Koningin stelde in Dodewaard reactor officieel in bedrijf Minister mr. L. de Block: „Financiële offers waren alleszins verantwoord" Werken moet je toch., vijf dagen in de week Resultaat Huib Beijer op derde plaats in nationale laswedstrijd Loting voor paasschool- voetbal Cabaret voor Rhenense schooljeugd Procureur handhaaft eis: 5 jaar Boomplantdag in Rhenen en Eist Krachtmeting met vijf specialisten Huisvuilroute wordt verlegd Geslaagd Oliebollenactie van wandelclub Beatrixschool Wegen wet DODEWAARD - Met het overhalen van een handle in de regelkamer heeft koningin Juliana gistermiddag de eerste Nederlandse Kernenergiecentrale in Dodewaard officieel in gebruik gesteld. De openingsplechtig heid werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten en functionarissen, onder wie de minister van Econo mische Zaken, mr. L. de Block. BURGERLIJKE STAND KESTEREN UITMUNTEND PAASVEE Kosten Mijlpaal Experimenteel Organisatie van warme bakkers Gevonden en verloren X-nadcn Uitblinker r VERSE BLOEMEN ^c.G$v(finkel 5 "CS? "CP -C® "CS? -CP "CS X& -i BURGERLIJKE STAND DONUtKUAt? II Ni AA ?ól EERSTE NEDERLANDSE KERNCENTRALE WERKT! Omstreeks 11 uur arriveerde koningin Juliana bij de kerncentrale. Zij was in gezelschap van haar particulier secretaresse, jonkvrouwe C. E. B. Röell en haar adjudant-kolonel H. van Oordt. Ter begroeting van Hare Majesteit waren bij de ingang van de centrale aanwezig mr. H. W. Bloemers, commissaris van de koningin in Gelderland, de heer H. J. Knopers, burgemeester van Dodewaard, mr. J. M. de Graaf, chef kabinet van de commissaris van de koningin, ir. R. van Erpers Royaard, directeur van de N.V. Gemeenschappelijke Kernenergie centrale Nederlad en ir. S. H. Woldringh, hoofd van de kernenergiecentrale in Dodewaard. Nadat Martien van Erpers Ruwaards het elfjarige dochtertje van de di recteur van de G.K.N. koningin Ju- Geboren: Jan Gijsbert, zv A. A. den Hartog en M. Slegh; Cornelia Yvonne, d.v. H. Timmer en T. v. Lavieren; Hermina, dv G. Scholtus en M. Jans sen; Matthijs Simon, zv S. van Dijk en L. A. Verwoert; Aartje Judith E., dv K. A. Huiberts en E. Vink; Aal- berta Johanna, dv A. Welvaart en J. Berlang; Anthonie, zv G. Verwoert en W. Crum. Getrouwd: R. C. van Beusichem en G. M. H. van Lutterveld; G. v. d. Scheur (Eist) en J. Hakkert. Overleden: J. van de Wardt, 54 jaar, g.g.m. M. van Leijen, echtg. van A. A. van Spanje. RHENEN Het was gisteren boom- plantdag in Rhenen. Er namen twee honderd scholieren aan dit gebeuren deel, afkomstig van de lagere scholen in Rhenen en Eist. De zesde klassers waren al om halftien in de ochtend op pad, gewapend met versierde schop pen om 108 boompjes te planten, name lijk 60 lijsterbessen aan de Ribeslaan, dertig berken aan de Bergweg en acht tien Sierkers aan de Domineesbergweg. In het dorp Eist werden vijf en twintig lijsterbesboompjes gepoot aan de Fran- seweg. Zowel de kinderen afkomstig uit Eist als uit Rhenen kregen een filmprogram ma opgediend. Verder werden ze ge- tracteerd op limonade en chocolade. RHENEN Slager J. Vis uit Rhenen blijft in de Paasveeprijzen. Tijdens de Paasveetentoonstelling, die werd ge houden in Eist (OB) behaalde hij niet minder dan drie eerste prijzen en een ereprijs. DODEWAARD Toen koningin Juliana gistermiddag in de regel kamer van de kerncentrale in Do dewaard een van de handles over haalde om de centrale in bedrijf te stellen, had dit niet onmiddel lijk het gewenste resultaat. Hare Majesteit moest de handeling en kele malen herhalen, terwijl func tionarissen van de centrale wat bezorgd stonden toe te kijken, maar aanwijzingen, dat de cen trale op vol vermogen werkte, ble ven tot veler verbazing uit. Ijlings schoot één van de functiona rissen. die in de nabijheid van de koningin verbleven, te hulp. Zijn pogingen leidden niet onmiddellijk tot resultaat. Toen koningin Julia na het nog eens probeerde had dit succes. Een ingehouden applaus klonk op en de Kerncentrale was daarmee officieel ingebruik geno men. Voordat Hare Majesteit de regelka mer verliet, wilde