Veenendaals - dagblad Ook Egypte tegen opgelegde regeling van „Grote Vier" Ky bereid naar Hanoi te gaan Buiten unio Wat gebeurt er met bouw-cao? Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ARNHEM-SCHIPHOL VIERMAAL DAAGS Schuchtere „Kernreactie" V-raad bijeen op verzoek van Jordanië JAMI Gebouw viel in drukste Maastrichter winkelstraat Wellicht regels voor „sociale blauwdruk" bij fusies VASTHOUDEN AAN RESOLUTIE VAN VEILIGHEIDSRAAD Nieuwe regeling voor VS-bases in Spanje Nieuwe KLM-busdienslen Kamer wil graag met spoed kabinetsbeslissing horen Financiële hulp van Vaticaan voor Z.-Amerika Wilson naar Nigeria Minder wind kokosmacaroontjes Gerrit L VRIENDEN CONTACTEN AMERIKA'S PLAK Voor vijf jaar AANVAL OP DORP IN CAMBODJA Wapen U tegen vocht en kou met een verwarmings-matras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro ALTIJD WIJ FORSE BUIT BIJ OVERVAL IN LONDEN Nixon bij Eisenhower Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 27 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 73 /"^AÏRO Na Israël heelt ook Egypte zijn afkeer te kennen gegeven van een door de vier grote mogendheden opgelegde regeling voor het Midden- Oosten. Regeringswoordvoerder Mohammed Zayat zei gisteren in Cairo, dat zijn regering nooit een opgedrongen regeling van de grote mogendheden zal aanvaarden, als deze afwijkt van de resolutie van de V eiligheidsraad van no vember 1967. Alle pogingen tot uitvoering van de resolutie zijn volgens Zayat echter welkom. NEW YORK Jordanië heeft een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd naar aanleiding van de Israëlische luchtaanval op het dorp Ain Alzir. waarbij 18 doden en 25 ge wonden zijn gevallen. Israël heeft ge zegd dat de aanval gericht was tegen een kamp van Palestijnse comman- do's. De Veiligheidsraad komt van daag bijeen om de Jordaanse klacht tegen Israël te behandelen. j SAIGON De Zuidvietnamese vice- president Cao Ky heeft vanochtend in Saigon verklaard, bereid te zijn naar Hanoi te gaan. wanneer president Ho Tsji-Minh van Noord-VIetnam hem ▼oor vredesbesprekingen zou uitnodi gen. Volgens hem kan liet Vietnamese vraagstuk beter worden opgelost op een conferentie in Vietnam. Ky toonde zich optimistisch over de kans op ge heim overleg tussen de Zuidvietname se regering en het Nationaal Bevrij dingsfront. „Er moet altijd een of an der compromis worden gevonden", zo meende hij. Het voorstel voor bespre kingen met het Bevrijdingsfront is 2 dagen geleden gedaan door president Thieu. Vice-president Ky verklaarde niet te weten, wanneer hij terugkeert naar Parijs, waar hij optreedt als adviseur van de Zuidvietnamese delegatie voor de vredesconferentie. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! ■J»ij tientallen zaten de kauwtjes op de bemeste akkers van de Hoekelumse eng en onder de bo men op de wei vóór het kasteel. Ettelijke maanden hoorde noch zag ik deze kleine kerkkraaien anders dan op de schoorsteen van het huis der buren, waar ze jaar en dag verblijven, maar plotseling verschijnt er dan een groot gezel schap om zich te vergewissen, of in het oude woongebied alles nog in orde is en zo'n bezoekje herhalen ze met intervallen. Kakelend en zwatelend fladderen ze door de boomkruinen, steken de asgrijze kop in de voormalige nestholten van het beukenbos, verdiverteren zich een poosje in de wei tussen ponys en hokkelingen, zakken af naar omgeploegde akkers en ver dwijnen even onverwachts als ze opdoken. Maar vóór april het ge bladerte ontplooit, arriveert het span voorgoed en waar zich de zwarte specht wil vestigen in hun territorium, ontstaat hooglopende ruzie. We zien deze trouwens ook op de schoorsteen ontbranden, als er een vreemdeling komt opdagen. Hier en daar meende men, dat zo'n Gerrit speelgenoot van menige dorpsjongen een goede weerpro- feet zou zijn, want bij naderend onweer zoeken de kauwen het nest op. Ook zouden ze vroeger de stad verlaten vóór de cholera uitbrak en bij gelegenheid van de Rijksdag in Coburg (1530) heeft Luther uit hun vlucht zelfs een voorzegging ge daan. Toen zwermden de vogels in menigte rond en sprak de grote reformator tot Melanchton: ,,Siehe, wie die Teufel schwarmen; es wird noch Larm genug werden Ik kan u helaas niet zeggen, of de prognor" is uitgekomen. 