y Autocoureur Bianchi verongelukt Rusland voor negende keer wereldkampioen ijshockey Valbovol verloor in vier sets van Akademik Sofia KNZB trok vier mensen aan voor de technische begeleiding Peter Stuyvesant 1.000.000 dollar voor basketballspeler Motorcoureur op Zandvoort verongelukt Tafeltennisteam verloor met maximale cijfers Dubbelspeltitel voor Betty Stöve Volleybalteam won ...méér in de breedte of... ...méér in de lengte Head of the River opnieuw voor Nereus Pech ZWEDEN DEED TSJECHEN DE DAS OM Kwart-finales Europa Cup voor dames Eerste keer Catalaanse week CLUBTRAINERS ZEER ENTHOUSIAST Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 Geen fout Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet. Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 1 dag U kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size öf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. U geniet zoveel méér! Reacties Records Verteld MAANDAG 31 MAART 1969 LE MANS De Belgische autocou reur Lucien Bianchi is zondagmorgen tijdens de training voor de 24-uursrace van Le Mans verongelukt. Bianchi reed met zijn drie liter Alfa Romeo door on bekende oorzaak op het lange rechte stuk van de „Hunaudieres" tegen een boom. De auto vatte onmiddellijk vlam. Bianchi was op slag dood. Het fatale ongeluk gebeurde om even na negen uur, een uur na het begin van de tweede trainingsdag. Bianchi had reeds enkele ronden afgelegd. Toen hij zich met zijn 3 liter Alfa Romeo op een gegeven moment op het lange, rechte gedeelte van de „Hunaudieres" bevond, slingerde zijn wagen plotseling en week naar rechts uit. Bianchi tracht te de rode Alfa weer recht op de baan te krijgen, maar de auto raakte op volle snelheid van het talud af en kwam achterwaarts tegen een boom, enkele meters links van het circuit, tot stil stand. Onmiddellijk was het wrak een grote vuurzee. Het ongeluk gebeurde op het gevaar lijkste deel van het circuit van Le Mans. De auto's kunnen hier een snel heid bereiken van 330 kilömeter per uur. Na het ongeval ging de training door. De 34-jarige Lucien Bianchi is in z'n sportcarrière door pech achtervolgd. In 1964 zag hij de overwinning in de Ron de van Frankrijk voor auto's aan zich voortij gaan door een botsing van zijn Ferrari met een melkwagen, zonder ernstige gevolgen. Vorig jaar, toen de besnorde Bianchi met de Mexicaan Ro driguez de 24-uursrace van Le Mans won, passeerde hij tijdens de race acht keer een verkoolde wagen zonder te weten, dat het de auto was van zijn broer Mauro, die ernstige brandwonden had opgelopen. In december kon hem met zijn co- equipier Jean Claude Ogier op 150 ki lometer voor de finish van de monster rally Londen-Sydney de overwinning nauwelijks meer ontgaan. Opnieuw sloeg het noodlot toe. Een botsing met een Australische auto maakte van Bianchi's Citroën een hoop verwrongen staal. De Belg van Italiaanse af komst, die op dat moment sliep, kreeg verwondingen aan het hoofd en een gebroken enkel. Bianchi, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, maakte tij dens de training in Le Mans zijn ren tree. STOCKHOLM Tsjecho-Slowakye is er niet in geslaagd voor het eerst sinds 20 jaar wereldkampioen ijshockey te worden. In het Stockholmse „Johanneshov" was het zondag, evenals vorig jaar bq het Olympische toernooi in Grenoble, weer Zweden dat de Tsjechen van de gouden medaille afhield. Dank