Beide partijen op de heksenjacht m SCHAKEN door H. KRAMER 2 Mèt de woning wordt soms ook de preekstoel en de auto geruild m im m mm DAMMEN BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL Puinhoop Lijk verbrand Openlijk D Stoutigheden" Bijgeloof Heksenjacht r\it soort wreedheden tegen de menselijke geest wa ren niet zeldzaam. En ach, wat scheelde het voor de slachtoffers of ze nu rooms of gereformeerd berecht werden. Aan beide kaniten geloofde men nog onvoorwaardelijk aan toverij en duivelbanders. De feitelijke beschuldiging was dat door Iken de huisvrouw in 8 i *18 7 lil pa 5 4 S BA 3 2 AO 1 1 door J. M. BOM door H. W. FILARSKI Dirck Yijgh: de ongekroonde koning van het oude Tiel D"k Vijgh... Een klinken de naam uit het verleden van de Neder-Betuwe en de «tad Tiel. „O", zo zegt men dan direct,,, de man die de reformatie ..erdoor drukte" in stad en land". Maar ook <to man die door het volk tot een legendefiguur gemaakt werd. Het is aan ons de fran je vtjm het oude verhaal weg te knippen en door te dringen tot de ware kern. Het volk maakte van het reformatie- gebeuren een massabewe ging, terwijl slechts 10 pet. van ons volk reformatiegezind was. En dat waren de leden van de kleine adel vooral. Dit punt is héél veel vanuit de verkeerde hoek gezien. Die kleine adel was oppermach tig op alle dorpen en als die landjonkers de koppen bij el kaar staken, welke dorpsge noot aarzelde dan nog de dorpsheer te volgen? Het ge- vangenhok stond uitnodigend op een kier. Het volksverhaal dat op de voorburcht van zijn kasteel te Zoelen liefst maar zesduizend Betuwenaren voor de reformatie hoera kwamen roepen is er geheel naast. W/ie was deze Dirck Vijgh, die de bijnaam koning van Tiel verwierf? Hij was moon van Claes Dircks Vijgh. sedert 1551 richter van Tiel en Zandwijk en 1563 stichter van het Weeshuis te Tiel. Claes Vijgh was gehuwd met Anna van Gelder, die één van de vele bastaardkinderen was van hertog Karei van Gelder (deze bij Maria van Ender- srtein) en weduwe van Adriaan van Buren (t 1527), welke huwelijk in 1530 op de Wildenborg bij Vorden (be kend door Staring) plaats had. De enige dochter Elisa beth van Buren erfde „den Aldenhage", het kasteel van Zoelen en beleende er in 1544 haar stiefvader Claes Vijgh mede. Diens zoon was de be kende Adriaan Vijgh die de gereformeerden van Tiel klan- destien aan een preekstoel hielp en de sleutels van de Zandwijkse poort wegnam, om de in levensgevaar verke rende predikant ongemerkt uit de stad te krijgen. Adriaan Vijgh werd in 1573 door Willem van Oranje tot gouverneur van Gorinchem aangesteld. Opvolger te Zoe len werd de tweede zoon Dirck Vijgh, die door zijn vader hei melijk na de troebelen in 1566 op de Schoutenzetel van Tiel genesteld was. De prins stel de hem in 1573 tot gouverneur van Buren aan. Dirck Vijgh had de euvele moed gehad in het kasteel te Zoelen twee vooraanstaande geuzen te verbergen, dat ter ore kwam van Adries van Anderlecht, de Spaanse gouverneur van Tiel. Deze hoge vertegenwoor diger van de koning zond een sergeant en een korporaal met 50 soldaten naar Zoelen om de rebellen te halen. Vijgh liet de onderofficier en zijn korporaal toe op de „neerhof" maar de soldaten mochten niet verder komen dan tot de molen. Van overleveren was geen sprake en ten leste wer den de Spanjaarden als hon den van het erf gejaagd. Dat had plaats in april 1573. geheel zonder bedoelingen waar het den Aldenhage betrof trok de dag daarop Franco de Valdez met een le ger over de strook tussen Tiel en Zoelen op weg naar Var-ik waar een staatsleger lag. Dirck Vijgh evenwel dacht dat het om hem te doen was en samen met zijn zwager Claes van Gendt stak hij het Zoe- lense kasteel in brand en ging naar zijn standplaats Buren. Al direct werd het goed Zoe len aan de Spaansgezinde Rei- nier van Gelre gegeven die met een militair escorte het kasteel in ontvangst kwam nemen. Wie schetst zijn ver bazing een rokende puinhoop aan te treffen. In 