Pall Mall Export 25 „Ook lagere militairen in beleid betrekken" tralala, wat is pikant voor mannen? Prins Claus in Deventer's Bergkwartier Namaakwapens te Maastricht object van proefproces f 350 miljoen investeren Pall Mall Export filter Pall Mall Export Menthol Pall Mall Export 100 mét filter Pall Mall Export 100 zónder filter Pall Mall Export Menthol 100 Rechtszitting aan de grens Aan U, die aan het publiek verkoopt! 20 IN 1973 IN BEDRIJF Vandaag is Pall Mail Exportgoedkoper U als winkelier kent het verhaal De beste Amerikaanse sigaret die er is, Pall Mall Export, wilde goedkoper worden: 25 King Size (dus 5 méér) voor dezelfde prijs Maar het mocht niet. Niet in januari, wél in april. Nüis hetzoverl U weet dat wij alles doen om alle Pall Mali Export die U besteld hebt op tijd af te leveren. En we redden het! Vanaf vandaag kunnen al Uw klanten komen voor de nu zoveel voordeliger Pall Mali Export BOEKHOUDER MELDT ZICH SA FRAUDE Wegens misbruik bij overvallen Internationaal mobilofoon- contact 400 MEGAWATT BEPROEFD TYPE Remmende voorganger dwingt automobiliste kanaal in te rijden TWEE VRACHTAUTO'S NA BOTSING IN SLOOT: 1 DODE King Size Pall Mall Export zónder filter voor f 1.75 nieuw... enbelangrijk voor de 20 stuks roker: de 100 mm lange Pal! Mali Export (veel langer dan King Size) Luxury Length voor f 1.75 nieuw... Rothmans of Pall Mall WEISS OP COS GRES TE EDE: Nederlandse gift voor Indonesische kraamkliniek (donderdag a.s. in deze krant) AMSTERDAMMERS WILLEN EEN KING-MONUMENT Ontstemming over afwijzing van minimum broodprijs MAN BEKEN VELE INBRAKEN GEEN SCHADE Slecht nieuws voor misdadigers DINSDAG I APRIL 1969 Grote kerncentrale voor Vlissingen VLISSINGEN De eerste grote Nederlandse kerncentrale komt te staan in Vlissingen-Oost. In 1973 zal zij in bedrijf zijn. De Provinciale Zeeuwse Elec- triciteits-Maatschappij (PZEM) laat de kerncentrale bouwen. Zij heeft zich meteen al verzekerd van de mogelijkheid de centrale te verdubbelen. Zo zou de produktiecapaciteit snel kunnen worden vergroot als zich bin nen afzienbare tijd nog meer grote ondernemingen nabij Vlissingen moch ten vestigen. Bovendien heeft de PZEM gisteren besloten tot de bouw van een gewone elektriciteitscentrale en optie genomen op de verdubbeling daarvan. De PZEM zal ongeveer 350 miljoen gulden in de bouw van de centrales moeten steken. Zij wil dat bedrag le nen. De Nederlandse industrie zal bij na driekwart van alle leveranties ver zorgen. Pas ovër twee weken zal worden be slist aan welke onderneming(en) de opdracht tot de bouw zal worden ge gund. Olieraffinaderijen en de Gasunie hadden ook plannen voor gewone cen trales ingediend, maar de beslissing is ten gunste van de kerncentrale met een vermogen van 400 megawatt uitge vallen. „Een in het oog springende ge beurtenis in de Zeeuwse geschiede nis", aldus de commissaris van de Ko ningin, mr. J. van Aartsen. Volgens mr. Van Aartsen, is het bij deze beslissing gegaan om de princi piële vraag welke richting moest wor den ingeslagen bij de toekomstige energievoorziening van Zeeland. Het is geen gemakkelijk besluit geweest. De kerncentrale kan elektriciteit te gen concurrerende prijzen leveren. De grote kerncentrale in Zeeland krijgt een vermogen van 400 megawatt (400.000 kilowatt) en de gewone cen trale zal een vermogen hebben van 185 megawatt (185.000 kilowatt). De twee opties op uitbreidingen heb ben betrekking op dezelfde vermogens en dus op een verdubbeling van de capaciteit van beide centrales. Zo goed als de gehele elektriciteits- produktie van de nieuwe kerncentrale in Vlissingen-Oost, op het terrein Bors- sele, zal worden afgenomen door de dan aanwezige chemische en metallur gische bedrijven. De produktie van elektriciteit zal zeer gelijkmatig en v.olledig continu zijn. Het gevolg daar van is, dat de kostprijs van elektrici teit die de kerncentrale zal leveren concurrerend zal zijn. .Naar mate de