zij een beter doelgemiddelde werd Rusland nu voor de negende keer wereldkampioen. Nog nooit schenen de Tsjechen na hun tweede overwinning op Rusland zo dicht bij de titel als zondag. Een gelijk spel in de laatste wedstrijd tegen Zwe den zou voldoende voor de wereldtitel zijn, maar weer verstoorde de angst voor de Skandinaviërs de Tsjechische illusie. De Zweden namen legen de uiterst nerveuze Tsjechen al direct het initiatief en voor het Tsjechische doel NEW YORK Lew Alcindor, de meest opvallende speler uit het Ame rikaanse college-basketball, heeft het sensationele aanbod van 1.000.000 dol lar geaccepteerd om te komen spelen voor de profploeg „Millwaukee Bucks". De ploeg komt uit in de National Bas ketball League in de Verenigde Staten. Het aantrekken van Alcindor door een vereniging uit de N.B.L. zal de moeilijke verhouding met de andere grote basketball-organisatie waarbij professional-verenigingen zijn aange sloten, verslechteren. De American Basketball League, die a' eerder had gedreigd de veel rijkere N.B.L. aan te klagen wegens schending van de Ame rikaanse kartelwetten, heeft gezegd nu zijn plannen door te zetten wegens het steeds duidelijker streven van de N.B.L. om een monopoliepositie te gaan inne men. ZANDVOORT Zaterdag is tjjdens de training van motorcoureurs van de K.N.M.V. op het circuit van Zandvoort de 23-jarige W. F. de Jong uit Sas van Gent met zijn motor door onopgehelder de oorzaak over de kop geslagen. Na aankomst in het Elisabethgasthuis te Haarlem bleek hjj te zyn overleden. GRONINGEN Nederland heeft za terdag in het Groningse studentensport centrum „De Paddestoel" de tafeltennis- wedstrjjd voor de Europese competitie (tweede divisie) tegen Oostenrijk met maximale cjjfers (0-7) verloren. Aanvankelijk bood Nederland, voor 300 toeschouwers, geduchte tegenstand en vooral Frans e_. Bert Schools hadden in hun enkelspelen nogal wat pech. Toen ook het dames-enkel en de dubbel spelen door Oostenrijk gewonnen wer den, was de tegenstand spoedig gebro ken. De individuele uitslagen waren: NederlandOostenrijk 0-7; Frans SchoofsGünter Heins 14-21, 21-11, 19-21; Bert SchoofsHeinz Schlütter 22-2" 21-11, 12-21; Mary van Ruiten— Lisabeth Willinger 14-21, 11-21; Bert van der Helm/Nico van SlobbeHeine/ Schlütter 11-21, 21-17, 19-21; Mary van Ruiten/Van der HelmHeine /Elisabeth Willinger 20-22, 21-18, 19-21; Frans Schoofs—Schlütter 19-21. 17-21; Bert Schoofs—Heine 17-21; 17-21. NICE Betty Stöve heeft in het internationale tennistoernooi in Nice 'n titel veroverd. Met de Australische Gail Chanfreau-Sheriff versloeg zij in de fi nale dames-dubbelspel het Britse duo Winnie Shaw'Robin Lloyd met 7-5, 6-4. WOERDEN Het verschil in kracht tussen het West- en Oosteuropese dames volleybal is nog steeds groot. Dat heeft de Nederlandse kampioen Valbovol zater dagavond in Woerden in de eerste wedstrjjd van de kwart-finales van het toer nooi om de Europese beker ervaren. In vier sets (915, 1513, 715, 815) ver loor de ploeg van Theo Blanken van het weinig fameuze Bulgaarse Akademik Sofia. De oorzaak van de nederlaag lag in hoofdzaak in de kracht van de opsla gen. De Bulgaarse dames serveerden met veel risico, maar de kracht van de slagen ontregelde Valbovol vaak volko men. De Nederlandse dames moesten ver naar achteren om de bal op te van gen, hetgeen het opzetten van de aan val bemoeilijkte. Bovendien