Ik kan er niet buiten Meren in kop van Overijssel vervuilen steeds meer Mgr. Willebrands werkt onvermoeid aan de oecumene Zojuist verschenen Sier Wal nu? Thuis Wim Kan Onzeker W.W. Zichzelf Neuroloog gewaarschuwd nadat patiënten tijdens uur overleden slaapki Door ontbreken van riolen en zuivering Bezwaren tegen parkeren op trottoirs Hier Bij zijn benoeming tot kardinaal MAANDAG 31 MAART 1969 Carry Tefsen moet het nu voorlopig zonder toneel doen Het klinkt wat griezelig: schelvispekel bij Oosterling op de hoek van het Fre- deriksplein. Ik probeer enkele geloofwaardige argumenten tegen een dergelijk vocht te vinden, want Carry Tefsen wil dat ik dat ga drinken, maar ze laat zich niet remmen: „Kom nou mee, je zult zien dat het lekker is". Ze lacht breed en het geluid komt diep uit baar keel. In het kroegje, gevuld het tonnen en schemerlicht, blijkt het inderdaad mee te vallen de schelvis en de pekel hebben er slechts zeer zijdelings iets mee te maken. De man achter de tapkast meldt dat in de dagen van weleer de stoere vissers deze drank tot zich namen voordat zij op de woelige baren de erfenis der vaad'ren veilig wilden stellen: brandewijn met veel kruiden en iets roods. Carry Tefsen geniet van haar derde gedwongen vakantiedag. Als de lente werkelijk op 21 maart was geko men, was ze het liefst langs de zee gaan lopen: „Als ik onrustig ben of ik heb een probleem, ga ik een paar uur naar de zee kijken en dan is het weer over". Ze zou in deze dagen de zee best kunnen gebruiken, want al maakt ze er geen drama van: Carry Tefsen is zon der twijfel het zwaarst getroffen slacht offer in de debScle van De Man van La Mancha. Acht lange,, zware jaren had ze buiten de schijnwerpers van de gro te bekendheid geploeterd om klaar te zijn voor De Grote Kans. Voor honder den actrices komt die kans nooit, maar het lot leek dit Amsterdamse meisje begin december vorig jaar een hoofd prijs uit te reiken. De hoofdrolspeelster in de musical De Man van La Mancha het harmo nische verhaal rondom de figuur van Don Quichot voldeed niet. Carry, die in de musical een kleine rol had, werd naar voren geschoven en kreeg een hoofdrol: Dulcinea. Een adembenemende gok. maar ze haalde het met glans. Na tie première op 23 december in Carré kreeg zij in vakkringen de eretitel De Vrouw van La Mancha een Ster Was Geboren. Na de zeventigste voorstelling de klap. Paul Kijzer, de produktieieider, raakte bankroet en vluchtte. De musi cal bleef met een lege kas achter. Op 22 maart kwam althans voorlo pig het einde. Het adembenemende decor, dat niet alleen van het toneel, maar van de hele zaal in Carré een middeleeuwse kerker had gemaakt, moest worden gesloopt om plaats te maken voor het stuk „Twee Onschuldi ge Engelen" en Carry ging zich melden voor een uitkering van de Werkloos- t heidswet. ,*,Ik heb heel licht blond haar, je ziet me van zelf wel", had ze door de tele foon verteld en om half twaalf komt ze Americam binnen. Er kan dan nog van alles gebeuren: een bekende actrice mag lastig zijn, geheimzinnig en ontoe gankelijk, want meer dan wie ook heeft een actrice in het leven een image op te houden. Carry Tefsen heeft aan dat alles dui delijk geen behoefte. Met een Amster dams accent zegt ze tegen de ober: „Ja, die daar met die rode stippen" en tegen mij: „Ik ben gek op slagroom en ik word geiukkig toch niet dik. Ik leef gewoon veel te fel en dan heb je geen tijd om dik te worden". Daarom duikt De Vrouw van La Mancha in een sla gr oom punt van ongemeen grote om vang. Over het drama wil ze luchtig pra ten, maar ze is in een ongemakkelijke situatie terecht gekomen: „Ik heb de hoofdrol in een enorme musical gehad. Ik heb bewezen dat ik het kon, maar het heeft niet lang genoeg geduurd en wat moet ik nou?" Als we een uur later samen op de eer ste rij van het lege Carré zitten, zegt ze: „Die rol was me op het lijf geschre ven en dat is een hele bof. Je moet dik wijls maar afwachten wat je krijgt. Soms zit het er gewoon niet in, en wat dan"' „Neem nu Lex Goudsmit. Een gewel dig succes in Anatevka met een hoofd rol die voor hem geschreven had