Biafra en Rode Kruis in koude oorlog i „Rode hertogin gevangenis fijnste en koffie gezond KOFFIE f0 HUB BRAAT! Petras Doniinas opnieuw voor het gerecht SNOBISME VIERT NOG HOOGTIJ BIJ BRITTEN Amerikaans plan voor het Midden-Oosten Koningin Fabiola bijgewonden PROOST! VERHOEVEN'S Geprikkeldheid over en weer Kardinaal Mindszenty 77 jaar Na reparatie weer v lieg vaardig KEUKENS? Bezoekers waren plezierig verrast! Misstanden in psychiatrische ziekenhuizen in Engeland Ballingen: op Cuba raketten Bomaanslagen in Baskenland „Dodenrit** inet bus vol kinderen Webster terug op Anguilla Ondanks verbod toch demonstratie tegen nazi-kerkhof echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ BELGISCHE LEVER- PATIËNT OVERLEDEN WIJ HEBBEN HART VOOR UW ^AKANTIE Elk A.N.V.R. reisbureau zal het u graag bewijzen Correcties Toezicht DUBBELE GRAANGENEVER EEN BORREL ZONDER WEERGA WAARLIJK ENIG IN NEDERLAND N.P.D.-officier uit NAV O-commando -fife, JtV^i-a p-.jJ-1llfc.^»W.a- i'r'T inirr*' ni i n, nr- - if i ..i.'Vl' »MnUi.:,' VRIJDAG 28 MAART 1969 ADVERTENTIE Er werd koffie geserveerd van de beste bonen. Zo hoort het ook, denkt u. Maar daarmee z(jn we er nog niet. Het moet ook koffie zijn die elke gast zonder bezwaar kan drinken. En daarom ser veerde men Koffie Hag. De verkwikking van de ware koffie, maar vrij van cof- feïne en andere schadelijke stoffen. Spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Pittige, geurige Koffie Hag. Van de beste bonen... maar dan coffeïnevrij. Gastenkoffie BOEDAPEST Jozsef kardinaal Mindszenty, de primaat van Honga rije, viert vandaag als balling in de Amerikaanse ambassade zijn 77ste verjaardag. Kardinaal Mindszenty heeft op 4 no vember 1956, de dag waarop met Russische tanks een anti-communis tische opstand in Hongarije werd neergeslagen, een toevlucht in die ambassade gezocht. De laatste jaren heeft hij compromis sen waardoor hij Hongarije zou kun nen verlaten van de hand gewezen. In welingelichte kerkelijke kringen wordt thans vermoed, dat hij tot zijn sterven in het gebouw zal blijven. Volgens een woordvoerder voor de am bassade is de gezondheidstoestand van de kardinaal goed. Evenals in andere jaren zal Mindszen ty zijn verjaardag vieren in de kring van de 21 Amerikaanse diplomatieke ambtenaren, die de enigen zijn, die de kardinaal geregeld ziet. Hij mag geen contact hebben met zijn land genoten. Indien kardinaal Mindszenty de ambas sade verlaat, loopt hij het risico de rest te moeten uitzitten van een le- levenslange gevangenisstraf wegens „hoogverraad, spionage en zwarte markt handel". Hij werd in 1949 ver oordeeld en tijdens de opstand van 1956 weer vrijgelaten. Kardinaal Mindszenty wil dat de Hon gaarse regering hem onschuldig ver klaart. De regering is daartoe niet bereid, maar wil hem wel amnestie verlenen, mits hij het land verlaat. OEMOEAHIA (Biafra) Er is een tweede gevecht aan de gang in Biafra, een dagelijks gevecht tussen de regering en het Internationale Rode Kruis. Het ge schreeuw begint op het ogenblik, dat de vliegtuigen van het Rode Kruis de grond raken op het vliegveld Oeli: „schiet op. verdraaid, wat is er aan de hand met jullie, jongens? Hebben jullie wel hersens?" Het geschreeuw is afkomstig van een Europese ladingmeester van het Rode Kruis, die een gevecht levert tegen de Biafraanse arbeiders om de toestellen gelost te krijgen. De sfeer is dikwijls slecht, de ladingmeester schreeuwt, de Biafranen mokken, omdat zij geloven, dat zij slecht behandeld worden. Zij wachten dikwijls af, of zij sigaretten krijgen, alvorens met lossen te beginnen. Het vraagstuk bestaat alleen maar op officieel niveau. Het