V.S. minister thans naar Europa Anti-So v j etbetogingen waren „zeer ernstig" Peter Stuyvesant Engeland en Anguilla tot een akkoord gekomen Cl Rebellen Over de grenzen Handel wordt nader bezien Oeganda door bezoek Paus in hotel-nood £r koud? niets anders in ous kuis den ...méér in de breedte ...méér in de lengte Ingestort plafond stoort luchtverkeer V.S.-generaal voorspelt super- anti-raket raket Aardschokken in Midden-Oosten Roofovervallen in Londen Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 of... de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 Mensensmokkel Tandeloze beer doodt dompteur SCHOORSTEEN- MALAISE Prijsverlagingen lh beloofje cCeovd/ituj Seven- Up RN de enige Nieuw-Zeeland hoopt op plan-Mansholt JONGEN TROK SPOOR VAN OPLICHTINGEN DOOR EUROPA IIS TSJ ECHO-SLOW AKI JE Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet.Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus vandaag U kunt nu kiezen Peter Stuyvesant 25 King Size öf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. U geniet zoveel méér! DINSDAG I APRIL 1969 ADVERTENTIE AUCKLAND, (Nieuw Zeeland) De veehouders in Nieuw Zeeland hebben nieuwe hoop geput uit opmerkingen van de vice-president van de EEG, dr. Sic- co Mansholt. Dr. Mansholt, die een bezoek van een week aan Nieuw-Zeeland brengt, zei zaterdag bij aankomst in Auckland, sterk het gevoel te hebben dat zijn plan ▼oor drastische verminderingen van da Europese landbouw'produktie door de EEG-landen zal worden aanvaard. Als het plan werkelijk wordt aangenomen, zal er een einde komen aan het groei en van de Europese overschotten aan boter en melk. De Nieuwzeelandse boeren weten maar al te goed dat als de plannen van dr. Mansholt mislukken, zij felle con currentie kunnen verwachten van door de overheid gesubsidieerde Europese produkten, die tegen uiterst scherpe prijzen op de markt zullen worden ge bracht. Volgens dr. Mansholt zijn steeds meer boeren er van overtuigd, geraakt, dat zijn hervormingsplannen ten uitvoer moeten worden gelegd. „Ik ben er van overtuigd dat zelfs zij die verantwoordelijk zijn voor het financieren van het program, zullen in zien dat de totale kosten ervan niet ho ger zullen zijn dan die welke wij zul len moeten dragen als wij het plan niet uitvoeren", zo zei hij. Mansholt werd op het vliegveld van Auckland verwelkomd door minister, van Landbouw Brian Talbot. Zondag bezocht hij een zuivelfabriek en een landbouwkundig research-instituut. WASHINGTON Maurice II. Stans, de Amerikaanse minister van Handel, brengt volgende maand een bezoek aan zeven Europese landen om met de autoriteiten daar te spreken over, naar hij zei, het gehele gamma van factoren welke de internationale handel betreffen. Tot de onderwerpen zullen behoren de barrières voor de Amerikaanse export en de toeneming van goedkope textiel die de Verenigde Staten binnenkomt uit Europa. Stans reist in het vliegtuig yan presi dent Nixon en wordt vergezeld van ambtenaren van de ministeries van Handel, Financiën, Buitenlandse Zaken, Landbouw en Arbeid, de raad van eco nomische adviseurs en het bureau van de speciale vertegenwoordiger voor handelsonderhandelingen. Ook Harry Dent, adviseur van de president, be vindt zich in het officiële gezelschap. De groep vertrek 11 april naar Brus sel en keert 26 april terug, na Den Haag, Bonn, Genève, Rome, Parijs en Londen- te hebben bezocht. De reis wordt gemaakt op verzoek van president Nixon. Het hoofddoel is, zei Stans, de Europese leiders te ont moeten, met wie wij de komende jaren de best denkbare handelsbetrekkingn hopen te onderhouden er. op de bases te leggen voor het verminderen of weg nemen van potentiële problemen. Stans zal de ministers van Economi sche Zaken en Handel van de verschil lende landen ontmoeten, alsmede de hoogste autoriteiten van de Gatt, de commissie van Europese Gemeenschap pen en de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling. In Brussel ontmoet hij o.a. Jean Rey, president en Jean Francois Deniau, commissaris van de commissie voor de Europese Gemeenschappen en in Den Haag op 15 april mr De Block, linis- ter van Economische Zaken, en mr. Van Lennep, thesaurier-generaal en a.s. secretaris-generaal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. NAPELS De 22-jarige Nederlan der F. R. P. is in Napels gearresteerd en besciuldigd van een