kun nen zijn. Hij De Man van La Mancha krijgt hij Sancho Panza. Hij heeft er echt uitgehaald wat er in zat, maar dat was lang niet wat hij kon geven in Anatevka. En wat zegt het publiek dan erg gauw: „Die Lex doet het toch niet meer zo goed". In Americain had Carry verteld het zo erg te vinden dat ze nooit meer Dul cinea in Carré zou zijn. Daarom zijn we naar het lege theater gegaan. Als we achter het toneel lopen, wijst ze: „Daar was m'n kleedkamer" er hangt nu het bordje met Enny Mols de Leeuwe. Hoog boven op de zolder van Carré vinden we nog enkele stukken decor van De Man van La Mancha en in een hoekje het wagentje van Anatevka „In Anatevka was ik het spook. Ik moest op de schouder van een jongen zitten en die kon niets zien door dat lange grij ze kleed. Ik was telkens bang dat hy het toneel zou aflopen en dat we samen in de orkestbak zouden rollen". Beneden in de kelder van Carré Carry wil dat ik nu maar ineens ook al les zie doet een oudere man wat vaags met bordpapier en verf. Carry zegt: „Hier kun je nog echt zien dat Carré vroeger een circus was. Het is nog een echte stal hier. Echt ouder wets theater, \4nd je met?" Al aan het begin van onze ontmoeting heeft ze gezegd dat ze niet zonder de geur van schmink en de tocht van de coulissen kan leven. Ze heeft het van thuis meegekregen, want haar moeder is pianiste en haar vader deed aan kleinkunst, „maar hij vond dat theater vrijetijdsbesteding moest zijn. Het wós wat voor hem, toen hij hoorde dat ik aan het toneel was gegaan". Dat kwam de heer Tefsen rijkelijk laat te weten. Hij wist niet beter of zijn dochter was kleuterleidster. Dat was Carry ook wel, maar ondertussen nam ze bij Rika Jansen dansles. In een broodjeswinkel hoorde ze dat Tom Manders voor zdjn cabaret danse resjes zocht. Zo begon het acht jaar ge leden: „Ik heb het m'n vader eerst niet durven vertellen. Z'n dochter op het Th orb eekeplein! Hij had natuurlijk on middellijk aan striptease gedacht". Nauwelijks geremd door huwelijk en door de geboorte van dochtertje Maud nu zeven jaar kronkelde haar loopbaan zich van het Thorbecképleln. via Jaap van der Merwe, Frans en Fiet Koster naar Wim Kan. Bij Wim Kan verdiende ze vijfhon derd gulden per maand „maar dat is al weer een paar jaar geleden. Je moet natuurlijk niet aan het theater gaan om geld te verdienen. Een volleerde ballet danseres die jarenlang dag in dag uit heeft gestudeerd, verdient f 750 per maand en als het seizoen afgelopen is, kan ze naar de W.W." Het gesubsidieerde toneel biedt veel meer zekerheden, maar Carry Tefsen ziet er niet zoveel in: het vrije theater leven heeft grote risico's, maar ook grote kansen Carry heeft ze beide in enkele maanden ontmoet. Op het toneel mag men niet te ver vooruit denken, want de tekomst is al tijd heel erg onzeker. De roem kan snel komen, maar ook even snel weer ver dwijnen. Soms komt de roem nooit en wie durft zeggen dat dit een tekort aan talent verraadt? Bij het karretje van Anatevka schouwt Carry toch even in de toe komst: „Ik zou wel tot m'n zeventigste op de planken willen blijven, maar als het morgen ineens afgelopen zou zijn, nou dan ga ik wat anders doen". „Schilderen bijvoorbeeld, al weet ik bij benadering niet of ik het zou kun nen. Maar er is in mijn vak ook ng veel te doen en ik weet nog zo weinig. v Neem nu operette. Het lijkt me ge weldig, maar ik ontdekte dezer dagen plotseling dat ik er feitelijk niets van weet". Carry bekent dat ze haar leven niet alleen met het zijn-van-huisvrouw zou kunnen vullen, maar ze doet fel een poging om de twee levens in harmonie te brengen. Op een paar hoge kamers aan de Plantage Parklaan is zij, totdat het theater opengaat, zoveel mogelijk huis vrouw en moeder voor de zevenjarige Maud: „Ik blijf na een voorstelling nooit lang plakken, want ik wil 's mor gens om acht uur voor m'n dochtertje aan de ontbijttafel zitten. Dat maakt zo'n kind blij". In huis woont een oppas die 's avonds de taak van Carry overneemt, want ook haar man is technisch aan het theater verbonden: hij kwam door de klap tegelijk met zijn vrouw in de W.W. Kinderen