Veenendaals dagblad Russische vloot op Noordzee Buiten Autobus tegen boom: 12 gewonden Grote ravage op Keppelseweg in Doetinchem Over Europese landbouwprijzen geen akkoord Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vrijdag wordt beslist over bouw-e.a.o. Aanmelding verplicht HARD INGRIJPEN IN PRIJZENCHAOS Oude bommen nog in tact Saigon bereid tot overleg met N.L.F. PRESIDENT AJOEB KHAN TREEDT AF NA GOLF VAN TERREUR EN ONDERMIJNENDE ACTIES Commandant Jahja aan de macht Kinderbijslag weer omhoog Bedrijfsleven negeerde de afspraken Teleurstelling in Brussel Campagnejaar verlengd Minister Luns preekt niet maar spréékt in Spijkenisse BUSSTAKING IS VOORBIJ Toestand van Eisenhower nu kritiek Aanhoudend koud weer TERREUR PRO-WESTERS W eer Amerikaans vliegtuig gekaapt IS aar Verre Oosten? VERSTERKETS Spiegelbeeld morgen herenf likken „SCHIMMEN SPEL" TEGENSPRAAK EB AN MOEILIJKHEDEN CONCURRENTIE Kwartoalabonnees bespaar incasso Betaal per giro BOTERCONCENTRAAT WORDT GOEDKOPER Sur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vaiiet" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 26 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 7-2 PAKISTAN: RUST KEERT TERUG KARATSJI In Pakistan heerst rust, nadat gisteren president Ajoeb Khan de niacht heeft overgedragen aan de legercommandant generaal Jahja Khan. Deze heeft op grond van de afgekondigde staat van beleg de bevolking opgeroepen binnen 24 uur alle wapens en munitie bij de politie in te leveren. In de grote steden worden de strategische punten door militairen bewaakt, zo als de radio- en televisie-installaties in Karatsji en het nabijgelegen vliegveld. Ajoeb Khan maakte zelf door de radio zijn aftreden bekend. Hij had zijn best gedaan, zei hij, om de ge schillen tussen de oppositiegroepen op te lossen. „Het spijt me dat or de en rust in het land niet konden worden verbeterd". „Het bestuur is verlamd", zei hij verder. „Alles wordt op straat door de menigte beslist en niet door de regering". De oud-president vertrok daarop voor drie maanden vakantie naar Rawalpindi. Ajoeb Khans dramatische beslis sing om af te treden volgde op een geweldige golf van onrust in het land. Vooral in Oost-Pakistan was de toestand de laatste weken volledig uit de hand gelopen. Moord en doodslag waren er dagelijkse ver schijnselen geworden. Talrijke plaatselijke overheidsfunctiona rissen werden door de bevolking geëxecuteerd. Verscheidene politici werden gekruisigd. De afgelopen twee dagen nam de terreur iets af als gevolg van de benoeming van een nieuwe gouver neur in Oost-Pakistan. De staat van beleg die generaal Yaya Khan heeft afgekondigd, geeft hem vergaande bevoegdhe den om de wetteloosheid en de on rust in het land doeltreffend te be strijden. Generaal Kahn maakte bekend, dat speciale tribunalen zullen wor den ingesteld om overtreders van de staat ^an beleg te berechten. Inmiddels ontkende de Ameri kaanse ambassade in Rawalpindi gisteren, dat Amerika zich met de toestand zou hebben bemoeid. Deze beschuldiging was geuit door een Peking-gezinde Oostpakistaanse lei der, sjeik Bhasjani. „Absoluut ongegrond en volsla gen onverantwoord", noemde de Amerikaanse ambassade deze be schuldiging. In gezaghebbende Britse kringen beschouwt men generaal Yaya Khan als uitgesproken pro-westers. Men meent dat hij de aangewezen man is om de orde in het land te herstellen. Hij zou grote populari teit genieten onder de Bengalezen in Oost-Pakistan, waar hij enkele jaren geleden divisiecommandant was. In Londen wordt vermoed dat ge neraal Yaya, die steeds achter Ajoeb Khan heeft gestaan, de pre sident duidelijk heeft gemaakt dat diens