SL» DAAROM IS DE VRIES MERCEDIS-RINZ DEALER Zomer is topseizoen voor de huisarts C.N.V. klaagt over dure bijverdiensten van medische hoogleraren (6) Krommenie tapijt («rote-stadsvrouw heeft •Ie meeste klachten N.S. vernieuwt hij na de helft van treinen Hoqe Raad komt niet toe aan oordeel over bewijskracht „roodlicht-camera Goede zaken op Schoenenbeurs Kievitsei was van vorig jaar hoort AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. Verrassende conclusie in proefschrift: ZWEED BEKENDE NOG MEER DIEFSTALLEN Felle kritiek op Amsterdams stadhuisplan MEER HET GEWONE SPANNINGEN DOKTERSVROUW Pagina 13 WOENSDAG 26 MAART 196? ADVERTENTIE Snelle, attente vakmensen uitstekende outillage met de modernste apparatuurMercedes-Benz speciaalgereed- schap alle (originele!) onderdelen altijd in voorraad dat zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die MSter"-service wordt u door ons geboden. Apeldoorn, Amersfoortseweg 15 tel. 05760 - 1 59 50 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 42 55 10L-87-17-13 VTRECHI Vrouwen uit de grote stad lopen dikwijls naar de dokter soms bijna twintig procent meer dan andere groepen. Tenminste een vijfde deel van alle aandoeningen, die een huisarts te behandelen krijgt, bestaat uit stoornissen waar hij psychische spanningen in het geding zijn. UTRECHT De exposanten op de Schoenenbeurs in de Utrechtse Jaar beurs hebben goede zaken gedaan. Op de beurs, die gisteren werd gesloten, behaalde 38 procent van de deelne mers betere resultaten dan vorig jaar. Voor 44 procent bleven de zaken ge lijk. Ruim de helft van de deelnemers knoopte op de beurs nieuwe buiten landse relaties aan. UTRECHT De Spoorwegen willen over een paar jaar 45 procent van het treinenpark 850 rijtuigen vervan gen. Er komen vijf nieuwe typen treinen: randstadtreinen (voor medegebruik van metro en stadssporen), randstadtreinen (voor kleinere agglomeraties), interci ty treinen (voor expresdienst), econoom- treinen (voor secundaire lijnen) en fo rensentreinen (voor spits vervoer). Met ingang van de dienstregeling van mei volgend jaar -zal met de inter city-treinen een gemiddelde rijtijd winst van vijftien procent worden be reikt. Zo zal de reisduur op het tra ject Den Haag-Leeuwarden van drie uur en vijf minuten worden terugge bracht tot twee uur en veertig minuten. De reis Amsterdam-Nijmegen zal tien minuten korter duren en de reis Rotter dam-Venlo veertig minuten korter. LEEUWARDEN De 29-jarige H. Booi uit Drachten moest gisteren een dineetje en een enveloppe met inhoud langs zijn neus laten gaan. Hij dacht gisterochtend het eerste kie vitsei te hebben gevonden. Hij ging er mee naar hotelhouder J. Steinvoorte, die het dineetje en de enveloppe had beloofd aan degene, die in Drachten het eerste ei gevonden zou hébben. „Ga je maar omkleden en kom dan maar terug", zei hij tegen de (toen nog) gelukkige heer Booi. Zelfs de commissaris van de Koningin in Fries land had al toegezegd het ei 's mid dags in ontvangst te zullen nemen. Bij onderzoek bleek het een bevroren ei van vorig jaar te zijn. Een grappen maker had het in een nest gelegd en daarmee de heer Booi flink in de nes ten gejaagd. ROTTERDAM De Zweedse foto graaf E. F. (23), die bekend heeft een groot aantal diefstallen te hebben ge pleegd op schepen in Amsterdam, heeft ook toegegeven in Rotterdam op schepen te hebben gestolen. Van het Noorse motorschip Berit stal hij in 1967 ongeveer 22.000 gulden. Bij andere inbraken was de buit niet groot. AMSTERDAM Het laatste woord over het nieuwe stadhuis, dat Amster dam moet gaan krijgen is voorlopig nog niet gesproken. De kritiek begint snel op te komen. Het Nederlands Architectengenootschap een club die zich heeft afgescheiden van de Bond van Nederlandse archi tecten (BNA) meent dat de Amersfoor- ter ir. L. J. Heijdenrijk de prijsvraag had moeten winnen die de gemeente Amsterdam voor de bouw van een nieuw stadhuis enige jaren geleden uit schreef. Ir. Heijdenrijk kreeg nu een bijzondere prijs. In zijn maandblad Futura schrijft het genootschap dat de keus van de jury verkeerd is geweest en dat het niet de Wener Holzbauer had moeten zijn die tenslotte werd bekroond. Het genootschap meent dat een stadhuis, zo als Holzbauer het heeft ontworpen, niet past in de omgeving van het Waterloo- plein waar het eens zal moeten verrij zen. Bovendien, vindt het genootschap, heeft de jury de ontwerpen niet terde ge bestudeerd. Men heeft uitgerekend dat de jury aan elk onderwerp gemid deld 7,8 minuut heeft besteed. Aldus