VVD wil meewerken aanprolongeren' van het kabinet-De Jong GRIEKSE DICHTER BESCHULDIGT JUNTA Peter Stuyvesant Kabinet tilde zwaar aan bouw-cao Gevecht Over de grenzen Loonodviescommissie ruggesteuride Roolvink ...méér in de breedte ...méér in de lengte Nobelprijswinnaar Seferis Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt u gerust! Dividend I1VA 8(11) procent Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 1/ geniet zoveel méér! TOXOPEUS OP PARTIJVERGADERING IN GRONINGEN: „EENSGEZIND" ..AFSPRAAK NAKOMEN" UITSPREKEN LAGER DIVIDEND VAN IND. MIJ ZUTPHEN ..SCHEIDING PvdA" C.D.U. NAVO Europameeat bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet. Nü mag het wel Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 3 dagen of U kunt nu kiezen: ,v Peter Stuyvesant 25 King Size óf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. D De ZATERDAG 29 MAART 1969 DEN HAAG Onder daartoe passende omstandigheden zal de VVD in stemmen met het tot inzet der verkiezingen maken van het kabinet-De .long. Aldus mr. E. H. Toxopetis, de voorzitter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer op de algemene vergadering van deze partij in Groningen. Mr. Toxopeus voegde daaraan nog toe de opmerking, dat ..onder passende omstandigheden" betekent, dat ,.de teneur van het beleid in voldoende mate de geest van het liberalisme moet ademen, dat is de geest van de vrijheid". In zijn toespraak bestreed mr. Toxo peus de opvatting als zouden de staats uitgaven moeten stijgen naarmate de welvaart stijgt en er minder gewerkt moet worden. De staat zal z.i. hoge uitgaven moeten blijven doen, maar anders dan nu. Een verschuiving in de staatstaak zal moeten optreden, want „naarmate de burgers zelf in staat moeten worden geacht tal van zaken te regelen en te betalen, moet dat ook gebeuren". In dit verband zei mr. To xopeus te denken aan het wonen, aan bepaalde sociale voorzieningen (eerste ziektekosten, kinderbijslag) en aan voorzieningen voor cultuur, sport en recreatie. Mr. Toxopeus bepleitte de instelling van een VVD-studiecommissie voor de totstandkoming van een duidelijk ge concretiseerd liberaal toekomstbeeld. Een dergelijke studie zou z.i. kunnen aantonen, dat de weg naar de toe komst niet moet worden geprojecteerd langs lijnen die worden aangegeven door een collectivistische planmatig heid, noch middels een pragmatisme dat vanuit zijn koele efficiency het in dividu naar de achtergrond schuift, maar dat die weg moet worden uitge stippeld in een samenspel van vrije mensen, die bereid en in staat zijn hun eigen verantwoordelijkheid te dragen. „Langs die weg lijkt mij de oplossing te vinden voor problemen waarmee veel westerse landen worstelen." Mr. Toxopeus stond voorts nog stil bij bet financiële beleid der regering, dat zo zei hij eensgezind wordt uitgevoerd. De heer Toxopeus drong aan op een gericht beleid en op een matiging en van de prijzen en van de lonen. De doelstelling van evenwicht, ook m.b.t. de moet worden economische groei, waargemaakt, omwille van de werkge legenheid, en ook omwille van al de genen, die weerloos slachtoffer worden van de geldontwaarding. Sprekende over het streven naar een werkelijke verlaging van de loon- en inkomsten belasting merkte mr. Toxopeus o.m. op, dat een herziening van de tarie ven in het verband van de processie en de geldontwaarding geboden is. „De burger is bij deze correctie in de hoogste mate gebaat hij heeft er recht op", aldus de liberale fractie voorzitter. Dc terzake gemaakte afspraak bij de kabinetsformatie in 1967 moet z.i. worden nagekomen, „ook al wordt ADVERTENTIE ATHENE George Sefaris, een vooraanstaande Griekse dichter en Nobel prijswinnaar voor letterkunde, heeft gisteren zijn lange zwijgen verbro ken en het militaire regime beschuldigd van het muilkorven van de vrijheid en „een toestand van verdoving op te leggen, waarin alle intellectuele waarden