van ouders die niet bekend zijn, dromen vaak hoe heerlijk het zou zijn om beroemde ouders te hebben. „Toen ik zo plotseling bekend werd als de Vrouw van La Mancha, zeiden de kinderen op school tegen Maud: „Jouw moeder is beroemd hè?", maar toen een paar meisjes gingen opschep pen over hun moeder, zei Maud: „Nou maar mijn moeder kan heel hard haar neus snuiten". Nou ja, je kunt maar er gens trots op zijn. Tijdens de repetities kwam Maud tussen de middag bij ons haar boterhammetje opeten en ze kende alle spelers bij de voornaam". CARRY TEFSEN op de stoep van Carré, waar zij 76 avonden De Grote Kans Van Haar Leven kreeg. Een lege kas maakte aan de illusie een einde: Nou wonen er ,,twee engelen" in mijn huis." Foto: Nico van der Stam Als we door de vele straatjes in een wijde boog om Carré lopen, zijn er maar weinig mensen die Carry herken nen. Als Vrouw van La Mancha droeg ze een rode pruik, maar bovendien heeft haar roem te kort geduurd om haar be kendheid te geven: „Eerlijk gezegd houd ik wel van wat show. Als je ergens binnenkomt en de mensen kijken naar je ja dat vind ik wel fijn. Ik geloof niet dat ik het gauw te hoog in mijn bol zou krijgen". „Als je over het paard getild raak*, kun je op het toneel de sterren vn de hemel zingen, maar dan ben je toch geen echte toneelspeelster meer. Om echt te overtuigen moet een actrice we ten dat ze een heel gewoon mensje is, dat een gewoon of een wat ongewoon meisje uè.beeldt. zodat de mensen in de zaal zichzelf op het toneel kunnen her kennen". „Kijk maar naar de meisjes die wer kelijk succes hebben". Jenny Arean en Jasperina de Jong. Dip zijn werkelijk zoals ze op het toneel zijn. Jenny in de kleedkamer is even ontwapenend en ge decideerd als op het toneel. Achter de coulissen kwam Jenny ook altijd met een zeer duidelijke en zeer onaantast bare mening. In twee of drie zinnen zei ze dan met een belissend handgebaar dat iets zus of zo was, nou en wij kon den dan weinig meer doen dan wat be deesd zeggen: „Ja Jenny, zo zal het wel zijn". Bij de schelvispekel vindt Carry Tef sen dat er voorlopig genoeg over haar is gepraat. Ze wil weten hoe het nu op de krant gaat en of ik niet graag -in Amsterdam zou wonen. Ik vertel haar over mijn dorp en over mijn dochtertje dat paardrijdt en stallen schoonmaakt. Dat is het moeilijke hè? Ik zou soms ook erg graag buiten willen wonen, vooral voor Maud. En dan zou ik een grote hond willen hebben. Dat kan toch niet op een bovenverdieping kun je zo'n beest niet aandoen". „Maar ik kan Amsterdam niet uit. Hier krijg je contacten. Hier hoor je waar ze iemand nodig hebben en wat er gaat gebeuren. Alleen als je wer kelijk groot bent, kun je buiten wonen, dan komen ze wel naar je toe". „Oh, neen! Ze komen mij echt niet vragen of ik wat wil doen. Ik ga ge woon naar audities, nou en als ze je dan goed vinden, krijg je een contract. Zo moeten ze het bijna allemaal doen". Tot slot belanden we in een eethuis. Enkele belegen nozems hebben daar 'n dagvulling gevonden achter een kopje koffie beginnen ze smalend te lachen, telkens als er iemand binnenkomt. Ik ben bereid me bij dergelijke situaties neer te leggen. Carry Tefsen niet. Als de ober komt en ik de wens te kennen een hapje te eten, zegt ze „Als dat tenminste zonder lachen kan". En luider tegen mij: „Onbeschoft heid maakt me boos. Dan voel ik dat ik er iets aan moet doen". Wij ontvingen nieuwe uitgaven van de volgende uitgevers: Bruna: „Van moeder op dochter", onder redactie van dr. W. H. Posthu- mus-van der Goot en dr. Arma de Waal, een herziene en bijgewerkte herdruk in pocketformaat van het 'grote stan daardwerk over 150 jaar vrouwenle ven, dat in 1948 verscheen met de on dertitel „Het aandeel van de vrouw in een veranderende wereld". De prijs van de herdruk is f 3,75. Zomer en Keuning: „Sieraden van kralen", nr. 22 in de serie Vaardige Handen, prijs f 3,75. en „Van bloemen, bijen en ooievaars", een kostelijk plaatjesverhaal over een vader, die zijn zoon zogenaamd seksuele voorlich ting geeft. door Gerard Hoffnung (prijs f 3,95). Nederlandsch Bijbelgenootschap: „Genezing