Gevecht om baby's hapje NEDERLANDSE MODE VOOR LENTE EN ZOMER SCHEUREN IN HET RODE BLOK (3) Zwitsers concern actief op Nederlandse markt PARIJSE SFEER IN EMMELOORD Europese sterrenwacht in Chili gebouwd BRUIDSJAPON Bruidshuis „LA MODE" GELUK Marktaandeel babyvoeding Initiatief van Leidse astronoom Literair vierkant met novellen van Stendhal EERSTE SCHOT MARKT GROEIT ONVERWACHTS DERDE PLAN Vertraging Het a.s. voorjaarsbruidje droomt van de allermooiste Bruidshuis LA MODE heeft voor U een droom van de aller mooiste japonnen in voorraad. Tules - Diadeem - Tasjes Handschoenen, enz. Leuke bruidsmeisjesjurken Komt U eens kijken Hoofdstraat 104 naast drogist Tak) Telefoon 11533 Veenendaal DE VALLEI TOENEMENDE UITVOER PLUIMVEEHOUDERIJ DONDERDAG 27 MAART 1969 TTet Zwitserse levensmiddelenconcem Ursina omzet één miljard gulden per jaar en fabrieken in verscheidene landen heeft zich op de Ne derlandse markt van baby- en kleutervoeding gestort. Deze wordt tot nu toe voornamelijk beheerst door Nutricia uit Zoetermeer. Ursina had allang plan nen een deel van de Nederlandse markt voor zich op te eisen. De Vereenigde Veluwsche Melkproductenfabrieken N.V. in Nunspeet (V.V.M.) is al vanaf 1938 volledig eigendom van dit buitenlandse concern. De plannen zijn versneld: Molenaar's Meelfabrieken in Westzaan liet zich onverwachts opkopen en Ursina kon via de Nunspeetse onderneming op de markt van kindermeel doordringen. Vorig jaar al introduceerde de V.V.M. op de Nederlandse markt het merk Alete, waarmee zij een aanval richtte op de markt van babyvoeding in potjes. Het bedrijf in Nunspeet wil nu ook met ba by melk op de markt komen. „Met de overneming van Mole naar's Meelfabrieken doen wij een greep naar de Nederlandse markt van baby- en kleutervoeding", zegt de 41-jarige directeur J. W. Vonk. Die markt is voor hem geen onbe kende. Hij zit nog maar twee en een half jaar in de directiestoel van de Vereenigde Veluwsche Melkproduc tenfabrieken in Nunspeet. Maar Ur sina haalde hem weg van de grote concurrent Nutricia, tot nu toe op permachtig op de markt van kinder meien, babymelkvoeding en „foods" (kant en klaar hapjes voor baby's en kleuters). Het bedrijf in Nunspeet (omzet dit jaar zestig miljoen gul den) gooide zich in de strijd. Eerste schot De V.V.M. loste vorig jaar het eerste schot. De verkoop van foods onde^ het Ursina-merk Alete. leidde de aanval in op de markt van kant en-klaar voeding die voor een zeer belangrijk deel in handen van Nu tricia is. Begin dit jaar liet Molenaar in Westzaan zich verkopen aan de V.V.M. en viel 45 procent van de markt van kindermeel in de schoot van het Nunspeetse bedrijf. Er bestaan plannen over niet al te lange tijd met babymelk op de binnenlandse markt te komen, een markt die nu nog voor een zeer groot deel in handen van Nutricia De potjes kant-en-klaar babyvoe ding komen nu nog uit West-Duits- land. „Maar als wij een belangrijk aandeel van de markt in handen kunnen krijgen, gaan wij zelf ook produceren", zegt de heer Vonk. Maar daar zit volgens hem heel veel aan vast. De markt van foods is een groeiende markt, verwacht de heer Vonk. Hij is helemaal thuis in de levensmiddelensector. Hij zat voor Intematio vijf jaar in Indonesië en werkte tien jaar bij De Gruyter. Over vijf tot tien jaar is de omzet van nu (20 miljoen gulden af fa briek) zeker verdubbeld, zo is zijn verwachting. Het gemiddeld verbruik per (kinder)hoofd van foods kan nog omhoog. De heer Vonk haalt cijfers tevoorschijn, die het jaarlijkse ge middelde verbruik in een aantal lan den weergeven. De getallen geven aan hoeveel potjes voeding een