27 maart 1969 A. B. WIGMAN In de resolutie wordt onder ande re Israël opgeroepen zijn troepen uit de in 1967 bezette gebieden terug te trekken en wordt de soevereiniteit erkend van elk land in het gebied, met inbegrip van Israël. De Egyptische regeringswoord voerder waarschuwde de Israëli's, dat zij niet moeten denken dat zij door versterking van de oostelijke oever van het Suezkanaal daarvan een grens kunnen maken. In ant woord op een Iraaks voorstel, een statenbond tussen Egypte, Syrië, en Irak te vormen, zei Zayat dat voor lopig niet op verwezenlijking van dit plan moet worden gehoopt. Hij bevestigde de ontvangst van een Amerikaanse nota over de toe stand in het Midden-Oosten. Over de inhoud wilde hij echter niets losla ten. De nieuwe Israëlische premier mevr. Golda Meir heeft zich gisteren opnieuw fel gekeerd tegen eventuele voornemens van de „Grote Vier" om over de hoofden van de kleine staten een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten te willen vin den. Israël zal, met het voorbeeld van Tsjecho-Slowakije voor ogen, nooit aanvaarden dat „over zijn lot wordt beslist door andere mogendheden, zelfs als dat vrienden zijn en hun belangstelling voor ons wordt inge geven door vriendschap. Israël zal nooit aanvaarden, dat zijn veiligheid gebaseerd is op garanties van de gro te mogendheden", zo zei zij In de Hebreeuwse universiteit van Jeruza lem. Zij verweet de wereldopinie een slecht geheugen te hebben en al te snel te hebben vergeten, dat Israël in mei en juni 1967 alleen stond. De nieuwe Jordaanse premier Ab- del Moneim Rifai, die twee dagen geleden het bewind heeft overgeno men van Bahjat Talhouni, heeft gis teren op zijn eerste persconferentie gezegd, dat Jordanië geen recht streekse onderhandelingen met Is raël zal voeren. Dit in antwoord op een vraag van een journalist over de geruchten, dat koning Hoessein een of meermalen met de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken. Ab ba Eban, zou hebben gesproken. Zijn regering zal streven naar nau were samenwerking met de andere Arabische landen om te komen tot „coördinatie van de pogingen om het hoofd te bieden aan de huidige toe stand in het Midden-Oosten". Over het streven van de vier mo gendheden naar een oplossing voor het conflict zei Flfai: „WU handha ven onze contacten met de vier gro te mogendheden. Wij vragen, dat zij hun verplichtingen nakomen in het kader van de Verenigde Naties, waar bij wij er van uitgaan, dat zij per manente leden van de Veiligheids raad zijn. Zij moeten een vrede ver zekeren die gebaseerd is op rechts beginselen, en uitvoering geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad, die Israël blijft negeren". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken achtte het niet uitgesloten, dat het vier-mogendheden-overleg over het Midden-Oosten volgende week begint. De Russische ambassa deur Anatoli Dobrynin bracht giste ren voor de derde dag achtereen een bezoek aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor een gesprek met onderminister Joseph Sisco, hoofd van het bureau voor het Mid den-Oosten en Zuid-Azië. Waarne mers geloven, dat de Russen en Amerikanen de bestaande geschillen zoveel mogelijk trachten te verklei nen voor het gesprek van de „Gro te Vier" begint. Het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten houdt o.a. een voorstel in, dat er tussen