zij nog even ge nieten van het uitzicht over de Waal, dat de nogal hooggelegen kamer biedt. „Dit heb ik nog nooit gezien. Wat prachtig is dat", merk te de koningin spontaan op. Merk baar onder de indruk van het ri vierlandschap verliet zij tenslotte de regelkamer, van waaruit men bij helder weer, volgens één van de functionarissen, over de Waal en de uiterwaarden zelfs Nij gen kan zien liggen. komst, waarin kerncentrales bij de elek- triciteitsproduktie een steeds belangrij ker plaats zullen gaan innemen", be sloot mr. L. de Block. Dr. H. Michaelis, directeur-generaal Algemeen Onderzoek en Technologie van de commissie van de Europese Ge meenschappen, voorspelde, dat de bouw van nog meer kerncentrales de stroom- produktiekosten op den duur zullen be perken. Bovendien zal dit volgens hem ook de industriële en technologische in tegratie bevorderen. „Men zal het met mij eens zijn, dat achterstand of stilstand, ja ook het vooruit zijn op de concurrenten, altijd gebonden is aan het tijdstip waarop men de balans opmaakt". Dit zei de heer H. H. Wemmers, voorzitter van de Industriële Raad voor de Kernener gie. o.a. in zijn toespraak. „Wanneer wij vandaag de achterstand iets hebben ingelopen, dan zullen alle krachten, die op kernenergetisch geied werkzaam zijn in de komende jaren moeten zor gen, dat er niet opnieuw een achter stand ontstaat. De verkregen kennis en ervaring zullen de internationale con currentiepositie van onze kapitaalgoe deren-industrie in algemene zin verster ken en daardoor do werkgelegenheid gunstig beïnvloeden", al<$us tNa heer Wemmers. liana bloemen had aangeboden. >ertrok het gezelschap naar de officiële ont vangzaal. waar een vijftal toespraken zou worden gehouden. Eerste in de rij van sprekers was mr. H. W. Bloemers, die de inbedrijf- stelling van de kernenergiecentrale een belangrijk ogenblik noemde, waarop een nieuwe verworvenheid van het mense lijk vernuft in ons land voor de eerste maal in dienst wordt gesteld van de samenleving. „Toen de Samenwerkende Electrici- teits Produktiebedrijven in 1965 besloten de kleinst mogelijke kernenergiecentra le met reële toepassingswaarde te gaan bouwen en daartoe de N. V. Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Ne derland oprichtten, stonden daarbij twee doeleinden voor ogen. In de eerste plaats het zelf opdoen van kennis en er varing in de toepassing van kernener gie voor opwekking van elektriciteit en in de tweede plaats de Nederlandse in dustrie helpen op haar terrein die zelf de kennis en ervaring te verwerven". Wanneer wij mogen constateren, dat beide doeleinden zijn bereikt, dan moet daarbij voorop staan, dat dit materieel is mogelijk gemaakt door de financiële steun van de Nederlandse regering en grote offers, die de Nederlandse elek triciteitsbedrijven zich daarvoor heb ben willen getroosten", aldus tenslotte mr. Bloemers, die een woord van hulde bracht aan het adres van allen, die aan de bouw en inrichting van de kerncen trale een bijdrage leverden. De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, liet in zijn toespraak eveneens veel waardering blijken voor de gezamenlijke inspanning die voor de realisering van de kerncentrale nodig is geweest. Tijdens de bouw, die onge- vier jaar in beslag nam, is volgens de minister een onbetaalbare ervaring op gedaan. „Nederlandse bedrijven waren al in staat belangrijke componenten te leveren voor de bouw van kerncentra les in het buitenland. Thans is men in ons land in staat dat is wel geble ken om een hele centrale te bou wen". aldus mr. De Block, die memo reerde, dat ruim 95 procent van de werkzaamheden aan de centrale is uit gevoerd door Nederlandse bedrijven. De kerncentrale in Dodewaard heeft volgens minister De Block een experi menteel karakter. „Reeds bij de be slissing tot de bouw stond vast. dat een rendabele exploitatie niet mogelijk zou zijn. Het belang van de kerncentrale voor de toekomstige ontwikkeling van ons land was voor de regering destijds aanleiding tot het verlenen van een