ba by gemiddeld per jaar opeet. Verenigde Staten600 Zweden 300 Engeland300 West-Duitsland 225 Nederland165 Frankrijk70 Italië 70 Oostenrijk 50 België25 Zwitserland15 De markt van foods wordt sterk beheerst door Nutricia. Het Ameri kaanse bedrijf Heinz heeft zich te ruggetrokken. De WM heeft vorig jaar al zeer goede zaken gedaan op deze markt, zegt de topman van de Nunspeetse fabriek. Hij wil liever geen cijfers geven. Maar de VVM zal geen genoegen nemen met een kleine marktpositie, geeft hij toe. De overneming van Molenaar kwam onverwachts, maar niet onge legen. „Onze plannen waren eigen lijk anders", zegt de heer Vonk la chend. „Molenaar heeft namelijk 45 procent van de markt van kinder meel in handen. Nutricia de andere 55 procent. Het is een mooie gele genheid in deze markt te dringen." Molenaar heeft een jaarlijkse om zet van acht miljoen gulden. „Te weinig om op den duur met succes te kunnen vechten." De jaarlijkse omzet in de sector kindermeel is moeilijk te schatten. Ruwweg is vo rig jaar aan kindervoeding op basis van granen voor tien vijftien mil joen gulden in de winkels verkocht." Het derde plan is in voorbereiding. De WM heeft al jaren vele duizen den tonnen babymelk en tientallen miljoenen blikken gecondenseerde melk in het buitenland verkocht. Nu komt ook de Nederlandse markt aan de beurt. Babymelkvoeding wordt in vloei bare vorm (flessen) en in poeder- Zo lagen vorig jaar de verhou dingen op de Nederlandse markt van baby- en kleutervoeding: Kindermeel: Molenaar 40,6 procent Nutricia 59,4 procent Kant- en klaarvoeding: Nutricia 94,9 procent Heinz 2,8 procent Alete 2,3 procent Babymelkvoeding Vloeibaar: Nutricia 95 procent Friesche Vlag 5 procent Poeder: Nutricia 46 procent Similac (VS) 30 procent Friesche Vlag 17.procent SMA (VS) 7 procent B(j Nutricia is men niet onder steboven van de overneming van Molenaar door de V.V.M. „WU hebben ook geboden op het be drijf in Westzaan, maar Ursina had er kennelijk meer voor over", zegt drs. C. Schipper, lid van de directie van Nutricia. vorm verkocht De ongeveer 240.000 baby's die elk jaar in ons land ge boren worden, drinken jaarlijks zo'n veertig miljoen liter voedsel op. 45 procent daarvan komt uit de fa briek. Van deze industrieel samen gestelde voeding (achttien miljoen liter met een waarde van 15,5 mil joen gulden) komt 15,3 miljoen in vloeibare vorm (waarde 11,4 miljoen gulden), en 2,7 miljoen liter in poe- dervorm (waarde vier miljoen gul den). EMMELOORD Van 25 juni tot en mot 5 juli zal het straatbeeld van Emmeloord in tal van opzichten doen denken aan Parijs. In de hoofdstraat, de Lange Nering, zal een 30 meter hoge Eiffeitoren worden gebouwd; er komt een Are de Triomphe en zelfs een imitatie Moulin Rouge. Een stuk je Mont-martre completeert dit beeld, dat verder zal worden opgeluisterd door een aantal Franse kunstenaars, die in de openlucht zullen werken. Zelfs 10 geüniformeerde Parijse po litieagenten zullen worden ingezet om Emmeloord in deze dagen enigs zins op de Franse hoofdstad te laten lijken. „Parijs in Emmeloord" is het motto, waaronder deze manifestatie in de Noord-Oostpolder wordt gehouden. Tegelijkertijd wil men trachten het as pect wonen en werken in de NOP naar buiten uit te dragen. Dat zal on der meer gebeuren op een grote beurs, waar behalve Nederlandse ook Franse firma's vertegenwoordigd zullen zijn. Beroemdheden als Les Compagnons de la Chanson, Johnny Halliday en Silvie Vartan moeten op respectievelijk 25 en 27 juni en op 3 juli publiek trekken. De organisa toren verwachten ongeveer 100 dui zend bezoekers, die verder nog mu ziekkorpsen