usso) JEsso) service gaat steeds verder Voor twaalf jaar oude moord 20 en 10 jaar cel geelst Een week in bed voor de vrede h imm 200: Hf'StSarKWs Vrouw had het slecht bij haar man en greep daarom naar de bijl Henk Drost's moordenaars veroordeeld porseleinen gSSS&f.-e® Het mysterie van de verdwenen caféhoudster Vogelslachting door vergif Agenten werden beschoten met eigen pistool Duur foutje Echtpaar Lennon ziet niets van Amsterdam Daarvoor is het hier de juiste omgeving saSjawS-ïss- 9 VECHTPARTIJ BITTER TIJDSCHRIFT IN THEORIE VERSTOPT ELASTIEK Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. HEVIGE RUZIES ZWIJGGELD BLOOT GEGEVEN BIJ INNING VAN GELDBOETE US PLOEGJES HELE OPGAVE Pagina 15 WOENSDAG 26 MAART 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG Een hevig gevecht op de publieke tribune van de Haagse rechtbank vormde gisteren het einde van de berchting van de 36-jarige Wil- helmina T. Zij had op 3 januari haar man J. van Eek met een zware bijl op het hoofd geslagen, overigens zonder hem ernsitg te verwonden. De officier van Justitie eiste acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en reclasse- ringshulp van het Leger des Heils Op de tribune waren ongeveer twintig mensen van wie ruim de helft aan het gevecht deelnam. De inmiddels te hulp geroepen gemeentepolitie wist de ruzie makers uiteen te drijven. De aanleiding voor de vechtpartij is onbekend. Tijdens de rechtzitting bleek de hakpartij met de bijl niet zo maar uit de lucht was komen vallen. Volgens getuigenverkla ringen had het slachtoffer zijn vrouw jarenlang agressief behandeld. De pre sident noemde o.a. het afranselen met een riem, het dreigen met een gloeien de pook, het openzetten van de gaskraan en daarna spelen met lucifers en het van de trap willen gooien. Hoewel de verhouding daardoor ui termate bitter was geworden verklaar de Wilhelmina T. gisterochtend nog niet besloten te hebben definitief met haar man te zullen breken. Uit het psychiatrisch rapport bleek dat de vrouw op het moment van de hakpartij sterk verminderd toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Als man en vrouw straks weer bij elkaar leven, ver wachten de psychiaters opnieuw ern stige moeilijkheden. Mede daarom vond de officier, die de vrouw schuldig acht te aan poging tot zware mishandeling het beter haar voorlopig nog niet in vrijheid te stellen. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen de 24- jarige Joop D. uit Doetinchem en de 21-jarige Johan van 't H. veroordeeld lot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte bewezen, dat de twee jongens in december 1965 de 21- jarige Henk Drost uit Harderwijk in Stockholm hadden vermoord. Joop D. was niet aanwezig bij de uitspraak gistermorgen. Hij had laten weten dat hij het uitspreken van het vonnis niet wilde bijwonen. Het vonnis van de rechtbank was ge lijk aan de straf die de officier van justitie een week geleden had geëist. AFFERDEN In de bossen en vel den bij het Noordlimburgse Afferden zijn honderden dode vogels gevonden. Zij zijn waarschijnlijk vergiftigd doordat een boer gerst met parathion op zijn akkers heeft gestrooid om de talrijke houtduiven kwijt te raken. Er zijn ten minste honderd houtdui ven, vier buizerds en talloze spreeu wen, geelgorzen en kauwen omgeko men. De politie heeft gewaarschuwd de dode vogels niet op te eten. Ook enkele jaren geleden stierven rondom Afferden talloze vogels door vergiftiging. AMSTERDAM „Als het lijk niet is gevonden en je bekent niet, dan kun nen ze je niets maken", hadden medegedetineerden Gerrit S. (45) en Wil van H. (53) in het huis van bewaring verzekerd. Inderdaad was het lijk van de 56- jarige caféhoudster Betje Schevenhoven uit Amsterdam nooit gevonden nadat zij in de nacht van 16 op 17 oktober 1956 was verdwenen. schikte nog over aanvullend bewijs in de verklaring van Gerrits eerste vrouw, Greet op de zitting afwezig omdat ze een alcohol-ontwenningskuur volgt die had verteld het geld 's nachts in een dergelijke portefeuille te hebben geteld. Volgens haar, was Gerrit thuis geko men met de mededeling: „Ik heb haar een kelereklap gegeven" en had Wil bebloede kleren gehad. Inderdaad ook ontkenden Gerrit en Wil gisteren