Veenendaals dagblad Kabinet wil lonen prijzen Alleen terug naar Madrid en „bezweren" Buiten 300 MIJNWERKERS IN MEXICO OPGESLOTEN Ontslag voor 600 man bij KVSW definitief Dure ronselaars smokkelen Turken ons land binnen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stakingen in Parijs GEEN OVEREENSTEMMING MET REGERING Raiffeisenbank (Goede vrijdag) GESLOTEN Wilson wacht op antwoord Van diefstal verdachte man zoek sinds donderdag Honderden zitten in München te wachten Veenemjlaal r ZORG OM VERSNELDE SPIRAALWERKING Jasja Khan thans president van Pakistan Nog 3 Belgen vermist na zeilpartij V.S.-acties nabij Saigon Nieuwe leiding in hyrie Hockeyspeler John Nefkens overleden Israëliërs in hinderlaag 1 april-kanon in Den Briel gestolen Opklaringen In april (I) j INFLATIEPROCES WAARSCHIJNLIJK WEINIG OVERLEVENDEN DODELIJKE VAL OP BOUWWERK DOORVERKOCHT VEENENDAAL De drie KVSW -af delingen, Veenen daal RubberTufting en Inter Union zullen toch worden geslotenHierdoor zullen bij het Veenendaalse bedrijf in totaal niet 300maar 600 werknemers worden ontslagen, Pogingen van de directie om de drie afdelingen in een nieuwe N.Vonder te brengenzijn misluktomdat van regeringszijde niet de gewenste hulp kon worden geboden. Vanmiddag nog laatste bespreking Maarschalk Gretsjko in Praag Ec Birr. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10650 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad «De Vallei" opgericht In 1926. Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG I APRIL 1969 - 43e JAARGANG no. 77 DEN HAAG De loon- en prijsontwikkeling, die de afgelopen jaren tame lijk rustig was, is nu in een fase van versnelde stijging gekomen. Dit geeft het kabinet reden tot zorg. Premier De Jong zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer over de bouw-c.a.o. Het kabinet zal trachten de loon- en prijsspiraal te doorbreken. Prinses Irene is gisteren van Schiphol naar Madrid vertrok ken. Ze heeft in aansluiting op de wintersportvakantie van de ko ninklijke familie in het Oostenrijkse Lech een week gelogeerd op pa leis Soestdijk. Prins Carel Hugo vloog gister ochtend vroeg naar München. Koningin Juliana gaat begin vol gende week naar Canada om prin ses Christina te bezoeken. De prin ses studeert daar muziek aan het instituut Vincent d'Indy in Mont real. De Koningin vertrekt op 7 april en zal ongeveer tien dagen in Canada blijven. i grasmaand staat vanouds bekend jr als de begroener der natuur. Het kan door tegenwerkende factoren waarvan wij ook in maart ruim schoots ons deel kregen wel een dag of wat schelen, maar in de loop van april steken kruis- en aal bes, vogelkers, meidoorn en paar- dekastanje, sering, els en linde zich met tal van andere bomen en hees ters in 't blad. De beuk ontluikt sprongsgewijs en elke week, soms zelfs bij 't etmaal, zien we welko- J me vordering van de lente. Zo ko- J men we bijna tijd tekort om ons te j verblijven in de bloei der bosbes en er een schietgebedje te doen voor het uitblijven van nachtvorst, want die kan de oogst dezer beziën geheel teloor doen gaan. Zelden brengen we het er zonder kleer scheuren af en vooral de fruitteler zit in angst en vrees voor de be ruchte IJsheïligen, die van 11-13 mei kunnen regeren. Voorlopig be palen we ons op hoop van zegen tot april, die nog weieens een witte hoed kan geven, maar toch méér opvalt door de ontplooiing van tak en twijg. Onder het eikehakhout in wal en haag verwachten we weer de bosanemoontjes en wat eerder bloeit er het speenkruid met zijn als geverniste bloemen. Beide planten zie ik tegenwoordig veel schaarser dan in onze ieugd, want de meeste oude wallen verdwenen door de landhonger van de boeren en op gezellige, vochtige minibosjes met luchtige bladvertering zijn dc mensen doorgaans evenmin bijster zuinig geweest. Doch buiten en be halve deze Flora's kinderen presen teert grasmaand gelukkig nog wel méér, zoals ge morgen in mijn hoekje kunt lezen. 