groot aantal misdrijven. De politie had zijn spoor door heel Europa gevolgd. P., die woont in Torremolinos (Span je), werd beschuldigd van een reeks oplichterijen ten bedrage van 15.000 dollar. Hij zou actief zijn geweest in Nederland, Portugal, Frankrijk, Zwit serland en Italië. Volgens de tenlastelegging, maakte hij gebruik van een credit card van American Express, die op naam staat van John K. Conroy, naar men aan neemt een rijke Amerikaanse indus trieel. PRAAG In een rapport van het Tsjechoslowaakse ministerie van Bin nenlandse Zaken over de demonstra tie na de Tsjechoslowaakse ijshockey - overwinning van vrijdag op de Sovjet- Unie, blijkt dat de toestand „hoogst ernstig" is geweest in verscheidene plaatsen. Volgens het rapport werden 51 poli tiemannen gewond, van wie sommigen in ziekenhuizen opgenomen moesten worden. De politie heeft opdracht ge kregen in de toekomst krachtdadig te gen dergelijke acties op te treden. „Groepen Burgers" worden beschul digd van „openlijke acties tegen de Sovjet-Unie". Zij zouden gebouwen, „speciaal die waarin Sovjet-troepen xijn gelegerd", hebben beschadigd. „De ernstige toestand ontstond in Praag, Usti Nad Labem, Bratislava en andere, speciaal grote plaatsen", aldus het rapport. 39 mensen werden aangehouden. Behalve de schade aan de kantoren van Aeroflot in Praag, hebben Tsjecho- slowaken 81 ruiten van de kazerne te Mlada Boleslaw ingegooid, in Usti Nad Labem twee voertuigen in brand gestoken en verscheidene voertuigen beschadigd te Teplice. In Jaromer werden ruiten van een ziekenhuis in gegooid. Het rapport noemde nog ver scheidene andere plaatsen waar „pro vocaties" hadden plaatsgehad. De Sovjet Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken Vladimir Somjonof is maandag in Praag aange komen, aldus een communiqué van het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse Zaken. Jozef Smrkofsky, de voorzitter van de Tsjechische Volkskamer, is vrij dagavond niet op het Wenceslasplein geweest en heeft aan geen enkele an ti-Russische demonstratie deelgeno men, heeft maandag een woordvoer der vén de Tsjechoslowaakse federale vergadering verklaard, in antwoord op de aanval die maandagochtend door de Pravda op Smrkofsky is gedaan. Smrkofsky waardeert de Tsjechoslo waakse ijshockey-overwinning, maar keurt het vandalisme af dat de staat benadeelt, zei de woordvoerder. PARIJS Bijna drie uur lang is gis teren het luchtverkeer boven Parijs ernstig verstoord geweest. Dit kwam door het instorten van een plafond van de verkeerstoren op het vliegveld Orly. Drie mensen werden gewond en het in strumentarium werd onbrüikbaar. Dit gebeulde kort na het spitsuur op Orly. Een elektricien die boven het pla fond van de controlekamer werkte, voelde plotseling de grond onder zich wegzakken. In het volgende ogenblik zat hij midden in een kalkwolk in de controlekamer. Twee technici, die daar werkten, kregen het plafond op hun hoofd en moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De elektricien was licht gewond. Omdat de instrumenten ontregeld wa ren, moest het verkeer worden stopge zet. Alle binnenkomende vliegtuigen werden naar Le Bourget gestuurd en het vertrek van de toestellen uitgesteld. Drie uur later werd het normale ver keer hervat. - ADVERTENTIE sreerzon het kwaliteitsdoek van de goede markiezen-makers inlichtingen? vraag om een folder bij de haes holland n.v. postbus 538 eindhoven WASHINGTON De voornaamste wetenschappelijke adviseur van het Amerikaanse leger heeft maandag in een interview voor het eerst de mo gelijkheid in het vooruitzicht gesteld van een anti-raketten systeem, dat ra ketten zou bevatten die in staat zou den zijn, verscheidene vijandelijke ra ketten tegelijk neer te halen. Maar luitenant-generaal Austin Betts die dit als „het glorieuse doel voor de toekomst" beschreef, beklem toonde dat het hier slechts ging om wetenschappelijke mogelijkheden voor de verre toekomst. Voor het moment is het nog slechts iets wat zuiver op het terrein van het wetenschappelijk onderzoek ligt en nog niet op het punt staat om verwer kelijkt te worden, zei de generaal. TEL AVIV Een reeks van aard bevingen is de afgelopen dagen in het Midden-Oosten waargenomen. In Egypte werd gisteren één persoon gedood, negen werden gewond door schokken, die vijftien seconden aan hielden. In Israël deed een aarschok een