voor de Amsterdamse rechtbank iets met die verdwijning te maken te hebben. Toch eiste de offi cier van justitie, mr. J. H. Bergsma tegen Gerrit twintig jaar gevangenis straf en tegen Wil tien jaar, allebei met aftrek van voorarrest. Het tweetal in de verdachtenbank had zich immers niet altijd aan de in het huis van bewaring genoemde „voor waarden" gehouden: beide hadden na hun arrestatie een bekentenis afgelegd. Die hadden ze later wel ingetrokken, maar de officier van Justitie vond het op zijn zachtst gezegd opvallend, dat de bekentenissen allerlei bijzondere de tails gemeen hadden gehad. Gerrit vertelde zijn bekentenis te heb ben gebaseerd op gegevens uit een tijd schriftartikel over spoorloos verdwe nen Nederlanders. „Ik heb alleen be kend omdat er andere zaken van mij op verjaren stonden. Ik dacht: dan houdt de justitie zich hier voorlopig mee be zig". „O, u dacht dan zal ik maar eens een moord bekennen", merkte de president, mr. B. van der Waerden, met ijzige iro nie op. Die andere zaken, waarover Gerrit het had, zouden te maken hebben met een Amerikaan, die bij Wil onder de auto was gekomen. Hij zou Wil toen hebben geholpen het lijk te laten ver dwijnen. „Dat is een misdrijf waar maar zes maanden op staat en dat bo vendien allang was verjaard", hield de officier hem later voor. Gerrit was, toen hij de bekentenis aflegde, gearresteerd voor een andere zaak: diefstal en smokkel van het op wekkende middel preludine, maar dat kon niet meer verjaren, want daarvan was de vervolging al begonnen. „In theorie is het mogelijk dat ze hun verhaal samen hebben verzonnen of ge lezen, maar Gerrit zegt dat hij 't bij de politie helemaal alleen spontaan heeft verzonnen. Ik ben een goedgelovig mens, maar dat gaat me te ver", aldus mr. Bergsma. Wil had bekend dat hij als barkeeper op het Thorbeckeplein had kennis ge maakt met Gerrit, een monteur die in zijn vrije tijd aan het wedden op paar den en roulettespel deed. Toen zij eind 1958 allebei op zwart zzaad zaten, was het plan gerezen Betje, die na het slui ten van haar café altijd nog in de bar waar Wil werkte, wat kwam drinken en die altijd veel geld bij zich placht te hebben, van haa: geld te beroven. Volgens de bekentenis, hadden ze be sloten dat Wil haar op een avond na twaalven een lift zou geven als zij vol- genshaar gewoonte bij het Centraal Station op de tram naar het Thorbecke plein stond te wachten. Gerrit zou dan verborgen achter de voorbank in de au to liggen en haar onderweg neerslaan met een stuk ijzer. Zo was het ook uitgevoerd, naar Wil bij de politie en de rechter-commissa- ris had verklaard. Betje was bloedend in elkaar gezakt. Buiten Amsterdam hadden ze haar op de achterbank ge legd en hadden ze besloten haar in de duinen van Bloemendaal te begraven. Volgens de bekentenis van Wil had Ger rit daarvoor van huis al een schop meegenomen. In de bekentenis, die Gerrit had af gelegd, werd dat bevestigd, in zoverre dat Gerrit had verteld, dat ze alleen Betj es tas hadden willen roven. Hij had pas geslagen toe Wil had ver zuimd zo stug te remmen dat zij naar voren zou zijn geschoten en bewuste loos zou zijn geraakt. In beide verklaringen stond dat de portefeuille die ze achteraf uit de tas van Betje hadden gehaald, met een elastiek was dichtgebonden geweest. (Volgens de verdachten hadden zij er zestienhonderd of tweeduizend gulden in gevonden, maar een familielid van tante Betje meende te weten, dat zij ook twintig mille bij zich had gehad voor de aankoop van een hotel). De officier vond het elastiek om de portefeuille typisch een detail, dat men moest weten om het overeenkomstig de waarheid te kunnen verklaren. Hij be- ADVERTENTIE En zonder bloemen Is het toch eigenlijk maar een kale boel. Greet had in 1967 na hevige ruzies gebroken met Gerrit en dat was hem fataal geworden. Hij was immers in pa niek bij allerlei kennissen, onder wie een tante van hem, aangekomen met de mededeling: „Nu gaat Greet vast de po litie vertellen, dat ik Betje heb ver moord". Aan sommige kennissen had hij erbij verteld, dat hij inmiddeld het lijk van Betje weer had opgegraven en haar beenderen elders had weggegooid. Dat zou verklaren waarom de politie bij alle gegraaf op