Clay wellicht weer als wereldkampioen erkend Teleurstellende nederlaag volleybalteam tegen België Uitslagen draverijen 25 king size filters f 1.75 Op skeelers kun je ook zonder ijs schaatsen De optie van Koppers Russen en Tsjechen gelijk in ijshockey Dortmeuws Duits elftal door publiek uitgefloten Schoonderwoerd bij Zwolsche Boys terug Geen Zwitsers naar Zuid-Afrika Adri Wouters derde in Algerije Gevangenisstraf voor Willy Kraus Marijke Schaar en Betty Stöve wonnen Voor training en plezier Ereveld Grebbe nu ook op de ANWB-wegwijzers UIT DE KERKEN Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis m 2/ cassius clay NEW YORK Cassius Clay mag weer hopen. Het opperste Amerikaanse gerechtshof in Denton (Texas) heeft het verzoek tot revisie van de afgezette wereldkampioen in de zwaarste ge wichtsklasse ontvankelijk verklaard. Twee jaar geleden werd Cassius Clay wegens dienstweigering veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en een geldboete van bijna 40.000 gulden. De belangrijkste organisaties op boks- gebied ontnamen hem op grond daar van de titel. Enkele uren na het bekend worden van de beslissing van het gerechtshof in ETTEN LEUR In zijn tweede wedstrijd in het vierlandenvolleybal- toernooi, dat door de Nederlandse en Belgische volleybalbond wordt geor ganiseerd, heeft Nederland woens dagavond in Etten-Leur met 2-3 verlo ren van België. De setstanden waren 12-15, 15-13, 15-11, 10-15 en 7-15. Anderhalve week voor het begin van het Westeuropese volleybalkampioen schap heeft de Nederlandse coach Henk Blok weinig reden tot optimis me. Het team, dat in Finland de West europese titel moet verdedigen, spreidde woensdagavond in de voor bereidingswedstrijd tegen België en kele fundamentele zwakheden ten toon, die in korte tijd uiterst moeilijk op te vangen zullen zijn. Na vier sets tegen de geheel ver jongde Belgische ploeg waren Bloks mogelijkheden uitgeput. De enige spelverdeler, die het Nederlandse team telt, de AMVJ-er Geert Trom petter, raakte in die beslissende vijfde set uitgespeeld en daarmee de gehele ploeg. Geen van de overige spelers bleek in staat de in deze set naast el kaar opgestelde A-aanvallers Bert Aalbers en Hans Jansen van goede set-ups te voorzien. De Belgen, door de Roemeense Horatio Nicolau pas sinds kort bijeen gebracht, slaagden hierdoor er voor de tweede achtereen volgende maal in eind vorig jaar in Antwerpen verloor Nederland ook met 2-3 (12-15, 15-3, 15-11, 10-15, 7-15) te winnen. Henk Blok heeft in Etten-Leur in Rotterdam wie of wat is het Amerikaanse bureau Koppers, dat de optie voor een hoogoventerrein op de Maas vlakte in handen heeft? Het is een ingenieursbureau, dat zich toelegt op het ontwer pen, doen bouwen en in bedrijf stellen van de allergrootste fa brieken, die variëren van raffi- naderijen tot staalbedrijven. Nog onlangs bouwde Koppers op de Philippijnen een schoorsteenlo- ze staalfabriek. Daarnaast is Koppers bekend om markton- derzoekingen. Het over de hele wereld ope rerende bedrijf (hoofdkantoor in Pittsburg) met één man, in West-Europa op een kantoor aan de Coolsingel in Rotterdam, meldde zich vier jaar geleden bij het gemeentebestuur van Rotterdam, toen dat alle pogin gen om zelf een staalbedrijf aan te trekken, zag mislukken. Koppers kreeg de vrijheid, la ter de formele opdracht" een staalbedrijf naar Rotterdam aan te trekken. Sindsdien verkende Koppers de markt uitvoerig, maar rondde dat nog niet af. Als Koppers met lege handen staat, heeft zijn optie weinig waarde. Toch vloog de voorzitter van de raad van bestuur van Hoog- ovens-lJ muiden eergisteren naar het kantoor van Koppers in Pittsburg. .Afkopen" van de op tie heeft weinig zin, als Koppers geen alternatief plan heeft. Wél is het mogelijk, dat Hoog ovens is geïnteresseerd in de marktrapporten van Koppers. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Lienden: A. J. Mulder te Nieuwer Ter Aa, te Etten en Leur (toez.): C. M. van Endt, kandidaat te Utrecht, te Nieuw-Beijerland: A. Steke lenburg te Lexmond. Aangenomen: naar Maassluis (toez.): E. F. Verbaas te Fijnaart. Bedankt: voor Utrecht: J. A. Poelman te Terneuzen, voor Scherpenzeel (Gld.): G. C. Post te Giessendam, voor Som- melsdijk: G. v. Estrik te Genemuiden. Geref. Kerken Beroepente Gerkesklooster-Stroo- bos: H. J. Swierts te Enkhuizen, te Alm- kerk: C. Kamper te Garijp. Aangenomen: naar Alphen aan den Rijn-Noord: J. Vos te Lichtenvoorde, naar Rheden-De Steeg: G. W. Rijksen te Rotterdam-Hillegersberg-Terbregge. Bedankt voor Delfzijl: J. Vos te Lich tenvoorde, voor Badhoevedorp en voor Emmen-Angelslo: B. E. Span te Zwaag- westeinde, voor Waddinxveen: J. Kroe ze te Echten (Fr.). Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bunschoten-Spakenburg: W. Triemstra te Vrouwenpolder, te Leeuwarden-Huizum: D. Grutter, kan didaat te Enschede. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Deventer: A. W. Drech- sler te 's-Gravenhage-Zuid. Geref. Gemeenten Beroepen te Woerden: W. C. Lamain te Grand Rapids (Mich.) (U.S.A.). Bedankt: voor Veen: J. van Haaren te Amersfoort, voor Leerdam: A. W. Ver hoef te Barneveld. deze tweede wedstrijd van het vierlan- dentoernooi, waarin Israël, België en Nederland zich op het Westeuropese kampioenschap voorbereiden, weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot experimenteren. Door het ontbre ken van een tweede spelverdeler kreeg Geert Trompetter een te zware taak. De Amsterdammer moest voort durend naar het centrum trekken waardoor soms tot chaotische toestan den leidende wisselingen moesten plaatsvinden. Hierdoor ontstonden vooral in het middenveld gaten, waar van de Belgen in de eerste set goed profiteerden. In de tweede en derde set ging het aanmerkelijk beter. Enerzijds doordat de misverstanden minder werden, an derzijds doordat Nicolau nieuwe spe lers inzette. In de vierde set echter, ging het weer minder toen de aan het net zeer nuttige Bert Aalbers aan de kant kwam te zitten. De zekerheid een man te vinden, die de set-ups afrond de verdween en daarmee ook de voor al in een team met slechts één spel verdeler zo noodzakelijke discipline. De Belgen, die in de tweede en der de set vaak op eenvoudige punten faalden de onervaren spelers sloe gen herhaaldelijk langs de bal of in het net vochten toen terug. Nicolau vulde zijn ploeg op de beslissende mo menten met de juiste spelers aan. Henk Blok echter had ten eerste geen spelers voorradig, die de op dat mo ment minder sterk spelende Trompet ter konden aanvullen en hij verzuim de ten tweede de aanvallend al gerui me tijd falende Lodder te vervangen. Van de vier spelers, die vrijwel de volle vijf sets hebben gespeeld, volde den eigenlijk alleen Hans Valkenburg en Johnny Groen. Hans Jansen, die zaterdag in AMVJ tegen Blokkeer schitterde, stelde teleur. Jansen kan echter beduidend beter dan hij in Et ten-Leur liet zien. Bloks hoop zal dan ook zijn, dat Jansen in Tampere en Helsinki in staat zal zijn de ploeg die inspiratie te geven, die nodig zal zijn voor prolongatie van de Westeuropese titel. STOCKHOLM In het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in het Zweedse Stockholm heeft Rusland gisteren met 73 gewonnen van de Fin nen. De