van de Franse lucht macht en de bereden politie kunnen zien optreden. Het gemeentebestuur van de Noordoostpolder is bijzonder geïnteresseerd in deze manifestatie. Die interesse mondt uit in de vorm van een gemeentelijke garantie voor eventuele tekorten. De exploitatie vermeldt een bedrag tussen de 250 en 300 duizend gulden. Verdere programma-onderdelen zijn onder meer een expositie van de be kende fotograaf Henri Cartier Bres son, een voetbalwedstrijd tussen oud- internationals van Frankrijk en Ne derland, een concours d'élégance, een internationale auto-rally naar Emmeloord en een internationaal con cours hippique. Een wollen japon met jas en sjaalhoed foto geheel links), een model van de Haagse mode-ontwerper Gerard Brusse. Op de foto daarnaast een complet van zijde met een bijbehorende sisal-hoed. Nog een paar ideeën voor het voorjaar en de zomer (foto boven): tuniek pakjes van gele, groene en witte jersey, waarover een katoenen velours jack wordt gedragen (ontwerpen van Edgar Vos). 11EN HAAG Dezer dagen zal in La Silla (Chili) de sterrewacht van de Europese organisatie voor astronomisch onderzoek op het zuide lijk halfrond, door president Eduardo Frei in gebruik worden gesteld. Aan dit project, een initiatief van de Leid se astronoom prof. dr. J. H. Oort, werken mee Frankrijk, West-Duits land, België, Zweden, Denemarken en Nederland. De sterrewacht krijgt een spiegeltelescoop met een doorsnee van 3,6 meter. Dit maakt het mogelijk waarnemingen te doen die de presta ties van bijv. Mount Palomar in Cali- fornië overtreffen. Tot nu toe stonden de grote telescopen uitsluitend op het noordelijk halfrond, wat tot gevolg had, dat de zuidelijke sterrenhemel minder nauwkeurig kon worden be studeerd. Er is een aantal objecten, o.a. de Magelhaense wolken en he< centrum van het Melkwegstelsel, waarvan nader onderzoek met deze sterrewacht de kennis van het heelal zal vergroten. In 1962 werd in Parijs het verdrag ondertekend, waarbij de oprichting van de sterrewacht en de noodzake lijk geachte telescopen een feit werd. Na jarenlang voorbereidend onder zoek naar de gunstigste plaats voor vestiging, werd uiteindelijk een pla teau op de westelijke helling van de Andes in Chili gekozen. La Silla igtl MOSKOU Russische geologen heb ben bij de stad Orenburg aardgas aan getroffen. Het zou hier een „gasbel" betreffen van een triljoen kubieke me ter, zo bericht de Pravda. Het reservoir strekt zich uit over een afstand van ongeveer honderd ki lometer langs de rivier Oeral. 500 kilometer ten noorden van Santia go op een hoogte van 2.300 meter. De atmosferische omstandigheden zijn buitengewoon goed om astronomische waarnemingen te verrichten: droge, heldere en stabiele lucht. Inmiddels hebben een Russische en twee Ameri kaanse groepen plannen bekend ge maakt of belangstelling getoond om in dit gebied, vanwege de goede kwaliteit van de waarnemingen een sterrewacht te bouwen. Afgezien van de grote spiegeltele scoop, die door een vertraging in de bouw voorlopig nog niet klaar is, wor den nog een aantal andere instrumen ten opgesteld. West-Duitsland levert een Schmitt-telescoop met een door snee van een meter, die geschikt is om grote stukken van het hemelbeeld te fotograferen. Ten behoeve van de registratie van de spectra van sterren is een spectografische telescoop door Frankrijk geplaatst. Daarnaast staan kleinere instrumenten opgesteld zoals een astrograaf en een astrolabium. De sterrewachten van Rochum en Ko penhagen hebben ter uitbreiding van hun eigen waarnemingen eveneens in strumenten geplaatst. De Nederlandse bijdrage bestaat uit