1-4-1969, A. B. WIGMAK. In de komende maanden zal overleg met het bedrijfsleven worden gevoerd en zullen de nodige maatregelen wor den voorbereid. Het halfjaarlijkse rap port van de Sociaal-Economische Raad vindt het kabinet daarbij van veel be lang. Omdat het aan een dergelijk voor 1970 te ontwikkelen beleid van algeme ne aard de voorkeur geeft, heeft het kabinet de bóuw-cao ongemoeid gela ten. De regering vreest de sociale en eco nomische gevolgen van een voortgezet inflatieproces. Zij noemt de stijging van de loonkosten in de bouwnijver heid voor 1970 „aanzienlijk". Haar be cijfering van het totale contract gel dend van 1 maart 1969 tot 1 januari 1971 is als volgt: een loonregeling van globaal 6,5 pet op 1 maart jl. en verbetering van en kele secundaire arbeidsvoorwaarden, kostenstijging in totaal: 6,5 tot 7 pet. een loonstijging van 5,5 pet op 1 ja nuari en verkorting van de werktijd met 1 1/4 tot 421/» uur per week, kos tenstijging: acht pet.: een loonsverhoging van 3 cent per uur per 1 juni 1970, kosten: bijna een procent; verhoging van de pensioenpremie per 1 juli 1970, die voor rekening van de werkgever komt. RAWALPINDI Genera^ A. V. Jas- Khan heeft zi^o maandagavond be- ftj /et street vau /ikistan, ze* dagen nadat hij de staat van beleg had afgekondigd, na het ontslag van oud premier Ajoeb Khan. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat de 52 jaar oude Jasja pre sident zal blijven totdat een nieuwe grondwet is opgesteld door de gekozen vertegenwoordigers van het volk. In diplomatieke kringen werd ver klaard dat Jasja eenvoudig beschouwd kon worden als het nieuwe staatshoofd zonder dat er enige wijziging in de rege ringsvorm is gekomen. Hij is de derde president in de 22 jaar oude geschiede nis van Pakistan, dat van 1947 tot 1956 bestuurd werd door gouverneur-ge neraal Iskander Mirza. Na afkondiging van de grondwet in 1956 werd Mirza president. In oktober 1958 werd hij door een staatsgreep door Ajoeb afgezet. De toestand in Pakistan is nu weer vrij normaal. Alle scholen zijn voor het eerst in vijf maanden tijd weer open gegaan. Ajoeb verblijft met zijn gezin in de zwaar bewaakte presidentiële residen tie in Rawalpindi. ADDIS ABEBA Premier Wilson van Groot-Brittannië wacht op het mo ment in Addis Abeba op een persoon lijk antwoord van kolonel Ojoekwoe van Biafra, op zijn herhaalde uitnodi ging voor een gesprek. Wilson, die teleurgesteld is over de afwijzing van zijn eerste uitnodiging via Radio-Biafra, heeft moed geput uit het feit, dat die afwijzing niet recht streeks van Oejoekwoe afkomstig was. Wilson was in Ethiopië aangekomen, waar hij op het vliegveld van Addis Abeba door de keizer, Haile Selassie werd begroet. De minister en de keizer zullen een bespreking voeren met als onderwerp de Nigeriaanse oorlog. De regeringsleider van Nigeria, Go- wen, sprak op een persconferentie bij Wilsons vertrek onverzoenlijke woor den over het afgescheiden Biafra. Hij zou nooit met Oejoekwoe gaan onder handelen over vrede als de Biafraanse leider niet de planen voor zelfstandig heid van het Biafra liet varen. Hierin wenste hij geen enkele concessie te doen. „Over de souvereiniteit en de in tegriteit van Nigeria ga ik niet sjache ren", aldus de generaal. Het bombarderen van militaire doe len in Biafra zou doorgaan, aldus Go- won. Als gevolg van die bombarde menten waren Biafraanse troepen bui ten gevecht gesteld en verspreid en vij andelijke vliegtuigen vernield. „Men moet bij dit alles niet verge ten', zei de genera,.'