Israël en zijn buurstaten na enige grens correcties gedemilitariseerde zones worden gevormd. Dit is in diploma tieke kringen bij de Verenigde Na ties vernomen. Aan de tegenwoor dige status van Jeruzalem zou ech ter niet worden getornd, terwijl ook de heuvels van Golan in Syrië onder Israëlisch beheer zouden blijven. Genoemde zones zouden m.oeten komen langs de oostelijke oever van he. Suezkanaal en de westelijke oevei van de Jordaan. Wie het toezicht op deze zones zou moeten houden, is niet duidelijk, al denken de Amerikanen aan een aanwezigheid van de VN in het Midden-Oosten voor een periode van 20 jaar. Gistermiddag is op de hoek va pi het Vrijthof en de Grote Staat in Maastricht een groot winkelpand ingestort. Tien bouwvakarbeiders die bezig waren met de restauratie I van hei bouwvallige zeventiende- eeuwse pand, werden gealarmeerd doordat muren en balken begonnen te kraken. Zij konden op het nip pertje het vege lijf redden en de talrijke voetgangers waarschuwen. De twaalf meter brede voorgevel i viel dwars in de drukke winkel- straat. Een lawine van balken en brokken muur drukte de steigers en de schuttingen omver. WASHINGTON Dc Verenigde Sta ten en Spanje hebben gisteren in begin sel overeenstemming bereikt over een verlenging van het akkoord inzake de Amerikaanse militaire bases op Spaans grondgebied, zo is bekend geworden in Washington. De bijzonderheden van de overeenkomst, die weer een looptijd van vijf jaar zal hebben, zullen in de ko mende twee weken door de onderhan delaars in de Amerikaanse hoofdstad worden uitgewerkt. Het oude akkoord liep gisteren te mid dernacht af. Als de overeenkomst niet zou worden verlengd, zouden de Ame rikanen de bases binnen een jaar heb ben moeten ontruimen. Het verdrag kwam 15 jaar geleden tot stand voor een eerste periode van vijf jaar. In een gemeenschappelijk communiqué spreken de Spaanse en de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, resp. Castiella en Ro gers, er hun vertrouwen in uit. dat de genoemde bijzonderheden van de nieuwe regeling spoedig zullen zijn uitgewerkt. De spaanse minister keert nu naar Madrid terug. Hij zal echter voor het vervolg van 't overleg weer naar Washington komen. Volgens officiële kringen houdt de overeenstemming ook voortzetting van de Amerikaanse militaire hulp en van de kredietverlening door de Ameri kaanse bank voor in- en uitvoer aan Spanje in. Functionarisser wilden niet zeggen, hoeveel Amerika voor het gebruik van de drie luchtbases en een marinebasis voor kernduikboten zal betalen, maar dit zal zeker meer zijn dan de 100 mil joen dollar (360 miljoen gulden), die Washington in de afgelopen vijf jaar heeft betaald. SCHIPHOL De K.L.M. gaat op 1 april het web van verbindingen, dat passagiers naar Schiphol zuigt, eigenhandig sterk uilbreiden. Door verhoging van frequenties van binnenlandse luchtlijnen en instelling van een reeks nieuwe busdiensten, hoopt de K.L.M. aan de vraag naar snel vervoer tegemoet te komen. Een studie heeft uitgewezen, dat er in een aantal woongebieden grote behoefte was aan bete re verbindingen met Schiphol. De KLM meent dat de nieuwe buslij nen geen concurrent'e voor andere ver voersmaatschappijen betekenen. Met viermaal-daagse busdiensten wordt een nieuwe verbinding gelegd tussen Arnhem - Utrecht en Schiphol, PHNOM PENH Het Cambodjaan se persbureau melddde vandaag dat bij een aanval door een vliegtuig van de Amerikaans-Zuidvietnamese strijdkrachten op een Cambodjaans grensdorp drie kinderen zijn gedood en negen mensen gewond. De aanval vond plaats in de nacht van 23 op 24 maart. Vijf Spaanse uitgeverijen moeten hun pioduktie staken op last van het ministerie van Voorlichting Het gaat om uitgeverijen die de afgelopen jaren Marxistische werken hebben ge publiceerd. ADVERTENTIE Thermosratisch behaaqli|k veilig