dagelijks 'n goede portie vlees Stroef gesprek over associatieverdrag Afrika en E.E.G. Resultaten bij Gazelle zijn bevredigend Rotterdam had liever Duits bedrijf op Maasvlakte gezien Meneba-bestuur gekritiseerd Studenten in België bezetten gebouwen STRAFFE CENSUUR IN PAKISTAN rte Bonapa Elf Afrikanen veroordeeld ISRAËLISCHE BOMMEN OP KAMP VAN COMMANDO'S Trein bestuurders legden werk neer Nieuwe „stok achter de deur" in discussie over Progil- vestiging keijzer tapijt Italië wil via VN Suezkanaal openstellen Weinig vorderingen in Brussel STAKING BELASTINGEN Een platenbon is altijd raak Export moeilijker geworden Een platenbon - per brief - is altijd raak Een platenbon is altijd raak Bedrijfsleven niet enthousiast over Hoogovens VERGROTING Een platenbon is altijd raak VERTROUWEN VERLIEZEN WAARDELOOS/ VERDEDIGING SHV-NKF EERSTE AANZET COKESFABRIEK HALFFABRIKATEN THYSSEN AANNEMELIJK Besprekingen over V eiligheidsconf erentie Vorstelijk, dat Bonaparte tapijt onder je voeten Vorstelijk? Keijzerlijkl "Shkalow DONDERDAG 27 MAART 1969 ADVERTENTIE BRUSSEL Na stakingen en straat betogingen zetten de leerlingen van het hoger technisch onderwijs in België, die herwaardering van hun stu dies en diploma's wensen, hun eisen nu kracht bij met bezettingen. In Gent hebben enige honderden studenten gisteren het station bijna een uur bezet gehouden. In Antwerpen heeft de politie een eind gemaakt aan de bezetting van het Vleeshuismuseum. Technische studenten uit Anderlecht hebben het kasteel van Beersel bij Brus sel bezet om de aandacht op hun eisen te vestigen. In het centrum van Brussel werden twaalf studenten gearresteerd, die probeerden een kruispunt te bezet ten. Het laculteitsconvent van de Rijks universiteit in Gent heeft gisteren een staking uitgeroepen tegen de maatrege len van de overheid tegen een aantal studenten. Volgens het convent hebben zeven tien studenten een oproep gekregen zich te komen verantwoorden voor de academieraad. Bovendien kregen zij de mededeling, dat zij niet meer in aan merking komen voor betaald werk aan de universiteit.^ KAAPSTAD Een gerechtshof in de Zuidafrikaan.se stad Pieter Maritzburg heeft gisteren elf Afrikanen tot gevan genisstraffen van vijf tot twintig jaar veroordeeld. Zij werden veroordeeld voor misda den, die vallen onder de Zuidafrikaanse wet tegen het terrorisme. Een van de veroordeelden is een vrouw. De aan klacht tegen haar luidde dat zij hulp had gegeven aan mensen van wie zij wist dat zij als terroristen werden be schouwd. De overigen zijn schuldig verklaard aan het volgen van een opleiding voor de guerrilla-oorlog. BRUSSEL Ministers uit de zes landen van de Europese gemeenschap, o.w. voor Nederland staatssecretaris De Koster, hebben gisteren in Brus sel vergaderd met ministers uit de 18 geassocieerde landen in Afrika over een hernieuwing van de associatieconventie, die op 31 mei a.s. afloopt. Er zijn niet veel vorderingen gemaakt en bijgevolg is besloten, dat het speciale associatie comité alvast een overgangsregeling zal uitwerken voor de periode tussen 31 mei en het van kracht worden van een nieuw akkoord voor vijf jaar. De ministers zetten hun onderhande lingen op 29 mei voort. Intussen zal op ambassadeursniveau het overleg wor den voortgezet. De Afrikaanse landen hebben op een aantal principiële punten vragen gesteld en gedeeltelijk ook antwoord gekregen. Zo hebben de Zes het Afri kaanse verlangen afgewezen om de associatie-overeenkomst wordt slechts recht erkend te krijgen. In de huidige associatie-overeenkomst wordt slechts in het algemeen naar het EEG-ver- drag verwezen als basis van de asso ciatieverhouding. De Afrikaanse landen hadden in een nieuwe