Zakgeld voor de huisvrouw igenlijk belachelijk Examens gaan „op de helling ._Jlel an zovee mooier Borduurder Prazul Patel ontwerpt Offermans couture- en confectie- collectie Vrouwen zijn molliger „Haute coiffure de la chaussure" DUITSE RECHTER ZIET HET ANDERS, MAAR: Nieuwe collectie van Holthaus IS ei DITMAAL VROLIJKER KLEUREN DAN IN HET AFGELOPEN SEIZOEN KBPM m «■MiHWPfS! yif w Prix de Joke voor CRV-televisie Kr Slagroompuii ten Onderschat „Zoals vroeger Niet te verkopen Erekwestie Irrit; ant Dak lekt Exotisch Tegenzi De Moet een (huis-)vrouw zakgeld hebben? „Ja", heeft het Landgericht in Düsseldorf gezegd. De Duitse rechter vindt dat een vrouw, die uitsluitend in het huishouden werkzaam is, van haar man zakgeld kan verlangen en wel drie tot vijf procent van zijn netto maandsalaris. Met dit geld moet zij dan „haar persoonlijke behoeften" bekostigen, zoals de kapper, de aanschaf van schoonheidsmiddelen of het bezoek aan een lunchroom. Geen enkele Nederlandse rechter heeft zich nog met dit probleem hoeven bezig houden, maar duizenden vrouwen in ons land zouden wel graag „zelf een centje in de hand hebben". Is zakgeld hier de juiste manier? Directer gesteld: Heeft de Nederlandse huisvrouw recht op zakgeld? AMSTERDAM Ook de Amster damse couturier Dick Holthaus heeft zijn nieuwe collectie weer ge toond. Hieronder twee modellen er uit: Een (huis)-vrouw zakgeld? Bela chelijk. Het zou bovendien 'n •xtra zijn, dat ergens vandaan moet konien en als we vooruit even vast stellen dat de man voor dat zakgeld niet hoeft te gaan bijverdienen, dan moet er dus op iets anders bezui nigd worden. Je kunt een gulden nu eenmaal maar één keer uitge ven en als ik het even opmerken mag: ik dacht dat een getrouwde vrouw de leeftijd van zakgeld te boven was. Waarbij ik meteen wil zeggen dat ik zakgeld voor een man er z ij n mannen die het krijgen ook lachwekkend vind. Kijk, die Duitse rechter zegt, dat een vrouw van haar zakgeld kos ten voor de kapper, de lunchroom en de potjes crème moet betalen. En al die vrouwen die nu géén zak geld hebben? Waar betalen die dan de kapper, de lunchroom en de potjes crème van? Nou dan, dan verandert er toch niets. Dat komt toch ook uit meneers portemon- naie? We zijn dus even duidelijk: het gaat om vrouwen die alleen het be roep van huisvrouw uitoefenen. Ge trouwde vrouwen, zonder baan dus. Ga maar eens kijken 7.0 rond het uur van elven in de ochtend of te gen half vier in de middag in de lunchrooms van de grote steden. Daar zitten de dames en het wordt ze van harte gegund, daar niet van met de slagroompunten en de koffie met slag te babbelen over de lijn. Dat wordt dan toch ge woon van het maandelijkse „bud get" betaald, of dat nu huishoud geld of anders heet. En al die lipsticks, poederdinges. oog-make-up en haarstukjes, waar betaalt de getrouwde vrouw die geen baan heeft ze dan van. wanneer het niet van datzelfde budget is? De kapper: van hetzelfde laken een pak. Er zijn heel veel Nederlandse vrouwen met envelopjes. Ik geloof zelfs, dat Nederland het enige land is waar je dozen kunt krijgen met vakjes die opschriften dragen als: Vakanite, kleding, gas en elektra; schoenen, verzekering en... jawel: begrafenisfonds. Nu gaat mevrouw Hupsema een nieuwe voorjaarsjurk kopen en ze neemt zeventig gulden mee uit het vakje „kleding". Nou, dan is ze er toch ook? En als ze er voor dal feestje mooi uit moet zien en ze staat bij de kapper af te rekenen, dan zal dat wel uit de gewone (huis- houd)-portemonnaie gaan. Er zijn veel vrouwen die