aanblijven het herstel van de orde in de weg stond en onherroe pelijk tot een burgeroorlog zou lei den. Politieke ambities zou de ge neraal niet hebben. Men meent dat hij, zodra de rust is weergekeerd, in onderhandeling zal treden met de politieke leiders om de macht weer in handen te leggen van de normale instellingen. Mogelijk zal hij allereerst trachten de pro-Chi nese elementen te „neutraliseren", die ten dele verantwoordelijk zou den zijn voor de onlusten en wier invloed sinds de Indisch-Pakistaan- toegenomen. Zijn taak zal echter heel zwaar zijn. (Zie ook elders in dit blad.) DEN HAAG In verband met de staging van het indexcyfer der lonen zullen de kinderbyslagbedragen met in gang van 1 april 1969 met ruim 3 worden opgetrokken, zo heeft het minisr- terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid meegedeeld. De nieuwe bedragen zijn als volgt vastgesteld: le kind: van 112,32 tot 116,22 2e en 3e kind van 127,92 tot 132,60 4e en 5e kind: van 171,60 tot 177,84 6e en 7e kind: van 190,32 tot 196,56 8e en e.v. kind: van 210,60 tot 217,62 ATLANTA Een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „Delta Airlines" met 107 passagiers en zeven bemanningsleden is gisteravond ge dwongen naar Cuba te vliegen. Het toestel, een DC-8, was van Dallas in Texas op weg naar San Diego in Cali- fornië. Het was het veertiende toestel dat dit jaar werd gekaapt. Van onze correspondent LONDEN Een sterk eskader van de Sovjetrussische marine vaart sinds enkele dagen in zuidelijke richting door de Noordzee. De schepen, acht onderzeeboten, drie kruisers, drie jagers, verscheidene tan- sinds twee dagen in kiellinie met een kers. hulp- en transportschepen, varen gemiddelde snelheid van vijftien kno pen (29 kilometer). Zij bevonden zich gisteravond ter hoogte van de Orkaden en schijnen buiten Engeland en Ierland om hun reis te willen vervolgen. Zij komen vermoedelijk uit de Witte Zee. Britse vliegtuigen en oorlogsschepen houden het eskader scherp in de gaten. Het wordt mogelijk geacht, dat de Russische schepen op weg zijn naar het Verre Oosten. Over ongeveer een maand zouden zij dan in Wladiwostok kunnen zijn om de vloot daar te ver sterken tegen de dreigende houding van China. Ook is het mogelijk, dat zij op weg zijn naar de Middellandse Zee of de Zwarte Zee. Er worden onderweg geen oefeningen gehouden; de schepen va ren recht achter elkaar aan. Tn het voorjaar kunnen xoe mooi zien, hoe de vogels zich in een gebied vestigen of zo ze ook des winters honkvast bleven een eigen territorium gaan afbakenen. Het ontgaat ons bijv. niet, dat de merels een zekere vechtlust aan de dag leggen, wanneer een vreemd i mannetje een denkbeeldige grens overschrijdt. Indringers kunnen kennelijk iet geduld worden en op j deze wijze worden de soorten dus i ..beveiligd tegen plaatselijke over- i talrijkheid," zoals prof. dr. L. Tin- i bergen zegt in het originele boek Vogels in hun domein". Moeder Natuur trof een wijze maatregel. Hoe de mannetjes hun monopolie met grote vasthoudendheid verde digen. zagen wij eens bij een bos wachterswoning. waar een uit het zuiden teruggekeerde gekraagde roodstaart voor het zolderraam dagenlang een ..gevecht" leverde met zijn spiegelbeeld, waarin hij een concurrent zag, want hij had blijkbaar reeds een er tegenover hangend nestkastje gereserveerd en wachtte op het aankomen van j een wijfje. Iets dergelijks beleefden i wij dezer dagen met een pimpel, i een soort, bekend om haar krijgs- i zuchtigheid. Die mees zag plotse- ling zichzelf in een donkere, sierk j spiegelende ruit van de tuinschuur en deed nu urenlange pogingen de rivaal te verjagen, nijdig fladde- rend