Russische ikonen in Den Bosch Pall Mali Export 25 Sint Maarten beter af dan Anguilla Pall Mali Export mét filter Pall Mall Export Menthol raker Pall Mall Export 100 zónder filter Pall Mall Export Menthol 100 Satire van Galbraith NATUURLIJK LEEFMILIEU BEDREIGD IN NEDERLAND Nu éénhoofdige Schipholdirectie Aan U, die aan het publiek verkoopt! Nü is het zover! tehnrtk Pall Ma|| Export 100 mét fflter voorde 1 of Pall Mall Anti-Syrische demonstratie in Ethiopië Zwitsers bedrijf in computers TOERISME BRACHT WELVAART OP EILANDJE grimeur' voor Nrd-Brabants museum 1 april is Pall Mail Export goedkoper U als winkelier kent het verhaal De beste Amerikaanse sigaret die er is, Pall Mall Export, wilde goedkoper worden: 25 King Size (dus 5 méér) voor dezelfde prijs Maar het mocht niet Niet in januari, wél in april U weet dat wij alles doen om alle Pall Mall Export die U besteld hebt op tijd af te leveren. En we redden het! Vanaf dinsdag, 1 april kunnen al Uw klanten komen voor de nu zoveel voordeliger Pali Mail Export ZATERDAG 29 MAART 1969 DESKUNDIGEN Aanbevelingen Bezinning Mngsiz. Pall Mali Export zónd voor f US Dc no mm lange Pail Mail Export 20 voor f 1.75 (dus véél langer dan King Size) Rothmans Ludek Pachman Arabische vrouwen in Jeruzalem uiteengedreven ORKAAN VEEL GELD TOERISME GEMIS OPERATIES SCHRIJNEND mm ^H3SAMTA LUClXf^~~^z GRENADA HOGER BOD OP DELI-DRUKKERIJ VAN TELEGRAAF De Maria Kazanskaja, een Russische ikoon uit de tweede helft van de achttiende eeuw. De ster op voorhoofd en schouder wijst op genade en wijsheid. De ikoon is een van de laatste voorbeelden van de werkwijze van de schildersschool te Kazan, die gedurende vele eeuwen tal van kunst werken heeft voortgebracht. DEN BOSCH In het Noord-Bra bants Museum, dat vorig jaar grote bekendheid verwierf door de Jeroen Bosch-tentoonstelling, wordt tot 27 april een grote ikonen-expositie gehou den. Met deze tentoonstelling van reli gieuze kunst uit het oude Rusland heeft Den Bosch weer een Nederland se primeur, want men heeft tot op he den nog nergens kans gezien een zo grote verzameling steeds zeldzamer wordende kunstwerken in ons land bij een te brengen. De collectie bevat ruim 140 grotere en kleinere ikonen. De organisatie en inrichting van de expositie geschiedde onder auspiciën van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant door het bureau POK (Propa ganda en Organisatie van Kulturele evenementen) te Oosterbeek. dat ook de grote ikonen-expositie eind vorig jaar in het kasteel Raesfeld op touw zette. De meeste ikonen die in Den Bosch tentoongesteld worden zijn pas kort geleden uit de Sovjet-Unie geïmpor teerd. Zij geven een duidelijk beeld van ontwikkeling van de liturgische kunst in de laatste eeuwen. Hoewel men in Rusland bijzonder zuinig is op kunstschatten, hebben toch zes Europese kunsthandelaars en or ganisatoren van tentoonstellingen, waaronder twee Nederlanders, kans gezien oude ikonen te exporteren. Een van hen is de directeur van POK, de heer R. Roozemond, die een groot deel van de verworven werken voor de ver koop beschikbaar stelt. PEN HAAG Nederland is hard be zig het natuurlijke leefmileu te ver pesten. Alleen een intensieve studie en een nauwkeurige afweging van welvaarts- en welzijnsbelangen kan 'n catastrofe voorkomen. Tot deze conclusie komt een groep van Nederlandse deskundigen die zich in Parijs een week lang hebben beziggehouden met de leefbaarheid van onze wereld. Zij hebben voor Nederland de volgen de aanbevelingen opgesteld: Op korte