!, die zijn militaire opleiding in L'ngv-.l<yrul had ondergaan, „dat Biafra tenslotte met de oorlog is begonnen". KORTGENE De massale zeilpar tij van een grote groep Belgen, zondag op het Veerse Meer, heeft waarschijn lijk aan drie jonge mensen het leven gekost. De Rijkspolitie te water in Wemel- dinge werd gistermorgen door de Bel gische politie gewaarschuwd, dat twee mannen en een vrouw niet in hun woonplaats waren teruggekeerd. Het zijn de 23-jarige Luxemburgse student Louis Maquet uit Brussel, de dertigja rige onderwijzeres Christiane Mathé eveneens uit Brussel en de 26-jarige ingenieur Guy Dozot uit Nijvel. MONTERREY (Mexico) Circa 300 mijnwerkers zijn door een methaangas ontploffing in een kolenmijn te Barro- teran in de Noordmexicaanse staat Coahuila van de buitenwereld afgeslo ten. Dc reddingsoperaties zullen, naar verwacht wordt, een of twee dagen in beslag nemen. Gevreesd wordt, dat maar weinig mijnwerkers de ramp hebben overleefd. Uren na de ontploffing waren al 14 lijken geborgen. De ontploffing kwam kort na een wisseling van de ploegen. Volgens een woordvoerder voor de mijnbouwmaat- SAIGON Duizenden Amerikaanse soldaten zyn na zware bombardemen ten van B52's per helikopter naar het gebied ten noord-westen van Siagon overgebracht, voor een grootscheepse actie tegen de communistische oorlogs zone C. Twee brigades van de eerste Ameri kaanse luchtcavaleriedivisie opereren in de oerwouden, die zich uitstrekken van de Cambodjaanse grens tot de noordelijke helft van de provincie Tay Ninh. Zij jagen op manschappen van de eerste en zevende divisie van Noord Vietnam. De actie is een vervolg op het grote Amerikaanse tegenoffensief „Atlas Wedge" in de rubberplantages van Michelin, 70 km ten noordwesten van Saigon. Het gros van de 7500 man Noord- vietnamese troepen schijnt toen door het tamelijk losse kordon te zijn heen gebroken om zich naar de oorlogszone C. en naar schuilplaatsen bij de Cam bodjaanse grens te begeven. schappij moeten zich ten tijde van de ontploffing circa 305 man in de mijn hebben bevonden. De vlammen slaan uit enkele mijningangen, waardoor de reddingsploegen de mijn niet kunnen binnengaan. Twee uur na de ontploffing was de brand nog steeds niet geblust. Barroteran is een stadje met 8000 in woners. De mijn is eigendom van „Al- tos Hornos de Mexico", een van de grootste mijnbouwmaatschappijen van het land. De autoriteiten geloven, dat de mijn werkers na een reeks ontploffingen door uitstromend gas van de buitenwereld zijn afgesloten door branden en neer stortend gesteente. De zes mijnschach ten zijn geblokkeerd. De vlammen slaan eruit. De ziekenhuizen in de nabijgelegen stadjes Sabinas en Nueva Rosita behan delden mijnwerkers, die erin zijn ge slaagd te ontsnappen. Reddingsploegen pogen koortsachtig de ingesloten mijnwerkers te bereiken. o DAMASCUS De Syrische Baath- partij heeft een nieuw bestuur gekozen. Van het zestien leden tellende orgaan, de hoogste wetgevende instantie in het land, maken o.a. deel uit president en premier Noereddin el Atassi, die tevens eerste-secretaris van de regerende Baath-partij is, de minister van Defen sie Hafez el Assad, die beschouwd wordt als de „sterke man", oud-pre mier Joessef Zoeayen en de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Ibra him Makhos. De verkiezing had plaats op een bui tengewoon partijcongres in Damascus, dat in spoedzitting bijeen was geroe pen om de een maand oude politieke crisis op te lossen. Uit het oude bestuur zijn verdwenen minister van Buiten landse Zaken Mohammed eid Asjawy en Abdel Noeaisseh. De zetel van kolo nel Abdel Kari el Joendi, de voorma lige chef van de veiligheidsdienst die begin deze maand zelfmoord pleegde toen eeneraal Assad de feitelijke lei der van het land werd, bleef vacant. VENLO De 42-jarige bouwvakar beider P. Wouters uit Venlo is tijdens werkzaamheden aan een flat van een ongeveer drie meter hoge bekisting ge vallen. De man kwam daarbij zo onge lukkig terecht, dat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden over gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Het stoffelijk overschot van oud-president Eisen hower is maandagavond per speciale trein uit Washington vertrokken naar Abilene in Kansas, waar woensdag de teraardebestelling zal plaats vinden. PARIJS. De arbeiders van de gas- en elektriciteitswerken zijn vandaag in het gehele gebied van Parijs sporadi sche stakingen begonnen ter onder steuning van dc eis van de vakbond voor hogere lonen, v De elektrische st> oom wordt afge- sned«?x en de gasdruk verlaagd op ver- srchijflèhde 