Vlag in top bij R.W.Z. Renswoude wil percelen nu onteigenen Scholen vragen om geld Gemeentelijke leges aan verhoging toe Gemeenschappelijke dienst Geref. Kerk en „Sola Fide" gaat niet door VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. NCVB actief in april HOEDEN Feestavond NBP in Scherpenzeel MARKTEN VEEMARKT UTRECHT Diavertoning voor NVV- vrouwenbond cAUeS.. «'/dWKRD 0 P E L CHEVROLET B. EN W. RENSWOUDE Vermakelijk heidsbelasting kan soepeler Tolhuis wordt verkocht HORLOGERIE i VAN MANEN Gezag Kerk in Israël Nieuw bestuur Kerk en recreatie Restauratie Vergadering Folder Samen een Statenvertaling Voorzitter Jeugddienst Niet te licht Schuldvrij Psalmberijming maar te zwaar VRIJDAG 28 MAART 1969 VAM WOUT BLAUWKOUS Leuke sportieve modellen BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL Permanent FORD-show in showroom TUINHOBBY V.A.B. KIRPESTEIN Huwelijk V oor uit WMF f SOLA elite KELTUM 1 Sen verbolgen notabel speelde me de ze week een blaadje in de vingers, dat ietwat afweek van de gebruikelij ke clubbladen en jeugdperiodieken, die in onze gemeente in een ononder broken stroom van de stencilmachi nes komen. Het was het eerste exemplaar van een geschriftje, zoals er op landelijk ni veau zoveel verschijnen en weer ver dwijnen. Uitgegeven door een paar half volwassen mensen, die waar schijnlijk menen dat onze gemeente groot genoeg is geworden om zoiets te doen. Er moet maar eens stevig op de tenen getrapt worden en heftig tegen de schenen geschopt. De inhoud is bij mij niet zo hard aan gekomen als de vooraanstaande per soon, die het mij, als was het een soort uitwerpsel, toestak, deed voor komen. Vergis ik me niet, dan kun je je voor twee gulden en een kwartje per kwar taal op het ding abonneren en dat is tegen die prijs dan alleen maar mo gelijk omdat een aantal adverteerders die misschien bij de redactie wel helemaal in de verkeerde hoek zit ten voor het grootste deel het stuk je spuiwerk mogelijk maken. Het is onder de titel „perfume garden" onder het volk gebracht. Waarom het nodig is om hiervoor over onze lands grenzen heen te grijpen is me al niet recht duidelijk. Ik vind het eerder een verzwakking van het ding. „Hou je bij je moerstaal" is mijn advies in dergelijke zaken. Aangezien ik op 12-jarige leeftijd al achter m'n vader aankloste om hand- langerswerkzaamheden op de fabriek op te knappen ben ik zelf niet bij machte om de vertaling van de titel te leveren. De jeugdige redactie zal daar niet rouwig om zijn, want het leek mij niet in de eerste plaats voor iemand van mijn generatie bestemd. Uit nieuwsgierigheid heb ik de hulp toch ingeroepen van de oudste van on ze Klazien die me zonder hulpmidde len in vorm van woordenboeken dui delijk maakte, dat een dergelijke ti tel voor verschillende uitleg in aan merking komt. Letterlijk zou het be tekenen: geparfumeerde tuin, „maar", voegde m'n kleinzoon kennelijk meer ingevoerd in dit soort zaken er aan toe, „er kan wat anders achter ste ken. zo'n titel is vaak een parodie op de inhoud en ze kunnen er best mee bedoelen „iets waar een luchtje aan zit, of zo". Ik kan niet best in 'n dergelijke gedach- tengang komen, want ais je iets recht op de mensheid af wil smijten, begin dan met een klare en duidelij ke herkenning. Ik had er eenvoudig weg „stinkdingetje" of bijvoorbeeld „luchtveromtreiniger" van gemaakt. Ik geef toe, dat het niet handig ge weest zou zijn, met het oog op het bijeengaren van de onmisbare ad verteerders, die ik heb ze nog meer nageplozen dan de inhoud hier te goeder naam en faam bekend staan. De andere helft van de inhoud was me beslist geen twee gulden vijf en twin tig in de drie maanden waard, want ik ben evenals