conventie graag en vastere verankering aan het specifieke deel van het EEG-verdrag over de associa tie gezien. Nederland is daar met na me tegen, aangezien het de associatie goeddeels beschouwt als een in 1958 door Frankrijk opgedrongen zaak, ter bevoordeling van vooral voormalige Franse gebiden, in Afrika, die niet per se eeuwigdurend behoeft te zijn. De EEG-landen hebben de Afrikaan se ministers ook meegedeeld, dat ze tegenover andere onderontwikkelde landen een gebaar willen maken door een verlaging van hun invoerrechten op een aantal tropische produkten (koffie, cacao en de voor Indonesië be langrijke palmolie). De zes zijn het zelf echter nog niet eens geworden over de mate van die verlaging, die enige afbreuk zal doen aan de bevoor deling van de Afrikaanse geassocieer den voor deze produkten. Ook hebben de Afrikaanse geasso cieerden vernomen, dai de Zes niet van plan zijn hun bijzondere compen satie te geven bij een veralgemening van dc tarief preferenties voor alle on derontwikkelde landen t.a.v. industrie- produkten en halffabrikaten. waar over in de OESO wordt onderhandeld. Negatief was ook de reactie van de gemeenschapslanden op een Afrikaans verzoek om iets te doen aan de hoge belastingen in sommige landen op bv. koffie, waardoor het verbruik wordt geremd. Hot antwoord luidde dat dit een fiscale zaak is, waarvoor niet de gemeenschap als zodanig bevoegd is, ADVERTENTIE „Hy heeft een grammofoon. Dus ARNHEM Ondanks de tegenslag wat de weersomstandigheden betreft, zijn de verkoopresultaten tot dusver ook dit jaar bevredigend, zo zei de heer A. P. Zwager, president-commis saris van de NV Gazelle Rijwielfa- briek. op de gistermiddag in Arnhem gehouden aandeelhoudersvergadering van de vennootschap. De resultaten van het boekjaar 1967 68 konden over het geheel de instemming van de aan deelhouders hebben. Was de tien pro cent dividend het vorige boekjaar niet verdiend, ditmaal kan de dividenduit kering volledig uit de winst komen, al dus de heer Zwager, daarbij wijzend op het feit. dat de bedrijfsresultaten f 220.000,- hoger waren. De omzetstijging met 30 pet. komt voor een belangrijk gedeelte voor re kening van de bromfietsen en zou niet kunnen zijn bereikt zonder dat er meer mensen Ln dienst kwamen. Het aantal personeelsleden steeg van 621 tot 701. een aantal waarmee Gazelle overigens nog beneden het personeels bestand zit van 1964-1965, toen het aantal werknemers 719 bedroeg. Maar naar reeds kon worden aangekondigd, zal het personeelsbestand nog bedui dend stijgen. De werving van buuiten- landse arbeidskrachten is echter aan merkelijk moeilijker geworden. Voorts kon er van de zijde van di rectie en commissarissen op wor den gewezen, dat de mini- en de montabele fietsen sterk in de be langstelling zijn gekomen. Wel als egn gevaar werd gezien de produk- tie in West-Duitsland' van veel goed kopere vouwfietsen. Door de ver scherpte concurrentie is de export ook moeilijker geworden. De fabri cage van racefietsonderdelen is een lucratieve bezigheid gebleken. De overneming van de produktie en de verkoop van rijwielen van de mer ken Juncker, Locomotief en Sim plex geschiedde om door integratie hiervan in het bedrijf te Dieren tot 1 grotere series te komen en daardoor voordeliger te kunnen werken. De verkoop zal echter duidelijk geschei den worden gehouden, omdat het de bedoeling is dat de merken hun waarde behouden. Met betrekking tot de NV Anker Motorenmaatschappij werd opge merkt. dat de verhoud'agen goed zijn, ,jnaar dat een andere vorm van sa menwerking is gevonden. Tot een aparte verkoopmaatschappij, zoals de bedoeling was, is het hierdoor niet gekomen. Juist ook door de