Veenendaals dagblad Moskou wil Peking tot gesprek bewegen Weekeinde met vele brantn L,, songi«ti«» Lenny Kuhr,vf<m een van vif' eerste prijien Buiten Neo-nazi's en oud-SS'ers oefenen terreur uit in Belgisch stadje Wilson nodigt Ojoekwoe tot een gesprek uit Beschuldigingen Pravda aan adres Smrkofsky Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn Qeiderse Vallei Meer wind Nixon spreekt niet De Gaulle Eiland Damanski nu niemandsland STAKING BIJ B.O.A.C. R.-K. studenten zijn het oneens met kardinaal Verdachte Rus vertrokken Tijger verwondt dompteur Aardbeving op hicilie Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Hei bij huis LASTER Rakel ten en bommen op Saigon MAN GESTOKEN MET PUNTIG IJZER Scholen gesloten door Israëli JONGEN VIEL VIT DAKGOOT IN TVIN Bur. voor redactie en administratiê Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VA LLu Voortzetting v«n ni.uw.biwi -O. opgericht in Conc#m „v, Uitg.: Wegener» Couramen Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 31 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 76 1 li Nederlands suece» WASHINGTON Het Witte Huis heeft zondag eerdere berichten beves tigd, dat president Nixon en het Fran se staatshoofd generaal De Gaulle een onderhoud zullen hebben. De bekend making volgde kort nadat De Gaulle in Washington was aangekomen, waar hij de begrafenisplechtigheid voor oud-pre sident Eisenhower zal bijwonen. Het gesprek komt niet in de plaats van het officiële bezoek van De Gaulle aan de Verenigde Staten, dat bij de jongste reis van Nixon naar Europese overeengekomen. De Amerikaanse president ontvangt de leiders van de buitenlandse delega ties die voor de begrafenis naar de Verenigde Staten zijn gekomen. LONDEN De vliegers van de Bri tish Overseas Airways Corporation (BOAC) hebben hedenmorgen vroeg het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. BOAC's vloot van circa 50 grote straalvliegtuigen zal de gehele dag aan de grond blijven. De vereniging van vliegers van Brit se luchtvaartmaatschappijen heeft lytar leden, die bij de BOAC werken, bevel gegeven het werk om 0100 uur te sta ken. Besprekingen tussen de vereniging en de directie van de BOAC werden kort na middernacht afgebroken. De 1100 vliegers hebben gedreigd met een staking van zes maanden, die de maatschappij 90 miljoen pond sterling oftewel 500.000 pond sterling per dag zou kosten. Een van de eerste gevolgen van de staking was de afgelasting van de eer ste vluent over de nieu pool route van de BOAC naar Tokio. Die vlucht zou in de loop van de dag in Londen zijn ge start. Verzoeke voor I april 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 2e kwartaal 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie \7rijwel heel het eerste kwartaal van het jaar floreert om ons vogelvijvertje de bloeiende hei met fraaie zachte pastelkleuren en sinds midden maart wordt zij aangevuld met het pure goud der krokusjes. Wc beleven daar veel plezier aan. Die heide is natuurlijk niet de wilde soort, doch een garnering, in klein bestek, afkomstig van Tubbergen of Moerheim. Het zijn dopheisoor ten (Erica) maar evengoed bestaat er een overvloedige keus uit de echte struikheide (Calluna), die het in de hof vaak reeds door het licht-, donker- of geelgroene lover - dus zonder bloem - heel goed doet. We blijven bij een tuin met de zuiver wit bebloemde, rechtop groeiende variëteit Erecta alba en de donker rode vorm plena graag even staan kijken. Er mag voor zo'n heidetuin of -rand nooit kalk in de bodem zitten; hoogstens zou deze zeer k.