Veenendaals dagblad Prins Bernhard en minister Luns naar begrafenis van Eisenhower Buiten „Wij danken U, bevrijder" Bouw tevreden met goedkeuring c.a.o. Nigeriaans offensief Gedeeltelijke amnestie in Spanje afgekondigd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oud-opperbevelhebber en -president overleed gisteravond Rouw in hele wereld „PvdA voorlopig als serieuze regeringspartij afschrijven" Bij ijzetting in Abilene in de Staat Kansas Hij stierf vr en zonder pijn" Brandstichters aangehouden Ajax wil niets weten van verzoening met K.R.O. Hoogleraar van overtreding op de „apartheid" beschuldigd Algerijnse steun voor overvallers Molenrestaurant in de as gelegd zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. Temperatuur normaler Moorkopj* OVERWINNAAR GROOT LEIDER OPGEBAARD HAY A VAN SOMEREN (VVD-VOORZITSTER) Premier De Jong in herdenkingswoord LANG GEWACHT NOG ONRUST „WEINIGEN ZULLEN PROFITEREN99 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei1', opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 29 MAART 1969 - 43e JAARGANG no. 75 NEW YORK De Russische VN-ver- tegenwoordiger Jacob Malik heeft vrijdag na het nieuws van de dood van Eisenhower, de gewezen Ame rikaanse president gekenschetst als ,,een groot staatsman en militair" en als een leider, die ,,van grote wijsheid blijk gaf". Koninging Elizabeth II van Engeland verklaarde: „Met droefheid heb ik kennis genomen van de dood van president Eisenhower. Zijn verlies zal sterk gevoeld worden niet al leen door allen in Amerika maar ook door het volk van Engeland en het Gemenebest" Volgens de Franse ambassade in Washington zal president Charles De Gaulle van Frankrijk laat op zondag in de Amerikaanse hoofd stad aankomen, voor de begrafenis van president Eisenhower. De Gaulle zou maandagavond weer naar Parijs terugkeren. In een telegram aan president Ri chard Nixon zei Paus Paulus VI dat hij met droefheid had verno men van het overlijden van de voor malige president. De Paus zond zijn diepgevoelde condoleantie voor het verlies van ,,de oude vriend en mentor van Nixon". In zijn telegram aan mevrouw Eisen hower gaf de Paus zijn uitdrukking van diepgevoelde sympathie met de dood van „de geliefde echtge noot" en hij verzekerde mevrouw Eisenhower dat hij haar in zijn ge beden zou gedenken. „Hij was een sterke en praktiscche supporter van de Ver. Naties, waar hij in het bijzonder herinnerd zal worden voor zijn initiatief in het bevorderen van internationale sa menwerking bij het vreedzaam ge bruik van atoomenergie Beze hulde werd gebracht door se cretaris-generaal Oe Thant in een boodschap van medeleven aan me vrouw Eisenhower. Veldmaarschalk Lord. Montgomery de Britse bevelhebber te velde in Europa tijdens de tweede wereld oorlog zei bedroefd te zijn over de dood van de voormalige president Eisenhower. ,,Ik ben zeer be droefd, ik wil nu alleen gelaten worden" aldus de 81-jarige toen een verslaggever hem opbelde. Montgomery diende onder Eisenho wer en behoorde tot zijn nauwste medewerkers tijdens de oorlog. SSaragat zond een condoleance-tele gram aan president Nixon bij de dood van Eisenhower, waarin hij zei dat het grote verdriet dat Ame rika heeft, gedeeld wordt door alleen ter wereld. De Westduitse kanselier, Kurt Georg Kiesinger, telegrafeerde aan Nixon dat hij „diep bewogen" is door de dood van Eisenhower. „Het Duit se volk en de federale regering le ven mee met Amerika in het ver driet bij de dood van de voormali ge president." WASHINGTON Oud president Eisenhower die gis teren half zeven 's avonds overleed zal woensdag worden begraven in Ahilene. een stad in Kansas waar hij hoe wel geboren in Texas heel zijn jeugd heeft doorge bracht, en