1577 zond hij een metselaar en zijn ge zellen naar Zoelen om de zaak op te knappen. Ze kwamen juist toen Dirck Vijgh en zijn helpers op de weilanden van Zoelen bezig waren alle paar den en koeien weg te halen. Op 6 mei 1577 moest de inci dentele heer Zoelen en den Aldenhage weer aan Vijgh overgeven nadat de bewa kers verdreven waren. Vijgh woonde er weer zelf en haal de in 1578 onder het waakza me oog van de Spaanse be zetting van Tiel het stoute stukje uit in Zoelen de gewe zen kellermeester van de ab dij van Egmond, frater Cor nells van Utrecht als gere formeerd predikant aan te stel len. Deze predikant was in middels gehuwd met de non joffer Andrea van Apelthorn, die verbleef in het klooster Clarenwater bij Hattum waar Cornells van Utrecht proost was. Beiden werden dus pro testants. Het jaar 1576 als be ginjaar voor de reformatie van de kerk te Zoelen kan na het voorgaande moeilijk stand houden. V^oor Tiel was het een lange weg eer de reformatie tot stand kwam. Na het openlijk optreden van Gerard Gelden- haus in 1524 had hertog Ka- rel er de schrik góéd inge bracht. Door zijn prediking was in de stad zulk een be roering gewekt dat een vrouw op haar sterfbed de genade middelen van de roomse kerk weigerde. In 1526 liet de her tog haar lijk opgraven en op de markt te Tiel openbaar verbranden. En eerst in 1578 liet Dirck Vijgh als ambtman van Neder-Betuwe oogluikend toe dat in de Sint-Maartens kerk de meest opvallende „paepsche superstitiën" ver wijderd werden. Dan, in 1580, hakte deze hervormingsgezin de heer van Zoelen de knoop door en bariep voor de stad Tiel een vaste predikant. Jo hannes Vredens (de Vree of de Vrede) een hervormd pre dikant uit Mechelen. JT^at ook reeds in de stad Tiel de gereformeerden in 1579 wat openlijker voor de dag durfuen te komen be wees de afvaardiging van Tiel naar de Arnhemse synode. Er werd gevraagd of de we kelijkse predikdagen veran derd konden worden zo daar een „papistische vierdag" op volgde en op zulk een dag doen omdat dan meer publiek zou komen luisteren. Het ant woord was onverbiddelijk neen „omme die superstitiën te vermeijden". Toch roept dit vragen op. De overheid was behoorlijk Spaans ge zind, zo niet „paepsch" en nog in 1578 meldde de stad houder Jan van Nassau aan zijn broer Willem prins van Oranje dat zich in Tiel nog behoorlijk wat monniken en geestelijken ophielden. Na de dood van de parochiepastoor van de Sint-Maartenskerk Pe ter van Tephlen in 1579 bleef evenwel de pastoorsplaats ja renlang onvervuld en ontvin gen de roomse stadgenoten bijstand van rondtrekkende geestelijken. Wel woonde in 1581 clandestien de oud$ pas toor Dirk de Bye, die uit de parochie Zenne wijnen ge vlucht was, in een huis bin nen de stad Tiel, maar de adellijke nonnen van het kloos ter Mariënschoot, óók uit Zen- newijnen gevlucht, wilden in het door hem bewoonde huis. Het wemelde in de stad van ondergedoken conventualen, maar er kwam van buiten geen enkele hulp meer opda gen. In feite hield Dirck Vijgh alles wat rooms was in Tiel „gevangen" als ratten in een val. n irek Tiell voer recht, nademael die Heren Scheepenen befinden bij de voerscr Iken op eijhenen Confession, dat sij Godt Al machtig afgevallen ende den boese geest aangegaan is. Soe sal den Heer Scholtis volgen de die Keiserliche beschreven regten, de verweerdersche als een toversche durch den Scherprichter ijrst med de koorde gewurcht ende daar na tot polver in de fuere doen verbranden ende die asse in 't water te laten werpen". Geertke, die gehuwd was met Dirck van Druten „durch aen- blasonge ende aenrorenge haers lichaams" betovert en zwaar lijden bezorgd was waarop Geertke gestorven was. Welk een ongehoord nietige en waardeloze beschuldiging! Iken schijnt niet te hebben willen bekennen, waarop de schout opdracht kreeg haar door de scherprechter „exa mineren ende tot peindlicke torture te stellen". Mooi exa men was dat met de duim schroeven letterlijk aan! En zelfs rechtsgeleerden