Biafraanse volk juicht vaak de mannen van het Ro de Kruis toe, als zij met levesmiddelen komen. Maar de Biafraanse minister van Voorlichting, Ifegwoe Eke, zegt, dat het internationale Rode Kruis een door en door politieke organisatie is, die een allesoverheersend doel heeft zich zelf in stand te houden en haar wereld image op te poetsen. Eke houdt vol, dat al het werk van Rode Kruis in Biafra in verband met dit feit wordt gedaan. De Biafraanse afkeer van het Inter nationale Rode Kruis schijnt voor een deel voort te komen uit zijn gebrek aan bereidheid, in vergelijking met an dere hulporganisaties zoals de Wereld raad van Kerken of Caritas, die de Biafraanse regering zelf de belangrij ke beslissingen laten nemen over dis tributiemethoden en politiek. GRIEVEN Het Rode Kruis aarzelt om te ant woorden op de Biafraanse verklarin gen, omdat het gelooft dat elke pole miek de houding van het wereldpubliek ten opzichte van schenkingen zou kun nen schaden. Maar individuele em ployés van het Rode Kruis hehben de andere zijde van de grieven laten ho ren. Zij zeggen, dat de Biafraanse rege ring nu douanerechten wil heffen van 10 procent op de hulpvoorraden die het Rode Kruis het land binnenbrengt. Dit zou men schandalig kunnen noemen, maar Biafra zegt dat het Rode Kruis aan Nigeria invoerrechten betaalt. Andere medewerkers van het Rode Kruis vertellen verhalen over steek penningen die gegeven worden aan re geringsautoriteiten van het tweede plan, tot dorpshoofden en plaatselijke beroemdheden toe. Zij worden meestal gegeven in de vorm van levensmidde len. Men schat dat hiermee 10 procent van de levensmiddelen weg gaan. 10 PROCENT Een man van het Rode Kruis die op de hoogte is van het transport vanaf het vliegveld heeft gezegd, dat nog 10 procent verdwijnt uit de vrachtauto- konvooien. En voor dc derde maal ver dwijnt 10 procent op de voedingsposten zelf. Dit kon niet zo maar vastgesteld worden maar tijdens een bezoek aan een markt, bleek daar melk te zijn van de soort die de hulporganisaties ver strekken. Er schijnt geen onmiddellijke hoop te zijn hierin verbetering te brengen. De toestand zal in de komende twee maan den bijzonder gespannen worden als de plaatselfjka voedseluitdeling tijdelijk krap komt te zitten als het regenseizoen begint. Bij tijden geven de regering en het Rode Kruis verschillende voorlichting aan het publiek. Een voorbeeld dat vaak aangehaald wordt door de Bia franen omdat het hen woedend maakt kwam verleden jaar herfst toen de Biaf raanse troepen terrein verloren. De regering raadde de dorpelingen aan het gebied van Oigwe te verlaten, een stad met een Rode Kruiscentrum. Het Rode Kruis deelde de'mensen mee dat het Rode Kruis hen zou beschermen in geval de Nigerianen de stad zouden veroveren. Veel Biafranen volgden de raad van het Rode Kruis op en bleven. Veel van hen en vier Europese leden ADVERTENTIE MADRID Hertogin Isabel van Me dina Sidonia, bijgenaamd „de rode hertogin", is donderdag opgesloten in de Madrileense vrouwengevangenis „Las Ventas", om er een straf van een jaar uit te zitten. De eenentwintigste 32 jaar oude her togin van Medina Sidonia, werd in no vember 1967 tot een jaar gevangenis straf en een boete van 10.000 peseta veroordeeld wegens het houden van een verboden betoging. Zij genoot voor lopige vrijheid, terwijl haar advocaat alles in het werk stelde om een nieuw proces te verkrijgen. Maar eind novem ber 1968 werd het vonnis van een jaar door het Spaanse hooggerechtshof be vestigd. De „rode hertogin" was veroordeeld omdat zij in januari 1967 een „mars naar Madrid" had georganiseerd van de inwoners van Palomares. Zij