waar een bibliotheek naar hem is genoemd. Volgens de plannen, wordt maandag om 19.00 uur in de nationale kathedraal te Washington de grote rouwdienst gehouden, waarvoor staatshoofden en regeringsleiders uit tal van landen worden verwacht Eisenhower zal 24 uur opgebaard liggen in het Capitool. het gebouw van het Congres. Na de rouwdienst wordt het stoffelijk overschot per trein overgebracht naar Abilene. Prins Bernhard en minister Luns zullen de begrafenis bij wonen. Minister-president De Jong heeft een telegram van deelneming gezonden aan mevrouw Eisenhower. De Ne derlandse ambassade in Washington heeft een telegram gezonden namens de Nederlandse regering aan president Nixon. TAe kleurige roodborsttapuit is voor geen klein geruchtje ver vaard, want soms al in de laatste maartweek ontdekken we er eentje op de eenzame hei, waar hij zich net terug uit de winterherberg weer komt installeren. Het is een prachtig bont vogeltje, dadelijk herkenbaar aan de zwarte kop met witte zijhals, de warm-roestige borst en de witte stuit. De reeds genoemde Nederlandse naam is minder mooi dan het diertje zelf en ik noem onze vogel liever moor kop. Ge weeft, dat men paarden met een zwarte kop in vermen ging met wit grondhaar evenzo be- naarnt en ik herinner mij van ons geboortedorp een stalhouder die een muisgrijze viervoeter met zwarte kop bezat, welke Moorkop heette. In tegenstelling 'met de zang der drukke hei- of boom- leeuweriken gisteren voor het voetlicht gebracht heeft die van onze kleurige tapuit weinig om het lijf en daarin verschilt hij niet van zijn zwijgzame soortgenoten. Het blijft bij een stumperige voor dracht, nogal scherp en zonder le vendige klankkleur, niet ongelijk aan die van de zwarte roodstaart, als ge deze kent van oude Gelder se gebouwen in landstadjes. Zo doende valt onze hei- en duinklant weinig op, zowel nu in de vroege lente als eind maart, wanneer de broedperiode begint. Daarom is het goed, om zeer tijdig in het voorjaar hei te branden, opdat van deze en andere vroege nestelaars het home niet vernietigd wordt. Let voor ons moorkopje overigens op spoordam- men, want stroomdraden, steun- posten en telegraaflijnen benut hij gaarne als podium. Een eenzaam berkje of een jeneverbeszuil is echter evengoed. 29 maart 1969 A. B. WIGMAN Minister Luns heeft voorts een tele gram van rouwbeklag gezonden aan zijn Amerikaanse ambtgenoot minister Ro gers. Het laatste medische bulletin luidde als volgt: „Generaal Dwight Eisenho wer. 34ste president van de V.S., is vrijdag kalm overleden, na een langdu rige en heldhaftige strijd tegen 'n over machtige ziekte. Hij stierf in vrede en heeft geen pijn geleden". Bij het sterfbed stonden mevrouw Eisenhower en de overige naast fa milieleden fan de oud-president. Presi dent Nixon en de voormalige president Johnson en Truman zijn van zijn over lijden in kennis gesteld. Eisenhower, die 78 jaar is gewor den, was opperbevelhebber van de wes telijke geallieerde strijdkrachten in de laatste wereldoorlog. Onder zijn opper bevel werd de overwinning bevochten. De lach van .,Ike" was er in 1944 toen hij de geallieerde troepen verkwik te die gemobiliseerd waren voor de ver schrikkelijke stoot door Normandië naar het hart van Nazi-Duitsland. In 1948 toen hij president werd van de Columbia universiteit, in 1950 toen hij het opperbevel op zich nam van de NAVO-strijdkrachten en in 1952 toen zo wel de democraten als de republikeinen hem tot president wilden. Als republikein kwam hij aan de macht en hij werd vier jaar later herko zen met de grootst denkbare meerder heid. Hij werd hiermee de enige presi dent van de republikeinse partij van deze eeuw die achtereenvolgens de ambtsperioden op het