hadden advies in deze zaak gegeven. Tiel mag zich nog gelukkig prijzen dat er geen beul in de stad te vinden was en uit Utrecht een doorgewinterde vakman gehaald werd zoals geschreven staat „overmits hij met die tovenaers weet te handelen." Ik hou op. Gruwe lijk! rechtszinnig om maar een modernere aandui- ding te bezigen was Tie! nu ook weer niet. En dat maakt voorgaande vonnis nóg raad selachtiger. In 1606 reeds werd een tweede predikants- plaats gesticht. Dominee Al- lard de Vries werd meteen al beschuldigd van Armindaanse dwalingen. In feite zal de eer ste predikant van Tiel ook niet „smetteloos" geweest zijn. Tiel zond geen afgevaardigden naar de Provinciale Synoden. In wat voor functies Petrus Ja- cobi (1593) en Ditmarus Clief- kens (1595) de synoden be zochten is onduidelijk. Eerst in 1596 is dominee Vredeus vertegenwoordigd op de syno dedag te Zutphen. Maar op de enerverende Gelderse synode te Arnhem in 1618 gehouden is geen vertegenwoordiging uit Tiel, terwijl in 1619 dominee Vredeus, verdacht van Armi- nianisme. emeritus verklaard werd. Ook Allerd de Vries werd beschuldigd van remon strantse dwalingen en in 1619 afgezet. Toch kreeg Tiel de enige toenmalige Remon strantse gemeente in geheel Gelderland. Waarover later meer, mede met de Lutherse Gemeente. Jonker Dirck Vijgh, ambts man van Neder-Betuwe, heeft de gevolgen van wat men als het „drama van Dort" noemt niet meegemaakt. Het is be paald zo geweest dat hij wél de roomse kerk wilde reforme ren en meer nog het Spaanse juk helpen afwerpen dan met een al een nieuwe kerkstrijd op de been te helpen. Over zijn toch behoorlijk aan de re monstrantse zijde staande pre dikanten is van hem geen klacht bekend. Hij overleed te Tiel in 1615. En dat was voor Tiel een rouwdag. Adriaan P. de Kleuver Vijgh had als ambt man grote macht. Maar toch niet zó veel of de deke naten Echteld en Avezaath hielden hun pastoor. En dat waren voor de hervormings beweging gevaarlijke manne tjes. Zij visiteerden als deken een aantal kerken en brach ten over de toestanden ver slag uit aan de aartsbisschop te Utrecht. In 1580 werd in Utrecht de roomse eredienst afgeschaft en in de plaats daarvan kwam de Hollandse missie. De dekens van Ech teld en Avezaath opereerden op eigen gelegenheid tn 1592 nog steeds. Het staat vast dat ze in de omgeving ook „paep sche stoutigheden" pleegden. De kloeke edelman jonker Dirck Vijgh had het Ambt manshuis aan de toenmaals Hoochstraat geheten Ambt mansstraat, van zijn vader de ambtman jonker Nicolaas (Claes) Vijgh en ging er de finitief wonen en liet het in 1525 door de ambtman Adriaan van Buren (voois noemd!) gebouwde huis enige malen vergroten en verfraai en. Hij ontbood de pastoors van Echteld en Avezaath bij zich en vervolgens bij de raad van de stad Tiel. Hij zal wel niet zo mooi gedaan hebben, want na bedreiging dat ze af gezet zouden worden ging die van Echteld in 1595 door de knieën en beloofde voortaan de ware, christelijke (lees cal vinistische) religie te zullen prediken. Dat eiste hij ook van de pastoor van Wamel en wat later ook van de overge bleven vicarissen in de stad Tiel. Men keek in zulke ge vallen nog wel de kat uit de boom. De omgegane pastoor van Echteld werd eerst in 1601 „mit oplegginge" van de handen tot predikant aange nomen. In deze overgangstijd zijn meteen maar niet alle misstanden rigoureus aange pakt. Zelfs gedurende het vooruitstrevende bewind van Dirck Vijgh heerste, nog het gruwelijkste bijgeloof. Wij vragen ons nu af hoe in de omgeving van deze man het volgende voorval kon plaats hebben. Waar had het opko mende calvinisme wél oog voor? Alleen voor het uitban nen van pastoors, altaren en overtollige sacramenten? Lees slechts aandachtig het nu vol gende vonnis uit een heksen proces uit 1597: „Tusschen dinghtael des He ren Scholtis der stad Tiell in stat ende van weghen des Fur- stendoms Gelre ende Graef- schap Zutphen, Claeger ter eenre und Iken Henrixdochter, Weduwe