zeggen: ..Ik zou wel eens wat geld voor me zelf willen hebben". En tegen de vriendin zeggen ze erbij: „Zoals vroeger, weet je wel, toen ik nog op kantoor zat". Jawel, maar mevrouw zit nu niet meer op kantoor en als we de zaak toch zakelijk bekijken: ze woont nu ook op kosten van meneer. Meneer betaalt het verwarmen van het huis, het gas, het licht, het eten alles. En mevrouw kan met haar bon netjes en punten, met haar legt flessen en potjes waarop nog wèl statiegeld zit en met al die „voor deeltjes" best een potje maken, wan neer ze daar zo'n behoefte aan heeft. „Ja, maar, het is zo heerlijk om wat zakgeld te hebben dat je zo maar aan iets leuks kunt uitgeven". Er zullen genoeg vrouwen zijn die deze woorden willen onderstrepen. Nogmaals: aan mij is die handel niet te verkopen, zoals die winkelier zei. De vrouwen kopen nu toch ook „iets leuks", zonder zakgeld? Ik vind zakgeld iets voor kinde ren, die nog op school zitten die in elk geval zelf nog niet verdienen. En zo gauw ze zelf wel verdienen, moet het zakgeld-tijdperk ophouden. Er zullen heus vrouwen zijn die het niet met me eens zijn. Dat hoor ik dan wel. |Ae Duitse rechter heeft de vrou wen onderschat. Hij heeft ken nelijk te maken gehad met vrouwen die zeer hechtten aan een regelma tig kappersbezoek en het zitten in een lunchroom, maar daarvoor niet het geld kregen. Nu had die rechter toch moeten weten, dat een vrouw, wanneer ze zoiets per se wil, in dat geval wél naar de kapper gaat en cosmetica aanschaft. En dan 's avonds man en kinderen een droge boterham voor zet om de noodklok te luiden. Het zal die man, wanneer hij na drie avonden met boterhammen tegen 't plafond springt, heel erg duidelijk zijn dat mevrouw „er niet komt" en dat er meer geld nodig is, wil hij er een vrouw op na houden. Ik heb dan ook tot nu toe alleen gehoord van mannen die zakgeld krijgen. Zij staan hun hele salaris af aan hun vrouw. Dat lijkt op een brevet van onvermogen, want men mag toch aannemen dat een man zijn zelfverdiende geld kan beheren en daar „als man" ook nog 'n soort ere-kwestie van maakt. Niettemin zal dat zakgeld voor mannen wel eens uit noodzaak ge boren zijn. zoals er ook wel vrouwen zullen zijn die finacieel erg strak moeten worden gehouden („Gat in de hand"). Maar iedere vrouw, ook zij die al leen een huishouden regelt en zelf geen inkomsten heeft, hééft geld in handen: het huishoudgeld. De hoogte daarvan zal zij zelf. door ervaring wijs geworden en in overleg met haar man, hebben vast gesteld. Men mag aannemen, dat zij van dat huishoudgeld ook twee of viermaal in de maand de zevenen- eenhalve gulden voor de kapper kan betalen, wanneer uit datzelfde potje ook het haar knippen van de kin deren wordt bekostigd. Maar protesten zijn altijd voor handen: „En de lipsticks dan, de an ti-rimpel crème voor de ogen, de deodorants, de speciale stukjes bad- zeep, de flesjes lotion of een flacon schuimbad? Dan komen we er niet met ons huishoudgeld en we mo gen toch wel iets voor onszelf?" Natuurlijk mag een vrouw „iets voor zichzelf". Geen man die bezwa ren maakt omdat zijn vrouw er (voor hem, mag hij aannemen) leuk wil uitzien. Dat zoiets geld kan kos ten, weet zo'n man ook wel. En daarom zal er met dat nood zakelijke „iets" van een vrouw ook wel overal rekening worden gehou den bij het vaststellen van de hoogte van het huishoudgeld. Want het moet voor een man ont zettend irritant zijn, om steeds weer te horen dat het huishoudgeld ontoe reikend is op een bepaald moment (Ondoordachte stappen van me