gezond Verzoeke voor i april 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 2e kwartaal 1969 2. naam en a,dres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie tweemaal daags doorgetrokken naar Nijmegen. De bussen rijden niet op zaterdag en zondag, maar wel worden ten gerieve van het vakantievervoer extra diensten gereden in het weekeinde. Tilburg, Breda en Dordrecht krijgen op vrijdag, zaterdag, zondag en maan dag eenmaal per dag busdiensten op Schiphol. De bestaande diensten vanuit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Eind hoven en Den Bosch worden gehand haafd, de laatste iets minder frequent omdat de binnenlandse luchtlijn naar Eindhoven een vlucht meer krijgt, even als Groningen, Enschede en Maastricht. DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer. mr. F. J. F. M. van Thiel, zal het kabinet vragen de Kamer zeer spoedig de beslissing over de bouw- c.a.o. mee te delen. -Drs. P. Janssen (groep Aarden) had hierom gevraagd. De Tweede Kamer gaat vandaag voor een paar weken op paasreces. De bouw-cao is gisteravond tijdens een extra vergadering van de minister raad nog ter sprake geweest. Het be raad hierover zal vrijdag worden voort gezet. „Na afloop van de ministerraad van vrijdag zal de beslissing van de regering worden bekendgemaakt", zo heeft minister Roolvink gisteren aan de werkgevers en werknemers in de bouw meegedeeld. De ministerraad kwam gisteravond bijeen, omdat als gevolg van verschil lenden omstandigheden de laatste mi nisterraadsbijeenkomsten op vrijdag van kortere duur waren geweest dan gebruikelijk en verschillende agenda punten een extra vergadering noodza kelijk maakten. Vice-voorzitter J. P. A. Nelissen van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid is somber gestemd over de bouw-cao. Het lijkt er sterk op, dat de regering deze vrijdag zal afkeu ren, zei hij gisteren op een jongerendag van zijn organisatie in Utrecht, waar VATICAANSTAD Paus Paulus heeft de instelling van een bijzonder fonds voor de ontwikkeling in Latijns- Amerika bij de Interamerikaanse ont wikkelingsbank bekendgemaakt. Het fonds, waarvan het beginbedrag bijna vier miljoen gulden bedraagt, heet naar de twee jaar geleden uitgegeven pauselijke encycliek over ontwikke lingshulp „Populorum Progressio". Het bedrag is ingevolge de wens van de paus bestemd om de hoeren van Colombia bij het uitvoeren van land bouwhervormingen te helpen. Het geld is afkomstig van de verkoop van Vaticaans bezit in Parijs. Paus Pau lus heeft bij zijn bezoek aan Bogota in augustus veel belangstelling voor de boeren in Colombia getoond. Men hoopt met de instelling van dit fonds de industriële landen aan te moedigen tot verdere inspanningen voor de ont wikkel ingslanden LONDEN Een inbraak en een roof overval op nog geen kilometer van el kaar af hebben gisteren in Londen voor bijna vijf miljoen gulden aan diaman ten. andere juwelen en 'n schilderU van Walteau opgeleverd. De diamanten lagen in de kluis van een bank in Hatton Garden, het beken de diamantcentrum van de hoofdstad. Een bende gemaskerde en gewapen de mannen was daar via een zijdeur binnengedrongen voordat het personeel arriveerde. Vlakbij Hatton Garden, in het Sir John Soanemuseum in het mooie Lin coln's Inn Fields, werd in de loop van de nacht van dinsdag op woensdag het werk van Watteau gestolen. Dit kunstwerk, dat op 1.7 miljoen gul den wordt geschat, verdween met lijst en al. Het stelt een echtpaar voor in een dorpje met een landschap als achter grond. Het was niet verzekerd. LONDEN Premier Harold Wilson is vandaag naar Nigeria vertrokken. Bijzonderheden over zijn programma zijn nog niet bekend gemaakt, maar men verwacht dat hij morgen een ge sprek zal hebben met de Nigeriaanse federale regeringsleider, generaal-ma- joor Gowon. Zaterdag zal Wilson, naar