 ondervraagden slechts twee ontevreden huis vrouwen gevanden. Wat de Nederlandse dames in het algemeen be- betreft: 39,7 procent was „heel" en 49,6 procent ..wel" tevreden. De keuzemogelijkheid „weet niet kreeg 4,3 procent, „niet tevreden" 5,5 en „helemaal niet tevreden" 1,1 procent der damesstemmen.

De Vallei | 1969 | | pagina 11