T.V.-uitzendingen voetbal gebonden aan vaste normen Een stralende Lenny in de bloemetjes ,ls de baas de basis?' Gerrit Kouwenaar in Literaire ontmoeting Documentaire over prijsverhogingen Gelders programma van de RONO Schrijver B. Traven overleden en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en de knap-mutator FINANCIËLE NOTITIES 7% lening van St. Jozef Ziekenhuis Doetinchem Samenwerking Stork-Siemens Opdelings regeling WFB/VMF De Vries-Robbé reorganiseert PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pagina 2 MAANDAG 31 MAART 1969 lingen die we straks krijgen nwt de erfenis", antwoordde Pieter-Willem, die nogal op de penning was en er door zijn huwelijk met Sabine niet zo warm inzat als de anderen, Sabine was bovendien niet zuinig. „Ja, dat is waar, daar had ik nog helemaal niet aan gedacht", zei Dolf geschrokken. Als het een jongen werd zou die later wellicht een plaats op eisen in de fabriek en hij verdroeg nu geen inmenging meer in zijn beleid. „Wat helpt murmureren, we zullen het moeten aanvaarden", zei Pieter- Willem. Hun gesprek werd onderbro ken door het carillon dat hoog boven hun hoofden klanken begon te sprenke len over de stad. Toen het uigedeund was en de slag vam het halve uur verklanken was, zei Pieter-Willem: „Kom, ga je zover mee? Je kunt door de Krommekerkstraat net zo vlug op de Brink komen als binnendoor door de Stegen". „Dat was mijn plan ook. Het is me in de binnenstad te druk nu iedereen naar huis gaat" Naast elkaar liepen ze de straat in. Pieter-Willem lang. mager en iets voorovergebogen naast Dolf Hoest die ODsrhïtJ^^r14 - al! Ik mag wel kleiner en gezetter was. De nauwslui- waar hl iff» Z£* begrijpen tende en wat uitklokkende jassen hoog Bock ter Rvp ZC1 ?.ietei Willem do gesloten tegen de vochtige mist de bock ter Bye tegen zijn zwwr Roest, zwarte bolhoeden met kleine opkrul- «ue hij toevallig op het kerkileih te^ lende randen voorover, diep over het genkwam, beiden opdoemend uit de voorhoofd getrokken. Dolf Ro«st droeg mist waartegen de spaarzame gaslan- een map met papieren onder de arm. taarns weinig vermochten uit te rich- Pieter-WF^m hield een wandelstok te*1- met eren kn°P in de harui. Hij tik- „Ga je dan niet naar de soos7" te n telkens vinnig mee op de keien, vroeg Dolf Roest, die daar weinig "n hii dacht: Dol' begon vaarachtig kwam. Hij voelde zich er niet op ziF* al een bu*kje te krijgen. H| was am- gemak omdat hij maar één ondegt^'P P® viR en der,ig Jaar. Eet dophoed van gesprek had: de fabriek wp- nie_ stond hem niet, hij had er een veel te mand zich daar voor intepe^^^P- rond «t blozend gezicht voc. Afkomst „Neen het is wat lae' geworden, verloochende zich toch nooit. Dolfs va le h#*h ir Rmr<»r<n.ie on der was maar 'n heel eenvoudig amb tenaartje geweest, die zich alles ont zegd had om zijn enige zoon te laten studeren. Daar was echter niets van terecht gekomen. Dolf was gesjeesd en had zichzelf opgewerkt in de fabriek van de Bock ter Bye's tot wat hij nu was, directeur en mede-eigmaar. Jam mer alleen dat zijn ouders in die glo rie niet meer gedeeld hadden. Ze wa ren vroeg gestorven. Daar werd nooit meer over gesproken, niet door Dolf en Tine, niet door de familie. Het was beter zo, als Dolf er prijs op stel de op gelijke hoogte te blijven met de Bock ter Bye's nu hij eenmaal als schoonzoon, zwager en medefirmant geaccepteerd was. Pieter-Willem mocht hem wel al was het alleen maar om Ik heb theegedronken m'1 Severink en Marie. Ze waren noC vo1 over Vader. Nella en Tine veébcv er vanmiddag ook geweest." „Ja, vader, dat is me een toestand!" antwoordde Dolf wat onzeker. „Onder ons gezegd en gezwegen, hebben wij mannen ons door dat ge wauwel over praatjes en fatsoen le lijk beet laten nemen door onze vrou wen. Je kunt er met de dames natuur lijk niet openlijk over praten, maar wij wisten toch wel hoe