termijn moet een centraal studie- en coördinatiebureau worden opgericht, waar kennis over onze biosfeer wordt verzameld en doorge speeld. Er is dringend behoefte aan een uitvoerig controle-apparaat. Het onderwijs zal veel meer tijd aan milieuhygiëne en het leerkli maat moeten besteden. De mentaliteit van de gemiddelde Nederlander moet worden veran derd. „We kunnen er niet langer meer op losleven", aldus dr. W. H. van Dob- ben van het Instituut voor Oecolo- gisch onderzoek in Arnhem. Prof. dr. G. J. Vervelde uit Wagenin- gen, de delegatieleider: „Het gaat duidelijk de verkeerde kant op. Be zinning, studie en mentaliteitsveran dering zijn dringend noodzakelijk". „De Nederlandse bevolking moet be grijpen, dat we met ons allen maat regelen moeten nemen. Anders dreigt ons land onleefbaar te wor den." SCHIPHOL De raad van commis sarissen van de N.V. Luchthaven Schip hol heeft het bestuur van de luchtha ven opgedragen aan mr. J. C. A. van Stapele (51),thans reeds directeur van deze n.v. Dit betekent dat de luchthaven voortaan een éénhoofdige leiding zal hebben, nu op 28 januari j.l. de heer S. de Mul, mededirecteur van de heer van Stapele, is overleden. De belangstelling voor de tentoon stelling in Raesfeld was bijzonder groot. Er werden circa honderd kunst werken uit de collectie aangekocht, zodat de organisator voor een nieuwe tentoonstelling grote aankopen in Rus land moest doen. Behalve de collectie die door het bu reau POK is verzameld, zullen in Den Bosch ook nog ikonen uit particulier bezit tentoongesteld worden. Tijdens de duur van de expositie zijn deze werken verzekerd door de organisa tor. Onder de werken uit particulier bezit bevindt zich een deel van een ikonostase uit de verzameling van een Düsseldorfse kunsthandelaar, waarvan de waarde op ruim f 35.000,- geschat wordt. Na Den Bosch gaat de expositie naar Duitsland en Zwitserland, om be gin volgend jaar naar Nijmegen te ko men. Het ligt voorts in de bedoeling van de organisator van de expositie, om volgend jaar in ons land een grote internationale tentoonstelling van iko nen in te richten die de meest om vangrijke zal zijn die ooit in Europa te zien is geweest. Met de voorberei ding daarvan is men reeds druk bezig. Ook van deze kunstmanifestatie zal Den Bosch de primeur krijgen. ADVERTENTIE ALMELO Commissarissen en direc tie van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate NV te Almelo be richten, dat op 14 med aan aandeelhou ders zal worden voorgesteld over het boekjaar 1968 een dividend uit te ke ren van 4 pet (over 1965 werd 6 pet uitgekeerd; over 1966 en 1967 werd het dividend gepasseerd John Kenneth Galbraith (pseu doniem voor Paul Warburg, professor in de economie aan de Harvard Universiteit) heeft de laatst jaren van zich doen spre ken door zijn kritische houding ten opzichte van Amerika's bui tenlandse politiek. Een der actie terreinen van het State Depart ment neemt Galbraith onder schot in z\jn boek „Amerika voor de Amerikanen" (een verwijzing van de vertaler naar de Monroe- doctrine), een satire op de diplo matie van de Verenigde Staten in de ontwikkelingslanden van La- tijns-Amerika. Het is een ironisch en dikwijls humoristisch verhaal waarin de auteur ztfn onbehagen tot uitdrukking brengt over de be nepen opvattingen van het minis terie van Buitenlandse Zaken, en van vele diplomaten. In de satire leest men GaJ- braiths opinie over de vaak door de V. S. gevolgde beleidslijn; „het is namelijk bij mij opgekomen, dat er wellicht waarheden