brom- fietsfabricage waren de investeringen (rond f 800.000,-) in het afgelopen boekjaar vrij hoog. Door de integratie in de rijwielfabricage zullen de inves teringen dit jaar zeker niet lager zijn. Overigens zouden directie en commis sarissen het rendement van het be drijf belangrijk hoger willen zien. Daarnaar wordt dan ook gestreefd. Over het landgoed De Pannenhoef, eigendom van de vennootschap, werd tenslotte gezegd, dat hierover over een paar weken besprekingen zullen plaatshebben. De Heidemaatschappij heeft reeds een taxatie opgemaakt, maar het zal niet gemakkelijk zijn. al dus de heer Zwager, kopers te vinden als men aan verkoop denkt in de orde va ngrootte van 2 a 2Va miljoen gulden. aangezien elk van de partners op fis caal gebied autonoom is. Van Nederlandse zijde is bij het overleg van de Zes in de marge van de conferentie met de Afrikaanse mi nisters verklaard, dat nu spoedig ook onderhandelingen zullen moeten be ginnen over een vernieuwing van de associatie van andere landen en ge bieden overzee, met name Suriname en de Nederlandse Antillen, en een drietal Oostafrikaanse landen. Over de omvang van een nieuw EEG-fonds voor ontwikkelingshulp is gisteren niet diepgaand gesproken. De indruk is, dat de Afrikaanse landen een verhoging van de ontwikkelings hulp zouden wensen en wel van de 800 miljoen dollar, die voor de aflopende associatieperiode van vijf jaar was uitgetrokken, tot 1,5 miljard dollar. Volgens hen is zo'n verhoging alleen al nodig als gevolg van de inflatie, de verslechtering der ruilvoet en de ge stegen welvaart in de EEG. ADVERTENTIE „Ze is morgen jarig en woont ver weg" AMMAN Israëlische straaljagers hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op een kamp van Palestijnse comman do's in Jordanië. Daarbij kwamen volgens een Jor daanse bekendmaking achttien burgers om het leven terwijl er 25 werden ge wond. Tien van hen verkeerden in le vensgevaar. De Israëlische aanval, waarbij raket ten en bommen werden gebruikt, was volgens Jordanië gericht tegen niet-mi- litaire doelen ruim dertig kilometer ten westen van Amman. Koning Hoessein begaf zich persoon lijk naar het getroffen gebied om de leiding van het reddingswerk op zich te nemen. De hoofdweg in het gebied was on bruikbaar geworden, zes vrachtauto's en taxi's werden vernield en verschei dene huizen werden zwaar beschadigd. ADVERTENTIE „Ik weet niet waar ze van houdt" KOPENHAGEN Stakende ambte naren zijn in Denemarken een grote zeldzaamheid. Staken is namelijk straf baar. Toch hebben achttienhonderd treinbe stuurders van de Deense Staatsspoor wegen besloten woensdagnacht om 2 uur een staking van 24 uur aan te gaan uit protest tegen de onvoldoende finan ciële voorzieningen. De regering weigert met de afgevaar digden van de treinbestuurders te on derhandelen. De vierhonderdduizend Denen, die da gelijks van de trein gebruik maken, en ook de post en andere instellingen wor den hierdoor in grote moeilijkheden ge bracht. De treinverbindingen met het buiten land zullen zo mogelijk normaal door gaan, doch zeer waarschijnlijk met zeer grote vertraging. ROTTERDAM liet Rotterdamse bedrijfsleven beoordeelt het voorne men van Hoogovens in l.lmtiiden om zich op de Maasvlakte te vestigen met een tweede bedrijf, als „aardig", maar het is er niet door in een stemming gekomen om „over naar huis te schrijven". Door het wegvallen van de Duitse kandidaat Thyssen staan Hoogovens voor een open doel en de kans dat zij het terrein op de Maasvlakte krijgen aange wezen Ls bijna honderd procent. Het Rotterdamse bedrijfsleven had liever een Duits staalbedrijf ge zien, liever ook dan een Amerikaans, een Engels of een Frans. Een Duits staalbedrijf