Witte Huis won. De 78-jarige generaal, werd 15 maart getroffen door een hartaanval en afge lopen maandag door een nieuwe aanval, terwijl hij zich herstelde van een inge wandsoperatie en longontsteking. Met de taaie constitutie van een man van het land, had hij reeds zeven vroe gere hartaanvallen overwonnen, alvo rens op 23 februari de ingewandsopera tie te ondergaan. Vier dagen daarna kreeg hij longontsteking die door de doktoren met succes bestreden werd met antibiotica. Maar de hele maand februari waren er moeilijkheden en de eerste bezorgd heid van de doktoren ging uit naar zijn hart. Korte tijd na Eisenhowers dood gaf president Nixon een verklaring uit. Ni xon zegt hierin onder meer dat de voor malige president een „groot leider" is geweest, die een „unieke plaats inneemt in d geschiedenis van Amerika en in de harten van vele mensen". Ex-president Johnson noemde Eisen hower een „groot soldaat die zijn le ven besloot als kruisvaarder voor de vrede". Nixon gaf opdracht dertig dagen lang de Amerikaanse vlag halfstok te laten hangen op alle openbare gebouwen en op de Amerikaanse schepen maan dag zal een dag van rouw zijn in de V.S. De rouwplechtigheden zijn al in 1966 vastgelegd in een 54 pagina's tellend plan, dat door Eisenhower is goedge keurd. Het program voor de drie dagen dat zijn stoffelijk overschot in Washing ton blijft, staat er tot in alle details in vermeld. Het stoffelijk overschot van de over leden president Dwight D. Eisenhower is vrijdagavond laat van het Walter Reed ziekenhuis overgebracht naar een chapelle ardente. De lijkwagen werd begeleid door politie uitrijders en een politie-auto van de strijdkrachten. Ge- GRONINGEN Mevrouw Haya van Someren-Downer, die vandaag benoemd werd tot nieuwe voorzitter van de VVD, als opvolgster van ir. H. J. van de Pols, WINSCHOTEN De Winschoter politie heeft vannacht twee mannen aan gehouden, verdacht van brandstichting, namelyk een inwoner van Winschoten en iemand uit Heiligerlee. Voorbijgangers hoorden omstreeks het middernachtelijk uur explosies in een opslagruimte aan de Venne van de N.V. Nema, een technische onderneming. Zij zagen twee mannen weglopen. Meteen constateerden voorbijgangers, dat het hele pand in brand stond. In de opslag ruimte bevonden zich 80.000 gloei lampen, enkele tientallen wasautomaten en wat glaswerk. Het pand en de hele voorraad gingen verloren. De schade wordt geraamd tussen de anderhalf en twee ton. Eerder op de dag had de Winschoter recherche enkele deze week voorgeval len straatbranden en brandjes in onbe woonde huizen tot klaarheid gebracht. Dit bleek kwajongenswerk te zijn. Gisteravond was de politie extra pa raat in verband met de serie branden van de laatste dagen. Eerder op de avond, omstreeks negen uur, was er een brand gemeld, eveneens aan de Venne, in een al geruime tijd leegstaand pand. Deze brand kon de politie snel zelf blussen. komt het reëel voor om voorlopig de P.v.d.A. als serieuze regeringspartij af te schrijven. Zij gaf haar zienswijze van morgen op de algemene vergadering van de VVD, die vandaag en gisteren in Groningen wordt gehouden. Mevrouw Van Someren constateerde, dat er thans nog „een normale" kamer fractie van de P.v.d.A. bestaat, „maar als daar straks een fikse Nieuw-Links- vleugel in komt, zal de scheiding der geesten zo duidelijk worden, dat Vonde- liugs snelverband scheurt". In haar toespraak op het VVD-con- gres noemde mevrouw Van Someren Nieuw Links en D'66 het \resultaat van in wezen dezelfde gevoelens van on macht. Zij hekelde de progressiviteit, die sommigen thans aanhangen en noemde deze „een instant-pudding", om dat er „een soort kwasi-progressiviteit is ontstaan, waarbij nauwelijks enig denkwerk