Duizenden namen afscheid van generaal Eisenhower 1 op WD-congres legt min. Witteveen vast belastingcorrectie tralala, wat is pikant voor mannen? Massale schipbreuk van Belgische „zeilers" Warschau-Pact oefent met de Tsjechen Belediging van niet-bevriende relatie Reactie van Schmelzer op uitlating van Toxopeus Regeringsen staatshoofden in Washington Israël wil geen I bemiddeling Grote Vier Sociaal beleid van Nestlé gehekeld Auto in sloot: mail gestikt in de modder Drie kleuters bij het oversteken verongelukt Jeugd koos een schad uwraad Von Thadden wil burgerwacht Vuurgevecht in Detroit Motie kreeg alle steun Reisleider zei: „Ik mis nog acht manen... vertrok Niet-blanke artsen in Durban (Z.-A.) achteruitgezet Inbrekers gepakt Spaanse priester veroordeeld Amsterdam verliest vijf r.k. kerken Koning Hoessein zou opnieuw willen trouwen OMGEKEERD WINSCHOTERDIEP RAAKT KNEL PUNTEN KWIJT ROUWDIENST Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. i| WAAR MAKEN (donderdag as. m deze krent) OP HET VEERSE MEER VIJFTIEN BOTEN ONERVAREN MAANDAG 31 MAART 1969 WASHINGTON Dwight D. Eisenhower is zondag in een eenvoudige kist over Amerika's „heldenweg" gedragen, terwijl de Amerikanen afscheid nainen van de nian die hun gediend heeft als generaal in de oorlog en als president in vredestijd. In een langzame en statige rouwstoet reed een affuit, getrokken door zes zwarte paarden, het stoffelijk overschot naar het Kapitool waar hij opgebaard zou lig gen. Leiders van de regering der Ver. Staten en van andere landen bevonden zich in de stoet. Het begon bij de nationale kathedraal, waar Eisenhower's lichaam 28 uur gerust had. De met de Amerikaanse vlag bedekte kist, werd in een lijkwagen naar Constitution Avenue, vanwaar het Witte Huis te zien is gebracht, en toen overgedragen op de ceremoniële affuit. Mevrouw Eisenhower, in zwarte rouw sluier, reed achter haar man. JERUZALEM De Israëlische re gering verwerpt bij voorbaat de even tuele resultaten van viermogendhe- den-besprekingen over de toestand in het Midden-Oosten. Deze verklaring slaat op de bespre kingen die vertegenwoordigers van Amerika, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Groot-Britannië binnenkort zullen gaan houden. Zij willen proberen een regeling te ontwerpen voor het tot stand brengen van een duurzame vrede tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. De Israëlische regering heeft nu la ten weten dat zij zich bij voorbaat verzet tegen een regeling of een gang van zaken waarin zij niet van begin af aan is gekend. Haar bezwaar tegen de bijeenkomst van de Grote Vier is, dat op die manier de partijen in het conflict zelf geen bijdrage meer kun nen leveren tot de oplossing ervan. Zij vreest dat de Grote Vier erop uit zijn een oplossing op te leggen. Israël zal zich in zijn gedragslijn uitsluitend laten leiden door wat het beschouwt als zijn levensbelang. In weerwil van deze Israëlische ver klaring zullen de vertegenwoordigers van de Grote Vier zeer binnenkort in New York bijeenkomen om zich met de toestand in het Midden-Oosten be zig te houden. UTRECHT De heer Sake van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond (Anab), heeft een scherpe aanval ge daan op de leiding van het concern Nestlé. Hy hekelde fel het sociale be leid en trok van leer tegen „de on zichtbare hand", die over alles beslist, ook in Nederland. Nestlé heeft in Nederland twaalf Hol- landia-fabrieken met 1200 werknemers. „De directie van Hollandia weigert te praten over de sociale gevolgen van fusies, en sluitingen van bedrijven", al dus de heer Van der Ploeg. Een internationaal onderzoek zou hebben uitgewezen, dat in sommige zwak georganiseerde bedrijven van het concern 54 uur in zes-zeven dagen wordt gewerkt, in goed georganiseerde veertig uur (per vijf dagen), aldus de heer Van der Ploeg. De eerste categorie bedrijven kent zeven vakantiedagen, de tweede 24 vakantiedagen. De directeur van Hollandia, de heer Zwikker, noemt de aanval van de heer Van der Ploeg absoluut ongefundeerd. Hollandia Nederland heeft als enige verantwoordelijkheid voor het sociale beleid. In Zwitserland kent men niet eens de Nederlandse arbeidsovereen komsten, aldus de heer Zwikker. HAARLEM Mgr. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem, heeft zijn goed keuring gegeven aan een grondige re organisatie van de roomskatholieke ziel zorg in de Amsterdamse binnenstad. Deze reorganisatie houdt in: afschaf fing van de parochiegrenzen, opheffing van overbodige kerken en oprichting van een team gespecialiseerde pries ters. Van de twaalf parochiekerken in de Amsterdamse binnenstad zullen er vijf worden gesloten: de kerk van de H. Anna, de Krijtberg, de Posthoorn, de Zaaier en de Tichel. TEL AVIV Koning Hoessein van Jordanië zou willen trouwen met een 24-jarige omroepster van de Jordaanse televisie. De koning is van plan te trouwen met Soeha Toekan, die uit de door Israël bezette stad Nabloes komt. Koning Hoesseins derde huwelijk wordt beschouwd als eer. grote eer voor het Palestijnse volk, maar men vraagt zich af of de zonen uit deze verbinte nis wel het recht zullen krijgen de Hasjemititsche troon te bestijgen. Iets wat de zonen van het huidige huwelijk met de Britse telefoniste Toni Gard ner niet hebben. Daarna volgden president Richard Nixon en zijn vrouw en dochter Tricia. De president stond blootshoofds in lichte sneeuw, met zijn hand op zijn hart, terwijl de man die hij als vice- president gediend heeft, uit de kapel van de kathedraal gedragen werd. Het kabinet, de rechters van het op perste hof, vice-president Spiro T. Ag- new, keken zwijgend en plechtig toe, toen een militaire erewacht de kist naar de lijkwagen droeg, terwijl de klok van de kathedraal luidde en de militaire kapel van de Kustwacht „hail to the chief" en vervolgens „Onward christian soldiers" speelde. De sjah van Iran was er, Lord Mountbatten van Groot-Brittannië, pre mier John Gorton van Australië en vice-premier Mareji Desai van India. Generaal Omar Bradley, nu de eni ge Amerikaanse generaal met vijf ster ren, stond in de houding, zijn hand in een bevend saluut, toen zijn oude krijgsmakker aan zijn laatste reis be gon. De lijkwagen en de stoet van zwarte auto's reden langzaam door de stille straten, die gesloten waren voor het verkeer, naar de wachtende affuit. De stilte werd geaccentueerd door het geluid van de paardehoeven op het natte plaveisel. Een ravenzwart geza deld ruiterloos paard, met de laarzen omgekeerd in de stijgbeugels als tra ditionele hulde aan een gevallen leider, stond nerveus te wachten om naar zijn plaats achter de affuit gebracht te wor den. Zes zwarte paarden trokken de af fuit over de Constitution Avenue, in om gekeerde richting van de rit die Eisen hower tweemaal over de Pennsylvania Avenue gemaakt heeft om beëdigd te worden als president. Reeds in de vroege ochtend begon nen de mensen zondagochtend voor de kathedraal in de rij te staan om een laatste groet aan Eisenhower te bren gen. De grote menigte die dit zaterdag had gedaan verdween in de nacht. In de vroege zondagochtend stonden slechts twee drie personen tegelijk in de kleine kapel waar zich de met de GRONINGEN Dc 15 coasterwer- ven langs het Winschoterdiep in Gro ningen krijgen na jaren vechten hun zin. De vele bruggen en sluizen in dit vaarwater worden verbreed van 12 tot 16 meter. Het ministerie van Economische Za ken heeft zich in principe bereid ver klaard