rijksbijdrage. Het finaneiële offer, dat is gebracht door dc elektriciteitsbedrij ven, Euratom en de overheid moet daarom alleszins verantwoord worden geacht. Vooral met het oog op dc toe- Op het gemeentehuis van Rhenen vond de loting plaats voor het Paas- schoolvoetbaltoernooi, dat wordt geor ganiseerd door de heer G. B. Runge, hoofd van de openbare Halschool aan de Acacialaan onder auspiciën van de KNVB-afdeling Utrecht. In poule A komen uit: 1. Rijnschool- Elst; 2. Valleischool-Achterberg; 3. School met de Bijbel aan de Achter- bergsestraatweg-Rhenen; 4. Prinses Marijke school Kesteren; 5. Erica- school-Rhenen en 6. Julianaschool II- Leersum. In poule B komen uit: 1. St. Cunera- school-Rhenen; 2. Lijsterbergschool- Rhenen; 3. Bantuinschool-Rhenen; 4. Platanenschool-Rhenen; 5. Halschool - Rhenen en 6. Julianaschool I-Leersum. De winnaar van poule A speelt tegen de winnaar van poule B om de eerste prijs, een wisselbeker. De tweede prijs bestaat uit een beker van Volksonder wijs. De wisselbeker is in handen van de Halschool. De tweede prijs is in het bezit van de Rijnschool-Elst, die defini tief eigenaar kan worden, omdat deze trofee zowel in 1967 als in 1968 door de Rijnschool werd gewonnen. Het Paasvoetbaltoernooi vindt plaats op het gemeentelijk sportpark „Candia" op woensdag 9 april a.s. RHENEN Op donderdag 3 april wordt in het verenigingsgebouw „Ire ne" een voorstelling gegeven door het mimische cabaretgezelschap „Cama- mime" in het kader van het program ma „Laat je niet kisten". Medewer kenden zijn Josje Montfoort, Frans Wagenmaker en René Lerschen. Deze voorstelling zal worden bezocht door leerlingen van het voortgezet on derwijs in de gemeente Rhenen. De voorstelling bestaat uit niet minder dan zestien nummer». Voor de voorzitter van de Industriële Raad voor de Kernenergie betekende de ingebruikstelling van de kerncentra le in Dodewaard. zoals hij zelf zei meer dan een bijdrage aan de opwek king van elektrische stroom. „Ook in de verdere ontwikkeling van de kern energiecentrales zal de centrale in Do dewaard een mijlpaal blijken te zijn", merkte hij op. Ir. R. van Erpers Royaards, direc teur van de N.V. Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland, gaf aan het slot van de bijeenkomst in de ont vangzaal aan de hand van dia's een uiteenzetting over het verloop van de bouw, de financiering en de werking van de centrale. Alvorens koningin Juliana vervol gens de officiële ingebruikstelling ver richtte, werd zij rondgeleid door de kerncentrale. De Koningin vertrok omstreeks een uur weer met haar gezelschap vanuit Dodewaard, nadat haar eerst nog een luxe uitvoering van een boekwerkje over de kerncen trale in Dodewaard was aangeboden. ADVERTENTIE De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen SCHERPENZEEL Gevonden: een wieldop van auto (Simca); een Schot se sjaal en een huissleutel (lang). Verloren: damesportemonnee met in houd (bruin), kettinkje met twee klomp jes en een rechter kinderschoentje. VEENENDAAL „Zorg dat je als eerste eindigt", had de chef van Huib Beijer (20) die ochtend ge zegd, toen hij antwoordde op Huib's vraag of er nog iets bijzonders was. Maar die chef. de heer P. van Kes teren. die de leiding heeft over de constructie-bankwerkers bij Hen driks Veenendaal N.V. aan de Vij gendam zei dal meer om Huib een steuntje in de rug te geven, dan dat hij bedoelde dat hij niet anders ver wachtte of zijn pupil zou uit de bus komen als de grote kampioen. In feite verwachtten zij het geen van beiden, en ze waren er zelfs door verrast dat Huib zich als derde klas seerde. temidden van gerenommeer de specialisten. Het is duidelijk dat Beijer voor degenen die hem kennen eigenlijk als triomfator terugkeerde uit Utrecht, waar hij gedurende de vorige week in het kader van de Nationale Beroepenmanifestatie, ge wapend met een lasapparaat het strijdperk, waartoe de Bernhardhal diende, deelde met een vijftal con currenten. die zich net als hij had den voorgenomen er het beste van t« maken. Als enige vertegenwoordiger