tussenstanden waren: 10, 4 1, 2—2. Canada had al eerder Amerika met 10 verslagen. Gisteravond laat versloeg Tsjecho-Slo- wakije Amerika met 62. Daarmee kwamen de Tsjechen aan hetzelfde aan tal punten als Rusland. Morgenavond komen beide teams tegen elkaar uit. FRANKFORT Het Westduitse voet balelftal is woensdag te Frankfort op het nippertje ontkomen aan een neder laag tegen Wales. Gerd Müller maakte eerst tien seconden voor het einde van de vriendschappelijke wedstrijd, die voor de Duitsers gold als een voorbe reiding op het duel tegen Schotland voor de voorronden van het wereld kampioenschap 1970 op 16 april in Glasgow, gelijk (1-1). Wales, dat nage noeg voortdurend in de verdediging was gedrongen, maar desondanks met gevaarlijke uitvallen de beste kansen kreeg, had in de 34e minuut de leiding genomen door een doelpunt van Car diff City-speler Barry Jones. De 45.000 toeschouwers het stadion te Frank fort heeft een capaciteit van 70.800 onthaalde de Duitse spelers menigmaal op een fluitconcert. Denton verklaarde de president van de New Yorkse bokscommissie Edwin Col- ley: „In het geval Cassius Clay wordt gerehabiliteerd, krijgt hij de titel van wereldkampioen terug". En Clay: „Ein delijk eens een aangename verrassing. Ik zal de komende dagen met mijn ad vocaat het strijdplan van de verdedi ging nog eens doornemen". De Ameri kaanse bokspromotors raakten bij het bekendworden van deze feiten onmid dellijk in de grootste staat van opwin ding. Zij ruiken de grootste zaak van hun leven. Er zijn reeds plannen opge steld om Clay tegen Joe Frazier te la ten aantreden. Frazier wordt door zes Oostamerikaanse staten en Mexico als wereldkampioen erkend. Het gevecht zou tegen het einde van dit jaar dienen plaats te vinden in het reusachtige As- trodoom van Houston. „Ja, Frazier is precies de juiste man voor me om in de ring weer eens wat te laten zien", ver klaarde Clay op de van hem bekende wijze. „Het komt allemaal goed uit, want ik ben juist bezig aan een ge dicht: ...en dan stoot ik Frazier naar de sintelbaan, die om de boksring loopt. Jammer dat het stadion in Houston geen tien miljoen toeschouwers kan heb ben, anders konden zij de eerste start van een „gekleurde satelliet" beleven". De Olympische kampioen van Rome liet aan de andere kant doorschemeren, dat zijn eerste gevecht na de veroorde ling geen prestige-, maar een zuiver fi nanciële aangelegenheid betreft. Clay's schulden zouden meer dan een miljoen gulden bedragen. Momenteel heeft hij met 104 kilo meer dan 20 pond overwicht Dat hoopt hij er binnen enkele maan den weer af te trainen. ZWOLLE Het bestuur van de voet balclub Zwolse Boys heeft de heer K. Schoonderwoerd bewogen weer als ma nager in dienst te komen. Morgenmiddag gaat het bestuur van de club praten met het gemeentebestuur van Zwolle over de huurschuld van ruim dertigduizend gulden. Sommige Raads leden lieten weten, dat ze het niet gek zouden vinden de poorten van het sport park al aanstaande maandag voor de Boys te sluiten als de huur niet op tijd wordt voldaan. De Zwolse wethouder van sportzaken, de heer J. Hubbers, vond dat zoiets in ieder geval niet midden in het seizoen kon gebeuren omdat de hele competitie er dan onder zou lijden. GENÉVE Met het oog op de moge lijke kandidatuur van St. Moritz voor de Olympische Winterspelen van 1976 heeft het nationale Olympisch Comité van Zwitserland de sportorganisaties van dat land verzocht geen atleten te laten starten bij de Zuidafrikaanse spe len in Bloemfontein. Jean Frauenlob van de Zwitserse atletiek-unie verklaar de in Genéve, dat men dit besluit