twee van de vele markante uitspraken in het proefschrift waarop de Haagse huisarts A. P. Oliemans gisteren is gepromoveerd tot doktor in de geneeskunde. Het is tot stand ge komen op grond van de resultaten van onderzoeken in 52 huisartspraktijken gedurende twee jaar. Volgens dokter Oliemans, behandelt een arts maar veertig tot zestig pro cent van alle ziektegevallen; de rest doen de mensen zelf. Niet de winter, zoals iedereen altijd heeft gedacht, is het drukste seizoen voor de huisarts, maar de zomer. Ook niet waar is, dat de mensen op het platteland de dokter het minst nodig hebben. Dat zijn wel de mensen in de kleine steden. De meest voorkomende kwalen: verkoudheid en griepjes, lichte onge vallen (vooral onder jeugd en man nen), nervositeit, overspannenheid en andere uitingen van psycho-neurose (tweemaal zoveel bij vrouwen als bij mannen) en tenslotte hoest, bronchi tis en opgeven van slijm. Tijdens een toelichting op zijn proef schrift zei de aanstaande doctor: „Vol gens mij is er bij de opleiding van de huisarts duidelijk meer aandacht no dig voor wat hij in de praktijk zal te genkomen." „Bepaalde werkmethoden worden cje Jonge artsen eenvoudig niet geleerd. Zij krijgen wel allerlei griezelige aan doeningen te zien. maar niet de gewo ne huis-, tuin- of keukengevallen. Die moet de huisarts al doende zelf maar leren. Gelukkig is men nu begonnen er iets aan te doen." Ook deze uitlating trok nogal de aan dacht: „In bijna de helft van alle ge vallen zal de huisarts een waarschijn lijkheids- of symptoomdiagnose gebrui ken, om daarop zijn theorie te base ren. Vaak zal hij ook besluiten tot een voorlopige indeling van de ziekte in een verzamelgroep en een bij die groep passende behandeling kiezen." Vrouwen hebben de dokter vooral nodig voor migraine, verhoogde bloed druk. spataderen, blaasontsteking en ziekten waarbij psychische spannin gen in het spel zijn. Verder krijgt de huisarts zeer vaak jonge kinderen en zeer bejaarden te zien Een arts met drieduizend patiënten kan per jaar ge middeld één zelfmoordpoging verwach ten. Bij duizend kinderen tot vier jaar bleken de huisartsen per jaar ruim duizend nieuwe aandoeningen van de luchtwegen vast te stellen. Iedere arts zag dus ieder kind van die leeftijd een keer voor hoest, angina, bronchitis of verkoudheid. Van de vrouwen in de vruchtbare leeftijd komt tien procent voor een zwangerschap, dertien procent voor controle in verband met gerbuik van de pil Vijftien procent van al hun werk be- ff steden huisartsen aan aandoeningen van de luchtwegen. In veertien procent van alle bezoeken over en weer is geen sprake van ziekte. Het is dan be gonnen om inenting, voorlichting, keu ring. nacontrole. Naar de overtuiging van dokter Olie mans. bestaat er geen ziekte waarbij psychische factoren niet betrokken zijn. Er bestaat alleen geen methode om dat te kunnen aantonen. Wel staat vast dat iedere huisarts per jaar op iedere duizend van zijn patiënten 42 nieuwe aandoeningen van hart- en bloedvaten krijgt te behandelen. Aan ieder van zijn ingeschreven pa tiënten besteedt de huisarts jaarlijks gemiddeld vier consulten. Voor de be handeling van een aandoening heeft hij gemiddeld 2Vt consult nodig. „De doktersvrouw" zei dokter Olie mans. ..is van groot belang. Zij kan een praktijk maken of breken." DEN HAAG De Hoge Raad der Nederlanden komt niet toe aan beoor deling van de bewijskracht van de „roodiiehteamera" van M. Gatsonides, die gebruikt wordt voor het signaleren van het door een stoplicht rijden. Dit oordeel heeft de waarnemend advocaat- generaal bij de Hoge Raad. mr. J. Kist, gevormd. Hij grondde er dinsdag zijn conclusie op tot verwerping van het beroep in cassatie van het vonnis, dat de kantonrechter in Leiden velde. Daarbij was de 29-jarige construc teur J. van A. uit Katwijk veroordeeld to teen boete van een tientje. Van A. was van het vonnis in cassa tie gegaan. Hij was geverbaliseerd, omdat hij 16 november vorig jaar door een rood stoplicht zou zijn gereden. Dit was geconstateerd aan de hand van twee foto's, die met de zogenaamde roodiiehteamera waren gemaakt. Het toestel werkt zo, dat op het mo ment. dat het rode stoplicht gaat bran den, een foto wordt gemaakt, waarna precies een seconde later nog een plaat wordt geschoten. Vergelijking van de beide foto's toon de, volgens de politie, de offcier van Justitie en de kantonrechter in Leiden aan, dat Van A. door het rode licht was gereden. Mr. Kist meende, dat het beroep in cassatie dient te worden