uitvoering vordert vain het bouwprogramma, dat de PZEM gisteren heeft bekendgemaakt, zal het produktie vermogen stijgen. Dat vermogen is nu 345 megawatt (345.000 kilowatt). In 1971, wanneer de nieuwe conventionele centrale gereed komt, stijgt het vermogen tot 530 megawatt (530.000 kilowatt). In 1973, na het in gebruik nemen van de grote kerncentrale komt dat totaal vermogen op 930 megawatt (930.000 ki lowatt). Dat vermogen is dan vereist in verband met al gesloten contracten met Hoechst en Péchiney. Het zal dan toereikend zijn tot 1975. De kerncentrale die in Vlissingen- Oost zal verrijzen zal er een zijn van een beproefd type waarmee zowel in de Verenigde Staten als in Europa al veel ervaring is opgedaan. UTRECHT De rijkspolitie in De Meern zoekt naar een onbekende jonge man, die zondagmiddag in een muis grijze Volkswagen zonder achterbum per een automobiliste zodanig hinderde, dat zij met haar auto in de Leidse Rijn terechtkwam. De vier inzittenden kon den worden gered. De jongeman ver dween na het gebeurde in de richting Utrecht. De 33-jarige mevrouw A. Grapen- daal-Van Dijk uit Utrecht reed om streeks kwart over vier op de Rijks straatweg in De Meern. Zij had haar 3-jarig zoontje, een buurjongetje van 7 en een meisje van 16 jaar in haar auto. De jongeman reed al enige tijd ach ter de auto van de vrouw, maar ging toen voor haar rijden. Plotseling echter trapte hij zonder enige noodzaak op het rempedaal. In haar poging deze auto te ontwijken, reed de 33-jarige vrouw het rechts van de weg liggende kanaal in. De drie inzittenden van een passeren de personenauto kwamen de vrouw en de drie kinderen direct te hulp. Na en kele minuten waren de drenkelingen op de kant gebracht. Het staat dan ook wel vast dat het een bedrijfszekere kerncentrale zal zijn. De PZEM wijst er tevens op, dat de overheid meer vergaande veilig heidseisen stelt. Ir. J. H. Bakker, de directeur van de Samenwerkende Elektriciteits-Produk- tiemaatschappijen, zei gisteren naar aanleiding van dit nieuws uit Vlissin gen dat er misschien in Nederland voor 1980 nog drie of vier grote kern centrales zullen worden gebouwd. Het totale vermogen van alle dan in ons land werkende kerncentrales, de kleine „proefcentrale" van Dodewaard inbegrepen, zou dan liggen tussen de 1500 megawatt en 2000 megawatt (tus sen 1,5 miljoen en twee miljoen kilo watt). „De bouw van een tweede grote kern centrale in ons land wordt nu nog niet overwogen", zei ir. Bakker. HOOGWOUD Op de O os ter boekei weg in de gemeente Hoogwoud is gis ternacht de 26-jr. vrachtwagenchauf feur J. M. Spruit om het leven geko men. Zijn vrachtauto belandde na een botsing samen met een andere vracht auto in een sloot. De bestuurder van deze wagen kwam met de schrik vrij. Het ilachtoffer was afkomstig uit Hoog woud. GRONINGEN Een verkeersonge luk op Rijksweg 43 (Groningen - Drach ten) heeft maandagmiddag het leven gekost aan de 65-jarige J. Fluks uit Scharmer. Deze zat bij zijn zoon in de auto, die bij het linksaf slaan in botsing kwam met een tegenligger. ALPHEN AAN DEN RIJN Maan dagmorgen is op een voetgangers over steekplaats in Alphen aan den Rijn de 60-jarige weduwe Bogerman door een vrachtauto overreden. DEURNE Het zesjarig kind L. M. A. G. van Brussel uit Liessel is maan dagmiddag om het leven gekomen, toen het plotseling de Neerkantseweg te Liessel (gem. Deuren) overstak en onder een personenauto terecht kwam. De auto reed tegen een boom, waarbij de bestuurder licht werd gewond. WORMER De 7-jarige J. G. van Haasdrecht uit Wormer is maandag middag bij het oversteken aangereden door een auto. Het jongetje was op slag dood. ADVERTENTIE vnnr I EDE De rechtspositie van de mili taire ambtenaren, beneden de rang van officier is nog maar weinig verbeterd. Dit verklaarde de heer J. C. G. van Veen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van officier van Land en Luchtmacht. Hij opende gisteren de algemene