'cji1stippen,\^yii* voor. wijk, in het gehele gebied. Om 03.00 uur van morgen was er geen stroom in de wijk waarin het bureau van The Associated Press gevestigd is en dat was een uur later nog zo. De dienst ging echter door door middel van een eigen dyna mo. De stakingen zullen slechts een dag duren. AMSTERDAM —De politie zoekt naar de 44-jarige handelaar J. O. uit Amsterdam. Hij wordt ervan verdacht in de afgelopen maanden voor tiendui zenden guldens aan gereedschappen te hebben gestolen uit een opslagruimte van het hoofdstedelijk entrepotdok. J. O. is al sinds vorige week donder dag spoorloos. Aangehouden zijn zijn achttienjarige stiefzoon H. B., zijn 44- jarige zwager D. G. en de 42-jarige W. van Z. Zij zijn wegens heiing en diefstal ge arresteerd. De handelaar was in het bezit van een sleutel van de opslag ruimte, omdat hij regelmatig met zijn vrachtwagen gereedschappen naar het entrepotdok vervoerde. Hij moet de gereedschappen niet naar de opslagruimte van het bestolen bedrijf hebben gebracht, maar naar een door hem in Amsterdam-Noord gehuurde loods. Vandaar is een deel doorverkocht aan een zaak in Utrecht. Het Amsterdamse bedrijf, dat hier over werd ingelicht, stelde een onder zoek in. Het spoor leidde toen naar O. Deze bleek met zijn vrachtwagen te zijn verdwenen. Aanvankelijk was ook zijn zwager onvindbaar. Toen hij za terdag opdook, werd hij onmiddellijk gearresteerd. De staatsraad in buitengewone dienst mr. R. P. Cleveringa zal 1 mei als zodanig aftreden. Voor hij deze functie bekleedde, was hij gewoon lid van dit hoge college. ADVERTENTIE De definitieve beslissing over het lot van de drie bedrijfssectoren is de laatste weken herhaaldelijk uitgesteld. Toen het Twentse textielbedrijf Nij verdal-Ten Cate besloot deel te nemen in de even tueel nieuw te vormen n.v. werd weer enige hoop gewekt op behoud van de afdelingen. Er volgden vele besprekin gen maar de beslissing kon wegens het ontbreken van de gewenste regerings hulp telkens niet worden genomen. Ondanks een beroepsschrift van de KVSW-directie is de regering bij haar standpunt gebleven om niet de finan ciële hulp te bieden die was gevraagd. De overheid bleek alleen bereid tegen een normale rente een lening van f 750.000,te verstrekken. De KVSW had de regering daaren tegen verzocht om met een zelfde ka pitaal in de nieuwe n.v. deel te nemen. Toen de minister dit verzoek van de hand wees. werd gevraagd om een winstdelende obligatielening of een ach tergestelde lening, maar ook hierop werd door de regering niet ingegaan. Tot ver na het middaguur vonden be sprekingen plaats op het hoofdkantoor van de KVSW in Veenendaal. Na af- Dutschke mocht Frankrijk binnen niet CALAIS Frankrijk heeft de West- duitse studentenleider Rudi Dutschke de doorreis naar de Bondsrepubliek geweigerd, toen hij zondag met een veerboot uit Dover in Calais aan kwam. „Rode Rudi", die nog herstellende is van een vorig jaar april op hem ge pleegde moordaanslag, werd acht uur vastgehouden op een politiebureau en daarna op grond van een eerder ver bod tot betreding van Frans grondge bied, naar Dover teruggestuurd. Dutschke heeft enige tijd in de Ierse republiek vertoefd. ZEVENAAR Steeds meer groepen Turken proberen op het ogenblik illegaal van Duitsland naar Nederland te ko men om hier te werken. Vorige week hield de marechaussee by en in de buurt van de grenspost Bergh-autoweg 35 Turken aan. Sommigen proberen met valse papieren de grens over te komen. Anderen proberen het bij de zogenaamde „groene grens", de bossen langs de Nederlands-Duitse grens. In de meeste gevallen worden zij geleid door ronselaars, landgenoten, die voor hun diensten een flinke prijs vragen. Aan de Duitse kant worden zij uit de auto gezet en aan de Nederlandse kant van de grens weer opgevangen. Volgens inlichtingen van de illegale grensoverschrijders is er sprake van een organisatie, die de aspirant-arbeiders in Turkije werft. Op het ogenblik zouden in München enkele bonderden Turken zitten te wachten op