tegen het glas en de vermeen- j de nieuweling door heftige aanval- j i len proberend te verjagen. We kon- i den er aan de binnenzijde vlakbij J staan en zien, hoe verbitterd dat kleine militante pimpeltje er op los i ging. Het spiegelde zich (afwijkend van het bekende spreekwoord) niet J zacht aan de ander en we hopen maar. dat ze vreedzaam geschei- I den zijn. i 26 maart 1969 A. B. WIGMAN ADVERTENTIE ISO grar van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! DOETINCHEM Vanmorgen tegen half tien raakten twaalf personen ge wond, van wie één vrij ernstig, bij een gecompliceerd ongeluk op de Kep- pelseweg in Doetinchem. Bij het onge luk was een bus van de GTW betrok ken, bestuurd door A. Beynen uit Win terswijk. De bus werd aan de achterzijde over een lengte van twee meter vol komen vernield, terwijl de complete achteras met vier wielen afgerukt werd. Een gelukkige bijkomstigheid was, dat de bus niet geheel bezet was, anders zouden er ongetwijfeld doden zijn gevallen. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto, komende uit de richting Laag-Keppel, een file inhaalde. Tege lijkertijd naderde vanuit Doetinchem de GTW-bus. waarvan de chauffeur, om een botsing te voorkomen, naar rechts uithaalde en tegen een boom belandde. De bus kwam hierdoor dwars over de weg te staan en werd geramd door een eveneens uit de richting Keppel naderende zware vrachtwagen met aanhanger van de Vecomi. Bij het ongeluk werden ook de beide chauffeurs gewond. DEN HAAG Het kabinet beslist vrijdag over de bouw-cao die 1 Maart had moeten ingaan. De ministers Rool- vink (Sociale Zaken) en Schut (Volks huisvesting) hebben dit gistermiddag meegedeeld in een gesprek met werk gevers en werknemers in de bouwnij verheid. De twee partijen bij de bouw-cao hebben een toelichting gegeven op het rapport, dat zij vorige week donderdag aan minister Roolvink hadden gestuurd. In het rapport trachten werkgevers en werknemers aan te tonen dat de stij ging van de loonkosten in 1970 in het algemeen niet zal leiden tog hogere bouwprijzen. „Ik heb geen enkele indruk gekregen over de richting waarin de beslissing zal uitvallen", aldus ir. H. D. Prins, voorzitter van de werkgeversdelegatie na het gesprek in Den Haag. Werknemersvertegenwoordiger A. Buys zei: „Het was alleen een schim menspel over cijfers". Beide delegaties betreurden het dat de ministers Witteveen (Fianciën) en De Block (Economische Zaken) niet bij het gesprek waren, zoals eerder de bedoeling was. TEL AVIV De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. heeft bij terugkeer in Israël na een bezoek aan de V.S. en Engeland ontkend, met koning Hoessein van Jor danië of enige andere Arabische leiders gesproken te hebben. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) wil hard ingrijpen in de prijzenchaos. Ondernemers zullen voortaan hun prijsverhogingen moeten melden voordat deze in werking treden, zo vindt hij. Daarom heeft de minister een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat het instellen van een meldingsplicht" mogelijk moet maken. Van het nu geldende systeem van vrijwillige meldingen komt niets te recht, meent mr. De Block. „Het be drijfsleven negeert op verontrustende wijze onze afspraak". Dat blijkt ook uit de cijfers: In 1967 werden 1200 prijsverhogingen bij het ministerie opgegeven, in 1968 800 en in de eerste (rumoerige) maanden van dit jaar slechts 400. Het wetsontwerp voorziet verder in de volgende maatregelen: Pas een maand na melding mag een prijsverhoging worden ingevoerd, mits de minister geen bezwaren heeft. De minister kan op elk ogenblik de geldende prijzen opvragen; alle gegevens