op de Maasvlakte betekent een sterk toe nemend goederenverkeer over de Rijn en langs de weg naar het Duit se achterland. Met een filiaal van Hoogovens zal er hoogstens enig kustverkeer tus sen de Maasvlakte en IJmuiden ont staan. Enige zorgen maakt men zich ook, dat de plannen om de Maasvlakte te vergroten wel eens méér tegenstand kunnen gaan ontmoeten bij de rege ring, die er zich tot heden niet on gunstig over had uitgelaten. Hoogovens gaat ongetwijfeld het op dit ogenblik beschikbare terrein voor een staalbedrijf bezetten. Als een andere onderneming zich later ook op de Maasvlaktë wil vestigen, zal dat alleen nog maar kunnen op een vergrote Maasvlakte. In theorie kan de regering, opn de positie van Hoogovens te bescher men. de komst van een concurrerend staalbedrijf voorkomen, door uitbrei ding van de Maasvlakte alsnog tegen te houden. Overigens zouden Hoogovens ADVERTENTIE „Hy was geweldig bly met m'n cadeau" PARIJS Na de bloedige onlus ten van de laatste weken scheen het gisteren in Pakistan rustig te zijn, voor zover viel af te leiden uit de weinige berichten die uit het land doorsijpelden. Vliegvelden en ge bouwen van de radio en televisie staan onder militaire bewaking. Ook in Dacca, de hoofdstad van de uiterst roerige oostelijke provincie, zou het leger de toestand meester zijn. De nieuwe machthebber, gene raal Jahja Khan. heeft krachtens de staat van beleg de bevolking gelast alle wapens en munitie die zij in be zit heeft, binnen 24 uur bij de poli tie ln te leveren. In een radiotoe spraak verklaarde hij te zullen stre ven naar een snel herstel van nor male omstandigheden, „een essen tiële voorwaarde voor elke construc tieve politiek en een overdracht van de macht aan vrijelijk en eerlijk, volgens algemeen stemrecht 'recht streeks gekozen vertegenwoordigers van het vólk." Het militaire bewind hoopte, dat het gezonde verstand zou overwinnen en dat het niet gedwongen zou wor den „tot extreme maatregelen", maar de toestand was nu te zwaar verslechterd „en het land op de rand van de afgrond gebracht." Er wordt in Pakistan kennelijk strenge censuur toegepast. Een jour naliste van het kantoor Agence France Presse in Karatsji zei gister avond, telefonisch om inlichtingen te hebben gevraagd: ..Ik kan het hebben over basketball of cricket, maar verder kan ik niets zeggen." Het gesprek werd enkele malen on- Op de foto: Dinsdagavond heb ben woedende Pakistaanse studen ten in Londen na het bericht, dat president Ajoeb Khan afgetreden was, een bijgebouw van de Hoge Commissie van Pakistan korte tijd bezet. Op de foto toont een student een brandende foto van de nieuwe machthebber Jahja Khan. O derbroken door de stem van een man, vermoedelijk de censor. De journaliste wist niettemin te kennen te geven, dat het in Karatsji sinds de afkondiging van de staat van be leg rustig was. In het buurland India worden de gebeurtenissen natuurlijk met de grootste aandacht gevolgd. De rege ring in New Delhi heeft echter nog geen commentaar willen geven. UTRECHT „Wij kunnen het er voorlopig mee doen". Dit zei president-commissaris J. B. A. Hurkmans van de Meelfabrieken der Nederlandse bakkerij gistermid dag in de jaarvergadering, liet be duur had toen bijna anderhalf uur lang een stortvloed san kritiek er verwijten over zich heen laten gaan Onafgebroken lanceerden vele landvel houders scherpe aantallen op het beleid van de laatste jaren l)e grote stroppen, die Meneba daarin heeft geleden, waren voor 'ren moeilijk te verteren. Desondanks wist directeur mr. F «Iartin tijdens de uitvoerige beant voording van de vele vragen dt moties snel in rustiger vaarwatei e brengen. Dit had tot gevolg dat uiteindelijk