Vaders, laat ik zeggen, temperament, vroeger was", zei Pieter-Willem met een lachje van verstandhouding dat de ander totaal ontging. Dolf Roest ging er wat aarzelend op in. Hij was altijd blij als deze zwa- j yJ v* iivi aiicrai niatii vin ger toeschietelijk was, die hem, naar zijn kundig beheer van de fabriek V\ i i moondn r*l 1 mm, nnn..U t__ti i hij meende, in alles de loef afstak, in manieren, kleding en levensstijl. „Ja, als je de verhalen tenminste geloven moet, die er over hem en zijn vroegere avonturen in omloop zijn, hadden we kunnen weten dat 'n oude vos wel zijn haren maar zelden zijn streken verliest Hoewel," liet hij er verontschuldigend op volgen, „je weet hoe de mensen k etsen en overdrijven. Je kunt het hem niet kwalijk nemen als je bedenkt wat hij heeft moeten ontberen met een altijd zieke vrouw." „Dat is een andere kwestie. Ik wil alleen maar zeggen dat we zelf mee waaruit voor hen allen het geld moest blijven vloeien. Opeens hield hij de pas in en wees met zijn wandelstok naar de flauw verlichte gevel van zijn ou derlijk huis. „Weet je dat Nella, dat hrutale nest, vanmiddag al bij Vader en Vera haar opwachting is gaan maken?" „Je meent het toch nietl Zij als jongste had toch wel even onze reac ties kunnen afwachten," zei Dolf en hij nam een paar grote passen om Pieter-Willem weer ln te halen, die al doorgelopen was. „Ze is nu eenmaal een voortvarend geholpen hebben om ons dit akkefietje en spontaan vrouwtje. Daar moest op de hals te halen. Om nog maar hoognodig een kind komen om haar niet eens te spreken van de verwikke- de handen te binden anders voorzie ik dat Nico heel wat met haar te stel len krijgt. Hij is veel te zwak voor haar." „Ja, ja dat is wel zo, maar wat doe je eraan? Als ze in de stad woonden /.ou hij haar ambities in betere banen kunnen leiden. Ze zou met de hulp van Sabine heel veel nuttig maatschap pelijk werk kunnen doen dat haar da gen vulde", zei Dolf. „Och kom! Nuttig werk", antwoord de Pieter-Willem wrevelig en vol schampere minachting. „Vrouwen ho ren thuis, daar is genoeg voor hen te doen. Ze moeten zich vooral niet gaan verbeelden dat ze verstand genoeg hebben om ons mannen 't werk uit de handen te nemen. Ze kunnen niet lo gisch denken, niet organiseren, ze heb ben geen talent voor /aken noch voor administratief gedoe. En dan kunnen wij de boel weer uit de knoop halen. Wat de vrouwen tegenwoordig bezielt! Ik zou je daar staaltjes van kunnen vertellen uit onze praktijk waarvan je de handen in elkaar zou slaan". Ze stonden nu stil voor Pieter-Wil- lems hoge smalle huis. Hij tastte al ln zijn zak naar de huissleutel. Dolf knikte nadenkend en zei: „In de fabriek merk ik het ook al. De ar beiders, zelfs de vrouwen en kinderen werken niet meer als vroeger. Ze dur ven tegen de ploegbazen een grote mond op te zetten. Er zitten oproer kraaiers onder uit de grote steden. Ik weet wel dat ik ln het vervolg nie mand meer aanneem van buitenaf'. „Daar doe je heel verstandig aan. Wie eenmaal het heft uit handen geeft, krijgt vroeg of laat het lemmet in eigen borst gestoken... Nou.... eet sma kelijk en de groeten aan Tine", zei Pieter-Willem. Dolf kon alleen maar over de fabriek praten en het zinde hem niet om daar nog langer voor in de kille mist te blijven staan. Toch keerde hij zich nog een keer om toen Dolf vroeg: Apropos, van Vader ge sproken, wanneer wordt die baby eigenlijk verwacht?" Weet Ik het? Behalve Nella heeft niemand van ons Vader of Vera ge sproken. Haar kunnen we toch moei lijk de details gaan vragen. Ik denk zo tegen maart". „Maar wie heeft het nieuwtje dan wereldkundig gemaakt? Ik vind dat Vader ons toch wel eerst op de hoog te had mogen brengen", zei Dolf. „Ach man, dacht je nu heus dat hem daartoe in dit kletsgat de tijd was gelaten? Je wasvrouw en je dienst meiden weten eerder dat je vrouw in verwachting is dan