de helft van de investering, die op vijftien miljoen gulden wordt ge raamd, bij te dragen. De verbreding betekent een belang rijke bijdrage voor de economische ont wikkeling van de provincie Groningen en het behoud van werkgelegenheid voor 3200 man in de scheepsbouw en de toeleveringsbedrijven. Volgens de prognoses komt er na de verbreding extra werkgelgenheid voor enkele honderden mensen. Voor de scheepswerven betekent 't dat zi: straks schepen van maximaal 5500 ton draag vermogen kunnen bouwen. DINTELOORD. Op de Steenbergs- weg in Dinteloord is zaterdagmorgen door te hoge snelheid een auto uit de bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Een inzittende, de heer G. C. Wijnands (39) uit Dordrecht, is in de modder gestikt. VEGHEL In de Noordbrabantse gemeente Veghel is in de nacht van za terdag op zondag een personenauto door onbekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 22-jarige T. W. A. van Zon uit Dreumel, kwam om het leven. Een 18-jarig meisje, dat bij hem in de auto zat, werd zwaar gewond. VENLO Op de rijksweg Venlo-Nij- megen, onder Arcen, is zondagmiddag de 64-jarige Duitser J. Jung uit Duis burg om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto de Rijksweg op reed en hierbij in de flank werd aange reden door een andere personenauto. STADSKANAAL. De 60-jarige M. Medema is tijdens het weekeinde in zijn woonplaats Stadskanaal om het leven gekomen. Hij was even uit een auto ge stapt om een bevroren ruit schoon te maken, toen hij werd aangereden door een andere auto. Het stoffelijk overschot van ex- president D. Eisenhower is zater dagochtend overgebracht naar de Bethlehem Kapel van de nationale protestantse kathedraal van Washing ton. Op de foto wordt de kist de kerk binnengedragen. Op de achtergrond Mamie Eisenhower, zoon John Eisen hower en zijn vrouw Barbara. Amerikaanse vlag bedekte kist bevond. Een erewacht van zes man vertegen woordigde de vijf wagens. De officiële rouwdienst, die in dc Na tionale kathedraal in Washington zal worden gehouden zal door ongeveer 2100 genodigden worden bijgewoond, on der wie verscheidene vorsten en staats hoofden. Daarbij zijn prins Bernhard en mi nister Luns, koning Boudewijn van Bel gië, koning Konstantijn van Grieken land, de Sjah van Perzië, de Franse president De Gaulle en de Westduitse bondskanselier Kiesinger. President Richard M. Nixon heeft af scheid genomen van Dwight D. Eisen hower, een man, die „een van de zeer groten van onze tijd" noemde. In een gedragen plechtigheid in de rotonde van het Capitool roemde de president „de man, die Ike werd ge noemd", als „een buitengewoon zeld zaam mens, een ware held." Maarschalk Vasily Zjoekof en eerste onderminister van Buitenlandse Za ken Visly Koesnetsof zullen de Sovjet- Unie vertegenwoordigen bij de begra fenis van generaal Eisenhower. Officieel is niets bekend gemaakt, doch een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken zei dat hij een en ander kon bevestigen. Zjoekof was tijdens de oorlog com mandant van het 62ste Russische leger tijdens de slag bij Stalingrad, en was na* de oorlog commandant van de Rus sische bezettingsmacht in Duitsland. OVERLOON Het driejarig meisje P. G. B. Bloemen uit Overloon is za terdagavond om het leven gekomen, toen zij voor haar ouderlijk huis aan de Rondweg vanachter een geparkeerd staande auto de weg overstak en werd gegrepen door een andere auto. DORDRECHT. Vrijdagmiddag is in Zwijndrecht de driejarige Yvonne de Heer, die plótseling de weg overstak, door een auto gegrepen. Het kind over leed op weg naar het Dijkzigt-zieken- huis in Rotterdam. LEEUWARDEN— De vijfjarige J. Postma is in Leeuwarden om het leven gekomen, nadat hij plotseling vanach ter