de redactie ook tegen politiemannen die me terecht of ten onrechte een bon aansmeren. Dat is een menselijke trek, die in al le leeftijdsklassen voorkomt. Ook houd ik er niet van dat ik onnodig word geschaduwd door de binnen landse veiligheidsdienst en driftkik kers vraag ik noodt op de borrel, even min als gifkikkers die waarschijnlijk werden bedoeld. Gesignaleerd werd verder, dat de jeugd raad die vorig jaar zo onstuimig van start is gegaan om wat ouwe kop pen in de krant te krijgen daarna waarschijnlijk uiteen is gevallen om als privé-personen maar weer naar de televisie te gaan zitten kijken. Dat laatste veronderstel ik maar, hoewel het feit op zich steekhoudend is. Vervolgens schrijven de geparfumeer de hoveniers, dat er zo nodig in de Hoofdstraat weer een nieuwe textiel winkel moest komen, terwijl men zo prinsheerlijk deze ruimte voor de jeugd had kunnen bestemmen. Ook een waarheid als een ongeparfumeer de koe, maar vecht eens op een stuk of zes velletjes papier tegen de econo mische instelling van onze mensheid. Haast zou ik zeggen tot de redactie: wacht nog 'es een paar jaar en je krijgt ook de kans om stevige win sten te maken op onder- en boven goed en we zullen elkaar nog 'es na der spreken. Wordt er echt niks voor de jeugd ge daan? vraag ik me in gemoede af. Of verpest dezelfde jeugd meer wat met pijn en moeite al of niet met me dewerking van ouwe knarren is op gebouwd? Het is toch wel een veeg teken, dat in een goed jaar drie in stuiven noodgedwongen dichtgegooid moesten worden omdat er geen hou den meer aan was. Nee, het zijn beslist niet alle tuintjes die door de jeugd met parfum wor den besprenkeld.... Wout Blauwkous VEENENDAAL Gisteren werd een mijlpaal bereikt bij de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Slaperdijk. Met een van de drie zoge naamde slipgistingstanks werd het hoogste punt bereikt en dat was voor het personeel dat voor de realisering van dit miljoenenproject Ls ingezet, aan leiding de nationale driekleur in top te hijsen. De vreugde over het bereiken van dit stadium bij het personeel werd gedeeld door de opdrachtgever in casu de gemeente Veenendaal, die een enveloppe met inhoud aan het per soneel uitdeelde. De drie slipgistingstanks, die als onderdeel van het gehele project visueel het beste uit de verf komen krijgen een hoogte van 19 meter boven N.A.P. Het maaiveld ter plaatse is 6 meter boven N.A.P. Samen kunnen de drie tanks vijfduizend kubieke meter water bevatten. Het water blijft enige tijd in deze tanks opgeslagen teneinde een gistingsproces te laten plaatsvinden, dat ener zijds zorgt voor een goede temperatuur van 32 graden Celsius en anderzijds ten doel heeft het water zijn infectueuze aard te laten verliezen waardoor het de eigenschap krijgt dat slib en water gemakkelijker kunnen worden geschei den. Ook is men op het terrein aan de Slaperdijk thans bezig met het aanleggen van een ingewikkeld buizennet dat de verbinding vormt tussen tanks, vloei- velden en reusachtige vergaarbakken om te zijner tijd het Veenendaalse af valwater als schoon water op het Valleikanaal te kunnen lozen. ADVERTENTIE Onze collectie hoeden houdt rekening met jong en oud. maar ook de klassieke hoed ztfn w(J niet ver geten o.a. de merken BORSALINO STETSON FLÊCHfe Goed van Van der Zee gaat langer mee SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield donder dagavond de jaarlijkse feestavond in Filalethes. Wegens ziekte van verschil lende leden was men verplicht ge weest deze avond een week uit te stel len. Toch was het nog niet mogelijk om het zangkoortje volledig te doen optre den. In haar openingswoord moest de pre sidente, nadat zij haar grote vreugde had uitgesproken over de zeer grote opkomst, een groot aantal afgevaardig den welkom heetten van bevriende vereniging uit de omliggende plaatsen en Scherpenzeel, alsmede de vertegen woordiger van het gemeentebestuur, de heer B. v. d. Brink. De opvoering van de dolle klucht „Knoedeltje" 'n spel in drie bedrijven geschreven door Arie van der Lucht, viel goed in de smaak bij het publiek. De regie en grime was in handen van Jok. van Vugt uit Zeist. Coöp. Veluwse Eicrveiling Barneveld. Aanvoer 778.448 stuks, steming vlug. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren 52/53 gram 13,85—14,48; 56/57 g 15,32— 16,14; 60/61 g 15,86—17,14; 64/65 g 16,4017,51. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 540.950 stuks, stemming vlug. 52/53 g 14,84—15,26; 57/58 g 16,46—16,96; 62/63 g 17,40>17,91; 66/67 g 18,03—18,34. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks, handel zeer vlug. 50/58 g 15,0017,25, kg-prijs 3,002,9759/66 g 17,40—18,50, kg-prijs 2,95—2,80. Pluimveemarkt Barneveld, 26 maart. (Prijzen in guldens per kg.) Aanvoer ca. 10.000 stuks, handel vlot; slachtkip- pen 1,30-1,75; slachtkuikens 1,701,80. Geboren: Anthonie Hendrikus zv E. de Bruin en W. Boers, Mark Cornelis zv C. Nederlof en H. J. Inkenhaag. Getrouwd: G. van Zoest en M. J. A. van der Klift (Ede), A. A. Kleinveld en H. C. Osnabrugge (Woudenberg). Overleden: Christina van de Lagemaat e.v. J. Da velaar, 77 jaar. RENSWOUDE Slechts negen van van de dertig grondeigenaren wie de gemeente Renswoude heeft verzocht hun grond in het bestemmingsplan „Noord" aan haar af te staan, hebben positief gereageerd. Daarom willen B. en W. nu de toestemming van de ge meenteraad voor de onteigening van de overige eenentwintig percelen. In een brief die het college in januari aan de betrokkenen stuurde werd voor gesteld de prijs van de grond te laten vaststellen door een taxatiecommissie van onafhankelijke deskundigen, van wie er één benoemd zal worden door de grondeigenaar, en één door de ge meente. Op de achtergrond zou dan 'n door de Kamer van Koophandel te be noemen super-arbiter wachten, om een oordeel te vellen, zodra zou blijken dat de vaststelling van de prijs al te grote moeilijkheden zou opleveren. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft de raad meegedeeld, dat Renswoude op het ogenblik geen grond beschikbaar heeft voor de con tinuering van de woningbouw. Het plan bestaat het voornemen tot onteigening op een later tijdstip ter inzage te leg gen, zodat de betrokkenen hun bezwa ren kunnen indienen. Daarna moet de gemeenteraad een de finitief besluit nemen, dat echter Ko ninklijke goedkeuring nodig heeft. De grondeigenaren die de gemeente heb ben laten weten, wel bereid te zijn hun eigendom onder eerder genoemde voor waarden te verkopen, zullen zo spoe dig mogelijk door de gemeente wor den benaderd, om de zaken af te slui ten. Totale aanvoer 4526. Runderen 1170; vette kalveren 26; graskalveren 109; nuchtere kalveren 1487; schapen 354; lammeren 51; varkens boven 100 kg 304; varkens beneden 100 kg 42; biggen 964; bokken en geiten 19. PRIJZEN (in guldens): melk- en kalfkoeien 1160-1475; kalfvaarzen 975- 1320; vare koeien 875-1075; pinken 725- 875; stieren 1050-1300; graskalveren 375-675; nuchtere kalveren 40-80; fok- kalveren 110-350; schapen 95-155; lam meren 100-205; drachtige varkens 450- 650; lopers 110-135; biggen 85-100; bok ken en geiten 8-68; vette koeien eerste kwaliteit per kg gesl. gew. 5,00-5,20; vette koeien 2e kwal., per kg gesl. gew. 4,70-4,90; vette koeien 3e kwal. per kg gesl. gew. 4,30-4,60; vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 3,80-4,00; vette kalveren 2e kwal., per kg lev. gew. 