na een zorgvuldige analyse van de toe stand heeft genomen. Alle gevolgen van een eventuele deelneming van Zwitsers in Bloemfontein werden daarbij onder de loep genomen. Een start van Zwit sers bij deze spelen voor blanken zou, zo meende men in Genéve, repercus sies kunnen hebben op de Olympische kandidatuur voor St. Moritz. SETIF De Deen Mortensen heeft woensdag het eerste gedeelte van de vijfde etappe van de Ronde van Alge rije voor wieleramateurs gewonnen. Hij reed de 110 kilometer van Bedjaia naar Setif in 3 uur en 13 minuten. Zijn land genoot Georgens werd tweede en de Nederlander Adri Wouters derde. Bart Solaro klasseerde zich als vijfde. De Zweed Gosta Pettersson bleef lei der in het algemeen klassement. Het tweede gedeelte, een ploegentijdrit over 40 km, die niet meetelde voor de indi viduele rangschikking, werd gewonnen door Zweden in 45 minuten en 50 se conden. Denemarken bezette in 46.31 de tweede plaats en Nederland eindigde als vierde (47.47). BONN De Westduitse voetballer Willy Kraus (25), die een paar jaar ge leden voor Go Ahead speelde, is in Os- nabrück veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf wegens drie inbraken. Kraus, die vorig seizoen nog topsco rer was van Schalke '04, smeet met geld in een rumoerig uitgaansleven. In februari werd hij gearresteerd na een gewapende bankoverval, waarbij hij sa men met een handlanger 65.000 DM buit maakte. Hij zal nog moeten terechtstaan voor deze bankroof en ettelijke andere inbra ken. WASSENAAR De uitslagen van de woensdag gehouden koersen te Duin- digt zijn: DRAVERIJEN Hvacinthen-prijs (2000 m) 1. Gamin B (H. van Voorst) 2.56.5, 1.28.3; 2. Gafientje, 3. Godelieve. Winn 16,30; pl 5,30, 7,60. 7.50. koppel 22.90; cov 16,20; trio f 1553,60. (in willekeuri ge volgorde). Voorjaars-prijs (2140 m) 1. Granda (W. C. Strooper) 3.12, 1.31.4 2. Holgapluto Gerda, 3. Gudo v.d. Len te, winn 3,60, pl 2, 1,60, 31,70; koppel 7,60; cov 7,20. Sneeuwklokjes-prijs, 2000 m 1. Gunnar Dear (G. W. v. Eykelen- borg) 2.52.7, 1.26.4; 2. Gieteling S., 3. Farm Lady. winn 4.30, pl 1,90. 3,2; koppel 10.90; cov 10,50; trio 217,10. Narcissen-prijs, 2120 m 1. Diogen (J. v. Dooyeweerd) 3.00.4 1.24.3; 2. Bretteur P.. 3. Y Y. Hanno ver, winn 1,60; pl. 1.20, 1.60, 1,40: kop pel 5,10; cov 6.-. Klaver-prijs, 2000 m 1. Epilog V. IE. Leeman) 2.50.3, 1.25.2; 2. Dora Williams, 3. Flying Vic toria, winn 19.80; pl 11, 2,40. 2,50; kop pel 10,30; cov 6,90; trio 3519,20. Jasmijn-prijs (2100 m) 1. Ernie Rita (J. van Dooyeweerd) 2.57.8. 1.24.7; 2. Eronica W., 3. Esta Beroona; winn 7,40; pl 3,80, 5,10, 2,60; koppel 9.80; cov. 9,40. Tulpen-prijs (2120 m) 1. Grietje (W. B. van Overeem) 3.06.7, 1.27.2; 2. Danny Kaye; 3. Gaston v.d. Lente; winn 8,30; pl 1,70, 1,60, 1,70; koppel 8,40; cov 5,90; trio 158,50. Crocussen-prijs, 2000 m 1. Dynamiet (M. Vergay) 2.47.3, 1.23.7. 2. Gallant Way; 3. Goudvos, winn 2,70; pl 1,30, 1,70, 1,40; koppel 4,50; cov 5,40. RENNEN Jolly Peter-prijs (ca 1350 m) 1. Peace Day (F. v. Deuren) 1.28.3; 2. Trouble S.; 3. Cheetah; winn 12,60; pl 2,60, 1.30; koppel 8,50; cov 4,10. Kandahar-prijs (2000 m) 1. Mario (H. J. v.d. Kraats) 2.20.9; 2. Chatiee, 3. Kokette Katinka en Del- ferina (dead heat), winn 3.20; pl 1,80, 2,30; koppel 5,60; cov 4,60. Totalisatoromzet f 159.465,-. de zachtste wilt y- „Het zou best kunnen", vindt Reinier Paping, de winnaar van de laatste Elfste dentocht, „het zou heel goed mogelijk zijn om op deze skeelers oefentochten te houden, om je op de stedentocht voor te bereiden." Reinier Paping praat over een nieuw soort „schaatsen", die in Amsterdam