be weerde, dat deze mensen niet voldoen de schadeloos gesteld waren voor de schade, die zij hadden geleden doordat een jaar tevoren in de buurt van het dorp vier Amerikaanse H-bommen van elk 20 megaton terecht waren gekomen. De hertogin had een zeker aantal in woners van Palomares ervan over tuigd, dat de kernstralingen ernstige gevolgen voor hen zouden hebben. Overigens is het mogelijk, dat de her togin van Medina Sidonia slechts korte tijd in de gevangenis behoeft te blij ven. Men acht het waarschijnlijk, dat de Spaanse ministerraad heden tot be langrijke strafvermindering zal beslui ten ter gelegenheid van de „dertig ja ren vrede". Op dinsdag 1 april zal het dertig jaar geleden zijn, dat de Spaan se burgeroorlog eindigde. Als het te verwachten decreet kwijtschelding zal inhouden van alle straffen van een jaar of minder, zal de gevangenschap van de hertogin slechts tot enkele dagen beperkt blijven. BRUSSEL Een actiecomité, dat ageert tegen plannen voor een erekerk- hof van nazi-oostfrontstrijders in de Vlaamse gemeente Stekene, heeft be kendgemaakt, dat ondanks een demon stratieverbod zondag a.s. een tocht naar Stekene wordt georganiseerd. De burgemeester van Stekene heeft vorige week een demonstratieverbod uitgevaardigd. Zondag a.s. zal ook een samenscholingsverbod gelden en op de Rijkswacht zal een beroep worden ge daan om orde en rust te handhaven, zo werd toen bekendgemaakt. Het actiecomité maakte woensdag avond bekend, niet te kunnen begrijpen „waarom het grondwettelijke recht van vrije meningsuiting wordt ontzegd aan verenigingen die een louter vredelieven de herstelbetoging tegen de oprichting van het erepark voor oostfrontstrijders en de heropleving van het neo-nazismr in Vlaanderen wilden inrichten". Het comité roept demonstranten u. voor een autotoch' naar Stekene. dagmiddag, waar het een bloemenhul de wil brengen bij het monument van de gesneuvelden uit de beide wereld oorlogen. van het Rode Kruis werden doodgescho ten, toen de Nigerianen de stad binnen trokken. GEKWETST De Biafranen zijn van mening, dat het Rode Kruis bij andere gelegenheden weigerde snel te handelen, vanwege di plomatieke spitsvondigheid met betrek king tot wederzijdse hulp aan de Nige rianen. De Biafranen voelen zich vaak ook gekwetst en beschuldigen het Rode Kruis van ongevoeligheid. Een adver tentie van het Rode Kruis in Engeland in de kersttijd, was bijzonder kwetsend voor de Biafranen, omdat er in stond dat 2 miljoen Biafraanse kinderen voor februari zouden omkomen tenzij 2 mil joen pond bijeengebracht zou worden. Eke zei, dat het zetten van een prijs op het hoofd van een Biafraans kind. smakeloos is en dat het onjuist is en de mensen doet denken dat een of an der maandelijks betaalplan ingesteld kan worden om Biafraanse levers te redden. ADVERTENTIE BRUSSEL De 42-jarige Belg. die op 18 februari jl. een levertransplanta tie onderging in het academisch zie kenhuis te Leuven, is donderdagoch tend overleden. Vernomen wordt, dat zijn overlijden het gevolg is van een longontsteking. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR DORTMUND De staatloze veertig jarige Litouwer Petras Dominas, gewe zen hoofd van de beruchtste inbrekers benden in West-Duitsland, heeft don derdag voor een rechtbank in Dortmund hardnekkig tegengesproken, dat hij op 2 augustus 1964 in Lünern in Noord- rünland-VVestfalen de 70-jarige AI- brecht Höhmann en ztfn zestigjarige zus ter Lina doodgeschoten heeft. In het eerste proces tegen hem werd Dominas wegens talrijke overvallen op juwelierswinkels tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld, doch vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs van de hem ten laste gelegde moord op de Höhmans. He t Westduitse hooggerechtshof heeft evenwel de vrijspraak ongeldig ver klaard, na beroep in cassatie van 't O.M. Dominas heeft donderdag voor de Dortmundse rechtbank een nieuw alibi opgegeven. Hij zou de avond van de moord op de Höhmanns met Gerlinde Kreuzer, de dochter van de advocate Marianne Kreuzer een lid -van de Dominas-bende doorgebracht heb ben. Daarna was hij naar zijn gewe zen vriendin Betty Russ gereden en had daar de nacht doorgebracht. Pas de volgende dag had hij uit de krant van de moord op de Höhmanns verno men en zijn handlanger Helmut Balk van deze daad verdacht. De wapens van de bende had Balk destijds name- LONDEN De Britse regering heeft maatregelen aangekondigd ter verbetering van de toestanden in de psychiatrische inrichtingen. De minis ter van Sociale Zaken, Crossman, deed dit donderdag in het Lagerhuis, naar aanleiding van een officieel rapport over ernstige misstanden in een kli niek te Cardiff in Wales. Bij een on derzoek was gebleken, dat daar her haaldelijk patiënten door het perso neel werden mishandeld. Voorts bleek het tehuis veel te vol te zijn. terwijl mede daardoor de hygiënische toe stand veel te wensen overliet. lijk onder zijn berusting gehad en de ze na de moord op de Höhmanss weer aan Dominas overhandigd. Deskundigen hebben in het eerste Dominas-proces, nu twee jaar geleden, verklaard, dat de Höhmanns met het zelfde wapen doodgeschoten waren, waarmee een maand later bij de over val op een juwelierswinkel in Amster dam schoten waren gelost. MIAMI Op korte afstand van Ha vanna, de Cubaanse hoofdstad, staan raketten met atoomkop opgesteld die een middelbare reikwijdte hebben. Di1 heeft de Organisatie van Cubanen in ballingschap in Miami gisteren mee gedeeld. Ze had deze wetenschap van medstanders op Cuba. De raketten zouden zijn geplaatst door Russische deskundigen. BILBAO In zeven steden in Span- je's noordelijke Baskische provincies zijn volgens welingelichte kringen bom aanslagen gepleegd, voornamelijk op overheidsgebouwen. In. de meeste ge vallen was de schade gering, maar in Villarreal de Alava werd een groot ste nen monument voor de franco-gezinde slachtoffers uit de burgeroorlog opge blazen. In Guernica, deze stad werd in de burgeroolog door Duitse piloten-in dienst van Franco uitgemoord en verwoest, werd een standbeeld beschadigd. In Bil bao gingen ruiten aan scherven van de effectenbeurs en het bureau van Fran co's nationale beweging. De andere ste den waar aanslagen voorkwamen, wa ren Pamplona, Bermeo, Sestao en Ei- bar. Er viel een gewonde: een man in wiens handen een bom ontplofte, toen hij door de politie werd aangehouden. De aanslagen volgden op de opheffing van de noodtoestand. Minister van Voor lichting Fraga Iribarne verklaarde vo rige week, dat een einde was gemaakt aan „uitbarstingen van subversie", maar dat de regering opnieuw in actie zou komen als er weer ongeregeldheden plaats hadden. A De super DC-8 van Japan Air Lines die op 22 november van het afgelo pen jaar een landing in de baai van San Francisco maakte, is'na een repa ratie, die 4 miljoen dollar heeft gekost, weer geheel luchtwaardigOp de foto de eerste proefvlucht van het 100 ton zware vliegtuig. LYON Zestig kinderen uit Dijon hebben woensdag een „dodenrit" ge maakt in een autobus die bestuurd werd door een zwakzinnige. De kinderen waren 's morgens vol gens afspraak bij school afgehaald. De bus verscheen te vroeg, maar dat wek te geen argwaan. In razende vaart ver trok de wagen in de richting van Gre noble. Even later kwamen de