3,70-3,80; vette kalveren 3e kwal. per kg lev. gew. 3,20-3,60; nuchtere kalve ren per kg lev. gew. 1,45-1,85; zware vette varkens per kg lev. gew. 2,50- 2,55; zouters per kg lev. gew. 2,65-2,70; slachtzeugen per kg lev. gew. 2,10-2,20; jonge slachtzeugen per kg lev. gew. 2,20-2,30. OVERZICHT (resp. handel en prij zen): melk- en kalfkoeien: redelijk - hoger; vette koeien: vlot - ruim prijsh.; vare koeien: redelijk - iets hoger; vette kalveren: rustig - prijsh.; graskalveren: kalm - even hoger; nuchtere kalveren: willig - prijsh.:fokkalveren: willig - even hoger; schapen: willig - hoger; lammeren: idem; varkens: traag - niet geheel prijsh.; biggen: idem. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Vëenendaal Telefoon (08385)12244 SCHERPENZEEL Woensdag avond houdt de vrouwenbond van het NVV de maandelijkse vergadering in het verenigingsgebouw aan de Molen weg. Naast de gewone huihoduliejs weg. Naast de gewone huishoudelijke zaken zal de oud burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, een aantal dia's verto nen. Een groot aantal dia's heeft be trekking op de door hem gemaakte reizen in het buitenland. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van de Ned. Chr. Vrou wenbond houdt haar maandelijkse ver gadering op donderdag 3 april. Spre ker voor deze avond is ds. Willems uit Zeist met als onderwerp „Gekooide Vogels". Doordat men deze vergade ring een week heeft moeten uitstellen zullen er in april twee vergaderingen plaats hebben. Op donderdagavond 24 april komen de afdelingen Maarn- Maarsbergen, Woudenberg en Rens woude op bezoek. Dan zal de heer B. Budding spreken over, de taak van de radio en televisie in de democratie. Beide avonden worden gehouden in Fi lalethes. Ook wil het bestuur weer een excursie organiseren en wel op woens dag 2 april. Vertrek vanaf het plein 1940 om half een en men hoopt terug te zijn om 6 uur. Het doel van de reis is wijnhandel en likeurstokerij J. W. Sieb rand te Kampen. Men kan zich opgeven tot uiterlijk 27 maart. ADVERTENTIE VOOR UW ^tweReNspeciMUMrim BEATRIX5TH. 74 76 SHOWROOMS 78 80 TEL.I296S VEENENDAPL RENSWOUDE De gemeenteraad van Renswoude gaat maandag beslissen over de bijdragen die de gemeente gaat ge ven aan het onderwijs. B. en W. advi seren de gevraagde sommen te verstrek ken. Voor de school met de Bijbel te Rens woude is een bijdrage gevraagd voor het aanschaffen van nieuwe leerlingen sets, waarbij de overweging geldt dat de nu in gebruik zijnde banken niet be vorderlijk zijn voor de natuurlijke li chaamshouding van de leerlingen. De nieuwe sets zijn bestemd voor de klas sen 2 tot en met 5. De eerste en zesde klas kregen al eerder nieuwe meubels. B. en W. stellen voor een krediet van f 11.000,- ter beschikking te stellen. In de aan de raad gerichte stukken vraagt de Vereniging tot Stichting en Instand houding van een school met de Bijbel voor gewoon lager onderwijs voorts om een verhoging van het bedrag dat de gemeente bijdraagt van f 85,- per leerling tot f 95,-. Het betreft hier de school aan de Oude Holleweg. Voor de afdeling kleuteronderwijs wordt even eens verzocht om geld, in de vorm van een voorschot, dat in totaal bijna zes duizend gulden bedraagt. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE RENSWOUDE De gemeentelijke leges van Renswoude zijn aan een verho ging toe. Sinds 1952 gelden nu al dezelfde tarieven, en ook de aan het publiek berekende kosten, die zjjn verbonden aan het inschakelen van ambte naren van de burgerlijke stand, xjjn in zeventien jaar niet veranderd. Burge meester en wethouders zijn van mening dat een betere verhouding moet ontstaan tussen deze tarieven en de diensten die de gemeente verleent. De gemeenteraad zal op 31 maart moe ten beslissen over deze geldzaken, die zoals uit de aan hem gerichte stukken blijkt, voor het publiek be halve onaangenaame, ook nog wat prettiger gevolgen kunnen hebben. B. en W. hebben namelijk ook voor gesteld af te zien van de inkomsten uit de vermakelijkhedenbelasting, die nu nog moeten worden opge bracht door de verenigingen die in de gemeente Renswoude zijn geves tigd. Dat bedrag beloopt zevenhon derd gulden per jaar, en in het voor stel tot de verhoging van de leges is rekening gehouden met deze inkom stenderving. Ze zal worden teniet gedaan door de grotere hoeveelheid geld die de gemeente zal ontvangen wanneer de kosten voor het publiek zijn opgevoerd. Als de plannen van B. en W. door gaan zullen de inkomsten uit de ver makelijkhedenbelasting overigens nog verder dalen dan de genoemde zeven honderd gulden. Het college stelt voor dat de belasting die wordt geheven van manifestaties waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan een liefda dig doel „of tot bevordering van het al gemeen belang", zal worden terugbe taald. In de stukken wordt een voorbeeld genoemd: „Hierdoor wordt voorkomen dat voor een film, waarvan de op brengst geheel is bestemd voor bij voorbeeld de Nederlandse Blindenbond, belasting moet worden betaald". De gemeentelijke leges zijn voor het laatst vastgesteld op 14 oktober 1952, en het is duidelijk dat de tarieven nu bepaald niet meer in overeenstemming zijn met de kosten die de gemeente moet maken. Zo staat in de huidige verordening nog dat voor de assisten tie door een ambtenaar vijfendertig cent per half uur in rekening wordt gebracht. Voorgesteld wordt dit bedrag te verhogen tot één gulden per kwar tier. Voorts moeten de rechten voor de burgerlijke stand en huwelijksvoltrek kingen worden aangepast aan de daar aan verbonden kosten, waarbij wordt opgemerkt, dat de kosten voor een hu welijksvoltrekking op zaterdag, zondag of op een feestdag extra moeten worden verhoogd, in verband met de extra voorzieningen die moeten worden ge troffen. De prijs van deze daadwerke lijke echtverbintenis zal volgens B. en W. moeten komen op tweehonderd gul den. Enkele voorbeelden van de kosten, zoals die zullen zijn na de invoering van de „Legesverordening 1969": Voor bedrukte stukken per bladzijde of ge deelte daarvan, f 1,-; vergunningen over het algemeen f 1,-; een ventver gunning voor de duur van een jaar f 15,-; voor het aanvragen van een buitenlands paspoort f 1,50; voor een grote visakte f 1,- De voorgestelde bedragen zijn in ver houding tot die welke in andere ge meenten worden gevraagd zeker niet te hoog. Bovendien moet de praktisch ge lijktijdig in te voeren versoepeling van de heffing van vermakelijkhedenbelas ting in één adem hiermee worden ge noemd. Met dit laatste loopt de ge meente Renswoude vooruit op een wets wijziging, volgens welke het plaatselijk belastinggebied zal worden uitgebreid. RENSWOUDE Het Tolhuis van Renswoude aan de Barneveldsestraat wordt verkocht Per advertentie heeft de gemeente de woning te koop aange boden en de hoogste inschrijver, bleek de heer E. J. Bos te Ederveen te zijn, die inschreef voor de som van f 16.700,-. B. en W. stellen de raad voor het Tol huis aan hem te verkopen. ADVERTENTIE pief! f en siaal Plee! en staal ■f.) HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL ling van functies houdt verband met het bedanken door dr. J. L. P. Brants te Goes, die vijftien jaar lang voorzitter is geweest. Er komt geen gemeenschappelijke dienst van de gereformeerde kerk te Veenendaal en de hervormde gemeente „Sola Fide". Als datum voor deze dienst was aangehouden zondag 30 maart a.s. De gereformeerde