de plaats, die Gerrit aanvankelijk had opgegeven en op de vlak daarbij gelegen plaats, waar een verloofd paartje destijds in het donker twee mannen hadden zien slepen met een vrouw, geen enkel resultaat had den geboekt. Aanvankelijk had Gerrit het gevaar nog weten te bezweren. Via een broer van Greet had hij met haar een con tract gesloten één getuige had het zelf gezien dat zij 20 mille ineens en daarna nog maandelijks duizend gul den zou krijgen tot een totaal van 45.000 gulden, als zij maar niet naar de politie zou gaan. Tegenover al dat belastende materiaal, stelde Gerrits verdediger, mr. K. Haase, enkele getuigen die aannemelijk moes ten maken dat Greet Gerrit een kunst je had willen flikken", omdat hij een verhouding met een andere vrouw was aangegaan. Eén van deze getuigen was enkele dagen geleden gearresteerd op verden king van wapenhandel. Bij hem, zo onthulde de officier, waren uit het huls van bewaring gesmokkelde brieven van Gerrit gevonden waarin Gerrit vroeg bepaalde getuigen te zoeken voor een alibi. Daarbij had hij zelf een keus ge boden uit een reeks van mogelijke ver klaringen die de getuigen moesten af leggen. „Gerrit heeft zich daarmee bloot ge geven", aldus de officier, die Gerrit en Wil schuldig achtte aan gekwalificeer de doodslag, doodslag dus met het doel hun roof onontdekt te laten. Hij geloofde niet dat Wil aan het do den zelf had meegedaan en hij zag in hem een man die maar nauwelijks kon lezen en huizenhoog opzag tegen de veel intelligentere Gerrit een meeloper. Daarom vroeg hij voor hem ook maar de helft van de straf, die hij eiste te gen Gerrit, een man, die bij een vecht partij in het door hem geleide speelhol al eens iemand had doodgeschoten. „Zo'n levensgevaarlijke man mag voorlopig niet in de maatschappij terug komen". EINDHOVEN Twee Veldhovense politie-agenten zijn gisterochtend met hun eigen pistool beschoten, toen ze bü de 23-jarlge A. P. een boete van driehonderd gulden kwamen innen. Toen de agenten aanbelden was P. in gezelschap van vier mannen die de agenten aanvielen, de al getekende kwitantie uit hun handen rukten en een pistool en een gummiknuppel af pakten. Met een revolver in de ene hand en een pistool in de andere, sommeerde de twintigjarige Eindhovenaar M. H. de politie te verdwijnen. Toen hij een paar keer schoot, lieten de agenten zich op de grond vallen en voerden de jongen naar buiten. Daar werden de agenten aangevallen door de achttienjarige A. de L. Een van de agenten gaf De L. met een re volver een klap op het hoofd waarop de jongen in elkaar zakte. De revolver ging per ongeluk af maar trof niemand. P. H. en De L. zijn opgesloten. De anderen zijn voort vluchtig DEN HAAG Een foutje heeft ruim honderd middenstander? een ex traatje van de Stichting ontwikkeling en sanering opgeleverd. Dat kostte de stichting 37.500 gulden. Dit heeft minister De Block (Econo mische Zaken) gisteren gezegd in ant woord op vragen van het Kamerlid W. Kremer (CPN). Er is een vergissing gemaakt bij het berekenen van de uit keringen, die de middenstanders uit het fonds krijgen. Het teveel betaalde zal in de uitkeringen over 1970 worden verrekend. JOHN LENNON Beatleheeft zijn zin gekregen. In het Amsterdamse Hilton hotel hebben hij, zijn kortelings in Gibraltar tot zijn vrouw gelegali seerde vriendin Yoko Ono en de Ne derlandse pers de „gebeurtenis" ver oorzaakt, waarvoor het echtpaar Len non feitelijk naar Amsterdam was gekomen. Om in termen van Yoko Ono te sprekenwaren de vibraties op golflengte van de wereld in spectacu laire mate aanwezig. Het begint 's middags al ruim voor de afgesproken tijd van twee uur. Buiten staan enkele tientallen aanbid ders de vorige avond om zeven over half twaalf (tijd van aankomst van de Lennons) waren het er maar negen. Nu verschijnt Yoko Ono even voor het raam, in witte pyjama. Ze zwaait niet. Om twee uur mag de pers naar bo ven; niet naar de presidentiële suite (kamer 902), maar één verdieping ho ger, naar de kamers 1001 en 1002. Daar geeft Bovema-dlrecteur Hans Boskamp een snelle regie van de ge beurtenis. Hij zegt: „Als jullie allemaal even in één kamer komen kan ik uitleggen wat de bedoeling is; het is voor mij ook nieuw. We doen het zo: eerst alle filmmensen. Hoeveel zijn er dat? Vijf? Dan de dertig fotografen, in ploegjes en daarna de journalisten. We hebben er de hele middag voor. Om in theatertermen te spreken, we hebben beneden een enorme set opge bouwd; het Hilton is niet meer te herkennen". Hans Boskamp zegt ook dit: „Het verzoek was totaal incognito te ko men. Gelukkig heb ik ze ervan weten te overtuigen dat het beter is de hele Nederlandse pers te ontvangen om daarna een beetje rust te kunnen heb ben. Het enige, dat ik heb gehoord, is dat ze zeven dagen in bed willen blij ven". Het systeem werkt perfect, aange vuld met drie controleposten. Maar tenslotte wijkt dan toch de deur van kamer 802, alsof daarachter de kroon juwelen te bezichtigen zijn. Hoewel het niet de kroonjuwelen zijn, is het beeld toch fascinerend. De zitkamer is leeggehaald. In die lege ruimte staat tegen het raam dat Am sterdam op z'n mooist laat zien, een twepersoonsbed. Daarin (voor de kij ker links en met de rug naar het raam) John Lennen en rechts Yoko Ono. Gehuld in uniforme witte pyja ma's met een witte tulp in de borst zak. Rechts geeft een door Bovema neergezette platenspeler sitar-muziek weer van Ravi Shanka. Verder veel bloemstukken en een fruitmand. Aan de muren en op het raam door de fa milie Lennon zeif aangebrachte kre»- ten als Hair Peace, Bed Peace, I love Yoko, I love John en handafdrukken. De bezoeker wordt verzocht om voor het bed op de grond te gaan zitten. Dan ontwikkelt zich een verward vraag en antwoord spelletje waaruit hier enke le flarden. Over het waarom van zeven dagen in bed liggen. Hij: „Zeven dagen ja, voor de vrede". Zij: „Het is onze ma nier om te protesteren tegen geweld". Over de keuze van Amsterdam om in bed te liggen. Hij: „Het is een van de belangrijkste jeugdcentra; alleen die nemen de vi bratie op". Een beeld van de ietwat tumul tueuze persconferentie die Beat le John Lennon en zijn jonge vrouw Yoko Ono dinsdagmiddag gaven in hun suite in het Amsterdamse Hil ton hotel. O Zij: „Een enorm vitale jeugd". Hij: „We geven Holland de kans ons te zien". Zij: „Hier zijn mensen die dezelfde gevoelens hebben als wij. Wij zijn deel van de wereld en alles wat we doen is deel van de wereld. Wij zijn een soort vibratie". Een ander flard. Hij: „We zijn zeven dagen Beatles-free (zonder Beatles), daarna moeten we nog vier nummers doen voor onze nieuwe lp, die in de zo mer uitkomt. We waren eerst vier da gen in Parijs en toen in Gibraltar om te trouwen. Dat was een erg emotionele gebeur tenis, romantisch en zo. Toen weer te rug naar Parijs, dat was een chaos. En nu hier, dit is een gebeurtenis". Zij: „Alles wat we doen is happe ning, zelfs als je hoest heb je contact met de wereld. Wij willen contact met mensen die dezelfde ideeën hebben". Speenhoff zou zeggen: „Dit is geloof ik gezwets doch dat bemerken wij niet (vrij naar Carmiggelt)". De zeven dagen in bed voor de vrede blijkt voor John Lennon nog een hele opgaaf. Hij zegt: „Het is moeilijk in bed te blijven; het is moeilijk zelfs in één kamer te blijven. Maar ik heb dat tijdens de meditatie in India een beetje geleerd. Het is als een steen in het water gooien; de krin gen hebben een beetje effect op de we reld, op het universum". Hans Boskamp wil een eind maken aan het gesprek: „Er wachten nog meer groepen", maar John Lennon zegt: „Laat ze toch krijgen wat ze heb ben willen". En dus duurt de brokkelige monoloog voort. Qver de produktiemaatschappij Apple van de Beatles, die slechts door een zakelijke reorganisatie van de on dergang is te redden, over image en ook over het effect van deze monoloog. Hij: „Het ergste dat kan gebeuren is dat er om wordt gelachen". Zij: „En is het niet enorm noodzakelijk in de wereld dat er gelachen wordt". Hij: „We gooien een steen in het water en wachten af". En dat doen ze, zeven dagen in bed. 2p porseleinen rocrk)es m- R kopje. 2^enjpiakken,nie^ j» sturen, geett ^J neemt n het m Tegehjkmet de P°hcteelfde geld. Vopje mee. voo kopjes? EÉffl f7:201 WiltmaJjMP»„en ine^s. TBr Neem dan e*n P korrelkoffie, Nescafé korrelkofiic«# w u watlangej strekt. arr' —"—TT——. heeft zelfs Nescafé unog *orreIko/Jie ..k)ordevoI Nescafé °'euwc

De Vallei | 1969 | | pagina 15