vrouw?) en dat hij rekeningen onder zijn neus krijgt van lingeriezaken, kapper, schooheidsspecialiste of de schoenmaker. Een imitatie-slangenleren vest, gedragen over een jersey broekpak. Maar zakgeld nog eens apart naast het huishoudgeld? Misschien kan een man zoiets de ene maand wel missen, de andere maand is er een lek in het dak en dan kan het niet. Maar stel, dat er in dit land een vrouw is die het wèl krijgt, naast haar huishoudgeld. En drie tot vijf procent van het maandsalaris van de man. Zij zal er niet meer op hoeven re kenen dat die man ineens met een grote bos tulpen voor haar staat, haar op een gekke dag een flesje parfum cadeau doet, of tersluiks met een briefje van 25 gulden wap pert onder het mompelen van „Hier. om iets leuks te doen voor jezelf''. Helemaal niet. Want daar heeft ze dan toch geld voor? Een camelkleurige grove whip cord mantel, in twee rijen uit gevoerd met epauletten. «wllit l Van zuivere zijde vervaardigt japon. In de afgelopen drieëntwintig jaar heeft de Nederlandse couturier Ferry Of ferman niet minder dan 91 collecties samengesteld. Hij is nu 62 jaar. nog springlevend naar hij zelf zegt, maar toch niet fit genoeg om alles alleen te blijven doen. De 27-jarige Prazul Patel, die al, sinds hij naar onze westerse begrippen volwassen werd, voor Offerman werkt, ontwerpt nu de hele cou ture- en confectiecollectie. Een japon van zuiver zijden organza. Avondjapon van handbeschilderde zijde, werk van Offermans rech terhand, de 27-jarige Prazul Patel. Een japon van verschillende kleuren nylon. Ferry Offerman. die gebruik maakt van een elegante zwarte wan delstok zegt: „Het blijft mijn zaak. Ik blijf de man achter de schermen en ik zal me vooral met de confectie bezig houden." Prazul Patel (een kleine, exotische figuur) was de eerse die avondjur ken beschilderde en hij is van oor sprong een kundig borduurwerkma ker. Die borduursels zijn er nog steeds, «chuine strepen of medaillons va veelkleurige kralen op avondkleren en ceintuurs en oorhangers die pas- se bij de gebloemde voile stoffen. Het huis Offerman blijft, ondanks de verandering van de zakelijke ont werpen, agestemd op dames met een hoge bankrekening. In de confectie collectie komen echter eenvoudige jurkjes voor vanaf ongeveer tachtig gulden. De kleuren in de couturesfeer zijn vrolijker dan het afgelopen seizoen er is veel wit, rood en marine, en pasteltinten, groen. oker. grijs en ro se. De Franse stoffen die Patel ge bruikt zijn zijde, linnen, katoen er wol. de helft uit avondkleding bestaat. Hier is veel wit. veel gebloemd en veel gestippelde voile of arganza. met volants langs de zoom en aan de mouwen of met aangerimpelde zij den rokken. De invloed van Parijs in deze sec tor is vooral te merken uit een patchwork jurkje van genopte nylon, dat uit 27 stukjes van roze, paars en oranje in elkaar is gezet. Mantels hebben nogal veel details zoals zakken en rugpandjes ter hoog te van de schouderbladen. Met een soort „tegnzin" (omdat het zo in de mode is) worden ook broekpakken gemaakt. Het zijn niet de slechtste modellen in de collectie, die voor Jaap 'Molenaar en Leo Moen beiden erbonden aan de NCRV-televisie.heb- ben van het 1-april-genootschap de Prlx de Joke gekregen voor hun programma .Zijne Excellentie is hoepelen". Dit vorig jaar 1 april uitgezonder programma hed een kwasi wetenschap pelijk karakter. In de speeltuin warer mensen te volgen die tegen manager ziekte werden behandeld. Met de toe kenning van de zogenaamde „Bronzer Loeres" aan dit tweetal