verworpen, ge zien de beperktheid van mogelijkheden voor beroep in cassatie van een von nis van de kantonrechter. De Hoge Raad zal over zes weken ar rest wijzen. ADVERTENTIE UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) heeft om een diepgaand onderzoek gevraagd naar de uitoefening van praktijken in universi teitsziekenhuizen. Na de eerste publikatie over de tarie ven van de specialisten, hebben het CNV klachten bereikt over de honora ria en de bijverdiensten van medische hoogleraren. In De Gids, zijn officiële orgaan, haalt het CNV een brief aan van een chirurg, verbonden aan het academisch ziekenhuis in Groningen. Hij schrijft dat de patiënt in het Groninger Academisch ziekenhuis in de derde klasse geen vrije specialistenkeuze heeft. De chirurg geeft een voorbeeld: wordt de patiënt opgenomen op de afde ling plastische chirurgie, dan wordt hij behandeld door een assistent onder aanwijzingen van de specialist. Wil men beslist door de hoogleraar behan deld worden, dan moet men als parti culier patiënt in een hogere klasse gaan liggen. Het CNV: „Zo trapt men bij dit zie kenhuis de in de medische kripg zo hoog opgehemelde vrije artsenkeuze zelf in het slijk." Klachten heeft het CNV ook ontvan gen over de tarieven, die hoogleraren berekenen. Zo werd in De Gids een chirurg van een ander universiteitszie kenhuis genoemd, die voor een consult twintig gulden meer in rekening bracht dan zijn collega's in soortgelijke geval len. Dat lagere bedrag was. volgens het CNV, dan nog altijd tweemaal zo hoog als het tarief van de „gewone" specialisten. Een volgens het CNV ingewijde tip gever meldde, dat een hoogleraar met een eigen spreekuur op slechts twee middagen van de week en dagelijks een uurtje controle-afspraken voor lo pende patiënten, jaarlijks negentigdui zend gulden verdient. Bovendien krijgt hij nog eenzelfde bedrag voor zijn ope raties. en zijn controle-bezoeken in de kliniek- Het nieuwe gezicht van Krommenie. Wie Krommenie zegt, denkt aan linoleum en vinyl. De solide vloerbedekking, waarmee Krommenie z'n reputatie heeft verworven van de attente, betrouwbare vloerbedekkings specialist. Sinds vandaag heeft deze onge kroonde koning van de „harde" vloerbe dekking z'n imperium uitgebreid. Want met enige gepaste feestelijkheid werd vandaag bij uw woninginrichter de nieuwe Krommenie tapijtcollectie ten doop gehouden. Hiermee kan het huis Krommenie nc als één van de zeer weinige Nederlandse vloer bedekkingsfabrikanten, uw hele woning be vloeren. Vanbadkamer totzitkamer, van eetka mer tot keuken,van slaapkamer tot voorport aa I Wat koop ik daarvoor? Voor u is daarmee een hoop onrust uit de wereld. Want tot vandaag was vloerbedekking kopen een nogal onoverzichtelijke bezigheid. Óm de eenvoudige reden, dat er gewoon te veel fabrikanten zijn, die hun produkt als het enige juiste aanbevelen. Een verwarrende situatie, want de meeste maken nu eenmaal te weinig soorten vloerbedekking om u werkelijk onbevoor oordeeld advies te kunnen geven. Eindelijk ongedwongen voorlichting. Nu Krommenie ook tapijt maakt, is er ge lukkigeen grote, betrouwbare firma, die u vol komen neutraal kan adviseren wat het beste voor is. Linoleum in de keuken? Vinyl in de slaapkamer? Wol inde zitkamer? Nylon in de eetkamer? Geen probleem. Krommenie ml&kt het en kan u precies vertellen wat de voor- en nadelen zijn van een bepaalde vloerbedekking in een bepaalde ruimte. Krommenie is hierdoor méér geworden dan zomaar een leverancier van vloerbedekking. We zien ons zelf van nu af liever als de binnenhuisarchitect voor uw vloer. Een adviseur die er is om u te hélpen. En de kwaliteit? 't Zal u verbazen dat we nog niet over de kwaliteit van onze nieuwe tapijtcollectie hebben gesproken. Dat is niet zo vreemd als het mis schien lijkt. Per slot heeft Krommenie een kostbare reputatie te verliezen. U mag daarom verwachten dat we tapijt >nze aa maken van een kwaliteit, die in overeen stemming is met die reputatie. Maar oordeelt u liever zelf. Zo zouden we natuurlijk pagina's vol kunnen schrijven over de nieuwe Krommenie tapijtcollectie. Over de uitgebreide keus uit dessins en kleuren, waarvan verschillende kwaliteiten exclusief voor de Nederlandse markt. Over de warmte en rijkdom, die het aan uw interieur geeft. Over het makke lijke onderhoud. En noem maar op. Maar waarom bevredigt u niet meteen uw nieuwsgierigheid door vandaag of morgen eens bij uw woninginrichter te gaan kijken? t zachte tapijt met de solide reputatie

De Vallei | 1969 | | pagina 13