z: Claes Willemsz. Bak behafster (is gevangene) en verweerster anderdeels wizen die Scheepenen van Thuis op vakantie in 'n ander land een nieuwbouwwijk in het Betuwse vorige zomer een Engels gezin neer, com pleet met rechtsbestuurde auto, een zéér Engelse foxterrier en een gezonde dosis Brit se gereserveerdheid. Op dezelfde dag vertrok de bij dit huis behorende Nederlandse fami lie naar Engeland, met Mnksbestuurde auto, met een zéér Nederlandse keeshond en met een gezonde dosis provinciale gereserveerd heid. Zij hadden hun huis geruild voor de vakantie. Dit jaar doen ze het wéér. Want het if allemaal heel goed bevallen het was zelfs meer dan een vakantie, het was een ontdekkingsreis voor allemaal. Die Engelsen waren al vaker in Nederland geweest, maar dan helemaal als toerist. Nu kwamen zij als belangstellenden, die wel eens wilden zien hoe wij hier nu eigenlijk leven. Die nieuwbouwwijk was daarvoor een heel geschikte plaats. Tegelijk met de nieuwe buurtgenoten kwamen de Engelsen 's mor gens het bed uit. Als moeder na 't ontbijt het tafellaken ging uitschudden in de tuin hield ze meteen een buurpraatje met de huisvrouw, diie nu naast haar woonde. Dat ging eigen lijk vanzelf, al werd niet ieder woord zo pre cies verstaan. Er werden boodschappen ge daan in de noodwinkel, een paar straten ver derop. Buurtgenoten hielpen daarbij, als alles niet helemaal duidelijk was. Binnen drie da gen waren de eerste buren op bezoek geweest om een kopje koffie te drinken en wat pit tige Engelse dranken daarna. Zij wezen de Engelse gasten op mooie plekjes in de om geving, de kaart kwam erbij, het was gezel lig en heel instructief. ^Tegelijkertijd zat die Nederlandse familie in Engeland, in een grote stad. Wat hen op weg erheen al verbaasde, was dat het rijden- in rechts verkeer zo gauw wende. Ook bleek het hier niet elke dag te regenen, zoals ken nissen hen met meer stelligheid dan kennis van zaken hadden voorspeld. Nog minder was het waar, dat alle Engelsen hen met inge trokken onderlip passeerden, zonder „die vreemdelingen" te zien. Nee, het ging met hen net als met de Engelsen in hun huis een buurpraatje, kennismaking in de winkel, een bezoek bij de buren en vele goede ad viezen van mensen, die het prettig vonden om mensen uit een ander land van dienst te kunnen zijn. Beide partijen maakten na afloop van hun vakantie de balans op. De uitkomst was: we hebben méér gehad dan een prettige vakan tie. We hebben iets nieuws kunnen toevoegen aan ons leven, aan onze levensbeschouwing zo u wilt, door het contact met gewone men sen in hun eigen omgeving. 7o wil de heer R. Hinloopen in Castricum, organisator van „Holiday-accommodation in Dutch teachers' homes" het ook graag zien. Hij ziet het dagelijks, het hele jaar door. Niet alleen het Engelsen, maar ook met ruil- lustigen uit andere landen en zelfs uit eigen land, terwijl hij ook bemiddelt bij de vakan- tieverhuur van huizen. Als paying-guest kan 't ook terwijl hij bovendien arrangementen voor b.v. middelbare scholieren maakt. Zijn eigen huis zit ook geregeld vol gasten zó vol, dat hij er een erkend pension heeft bijgemaakt. Maar ook daarbij houdt hij stevig vagt aan het principe, dat het al lemaal een kennismaking moet zijn en een verrijking van de geest, een combinatie van vakantie met andere waarden. Tijdens zijn house-parties met vele gasten in zijn eigen huis komt die gedachte er het duidelijkst uit. Maar ook aan de gasten die zich helemaal op eigen gelegenheid door onze Nederlandse samenleving bewegen manifes teert he zich heel duidelijk. Velen hebben er de smaak zó van te pakken, dat zij zelfs voor een Paas- of Pinksterweekend uit het buitenland overkomen om van huis te ruilen of om een leegstaand huis te huren. Vanuit Engeland is de belangstelling zelfs zó groot, dat jaarlijks duizend Engelsen helemaal niet aan de beurt komen. Dat betekent dus ook: voor Nederlanders die naar Engeland willen staan duizend particuliere woningen