LA LOUVIÈRE IN ROUW Wantrouwen R'dam niet gerechtvaardigd Ajoeb Khan (61) Geheim overleg tussen Eban en Hoessein leidde tien jaar zijn land Webster welkom op Anguilla altijd even goed REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! 25 stuks1.75 ZEKER VIJFTIEN DODEN EN MEER DAN TACHTIG GEWONDEN RU TREINRAMP IN BEWISCH STADJE Sirhan pleegde moord in trance Proefvaart van „Elizabeth 2" Gewonde vlieger van El Al overleden Hoogovens over vestiging op Maasvlakte: Gasvondst bij Zuid-Afrika LA LOUVIÈRE - Om pre cies tien minuten over zes gisterochtend werd het Bel gische stadje La Louvière bij de Franse grens in rouw ge dompeld, Op dat tijdstip da verden midden in het stadje twee stampvolle forensen treinen op elkaar. Het gevolg: zeker vijftien doden en meer dan tachtig gewonden. Het merendeel van de slachtoffers kwam uit La Louvière. METERS DIEP SNIJBRANDERS ROUWKAPEL MEER DODEN PSYCHIATER: ISotitiebloc Onmiddellijke verlichting van NOG 208 VERDACHTEN IN SPAANSE GEVANGENISSEN Borgtocht EXPANSIE AFZET MINIMUM THYSSEN Volgens N.Y. Times Hogerhuis verwerpt euthanasie-voorstel WOENSDAG 26 MAART 1969 Om vier uur gistermiddag werd het laatste lijk uit de totaal vernielde trei nen gehaald. Het was de machinist van de trein, die volgens de autoriteiten de ramp had veroorzaakt doordat hij door een rood licht was gereden. Het ongeluk gebeurde ongeveer één kilometer voor het station van La Lou vière. Om tien over zes vertrok daar een stampvolle forensentrein naar Brussel. Eén kilometer van het station ramde hij een uit de tegenovergestel de richting komeixte tredn uit Mange, die over hetzelfde spoor reed. Hoewel de trein uit La Louvière slechts 36 km per uur en de trein uit Manage slechts 33 km per uur reed, was de ravage ontstellend. De diesel- locomotieven drongen meters diep in elkaar. Hetzelfde gebeurde met de eerste wagons van beide treinen. Gealarmeerd door de harde klap schoten onmiddellijk arbeiders van een naburige staalfabriek te hulp. Tien minuten later waren drie artsen van de spoorwegen ter plaatse. De meeste lijken en zwaargewonden zaten bekneld in de als harmonika's in elkaar gedrukte locomotieven en wagons. De brandweer en de Belgi sche Bescherming Bevolking moest er aan te pas komen om alle slachtoffers, onder wie ook vrouwen en meisjes, met snijbranders te bevrijden. De mensen zaten urenlang bekneld, 's Morgens om elf uur waren de mees te slachtoffers geborgen. Toen pas kwam men tot de ontdekking, dat de machinist van de trein uit La Louvière nog ontbrak. Zijn lijk werd in de to taal verpulverde locomotief gevonden. Alle gewonden werden met zieken wagens naar ziekenhuizen in Bergen, La Louvière en Hams-Saint-Paul ge bracht, terwijl het Belgische Rode Kruis in het rampstadje een rouwka- Redders aan het werk tussen de wrakstukken van de treinen, die gister morgen in het Belgische La Louvière met elkaar in botsing kwamen. Vijftien lijken zijn reeds geborgen, maar artsen houden rekening met een stijging van het dodental. pel inrichtte, waar alle lijken werden opgebaard. Gisteravond lagen hier vijftien lij ken. Eén van de te hulp geschoten art sen verzekerde ons, dat het aantal do den zeker nog tot twintig zou stijgen, gezien de zeer ernstige verwondingen van de nog in leven zijnde slachtof fers. De stationschef van La Louvière ver-' telde, dat wanneer het ongeluk met de eerstvolgende trein was gebeurd, de gevolgen veel erger zouden zijn ge weest. De ramptreinen van gisteroch tend hadden ieder vier wagens. De treinen, die na deze twee ramptreinen zouden vertrekken, hadden ieder zeven wagons. In de loop van de ochtend arriveer den leden van de Belgische justitie en twee ministers op de plaats van de ramp. Nadat alle slachtoffers waren geborgen, gingen werkploegen aan het werk om de ravage op de spoorbaan op te ruimen. Veel huilende vrouwen en mannen stonden naar dit werk te kijken. V De gehele dag was het treinverkeer naar en van Brussel gestremd. Vol gens de autoriteiten zal vandaag de spoorbaan weer in gebruik genomen worden. LOS ANGELES Volkomen in trance heeft Sirhan B. Sirhan senator Robert Kennedy vermoord. Dit heeft gisteren een psychiater voor de recht bank van Los Angeles over de 24-jari- ge Jordaniër gezegd. De psychiater, dr. Bernard Dia mond, vertelde, dat Sirhan zich op zijn daad had voorbereid