kerkeraad had aanvankelijk zijn fiat gegeven voor het houden van deze dienst, maar na aandrang uit de gemeente heeft de kerkeraad zjjn beslissing herzien. Op een conferentie van de gere formeerde gezindte op 23 en 24 april a.s. op Woudschoten te Zeist met als thema „Het gezag van de Bijbel in het dagelijks leven" zal o.a. refere ren ds. J. Overduin, geref. emeritus predikant te Veenendaal. Maandag a.s. spreekt op uitnodi ging der Open-Deur-groep te Vee nendaal ds. Grolle te Utrecht over „Kerk in Israël". De bijeenkomst wordt gehouden in de kleine zaal van het verenigingsgebouw „Sola Fi de". De Open-Deur-groep te Veenendaal heeft een nieuw bestuur gekozen- Het bestaat uit: de heer L. F. Twilt, voorzitter, de heer H. van Haaf ten, vice-voorzitter, mej. H. E. Vink, se cretaresse, mevr. S. van der Heiden, penningmeesteres en mej. G. Zwolsman, tweede secretaresse. Voor het campingwerk, dat ook deze zomer weer op de camping „De Thymse Berg" te Rh en en wordt gehouden, hebben zich twaalf jonge ren uit de omgeving aangemeld. De hervormde kerk te Renswoude zal worden gerestaureerd. Muren en hout zijn door vocht e.d. aangetast en de goten en leien moeten worden vernieuwd. Het zal van de offervaar digheid van de gemeente afhangen, wanneer met de restauratie kan worden gebonnen. In de Pnielkerk te Veenendaal zal op 15 april een distrctsvergadering worden gehouden van de chr. geref. mannenverenigingen te Veenendaal, Bennek om en Ede. De Veenendaalse predikant ds. J. Brons zal spreken over de beteke nis van het genadeverbond de pre diking". Volgens een bericht in het orgaan van „Sola Fide" ls er in de gerefor meerde kerk een groep verontrusten die zonder meer tegen samenwer king met Sola Fide is, terwijl daar naast 'n aantal geïsoleerden nog niet aan die samenwerking toe is. Mogelijk, aldus nog steeds het be richt in het Sola Fide-orgaan, heeft de gereformeerde kerkeraad ook gefaald in de voorlichting. De kerkeraad van de hervormde gemeente „Sola Fide" was zeer te leurgesteld over het herziene besluit, met alle begrip voor de moeilijkhe den. Bovendien was men van die zijde verontrust over de resterende samenwerking. Men vraagt zich af of in dit opzicht ook besluiten wor den teruggenomen of genegeerd. En kele recente storingen bij de jeugd- contacten worden in ieder geval niet hoopgevend genoemd. Reeds eerder berichtten wij, dat de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Veenendaal besloot niet in te gaan op een ver zoek van de hervormde buitengewo ne wijkgemeente in wording „Sola Fide" om gezamenlijk via een fol der de nieuw-ingekomenen te ver welkomen. Van de kant van „Sola Fide" wordt op dit besluit het volgende commen taar gegeven: „De oecumene is in Veenendaal kennelijk een wensdroom van enkelen, die zich in gemoede afvragen: Wie, die tegen samenbun- deling van krachten is, komt er met zinnige argumenten. Er worden te veel kreten geslaakt als „Zij zijn vrijzinnig". Leeft in ons volk van individualisten misschien onuitge sproken wens: Ieder zijn eigen Kerk? Onder de titel „Samen een" wordt door en voor de gereformeerden die in het Prins Willem-Alexander-park te Veenendaal wonen een contact blaadje uitgegeven. Het zal al thans de eerste tijd wat onregel matig, maar gratis verschijnen. De bedoeling van het contactor gaan is, dat er binding komt tussen de gereformeerde flatbewoners on derling. Het is helemaal niet de be doeling om het officiële orgaan van de gereformeerde kerk te Veenen daal „Kerknieuws" te beconcurreren. Men beveelt het zelfs aan. In het blaadje is een adreslijst op genomen, terwijl verder de nieuwin- gekomen gereformeerden worden verwelkomd. Hoewel men bezwaren had tegen een