verzinken in een moeras". In een verklaring, die gisteren werd vrijgegeven en waarvan gezegd werd, dat hij van Seferis afkomstig was, wordt de huidige regering een regime genoemd „dat volkomen in strijd is met de idealen waarvoor onze wereld en ons volk zo schitterend in de laatste wereldoorlog heeft gestreden." Seferis (69) kreeg in 1963 de nobel- prijs voor poëzie. Seferis, die gedurende enkele jaren ambassadeur in Londen was en in Iz mir geboren werd, zei dat hij lang ge leden al besloten had zich buiten de binnenlandse politiek van het land te houden, „maar dat dit niet betekent, dat hij onverschillig staat tegenover ons politieke leven". Seferis zei. - dat hij, sedert de vrij heid in zijn land - gemuilkorfd werd. niets in Griekenland gepubliceerd heeft Zijn gestencilde verklaring van een bladzij werd gestuürd aan Griekse en buitenlandse dagbladen en persagent schappen in Athene en zou reeds op ADVERTENTIE Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan de band gezet zijn en naar Londen gestuurd. „Sedert enige maanden, aldus Se feris, heb ik in mij en om mij ge voeld. dat het steeds gebiedender wordt mij uit te spreken over onze huidige toestand. Wij hebben allen geleerd, dat onder dictatoriale regi mes het begin gemakkelijk kan schij nen. maar toch wacht ons aan het einde onontkoombaar de tragedie". Seferis waarschuwde ervoor, dat hoe langer deze abnormale toestand duurt des te groter het kwaad zal zijn. „Ik ben eon man zonder een enkele poli tieke binding en ik spreek zonder vrees en zonder hartstocht. Maar ik zie voor ons de afgrond, waarnaar de onderdrukking, die op het gehele land ligt, ons voert. Aan deze abnor maliteit moet een einde komen. Dat is het bevel van het land", aldus de dichter. Seferis verklaarde later tegenover de pers te zijnen huize, dat de verklaring waarin hij kritiek op de regering le vert, echt is en dat zij op de band band opgenomen werd voor de Britse radio. ZUTPHEN. Aan de eind mei 1969 te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Industriële Maatschappij Zutphen zal worden voor gesteld over het boekjaar 1968 een divi dend van twintig procent in contanten uit te keren, waarvan vijf pet. ten laste van de dividendreserve (v. j. 25 pet in contanten). AMSTERDAM De Verenigde HVA- maatschappijen NV zal voorstellen het dividend over 1968 met drie procent van elf tot acht procent te verlagen. Eind mei wordt de vergadering van aandeelhouders gehouden. In het jaarverslag over 1967 was reeds aangekondigd, dat het resultaat van HVA-Ethiopia over het boekjaar 1967/68 van deze dochtermaatschappij zou achterblijven bij het voorgaande boekjaar. In het perscommuniqué van 5 december 1968 werd deze ontwikkeling bevestigd, onder toevoeging dat een la gere concern-winst van de Verenigde HVA-maatschappijen NV moest worden verwacht. met name in de ARP door sommigen anders over deze zaak gedacht, en ook al zijn er schoten voor de boeg gelost". Naar de mening van de heer Toxo peus ligt de meest doeltreffende metho de om de in de kring der zelfstandi gen bestaande noden het hoofd te bie den in wijziging van de progressielijn. Tenslotte nog wees mr. Toxopeus er op, dat de sociale voorzieningen alleen ten goede moeten komen aan hen, voor wie zij zijn bedoeld. scheiding in .welhaast ©n- Mr. Toxopeus acht een de Partij van de Arbeid vermijdelijk". Mr. Toxopeus noemde een door de PvdA bepleite erkenning door Neder land van de Oostduitse Republiek „een vreselijke vergissing". Over de uitspraak, dat de PvdA niet met de KVP zal samenwerken gat mr. Toxopeus als zijn oordeel, dat met de KVP daardoor ook de ARP en de CHU „in de ban" zijn gedaan. „Mijn me ning vindt bevestiging in de wanhoop, die wordt getoond door degenen in de confessionele partijen, die hun hart aan de PvdA hebben verpand." Hij achtte de opmerking van fractievoor zitter Den Uyl (Arb.). dat de PvdA er nu alles