klaar Leeg te aanvaarden voor de duur van df vakantie. T eraar Engelse taal en letterkunde MO-B staat op alle papieren, die hij de wereld over stuurt. Hoe zit dat dan? Hij is het in derdaad en hij heeft lange tijd voor de klas gestaan. Maar uit pure liefhebberij begon hij toen al buitenlandse toeristen te helpen, mei kleinigheden, omdat ze hier vaak zo verloren rondliepen. Terwijl hij steeds meer onder de indruk raakte van de erkentelijkheid die hem R. Hinlopen: contacten! hiervoor ten deel viel, realiseerde de heer Hinloopen zich, dat het toerisme in veel op- zichten een wel erg commerciële aangelegen- heid was. Het stond hem tegen, dat bijvoor- beeld in de kuststrook bijzonder hoge prij- j zen voor huisjes werden gevraagd. Daarbij kreeg de vreemdeling vanzelfsprekend geen individuele begeleiding. Hij stippelde nu zijn plan uit, waarbij althans het deel van de gasten dat daaraan behoefte heeft, gewoon j in dorp of stad kan wonen. Bij ruil gratis, j bij huur voor om en nabij tweehonderd gul- den (plus een percentage voor de kosten van het bureau) per week het bedrag, dat de j vaste bewoners van die huizen redelijk vin- den. In korte tijd groeide uit dit plan een bu- reau, dat jaarlijks tien ton (dun) papier om- zet, hoofdzakelijk aan wekelijks te verzenden adressenlijsten. Hij koos tussen de school en dit nieuwe stuk leven en de keuze viel op j het laatste. I^en klein voorbeeld van de voldoening, die hij kreeg. Op een van de house-par- j ties voor gasten uit de buurt kwamen gere- geld een Engels en een Duits gezin. De En- gelsen hadden in de oorlog drie zoons verlo- ren en dat in één maand tijd. Contact met j het Duitse gezin was er niet in 't minst, het ging gewoon niet. Maar aan het eind van de tweede week hadden de kinderen, achttien, negentien jaar oud, vriendschap met elkaar gesloten. Voordat de tweede week voorbij J was hadden de ouderen elkaar ook gevonden als mens, na vijfentwintig jaar. Het is in een paar woorden gezegd, maar wat in die twee weken gebeurd is, laat zich minder vlot be- schrijven. Dat mensen door gewoon contact met elkaar in veertien dagen kunnen losla- ten wat ze vijfentwintig jaar met zich meege- j dragen hebben het kén. Andere, kleinere j voorbeelden van toenadering; ruilende domi- nees nemen meteen eikaars diensten over, j luchtreizigers laten hun auto's voor elkaar J staan. Dat is de sfeer. \7oortgekomen uit een milieu van leraren, J richtte het bureau zich in eerste instan- tie ook vooral op deze groep. Het lag ook voor de hand leraren wonen meestal in aardi- ge huizen en het onderlinge contact was ge- makkelijk te leggen. Maar al gauw werd de J kring uitgebreid en kwam zij open te staan voor alle anderen, die zich ertoe aangetrok- i ken voelden. Nu kan de heer Hinloopen wijzen op tien- duizend tot stand gebrachte contacten in j tien jaar tijd. Wanklanken werden daarbij vrijwel ndet vernomen en dat mag opmerke lijk heten: het is immers nogal wat, je huis met het hele hebben en houden overlaten aan een vreemde. Maar steeds weer blijkt dat de mensen dit hebben en houden beheren alsof het van henzelf was. Mochten er moei lijkheden komen, dan is er een arbitrage commissie met o.m. advocaten en kanton rechters erin, die de weg wel weten om de zaak te regelen. Maar in de sfeer van deze vakanties heeft de commissie het niet druk: de ruilers en de huurders begrijpen elkaar zo óók wel. NU de arrtijd belangstelling wekkende Miguel Najdorf nog slechts sporadisch aan grote schaaktoernooien mee doet, hoort men veel minder over het schailten In Argentinië spreken dan an ders. Natuurlijk zijn er ook andere oor zaken: Panno speelt eveneens zelden. E- hskases wordt een dagje ouder en Ros- i setto heeft het te druk met de verkoop van bloemen. In de juist geëindigde wedstrijd om hel kampioenschap van Argentinië was Najdorf niet van de partij. De beide eerste plaatsen werden gedeeld door schweber en Sanguineti. Zij zullen nog een tweekamp om de titel spelen. Schweber is in het bezit van de titel Internationaal meester. Hij speelt echter weinig bulten de grenzen van zijn vader land, maar Insiders weten al sedert een jaar of 10 dat deze blonde jongeman, die 'thans 31 jaar oud Is, een talentvol speler is. In de hieronder weergegeven partij wint hij fraai van de Jonge Qulnteros (20), de man die twee Jaar geleden kam- I pioen van Argentinië werd. 1 Wit: S. SCHWEBER. Zwart: QUIN- TEROS (Buenos Aires 1969). Sicilia&nae verdediging. 