is voor de eer ste maal in zeven jaar een 1-aprilgra; met de Prix de Joke gaan strijken Dinsdagavond 1 april zal worden bekend gemaakt wie de prijs voor humor in beeld heeft gewonnen. |")e schriftelijke eindexamens van alle middelbare scholen vallen dit jaar tussen 16 en 25 april. Voor het eerst houden leraar-gecommitteer den bij mavo- en havoexamens een oogje in het zeil. Beide schooltypen zijn in groepen ingedeeld die onder ling de examens regelen. Lerarer. van de ene school controleren op d( andere school en omgekeerd. Wr examineert de eigen leraar. Omdat het het vinden van rijksge committeerde mensen van bui tenaf die toezicht houden nogal wat voeten in aarde had, is een der gelijke oplossing gekozen. Wie kan tegenwoordig nog een maand of lan ger in eigen werk gemist worden orr te gaan kijken of scholierenexamen.' wel goed verlopen? Bovendien, ei komen steeds meer eindexamenkan didaten. i'r zijn dan ook al stemmen opge gaan om het hele systeem var gecomitteerden af te schaffen en he examen over te laten aan de schoo! zelf, eventueel slechts wat betreft hei mondeling gedeelte. De lerarenor ganisaties durfden dat echter no^ liet aan. Ze wilden toch maar lie ver controle van buiten de school Het zou ook wel eens kunnen da iet eindexamenpapier minder waar- Ie zou krijgen als niet een instantu /an buitenaf bij het examen betrok een zou zijn. Vertegenwoordiger /an het mavo (vroeger mulo) wil den vooral een examen dat op gees telijke leest was geschoeid als ande re middelbare schoolexamens. Vooi dit schooltype is daarom nog het meest veranderd. 4 an de mulo-examens kwamen im- Viers ternauwernood (1 Rijksge committeerde op de veertig leraren) gecommiteerden te pas. De leraren zelf hebben het op het examen vrij wel uitsluitend voor het zeggen. Ondanks de nu gekozen oplossing (leraar-gecommitteerden op mavo en havo, rijksgecommiteerden op h.b.s., gymnasium en lyceum) zal het hele systeem zijn langste tijd wel hebben gehad. De meest progressieve onderwijs deskundigen vinden zelfs dat een leerling enkele malen per jaar „eind examen" zou moeten kunnen doen. Hij zou als hij een vak onder de knie heeft, daarin meteen „eindexa men" moeten mogen doen, al is da' bij wijze van spreken in de vierd klas. 14at zou mogelijk zijn wanneer d school meer bevoegdheden krijg voor het examineren. Een voorwaar de is bovendien dat er dan door eer onderwijskundig bureau zoals bijv het Cito (Centraal instituut toetsontwikkeling) in Arnhem objec tieve studietoetsen worden gemaak die op alle scholen worden gebruikt Dergelijke nieuwe opvattingen doei in onderwijskringen niet eens zovee stof opwaaien als men wel zou ver moeden. Misschien wel omdat he luidige eindexamen zo ontwrichtem werkt op het onderwijs. Tijdens d< indexamens moet menige klas naa tuis worden gestuurd omdat de le aar moet examineren. die verwarring nog groter. Het invoeren van leraar-gecommit teerden op havo's en mavo's lost der gelijke moeilijkheden op de lange duur ook niet op. Voor 1972, wanneer de grote stoot mavo-eindexamen- kandidaten komt, zal het examen een andere vorm moeten hebben. Zij zat altijd maar zo in haar eentje aan haar tafel bij het raam, en keek zo gretig op bij elke voetstap langs haar huisje. Wat kan een voorbijgaand mens anders doen dan even een knikjt weggeven en desnoods een wuif hand je? Maar dat was haar niet genoeg, en zij wist zo slim als een hongerig vogeltje haar zin te krijgen. Van al die knikjes en wuifjes kwam tenslotte een praatje aan de deur. en een