achterge-' bleven leerkrachten tot de ontstellende ontdekking, dat de man achter het stuur, de dag tevoren door de buson derneming ontslagen was en in een psy chiatrisch ziekenhuis moest worden op genomen. Dat vertelde de „echte" chauf feur die was komen voorrijden. De politie wierp, direct nadat zij was geallarmeerd, wegversperringen op maar tweemaal wist de geesteszie ke chauffeur, de bus met gierende banden door de bochten trekkend, de ze te doorbreken. Pas op meer dan tweehonderd kilometer van Dijon kon men hem tot stoppen dwingen, tot grote opluchting van de kleine passagiers. De chauffeur werd na hevig verzet overmeesterd en vervolgens recht streeks naar de inrichting gebracht, die hem woensdag al verwachtte. ADVERTENTIE LONDEN Wie deze zomer kaartjes kan bemachtigen voor de paardenrennen van Ascot, moet er weer heen in jacquet. Het gewone- pakken-experiment van vorig jaar, is door de grootmogend heden van deze sjieke renbaan met een gebaar van afschuw ongedaan gemaakt. Ruim vier jaar socialisme onder Harold Wilson heeft niet een zo ega liserende invloed gehad als men zou denken. Trouwens, maar erg weinig race- gangers gingen vorig jaar in ge woon kostuum naar de andere race- gangers kijken, onder wie de konin gin. De paarden zijn op Ascot bij zaak. En iemand die dit soort zaken nauwkeurig in de gaten houdt, schreef met kennelijke opluchting dat er maar één oud-Etonian niet in jacquet was gekleed bij de rennen. Deze oud-leerlingen van Engelands beroemdste jongenskostschool Eton vormen nog altijd een ras op zich zelf. In elk geval een sociale klasse. Er is al precies uitgekiend dat bij de tussentijdse verkiezingen van de ze week, alle drie kandidaten van de Conservatieven oud-Etonians zijn. Obsessie Van de zeshonderddertig leden van het Lagerhuis, zijn er 61 op Eton ge weest, dat wil zeggen bijna een kwart van alle Conservatieven, dat is meer dan op enig moment sinds 1951. Zelfs Harold Wilson, met de pijp en de regenjas, kan daar niets aam veranderen. Scholen zijn voor veel Britten een ware obsessie. Het belangrijkste in het leven. Veel belangrijker dan de vraag of en wat men heeft gestu deerd is: op welke school ben je ge weest? Bij elke belangrijke benoeming wordt er precies vermeld dat Mr. Jones naar Eton is geweest, of op Harrow (de school van Churchill), op Winchester. Of dat hij alleen maar een gymnasium heeft bezocht. Zoals >een zekere Wilson. Veel min der sjiek dus. Dat het onderwijs daar wel eens net zo goed of vaak beter is, daar rept men niet van. vervolg E. Jalink 12 cicero Jaren krom Behalve voor wie het in Engeland economische noodzaak is zijn kin deren naar de openbare school te sturen, is het schoolprobleem een nijpende kwestie. Al van de geboor te der spruiten af piekert men daar over. Veel ouders zijn vanwege de sta tus van een bekende kostschool of een andere goede privé-school, graag bereid om er jaren voor krom te liggen. De duurste, Millfield in Somerset, vraagt dit jaar een schoolgeld van 6900 tot 9082 gulden. Status en imago hebben de Brit ten stevig in de greep: de naam van een nieuwe buurt in het Londense stadsdeel Norwood was de bewoners niet deftig genoeg. Norwood heeft n.l. nogal wat volkswijken. Maar de vindingrijke statuszoekers vonden er wat op. Posterijen In de buurt ligt Dulwich, en dat is juist wl erg sjiek. Norwood kijkt uit op Dulwich, dus noemde men de nieuwe wijk "Dulwich View Park. View wil zeggen: Met uitzicht op. De posterijen zijn er wanhopig onder want die opgevijzelde naam bestaat officieel natuurlijk niet. Trouwens, in een forensenplaats ten zuidoosten van de hoofdstad weigeren de bewoners van