door spiritistische experimenten, die hij had geleerd als lid van de sekte der Rozenkruisers. Als hij uit dergelijke dromen wak ker werd, vond Sirham zichzelf met een notitiebloc in de handen, waarop hij geschreven had: „R.F.K. moet ster ven". Volgens dr. Diamond was Sirhan door deze experimenten in een toe stand geraakt, waarin de geringste verwarring de druk op de knop zou kunnen betekenen, die de computer aan het werk zou zetten. Het moment, waarop Kennedy Sir han naderde in het Ambassador Hotel, was die druk op de knop geweest, al dus de psychiater. SOUTHAMPTON Het nieuwe Britse passagiersschip Queen Eliza beth 2 is vertrokken voor zijn tweede proefvaart. De eerste moest op 2 januari wor den afgebroken wegens ernstige gebre ken aan de voortstuwingsinstallatie. De rederij Cunard weigerde het schip in ontvangst te nemen van de werf van John Brown in Glasgow. Wanneer alles goed gaat zal het ka pitale schip over een maand aan zijn eerste reis kunnen beginnen. TEL AVIV De piloot van het Is raëlische passagiersvliegtuig, dat op 18 februari in Zürich door Arabische terroristen werd aangevallen, is giste ren overleden. Hij werd bij de aan slag ernstig gewond. Vier mannen en een vrouw voerden de aanslag uit. Zij gebruikten daarbij machinepistolen. Een van de aanval lers werd doodgeschoten door een agent van de Israëlische veiligheids dienst die in het vliegtuig meereisde. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. MADRID Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft na dat gisteren de noodtoestand in het land was opgeheven opening van za ken gegeven over wat de politie in de afgelopen twee maanden heeft gedaan. Volgens het rapport bevonden zich vrijdag nog slechts 208 verdachten in gevangenissen, waarin zij zonder vorm van proces waren opgesloten. In de afgelopen maanden werden 355 andere verdachten, onder wie 127 studenten, gearresteerd op bepaalde gronden. Van hen wachten er 243 in de cel op hun berechting. De anderen zijn op borgtocht vrij. In totaal 136 studenten kregen huis arrest opgelegd. Het merendeel bleef onder de hoede van de eigen ouders. Ongeveer twintig hoogleraren, advoca ten en andere intellectuelen werden naar afgelegen dorpen verbannen. U MUIDEN „In Rotterdam behoeft geen enkel wantrouwen te bestaan tegen onze plannen om een staalbedrijf op de Maasvlakte te bouwen. Wij willen er begin 1970 gaan bouwen en het terrein er niet als een voetbalveld bij laten liggen", zei gisteren drs. Justman Jacob, lid van de raad van bestuur van Hoogovens tijdens een persconferentie in IJ muiden. „Onze huidige bouwplannen komen in derdaad twee jaar vroeger dan wij hadden berekend." Hoogovens heeft de relatief snelst groeiende afzet van alle staalbedrijven ter wereld en zij kan haar Duitse partner Hoesch niet meer aan voldoende halffabrikaten helpen. In IJmuiden is nog hoogstens plaats om de produktie, die nu wordt opge voerd tot rond zes miljoen ton staal per jaar, te laten stijgen tot acht tien miljoen ton. ,Wij kennen het Rotterdamse wantrou wen, dat wij alleen de boot van an deren zouden willen afhouden. Wij willen dat wantrouwen met bewijzen wegnemen", aldus de heer Justman Jacob. „Onze gedachten ten opzichte van een staalbedrijf op de Maasvlakte zijn altijd consequent geweest, alleen ging de ontwikkeling plotseling veel sneller dan wij dachten." Wij streven daarenboven bewust een snellere expansie na, omdat het on ze stellige overtuiging is, dat er maar een paar staalproducenten in Europa zullen overblijven. Daar wil len wij graag bij horen." De raad van bestuur van Hoogovens verwacht niet, dat het Amerikaanse ingenieursbureau Koppers na ruim vier jaar onderzoek nog voor 1 juli (het verstrijken van de optie-termijn op de grond) met een serieuze kan didaat zal komen. Mocht Koppers daar echter toch nog in slagen, dan moet het gezamenlij ke plan van Hoogovens en Hoesch als een alternatief plan daarvoor worden gezien en moeten gemeente raad en regering kiezen. „Wij menen," aldus Hoogovens, „dat ons plan een goed plan is, dat zich zelf vooruit helpt, omdat de afzet van halfprodukten van het nieuwe staalbedrijf op de Maasvlakte verze kerd is aan de twee moedermaat schappijen. Zouden Hoogovens en Hoesch samen niet de beschikking krijgen over grond op de Maasvlakte, dan zal het bedrijf elders