kom-toch-even-binnen. Vooruit dan maar. al komt het eigenlijk op een drukke morgen minder gelegen. Daar zaten wij dan aan weerszijden van het pluchen tafelkleed, en zij praatte en praatte voor een week tegelijk. Ook een wonder als je geen kinderen hebt en al tien jaar weduwe bent. Niet dat zij zich beklaagde, dat vooral niet. Zij had wel last van haar hart en haar benen wilden niet zo best meer, maar met bijna tachtig jaar behoef je tenslotte de vier daagse niet meer mee te lopen. Haar eigen potje kon zij nog wel zowat bekokstoven, en tweemaal in de week kwam een bovenste beste gezinsverzorgster het zwaardere werk beredderen en bracht meteen de boodschappen mee. Zo doende had zij na een bedrijvig leven op haar oude dag niet veel om handen, maar zij verveelde zich nooit, o nee. Als haar ogen moe werden van het lezen zo'n krant neemt wel een hele avond in beslag zette zij haar werkmand op tafel. En zolang haar handen nog wilden kon zij heel wat handwerken, haha. dat was nu met recht het goede woord. Pannelappen haken voor wie zij er een plezier mee deed, en kijk. voor zichzelf ook een aardigheidje. Een geborduurd schilderij, dit was nu al haar tweede hoe vond mevrouw het wel? Mevrouw vond hel in haar hart ronduit afschuwelijk, en had het geval liefst meteen weer in de mand gestopt. Een grove lap stramien, met een grof landschap in grove harde kleuren bedrukt. Er behoorde een handvol strengen wol bij, groen en blauw en geel waarvan de natuur gelukkig geen weet heeft. Kijk, en als je dat patroon nu maar netjes opvulde met kruissteken kreeg j« een schilderijtje, dat aan de muur net echt leek. En de lieverd keek vertederd naar het naargeestig grauw en bruin en roze portret van een kind boven het dressoir. Ook al in ontelbare kruissteken. Wat kon een verblufte bezoekster tegen over zoveel oprecht plezier om zo'n afschuwelijk resultaat anders zeggen dan dat het maar een knappe prestatie was op haar leeftijd, zo'n grote lap helemaal met kruisjes opvullen. En veilig buiten haar gezichtsveld kon diezelfde bezoekster alleen maar het hoofd schudden over dat troosteloze eri volstrekt waardeloze werkstuk, dat het lieve oude dametje zo aandoenlijk „borduren" had genoemd. Alsof die heerlijke en eeuwenoude bezigheid ook maar iets te maken heeft met het slaafs twee-op-twee-neer met een stugge wollen draad over een voorgetekend landschap als een nachtmerrie. Waarom worden er zulke lelijke smaakbedervende dingen aan de vrouw gebracht, terwijl er voor hetzelfde geld toch heus wel iets aardigs te leveren valt? Zo'n antiek patroon met een bloemruiker of een vogel op een tak tegen een neutrale ondergrond heeft tenslotte stijl en distinctie, als de kleuren maar met zorg gekozen zijn. Maar ja, hoe lang vechten de geboren handwerksters met liefde voor dat prachtig tijdverdrijf al niet tegen die wansmakelijke voorgetekende patronen. Geef mij dan maar dat allersimpelste blocnote-omslagje, dat een kleine meid mij eens gul cadeau heeft gedaan. Vol trots, en met recht, want zij had het niet alleen zelf gemaakt, met simpele katoenen draden op een lapje goudkleurige jute. Maar de drie randjes op dat lapje had zij bovendien zelf verzonnen en de kleuren zelf gekozen. De buitenste mosgroen, het binnenste kanariegeel, en het hele werkstukje was een lust en een rust voor het oog: het siert deswegen nog altijd mijn schrijftafel. Maar dat kleine handwerkstertje had dan ook een moeder die graag en veel borduurde, en een goed oog voor kleuren bezat. Zij zal. dat neem ik stellig aan, van haar