jezelf. Geloof dat maar gerust. Het mag nog een won der heten dat Vera het zo lang voor dat volk verborgen heeft weten te hou den", antwoordde Pieter-Willem cy nisch. Meteen stak hij de sleutel diep in het slot en duwde de voordeur met een forse duw open. Dolf lichtte bij wijze van afscheids groet nog even de hoed, maar de deur was alweer dicht gevallen. Langzaam liep hij verder. Na enkele passen stond hij opnieuw stil, een gehand- schoende hand tussen de revers van zijn jas gestoken. Om hem was de mist. Voor hem wist hij de grote bocht waaraan de straat de naam ont leende. De lichtcirkel van een lanta ren vervloeide tot een rossige vlek. WW&WM 4082. Met grote vreugde werd het rapport van de drie verkenners begroet aan bood van het eeste cylinder- schip dat in de ijsmeren van 'mars doordrong. Miljoe nen mijlen hadden de Naugish door het heelal moeten reizen om eindelijk een planeet te vinden waar de om standigheden enigszins overeenkwamen met die van hun eigen waterland. Met de temperatuur was het niet veel beter gesteld, maar de kolonisten waren allang blij water aan te treffen. En toen ook nog bleek, dat er in dit meer een flinke hoeveelheid zorm-groeisel voorkwam, waren hun eerste problemen opgelost. Dat het alleen maar een voorlopige oplossing was, bleek wel dra, want de Naugish gebruikten hun nieuw-verwor- ven vrijheid om zich binnen enkele maanden snel te vermenigvuldigen. Zó snel zelfs, dat er een onrustba rende situatie ontstond en de leiders wederom de kop pen bij elkaar moesten steken om zich te beraden over nieuwe maatregelen. 26 Tekko genoot ten volle van alle comfort die hij hier had. Hij waste zich terdege met het heerlijke warme water en was juist begonnen zich met koud water af te spoelen toen er geklopt werd. „Binnen" riep hij proes tend en verwachte niet anders of zijn vriend kwam hem weer het één of andere spannende jachtavontuur vertellen. In plaats daarvan stevende met afgemeten passen de butler naar binnen en legde tot Tekko's ver bazing een keurig geperst avondkostuum voor hem klaar. „Uw diner-jacket, Sir! Over een half uur gaat de gong voor het middagmaal" kondigde de huisknecht aan. En toen Tekko de man verzekerde geen verdere verlangens te hebben, verliet de major domus buigend de kamer. Het avondkostuum herinnerde Tekko eraan, dat Sir Patrick nog een paar gasten op Trophies-Manor had uitgenodigd en dat maakte onze vriend onwillekeu rig een beetje zenuwachtig. Het zouden wel erg deftige heren zijn, dat Sir Patrick hem zo'n chique avondkos- „uum liet brengen dacht Tekko. en hij wrong zichzelf met mannenmoed in de hoge stijve boord en de nauw sluitende pandjesjas. Van beneden klonk het geluid van de zilveren etensbel. En schoorvoetend daalde onze vriend de trappen af. SCHIPHOL Met aanbiedingen voor televisieprogramma's in Frank rijk, Portugal, Ierland, Venezuela, Engeland en nog enkele landen, is Lenny Kuhr gisteravond in Nederland teruggekeerd. De Nederlandse zangeres, die een gedeelde eerste plaats op het Eurovi siesongfestival won, werd uitbundig toegezongen door familieleden en ken nissen die uit Met hele land naar Schiphol gekomen waren. Vanavond van 21.30 tot 22.20 uur via Nederland 1 presenteert de AVRO-tele- visie een programma onder de titel „Is de baas de basis?" In deze uitzending zullen moeilijke begrippen als obligaties, vermogens- aanwasdeling en medezeggenschap spe- lendewijs worden uitgelegd aan de hand van eenvoudige problemen in een gezin met drie kinderen. De vader en moeder van dat gezin zijn Wim en Miep van 't Kruys, de kin deren Maureen van der Most, Roberto en Juliette Stinga. De verteller is Ro mano M. Stinga. Verder werken mee de heren P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV en ir. W. H. Schoenmaker van Hoogovens. De camerabeelden zijn van Hans Koekoek; het scenario en de regie berusten bij