-lk-arm mogen wezen. Dan kan zich b.v. de winterharde carnea, die reeds in het vroege voorjaar de klokjes ontstoelt, krachtig ontplooi en. evenals de variëteiten van onze gewone dophei. We kunnen ons wel indenken, dat heidetuintjes de laat ste jaren in zwang komen; ze ver eisen veel minder werk dan een gazon en wie de soorten met smaak en inzicht weet te kiezen, profiteert vele maanden des jaars van bloem en lover. Wie evenwel voor zijn hof- sier heul zoekt bij de echte wilde plant, komt vaak bedrogen uit, want calluna laat èich niet zo ge makkelijk verplanten. Het is zaak, dikke zoden te steken, zodat de jonge aanplant in een geschikte grond aanstonds steun vindt en het in de plaggen aanwezige zaad tevens tot ontkieming kan komen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een beroep op China gedaan, om de onder linge grensgeschillen door onderhandelingen uit de wereld te helpen. In een aan de Chinese ambassade overhandigde nota, waarschuwde Moskou tevens Peking tegen het gehniik van geweld aan de grens in het Verre Oosten, waar zich deze maand al drie bloedige botsingen hebben voorgedaan. „Op alle pogingen om de Sovjet-Unie en het Russische volk in de taal van wapens toe te spreken, zal krachtig worden teruggeslagen", staat in de nota. 31 maart 1969 A. B. WIGMAN Het Kremlin zei te geloven dat het noodzakelijk was zonder uitstel prak tische stappen te nemen om de toe stand langs de grens te normaliseren. Het. drong er bij de Chinese regering op aan „zich te onthouden van acties aan de grens die complicaties zouden kunnen veroorzaken", en geschillen „in kalmte en door middel van onder handelingen" te regelen. Officiële ver tegenwoordigers van beide landen zou den „in de naaste toekomst" de mis lukte grensonderhandelingen moeten hervatten, die in 1964 in Peking waren begonnen. Er waren op 2. 14 en 15 maart aan de rivier de Oessoeri drie gewapende aanvallen op Russische grenswachten gedaan, die „vooraf beraamd" waren, aldus de nota. die kwam op het mo ment dat melding werd gemaakt van weer toegenomen spanning rond het betwiste eiland in de Oessoeri dat de Russen Damanski en de Chinezen Sjen Pao noemen. Mensen die het gebied kortgeleden bezochten, zeiden zaterdag in Moskou, dat de Chinezen een massale aanval zouden kunnen doen zodra de dooi is ingevallen en de Russen niet meer met pantserwagens op de bevroren rivier kunnen komen. De komende twee we ken zijn volgens hen kritiek. In de Russische nota wordt een uit voerige uiteenzetting gegeven over de historische achtergrond van het grens geschil. De huidige grens was vele ge neraties geleden gevormd langs na tuurlijke lijnen en had de vorige eeuw een wettige statüs gekregen in de ver dragen van Aigoen, Tientsin en Pe king. De territoriale bepalingen van deze verdragen waren momenteel nog volledig van kracht. „De Russische regering houdt vast aan strikte nale ving van deze bepalingen... Als de regering van de- Chinese volksrepu bliek ten aanzieri van deze kwestie eenzelfde standpunt inneemt, is er geen reden tot wrijving en conflict aan de Russisch-Chinese grens", zo werd gezegd. De Chinese beweringen dat de verdragen „onbillijk" waren, waren een propagandaverzinsel, waar mee geprobeerd werd onder het Chine se volk haat te zaaien tegen de Sov jet-Unie. Een woordvoerder van de ambassa de van China In Moskou heeft zondag de verklaring, waarin de Sovjet-Rus- slche regering Peking voorstelt de tus sen hun landen gerezen grenskwesties UTRECHT Een enquête onder de studenten van de Utrechtse studenten parochie heeft uitgewezen, dat de oecu menische diensten, die door kardinaal Alfrink zijn verboden, door 92 procent van de studenten als een positieve bij drage in de toenadering van de kerken worden ervaren. Van de studenten die de enquêtefor mulieren hebben ingevuld, meent 75 pro cent dat het verbieden van de experi mentele diensten door de kardinaal niet terecht is. Zeventien