kwamen zij snelheid tekort, waardoor in het mid denveld veel gaten vielen. Hiervan pro fiteerde vooral de bijzonder slim spe lende Bulgaarse aanvoerster Liliana Ma- tejeva. Met eenvoudige plaatsballetjes omzeil de zij herhaaldelijk het blok van Val bovol om de lege ruimte tussen de net- verdedigsters en de speelsters in het achterveld te vinden. Toch was Akademik niet geheel re presentatief voor de sterkte van het Oosteuropese volleybal. De ploeg speel de zaterdagavond voor de eerste keer een Europa Cup-wedstrijd. Vorig jaar werd Akademik voor het eerst sinds 1952 Bulgaars kampioen en trof in de achtste finale het Zuidslavische Parti- zan Belgrado. De Zuidslavische dames trokken zich echter terug, waardoor Woerden het debuut in de Europa Cup werd. Hierdoor en door het luidruchti ge Woerdense publiek, dat de primitie ve veilinghal die sfeer gaf, die reeds menig team het zelfvertrouwen deed verliezen, maakte Akademik in sommi ge fasen van de strijd een wat nerveu ze indruk. Coach Danail Nikolov hoef de echter weinig gebruik van de time out te maken om de rust in zijn ploeg te herstellen. Coach Theo Blanken die zijn vrouw Hilda weer kon zien uitblinken had daar aanmerkelijk meer moeite mee. In de eerste set zakte Valbovol na een goede start snel terug en twee time outs (bij 3-7 en 8-13) konden daaraan niets helpen. In de tweede set nam Val bovol een grote voorsprong (12-5), maar gaf deze toch bijna uit handen. Niko lov liet zijn op dat moment falende zes tal, rustig doorspelen en Valbovol liep toen zelfs in korte tijd een achterstand op (12-13) op. Nog een keer sloeg de Nederlandse kampioen terug, won de set, maar bleek daarna uitgespeeld. In twee korte sets (7-15, 8-15) besliste Aka demik de strijd. BARCELONA De Spanjaard Ocana heeft de Catalaanse Week gewonnen. Hij bereikte de eerste plaats in het al gemeen klassement door een overwin ning in de laatste etappe, een tijdrit over 27 kilometer in de omgeving van Barcelona. Ocana legde de afstand af in 30 minuten en 40 seconden. Hij was daarmee negen seconden sneller dan zijn landgenoot Gonzales Linares, die zo wel tweede in de rit tegen het horloge als in het eindklassement werd. Jan Janssen eindigde .n de slotklassering op de 45e plaats, niet een achterstand van I 5 minuten 51 seconden op de winnaar. ontstonden zeer gevaarlijke momenten. Twee minuten voor het einde van de eerste periode gaf Roger Olsson Zwe den een voorsprong, die uiteindelijk be slissend bleek te zijn. In de tweede pe riode speelden de Tsjechen beter en zij slaagden er in de puck twee keer in het soms door twee of drie op ijs liggende Zweden afgeschermde doel te drukken. Maar beide keren keurden de Ameri kaanse en de Canadese scheidsrechter de doelpunten af. de eerste keer we gens obstructie van de doelman, de tweede keer wegens buitenspel. In de derde periode zetten de Tsjechen alles op alls, haalden een halve minuut voor het einde hun doelman van het ijs, maar alle pogingen waren vergeefs. Rusland maakte in de laatste wed strijd van het toernooi geen fout. De Russen versloegen Canada met 42 en stelden daarmee voor de zevende ach tereenvolgende keer en voor de negen de keer in totaal de Wereld- en Euro pese titel veilig. Romisjevski, Michaj- lov en Malzev (2) scoorden voor Rus land, Heindl en Demarco voor Canada. De Ver. Staten verloren hun plaats in de A-groep door een