op zal moeten zetten om de progressieve krachten uit de ARP en de CHU los te weken, getuigen van een mateloze zelfoverschatting, inge geven door de moed der wanhoop. „De vage droom van een prpogressieve con centratie lijkt nu wel geëindigd in een kil ontwaken: de PvdA zal stellig ver lies lijden, wat zij ook doet", zo zei mr. Toxopeus. Sprker zei voorts dat KVP. ARP en CHU „streven naar een CDU". „Hun voormannen zeggen dat zo dui delijk niet. omdat de achterban er nog niet aan toe is, maar het streven is er." Mr. Toxopeus concludeerde dat het gemeenschappelijk beleden geloof niet voert tot een gemeenschappelijk poli tiek inzicht. Mr. Toxopeus zei in deze blokvorming „een uitbreiding te zien over een nog breder vlak van de poli tieke meningsverschillen binnen ieder der partijen". Over D'66 merkte hij o.m. op, dat deze partij niet politiek te plaatsen valt. Het „onpolitieke gezelschap D'66" heeft dit gemeen met de confessionele partijen, zo stelde mr. Tcwopeus. Hij noemde het ijdel praten over rege ringsmogelijkheden met deze groep, want voor het heden staat niet vast, wat D'66 wil. Mr. Toxopeus veroordeelde de dicta- 4oriale regimes in Griekenland en Por tugal. Anderzijds wees hij er op, dat beide landen niet gemist kunnen wor den als het gaat om de militaire ver dediging van het Westen. Een NAVO zonder Griekenland zou z.i. oen dusdanige verzwakking van de NAVO-positie rond de Middellandse Zee meebrengen, dat dit onverant woord zou zijn. „Men kan zijn militai re bondgenootschap niet verzwakken door een ndet-democratische bondge noot, op een strategiscji kernpunt ge legen, uit te stoten", aldus de heer Toxopeus. Hij sprak zich uit voor een duidelij ke steun aan Israël, waarbij hij de houding van generaal De Gaulle „vol strekt verwerpelijk" noemde. De NAVO cliënt, naar zijn mening, op het gebied van de conventionele wa pens zo sterk te zijn, dat de landen van het Warschau-Pact begrijpen moe ten dat een avontuur met conventione le wapens óf zinloos is omdat de aan val wordt afgeslagen óf leiden moet tot een ook door hen niet gewilde kern wapenoorlog. ADVERTENTIE PETHT STUYVESANT DEN HAAG Er is over de bouw-cao veel te doen geweest. Niet alleen de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvink was daarbij betrokken, maar ook diens ambtgenoten van Economische Zaken, Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening en van Financiën. De goedkeuring of afkeuring liet dan ook op zich wachten. Hoewel volgens Haagse kringen met name minister Witteveen van Financiën bezwaren had tegen de tussen de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf (het toporgaan van werkgevers in de bouw) en de Centrale Commissie Bouwnijverheid (het samenwerkingsorgaan van de werknemers in de bouw) overeengekomen cao. was het minister Roolvink als minister van Soeiale Zaken, die zich niet ak koord kon verklaren met de bereikte resultaten op loongebied voor 1970. omdat hfj vreesde, dat die prijsverhogend zouden werken. Het gevolg was dan ook. dat deze minister (geflankeerd door zijn ambt genoten van Economische Zaken, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or- ning) enkele malen een bespreking heeft gehad met werkgevers en werk nemers, hetgeen er toe leidde, dat de oude cao werd verlengd tot 24 maart jongstleden. jVfaar ook op die datum waren de mi- nister en zijn gesprekspartners nog niet tot resultaten gekomen, hoe wel al aangekondigd was, dat de re gering op 24 maart (hetgeen in de praktijk 21 maart betekende, de dag van het wekelijks kabinetsberaad) haar beslissing bekend zou maken. Reden daarvan was, dat minister Roolvink inmiddels werkgevers en werknemers om een rapport had ge vraagd, waarin zij duidelijk konden maken, dat de voor 1970 overeengeko men loonsverhoging geen invloed zou hebben op de prijzen. Dit rapport werd ingediend op 20 maart, dus één dag voordat de rege ring haar standpunt