procent acht de beslissing juist. Over de schorsing van de studenten pastores zegt 55 procent, dat de kardi naal een onjuiste beslissing heeft geno men. Zesendertig procent meent dat de schorsing een te strenge maatregel is. Acht procent rechtvaardigt het besluit van de kardinaal. SAIGON De Viët-Cong heeft zon avond verscheidene raketten op Sai gon afgeschoten. Kort tevoren hadden geurrillastrg- ders in de wijk Cholon een postkantoor gedeeltelijk opgeblazen en een politie bureau ernstig beschadigd. Sinds twee dagen woeden er op slechts enkele kilometers van de stad gevechten, waarbij twee Amerikaanse hefschroefvliegtuigen werden neerge schoten. Terroristen hebben in een straat 90 meter van het Zuidvietnamese hoofd bureau van politie een bom laten ont ploffen, waardoor een man en twee kinderen gewond werden. Di man reed op een scooter en de twee kinderen, meisjes, waren aan het spelen. De ontploffing kwam vlak na het mddaguur toen de straat vol was met mensen die gingen lunchen. ST. VYILLEBROKi) Bij een vecht partij zaterdagmiddag in Sint Wille- brord is de 41-jarige P. van B. levens gevaarlijk gewond. Hij werd diverse malen met een scherp gepunt betonijzer in het onderlijf gestoken. De 56-jarige A. van P. kreeg een groot aantal klappen met een schop te gen het hoofd. Van B. verkeert nog in levensge vaar. De vechtpartij ontstond voor het huis van Van B. langs de weg van onderhandelingen op vreedzame wijze op te lossen, „laster lijk en leugenachtig" genoemd. Volgens hem bestaat het stuk ..van begin tot eind uit onwaarheden en las ter". De woordvoerder voegde hieraan toe. dat de tekst van de Russische ver klaring ongetwijfeld in Peking wordt bestudeerd. Hij wist echter niet wat de reactie van zijn regering op het aanbod van het Kremlin zou zijn. De verklaring werd uitgegeven kort nadat uit Tokio was bericht dat de Russen het omstreden eiland Daman ski in de rivier de Oessoeri hadden ontruimd en er niemandsland van had den gemaakt. JERUZALEM Israëlische autori teiten hebben zondag 26 schoolmeisjes gearresteerd in de steden Toelkarm en Jenin op de westelijke oever van de Jordaan, die deelnamen aan anti- Israëlische demonstraties en die soldav ten met stenen gooiden. Op bevel van de militairen werden twee scholen in Tockarm gesloten. Een andere werd gesloten in Nabloes, waar alle leerlingen van middelbare scholen een proteststaking houden. Hierdoor is het aantal scholen op de westerlijke oever dat door de Israëli's gesloten werd, tot negen gestegen. STEKENE (Belgic) In het Belgi sche dorpje Stekene is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een tijd geleden hadden enkele oud- SS'ers en enkele militante Vlaamse Beeld uit het treffen tussen betogers vóór en tegeyi het erekerkhof voor SS-oost front strijders te Stekene. Een groep demonstranten die het vaan del voerden met de woorden ..neo-nazisme dat nooit" werd door de Rijks wacht met geweld verwijderd. LAGOS Premier Wilson heeft be kendgemaakt dat hij de Biafraanse lei der. luitenant-kolonel Ojoekwoe. heeft uitgenodigd voor een gcdachtcnwi.ssc- ling buiten Biafra. De Britse minister president zei dit op een persconferentie in de Xigeriaanse hoofdstad. Lagos. In zijn boodschap, die hij na overleg niet de Nigeriaansc leider, generaal-majoor Gowon, aan Ojoekwoe had verzonden, had hij „een zeer ruime verscheiden heid van ontmoetingsplaatsen" voorge steld. Wilson zei niet welke plaatsen hij had genoemd. Wel had hij voorgesteld 't onderhoud te hebben tijdens zijn ver blijf in Afrika. Vandaag gaat de Britse premier naar Addis Abeba voor over leg met keizer Haile Selassie, die voor zitter is van een commissie van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) die zich met het