Adelheid van der Most. Via de AVRO-televisie op woensdag van 20.20 tot 21.00 uur kan men op Ne derland 2 getuige zijn van een „Literai re Ontmoeting" met Gerrit Kouwenaar, die indertijd tot de fameuze, maar nu alweer door de feiten achterhaalde dich tersgroep van de Vijftigers behoorde. Zijn ideeën over poëzie zette hij uiteen in de roemruchte bloemlezing: „Vijf 5-tigers". Hij debuteerde met de bundel „Acbitvr een boord". In 1958 verzamel de h}ij ;ijn werk in een bundel, getiteld „Sint_HeleriïPkomt, later". Kouwenaar, die ook als toneelverta ler voortreffelijk werk* heeft geleverd, heeft verschillende prijzen op zijn naam staan, onder andere: de Amsterdamse poëzieprijs, de Jan Campert-prijs en de Henriëtte Roland Holst-prijs. Wat hij met zijn poëzie beoogt, omschreef Kou wenaar als volgt: „Je moet de mensen verbaasd laten staan over hun eigen stoel, sigaret, sleutelbos: de herkenning van het doodgewone in nieuw verband". HILVERSUM I. 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind U door..., praatje. 18.30 Parade: Strijdkrachtenpro gramma. 19.30 Nieuws. RVU: 19.35 De Prehistorie van de mens. door prof. dr. J. Dankmeijer. NRU: 20.05 Geef ze de ruimte!: gevarieerd pro gramma in 'stereo. 21.30 Hokus Pokus Prijzen verhoging, klankbeeld. 22.00 Brood op de plank: uitzending over beroepskeuze. 22.20 Visueel gehandi capten: De blinde huisvrouw, lezing. 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojour naal. NRU: 22.55 Jazz in actie (opn). 23.55-24.0') Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaar ten op tafel, een uitzending over poli tieke /aken die de aandacht verdie nen. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 Muziek in dienst, pro gramma met informatie t>ver kerklied en kerkmuziek in klank en geschrift. 19.50 Stereo: Metropole-orkest: amu sementsmuziek. 20.10 Stereo: Duitse voorjaarsliederen (gr). 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Oude gewijde muziek (gr). 21.20 De toekomst van de Friese taal. lezing. 21.40 Nederlands Kamerorkest: klassieke muziek. 22.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultureel pro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. AVRO: 19.07 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV- feuilleton. 19.32 AVRO's Regiovizier. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Keer Kwis, een quiz in omgekeerde volgorde. 20.50 De Mounties, amuse mentsshow. 21.30 Is de baas de ba sis?: informatief programma. NTS: 22.20-22.25 Journaal. 23.00-23.30 Tele- ac: Export (les 17 - herh.) NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in- fórmatief programma. NCRV: 19.30 Tweekamp: quiz tussen studenten teams. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Bureau Bristol, TV-feuilleton. 21.10 „Vrije" in Harderwijk: theologi sche discussie. 22.00 Actualiteitenru briek. NTS: 22.25-22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.33 De groen teman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Een nacht tot 6 uur nul...: klankbeeld. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar- beidsvit. (gr.) (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Stereo: Fluit en harp: mod. muz. 11.55 Beursberichten. 12.00 Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volkslied. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin- bou.v. Overheidsvoorl.: 12.29 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel van België: Muziek en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Rostrum of Composers 1968: moderne muziek uit Zweden en Frankrijk. 14.35 Jazz uit het historisch archief (opn). AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: La fille du Régiment, opera van Donizetti, met toelichting. 16.00 Nws. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: lichte muziek uit Latijns Amerika. 16.