bekend zou ma ken. Minister Roolvink wilde derhalve nog graag enig respijt, hetgeen hem door werkgevers en werknemers werd gegeven, echter met dien verstande, dat zij een week uitstel genoeg von den en dit de minister ook meedeel den. Het bewuste rapport vermeldde on der meer dat er, de laatste jaren een duidelijke stijging van de produktivi- teit in de bouwnijverheid gerealiseerd is van ruim acht procent en er geen aanwijzingen zijn om te veronderstel len, dat deze trendmatige stijging zich in de naaste toekomst niet zal voort zetten. Eerder kan worden verwacht, dat door de inspanningen op velerlei gebied om de produktiviteitsstijging nog meer te vergroten zich een verde re stijging zal voordoen, aldus het rap port onder meer. minister werd evenwel niet alleen geruggesteund door dit rapport, want in februari reeds had hij om ad vies gevraagd aan de Loonpolitieke Adviescommissie, die onder leiding staat van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. Hoewel dit rapport nooit openbaar is gemaakt, is wel aan het licht gekomen, dat naar het oordeel van deze commissie de overeengeko men wijzigingen van de cao geen pun ten behelzen, die aanleiding geven tot onverbindendverklaring. Noch de ver beteringen voor 1969. noch de verebte- ringen van het contract in zrjn geheel bezien zijn van een zodanig niveau, dat een dergelijke maatregel gerecht vaardigd is, aldus letterlijk het advieS aan minister Roolvink. Elders bevat dit advies de volgende uitspraak: de commissie heeft zich echter tegen de achtergrond van dit contract en de daarin thans reeds voor 1970 overeengekomen verbeteringen opnieuw afgevraagd of het op dit ogenblik (het advies is gedateerd 20 februari) nog wel wenselijk is, dat er langlopende contracten worden afge sloten. eze vraag acht de commissie rele vant, omdat het ondanks de pogin gen, die in het werk worden gesteld om tot prognoses op langere termijn te komen, momenteel nog steeds bij zonder moeilijk is om de economische mogelijkheden zowel voor de gehele nationale economie als voor een be paalde bedrijfstak in het bijzonder, op langere termijn te voorzien. Om deze reden acht de commissie het wenselijk zoveel mogelijk af te zien van meer jarige contracten. De commissie acht het noodzakelijk dat zowel bij de c.a.o.- en betrokken contractpartijen als de centrale instanties, zoals regering, SER en/of Stichting van de Arbeid zich over dit probleem nader beraden. Rest nog te vermelden, dat de on derhavige c.a.o. enkele malen op de agenda van de ministerraadsvergade ringen heeft gestaan en dat zowel van werkgevers- als werknemerszijde uit spraken zijn gedaan met de bedoeling de beslissing van de regering te ben vloeden, tenminste, zo legden Haagse kringen'de betreffende uitspraken uit. INHOUD VAN DE CAO Delegaties van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouw bedrijf hebben op zaterdag 1 februa ri jl. overeenstemming bereikt over de nieuwe cao. Deze had op 1 m aart jl. moeten ingaan en is geldig tot 1 januari 1971. (Looptijd 22 maan den). Met ingang van genoemde datum zijn de lonen globaal met 6'/i pet. verhoogd, aangevuld met een ver hoging van de uurlonen op 1 juli 1970 met drie cent. Met ingang van 1 januari 1970 worden de lonen met 5.5 pet. verhoogd en wordt de ar beidstijd verkort tot 421/» uur per week. Met ingang van 1 juli 1970 zal de pensioenpremie van zes pet. ver hoogd worden tot zeven pet. ter ver betering van de pensioenaanspra ken en het verstrekken van een uit- A ls boksers: in de ene hoek Aristo- teles Onassis (62), multimiljonair en scheepsmagnaat, man van een van 's wereld beroemste vrouwen Jacqueli ne Kennedy, eerder van Tina Livanos. In de andere hoek: Stavros Niar- chos, 60, multimiljonair en scheeps- magnaat. eens getrouwd geweest met de dochter van een van 's werelds be roemste mannen, Henry Ford. Beiden hebben een persoonlijk for tuin, dat op 