vergadering van de vereni ging in Ede. „Samenwerking eai persoonlijke ver antwoordelijkheid moeten in de plaats komen van ondergeschiktheid, kadaver discipline en bevel is bevel", zei de heer Van Veen verder. Specialisten op een bepaald terrein moeten, ongeacht hun rang of stand, worden betrokken bij het beleid. Dit bevordert de menselijke verhoudingen in Land- en Luchtmacht, maar ook de loyaliteit en de arbeidsvreugde. De heer Van Veen bepleitte toelating van de militaire ambtenaren in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van het DEN HAAG Nederland heeft 140.000 gulden beschikbaar gesteld voor de inrichting van een kraamkli niek in Bandjermasin, een stad van 300.000 inwoners in het zuiden van Bor neo. Het ziekenhuiscomplex, dat in de stad zal worden gebouwd kost 780.000 gulden. Het omvat een ziekenhuis met vijftig bedden, een operatiezaal, een kraamkliniek met dertig bedden en een opleidingsschool voor verpleeg sters en vroedvrouwen. ADVERTENTIE ministerie van Binnenlandse Zaken. „In die commissie wordt tenslotte beslist over de primaire arbeidsvoorwaarden zoals het salaris", zei hij. De personeelsdelegatie in het mili tair georganiseerd overleg moet vol gens de heer Van Veen bestaan uit ver tegenwoordigers van ce verschillende bel angerig roepen. In het militair georganiseerd overleg in ambtenarenzaken moeten verder de regeringsdelegatie en de personeelsde legatie onderhandeling®- en beslissings bevoegdheid krijgen. AMSTERDAM De 53-jarige boek houder D. de R. heeft zich gistermor gen bij de hoofdstedelijke recherche gemeld. Hij heeft verklaard zich in de afge lopen jaren ten minste 35.000 gulden te hebben toegeëigend ten nadele van zijn werkgever, een groothandel in ijzerwa ren en huishoudelijke artikelen. Ontdekking van zijn handelingen heeft hij steeds weten te voorkomen door in de boeken te knoeien. De man is verdachtvan verduiste ring, door de recherche ingesloten. AMSTERDAM. In Arasterdam worden handtekeningen verzameld voor een petitie aan het gemeentebestuur, dat wordt gevraagd een monument voor Martin Luther King in de stad te plaat sen. Ds. King werd een jaar geleden ver moord. Drie comités houden vrijdag 6 april een herdenkingstocht door Am sterdam. DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) heeft zich de woede op de hals gehaald van de katholieke en christelijke middenstan ders. Oorzaak is zijn afwijziging van een minimum broodprijs. In een telegram zegt de Federatie, waarin beide groepen zijn verenigd, dat zij met verontwaardiging van de beslissing heeft kennis genomen. Ook is zij uiterst vxerontrust over de onbeperkte prijsconcurrentie voor de zelfstandige bakkers die er het gevolg van zal zijn. Het bestuur van de Federatie ver zoekt de voorzitter van de Tweede Ka mer stappen te nemen, om alsnog de aangenomen motie-Krosse, waarin op een minimumprijs werd aangedrongen, te doen uitvoeren. DEVENTER Prins Claus heeft gistermiddag in het Bergkwartier in Deventer een gevelsteen onthuld, die is aangebracht in het eerste geres taureerde pand in deze wijk. Op de nominatie voor restauratie staan nog 150 eeuwenoude woningen die onder Monumentenzorg vallen. De resterende driehonderd panden van deze wijk, waar op het ogenblik nog maar vier gezinnen wonen, zul len worden aangepast aan de res tauratie. Daarvoor hoopt men een bijdrage te krijgen op grond van een nieuwe rijksregeling. Nadat in 1966. enige particulieren het initiatief tot herstel van dez wijk hadden genomen, kreeg men op Sinterklaasdag 1967 daarvoor een rijksbijdrage van 1,5 miljoen gulden. Toen er één schaap over de dam was, Volgden er meer en thans is de zaak financieel rond op anderhalve ton na, reden waarom men nu een beroep doet op de burgerij, die aan delen kan kopen, doch daardoor geen aanspraken op gerestaureerde hui zen kan doen gelden. SPIJKENISSE. De dertigjarige H. K. uit Spykenisse heeft gisteren be kend in enkele