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. muz. (opn). 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muziek met nws. en actualiteiten. 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus: oude en moderne gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de vrouw. 9.35 Stereo: Koorzahg met orgel: geestelij ke liederen. 10.00 Kanttekeningen bij het Lijdensverhaal naar Mattheus, le zing. 10.15 Stereo: Klass. operamuziek (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Medi tatie. 12.05 Van twaalf tot twee: geva rieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t..bv. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...) 14.00 Conciliepost bus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00 Nws) 17.00 Overheidsvoorl.: Een serie klank beelden over het dagelijks leven in de Ned. Antillen, samengesteld en gepre senteerd door Raymundo Debrot. Van daag: Een Nederlands gezin op Cu racao. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevarieerd platenprogram- ma (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogramma (17.00-17.02 Nws). DUITSLAND I. (Regionaal programma: NDR: 18.00 Wenn die Musik nicht war', TV-film. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Ac tualiteiten en sportjournaal. 19.26 In kleur: Gefahrlicher Alltag, TV-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.00 In kleur: voor de kinderen. 18.04 Kleur: Freizeit auf dem Wasser, TV-film. Aansluitend: Week journaal. 18.35 In kleur: Balladen. 18.40 Jour naal met Goedenavond. 19.20 In kleur: An den Wassem zu Babylon, TV-se rie). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Filmreportages bij nieuws van gisteren en morgen. 21.00 Kleur: Bal letprogramma. 21.55 TV-discus6ie. 22.40 Journaal, commentaar en weer bericht. 23.00 Kleur: Filmportret. DUITSLAND IL 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Kleur: Quiz. 19.10 Kleur: Königlich Bayerisches Amtsgericht, TV-film. 19.45 Nws., actualiteiten en weerbe richt. 20.15 Filmreportage over vogel eilanden. Aansluitend: Nieuws. 21.00 Das Wort, Deense speelfilm (Niet ge schikt voor jeugdige kijkers). 23.05 Nieuws en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Come next spring, Amerikaanse speelfilm. 12.00-13.30 Das aktuelle Magazin. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinderen. 17.25 Voor de kinde ren. 17.55 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Raum in der kleinsten Hütte, TV-film.. In de commissievergadering van de N.V. Industrieële Maatschappij heeft het bestuur besloten de vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1968 te bepalen op tien pet, waarvan naar keuze vijf pet in aandelen of contanten (onv.). Naar aanleiding van talloze, elkaar vaak tegensprekende publikaties m.b.t. de verwikkelingen rondom de wedstrij den die Ajax en Spartak Trnava in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor Landskampioenen gaan spelen, meent de NTS er goed aan te doen in het kort uiteen te zetten wel ke proeedure steeds wordt gevolgd voor het uitzenden van reportages van voetbalwedstrijden. Wanneer de NTS een reportage van een in eigen land dan wel in het bui tenland te spelen voetbalwedstrijd wenst uit te zenden, vraagt zij in eerste instantie daarvoor toestemming aan de KNVB. In de meeste gevallen wordt de ze toestemming verleend. De KNVB kan echter afwijzend op het verzoek van de NTS beslissen indien er op de zelfde middag of avond in Nederland nog een of meer andere voetbalwed strijden worden gespeeld. Een andere voorwaarde waaraan moet worden voldaan is, dat bij het spe len van een wedstrijd in Nederland het stadion uitverkocht moet zijn. Dit laat ste overigens is een aangelegenheid, die de thuis spelende club regardeert. De beslissing of een wedstrijd al of niet mag worden uitgezonden ligt dus uitsluitend bij de KNVB en de thuis spelende club. De voorwaarde