1. e2-e4. c7-c5 2. Pgl-fS. d7-d« 3. d2-d4. |c5xd4 4. Ddlxd4. (Om eens iets anders te spelen.) I 4a7-a6. Ook de zwart speler wil onbekende we gen bewandelen. Dat kan van 4Pc# 5. Lb5 niet gezegd worden, hoewel deze variant aan de andere kant nog wel ruimte laat voor improvisaties.) 5. Lcl-eS, Pb8-c6, Dd4-d2. Pg8-M T. Pbi-es. e7-e« t. o-o-o. Dd*-c7 9. Le3-f4. (Nu U op 9eó 10. Lgft lasti« in veiband met de zwakte van het punt d5). 9. Pf6-f}4. (Als wit nu op d6 neemt stelt zwart zich op f2 meer dan schadeloos.) 10. Lf4-g3. Lf8-e7 11. Lfl-e2. Pg4-e5 12. Pf3xe:>. d6xe5 13. f2-f4! (zeer energiek gespeeld. De witspeler ziet ln, dat de dubbele zwarte e-pton eerder stertc dan zwak is en hij besluit daarom het obsta kel uit de weg te ruimen.) 130-0. (Zwart wil het punt e5 handhaven: eenvoudiger is 13exf4 14. Lxf4, Da5 15. Kbl. 0-0). 14. f4xe:>, Pc6xe5 15. Dd2-d4. Le7-f61? (Consequent was 15f6 want na 18. Lxe5. fxe5 heeft zwart ln zijn loperpaar voldoende compensatie voor de dubbele e-pion.) 16. Thl-fll, b7-b5 (Niet 16Td8 wegens 17. Lx««!) 17. Tflxf# (Met dit kwaliteitsoffer verschaft wit zich een zeer sterke aanval.) 17g7x'16 18. Dd4-f2. Dc7-a7. (De pointe van wits kwaliteitsoffer bestaat ln de variant 18De7 19. Lh4, Pd7 en nu het tweede kwattteitsoffer 20. Txd7! ln verbinding met 21. Lxf6, of 18. De7 19. Lh4, Kg7 20. Tfl. Pd7 21. e5!) 19. Df2xf6. Pe5-g6. 20. L,g3-d6. D«7-e3! 21. Kcl-bl, b5-b4 22. Le2-h5. (Dreigt 23. Lxg6. hxg6. M. Lxt8, KxfB 35. Td8 mat.) 22Lc8-d7 23. Ld6xb4. Ld7-o6 24. LhSx-g#. h7xg# 25. Tdl-d3. De3-h«. De opgave van de week: hoe won wit de partij vanuit de diagramstelling? De oplossing komt in de volgende ru briek. QU INTER OM tu m m m «i m&m mm m i b d f k SCMWBBER OPLOSSING De stand was: Wit (Honffl): Kal, Dg4, Tdl en h3, Pg9» pionnen b3. c3. f5, g2, h2. Zwart (ThieUement): Kh7. Dc6, Ta8 e» «8L Le5, Pg6, pionnen a7, b7. c5, f6 en h* >8. Le5, Pg6, „w....... BB Er volgde: 30. Pg6-f8t!, Te8xf8 3U ->g4-g6t. Kh7-h8 32. Th3xh6t, Pg8xh6 3l Dgöxhöt, Kh8-g8 34. Dh6-g6t. Kg8-h8 3», Tdl-d3, Leöxhït 38. Kgl-hl! en zwart gaf het op. WANNEER a.s. zaterdag het tournooi om de persoonlijke nationale titel aanvangt ligt voor titelhouder Pieter Bergama een zeer zware opgave in het verschiet. Niet alleen, dat hi.1 ala houder van het kampioenschap voor eLka deel nemer Juist de man ls. waartegen „extra wordt aangeleund". zoal6 dat ln het dammersjargon luidt, maar bovendien ziet hij zich geplaatst tegenover het sterkste trio. waarover Nederland op dit moment beschikt: Roozenburg. Sybrands en Wiersma, die alle drie begerig zullen zijn hem van de troon te stoten. De Friese onderwijzer zal zeker niet optl- hebben nu weer voldoende ruimte voor de volgende opbouwfase. 19. 37—32 14—19: 20. 41—37 9—14; tl. 39—34 15—20 22 43 -39 3—9 23. 48-43 4—10; 24. 49—44 2—8; HM la tenslotte wit, die de, beslissing moet nemen over de te volgen strijdmethode. HIJ kiest een zeer agressieve: 25. 32—28 18—23 26 37—32 10—15; 27. 34—29 23x34 28. 40x29 12—18; 29 32—27 7—12 30. 27 -22 18x27 31. 31x22 12—18! Zwart mag niet lijdelijk toezien, dat wit zijn sterke aanvalspositie nog ver der verstrekt. De tekstzet dwingt tot de te- mistisch zijn over zijn kansen, maar ook ln de vorige titetatrUd startte hij als volkomen outsider en een wedstrijd om rugtocht. 32. 4540 18x27; 33. 38—23 19x26; 34. 