slechts een van de meer dan honderd aanwezige aandeelhou ders tegen de jaarstukken stemde. De aandeelhouders waren het on- ierhng ook niet met elkaar eens. Vooral de verlaging van het divi dend van 17 tot 10 procent kreeg het e verduren. Eén aandeelhouder wil de slechts een uitkering van 5pet. n aandelen, maar een ander wilde iet contante dividend verhoogd zien an 10 tot 13 procent. Het bestuur zag de dividendverla- ;ing als een middel om het eigen ermogen te verstrekken en wilde 'leslist niet hoger gaan dan 10 pet. Dit voorstel werd uiteindelijk met >pnieuW één stem tegen aangeno- Aan het einde van de vergadering aren de aandeelhouders zover to daren gebracht, dat een van hei at de uitspraak kwam: ..Ik heb ver- •ouwen in dit bestuur". Aan het begin had hij nog gezegd: ..Het bestuur heeft in de afgelopen jaren fouten gemaakt. Wat is er met Meneba aan de hand? Schenkt u klare wijn?" Toch was er 'n aandeelhouder, die zijn scherpe kritiek staande hield. „Het jaarverslag krioelt van verlie zen, die moeten worden goedgemaakt door een herwaardering". „Uw expansiepolitiek is mislukt. De overneming van diverse bedrij ven is een fiasco geworden. U hebt zich diep in de schulden gestoken met als gevolg dat het dividend me' geleend geld wordt betaald". Zelfs de accountant van Menel loest het bij deze aandeelhoude. mtgelden. „Er staat een waarde- oze verklaring van het accountants cantoor in het verslag". Andere aanwezigen klommen op het spreekgestoelte voor de volgen de ontboezemingen: „Verkeerd be heer en grootdoenerij leiden naar de ondergang" en „de stroppen van de broodfabrieken worden verhaald op de vrije bakkers". Nog feller werd het met: „Laten wij nu maar eens goede bakkers achter de groene tafel zetten en geen ministers en burgemeesters meer" en „De ouders waren zuinig, de kin deren maken het geld nu op en de kleinkinderen zullen straks naar de iiakonie moeten". Het bestuur verdedigde zijn ex pansiepolitiek, maar gaf toe dat er 'outen zijn gemaakt. Deze zijn nu geheel weggewerkt en van een mis- ukking kan derhalve niet worden gesproken De Meelfabriek De Sleutels, Koud en de broodfabriek Sitos werker, net winst en de export zal ook dit jar toenemen. „Een hoger dividend i streks tot de mogelijkheden" aldus het bestuur. daarmee een monopoliepositie aan de mond van de Waterweg krijgen, die zelfs een Shell nimmer heeft ge noten. Het is nu gebleken dat de Steenko len Handels-Vereeniging en de Ne derlandse Kabejfabrieken jarenlang mede-opdrachtgevers(naast de g-e meente Rotterdam) zijn geweest aan het Amerikaanse ingenieursbureau Koppers, dat zich beijverde een staalbedrijf naar de Maasvlakte te trekken. De SHV, omdat die haar belangen gediend ziet met de leverantie van kolen voor de cokesfabriek van een hoogovenbedrijf en voor hef over slaan van erts. Daarom is de SHV deelgenoot in een nieuw reusachtig ertsoverslagbedrijf, waarvan de bouw (kosten veertig miljoen) bin nenkort begint aan de rand van het terrein, dat voor een staalbedrijf was gereserveerd. De SHV bracht dit overslagbedrijf in bij Koppers als eerste aanzet voor een staalbedrijf. Het kan nu» diezelfde rol tegenover Hoogovens IJmuiden spelen, als die zich op de Maasvlakte vestigt. Het ontworpen overslagbedrijf kan namelijk voor rond vijf miljoen per jaar voor doorvoer naar Duitsland overslaan en heeft dan nog capaci teit van drie miljoen ton beschik baar voor een staalbedrijf op de Maasvlakte. Voor een staalbedrijf is dat, zeker in de aanloopperiode, aantrekkelijker dan zelf een klein overslag-terrein aanleggen. Overigens had de SHV tien jaar geleden al afgeronde plannen om een cokes-fabriek in Europoort te bouwen, waarvan de cokes