behoeft te worden verricht". Alle ingrediënten plus het kleurtje zitten al in het pakje, je hoeft er alleen maar water bij te gooien. De ingrediën ten kent u, het zijn: een anti-Ameri kaanse houding, vergoelijken wat in de communistische landen de vrijheid mis daan wordt, anti-Israël zijn, anti-ko ningshuis en anti nog een heleboel meer". Mevrouw Van Someren merkte nog op geen enkel politiek vertrouwen te hebben in lieden, die een in sympathie gedrenkt begrip tonen voor totalitaire, andersdenkenden onderdrukkende regi mes, onverschillig of dat nu het regime is van Mao, Castro, Franco of Ulbricht. Voor ons maakt dat geen verschil; voor hun slachtoffers trouwens ook niet". De VVD, zo zette zij uiteen, zal stre ven naar een voortzetting van 't huidi ge beleid met de huidige partners. 0) Men zie voor de toespraak van frac tieleider Toxopeus elders in deze editie. durende de namiddag zijn grote hoe veelheden bloemen bij de rouwkapel aangekomen. Een aantal mensen had reeds een uur lang staan wachten op de aankomst van het stoffelijk over. schot. Een erewacht stond bij de kist opge steld. DEN HAAG Minister-president De Jong sprak gisteravond voor de televisie zijn leedwezen uit over het overladen van oud-president Eisen hower. De heer De Jong memoreerde de overledene met dankbaarheid voor wat hij eens als instrument van onze bevrijding is geweest. Generaal Eisenhower was de architect van de NAVO, in de moei lijke opbouwtijd van deze organisa tie, zei premier De Jong. „Zijn naam zal onder ons blijven voortleven als een symbool van hoop in donkere tijden. Een symbool van victorie over het nationaal socialisme''. „Een veldheer die geschiedenis maakte is zelf de geschiedenis in gegaan'', aldus de heer De Jong. „Hij was een menselijk veldheer." Premier De Jong eindigde zijn kort woord van medeleven met danken u bevrijder." „Wij DEN HAAG De bouw-c.a.o. is gisteren, zoals w(j in een deel van onze oplage al meldden, gdk-dL gekeurd. De reg«ring liet het contract ongemoeid, omdat zjj de voorkeur geeft aan „algemene beleidsmaatregelen" tegen de loon- en prtfsspiraal in 1970, zo is gisteren bekendgemaakt na de kabinetszitting. De regering heeft vooral zwaar aan gekeken tegen de verbeteringen voor 1970 in het 22 maanden lopende contract. Op 1 maart kregen de bouwvak arbeiders een loonsverhoging van 6,5 procent. Op 1 januari komt daar nog 5,5 procent bij, plus een verhoging van het uurloon met drie cent op 1 juli 1970. Op deze laatste datum ook gaat de pensioenpremie van zes naar zeven procent. Op 1 januari wordt de werk tijd teruggebracht tot 42^ uur per week. Het contract geldt voor ongeveer 300.000 man, het personeel van de nevenbedrijven meegerekend. De betrokkenen waren gelukkig met de uitspraak van de regering, waarop men zo lang heeft moeten wachten. Overigens leest men ook elders in deze editie hoe zwaar het kabinet aan de bouw-c.a.o. heeft getild. De vakbonden oordeelden: Wij hebben sterk de indruk dat het uit eindelijke besluit uit politieke over wegingen is genomen. De werkgeversorganisaties brachten de beslissing in verband met de goede documentatie, waarmee de partijen tegen de regering ten strijde trokken. Daaruit bleek, dat de verstorende in vloed van de c.a.o. op de Nederlandse economie best meeviel. Het Tweede-Kamerlid drs. P. J. J. Janssen (groep Aarden) heeft geen reden meer de Tweede Kamer bijeen te roepen om over de bouw-c.a.o. te praten. Wel stelt hij nog prijs op een OEMOEAHIA (Biafra) Biafra maakt melding van hevige strqd op verschil lende fronten in de oorlog met Nigeria. Een Biafraans communiqué gewaagt van „zeer hevige strijd" in de Onitsja- en Azoemini-sector. In de sector Ikot Ekpene en Afikpo voerden