conflict tussen Nigeria en Biafra bezighoudt. Inmid dels heeft president Kenjatta van Ke nia Wilsor uitgenodigd, na ziin bez k aan Ethopië ook naar Nairobi te ko men. Met nadruk verklaarde de Britse pre mier, dat een ontmoeting met Ojoekwoe geen erkenning van Biafra inhoudt. Hij was dan ook niet bereid naar Biafra te gaan om Ojoekwoe daar te spreken. Wilson zei ook dat er geen sprake van was dat hij in fcet conflict zou bemid delen. Als er bemiddeling nodig zou zijn, zou dit het beste via de OAE kun nen geschieden, meende hij. Wilson zei verder: „Tijdens de bij eenkomst die ik deze week had met ge neraal Gowon van Nigeria en zijn col lega's heb ik de kwestie van wapenle veranties niet besproken". Hij zei, dat de Britse politiek dezelfde zal blijven. Verder deelde hij mee dat er gespro ken is over de militaire toestand in Biafra. Maar hij weigerde te bevesti gen dat Nigeriaanse strijdkrachten op rukken naar Oemoeahia. de hoofdstad van Biafra. Op een vraag welk antwoord Gowon gaf toen Wilson hem zei dat de politie ke verliezen door het bombarderen van Biafra groter waren dan de voordelen, /.ei Wilson alleen maar ..te denken dat Gowon dit een goede opmerking vond". neo-nazi's de wens te kennen gegeven, in dit stadje een kerkhof voor gesneu velde landverraders uit het Vlaamse SS-groepje aan het Oostfront uit 1941- 1945 op te richten. Belgische verzetslieden besloten een betoging tegen dit plan te houden. De burgemeester van Stekene, Heyse, die zelf na de oorlog geschorst geweest is, verbood deze betoging, nok nadat van het SS-plan was afgezien. Gisteren werd de* betoging toch ge houden. zij hel in gematigde vorm van groepjes die bloemen legden hij het monument voor de gevallenen. Dit geschiedde in overleg met de in gro ten getale aanwezige Rijkswacht. Ex-SS'ers en neo-Nazi's, die echter in het stadje waren samengedromd, overvielen deze groepjes, terwijl de Rijkswacht lijdelijk toekeek. Het werd een woedend gevecht, waarbij negen gewonden vielen. Rijks wachters, later in actie gekomen, ar resteerden 19 mensen. Twaalfhonderd met karabijnen ge wapende Belgische Rijkswachten de den nauwelijks moeite de duizenden vechtenden te scheiden. Zij hadden op dracht zich afzijdig te houden en al leen in uiterste noodzaak in te grij pen. De pantserwagens en waterkanon nen die gereed stonden, werden niet gebruikt. De demonstranten, die bloe men wilden leggen bij een monu ment voor gevallenen in het dorp, wer den opgewacht door „Sieg Heil" roe pende oud-nazi's en voormalige Belgi sche Oostfrontsoldaten. Iedereen die bloemen bij het monument legde, werd door hen neergeslagen. Enkele honderden van hen hadden gisterochtend ongehinderd het stadje bezet, nadat bekend was geworden dat oud-verzetsstrijders zouden komen de monstreren tegen de aanleg van het ereveld. Burgemeester Heyse van Ste kene had de demonstratie verboden en gedreigd samenscholingen uit elkaar te zullen laten slaan. Toen de Rijkswacht weigerde de de monstratie te verhinderen, namen de oud-nazi's en Oostfrontstrijders het heft in eigen hand. AMNESTIE „Nazi's, Helden" en „Amnestie" schreeuwde de menigte tegen twee kinderen, die bij het monument een spandoek hoog hielden met de vraag „Nazi's, waar ligt onze vader begra ven?" De kinderen werden met stuk ken hout tegen de keien geslagen. In een eerste-hulppost van de Rijkswacht moesten z|j hun wonden laten verbin den. Geparkeerde auto's werden omge gooid en Nederlandse journalisten, die zich in hun kranten afkeurend over het ereveld voor Oostfrontstrijders hadden uitgelaten, werden gemolesteerd. Tot gisteravond laat bleef het onrus tig in Stekene. Voorzitter Caspart Cal- le van het actiecomité, dat de demon stratie had georganiseerd, verklaarde de voormalige