maanden tyds in zyn woonplaats tientallen inbraken te heb ben gepleegd. De totale buit, die K. voornamelijk bijeenscharrelde in scholen, bedroeg en kele duizenden guldens. Hij werd gisternacht door de Rijks politie gearresteerd. MAASTRICHT Een reeds lang voorgenomen actie van de Justitie tegen na maakwapens, die zoveel op echte vuurwapens Ijjken dat ze gebruikt worden by overvallen en berovingen, begint met een proefproces voor het kantongerecht in Maastricht. Mr. W. Moors, officier van justitie te Maastricht, wil een gerechtelijke uit spraak, die gehanteerd kan worden bij de beoordeling van de vraag of een namaakpistool nog als een stuk speel goed toelaatbaar is of dat er sprake is van een verboden „voorwerp voor af dreiging geschikt". Voorwerpen, die bedrieglijk veel op vuurwapens lijken, zijn bij de wét ver boden. Deze zogenaamde stukken speelgoed zijn zo geraffineerd nage maakt", aldus mr. Moors, „dat ze op het oog niet meer van echte pistolen te onderscheiden zijn. Dit is een ge vaarlijke situatie". Mr Moors beklemtoonde tegenover ons dat de actie niet is gericht tegen een bepaald bedrijf. „Ik wil zelfs zoda nige maatregelen treffen", zei de of ficier, „dat het bedrijf waarvan exem plaren bij het komende proces als voorbeeld zullen dienen, er geen ern stige schade door lijdt". „Bij een veroordeling zou ik het be drijf de gelegenheid willen geven de dan verboden voorraad aan de fabri kanten terug te zenden of buiten Ne derland te verkopen". Dat bedrijf is het technisch bureau J. Scheepers in Voerendaal. Voor jacht en sport importeert deze groothandel al jarenlang vuurwapens, jachtgewe ren en luchtbuksen voor verkoop aan wapen- en jachtwinkels. Daarnaast voert het bedrijf ook een ruime sortering imitatiewapens in, die in speelgoedwinkels worden verkocht. Begin februari hebben inbrekers in dit bedrijf een aantal echte vuurwa pens gestolen. De directie van het be drijf was er nogal verbaasd over dat de douanerecherche ten behoeve van het proefproces vuurwapens en speel goedwapens in beslag kwam nemen. „Heel onze voorraad is volkomen le gaal en correct via de douane inge voerd", zei ons de directie. Omdat er geen sprake was van een fiscale over treding verzette de directie zich tegen inbeslagneming. In overleg is daarop als tussenoplossing de term gevonden dat de voorwerpen voor een verder onderzoek door het bedrijf ter beschik king van de justitie zijn gesteld. MAASTRICHT De Luikse recht bank zal op 5 mei bij de Nederlands- Belgische grens in Maastricht een Duit se verdachte verhoren. Deze zal op Nederlands gebied blij ven zodat de rechtszitting aan weers zijden van de grens wordt gehouden. De verdachte, een vrachtwagenchauf feur uit Jülich, veroorzaakte in 1967 bij Luik een ongeluk. Twee Belgen kwa men daarbij onm het leven. De Duitser reed onder invloed. Hij vluchtte na het ongeluk naar Duitsland. De Belgische justitie achter haalde hem, maar de man liet zich in België niet meer zien. Zijn advocaat en hij hebben er nu in toegestemd om de rechtszitting bij de grens te houden. Als ontmoetingspunt is Maastricht gekozen, omdat de be voegdheid van de Luikse rechtbank zich niet tot het Belgisch-Duitse grensge bied uitstrekt. MAASTRICHT De Nederlandse po litie wil de ontsnappingskansen van bankrovers over de Belgische en Duit se grens bij Limburg verkleinen door het mobilofooncontact met haar buiten landse collega's uit te breiden. Misdadigers, die in Limburg hun slag hebben geslagen, kunnen zich nu bin nen zeer korte tijd over de grens in vei ligheid brengen. Hun opsporing in het grensgebied wordt aanzienlijk vertraagd doordat de diverse Duitse en Belgische politiepos ten telefonisch gewaarschuwd moeten worden. Met een permanent mobilofoonnet tussen de Nederlandse, Belgische en Duitse politie echter zou binnen twee minuten het hele politieapparaat in het grensgebied gealarmeerd kunnen wor den.

De Vallei | 1969 | | pagina 11