Nigeriaanse troepen een voortdurende beschieting uit met artillerie, raketten en mortieren op Biafraanse stellingen. In Biafraanse militaire kringen is men van mening, dat de massale Nigeriaanse aanvallen op Biafraanse stellingen moesten samenvallen met het huidige bezoek van premier Wilson van Enge land aan Nigeria. Op de tweede dag van zijn vierdaags bezoek aan Nigeria heeft de Britse pre mier Harold Wilson een rondrit gemaakt door gebieden die door de Nigeriaanse troepen op Biafra waren heroverd. Na 's ochtend gedurende lange tijd met de Nigeriaanse leider generaal- majoor Jakaboe Gowon te hebben ge sproken is Wilson later op de dag on geveer 500 kilometer naar het oosten ge vlogen en heeft daar in een stoet van 24 auto's rondgereden. De tocht duurde drie uur. Wilson zei dat „de wereld moet weten dat er Ibo's zijn, \die in vrede leven en in veiligheid onder de federale rege ring". Hij zag echter maar weinig Ibo's gedurende zijn tocht. brief van minister Roolvink over deze zaak. Volgens het N.V.V. is de rust aan het loonfront echter nog lang niet weer gekeerd. De vakcentrale somt in haar blad De Vakbeweging op, welke c.a.o.'s nog bij minister Roolvink op goed keuring wachten het buspersoneel grondpersoneel KLM de werknemers in de confectie- industrie die in de rubber- en thermoplas tische industrie en de notarisklerken. De vakcentrale concludeert dat de overheid in de vrije loonpolitiek meer tijd nodig heeft voor een goedkeuring dan werknemers en werkgevers voor overeenstemming. MADRID Het bewind van generaal Franco in Spanje heeft vrjjdag een algemene amnestie afgekondigd voor zjjn tegenstanders uit de burgeroorlog van 1936-1939. Maar degenen die hoop ten op vrijlating van huidige politieke gevangenen werden teleurgesteld. De maatregel werd na afloop van een kabinetsvergadering, die onder leiding stond van Franco, bekendgemaakt door de minister van Voorlichting Fraga Iribarne. Deze deelde mee dat de am nestie gold voor „alle tenlasteleggingen die voortvloeien uit daden welke voor 1 april 1939 zijn begaan". Hiertoe was besloten ter gelegenheid van het feit dat het dinsdag a.s. dertig jaar geleden zal zijn, dat de burger oorlog eindigde. Een tot de oppositie behorende Ma- drileense advocaat merkte naar aan leiding van de amnestieafkondiging op, dat ook de politieke leiders in balling schap hiervan niet profiteren, omdat ze nog steeds vervolgd kunnen worden voor tegen Franco gerichte politieke activiteit in het buitenland na de burgeroorlog. Zo kon een in Frankrijk wonende leider van de Spaanse socia listische partij, ter dood veroordeeld wegens zijn activiteit tijdens de oorlog, nog niet naar Spanje terugkeren, hoe wel hij onder de amnestiebepalingen viel. Hij zou gearresteerd kunnen worden io verband met een vorige maand in Parijs door hem gepubliceerd artikel. De amnestie betekent dat een proces als in 1963 tegen Julian Grimau ge voerd, voortaan in Spanje juridisch onmogelijk is. Grimau, secretaris generaal van de verboden communis tische partij, werd destijds in Madrid ter dood veroordeeld en terechtgesteld voor uit de burgeroorlog daterende feiten. DEN HAAG Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk overweegt of er stappen moeten worden ondernömen tegen de KRO, die drieduizend kaartjes voor de voetbal wedstrijd Spartak TrnavaAjax heeft bemachtigd. Bekeken zal worden of de stunt in overeenstemming is met de overgangs regeling voor het omroepbestel. Ajax-voorzitter Jaap van Praag heeft gisteravond in het televisieprogramma Mies-en-scène het aanbod van de KRO om met deze omroepvereniging te over leggen over de kaartjes voor de cup wedstrijd SpartakAjax in Tsjechoslo- wakije afgewezen. „Ajax kan