van een verlamde", het achtste deeltje in de serie „Wat de Bijbel ons vertelt" voor geestelijke gehandicapten. De prijs van het boek je is f 3,60, die van de bijbehorende grammofoonplaat - eventueel erbij te bestellen - f 4,90. Lasschuit (te Bilthoven): „Nieuw Lasschuit's officieel adresboek van ho tels. motels en restaurants in Neder land", een handleiding voor fijnproe vers. Van ieder hotel van enig niveau is een duidelijke omschrijving en foto opgenomen. De prijs: f 2,25. ZWOLLE Het water van de meren van Noordwest-Overijssel dat tot het schoonste van Nederland wordt gerekend, blijkt zo sterk veront reinigd te zijndat het op vele plaatsen niet verantwoord of zelfs gevaarlijk is erin te zwemmen. Proeven die de provinciale waterstaat van Overijssel de afgelopen jaren in het gebied heeft gedaan, tonen aan, dat er snel moet worden ingegrepen, wil de toekomstige waarde van de streek voor de recreatie en de natuurbescherming niet volledig verloren gaan. Het rapport met de resultaten van het onderzoek, dat thans is gepubli ceerd, sluit volledig aan op de nood kreten, die de afgelopen tijd zijn ge slaakt door de gemeentebesturen van Giethoorn (2500 inwoners) en Wanne- perveen (achttienhonderd). De voornaamste conclusie luidt: „Het is de hoogste tijd om in dit ge bied omvangrijke zuiveringstechnische voorzieningen, voorafgegaan door de DEN HAAG Het college van het medisch tuchtrecht in Den Haag heeft een Woerdense neuroloog-psychiater eeii waarschuwing opgelegd. De arts heeft zich volgens het college schuldig gemaakt aan het verkeerd toe passen van een slaapkuur. Bij deze psychiatrische therapie wordt een pa tiënt in een slaaptoestand gebracht. Enkele patiënten zijn nadien over leden. Het college vindt dat de arts na de plotselinge dood van de patiënten tot het besef had moeten komen, dat aan de kuur te grote risico's verbonden wa ren. Bovendien is de arts tekortgescho ten in verantwoorde zorg voor de pa tiënten, aldus het college Hij had zich bovendien bij de behan deling door internisten van de lichame lijke conditie van de patiënten op de hoogte moeten laten houden. Tegen de arts waren drie klachten ingediend. Volgens de weduwe van de 31-jarige K. H. Verwei j uit Woerden, die op 11 juli 1967 na een slaapkuur in een Woerdens ziekenhuis overleed, was onvoldoende onderzocht of de lichame lijke «-onditie van haar man een slaap kuur toestond. Na de lijkschouwing bleek dat het hart van de Ijeer Verweij niet in orde was. De moeder van een zeventienjarige jongen uit Amstelveen had de arts fou ten verweten bij de behandeling van haar zoon en een geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid bracht in een klacht onder meer naar voren dat de arts blijk had gegeven van een ernstig tekort aan kennis van werkin gen en bijwerkingen van door hem toegediende geneesmiddelen. Bovendien waren de patiënten vol gens de inspecteur behandeld in zieken huizen die niet beschikken over de ver eiste outillage en deskundig verpleeg- personeel. Volgens het college is niet komen vast te staan dat de dood van de pa tiënten een gevolg is van de slaapkuur. Wel is het volgens het college mogelijk, dat de toegediende medicijnen tot het fatale gevolg hebben geleid. Het colle ge neemt bij de uitspraak in aanmer king, dat de arts nu geen slaapkuur meer toepast. aanleg van rioleringen, met voortva rendheid aan te vatten." Oorzaak van de verontreiniging is namelijk het ontbreken van rioleringen en zuiveringsinstallaties in de meeste dorpen tussen en om de plassen. Der gelijke voorzieningen zijn vooral nodig geworden door de enorme vlucht, die het toerisme in de streek neemt. Het zelfreinigend vermogen van het water in de vaarten en plassen is daar door niet meer voldoende om de afvoer van de w.c.'s, gootstenen en wastafels onschadelijk te maken. Er moeten dus rioleringen en zuive ringsinstallaties komen, die alleen al voor Giethoorn en Wanneperveen on geveer acht miljoen gulden zullen kos ten. Bij de huidige financiële verhoudin gen tussen rijk en gemeenten, zullen de dorpen dat nooit kunnen betalen. Verzoeken voor