een nieu we straat met huizen van 125.000 gulden en meer, om hun huisnum mer te gebruiken. Een naam al leen vinden ze veel deftiger. Te gewoon En denkt u erom: in Engeland nooit of te nimmer zeggen dat u een kopje cacao gaat bereiden, dat is ..common", met andere woorden: dat drinkt alleen het gewone volk. Mensen m zogeheten betere doen gebruiken „drinking chocolate", dat is cacao-poeder die al is aangemaakt met suiker. Bovendien: wanneer men voor meer dan een ton verwoont, drinkt men alleen maar koffie. Nog veel sjieker. NEW YORK Gedemilitariseerde zones tussen Itraël en z(jn Arabische buurlanden en enkele grenscorrecties zijn de belangrijkste punten in een Amerikaans vredesplan voor het Mid den-Oosten. Delen van het plan werden gisteren bekend, toen Jordanië om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht wegens een Israëlische lucht aanval op zijn gebied. Het Amerikaanse plan werd eerder A De Belgische koningin Fabiola heeft een bezoek gebracht aan de gewonden van de treinramp bij La Louvière. deze week bekendgemaakt aan de Sov jet-Unie, Engeland en Frankrijk, die samen met Amerika binnenkort de cri sis in het Midden-Oosten gaan bespre ken. Het Amerikaanse plan wil geen ver andering brengen in de status van Je ruzalem. Het zou ook de Israëlische be zetting van de vlakte van Golan In Sy rië niet willen veranderen. Wel is Amerika ervoor dat Israël en kele correcties aanbrengt in de gren zen die ontstonden na de juli-oorlog in 1967. Gedemilitariseerde zones zouden in het leven geroepen moeten worden op de oostelijke oever van het Suez- kanaal en op de westelijke oever van de Jordaan.v Amerika zou met de gedachte spelen om het toezicht op de gedemilitariseer de zones gedurende twintig jaar te la ten uitoefenen door troepen van de VN. Dit zou echter niet in het plan zijn op genomen. Waarnemers in New York betwijfel den of Israël en de Arabische landen zich met de Amerikaanse voorstellen zouden kunnen verdedigen. ANGUILLA Ronald Webster is donderdagochtend op Anguilla terugge keerd en kreeg een enthousiast welkom van ongeveer 200 inwoners van het ei land. Webster zei tegen de juichende men sen, dat hij nooit over de toekomst van Anguilla zou onderhandelen mét de Britten, zolang er nog Britse troepen op het eiland waren. Webster keerde terug van een reis naar Washington en New York. Na zijn aankomst marcheerde hij aan het hoofd van een luidruchtige demon stratie en begaf zich naar zijn bureau in het hoofdkwartier van de Britten. Hij verschafte zich toegang tot zijn bureau, met zijn eigen sleutel. De vorige week is Webster de toegang tot dit gebouw ontzegd. Het is nog niet bekend wanneer de 200 Brit se militairen het eiland zullen verlaten. AWERTENTIE het allerfijnste natuurproduct BONN Het Westduitse ministerie van Defensie heeft een marine-officier, die bij de in de herfst te houden alge mene verkiezingen in de Bondsrepu bliek kandidaat voor de uiterst rechtse NPD zal zijn, van diens post bij de NA VO teruggetrokken. Zijn aanstelling liep pas in oktober van dit jaar af. Een woordvoerder van het ministerie zed, dat de connecties van de officier, Ernst Thomsen, met de NPD niet de feitelijke reden is dat men hem heeft teruggeroe pen. Deze reden zou zijn gelegen in het feit dat de commandant van Thomsen, een Deense officier, twee jaar jonger was. Het ministerie achtte in verband hiermee een personeelscorrectie nodig. De kandidatuur van Thomsen voor de rechtse partij, heeft onder Westduitse en Deense NAVO-officieren veel kritiek uitgelokt. Hij was gestationeerd bij het NAVO-marinecommando voor de Oost zee.

De Vallei | 1969 | | pagina 7