nederlaag (37) De eindstand luidt 1 Rusland 10 8 0 2 16 5923 2 Zweden 10 8 0 2 16 45—19 3 Tsj. Slow. 10 8 0 2 16 40—20 4 Canada 10 4 0 6 8 26—31 5 Finland 10 2 0 8 4 26—52 6 Ver. Staten 10 0 0 10 0 23—74 tegen Finland. De plaats van de Ameri kanen, die geen enkele wedstrijd won nen, zal volgend jaar, als het toernooi in Canada wordt gehouden, worden inge- noen door Oost-Duitsland, de winnaars van de B-groep. WORMER Het Nederlandse volley balteam heeft zaterdag in de sporthal te Wormer met 3-1 van Bulgarije ge wonnen. Het was een wedstrijd in het kader van het vierlandentoernooi dat deels in Nederland, deels in België wordt afgewerkt. De setstanden waren: 15-7, 15-17, 15-12, 15-8. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat het officiële Bulgaarse team in Nederland zou spe len, maar de Bulgaarse bond stuurde het op de vijfde plaats in de nationale competitie staande Madlov. Dit was voor coach Henk Blok aanleiding om met zijn ploeg te experimenteren, mede in verband met het toernooi om het Westeuropees kampioenschap, dat vol gende maand in Finland wordt gehou den. De beste Nederlandse spelers wa ren Groen, Aalbers en Tinga. De Een beeld uit de ijshockeywed- strijd ZwedenTsjecho-Sloivakije. Tsjech Nedomansky (liggend rechts) heeft de Zweedse goalie Holm-1 qvist onderuit gehaald, terwijl Sved- b erg (links) de door te drukken. Tsjech Holik belet ADVERTENTIE PETER STUYVESANT DEN HAAG Een half jaar nadat Rob Kerkhoven zyn ontslag indiende als bondscoach van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond, schoof de voorzitter van de KNZB-sportcommissie. Klaas van der Pol, zondag vier figuren naar voren die er, simpelweg gesteld, voor dienen te zorgen dat Nederland de aansluiting met de internationale zwemtop niet helemaal verliest: Nico van Dam (29), Jan Jiskoot (29), Jo Schreurs (29) en André van der Sluys (31). Vier stukjes „Kerk hoven"? Klaas van der Pol: „Zeker niet. Hun taak wordt heel anders. Ztf krijgen een meer adviserende stem. Het zwaartepunt van de voorbereiding komt te liggen b(j de clubtrainers. En wij, de KNZB, geven ze daarbij steun. Wy zorgen 1. voor de technische begeleiding; 2. voor organisatorische begeleiding; 3. voor een inten sivering van de verenigingszwemcompetitie en dergelijke. Wat de technische begeleiding be treft: daarvoor hebben we die vier mensen aangetrokken. Alle vier zijn leraar aan een Academie voor Licha melijke Opvoeding. Wij stellen dit kwartet in de gelegenheid in binnen- en buitenland kennis op te doen van de moderne trainingsmethodiek. Daar voor worden bijeenkomsten georgani seerd, waarvan in de Paasweek de eer ste worden gehouden in Nederland (Almelo), West-Duitsland en Engeland. De kennis, die daar door onze mensen wordt opgedaan, zal dan via bijeen komsten aan de clubtrainers worden overgedragen. In een vergadering, die wij zaterdagavond hebben belegd, toon de de clubtrainers zich zeer enthousiast over dit plan." Cees Stad, trainer van Zar en een van de grootste opposanten in de pe riode Kerkhoven: „Ik ben zeer tevre den. Dit is een basis om verder op te werken. We kunnen onze pupillen nu veel meer begeleiden. Daarenboven is er afgesproken, dat de clubtrainers bij toerbeurt zullen worden uitgenodigd als begeleider van een nationale ploeg bij internationale wedstrijden". Klaas van der Pol: „Dat is juist. Met dien verstande, dat Nico van