men meent te weten, de steden Port Harcourt en Calabor bezoeken, en maandag naar Addis Abeba vliegen oor een onderhoud met keizer Haile Selassie van Ethiopië. De keizer staat an het hoofd van de Organisatie voor \rikaanse Eenheid. Er is niets bekend an een eventuele afspraak van Wilson net de leider van Biafra, kolonel Ojoekwoe. Koningin Juliana heeft woens dag de kernenergiecentrale te Do- dewaard officieel in gebruik ge steld, al kostte het enige moeite omdat de apparatuur niet onmid dellijk op de traditionele druk op de knop reageerde. WASHINGTON President Nixon heeft gisteravond een kort bezoek ge bracht aan het Walter Reed-hospitaal, waar oud-president Eisenhower zeer ernstig ziek ligit. Nixon is acht jaar vice-president onder Eisenhower ge weest. hq sprak over „Het portret van de aannemer." Sprekende over de tussen werkgever» en werknemers overeengekomen cao zei hij, dat de bouwwereld wordt ont houden wat voor andere bedrijven al lang is goedgevonden. Hij sprak van een eerlijke, goede, duidelijke, voor ieder acceptabele cao. Wanneer deze cao zal worden afgekeurd, komt er rommel en kost het geld. Een nieuwe cao zal veel hoger uitkomen, aldus de privé-mening van de heer Nelissen. Het is altijd weer de bouw waar men regering, Tweede Kamer of wie dan ook zwaar tegenaa leunt, zo vervolg de hij. Wij zijn de grootste bedrijfstak en wat wij doen zal repercussies heb ben. Het is weer de bouw, waar de el lende begint; niet alleen wat de cao betreft, maar ook bijvoorbeeld de beun hazerij, waaraan de patroons zelf schuld hebben. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het kabinet gaat bezien of in een nieuwe Wet op de on dernemingsraden kan worden voorge schreven. dat bij fusies van onderne mingen of andere ingrijpende maatre gelen een plan moet worden opgemaakt ten aanzien van de sociale gevolgen daarvan. Daarbij zal ook een duidelij ke regeling op het gebied van de infor matie en de inspraak van de werkne mers aan de orde moeten komen Dit verklaarde minister Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid) van morgen in Amsterdam tijdens een re de voor de landelijke economenconfe- rentie 1969. In afwachting van het totstandkomen van eventuele wettelijke voorzieningen m.b.t. het maken van een „sociale blauwdruk" bij fusies, zou de overheid wellicht de betrokken gedragsregels in de vorm van een fusiecode bekend kun nen maken, aldus minister Roolvink Dat kan echter niet zonder eerst het hieromtrent gevraagde SER-advies te hebben afgewacht. Ook een ambtelijke werkgroep is met deze zaak bezig. „Het is dus nog niet zeker, dat er op het gebied van een eventuele fusiecode een taak voor de overheid ligt. Het be drijfsleven zou er heel goed de voor keur aan kunnen geven deze zaak zelf te regelen", zei de heer Roolvink. Een gordel van hogedrukgebie- den strekt zich uit van Zuidwest- Ierland via Schotland naar Finland. Aan de zuidflank van dit gebied transporteert een oostelijke wind koude lucht naar grote delen van West-Europa. Deze oostelijke wind I wordt nog versterkt door een uit- gestrekt lagedrukgebied boven de Middellandse Zee. In deze stroming daalden de tem- peraturen vannacht in Duitsland op sommige plaatsen tot min 7 graden en in Frankrijk tot om het vries- punt. In Deelen en Twente werd 'n laagste temperatuur van min vier graden afgelezen. Over Oost-Duils- land ligt thans een sneeuwgebied, maar verwacht wordt, dat dit ons land niet zal bereiken. Tussen Groenland en IJsland is een depressie ontstaan, die drukdalin- gen boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en Scandina vië veroorzaakt. De wind zal bij ons nog verder in kracht afnemen. De komende nacht kan het opnieuw op vele plaatsen licht vriezen. Morgen: zon op 06.25. onder 19.07, maan op 12.37. onder 04.56.

De Vallei | 1969 | | pagina 1