een fotometrische telescoop met een doorsnee van een meter. Dit instrument is al twee jaar in gebruik. Deze telescoop is geschikt om de lichtsterkte van de sterren te meten. Bij de werkzaamheden in Chili is een aantal Nederlanders betrokken. Dr. A. Muller uit Groningen heeft van af het begin de gehele zaak in Chili geleid, evenals de zakelijke leider de heer J. Bloemkolk. De totale kosten van het project be dragen circa f72 min. Markt 19 - VEEN ENDAAL Telefoon 12272. De KLEINSTE ZAAK met de allergrootste sortering van de hele omtrek. WAT GEBEURT ER IN MIJN BUURT 7 ZOEKT U EEN NIEUWE WERKKRING ZOEKT U EEN HUIS ZIJN DAT UW VRAGEN 7 Het antwoord staat iedere dag In uw krant DAGBLAD VOOR VEENENDAAL EN OMGEVING. TLfen poge zich te verplaatsen in het denken van de machthebbers in het Kremlin van deze tijd. In eigen land zien zij schrijvers, wetenschapsmensen, studenten die hun bolwerk bombarderen met pro testen tegen de censuur. Zij moeten zelfs processen laten voeren tegen intellectuelen die zich verzetten tegen de inval in Tsjecho- Slowakije. En voor de massa der ar beiders mag gelden wat de Ameri kaanse Ruslandkenner Louis Fischer schreef in Die Zeit naar aanleiding van Sacharofs werk: „Waarom moet men over politieke veranderingen nadenken als Marx en Lenin toch de laatste waarheden al lang hebben verkondigd?" Hijzelf geeft toe dat de kritiek der intellectuelen een andere sfeer in Rusland aan het veroorzaken is. Voeg daaihij dat de golf van natio nalisme ook de staten waaruit de Sovjet-Unie is samengesteld niet on beroerd laat; er blijkt toenemend verzet in de Oekraïne, in Georgië, in de vroegere Baltische landen te gen het rigoureuze centralisme van Moskou en het primaat van de Rus sen, die,in de andere delen van de Sovjet-Unie over het algemeen wei nig geliefd zijn. Kijkt een machthebber uit het Kremlin naar wat tot voor kort was het. „bolwerk der Oosteuropese satel lieten", dan ziet hij niet veel anders dan landen waar een .nationaal communisme" in diverse gradaties de leiders doet streven naar een gro tere afstand, een grotere bewegings vrijheid ten opzichte van het Krem lin. Hetzij economisch zoals Roemenië, dat kortweg weigert met Comecon (het Moscovitische antwoord op de EEG) goed samen te werken, hetzij politiek (Praag), hetzij veeleer uit aversie tegen „de Russen" (Honga rije). If ijkt hij naar Azië, dan heeft hij nog veel minder reden tot glim lachen. Het Franse blad Le Monde, altijd prima ingelicht over Oosteuro- pese kwesties, schreef onlangs dat voor de leidende Russen nu China vijand nummer één is in plaats van de Verenigde Staten en al vorig jaar stelde het Russische tijdschrift Kom- munist dat er een „stilzwijgend non agressiepakt tussen Washington en Peking" zou zijn waaruit nu, vol gens Le Monde, „toenemende toena dering tussen Amerika en China" zou volgen. En de Russische Literatuma Gaze- ta schreef zelfs al dat het daarbij „niet gaat om een vreedzame coëxis tentie tussen Amerika en China, die twee tegen Rusland". Het Is geen wonder dat de Russi sche hulp aan Hanoi, Lagos etc. de laatste tijd toeneemt... U ijken de Russen over hun Costeu- ropese (ex)-satellieten heen naar West-Europa dan zien zij zonder meer een vijandige wereld. De „dooi" die tot de inval in Tsjecho- Slowakije aardig was voortgeschre den, is afgelopen. Het is duidelijk dat met name de Amerikanen Rus land niet verder van zich willen ver vreemden (ook Nixon wil dat niet). De Izvestia merkte daar zuur over op, dat dit alleen maar is omdat Amerika zijn postitie in Azië wil versterken... Dat (van West-Europa gesproken) de angst voor een