die nodig zijn om prijzen en -verhogin gen te kunnen beoordelen, moeten op het eerste verzoek worden verstrekt. Dit geldt ook voor het systeem van adviesprijzen en voor dat van de verti cale prijsbinding (waarbij de fabrikant of importeur de winkelier de prijs voor schrijft). Stoort een ondernemer zich niet aan 'n opgelegde meldingsplicht, dan kan de minister hem voor de rechter brengen, die dan gewoonlijk een boete oplegt. BRUSSEL De ministers van Landbouw van de EEG zijn er, ondanks een vergadering die tot na middernacht duurde, niet in geslaagd nieuwe Europese prijzen vast te stellen voor landbouwprodukten. Zij hebben als noodmaatregel de Europese prijzen voor zuivelprodukten en rundvlees, die op 1 april a.s. zouden aflopen, met drie maanden verlengd door het z.g. „campagnejaar" tot 30 juni a.s. te verlengen. Dit geeft hun drie maanden de tijd voor verdere onderhandelingen. Over de vaststelling van nieuwe prijzen voor andere landbouwproduk ten (zoals granen, suiker, rijst, olie houdende zaden) die later in het jaar aflopen, zullen zij op 21 april a.s. op een vergadering in Luxemburg verder onderhandelen. Minister Lardinois heeft zijn afkeu ring over deze gang van zaken gede monstreerd door zich van stemming te onthouden bij de beslissing over de verlenging van de zuivel- en rundvlees campagne. Ik wilde niet positief mee werken aan dit besluit, zo zei hij na afloop van de vergadering. Dr. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese Commis sie, sprak van een „betreurenswaar dig immobilisme" van de minister raad. Hij voorzag grote moeilijkheden in de loop van dit jaar. Mansholt heeft tot op het laatste ogenblik geweigerd de ministers over te nemen en uit de politieke verantwoordelijkheid van eigen beweging voorstellen te doen voor een zijns inziens onjuiste verlen ging van de prijzen. Hij heeft aanhou dend gepleit voor een forse verlaging van de boterprijs om de overschotpro- duktie af te remmen. Pas toen de voorzitter van de raad tegen middernacht moest erkennen, dat men volledig vast zat en hij de commissie met nadruk verzocht een uitweg uit de impasse te openen, legde Mansholt als, laatste redmiddel een voorstel voor verlenging van het campagnejaar voor zuivel en rund vlees op tafel. Deze verlenging bete kent, dat alle regelingen drie maan den doorlopen, inclusief de z.g. cor rectieven die België, Frankrijk en Luxemburg het afgelopen jaar moch ten toepassen op de interventieprij zen en die tot gevolg hebben, dat hun boeren een hogere prijs voor hun melk krijgen dan de boeren in de anderen EEG-landen. Minister Lardinois, die zich uit prin cipe tegen deze ongelijkheid binnen de gemeenschappelijke markt verzet, heeft van zijn partners en de Europe se Commissie de toezegging verlangd en gekregen, dat de landen die deze correctieven mogen blijven toepassen, dan ook been maatregelen (b.v. heffin gen) mogen nemen t.a.v. het vrije ver keer van zuivelprodukten als kaas, ge condenseerde melk en melkpoeders. Een consequentie van de correctie ven is nl„ dat de Nederlandse zuivel industrie b.v. met lagere melkprijzen kan werken dan de Belgische industrie en bijgevolg de Nederlandse kaas en ander zuivelprodukten op de Belgi sche markt scherp kunnen concurre ren met de Belgische produkten. Dit is Meer dan vijftig jaar na de Eerste Wereldoorlog zijn in een plaatsje bij Verdun. 