speciale bijdragen zijn tot nog toe niet ingewilligd. Onlangs heeft het Kamerlid drs. A. M. de Boo (CH) de aandacht op de nij pende situatie gevestigd met een aan tal vragen aan het adres van staats secretaris Van de Poel (CRM), die toe zegde een onderzoek naar de toestand van het Noordwest-Overijsselse water te zullen instellen. Het water in de Beulaker- en Belter- wijde, in het Giethoornse meer en de verbindende vaarten is slechts op enke le plaatsen geschikt als zwemwater. Op vele plaatsen is de verontreiniging zelfs zestien maal zo hoog als maxi maal toelaatbaar is. Ongeschikt of gevaarlijk als zwem water zijn: het Bovenwijde (het hele jaar door); het Molengat; O kanaal Beu kers-Steen wijk (vanaf Beulakerwijde); het Giethoornse meer (vooral het noordelijke deel); O de zuidkant van de Beulakerwijde (opzienbarend is dat het water 's zomers vooral in de buurt van het recreatiecentrum De Blauwe Hand ernstig verontreinigd is, vooral bij de sloot die het afvalwa ter van Sint Jansklooster loost); de kleine Belterwijde; het Zwarte Water (op de dag van de proeven bleek het water er overal zestien maal zo vuil te zijn als toelaatbaar is). De provinciale waterstaat van Over ijssel dringt niet alleen aan op de aan leg van riolerings- en zuiveringsinstal laties maar ook op verbetering van de bestaande voorzieningen op dit gebied in Steenwij k, Sint Janski oost e r en Blokzijl. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van voetgangers is er ernstig be zorgd over, dat sommige gemeenten het parkeren op trottoirs toestaan. Ze vindt het gevaarlijk en in strijd met de wet, die het parkeren op trottoirs ver biedt. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat is men evenmin gelukkig met deze tolerantie van verschillende gemeenten. Een veroordeling van dit soort maatregelen door de rechter vindt het ministerie zeker nuttig. DEN HAAG. Mgr Jan Willebrands secretaris van het secretariaat voor de eenheid der christenen, zal op het consistorie dat Paus Paulus voor 28 april bijeen heeft geroepen, tot kardi naal worden benoemd. Mgr Willebrands werd 4 septem ber 1909 in Bovenkarspel in het bisdom Haarlem geboren. Na zijn priesterstu die en wijding op 26 april 1934 studeer de hij aan het Angelicum te Rome, waar hij cum laude promoveerde op een scriptie, die de titel droeg: „John Hery kardinaal Newman, zijn denkleer en haar toepassing op de kennis van God door het geweten" Van 1937 tot 1940 was hij kapelaan in Amsterdam, van 1940 tot 1945 hoog leraar in de filosofie aan het semina- Warmond en na 1945 directeur het philosoficum. Zijn grote belangstelling voor de oe cumene kreeg officiële status, toen hij in 1958 benoemd werd tot bisschoppe lijk gedelegeerde voor het oecume nisch werk. Hij was voorzitter van de St Willebrord-vereniging, en secretaris van „la conférance Cathólique pour les questions oecumeniques". In 1959 werd hij door de Paus be noemd in de commissie van drie, wel- rie van ke op initiatief van kardinaal Tisserant, toentertijd secretaris van de h. congre gatie van de oosterse kerken, de ka tholiek-orthodoxe ontmoeting van theo logen in Venetië voorbereidde. Op 28 juni 1960 benoemde paus Johannes hem tot eerste medewerker van wijlen kar dinaal Bea als hoofd van het secreta riaat voor de christelijke eenheid. In zijn functie van secretaris heeft mgr. Willebrands zeer levendige con tacten onderhouden met protestanten en orthodoxen. Hij woonde de interna tionale conferenties bij van de Wereld raad van Kerken en bezocht herhaal delijk orthodoxe hoogwaardigheidsbe kleders. Mgr. Willebrands was een belanrijk tussenpersoon in de voorbereiding van de ontmoeting van de Paus met patri arch Athenagoras in Jeruzalem. Het was ook mgr. Willebrands, die de Russische aartsbisschop van Lem- berg, mgr Slipyi, na diens gevangen schap vorig jaar uit Moskou naar Va ticaanstad bracht. In juni 1964 werd hij tot bisschop ge wijd door paus Paulus. Het KNP meent dat door deze verheffing tot kardinaal, niets meer een opvolging van wijlen kardinaal Bea in de weg lijkt te staan.

De Vallei | 1969 | | pagina 6