dat het stadion uitverkocht moet zijn geldt voor uitzending in Nederland, niet als de 1203: Verward en onthutst staarde Sjeems Pond naar het mooie, blonde meisje, dat van haar stoel was opgestaan en hem vernietigend aankeek. Als een vorstin stond ze daar en haar woorden kwa men als evenveel striemende zweepslagen op hem neer. „Zo, meneertje Pand!" sprak ze vol venijn. „Jij dubbele-whisky-verzwelgend stuk onbenul! Jij dacht, dat je een loopje kon nemen met de lelijke Theodora Dubbelsnuf, hè? Lelijke Theodora was niet goed genoeg voor meneertje Pond, hè? Maar nou zal ik jou 'es een ander sprookje vertellen. Jij bent bij lange na niet goed genoeg voor THEO DORA! Jij kimt nog een lesje leren van meneer Verholen hier! Die kon het niet schelen of ik le lijk was! Die nam me mee uit, omdat-ie me de moeite waard vond en mijn werk waardeerde! Maar jij..., akelige opschepper..., had alleen maar belangstelling voor mijn goudblonde haar en mijn mooie gezichtje! Daarom, meneertje Pond..., ver dwijn nou gauw uit mijn ogen vór ik je een scho tel gloeiende nassi goreng op je verwaten kop om keer!" Als een geslagen hondje ging de nobele Sjeems Pond zoals dat heet door de zijdeur af. De eigenaar van het eethuis had alles gelaten aange zien, en mompelde wijsgerig: „Glote luzie woldt kleine luzie, zoals sneeuw smelt vool walme zo- melzon..." En hiermee is dan eigenlijk een eind gekomen aan het KNAP-mutator-avontuur. Verder zal het wel niemand verbazen, dat smidje Verholen nop een héél gezellige avond had met de mooie Theodo ra. En toen hij 's avonds laat de grote stad Gr; vendrecht achter zich liet en terugreed naar Rijk huyzen, grinnikte hij: „En schatje van een me die Theodora! En bliksems kranig bovendien! II. geloof, dat je beter met haar kunt VECHTEN dan ETEN..., want dan weet je tenminste zéker, dat je genoeg krijgt...". EINDE wedstrijd in het buitenland wordt ge speeld. Wel, uiteraard, weer voor uit zending in het betreffende land. Intussen opent de NTS onderhande lingen met de thuisclub, met name m.b.t. de financiële regeling. Wordt de reportage ook voor Eurovisie aangebo den, dan volgt bovendien m.b.t. de te verdelen kosten overleg met de tv-or- ganisaties van de landen die de repor tage overnemen, hetgeen doorgaans via de Europese Radio Lfcnie geschiedt. Indien de NTS een wedstrijd die in het buitenland wordt gespeeld wil over nemen, is zij afhankelijke van de vraag of de betreffende tv-organisatie een re portage van de wedstrijd verzorgt en deze voor Eurovisie aanbiedt. Gebeurt dat laatste niet, dan kan de NTS de be treffende organisatie vragen of zij, des noods alleen voor Nederland, een repor tage wil verzorgen. Zoals vanzelf spreekt, speelt ook de vr ag of verbin ding met 't betreffende land via het Eu- rovisienet mogelijk is gedurende de tijd dat de wedstrijd wordt gespeeld, een voorname rol. In alle gevallen s'elt de NTS zich op het standpunt, dat een wedstrijd recht streeks uitgezonden dient te worden. Met betrekking tot de wedstrijd Ajax Spartak op zondagavond 13 april en de wedstrijd Spartak-Ajax op donderdag middag 24 april kan worden medege deeld. dat de NTS de KNVB maandag j.l. telegrafisch heeft verzocht toestem ming voor het uitzenden van recht streekse reportages te verlenen. Indien de KNVB de NTS toestemming verleent houdt dit nog niet onmiddel lijk in, dat de reportages dan ook wor den uitgezonden. Dit is afhankelijk van het resultaat van de hierboven vermel de procedure. Als de NTS ook de wedstrijd op don derdagmiddag 24 april om 16.00 uur rechtstreeks uitzendt, zal de reportage 's avonds worden herhaald. „De prijzen gaan maar omhoog en de burger begrijpt er niets meer van". Dat is het thema van de NRU-docu- memtaire „Hokus pokus prijsverhoging" die maandag uitgezonden wordt (21.30- 22.00 uur, Hilversum I). In dit programma wordt getracht na te gaan