hun beurt om naar Nederland gesmokkeld te worden. Om in Nederland toegelaten te kunnen worden, hebben de Turken een machtiging van verblijf nodig, die is afgegeven door de diplomatieke dienst. Om die machtiging te verkrijgen is in de meeste gevallen een Nederlands arbeidscontract vereist. loop hiervan wilde een woordvoerder van de directie alleen meedelen, dat de kansen op behoud van de drie afdelin gen tot een minimum zijn teruggedron gen. Meer kon hij niet zeggen, maar uit tot nu toe betrouwbaar gebleken bron nen werd vernomen, dat in principe de beslissing al is genomen om de drie af delingen te sluiten. Weliswaar wordt vanmiddag nog een bespreking gehouden, waarbij ook de vakbonden vertegenwoordigd zullen zijn, maar deze wordt niet van een zo danige importantie geacht dat daaruit nog hoop kan worden geput voor het behoud van de drie afdelingen. Het to tale personeelsbestand zal door deze in greep van 900 tot 300 werknemers wor den teruggebracht. EINDHOVEN De 22-jarige hoc keyspeler van „Venlo" John Nefkens, die in de zondag 23 maart j.l. in Eindhoven gespeelde wedstrijd EMHC Venlo door eeii hard aangeslagen bal op dc borst werd getroffen, is na enkele hartoperaties, die in het begin de toestand ten goede schenen te doen keren, vanmorgen in het St. Joseph- ziekenhuis te Eindhoven overleden. John Nefkens, een van de drie zonen van de oud-international Piet Nefkens speelde vier jaar in het eerste elftal van Venlo, kwam verscheidene malen uit voor het Nederlandse C-elftal. Hij was student in de sociologie te Nijme gen. ADVERTENTIE HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS MOSKOU De Russische minister van Defensie, maarschalk A. Gretsjko, inspecteert op het ogenblik de Russische troepen in Tsjecho-Slowakije. Dit meldt vandaag het Russische blad „Rode Ster". De Russische minister arriveerde gis teren in Tsjecho-Slowakije. Men vreest dat de komst van de maarschalk het begin zal zijn van nieu we Russische eisen, misschien wel ac ties. Hoogstraat 2, pr. Slot. de Bruïnc- plein 27. Onze kantoren- zijn a.s. vrijdag 4 april In verband hiermede zijn onze kan toren donderdag 3 april a.s. tevens 's avonds van 7.00 tot 9.00 uur ge opend. TEL AVIV Twee Israëlische mili tairen zijn gisteravond gewond, toen een Israëlische patrouille in een hinderlaag reed in de strook van Gaza. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder werd een ontploffing teweeg gebracht, toen het voertuig van de patrouille in de buurt van Noserat reed. Tijdens de ontploffing werden twee handgranaten geworpen en werd geschoten. Na de aanval kamden de Israëlische troepen de streek uit. DEN BRIEL Het tweeduizend ki logram wegende kanon, dat men van middag gebruiken wilde bij de 1-april feestelijkheden ter herdenking van de inneming van Den Briel, is vannacht gestolen. Het gevaarte stond in het ge bouw van de scheepsbouwer Van der Torre in Den Briel. De „dieven" hebben het slot van de zware deuren verbroken en moesten 'n auto verwijderen, die vóór het kanon stond. Men heeft nog geen idee wie de Briellenaren deze poets gebakken heb ben. n depressie boven het zuide lijke deel van de Oostzee ver plaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Een krachtig hogedruk- gebied bevindt zich op de Oceaan ten noorden van de Azoren. Tussen beide systemen staat een luchtstro ming uit noordwest tot noord. Deze stroming verplaatste een bij boven genoemde depressie behorend koufront over ons land naar het zuidoosten. Dit ging gepaard met veel wind en regen, waarbij plaat selijk in Noord-Brabant meer dan 20 millimeter viel. Achter het front stroomt met noordwestelijke winden koude, on stabiele lucht via de Britse eilan den en de Noordzee geleidelijk ver der West-Europa binnen, waarin naast opklaringen ook enkele ha gel- of sneeuwbuien voorkomen. De komende nacht kan vooral in het binnenland, de temperatuur plaatselijk tot onder het vriespunt dalen. Morgen Zon op: 06.13 onder: 19.15 Maan op: 19.14 onder: 06.03

De Vallei | 1969 | | pagina 1