33x31 (zie diagram) Zwart heeft nu bereikt, dat belde vleu gels van wit. niet meer met elkaar ver- de persoonlijke titel herbergt nu een maal elk jaar zijn bizondere. en niet te voorspellen verraealngen. Wie weet... wellicht zal zijn open, klare, aan duide lijkheid niets te wensen overlatende aan val skracht de onmiskenbaar grotere technische vaardigheid van zijn oppo nenten in bedwang kunnen houden! Hieronder een fraaie partij van hem uit. een kampioenswedstrijd van enige jaren geleden: Wit: F. Gordijn: Zwart P. Bergsma Apeldoorn, 20—4—1963. 1. 32—28 18—22: 2. 37—32 12—18: 3. 41—37 7—12; 4. 46—4' 1—7; 5. 31—26 19—23; 6. 28x19 14x23 7. 33—28. Wit accepteert het theoretische nadeel van zijn randschiif op 26. Tegenwoordig komt 32—28 weer meer ln zwang. 7. 22x33; 8. 39x19 13x24; 9. 44—39 1014; 10. 50—44 5—10: 11. 39-33 14—19: 12. 44—39 10—14; 13. 36—31 8—13: 14. 41—36 18—23; 15. 47—41 23—29: fipeelt consequent op het vasthouden van de witte randschiif. 16. 34x23 19x28; 17. 82x 23 24—30: 18 35x24 20x18; Belden bonden door een krachtig centrum, van af dit ogenblik afzonderlijk moeten ope reren. waarbij de opatelling rechts ka4 worden „ingeklemd". Hiermede is het initiatief gelijktijdig aan zwart overge gaan. 34. 14—19; 36. 39—34 20—25 36. 43—39 9—14; Belet het strategisch sterke offer 29—24, gevolgd door 40—35. 37. 38—31 13—181 Alle witte pogingen, om te neu traliseren worden stelselmatig voorko men: er dreigde 29—33 gevolgd door 26—21. 38 42—38 8—13 39. 38-33 14—20; 40. 32-28 17—82! 41. 28x17 11x22; «2. 29-24? Dit leidt tot partij verlies. Aan onze lezers hier de moeilijke op gave voor deze week: Wat was het Juiste apel voor wit ge weest? 42. 20x38 43. 39—83 38x29; 44. 34x14 Oolc 34x12 geeft verloren spel door (6—111) 44. 22—271 45. 31x22 18x27: 46. 40-34 7—32 47 34—29 15—30! en wit gaf op, want 1410 kan niet door (20—24) en 36—91—27 faalt op (16-81). OPLOSSING De stand was: Wit (Tsjegolev) 25, 28, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39. 42. 45, 46. 48, 49 (14 St) Zwart (Mansjlen) 3. 5 6 9, 10 11. 13. 14. 15, 16. 19, 21, 24. 26. 27 (15 St.) Zwart had kunnen spelen: (24—29) 33x24 (19x30) 25x34 (26—31) 37x17 (11X44) maar nu 32x21! (16x27) 49x40 en de zwarte voorpost op 27 gaat verloren b.v. (6—11) 42—37! Op (11-17) nu 37—31! (17—22) en tegen 46—41—37—32 enz. is geen verweer. Op (13—18) volgt: 37—32! (11—16) 32X21 <16x27» 46—41! en weer ls de hernieuwde aanval door 41—37 en 37—32 niet te keren. De opgave uit het meester-examen die u de vorige week werd voorgelegd geeft beschouwingen die slechts door een wer kelijke meester ln de praktijk aan de tafel gevonden zouden kunnen worden. De volledWre uitleg was deze: V 6 O H 6 4 2 A 5 2 7 5 4 3 4 AB1098 75 10 7 V 4 B 10 dan heeft oost er vier of drie en zal oost de hartendekking en west de klaverdek king kunnen bewaren. De winst ls er dus wanneer west een 2-5-2-4 verdeling had, hetgeen dus zeggen wil dat de ruitens beslist 2:2 moeten vallen om elf slagen te kunnen maken. Na hartenaas (slag 4) moet zuid daarom ruiten spelen en in noord het aas leggen, om hierna alle ruitens af te spelen. BU zulds laatste troef is de eindfiguur: H 2 9 V 9 8 5 3 O 6 3 V 9 8 2 4 3 9V9 V AB m O H B 10 9 8 7 f V9 f AH6 West gever, NZ kwb., viertallen wedstrijd: oost drie schoppen - zuid vier ruiten - noord vijf ruiten -einde. Tegen vijf ruiten start west rnet schoppenheer en schoppen na voor oosts aas. In slag J speelt oost klaverboer - hoe verder? Zuid nezmt met klaveraas, speelt in slag 3 rultenheer en in slag 4 hartenaas om de kans mee te nemen dat oost harten vrouw sec heeft. Wanneer hartenvrouw niet valt ls er maar één redelijke manier om winst te behalen: een harten-kla verdwangpositie tegen west. Daartoe zal west, naast zijn tweekaart schoppen, oorspronkelijke vijf hartens en vier klaveren gehad moeten hebben. Heeft hij b.v. slechts drie klave ren, dan heeft oost er drie en zal oost in het eindspel een klaverdekking kunnen behouden en west de hartendekking. Heeft west slechts drie of vl«r hartens. partijtje voor waarover diverse tegenspe lers uitgleden. Van de