Westduits revan- chlsme bij de Russen héél diep zit is bekend en ook al ziet men in het Westen geen werkelijke aanleiding tot die angst, er worden in dat Wes ten maatregelen, genoeg genomen die, al zijn ze niet zo bedoeld, door de in dit opzicht monomane Russen als versterking van dat revanchisme worden uitgelegd. Kijken de machtshebbers in het Kremlin naar de communistische partijen in de .kapitalistische" lan den dan kunnen zij slechts constate ren, dat zij hun vriendenkring na en door „Praag" zeer veel kleiner heb ben gemaakt. \7"ele waaronder grote als de Ita- liaanse, de grootste in Europa zijn koudweg tégen Moskou, en zijn zelfs sinds „Praag" meer bereid dan voorheen om in eigen land met n 1 et - communist isc h e partijen samen te werken. Kijken die machthebbers in het Kremlin naar Latijns-Amerika dan zien zij daar wél een verspeiding van het „castrisme", maar nauwe lijks van het moscovitisch commu nisme en met Castro komen zij gaandeweg stroever tot zaken. In Afrika zijn hun pogingen om vaste voet te krijgen goeddeels mis lukt, omdat zij er niet werden gezien als primair als verkondigers van een nieuwe sociaal-economische heils- tische blanken wat zij dan ook boodschap, maar als neo-kolonialis- zijn... Machtshebbers wier macht in ei gen huis zo wordt aangevochten en wier invloed „buitenshuis" zozeer is getaand, kunnen het is psycholo gisch zeer verklaarbaar moeilijk anders reageren dan door verhèrding en hun systeem. Slechts zelfbewustzijn, vertrouwen op eigen innerlijke kracht geeft re geringen rust om democratisch te zijn, om een oppositie toe te staan, om decentralisatie van macht na te streven. Het neo-stalinisme kunnen wij niet anders zien dan als een be wijs van zwakheid van het Kremlin. Het is daarbij wel duidelijk, dat er thans niet zoiets is als een „gesloten blok van machthebbers" aan de Rus sische top. De strijd tussen de voorstanders van de „harde lijn" en de vrijzinni gen, tussen de centralisten en de voorstanders van decentralisatie, tussen in wezen fascistisch-denkende persoonsverheerlijkere en de liber- tijnser communisten is nog lang niet uitgestreden. Naar het oordeel van vele kreirtli- nologen wordt die strijd de laatste tijd zelfs steeds openlijker gevoerd. nderdaad: citaten uit allerlei Rus sische bladen liegen er vaak niet om. Tegenover stalinistische uitla tingen waarvan we er al verschei dene hebben geciteerd staan er niet minder die een heel andere toon doen horen. Partinaja Zjizn (Partij leven) pleitte er onlangs voor, dat de volledige macht in Rusland zou gaan naar het centrale comité van de partij dat, naar Lenins woord, „het orkest moet dirigeren". Het blad schreef: „De partijleider iniet de persoonlijke heerser, het centralisme is geen absolute waar heid". En in Komsomolskaja Prav da, het blad van de jeugdorganisa tie, werd een artikel herdrukt van een politicus uit de jaren twintig, Tsjitserin, waarin deze beschreef hoe Lenin „altijd door overleg en overreding de meerderheid achter zich poogde te krijgen en niet door zijn wil op te leggen". TPegenover vele rabiaat neo-stali- nistisohe uitlatingen in bladen als Pravda en Rode Ster vooral (dat laatste is het militaire blad; als vele militairen zijn ook de Rus sische geporteerd voor de verticale organisatie en de sterke man) staan reeksen van deze, die het duidelijk maken dat er een fel debat gaande is. Een debat waarbij het werk van Sacharof volgens alle deskundigen een grote rol speelt al wordt het dan nooit genoemd. Een debat dat afgezien van de politieke implicaties in essentie niet slechts Russisch is, maar menselijk want