Dam altijd met de A-ploeg zal meegaan, Jan Jiskoot met de B-ploeg en Jó Scheurs met de jeugd. De clubtrainers komen dan r.aast deze mensen te staan. Een goed uitgangspunt dacht ik. Je moet tenslotte ergens een „vaste" figuur heb ben in de leiding van een ploeg". Zo vrijuit als Van der Pol kan pra ten over de technische begeleiding, zo vaag moet hij blijven over de organi satorische aspecten. „Ja, een moeilijk punt. We zijn er nog niet in geslaagd de man te vinden, die wij voor deze taak geschikt achten. Laat ik het zo zeggen: „Wij zoeken iemand, die er bij voorbeeld voor moet zorgen, dat de clubtrainers bij de uitvoering van hun taak de tijd en dé ruimte krijgen, die zij wensen. Zo'n man, noem hem coör dinator, moet dan met directies van baden en met gemeenten gaan praten. Hij moet ook proberen, om nog een voorbeeld te noemen, zwemmers en zwemsters vrij te krijgen voor belang rijke wedstrijden. Daarvoor moet hij naar scholen en directies van bedrij ven. Kortom zo'n man moet voor ont zettend veel dingen zorgen. Maar hij is er nog niet. We kunnen wel iemand krijgen, maar we hebben het geld er niet voor. Daarover moet nog eens met bijvoorbeeld de NSF worden gepraat. Het is echter wel zaak, dat deze man zo snel mogelijk komt". Wat punt drie van het KNZB-plan betreft (de intensivering van de ver eniging zwemcompetitie en dergelijke): daarmede werd door de KNZB zater dag en zondag al een bescheiden begin gemaakt. In het 25-meterbad van „De Morgenstond" in Den Haag immers, werden voor de eerste keer de Neder landse winterzwemkampioenschappen gehouden. Jan Jiskoot: „We hopen, dat deze wedstrijden een goede stimulans worden om ook in de winter keihard door te trainen. Dat is nodig om bij te blijven. Dat de kampioenschappen op een 25-meterbad worden gehouden, lijkt me geen bezwaar. In de Verenig de Staten zwemmen ze zelfs op 25- yardsbaantjes en het is echt zo dat een goede tijd in een klein bassin een goede stimulans is voor het zomerseizoen wan neer er in 50-meter bassins wordt ge zwommen". Als het waar is, wat Jan Jiskoot zegt, zullen vooral Roger van Hamburg en Frasquita Smits de komende maanden met optimisme tegemoet kunnen zien. Vooral Van Hamburg, die twee senio renrecords en drie adspirantenrecords naar de historie verwees, liet een voor treffelijke indruk achter. Trainer Jaap Ploegt: „Hij gaat nog steeds vooruit. Ik wist dat hij tot deze tijden in* staat was. Hoewel hij de afgelopen tijd' in Chester (Engeland) woonde, heb ik te lefonisch steeds contact met hem ge houden. Aan de hand van de tijden, die hij in de training maakte, heb ik verder gewerkt. Nu woont hij bij zijn tante in Vlaardingen. Ik kan 'm nu dus ook weer zien zwemmen. Dat is natuur lijk wel belangrijk". Wanneer Van Hamburg in het ko mende zomerseizoen op 50-meterbanen de tijden gaat zwemmen, die hij nu in het 25-meterbadje van „Morgenstond verwezenlijkte, opent dat inderdaad perspectieven. 4.18.2 op de 400 meter en 17.18.9 op de 1500 meter zijn immers tijden, die overal met ontzag zullen worden bekeken, als men bedenkt, dat de VZC-pupil nauwelijks 15 jaar is. Een andere jonge ster, die zich aan diende was de felle Beverwijkse Fras quita Smits. Deze dochter van Annie de Groot, eertijds een goed schoolslag zwemster en zuster van wielrenner Daan en zwemster Janny (Olympische finaliste op de 200 meter schoolslag in Londen), won de 100 meter vrije slag in 1.03.3 en evenaarde daarmee het adspirantenrecord van Liesbeth Klum- per (nu derde). 