naar Duitsland en het gas aan de ge meente Rotterdam zou worden ver kocht. Dat plan is toen ingebracht in de Sta a lstud iestichting onder leiding van mr. K. P. van der Mandele. Die stichting is bezweken onder het rap port van prof. Van Berkum. De Kabelfabrieken hebben belang bij een staalfabriek op de Maas vlakte om goedkoper aan halffa brikaten („knuppels") te komen voor hun staalfabriek in Alblasser- dam. Omdat zij echter bijzondere kwa liteiten eisen en een rijke verschei denheid, zijn zij een „lastige" klant voor een staalleverancier. Het ver vaardigen van staal in betrekkelijk kleine hoeveelheden in eigen beheer is echter niet altijd de voordeligste manier. Door het lange uitblijven van een staalfabriek op de Maasvlakte, dat hen zou kunnen bedienen, breidden de NKF hun staalfabriek in Alblas- serdam inmiddels niet onbelangrijk uit. Het antwoord van Thyssen na be sprekingen met Rotterdam, dat zij geen belangstelling heeft voor de Maasvlakte, moet worden uitgelegd als „voorlopig niet". Wij schreven al eerder, dat Thys sen voor een bedrijf op de Maasvlak te dacht aan samenwerking met Mannesmann. Zolang die samenwerking niet rond is, valt niet te verwachten, dat Thys sen naar buiten veel van zijn plan nen zal laten blijken. Het wantrouwen van Rotterdam jegens Hoogovens dat die alleen een terrein zouden willen bezetten zon der te bouwen, is praktisch geheel weggenomen door de persconferen tie in IJmuiden dinsdag J.I., Dat Hoogovens door zijn nieuwe partner Hoesch wordt gedwongen sneller uit te breiden wordt in Rotterdam zeer aannemelijk genoemd. De commissie voor defensie en buitenlandse zaken van het Canadese parlement heeft in een rapport aan het parlement aanbevolen het land lid te laten blijven van de NAVO en een Canadese troepenmacht in Europa te handhaven. AMSTERDAM Het gevaar bestaat dat de industrie en vooral de che mische industrie Amsterdam gaat mijden als de gemeenteraad het Fran se concern Progil niet toestaat een zwa velkoolstof fabriek te bouwen in Am sterdams westelijke havengebied. Deze waarschuwing kwam gisteren van de directeur van Dienst Havens- en Handelsinrichtingen van de gemeen te Amsterdam, ir. J. J. den Toom. B. en W. menen, dat de komst van Progil met een zwavelkoolstoffabriek uit economisch oogpunt aan te bevelen is en uit milieu-hygiënisch oogpunt ver antwoord is. Ir. Den Toom: „In de chemische in dustrie iet men de komst van Progil niet als gevaarlijk. Ze zou het onredelijk vinden als de raad het Franse concern zou afwijzen". Volgens ir. Den Toom zouden andere chemische bedrijven zich wel twee keer bedenken alvorens bij Amsterdam aan te kloppen of zij zich in die gemeente mogen vestigen. Waarschijnlijk al vol gende maand zal de raad zich voor of tegen de komst van Progil moeten uit spreken. Als de fabriek er komt zal Progil stringente veiligheidsmaatrege len moeten nemen. BRUSSEL De Navo-landen zullen bij de volgende bijeenkomst van hun ministers van Buitenlandse Zaken, in april in Washington, reageren op het voorstel van de landen van het Pact van Warschau om een Europese veiligheids- conferentie te houden. ADVERTENTIE ROME Het Italiaanse parlement wil dat een diplomatieke actie wordt gevoerd om het Suezkanaal heropend te krijgen. De sluiting van het kanaal sinds ju ni 1967 heeft grote schade toegebracht aan de Italiaanse economie. De minis ter van Buitenlandse Zaken Nqpni is gevraagd druk uit te oefenen op de Ver enigde Naties. Ook in het Britse Lagerhuis is er op aangedrongen alles in het werk te stel len om het kanaal vrij te maken voor de scheepvaart. ADVERTENTIE Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast.

De Vallei | 1969 | | pagina 15