zijn die het beste naar voren komen uit een verdichting", zo zegt hij in het voorwoord. De auteur laat een revolutie plaatsvinden in een denkbeeldige Latijns-Amerikaanse Republiek. Puerto Santos, waar een dictator opzij wordt geschoven door een man met gematigd progressieve ideën: invoering van de demo cratie en landbouwhervormingen staan op zijn program. Wash ington ziet deze ontwikkelingen met groeiende zorg aan; de dicta tor was immers „een belangrijk bolwerk tegen het communisme"; en daarbij zullen de vooruitstre vende plannen van zijn opvolger het land stellig naar de onder gang jagen, aldus redeneert Bui tenlandse Zaken. Dus moet er een mooi stukje Amerikaanse diplo matie worden uitgevoerd, geba seerd op een harde politiek, die de „communistische dreiging" (de vaste slogan die te pas en te on pas wordt aangewend) moet eli mineren. De revolutionaire leider wordt weggemanoeuvreerd en de zoon van de dictator, nog stude rend aan de universiteit van Mi chigan, wordt teruggehaald naar Puerto Santos om het land naar Amerikaans welgevallen verder te „leiden". Het plan schijnt een succes; dan blijkt echter, dat het jeugdige staatshoofd een aantal ideeën gaat uitwerken, die op de Amerikaanse universiteit in alle vrijblijvendheid waren gedoceerd, maar die in Puerto Santos een verbluffende uitwerking hebben: net socialisme groeit op de theo- riën van Amerika's vooraanstaan de denkers en politici. JOHN KENNETH GALBRAITH tekening van Daniel Levine Galbraith's „Amerika voor de Amerikanen" is een zeer aan trekkelijk boek, dat onderhouden is door de vlotte en geestige stijl en tevens de boodschap goed over brengt, die de auteur graag kwijt wilde er mankeert nog heel wat aan Amerika's houding ten op zichte van de ontwikkelingslan den. (Uitgeverij Hollandia te Baarn; prijs f. 14,50). Een boek over de moedige strijd van de Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester Ludek Pach man tegen de Russische onder drukking, zoals het volk van Tsje- cho-Slowakije die sinds 21 augus tus 1968 moet ondergaan, is ver schenen bij de uitgeverijen W. ten Have en Het Parool te Am sterdam onder de titel „Zeven dagen in augustus". Het boek (prijs f. 9,25) bevat een groot aantal foto's uit die trieste zo merdagen; de illustraties met na me geven een goed beeld van het bewonderenswaardige optreden van de jeugd van Tsjecho-Slowa- I kije. Het felle anti-Russische be toog van Pachman is aangevuld met een levensbeschrijving van deze schaakgrootmeester en met het bekende manifest van de 2000 socialisme en het bureaucratische neo-stalinisme tegenover elkaar worden gesteld. JERUZALEM De Israëli's hebben gisteren gekleurd water uit waterkanon nen gebruikt om 500 Arabische vrouwen te verspreiden die op weg waren naar een plechtigheid op het moslim-kerkhof in de Arabische sector van Jeruzalem. Bereden politie en gewapende grens wachten kwamen in actie. Toen de vrou wen weigerden zich te verspreiden wer den zij met de wapenstok uiteenge jaagd. Vier vrouwen werden gearres teerd. De vrouwen hadden kransen willen leggen op het graf van Kassem Abdoel- lah Kassein Tamini, die in een Israë lische gevangenis is gestorven, waar hij werd vastgehouden op verdenking van sabotage. Volgens de politie is hij op 23 maart aan een leverkwaal gestor ven, maar de Arabieren beweren, dat Tomini doodgemarteld is. De vrouwen stroomden door de Da- mascuspoort uit de oude ommuurde stad. Zij werden tegengehouden door de politie en de militairen, die slechts de vrouwen met kransen