15000 in 1916 vervaardigde Duitse bommen ontdekt in een oude loopgraaf. De bommen verkeren in goede staat en wegen elk drie kilo. DEN HAAG Berichten, als zou de minister van Buitenlandse Zaken a.s. zondag te Spijkenisse in een RK Kerk tijdens de H. Mis vanaf de kansel pre ken, zijn onjuist. Minister Luns heeft aanvaard om in een gebouw, dat voor profane doeleinden (waaronder judo lessen) dient en daarnaast als nood kerk wordt gebruikt, een toespraak te houden over buitenlandse politiek, ui teraard na afloop der H. Missen. Door leken gedurende godsdienstoe feningen van de kansel prediken, en zeker spreken over profane onderwer pen in uitsluitend voor de eredienst bestemde gebouwen, acht de minister onjuist, aldus werd van het ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. LEEUWARDEN De bussen in Zuidwest-Friesland rijden weer. De di recties van de Zuidwesthoek in Balk en van de Leeuwarder Autobusbedrijven in Leeuwarden hebben de cao voor het streekvervoer ondertekend. De staking in dit deel van Friesland heeft zeven dagen geduurd. De direc ties van beide bedrijven wilde wel de cao ondertekenen, maar niet het ex traatje betalen, waardoor de loon ver schillen tussen stads- en streekvervoer voor een deel zouden worden opgehe ven. De oplossing van het conflict kwam, nadat Gedeputeerde Staten van Fries land als bemiddelaars waren opgetre den. Zij kregen directies en vakbonden om de tafel. Na zeven uur vergaderen kwam het akkoord. voor de Nederlandse industrie vooral een zaak van belang in de komende drie maanden met een grote zuivel- produktie. SAIGON Nguyen Van Thieu, pre sident van Zuid-Vietnam, heeft open lijk aangeboden vredesbesprekingen te voeren met het (communistische) Zuidvietnamese Bevrijdingsfront, het NLF. De besprekingen zouden moeten plaatshebben in Parijs. Zeer waar schijnlijk zal vice-president Nguyen Kao Ky naar Parijs terugkeren om deze gesprekken te leiden. Het verrassende aanbod volgt op be richten, dat de Verenigde Staten ge heime besprekingen voeren met de Noord-Vietnamezen om vredesonder handelingen te bespoedigen. Verzoeke voor I april 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding" 1. abonnement 2e kwartaal 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie WASHINGTON De toestand van de Amerikaanse oud-president Eisenho wer is voor het eerst kritiek genoemd, sinds er in het weekeinde een verslech tering optrad. De 78-jarige patiënt be vindt zich in het Walter Reed-hospitaal in Washington, waar hij bijna een jaar geleden na een hartaanval werd opge nomen. Sedertdien heeft hij nog enkele hartaanvallen, een darmoperatie en een longontsteking doorstaan. Hij krijgt nu zuurstof en medicijnen om de hartwer- king te stimuleren. De EEG-ministers van Landbouw hebben in Brussel besloten de prijs van boterconcentraat te verlagen en wel met 50 cent per kg. De prijsver laging gaat volgende week in, zo heeft minister Lardinois verklaard. De EEG-landen zijn vorig jaar over gegaan tot het aanmaken van goed koop boterconcentraat uit overtollige koelhuisboter als onderdeel van hun poging om althans een deel van de alsmaar aangroeiende boteroverschot- ten op de binnenlandse markt af te zetten. (Van onze weerkundige medewer- i ker). In de algemene luchtdrukverde- ling komt nog steeds niet veel ver andering. Een boven Scandinavië gelegen hogedrukgebied, dat zich zuidwestwaarts over Schotland tot boven het zeegebied tussen New Foundland en de Azoren uitstrekt, houdt over onze omgeving een oostelijke stroming in stand. Laag daarentegen is de luchtdruk boven het Middellandse Zeegebied Een depressie boven Italië ver- i plaatst zich naar Griekenland en wordt gevolgd door een ander lage- druksysteem, dat over Zuid-Portu- gal oostwaarts trekt. Het komende etmaal blijft koude lucht naar ons land stromen, waar bij naast wolkenvelden ook opkla ringen worden verwacht. De neer slagkansen blijven klein.

De Vallei | 1969 | | pagina 1