fouten van ande ren valt véél te leren (die van onszelf zien wij niet altijd zo gemakkelijk) en 1* vraag u, hoe denkt u dat net bij OW misgegaan ls? A H 3 9 B 8 4 O H B 5 2 HV3 7 5 V A V 9 2 4 V 8 2 H 10 7 5 3 O 9 B 10 6 5 N W O Z Zuid speelt ruiten acht en west kan opgeven: gooit hij harten weg dan scoort noord nog hartenheer en de zes, gooit west klaver weg, dan maken NZ nog twee klaverslagen en hartenheer. De speelwijze faalt slechts, indien west zes hartens plus een kleine singleton rutten gehad zou hebben, doch ln dat geval zou zuid in de praktijk altijd down gegaan zijn. daar hij de lange sehoppenhand (oost) niet op de langere ruitens kan taxeren. LEERZAAM In een gezellige club-competitie wedstrijd kwam een schijnbaar alledaags 10 8 8 4 A 7 4 4 B 10 9 6 4 6 OA V 7 3 *984 Noord gever, OW kwetsbaar, paren- wedstrtjd. Noord één SA - OW pasten - zuid drie schoppen - noord vier schop pen - einde. Tegen vier schoppen speelde west rui ten negen voor en daar dit verdacht veel op een singleton leek nam de spelleider op tafel (noord) met ruitenboer en ver volgde met schoppenaas, daarna schop penheer. Een redelijk plan, wamt (met dichte kaarten) had hij de kans dat schoppenvrouw viel en zo niet dat west klaveraas had. In slag 4 speelde noord ruiten twee na en zuid legde ruiten- vrouw. Kunt u uitmaken wat OW ver keerd deden, zodat NZ toch tiem slagen maakten en kunt u aangeven hoe het samenspel tussen OW had moeten zijn om een maximaal resultaat te behalen? Een fijn en niet te moeilijk spel ook voor dooranee-bridgcrs. Spreek er een» met uw partnero ver1 Horizontaal: 1. plaats in Noord-Hol land. 5. plaats ln Brabant, 8. plaats ln Duitsland. 12. watergids, 14. mist, 16. deze niet, 18. noot, 20. begaafdheid, 22. faam, 23. doven, 26. gewoonterecht, 27. droog. 28. soort emmer, 29. uitspringende berg, 31. pers. vrnwrd., 32. godin, 34. deel van Europa. 36. Jongensnaam, 38. noot, 39. deel van Europa (afk.). 41. bevesti gingsmiddel, 42. maat, 43. vreemde munt, 45. vogel, 47. saladeplant, 49. voorzetsel, «0. vrucht, 51. uitdrukking, 52. vocht maat, 54. rivier in Frankrijk. 56. godheid, 58. elektrisch geladen atoom, 59. vragend vrnwrd., 81. nationaal onderzoekcentrum (afk.), 62. vreemde munt (afk.). 63. water plas, 65. trechter, 87. plaats ln Drenthe, 69. muziekinstrument, 70. meisjesnaam, 72. vogel, 74. voorzetsel, 76. Jongensnaam, 78. oude munt. 80. plaats in India. 81. waarschuwingsinstrument, 83. zoogdier, 84. deel van Azië. 86. traag, 88. plaats in Brabant, 89. lichaamsdeel, 90. bewaar plaats. 91. positieve elektrode. Verticaal: 1. hotelier, 2. niet hier. 3. voedsel, 4. duw, 5. noot. 6. voerbak, 7. de onbekende. 8. Bijbelse figuur, 9. muziek- teken, 10. voertuigen, 11. handelsterm, 13. beschadiging, 15. vulkaan in Europa. 17. nimmer, 18. tegenvaller, 19. bepaalde stof, 21. bevestigingsmiddel, 24. boom. 25. voorzetsel, 28. zoon van Jacob, 30. deel, 33. traagheid, 35. klaagzang, 37. ongeladen deel van atoomkern. 38. vogel. 40. kwade geest, 42. plaats ln Brabant, 44 steeds, 45. sporeplant, 46. deel van het gelaat. 47. gesteente, 48. ramp, 53. plaats, 55. reus, 57. vioolbouwer, 59. vergelding, 60. plaats in Brabant, 62. rivier in Frankrijk, 64. tegel, 65. baan voor balspel, 66. familie lid, 68. plaats ln Zwitserland. 69. kleine groep bomen, 71. rivier in Duitsland, 73. godin, 75. hijstuig. 77. plaats ln Gelder land, 79. delen van het graan. 82. meisjesnaam, 83. bevel. 87. op de kwestie komen (afk.) 88. noot. Oplossing vorige cryptogram Horizontaal: 1. grondwerker, 9. teen, 10. slagzwaard. 11. genezen, 12. verdoen, 15. siergewas. 17. stang, 21. adder, 23. trom melen. 25. kometen. 28. eeuwige. 31. gestraalde. 32. Lena, 33. kaaovaarler. Verticaal: 2. ronde. 3. nestelen, 4. waar, 3. ruzies, 6. eland, 7. verenigd, t tree, 13. oma, 14. tarra. 18. roe. 18. to - 19. neer gang, 20. ommekeer, 22. dom, 24. gegaap, |26. oker, 27. extra, 29. wilde, 30. Eli/au

De Vallei | 1969 | | pagina 17