hoe het zit met de manier van spreken van de volksvertegenwoordi gers, de rol van de journalist als tolk oor het volk en de positie van de kie- ?r. Dit wordt o.m. gedaan door middel van gesprekken met het hoofd van de oorlichting van het ministerie Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, de voorzitter van de commissie her oriëntatie overheidsvoorlichting, met de In het Gelders programma van de RONO van dinsdag 1 april wordt een aflevering uitgezonden van de rubriek „Van Wiedaf en ddchtebd'j". De tekst is geschreven door Jac. Gazenbeek uit Lunteren. Dit keer komt het bezoek van Frans Liszt aan Zaltbommel aan de orde. Met de rubriek Schatgraveri'je brengt de samensteller drs. R. S. Hulst een bezoek aan Rijksmuseum Kam in Nijmegen, waar hij een vraag gesprek heeft met de directeur, de heer Huybrechts over de Romeinse archeo logische vondsten die in dit museum zijn ondergebracht. In verband met Goede Vrijdag vervalt het vrijdagpro gramma voor Gelderland. Op Eerste Paasdag wordt in de NH- kapel te Winterswijk een kerkdienst op genomen in de streektaal. Voorganger is de heer E. M. Roebert. De schriftle zing wordt verzorgd door mej. R. Bes kers. Muzikale medewerking verleent een koperensemble van de muziekver eniging Excelsior uit Winterswijk. Deze kerkdienst wordt op de eerste Paasdag uitgezonden via de RONO tus sen 19.00 en 20.00 uur op golflengte FM 96.2 of kanaal 31. MEXICO CITY B. Traven, de mysterieuze schrijver van boeken als „De schat van de Sierra Madre", is woensdag ift Mexico City overleden. Hij is 79 jaar geworden. Travens ware naam en afkomst zijn nooit bekend ge worden. In letterkundige kringen wordt sinds jaren de vraag gesteld of Tra ven van Duitse of Amerikaanse af komst was en of hij misschien in wer kelijkheid de befaamde vertaler van zijn eigen boeken Basil Creighton, was. Traven, die verder o.a. „Het dode schip", „Het verhaal van een Ameri kaanse soldaat", „De Carreta" en „De brug in het oerwoud" schreef, heeft jarenlang de uitgave van zijn boeken in Amerika geweigerd. Hij be weerde dat de methoden van de Ame rikaanse uitgevers de schrijvers ver laagden tot degenslikkers en dieren, die geleerd hadden kunstjes te doen. voorzitter van de Tweede Kamer en met Kamerleden als mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66), dr. Oele (PvdA), de heer Westerterp (KVP), de heer Wiegel (VVD), de heer Goudzwaard (AR) en de heer Jansen (KVP) en voorts de journalisten Vis (GPD), En kelaar (NRU), Cremers (Radionieuws dienst), Mulder (Parool) en talrijke anonieme voorbijgangers. Presentatie: Frits Thors; produktie, samenstelling en regie: Maarten Neder - horst» AMSTERDAM Een bankconsor tium onder leiding van de Nederland - sehe Credietbank en de Nederlandsche Middenstandsbank stelt op donderda 10 april de Inschrijving open op f 5 mlr 7 3/4 pet. 30-jarige obligaties, lening 1969, ten laste van de „stichting Sin. Jozefziekenhuis Doetinchem" te Doe tinchem, tegen 100 pet. De stortingsda tum is donderdag 1 mei. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De aflossing geschiedt a pari in 20 ge lijke jaarlijkse termijnen van mei 198' af. Vervroegde gehele of gedeeltelijk» aflossing van 1980 t.m. 1984 a 101 pc daarna tegen 100 pet. Het Sint Jozefziekenhuis zal wonder, uitgebreid met een nieuwe verpleeg- vleugel en een kinderpaviljoen. De tota le kosten bedragen f 17 min. resp f 15 min. en f 2 min. Hiervan was per eind december 1968 f 5.92 min. geïnvesteerd. Het werd gefinancierd met kasgeldle ningen en bankkrediet. In de financie ring van het totaal te investeren bedrag kan worden voorzien door opname van gelden door middel van een door ban kiers aan de stichting ter beschikking gesteld bouwkrediet. Deze gelden kun nen worden opgenomen naar gelang de bouwtermijnen verstrijken. Het ligt in de bedoeling de totale stichtingskosten voor