leven geen voorgetekend patrpon in een warenhuis kopen. Hoogstens een ontwerp op papier van eé»7 geestig silhouetje of een .schellekoord. dat op het ogenblik zo'n glorieuze come-back beleeft. Geen wonder, want zij passen wonderwel bij de petroleumlampen n biederbeyer meubelen waarop speciaal de jongere generatie zo verzod. Maar ook, verheugend genoeg, doen zij het opvallend goed op de strakke houten muurbekleding van een modern interieur. Mijn ijverige oude dametje is inmiddels met haar hondeportret en landschap-in-aanbouw naar een bejaardetehuis vertrokken, en ik heb als aandenken een stekje van haar vlijtig liesje gekregen. Een symbolisch souvenir, dat ik met plezier zal opkweken, en mij weer wat met die schrille kruissteken verzoent. Hopenlijk oogst zij daar nog veel bewondering mee van haar buur-dames. Maar mocht u een dochter bezitten met handige vingers: geef haar nooit zo'n patroon cadeau. KAMPEN In Kampen en IJsselmuiden vond verleden jaar een onderzoek plaats onder ruim 200 mannen en ruim 200 vrouwen ten einde een inzicht te krijgen in de vraag of er bij het ouder worden veranderingen optreden in bepaalde lichaamsmaten. Initiatiefnemer tot dit onderzoek was de Kamper huis arts H. K. Muller. Met zijn team verrichtte hij de opmetingen onder leeftijdsgroepen verdeeld in 10 jaren namel(jk van 30 t/m 39, 40 t/m 49, 50 t/m 59, en 60 t/m 69 jaar. Men is tot een aantal voorlopige conclusies gekomen. Bijvoorbeeld dat mannen langer zijn dan vrouwen. Dat geldt voor alle leeftijdsgroepen. Oudere mannen zijn korter dan de jongere. Het grootste verschil (tus sen de jongste en oudste groep) be draagt voor beide geslachten om streeks 5 cm. De mannen zij nzwaarder dan de vrouwen. Dat geldt eveneens voor al le leeftijdsgroepen. Vrouwen zijn ook molliger dan mannen. Wanneer men ziet naar het totaal van de zes door het team ge meten huidplooidikten dan bestaat daarover geen twijfel. Men ziet te vens dat tot het 50ste jaar de on derhuidse vetlaag toeneemt in dikte. Daarna niet meer. De mannen zijn breder dan de vrouwen vooral wanneer de breedte van de schouders wordt bedoeld. Hoewel niet veel is er toch een dui delijk verschil van twee tot drie cm. Overigens lijken de oudere mensen vooreerst niet smaller dan de jonge re. De mannen hebben zwaardere bot ten dan de vrouwen, aldus een ande re conclusie. Er wordt thans verder overlegd op welke wijze deze gegevens bewerkt kunnen worden teneinde te weten te komen welke consequenties deze ge gevens hebben voor een beter inzicht in de lichaamsamenstelling van voor al de ouder wordende mensen. Teven» is het van belang zich af te vragen in hoeverre deze veranderingen bij 't ouder worden uit het oogpunt van gezondheid gewenst zijn. Die mate rie is echter zo ingewikkeld dat ook de oranisrtoren van dit onderzoek nog maar juist mee kunnen komen, aldus de Kamper huisarts Muller die het onderzoek leidde. Mammoetwet die naast de ver plichte vakken ook nog een reeks keuzevakken invoert, maakt TILBURG De Engelsman B. Russen uit Norwich heeft met dit ontwerp de ..International shoe fashion award", uitgeloofd door de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en het Nederlands Schoenmuseum, gewonnen op de ..International shoe design competition" in Tilburg. De Engelsman L. J. Waspe heeft met dit model, inge stuurd voor de ..international shoe design competition" de prijs gewonnen voor de meest fatasierijke inzending. De jury doopte deze schoen de Haute coiffure de la chaussure

De Vallei | 1969 | | pagina 13