van Smecoma. een van de landelijke leerlingenstelsels, werkte Huib Beijer, die van origine constructie bankwerker is, aan een aantal in gewikkeld klinkende opdrachten in lastechniek, omringd door opponen ten die volgens hem in hun dage lijkse werk van 's morgens tot 's avonds niet anders doen dan las sen. Hun ervaring en routine moest dus van tevoren al hoger worden aangeslagen dan de zijne. En dat vormt op zichzelf al een belangrijk deel van de opmerkelijkheid van zijn prestatie, zoals ook de heer Van Kesteren het gisteren zei. Niet zonder trots toonde hij bovendien een lijstje van de uitslag van de wedstrijd, waarop de naam „Hen driks Veenendaal", onmiddellijk volgt op die van Bronswerk Amers foort en Stork Zwolle. Uit datzelfde lijstje komt ook naar voren dat de deelnemers, die werkzaam zijn bij een onderneming als Werkspoor, of Grasso in Breda, hun meerdere moesten erkennen in Huib Beijer. De uitslag van de laswedstrijd, die de deelnemers tot vlak voor de bekendmaking al als een enigszins uitgemaakte zaak beschouwden, kwam als een verrassing, en niet ten onrechte. Natuurlijk had iedereen voor zichzelf al een prognose gemaakt, maar het bleek toch dat bij de con trole .met röntgenstralen de fouten op een heel andere manier over de „X-naden", en andere opdrachten die met voor de buitenstaander on begrijpelijke namen zijn bedeeld, waren verspreid. ,Huib Beijer neemt zijn succes persoonlijk nogal laconiek op. „Ik heb als voorbereiding op de wed strijd wel extra gewerkt in de avonduren", zegt hij. En zijn chef voegt er aan toe, dat hij ook een paar theorielessen heeft genomen, maar hoe het nu eigenlijk komt dat zijn vakmanschap op een der gelijk hoog peil sta/at, vindt Huib moeilijk te zeggen. De adjuct-di- recteur van de Talmaschool aan de Industrielaan, de heer Zoet. onder wiens oog hij zijn basisscholing be leefde, heeft daar minder moeite mee. De heer Zoet herinnert zich Huib als een van de uitblinkers op school. Na..,de algemeen technische vor ming op school kwam Beijer onder de hoede van Smecoma, en in vier jaar wtst hij een zestal diplome*» in zijn bezit te krijgen. Sinds verle den jaar Pasen is hij onder de vleugels van het leerlingenstelsel uit, en daarom vond hij het verras send dat het instituut hem tot zijn afgevaardigde maakte in een krachtmeting van vakmanschap, met vertegenwoordigers van de sportief concurrerende Bemetel. Wie met Huib Beijer praat con stateert dat hij te doen heeft met een vakman in optima forma, die vindt dat welke soort van werk ook, zo goed mogelijk moet worden uitgevoerd. „Want werken moet je toch, vijf dagen in de week..." RHEN'EN In verband met Goede Vrijdag en Pasen zal de huisvuilroute van vrijdag 4 april a.s. worden gere den op donderdag 3 april. De route van maandag 7 april zal worden gere den op dinsdag 8 april. In verband met het vorenstaande zal het grof vuil worden opgehaald op 15. 16 en 17 april. Hierbij dient het volgende in acht genomen te worden: le. alle vuil dient netjes te worden verpakt en gebundeld; 2e. ieder pak. doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3e. er wordt geen grotere hoeveel heid dan 1 m-3 meegenomen; 4e. ofschoon wel op dezelfde dag wordt gereden als de roltrommelauto, dient men het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten, omdat het tijd stip van ophalen niet gelijk is aan dat van het ledigen van de emmers. Voorts wijzen wij er nogmaals op, dat bij het ledigen van vuilnisemmers in geen geval grof vuil wordt meege nomen. zodat het langs de weg zetten op andere dagen dan de hierboven ge noemde geen zin heeft. Degene, die meer dan 1 m.3 grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan ge meentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de tmaand, Waar na dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke, is een bedrag van f 5.