bij pers en publiek worden geïntroduceerd: de skeelers. Bij die gelegenheid de monstreerde Paping ze. Skeelers zijn net gewone schaatsen. Maar de ijzers zijn vervangen door drie wielen. De nieuwe sport is in Engeland al een rage. En in ons land, waar winter, ijs en schaatsen in één adem genoemd worden, is de belangstelling groot. Ook al omdat het skeelen niet seizoen-gebonden is. Het kan altijd en overal. De onwennige krabbelaar en de echte wedstrijdrijder, oud en jong: zij kunnen nu een heel jaar door rijden, in de zomer en in ijsloze winters. De constructie van de skeeler is sim pel en slim. In een kunststof frame zijn drie wielen op een rij geplaatst. Ten opzichte van de twee buitense wielen staat het middelste iets lager. Daardoor wordt de wendbaarheid van de skeeler even groot als die van de zogenaamde rondrijschaats. Een draai ing om de eigen lichaamsas kan wor den gemaakt door het lichaamsgewicht naar het middelste wiel te verplaatsen. De weerstand op een egaal wegdek is nauwelijks groter dan die van schaat sen op het ijs. Het afzetten gebeurt an ders dan bij de ijsschaats, maar levert na enige oefening geen enkele moeilijk heid meer op. Kampioene Petra Burka heeft in Am- DOORNIK Harry Steevens uit Els- loo heeft woensdag in Doornik (België) een internationaal wielercriterium over 155 km voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de afstand af in 3 uur 59 mi nuten en 2 seconden. Jan Harings maakte de Nederlandse triomf com pleet door in dezelfde tijd als de win naar beslag te leggen op de tweede plaats. sterdam op skeelers gestaan. Zij maak te volkomen echte Axels en dubbele Rittbergers, draaide gradieuze pirouet tes en verklaarde dat alles kan op skee lers. De mening van Reinier Paping ga ven we hierboven. De thans in Zwolle een sportzaak drijvende schaatscrack, die het gemis aan een echte ijswinter betreurt, traint nog steeds voor de vol gende elftstedentocht. Een half honderd kilometer durft hij direct aan „om er in te komen. En noem het dan toch maar een elfstedentocht", zegt hij, „eentje waarvan de plaatsen wat dich ter bij elkaar liggen...." In Amsterdam stonden ook de man nen van het stoere ijshockey, de „Am- stel Tigers" op skeelers. Ook zij kun nen oefenen wanneer en waar zij wil len, zonder natuur- of kunstijs. Skeelen lijkt een ferme loot aan de sportboom te gaan worden. Ze zijn er in twee uitvoeringen. De skeeler jr. is er voor kinderen met een schoenmaat van 30 tot 36. Voor ouderen bestaat de skeeler sr., net een speciaal ontwor pen schaatsschoen die veel steun geeft aan enkel en voetzool. Binnen niet al te lange tijd kan skee len ook op de in aanleg zijnde skeeler- banen, (juist ook) in de vakantiecen tra en de kustplaatsen. Hardrijden, ijs hockey- of de varianten van de jeugd daarop kunstrijden, plezierrijden en training, zowel technisch als conditie: dat zijn de vele facetten van de niet- seizoen-gebonden skeelersport. Links: Reinier Paping op skeelers. Rechts: Ook Anneke Grönloh ver maakt zich met de nieuwe sport. RHENEN De ANWB heeft besloten het ereveld Grebbeberg op de wegwij zers aan te geven die langs rijksweg 25 staan. Komende van Arnhem en Utrecht zal men binnenkort op gemak kelijke wijze de militaire begraafplaats op de Grebbeberg kunnen viden. NICE In het internationale tennis toernooi van Nice heeft Betty Stöve woensdag de vierde ronde in het dames- enkelspel bereikt door een overwinning in twee sets (6-1, 6-0) op de Britse Bea- ven. Marijke Schaar drong door tot de vijf de ronde. Zij versloeg de Britse Moles- worth met 6-1, 6-2.

De Vallei | 1969 | | pagina 19