een stilstaande vrachtauto was over gestoken en door een auto was aangere den. SPIJKENISSE In Spijkenisse zijn zaterdag verkiezingen voor een jeugdge- ineenteraad gehouden. Ongeveer veer tig procent van de jongeren tussen zes tien en 21 jaar nam eraan deel. Op basis van het huidige inwoners tal moest de raad negentien zetels krij gen. De protestants-christelijke groepe ringen kregen er zes. De VVD en de (katholieke) Belangengroep Spijkenisse elk drie en de Federatie van Jongeren groepen in de Partij van de Arbeid ze ven. Andere partijen namen niet aan de verkiezingen deel. De huidige gemeenteraad van Spijke nisse telt zeventien leden, van wie ze ven socialisten, vier van de protestants- christelijke groeperingen, twee VVD- ers, twee KVP-ers en twee PSP-ers. STUTTGART De leider van de uiterst rechtse NPD, Adolf („Bubi") von Thadden, heeft zondag gepleit voor de oprichting van een „burgerwacht" van arbeiders, die zou moeten optreden tegen de agitatie van uiterst linkse jon geren. Von Thadden betoogde dat de ze jongelui „op hun vuile poten moeten worden getikt". Hij sprak te Stuttgart op het eerste oongre* van de jongapern van zijn P»r- tfj in de staat Baden-Württemberg. Vol gens hem is de NPD óe enige partij die bij de parlementsverkiezingen in september kan voortcomen, dat de chris ten-democraten de absolute meerder heid in ae Bondsdag krijgen. De bijeenkomst verliep niet zonder incidenten. Ongeveer 200 tegenstanders probeerden het Congres te verstoren. Een van hen werd tamelijk ernstig toe getakeld door een lid van de knokploeg van de NPD. Von Thadden eiste verder dat er 'n „algemene dienstplicht" komt, waar bij ook meisjes gedurende een jaar een vorm van dienstplicht moeten vervullen. Hdj verklaarde dat de NPD al „vaste voet" heeft in de „Bundeewehr" (Ide Westduitse strijdkrachten). DETROIT In de straten van de Amerikaanse stad Detroit is in de nacht van zaterdag op zondag een bloedig vuurgevecht geleverd tussen politie en georganiseerde en bewapende negers. Eén politieman is doodgeschoten, een gewond. Vijf negers werden gewond en 135 gearresteerd. Het begon met een overval van tien negers op een patrouillerende politie auto. Een paar huizen verderop stuitte de politie bij haar onderzoek op een grote groep geüniformeerde en bewa pende negers, die een bijeenkomst hiel den. De wapens waren voor een deel afkomstig van het Amerikaanse leger. ADVERTENTIE Natuurzuiver GRONINGEN Het liberale partijcongres in Groningen heeft minister dr. H. J. Witteveen vastgelegd op de belastingcorrectie, die 1 januari 1970 volgens de eis van de V.V.D. onverkort zal moeten ingaan. Een motie van deze strekking, ingediend door de grootste drie partijafdelingen (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag), is zaterdagmiddag met algemene stem men aangenomen. De fractie kreeg wat betreft deze belastingverlaging volle dige steun. Fractieleider mr. E. H. Toxopeus ging niet in op de opmerkingen die bij de bespreking van het fractiebeleid van enkele kanten over de belastingen wa ren gemaakt. Volgens het liberale Tweede Kamer lid mr. F. Portheine, zijn binnenkort voorstellen van het kabinet voor deze verlaging te verwachten. Zij zal inder daad onverkort moeten doorgaan. De motie zag mr. Toxopeus als een steun voor de fractie en het kabinet. „De VVD verkeert in de unieke po sitie een duidelijke visie te hebben op de marsroute voor de toekomst", zei mevr. G. V. van Someren-Downer za terdagmiddag nadat zij met applaus, bloemen en omhelzingen tot voorzitter van de VVD was gekozen. Zij meende, dat deze partij nu meer dan ooit de kans heeft om zich waar te maken als partij van de toekomst. De afgetreden voorzitter en penning meester, ir. K. van