- per m-3 verschuldigd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de maandagroute op donderdag wordt gereden. Rhenen, 25 maart 1969. B. en W. voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. ADVERTENTIE •e® -e> -c- -€s> -cc -co TEGEN SCHERPE PRIJZEN QD vooral op vrijdag en zaterdag y^l BLOEMSIERKUNST „FLORA" - Kerlcewi|k 27 fV^ Tuincen^fr-rn: Nieuweweg 13 - Vernendaal. A SCHERPENZEEL Voor het type- diploma aan de schoolgemeenschap Renswoude, Scherpenzeel en Wouden berg te Scherpenzeel afdeling mavo zijn de volgende leerlingen geslaagd: meisjes: J. Bakker, P. Broertjes. G. Veldhuizen, J. v.d. Vliert, A. van Dijk, D. Hazeleger, A. Hilferink, A. Morren en G. v.d. Glind. Jongens: M. v. Dusschoten. B. de Ko ning. J. Mol, J. v.d. Pol. P. Wagens- veld, E. Blotenburg, A. Kaljee, M. Wan ner, A. Wassink, W. Zech en W. Door nekamp. VEENENDAAL Met medewer king van de firma Hannisse organi seert de wandelsportvereniging van de Prinses Beatrixschool vrijdag en zaterdag aanstaande een oliebollenac tie. De gebakwagen zal voor die gele genheid worden gestationeerd bij de ULO-school aan de Kerkewijk (Vaart- brug). Leidsters en leiders van de wan delclub zijn de heer Hannisse bijzon der erkentelijk voor zijn medewerking en zij hopen, dat het publiek op de zelfde spontane manier zal reageren. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal brengen ter openbare kennis, dat zij voorne mens zijn de raad dezer gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van de 2e Ach- terkerkdwarsstraat. Belanghebbenden kunnen van dit voorstel kennis nemen ter gemeente secretarie, kamer 2.7, Raadhuis, al hier. Gedurende een termijn van 30 da gen na heden kunnen zij hun bezwa ren tegen dit voorstel bij de gemeen teraad indienen. Veenendaal, 1 april 1969. Burgemeester en wethouderc voor noemd: De secretaris, Van Manen. De burgemeester, P. Bode. Renswoude Geboren: Sandra, dv G. L^gerweij en C. van de Fliert; Gijsberta. dv M. Koudijs en A. Hasselaar: Johanna Antonia. dv J. A. Verdam en H. A. A. Ondertrouwd: J. T. van Beek en G. Haast. Edenaar doodde vroute ARNHEM De procureur generaal bij het Arnhemse gerechtshof, mr. G. W. Bijvoet, heeft gisteren overeen komstig het vonnis van de rechtbank vijf jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering ge- eist tegen de 40-jarige Edenaar Joop V., die een paar dagen voor kerstmis 1967 zijn 33-jarige vrouw Koosje op haar verjaardag met meststeken om het leven bracht. Onder de kerstboom was ze doodge bloed, terwijl V. in een hoekje zijn si garet rookte. Net als bij de rechtbank ontkende hij met klem zijn vrouw op zettelijk te hebben gestoken. „Ik deed de lichtjes van de kerst boom uit. dat is gezelliger. Ik wilde haar aanhalen, maar ze vloog me aan. Ze moet zelf dat mes in haar hand hebben gehad. We rolden over de grond; toen ik haar hand wegduwde moet het mes in haar hals zijn geko men". Joop V. zei niets te hebben ge merkt van alle bloed dat uit de hals slagader spoot, zelfs niet toen hij Koos je in de slaapkamer neerlegde. „Ik dacht dat het braaksel was. die rom mel; u denkt toch niet dat ik erom sta te liegen. Het was te donker om wat te zien". „Het is een totaal ongeloofwaardig verhaal", oordeelde de procureur in zijn requisitoor. „Hij probeert er op alle mogelijke manieren onder uit te komen. Pas de volgende morgen, toen zijn kinderen hem na een doorwaakte nacht opschrikten, ging hij naar de politie. Die slagaderlijke bloeding moet eenvoudig een fontein zijn ge- weesf'. Het verhaal over het worstelen over de grond werd weersproken door een overbuurman, die net als het echtpaar V. had gekeken naar Toon Hermans op de tv. „Ik zag ze worstelen, voor het raam. Die kerstboom heeft de he le tijd gebrand". De man die in de flat boven de familie woonde had de vrouw horen roepen: „Help buur vrouw, hij steekt me dood". Maar hij was zo gewoon aan dat soort kreten dat hij er geen acht op sloeg. Ook hij had evenwel nadien de kerstboom lampjes nog zien branden. Raadsvrouw mr. M. Muller vond dat het onvoldoende duidelijk was gewor den of de lichtjes op het tijdstip van de moord nog brandden. „In het don ker kan hij heel goed het mes niet ge zien hebben".

De Vallei | 1969 | | pagina 5