zijn eigen boontjes wel doppen," zei de heer Van Praag. In het programma probeerde Mies Bouwman de twee partijen tot elkaar te brengen, hetgeen echter geen resultaat had. Een van degenen die de dupe is ge worden van de boycot door Ajax van de KRO is Theo Koomen, sportverslaggever van deze omroep. Ajax verschaft de heer Koomen geen inlichtingen meer. Bovendien heeft Ajax hem te verstaan gegeven, dat hij niet welkom is bij de wedstrijden in net Ajax-stadion. Premier De Jong en minister Roolvink (sociale zaken) raakten ook opstraat, na afloop van het kabinetsberaad, niet uitgepraat over de bouw-c.a.o. JOHANNESBURG (Zuid-Afrika) Een voormalig officier van de Britse garde, die beschuldigd wordt van „sa menzwering om de wet op de onzedelijk heid te overtreden", heeft vrijdag voor een volle rechtszaal verklaard, dat noch hij noch de vrouw die met hem be schuldigd wordt, ergens spijt van heeft, alleen „dat wij hen die wij lief hebben ellende berokkend hebben". John Anthony Blacking (40), hoogle raar in de sociale antropologie aan de Witwaterstand universiteit van Johan nesburg, heeft in een lange verklaring, die hij uit de beklaagdenbank voorlas, een aanval gedaan op „de wet op de on zedelijkheid", „een naar schandaal hon gerend publiek" en „het apartheidssys teem". Onder de „wet op de onzedelijkheid" zijn verhoudingen tussen verschillende rassen verboden. Blacking, geboren in Londen is blank en de vrouw die met hem beschuldigd wordt, dr. Zureena Rukshana (24), is Indisch. Een politieman verklaarde het paar lang bespied te hebben, onder meer glurend door de gordijnen. GENÈVE Twee Algerijnse advoca ten hebben meegedeeld, dat zq de Zwit serse autoriteiten officieel verzocht heb ben drie Arabische commando's die vastgehouden worden in verband met de aanval op een vliegtuig van El Al, op borgstelling vr(j te laten en toe te staan naar Algerije te gaan hangende hun proces. De advocaten Omar Bentoemi en Jacques Verger zeiden dast zij het schrif telijk verzoek ingediend hebben bij de justitiële autoriteiten in Zürich, waar de drie, onder wie een vrouw, vastgehou den worden sedert de ganval op 18 febr. Zij zeiden dat m de petitie verzocht wordt dat zij vrijgelaten worden onder dezelfde voorwaarden waaronder de Is raëlische bewaker, Mordechai Rahamin, die een vierde aanvaller doodschoot, vrijgelaten werd, en eerder deze maand naar zijn land terugkeerde. HARDERWIJK Omstreeks midder nacht heeft een felle uitslaande brand de uit 1889 daterende molen „De Hoop' in Harderwijk geheel in de as gelegd. De molen moet als verloren worden be schouwd. Hij komt volgens de eigenaar, de heer E. den Herder, niet meer voor restauratie in aanmerking. De laatste jaren werd de molen als restaurant ge bruikt. De Harderwijker brandweer was zeer snel ter plaatse en bestreed de vuurzee met elf stralen en een waterkanon. Aangrenzende percelen moesten wor den ontruimd. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma.Tijden: dagelijks 11.30 13.00 14.30 en 16.00 uur (Van onze weerkundige medewerker) Het weer wordt dit weekeinde geleidelijk zachter. Niet dat er di rect volop lentetemperaturen ko men, maar toch zal het kwik zondag en maandag normaler voor de tijd van het jaar zijn. In ons gebied betekent dit een middagniveau van 9 tot 11 graden. Langs de noordzijde van een krach tig hogedrukgebied ten westzuid westen van Ierland dringen de ko mende dagen nieuwe storingen over Schotland naar de Noordzee door. Dit heeft als consequentie, dat na vandaag de kans op enige regen groter wordt bij zuidweste lijke tot westelijke wind. Het aantal vorstdagen in Gelder land bedraagt nu in maart 23. het hoogste aantal sinds maart 1955.

De Vallei | 1969 | | pagina 1