der Pols en drs. Sydney van den Bergh, werden tot ere leden benoemd. Mr. H. Talsma werd in de plaats van drs. J. A. F. Roeien KAALTE „De KVP bouwt met de ARP en de CHU aan de nieuwe politie ke hoofdpijnen. Ik begrijp niet wat hier aan onduidelijk is." Hiermee reagerde de fractievoorzit ter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer zaterdag op een uitlating van Je liberale fractie voorzitter, mr. E. H. Toxopeus, op het VVD-congres in Groningen. Mr. To xopeus had gezegd, dat bij samenwer king tussen KVP, ARP en CHU de on duidelijkheid van de christelijke partij en alleen een breder draagvlak zou krijgen. De spanningen in de KVP waren, vol gens drs. Schmelzer, normaal en vrucht baar. Zij hebben tot goede resultaten geleid. De fractievoorzitter van de KVP sprak op het Overijssels appel van zijn partij in Raalte. „Zowel de liberalen als de socialis ten zien ons als concurrenten", zei hij. „Indien de drie christelijke partijen er inderdaad in slagen tot samenwerking te komen, zullen heel wat Nederlan ders. ook in de PvdA en de VVD, be sluiten op een van de drie partijen te stemmen. Daarom verwijt men ons onduidelijkheid en conservatisme". Drs. Schmelzer sprak de hoop uit dat de PvdA zich zal ontwikkelen tot een „gezuiverd gezelschap, waarmee con structief kan worden gewerkt". Het Tweede-Kamerlid J. T. Mellema (CH) verklaarde zaterdag voor de Ka merkring Assen van zijn partij dat het voor de drie christelijke partijen in 1971 samen uit of samen thuis moet zijn. Of samen in de regering of sa men in de oppositie. De heer Mellema was er tegen dat de drie partijen zich voor de verkiezin gen zouden vastleggen aan een vierde gesprekspartner. „In een coalitie zal een partner zich moeten vastleggen aan het programma van de drie christelij ke partijen", vond hij. „Slechts in on derdelen zullen modulaties mogelijk zijn." als ondervoorzitter gekozen. De heer A. W. J. Caron werd penningmeester en dr. A. J. Vis secretaris voor de or ganisatie. Bij de bespreking van het fractiebe leid werd op het stuk van de belasting verlaging ten behoeve van de werkende gehuwde vrouw geëist dat daarbij niet mag worden afgeweken van het rapport van de Commissie-Hofstra. De liberale Tweede Kamer-fractie zal moeten pleiten voor compensatie aan economisch zwakkeren. ADVERTENTIE VEERE Tenminste elf Belgen hebben gisteren schipbreuk geleden, toen m op het Veerse Meer een dagje uit zeilen gingen. Zfj werden door de rijkspolitie te water en particulieren met motorboten van zandplaten geplukt of ze ploeterden zelf naar de vaste wal. Het was gisteravond niet duideltyk of «4 nog zeilers ont braken en zo ja, hoeveel. De meeste drenkelingen werden aan land gebracht uren nadat de bus, waar mee zij uit Brussel gekomen waren, naar hun woonplaats was teruggekeerd. „Ik mis nog acht man", had de led- DURBAN Ongeveer 100 niet- blanke artsen van het naar koning Eduard VIII genoemde ziekenhuis in de Zuidafrikaanse stad Durban heb ben besloten, op 1 april ontslag te ne men uit protest tegen het feit, dat zij aanzienlijk minder verdienen dan hun blanke collega's. Zo zouden doktoren van Indische afkomst gemiddeld 52 procent van het salaris van de blanke artsen ontvangen. Voor negerartsen zou dit percentage slechts 47 procent bedragen. De niet-blanke artsen gaan ook niet akkoord met een algemene salarisver hoging, die voor de blanken zes pro cent en voor de niet-blanken vijftien procent zou bedragen, omdat daar door hun positie nauwelijks zou verbe teren. PRAAG Op het grondgebied van Tsjecho-SIowakije, Polen en Oost- Duitsland zijn oefeningen begonnen van de landen van het Pact van War schau. Voor het eerst sedert de invasie in Tjecho-Slowakije nemen Tsjecho-Slo- waakse