toestemming wilden geven naar de begraafplaats te gaan. Toen de menigte weigerde zich te verspreiden, werd zij door de water kanonnen weer de oude stad ingedre ven. De commissaris van politie, Sasson, heeft een groep Arabische notabelen ontvangen om hen ervan te overtuigen, dat de politie niet verantwoordelijk is voor de dood van Tamini. ADDIS ABEBA Enige duizenden jongelui hebben gisteren in Addis Abe ba gedemonstreerd tegen „de inmen ging van Syrië in de binnenlandse aan gelegenheden van het keizerrijk". Aan leiding was de twee weken geleden door „het Syrische front tot bevrijding van „Erirea" gepleegde bomaanslag op een Ethiopisch vliegtuig. Men eiste de verwijdering van de in Ethiopië leven de Arabieren. De politie die de optocht begeleidde, behoefde niet op te treden. De vorige dag hadden boeren te paard bij het kei zerlijk paleis al van hun verontwaardi ging over „de Arabisch-Syrische inmen ging" betuigd. AMSTERDAM Blijkens de Zwit serse editie van het blad Agefi heeft de Société des compteurs de Génve S.A. (Sodeco) een belang van 60 pet. genomen in 't ingenieursbureau Elec- trowater nv te Amsterdam. Deze ven nootschap, waarin ook de firma Pic- kard te Amsterdam deelneemt, heeft een maatschappelijk kapitaal van f 300.000,-. Sodeco zet hiermee een tweede stap op de gemeenschappelijke markt. De eerste stap werd gezet in Italië, waar de Zwitserse onderneming vertegenwoordigd is door Sodeco Ita- 11 ana. Pnsessen zijn er heengegaan om uit te rusten; filmsterren van naam hebben er vorstelijke uren be leefd. St.-Maarten, met zijn zonnige stran den, zijn heuvels en tropische tem peratuur heeft hen ontvangen zoals het ook thans de vijftien Neder landse mariniers in zijn gemeen schap heeft opgenomen. Ze zijn er heen gegaan wegens de gebeurtenissen op het Britse eiland Anguilla. De paar duizend bewo ners van St.-Maarten, op het breek punt van het groen-blauwe water van de Caraïbische Zee en het don kerblauw van de Atlantiche Oceaan, glimlachen erom. Men is er ver trouwd geraakt met dit soort din gen sinds Fidel Castro zijn opstand in Cuba begon en opnieuw, toen in de Dominicaanse Republiek Ame rikaanse militairen landden. Ook toen zond de gouverneur van de Nederlandse Antillen „troepen" naar de Bovenwindse eilanden, om dat je nooit kan weten hoe ook de Antillen in zo'n conflictsituatie kun nen verzeilen. In de Front- en in de Backstreet, de twee grootste straten van het eiland zie je dan Nederlandse mari niers. Wat onwennig aan de omstreken die een soort kruising zou kunnen zijn tussen een dorp uit Texas en het Rotterdamse Delfshaven. Want ondanks zijn tropische structuur heeft St. Maarten iets typisch Nederlands, zoals het Britse stempel op het pakweg tien kilometer verder gele gen Anguilla is gedrukt. Het is St. Maarten in de afgelopen tien jaren bepaald beter gegaan dan Anguilla en misschien ligt dèèr juist de oorzaak van de politieke moeilijk heden die nu op het Britse eiland zijn ontstaan. SL Maarten heeft in 1960 toen de orkaan Donna beide eilanden vrijwel kaal blies, een goede gooi gemaakt. Er zijn toen, zowel in Ne derland als op de overige eilanden van de Nederlandse Antillen, groot scheepse financiële acties gevoerd. Er kwam geld in het laatje. Ge zaghebber en oud-marineofficier Jappa Beau jon liet de gouverneur van de Nederlandse Antillen komen kijken en mede dank zij radio, tele visie en kranten raakte men op Cu- ragao zo onder de indruk van de op St. Maarten geleden schade, dat het eiland er binnen de kortste