500 miljoen dollar wordt geschat, opgehoopt door vele gevech ten in de financiële ring. Onassis en Niarchos dragen beiden het liefst conservatieve costuums met twee rijen knopen, beiden gaan graag uit, zijn verwoede zeilers en bon vi- vants, nog beter, wat lege playboys. Zij hebben nog iets gemeen zt zijn eikaars vijanden in alle geldza ken. De twee Grieken hebben de laat ste 30 jaar elkaar fel bestreden. IVJu zijn ze weer in een strijd ge- wikkeld en het lijkt dat Onassis de eerste ronde heeft gewonnen, ter wijl inmiddels Niarchos zjch sterkt voor de volgende. De twee reuzen betwisten elkaar Griekenland's derde olieraffinaderij, die hoge winsten en veel prestige be looft. De nieuwe raffinaderij is zo'n lucra tieve transactie, dat Onassis twee keer zijn wittebroodsweken onderbrak, om van zijn particulier eiland naar Athene te vliegen voor besprekingen met de regering. De Griekse regering heeft een aan trekkelijk aanbod van Niarchos voor een lening van 150 miljoen dollar ver worpen en in Griekse bankkringen was men verbaasd, omdat met dit geld in bijna een klap het probleem van het betalingsbalanstekort tijdelijk zou zijn opgelost. De aanhangers van Niarchos bewe ren dat het kolonelsbewind het aan bod van Niarchos voor de raffinaderij „ARI" ONASSIS steeds meer nooit ernstig in overweging hebben genomen. De reden zou zijn, dat Niar- chos nauwe relaties onderhoudt met koning Constantijn, die met zijn fami lie in december 1967 naar Rome is ge vlucht. /"inassis, die een talent heeft om be- vriend te zijn met bijna elk Grieks bewind, is geen vriend of ken nis van de koninklijke familie en heeft ook nooit de koninklijke famile „ver sierd", zoals Niarchos vaak heeft ge daan, met giften, openlijk of bedekt. De twee magnaten zijn eens zwagers geweest. Beiden waren getrouwd met de zusters Livanos, dochters van een der rijkste Griekse reders. Beide hu welijken eindigden in scheiding. Daarop trouwde Niarchos met Char lotte Ford. Ook van haar ls hij ge scheiden. TTe concurrentiehaat heeft hen dik- wijls in rechtstreekse botsing ge bracht. Niarchos verrichtte tien jaar gele den een industriële coup, toen hij de concessie verkreeg om met Belgische steun de grootste Griekse scheepswerf te bouwen. Daarna behaalde Onassis de over winning in het gevecht om de Olympip Airways, de Griekse luchtvaartmaat schappij die bijna bankroet was, over te nemen. Sindsdien is dit een winst gevend bedrijf geworden. Toen Niarchos zijn eigen eiland Spetsopoela bij Athene kocht, liet Onassis het er niet bij zitten en kocht het eiland Scorpios, waarvan hij een klein paradijs maakte. Niarchos kocht een schoener met drie masten, Creole. Onassis kocht een Canadees korvet, doopte het Christina naar zijn dochter en maakte er een drijvend paleis van. Niarchos zou thans een grotere koop vaardijvloot bezitten dan Onassis van ongeveer drie miljoen ton. Die van Onassis zou £.5 miljoen tel len. Maar de vloot van Onassis zal te gen 1972 groter gaan worden als de aflevering begint van vijf mammoet tankers, elk van meer dan 200.000 ton. Hij zou van plan zijn nog twee tan kers te bestellen, een van 400,000 ton en een van 500.000. kering ineens bij pensionering of overlijden voor de pensioengerech tigde leeftijd. Het aantal verlofdagen zal met oen dag worden uitgebreid. De ex tra dag is bestemd voor het aaneen gesloten winterverlof. De huidige vergoedingen voor dienstkleding, rijwiel, gereedschap en het gebruik van eigen auto zijn aangepast in verband met de geste gen kosten. Bij overlijden van de werknemers zal aan nabestaanden een uitkering ineens van 750 gulden worden verstrekt. Bij deze cao. zijn ongeveer 200.000 werknemers rechtstreeks betrokken, terwijl de cao mede bepalend is voor de vernieuwing van de cao's voor rle rond tien nevenbedrijven, waarbij ongeveer 100.000 werkne mers betrokken zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 5