overal zijn de mensen te verdelen in cen tralisten en decentralisten, in havi ken en duiven, in dogmatici en prag matici... In Rusland gaat het er bepaald niet om, Stalin te rehabiliteren, ook al wordt hij door de neo-stalindsten weer hoog geprezen; in de recente memoires van maarschalk Rokossof- ski bijv. en van de vliegtuigbouwer Jakolof. Dat is middel geen doel. A ls men heel dat panorama oven- ziet, is het dan ooi: mogelijk con clusies te trekken? In een slotbe schouwing zullen we het proberen. UTRECHT In de eerste twee maanden van dit jaar is de waarde van de uitvoer van produkten van de pluimveehouderij ten opzichte van vo rig jaar met 26.2 procent gestegen tot ruim f 112,7 miljoen. Deze toeneming is toe te schrijven aan een gestegen export van geslacht gevogelte, van eieren van eiproduk- ten. De uitvoer van geslacht gevogelte had een waarde van f 67,2 miljoen. Die van eieren van f 26,4 miljoen, ver geleken met resp. f 55,3 en f 19,7 mil joen vorig jaar. De invoer van produkten van de pluimveehouderij had in de eerste twee maanden een waarde van f 4.5 mil joen vergeleken met f 5,18 miljoen in 1968. Eiprodukten maakten het leeuwedeel van deze invoer uit, namelijk f 2,3 miljoen (vorig jaar f 1,5 miljoen). De ze worden ingevoerd in het kader van de veredeling, dat wil zeggen dat ze na bewerking weer worden uitgevoerd, als regel naar derde landen. De invoer van eieren liep terug van 31.7 tot 13.8 mil joen stuks. Boekbesprekng. In de serie „Amstel Literaire vier- kanten" is opnieuw een opmerke lijk boek verschenen. De literaire vierkanten (het z(jn overigens smalle langwerpige pockets) z(jn een voor treffelijke uitgave van de uitgevers maatschappij L. J. Veen N.V. te Am sterdam, die helr mee zeer terecht by kenners een grote vermaardheid heeft gekregen. De serie specialiseert zich min of meer in uitgaven van een hoog li terair niveau. Er zijn veel buiten landse klassieke schrijvers in opge nomen, die vaak ten onrechte de naam hebben „moeilijke" schrij vers te zijn. Onlangs is verschenen „Drie jon ge vrouwen" van Stendhal, drie korte novellen uit het belangrijkste werk van de schrijver, getiteld „De L'amour". Stendhal is het pseudoniem van de Fransman Marie Henri Beyle, geboren in Grenoble. Hij leefde in de eerste helft van de vorige eeuw. Hij was officier en militair ad ministrateur en heeft de Napoleon tische krijgstochten meegemaakt. In de novelles „Ernestine", „Mi na van Vanghel" en .Vainina Vaninl' geeft Stendhal in een drietal poëti sche verhalen een beeld van een romantische liefde, die eigenlijk platonisch is, maar die door ge brek aan nuchterheid tragisch af loopt Daarmee probeert Stendhal zich los te maken van zijn eigen te leurgestelde liefde. Hij legt in die verhalen een groot deel van zijn jeugdherinneringen en -dromen en doet dat in een stijl, die aansluit bij de sprookjesachtige sfeer. Een soortgelijke sfeer treft men ook aan in de Middeleeuwse verha len als „Floris ende Blancefleur". Stendhal schrijft een zeer poëtisch proza. Zijn verhalen zijn net lief desgedichten, al ontbreekt het rijm, maar rijm is gelukkig ook niet belangrijk voor poëzie. Daarmee bereikt hij een verster king van die hunkering naar voor bij geluk, die aan de novelles een extra dimensie geeft van zuiver heid en oprechtheid. Want oprecht heid en eerlijkheid naast een over gevoelige natuur zijn van Stendhal de karakteristieke eigenschappen, die zijn proza zo opmerkelijk boei end maken. Daarbij komt zijn lich te ironie, waardoor zijn verhalen nergens overdadig of overdreven aandoen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9