keren bovenop kwam. Ook Nederland heeft daaiVoor gro te sommen neergelegd. Gezaghebber Beaujon had dat goed gezien. Hij greep de orkaan Donna aan om „zijn" eiland uit de crisis van werk loosheid en armoede te halen. Er zijn sindsdien hotels gekomen en een geweldige havenpier die de grootste passagiersschepen kan ont vangen. Grote zaken en warenhui zen zijn er filialen begonnen. St. Maarten kreeg zelfs een casino. Ne derlandse mariniers ook toen klommen er twee dagen na de or kaan al ln de onttakelde telefoonpa len om het bovengrondse elektrici- teits- en telefoonnet te herstellen. Amerikanen laten er nu rijkelijk dol lars vloeien. St. Maarten is een toe ristenoord geworden, zoals Curagao en Aruba. Geheel anders verging het het nog zwaarder door de orkaan getroffen Anguilla. Het herstelde zich nauwe lijks in zijn oude armoedige po sitie doordat de Britse regering en de plaatselijke overheid onvoldoende de handen uit de mouwen staken. An guilla miste duidelijk de gezaghebber die St. Maarten wél had. Het is zelfs zo geweest, dat St. Maarten ln de verschrikkelijke dagen na Donna uit zijn eigen armoedje toch nog voedsel, kleding en bouw materiaal aan Anguilla afstond. Het waren tenslotte de Verenigde Staten van Noord-Amerika, die het Britse eiland wat meer steun ga ven door vluchten te maken met vliegtuigen van de kust van Puerto Rico. Sindsdien zijn er mensen uit An guilla naar St. Maarten gegaan om er een boterham voor thuis te ver dienen. Menig kind van Anguilla of van een van de andere Britse eilan den tussen Aguilla en het voorma lige Britse Trinidad zijn in ziekenhui zen op de Nederlandse Antillen ge opereerd, omdat het Britse gouver nement gewoonweg heeft verzuimd de plaatselijke overheden voldoende middelen te geven om ziekenhuizen te bouwen. De meest schrijnende uitspraak, die over Anguilla en de andere Brit se eilanden is gevallen, kwam in 1963 uit de mond wan een Nederland se arts die in Britse overheids dienst op een van de eilanden werkte. Hij zei toen „Het gouverne ment verstrekt me maandelijks één ampul penicilline en dat is alles". Die uitspraak werd gedaan op het 0 Het kleine zwarte puntje ten zuiden van Anguilla duidt Sint Maarten aan. eilandje Saint Vincent, waar een ba by aan een naveltetanus leed. Ook toen greep de Koninklijke Marine in. Een Trackervliegtuig van de Marine luchtvaartdienst haalde het kind en bracht het naar Curagao waar het in een hogedruktank genas. Dat verhaal kwam in de kranten. Toen het ventje teruggebracht werd waren er twee of drie marinevlieg tuigen nodig om het eten en de kle ding die in de toch ook niet zo rijk bedeelde Nederlandse Antillen waren ingezameld naar het Britse eilandje te brengen. Hopelijk ziet Engeland nu in waar en hoe het tekort is geschoten. Wel licht slaan de militairen van de ge nie die er nu zijn, dan een brug die Nederlandse mariniers bijna negen jaar geleden op St. Maarten al aan legden. Een „brug" die ze er nu met vijftien man bewaken. BUSSUM In aansluiting op het be richt van vrijdag 21 maart, inhoudende dat door de Perscombinatie N.V. (Het Parool en De Volkskrant) een bod van 105 pet. was uitgebracht op de aandelen der N.V. Dell Drukkerij en Boekhandel, deelt de directie van laatstgenoemde vennootschap mede, dat thans ook een bod op haar aandelen is uitgebracht door de N.V. Holding Maatschappij De Telegraaf tot een koers van 140 pet. in contanten. Nadere mededelingen zullen zo spoedig mogelijk volgen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9