naar een geschikte vestigingsplaats langs de kust moe ten omzien. In IJmuiden zelf is in ieder geval onvoldoende ruimte voor uitbreidingen van de produktie op lange termijn," aldus drs. Justman Jacob. De eerste bouwfase op de Maasvlakte omvat een produktie van ruim twee miljoen ton per jaar („het minimum om een rendabele exploitatie onder de huidige technische omstandighe den mogelijk te maken"), vergt an derhalf miljard aan investeringen en zal aan 2500 man werk geven. „Wij denken die wel te kunnen aantrek ken. In IJmuiden hebben wij ieder jaar 1500 man meer nodig". Hoogovens denkt er over van het nieu- de overslagbedrijf van Swarttouw, SHV en Manufrance op de Maas vlakte gebruik te maken, zolang Hoogovens daar nog geen eigen erts- haven heeft. Een vorm van samen werking acht Hoogovens met dat be drijf niet uitgesloten. In Rotterdam gist men nog altijd naar de redenen, waarom het Duitse staalbedrijf Thyssen, dat serieuze besprekingen met Rotterdam had ge voerd, zich resoluut heeft terugge trokken en de besprekingen gebaga telliseerd. Op de beurs in Amsterdam vertelde men gisteren, dat ir. Drijver, voor zitter van de raad van bestuur van Hoogovens, plotseling naar het hoofdkantoor van Koppers in Ameri ka is gevlogen. Hij was in elk geval niet op de persconferentie aanwezig. De Koninklijke Hollandse Lloyd in Amsterdam heeft e ennieuw schip in gebruik genomen. Het is de Gooiland van 9000 ton, die werd gebouwd bij de werf van Piet Smit jr. in Rotterdam. Het schip zal stukgoed en buikladingen vervoeren tussen havens in West-Euro pa en Brazilië. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de poetkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. NEW YORK Koning Hoessein van Jordanië en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abaa Eban, zouden, aldus de New York Times, on langs in Londen tweemaal een gehei me ontmoeting hebben gehad. Zij zouden een poging hebben ge daan om een basis te vinden voor herstel van de vrede in het Midden- Oosten. Koning Hoessein zou de besprekin gen hebben afgebroken, omdat hij niet tevreden was over de concessies van Israël aan het Arabische standpunt. Ook zou hij de Arabische solidariteit niet in gevaar hebben willen brengen door langere besprekingen. De bijeenkomsten zouden zijn gehou den in september van het vorige jaar en in januari van dit jaar. De bijeenkomsten zouden zijn gehou den in september van het vorige jaar en in januari van dit jaar. KAAPSTAD Voor de Zuidafrikaan- se kust is een spectaculaire gasvondst gedaan. Dit heeft gisteren de minister van mijnbouw, mr. Carel de Wet, be kend gemaakt. Het is de eerste vondst in zee voor Zuid-Afrika. „Hiermee is de Zuidafrl- kaanse mijnbouw een nieuw tijdperk binnen getreden", aldus minister De Wet. De gasbron is goed voor 700.000 kubieke meter per dag. De vondst is ge daan bijna vijfhonderd kilometer ten oosten van Kaapstad. Waarschijnlijk zit er in diepere lagen nog een bron met een capaciteit van 280.000 kubieke me ter per dag. BEIROET Op het vliegveld van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gis teren zes handelaars in verdovende middelen gearresteerd. Zij hadden tien kilo zuivere heroïne bij zich. De in beslag genomen hero ine is honderdduizend Libanese pon den waard en zou op de Amerikaanse markt driehonderdduizend dollar (in Nederland ruim één miljoen gulden) hebben opgebracht. Veldmaarschalk Mohammed Ajoeb Khan (61) is een imponerende ver schijning die Pakistan ruim tien jaar met vaste hand heeft bestuurd. Nadat hij in 1958 door een onbloe dige militaire staatsgreep aan de macht was gekomen, voerde hij een groot aantal hervormingen door. Om te beginnen zette hij met wes terse en met communistische hulp de Pakistaanse economie op poten. Tegelijkertijd democratiseerde hij het bestaande kiesstelsel. De 125 miljoen Pakistani kozen voortaan 120.000 „basis-democraten" die op hun beurt de president en het parlement aanwezen. Oppositie tegen zijn bewind stak pas eind vorig jaar goed de kop op. Dit leidde tot een golf van onrust en gewelddaden in Oost- en West-Paki stan, waartegen alleen de strijd krachten te zijn opgewassen. Ajoeb Khan is een gelovige Mos lem en een toegewijd gezinshoofd. Hij werd op 14 mei 1907 geboren in Rehana, een dorpje aan de voet van LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond een wetsontwerp ver worpen tot het legaliseren van euthana sie. Het wetsontwerp, dat is ingediend door het Labour-lid Lord Raglan, werd verworpen met 61 tegen 40 stemmen. Het voorziet in een „genadedood", wan neer een ongeneeslijk zieke patiënt niet verder wenst te leven. Een tegenstan der van het wetsontwerp betoogde, dat het wetsontwerp niet waterdicht was en dat het gelegenheid bood tot het plegen van moord en ook tot „zelfmoord bij volmacht". de Himalaya in het voormalige Brits- Indië. Ajoeb was 'n prima student. Hier om werd hij als een van de weinige Brits-Indiërs gekozen voor een oplei ding aan Sandhurst, de Britse ko ninklijke militaire academie. De tijd die hij in ÉJngeland doorbracht is altijd van invloed ge bleven op zijn optreden. Zo spreekt hij vloeiend Engels dat is doorspekt met opmerkingen als „beste kerels". Vier jaar nadat Brits-Indië in 1951 was verdeeld in India en Pakistan werd Ajoeb de eerste Pakistaanse opperbevelhebber. Onmiddellijk re organiseerde hij het leger en zorgde hij ervoor dat het een moderne uit rusting kreeg. Na 'n binnenlandse politieke crisis kreeg Ajoeb in 1954 het ministerie van defensie onder zijn beheer. Twee jaar later kreeg Pakistan een nieuwe grondwet. Generaal Iskander Mirza werd president. Weer twee jaar later nam het leger de macht over en werd Ajoeb president. In 1965 werd hij als zodanig herkozen. Vorig jaar oktober herdacht Paki stan feestelijk het tienjarig bewind van Ajoeb Kahn. Bij die gelegenheid zei de president, dat hij indertijd van het militaire leven naar het politieke was overgestapt omdat „een kern gezond land de risée" van het buiten land was geworden. Kort daarop verloor hij onder druk van de oppositie zijn greep op de gebeurtenissen. T^HE VALLEY (Anguilla) De Britse commissaris op Anguilla. Anthony Lee, heeft gisteren ver klaard dat „president" Ronald Web ster nog steeds welkom is op het ei land; htf ga de verzekering, dat de naar New York uitgeweken leider van de Anguillanen bij zijn terug keer niet gearresteerd zal worden. Lee ontkende dat de Britse autori teiten vorige week hadden getracht Websters paspoort in beslag te ne men. Lee zei van plan te zijn een nieuwe rol toe te bedelen aan de ad viesraad van het eiland, en te hopen dat Webster lid van de raad zou willen worden en met hem zou wil len samenwerken. Webster, die op 't ogenblik in New York pleit voor de /.aak van een onafhankelijk Anguilla. heeft volgens de commissaris het ei land grote diensten bewezen en zal vermoedelijk een der politieke lei ders van het eiland worden. Dit hoeft echter nog niet te betekenen, dat hij het eilandbestuur van Lee zal overnemen als de Britten ver trekken. Lee bleef bij zijn overtuiging, dat Webster in de afgelopen maanden op verkeerd spoor was geraakt door adviseurs zonder scrupules. Wat be treft de wapensituatie op Anguilla zei Lee, dat er voor de „invasie" van vorige week ongeveer 20 Ame rikaanse karabijnen op het het ei land waren, die niet meer gevonden konden worden. Hij meende, dat zij op het eiland verborgen waren of naar het buitenland waren gesmok keld. Een woordvoerder voor de militaire bezettingsmacht heeft gezegd dat on geveer 20 Britse parachutisten naar Engeland zijn teruggekeerd en dat binen enkele dagen nog een hon derdtal zal vertrekken. Premier Harold Wilson heeft giste ren in het Lagerhuis gezegd, dat een onderzoek wordt ingesteld naar het uitlekken van het nieuws over de zending van 'n militaire en een poli tiemacht naar Anguilla, enige da gen voor de „invasie". Mocht blij ken dat deze lekken een schending vormen van de wet op de officiële geheimen, dan zal de zaak worden overgedragen aan de procureur des konings, die over eventuele vervol ging moet beslissen. Sommige Lagerhuisleden hadden zich erover opgewonden, dat twee dagen voor aankomst van de Britse expeditionaire macht op Anguilla in de Britse pers foto's en reportages waren verschenen over het vertrek van parachutisten naar militaire ba ses, vanwaar zij per vliegtuig naar het Caraïbisch gebied zouden ver trekken, en over het vertrek van po- litie-agenten, met de zelfde bestem ming. Dit ondanks de theoretische geheimhouding van de expeditie. ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans toch maar liever CdbdllGfO

De Vallei | 1969 | | pagina 9