Oostfrontstrijders gis teravond de oorlog: „Wij gaan door. Wij zullen er niet in berusten, dat oud- verzetstrijders die hun gevallenen wil len herdenken, worden geprovoceerd", zei hij. AMSTERDAM De I3-jarige Jelle de Vries is zaterdagmiddag hij een le vensgevaarlijke klauterpartij langs een regenpijp van een huis in de Baltasar Klorisstraat in Amsterdam zestien me ter gevallen. Zachte aarde in de tuin van de benedenwoning brak zijn val. De jongen is in een ziekenhuis opge nomen. Jelle was uit zijn slaapkamerraam op de bovenste verdieping van het huis op een dakrichel gestapt en wilde via de regenpijp naar het drie meter hoger liggende platte dak klimmen. De re genpijp brak echter af en hij stortte omlaag. l^en uit 1855 daterende boerdery bij Goor is zondagmorgen vroeg in vlammen opgegaan door nog onbekende oorzaak. De bewo ners konden zich in veiligheid bren gen en nog 33 koeien redden, maar zij moesten machteloos toezien hoe 35 varkens en negen pinken om kwamen. De schade wordt voorlo pig op een half miljoen gulden ge raamd. De foto geeft er een beeld van. Behalve de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag het beken de molenrestaurant te Harderwijk in de as legde, hebben dit week einde ook in Doorn en Groningen nog felle branden gewoed. In een villa aan de Van der Lee- laan te Doorn, die als particulier pension aan verscheidene bejaar den huisvesting bood, brak zater dagmiddag brand uit, terwijl de eigenares niet thuis was. Politie mannen eq burgers redden de skchts enkelfe- aai-wexice bejwoners via een balfcoA 'vnqÉ* agent door rook bêdweln aa*?1 Het grootste deel van de villa brandde uit en de meeste bewoners raakten hun inboedel kwijt. De zolder- en bovenverdieping van een fruitzaak tegenover het Academische Ziekenhuis in Gronin gen, aan de Oostersingel, zijn za terdagavond door een felle brand verwoest. De bewoners, een echt paar met drie kinderen en de 81-ja rige eigenares, konden zich tijdig in veiligheid stellen. Zowel de in boedel als de woning, waarvan de benedenverdieping ernstige water schade opliep, waren verzekerd. De brand ontstond doordat een plas tic teil te dicht bij een gaskachel was geplaatst. De brandweer be streed het vuur met acht stralen en was de brand omstreeks elf uur 's avonds meester. s x iiKlD De Nederlandse af gevaar- a. naar het Eurovi»ie-S<».ff«M« Maand. ï.enny Kuhr. heeft .avond voor ha.r Xnubadour" een gedeelde eerst Pr"5 ,-n Z« kreeg «httien stem- men. ev«V „w Sa- lome, de fn de Fraiwe Frida Boccara. Er naim^ .^iWlx landen aan de wedstrijd deel. De winnende liedjes waren, behalve ,..De Troubadour", „Vivo Cantando" (Spanje, „Un jour, un enfant" (Frank rijk) en „Boom bang-a-bang" (Enge land). Dit veertiende Eurovisie-Songfestival werd gevolgd door naar schatting 250 miljoen kijkers in West- en Oost-Euro pa. Het was de eerste maal in de ge schiedenis van het Songfestival dat er meer winnaars waren. BONN De onderdirecteur van de Russische handelsmissie te Keulen. Igor Petrovitsj Sobolef, heeft woens dag jl. de Bondsrepubliek verlaten, na dat zijn naam in verband met een ge val van spionage was genoemd. Sobolef zou op 25 februari in Keulen een gesprek hebben gehad met de Rus sische* ambassaderaad Joeri Nikanoro- vitsj Vorontsof, kort voordat deze op de terugweg naar Bonn bij een auto ongeluk om het leven kwam. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn was Vorontsof sinds 1966 het hoofd van de Russische geheime dienst in de Bondsrepubliek. Naar het week blad „Der Spiegel" heeft geschreven, zou Sobolef naar Moskou zijn terugge roepen. omdat men hem daar althans gedeltelijk verantwoord acht voor de dood van Vorontsof, doordat hij deze te veel zou hebben laten drinken, hoe wel hij wist dat Vorontsof aan suiker ziekte leed. Voorts zou men het Sobo lef kwalijk nemen, dat de Westduitse autorititen op de hoogte zijn gekomen van het werk van de omgekomen dl- lomaat. HILVERSUM De 61-jarige domp teur Erik Meissner van het circus Bel ly is door een tijger aangevallen en ligt nu ernstig gewond in een Hilversums ziekenhuis. Circus Belly is ondergebracht in het winterverblijf van het voormalige cir cus Strassburger. Twee jaar geleden werd in het win terverblijf een 14-jarige scholier door een tijger verwond. MOSKOU Het orgaan van de Rus sische communistische partij, de Prav da. heeft vandaag de beschuldiging ge uit dat Josef Smrkofsky, een van de belangrijkste Tsjechoslowaakse leiders, deelgenomen heeft aan betogingen van de afgelopen dagen in de Tsjecho slowaakse hoofdstad waarbij o.m. in het kantoor van de Russische lucht vaartmaatschappij vernielingen wer den aangericht. De Pravda is van mening, dat het niet de eerste keer is dat Smrkofsky, gewezen voorzitter van de Tsjechoslo waakse nationale vergadering en thans nog lid van het Tsjechoslowaak se partijpresidium en vice-voorzitter van het federale parlement, betrokken is geweest bij een anti-Russische uit barsting. De Pravda merkt verder op, dat de leiding van de Tsjechoslowaakse com munistische partij een vorige betoging van een week geleden in Praag niet openlijk heeft veroordeeld. Beide be togingen hadden plaats na de overwin ningen van de Tsjechoslowaakse ijs- hockeyploeg op de Russische tijdens de Wereldkampioenschappen in Stock holm. De Pravda van vandaag rept in een artikel onder het hoofd ..hockey en nationalistisch vuur" niet over de waarschuwing van zaterdag van de Tsjechoslowaakse regering voor een herhaling van het vandalisme tegen Russische instellingen. De Pravda ver werpt evenwel de constatering in de Tsjechoslowaakse regeringsverklaring, dat de betogingen spontaan zijn ge weest. Het Russische communistische partijorgaan schrijft, dat het ijshoc- keytoernooi om het wereldkampioen schap is misbruikt door „anti-socialis tische. rechtse revisionistische en con trarevolutionaire krachten" in Tsje- cho-Slowakije om anti-Russische ge voelens op te zwepen. ..De betogingen en de gebeurtenissen die eraan vooraf gingen tonen overtuigend aan, dat be paalde mensen al deze provocerende acties organiseren", aldus de Pravda. n» a CATANIA (Sicilië) Een aardbe ving voor het aanbreken van de dag heeft scheuren in muren veroorzaakt in gebouwen op de oostelijke helling van de Etna. De bewoners vluchtten in paniek naar de kust. Er waren geen berichten over slacht offers. De beving had plaats om 04.21 uur en duurde drie seconden. Het was de tweede beving van die hevigheid in twee dagen. Zondag had een beving plaats in het gebied van Patti aan de noordkust van Sicilië 50 km van Messina. De schok van vandaag werd sterk gevoeld in dorpen om San Alfio aan de voet van de Etna en in de stad Giarra met 20.000 inwoners. |>ij de Azoren bevindt zich een hogedrukgebied met een uitlo per naar het Middellandse-Zee- gebied. Boven Scandinavië treffen j ree een lagedrukgebied aan. Een bij deze depressie behorend front passeerde zondag ons land en ver oorzaakte plaatselijk ruim 6 mm reffen. Tussen de depressie boven Scan- dinavië en het hogedrukgebied na-j bij de Azoren staat een westelijke stroming. In deze stroming ver plaatst zich een nog in betekenis toenemende depressie van Enge- land over ons land naar het oosten, waardoor de wind uit het zuidwes ten aanwakkerde. Na het passeren van deze depressie zal de wind uit het noordwesten waaien, waarmee koude lucht zal binnenstromen, waarin buien voorkomen. Morgen: Zon op: 06.16 onder: 19.13 Maan op: 17.52 onder: 05.53

De Vallei | 1969 | | pagina 1