strijdkrachten aan de geza menlijke oefeningen deel. Het doel van de manoeuvre is, zo werd officieel meegedeeld, de samenwerking te ver stevigen op het terrein van moderne oorlogvoering. Er werd niet meege deeld hoe lang de oefeningen zullen duren en evenmin hoeveel militairen eraan deelnemen. De Tspecho-Slowaakse regering heeft officieel laten weten dat zij de vernie lingen betreurt die in Praag zijn aan gebracht aan gebouwen van Russische maatschappijen. Het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aero- flot in Praag werd ernstig bescha digd toen tienduizenden Tsjechen de overwinning van Tsjecho-Sowakije op Rusland vierden in de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey. De jubel om de overwinning met de cijfers 43 groeide uit tot een anti-Russische democratie. Docu menten uit het kantoor van Aeroflot werden op straat onder luide toejui chingen verbrand. Op een muur was gekalkt: „Tsjecho-SIowakije 4 bezet tingstroepen 3". In de Tsjechische regeringsverkla ring werd gewaagd van „vandalisme tegen Russische instellingen, dat niet meer mag voorkomen." LEEUWARDEN De politie in Leeu warden heeft vier inbrekers en een he ler aangehouden die overal in Neder land inbraken hebben gepleegd. Hoe groot de buit is, is nog niet bekend. der van het gezelschap laconiek ver klaard. „Zij zullen wel boven water ko men." De politie werd niet gewaarschuwd. De rijkspolitie te water kon pas in ac tie komen, nadat de verhuurder van de zeilboten had verteld, dat hij twee zeilboten miste. Tot in de avond werd het donkere en woelige meer afgezocht. Het gezelschap had vijftien boten ge huurd. Na lang speuren werd duide lijk dat er vijf boten waren gestrand of omgeslagen. Niet duidelijk was of de opvarenden waren opgepikt door andere boten van de groep. Daarover werd pas zeker heid verkregen, toen de ene beman ning na de andere werd teruggevonden. Om acht uur 's avonds zette de rijks politie te water in Veere nog vijf man nen af, die waren gevonden op de Ha- rmgvreter, een zandplaat midden in het meer. De acht vermisten van de reis leider waren er toen ad elf geworden. De rijkspolitie te water noemde het bedenkelijk, dat een deel van de groep naar huis was gegaan zonder alarm te slaan. „Wij stonden voor een bijna on mogelijke opgave, omdat we niet wis ten naar hoeveel mensen wij moesten zoeken". „Je moet wel een groot gat in je hoofd hebben als je nu gaat zeilen", reageerde de heer J. Schets, de haven meester van de jachthaven Oostwate ring in Veere. „Het is nog te vroeg voor de water sport. Voor een ervaren zeiler stond er niet te veel wind, maar deze mensen waren kennelijk beginners. Ze waren trouwens de enigen, die uitvoeren". MADRID Het Spaanse Hoogge rechtshof heeft zaterdag een rk-gees- telijke, Victor Manuel Arbeloa, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij schuldig wordt geacht aan het beledigen van de nationale bewe ging van Generaal Franco. Hij had twee jaar geleden in het jeugdblad van de „Katholieke Actie" geschre ven, dat hij niet aan de kant stond van hen die in de Spaanse burgeroor log duizenden priesters hebben ver moord, maar ook niet aan de kant van „hen die Guernica hebben gebombar deerd, in Badajoz hebben gemoord of langs de wegen van Navarra mensen hebben doodgeschoten". Met de eerste groep doelde hij op de linkse republi keinen, terwijl met de tweede groep de partij van Franco werd bedoeld. In de GeuzenstadBrielle is men zich weer aan het opmaken om op 1 april het innemen van de stad in 1572 te herdenken. Zaterdag maakte de bevolking m 16-eeuwse kledij een wandeling door de vestingstad, waarbij ook een bord werd meegedragen met de woorden „Alva moordenaar

De Vallei | 1969 | | pagina 5