de uitbreiding van het ziekenhuis door obligatieleningen te financieren. De financiering van deze leningen kan. door overname, als verzekerd worden beschouwd, zegt het prospectus. HENGELO Stork N.V. in Hengelo en de Westduitse machinefabriek Sie mens A.G. zijn een langjarige samen werking aangegaan voor het ontwerpen voor generatoren in elektriciteitscentra les. Doel van de samenwerking is er varing en produktiecapaciteit weder zijds te benutten, aldus een mededeling van Siemens. Stork bouwt reeds 60 jaar stoomtur bines. In de fabrieken van Siemens is men o.a. bezig met de fabricage van een 300 mw turbine en generator voor de kernenergiecentrale Atucha in Ar gentinië en een 660 mw turbine met ge nerator voor een kerner ergiecentrale bij Hamburg. Beide firma's zijn van mening dat. door deze bundeling een basis gelegd is voor een intereuropese samenwer king op een technisch gecpecialiserd gebied. Alle verplichtingen en rechten van Siemens, voortvloeiend uit dit con tract, worden vanaf 1 april door de Kraftwerk Union A.G. overgenomen. De Kraftwerjf, JJnion is een combinatie van de firma's Siemens en AEG, die bun activiteiten op het gebied van ont werpen, inrichting en bouw van elektri citeitscentrales vanaf 1 april 1969 zul len bundelen. DEN HAAG De raden van bestuur van Rijn-Schelde en van VMF/Stork- Werkspoor, en de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben vandaag geza menlijk in een communiqué bekendge maakt, overeenstemming te hebben be reikt over een leidraad voor het beleid ter opvanging van de sociale gevolgen van de fusie van Rijn-Schelde en Wil- ton-Fijenoord-Bronswerk en die van Fi j enoord - B rons werk „Beide raden van bestuur hadden in september 1968 aan de werknemersorga nisaties toegezegd een dergelijke lei draad op te stellen, nadat de landacti- vitedten van WFB aan VMF/Stork- Werkspoor en de zeeactiviteiten aan Rijn-Schelde waren toegewezen", aldus het communiqué. „De thans bereikte overeenstemming tussen de raden van bestuur en de vak organisaties heeft betrekking op een overplaatsingsregeling en de uitgangs punten voor een afvloeiingsregeling. In de leidraad is tevens opgenomen een verklaring van de beide raden van be stuur, over het uitgangspunt bij de aan gegane fusies. Uitgangspunt is dat bij het wegvallen van een arbeidsplaats allereerst zal worden nagegaan welke alternatieve plaatsingsmogelijkheden er zijn binnen de eigen onderneming, resp. binnen het eigen concern. Zo dit laatste niet moge lijk is ook binnen het andere concern. Indien binnen een van de concerns geen overplaatsig door de werknemer op re delijke gronden wordt geweigerd, dan treedt een afvloeiingsregeling in wer king. De inhoud van deze afvloeiingsrege ling zal dan onderwerp van overleg zijn op plaatselijk niveau, tussen vakbonden en directies, met inachtneming van de grondslagen zoals die in de leidraad zijn geformuleerd. Zowel in de over plaatsingsregeling als in de uitgangs punten voor de afvloeiingsregeling zijn extra waarborgen voor werknemers van 60 jaar en ouder opgenomen. In dien verschuivingen in de personeelsbe zetting optreden in een tot een van bei- zal het plaatslijke gewestelijke ar beidsbureau zo tijdig mogelijk worden geïnformeerd. De regelingen worden van kracht op 1 april 1969 en de geza menlijke verantwoordelijkheid van bei de concerns hiervoor zal voortduren tot en met 31 december 1970", aldus de tekst. GORINCHEM - Het constructiebedrijf De Vries Robbé en Co in Gorinchem gaat een beperkte reorganisatie door voeren. De komende achttien maanden moeten enkele tientallen werknemers ontslagen worden. De Vries Robbé zegt dat de kosten de laatste jaren aanzien lijk zijn gestegen. De reorganisatie is nodig om de con- currentieposten van de onderneming te verstevigen. De Vries Robbé heeft ongeveer 2700 man in dienst.

De Vallei | 1969 | | pagina 2