verouderde taal, heeft het hoofd bestuur van de gereformeerde bond in de Ned. herv. kerk zich toch uit gesproken voor gebruik van de Sta tenvertaling. Het ziet deze vertaling als een waarlijk gereformeerde en de klassieke, monumentale en ge spierde taal zijn daar niet vreemd aan. De nieuwe vertaling kan wor den gebruikt als een eerste commen taar op de Statenvertaling. Tot voorzitter van de landelijke bond voor gereformeerde jeugdorga nisaties is benoemd drs. Jol, leraar aan het Christelijk Lyceum te Vee nendaal en tot voor kort hier woon achtig. Thans woont drs. Jol te Doorn. Drs. Jol die penningmeester van de bond was zal in die functie worden opgevolgd door de heer H. Vaartjes te Amerongen. Deze wisse- De provinciale jeugdwerkleider, de heer I. Kandel, zal voorgaan tijdens de jeugddienst die zondag a.s. in de hervormde kerk te Amerongen wordt gehouden. De dienst begint half zeven. Het orgel in de hervormde kerk te Ederveen is schuldvrij. Vanaf 1951 heeft men met een voor dit doel in gesteld fonds en diverse acties het respectabele bedrag van 38.500 gul den bijeengebracht. Inmiddels heeft men een nieuw fonds geopend voor vernieuwing en uitbreiding van de inventaris van het verenigingsge bouw. Gestart wordt met een saldo van bijna 1000 gulden. Hoewel de kerkeraad van de her vormde gemeente te Rh enen heeft besloten met ingang van 1 januari van dit jaar de nieuwe psalmberij ming in te voeren zijn er verschil lende predikanten die 'n vacature- beurt vervullen die zich bij de oude berijming houden. De kerkeraad heef wel de predikanten van de ring per brief verzocht uit de nieuwe berij ming te laten ringen. Volgens de kerkeraad gaan deze predikanten hoe teleurstelled mis schien ook voor de gemeenteleden niet buiten hun psalmboekje. Kerk- drdelijk wordt de orde van dienst vastgesteld door de dienstdoende pre dikant na overleg met de kerkeraad, hetgeen betekent dat de predikant bepaald door de dienstdoende pre- nieuwe berijming zal worden gezon gen. De kerkeraad wijst de gemeente er op dat rij zich dienovereenkom stig dient te gedragen. Ds. J. C. van Ravenswaay, chr. geref. predikant te Arnhem, heeft ge reageerd op het bericht dat vorige week in „Kijk op de Kerk" ver scheen onder het opschrift „Te licht". Hij voelt zich gegriefd door de teneur van dit verhaal. Letterlijk schrijft de predikant naar aanleiding van het feit, dat door een aantal christelijk gerefor meerden om het stichten van een tweede spreekplaats is verzocht: „Het station, dat in Arnhem naast de chr. geref. kerk door de gemeen te Doesburg in samenwerking met een door de classis Apeldoorn be noemde commissie werd gesticht heeft geen recht van bestaan, om dat deze stichting indruist tegen de leer van de Heilige Schrift en tegen de artikelen van de kerkordening, met name artikel 15, dat bepaalt dat een tweede gemeente in eenzelfde plaats alleen tot stand kan komen door medewerking van de moeder gemeente. Wat het „te licht" be treft moet ik mededelen, aldus ds. Van Ravenswaay, dat ik juist door de lichten te zwaar werd bevonden en dat zij daarom de classis om een tweede spreekplaats verzochten waar predikanten konden optreden, die hun „lichtere kost" voorschotelden. Ik ben dus niet te licht maar door een bepaald gedeelte van de gemeen te te zwaar bevonden". Ds. Van Ravenswaay betreurt het betreffende bericht en het liefst zou hij met de schrijver van het oor spronkelijke artikel in contact ko men om door middel van een ge sprek deze gehele zaak te vereffe nen. Daarvoor stelde de predikant er prijs op dat zijn adres wordt ver meld: Lovinklaan 6, Arnhem. (Het eerste bericht werd ontleend aan „Kerknieuws". Red.)

De Vallei | 1969 | | pagina 3