15-jarige Frasquita had duidelijk het voordeel van het feit, dat zij dagelijks op de zware 50-meter- baan van de Beverwijkse overdekte traint. Vooral op de laatste 25 meter was zij zichtbaar sterker dan Cora van der Veer, die vooralsnog slechts met een achterstand van 0,1 seconden aantikte. Van de overige resultaten vielen voor al, die van Addv Nijhuis (100 meter in 1.10.9 en 200 meter schoolslag in 2.36.7) en Ale van der Veen (100 meter vrije slag in 54,8) op. Verrassend was verder nog het verlies van Bob Schoutsen op de 200 meter rugslag. De Amsterdammer, die de 100 meter in 1.01.1 had gewonnen, vertelde zich op de dubbele afstand en bleef al na 150 meter aan de kant liggen, omdat hij dacht de afstand voltooid te hebben. Pas toen hij de anderen zag doorgaan, begreep hij zijn vergissing en ging te vergeefs verder. Bijzonder jammer voor Schoutsen, die gezien de tussentijden op een tijd afstevende van om en nabij de 2.10.0. Dat had dan een nieuw Ne derlands record betekend. „Ik was ge woon te zenuwachtig", was de verkla ring die Schoutsen later van zijn ver gissing gaf. „Ik wilde met alle geweld dat record breken en heb me in mijn zenuwen gewoon verteld". AMSTERDAM Er was geen twij fel mogelijk: de Head of the River is een race, die Nereus bijzonder goed ligt. Voor de zevende achtereenvolgen de maal won de acht van de Amster damse studenten de wedstrijd over 8000 meter tussen Oudkerk en Amsterdam, waarmee zondag volgens traditie het Nederlandse reiseizoen werd geopend. De krachtexplosie, waarvoor slag Maar ten Kloosterman in de start zorgde, maakte direct al duidelijk dat de Am sterdammers de grote favoriet waren in het lange-afstandskampioenschap van de Amstel. De felle, hinderlijke wind en de voortdurend neerstromende regen scheen de Kloosterman-acht niet te de ren. De voorsprong in de start ver overd werd regelmatig vergroot. Met duidelijk verschil zegevierde de Am sterdamse acht. De uitslagen van de races voor ach ten waren: Eerste divisie: 1. Nereus 25 min. 39,5 sec. (gem. 18,7 km/u); 2. Aegir 26.08.6; 3. Laga 26.27.1; 4. Hollandia Roeiclub 26.27.5; 5. Njord Willem 3 - combina tie 26.27.6. Tweede divisie: 1. Dudok van Heel 26.26.0 (gem. 18,2 km/u); 2. Skadi 26.44.2 3. Asopos 26.48.2; 4. Proteus 26.49.2. Derde divisie: 1. Aegir 2 27.36.8 (gem. 17.8 km/u); 2. Nereus 3 27.40.8; 3. Argo 22 27.42.3; 4. Proteus 2 27.45.5. Lichte divisie: 1. Nereus 4 27.29.2 (gem. 17,5 km u); 2. Proteus 3 28.15.4; 3. Asopos 4 28.27.5; Winnaar van de veteranen werd Wil lem 3 in de tijd van 30 minuten 51,4 sec. (gem 15,6 km u) DAMES: Achten: 1. De Vliet, 14 min. 23,8 sec (gemidd. snelh 16,7 km/ü); 2. Thetis 1 14.48.5; 3. Viking 14.50.9; 4. Gyas 14.52.1; 5. Argo 1 15.08,5. De Vliet 1 15.20.2 km/u); 2. Tachos 16.08,3; 4. Nautüus 16.31.0; 6. Viking 1 Dubbelvieren1 (gem snelh 15,65 15.55.9; 3. Gyas 16.13.7; 5. Ondine 16.37.7. Juniorendivisie: 1. Het Spaarne 2 13.18.0 (gem. snelh. 18,045 km/u); 2. De Hoop 2 13.42.9; 3. Amstel/ Willem 3 comb. 13.56.4; 4. Die Ley the 2 13.57.3. O Het Nederlandse voetbalelftal be staande uit spelers van 14 en 15 laar heeft zaterdag in Nordhorn met 14 verloren van de Westduitse school jeugd. Bij de rust was de stand 20 voor de Westduitse minivoetballers.

De Vallei | 1969 | | pagina 8