meisjesschool in de Gaza trillen. De leerlingen renden naar buiten, waar zij in botsing kwamen met Israëlische mi litairen, die dachten dat het een anti- Israël-actie betrof. Er waren geen slachtoffers. De schokken werden ook gevoeld in Jeruzalem en Tel Aviv. Ook op Sicilië zijn gisteren mensen uit hun huizen gevlucht toen zij trillin gen voelden. De universiteit van Californië heeft zondagavond een zware aardbeving op getekend, waarvan het centrum bij de kust van Kreta zou liggen. Zaterdag zijn in de Ethiopische stad Serdo door een aarschok 23 mensen omgekomen en 160 gewond. In Perzië werden twintig huizen door schokken verwoest. In het westen van Turkije zijn vrij dag 53 mensen gedood en 350 gewond toen een aardbeving tweeduizend hui zen verwoestte. LONDEN Acht met geweren ge wapende rovers hebben een vrachtau to tot stilstand gebracht, de twee mannen voorin gegrepen en opgeslo ten en zich uit de voeten gemaakt met een kist met goud ter waarde van 75.000 pond (f500.000). Dit gebeurde in het hart van de stad. Het goud behoorde toe aan de Johnson Matthey Group, bankiers en hande laars in edele metalen. De dieven reden met de vrachtauto weg en gingen er na een afstand van 10 kilometer in andere wagens van door. Zij zijn spoorloos. Een bank in noordwest Londen werd overvallen door een bende die gewa pend was met stokken en een geweer. De rovers hadden kussenslopen bij zich die zij volpropten met geld, in to taal 10.000 pond (f80.000). Bij de aftocht werden zij door het personeel bekogeld met stoelen, inkt potten en alles wat men maar kon vin den, en buiten smeet het publiek met groenten en fruit dat men van markt stalletjes haalde. Maar de bende ont kwam. ADVERTENTIE PETER STUYVESANT LONDEN Het eilandje Anguilla in de Carabische Zee is het gisteren eens geworden met zijn Britse bezetters. Dat is te danken aan Lord Caradon, de Braitse vertegenwoordiger by de Vei ligheidsraad, die namens de Britse re gering een bezoek heeft gebracht aan het land. Zodra de rust op Anguilla is terugge keerd, worden de Britse parachutisten teruggetrokken, heeft Engeland beloofd. Ronald Webster, die zich president noemt van het eiland, zorgt ervoor dat er geen anti-Britse demonstraties meer worden gehouden. Zolang de voorlopige regeling van kracht is, die lord Caradon heeft opge steld, zal de Britse regeringscommis saris Tony Lee, tegen wie Webster eerst zoveel bezwaar had, samenwerken met de raad van zeven man, die in 1968 op Anguilla is gekozen. De Britse genietroepen mogen op An guilla blijven, net als de Londense po- litie-agenten, de bobbies, die vorige maand met de parachutisten meekwa men. Webster beschouwt de genietroepen als hulp voor zijn eigen land; zij leg gen er wegen aan en bouwen een elek trische centrale. De bobbies doen er ge woon politiewerk. Ronald Webster had het gisteren over „een blijde dag" en lord Caradon sprak van de grote mate van onafhankelijk heid, die Anguilla nu heeft gekregen. Nogmaals heeft Engeland beloofd dat Anguilla geen bewind zal worden opge drongen waaronder het niet zou willen leven. Er wordt nu snel bekeken wat er moet gebeuren met de federatie met St. Kitts en Nevis, waarvan Anguilla formeel nog deel uitmaakt, maar waar van het zich twee jaar geleden losmaak te. Anguilla moet nu snel het concrete bewijs krijgen dat de band met St. Kitts voorgoed is verbroken. Lord Caradon is erin geslaagd de van oudsher goede betrekkingen tussen Anguilla en Enge land te herstellen. Het kostte hem vijf lange gesprekken samen met Ronald Webster waarbij het hard tegen hard ging. PARIJS Inspecteurs van Scotland Yard hebben in samenwerking met de Franse politie, te Cherbourg een bende mensensmokkelaars ontmaskerd. Tegen een bedrag van 250 pond (2200 gulden) brachten zij Indiërs en Pakistaners klandestien Engeland bin nen. Volgens de Franse politie zijn op die manier enkele honderden mensen heimelijk naar Engeland gebracht. De tip hiervoor had Scotland Yard ontvangen van enkele Indiërs, die on derschept waren kort nadat zij klande stien in Engeland waren aangekomen. FORD LEONARD WOOD Een tan deloze beer, die bovendien geen klau wen meer had. heeft zijn dompteur doodgedrukt. Het circus, waarin dit ge beurde, stond in Fort Leonard Wood in de Amerikaanse staat Missouri. De beer, die ruim driehonderdvijftig kilo weegt en in volle lengte 2.13 hoog is, heeft zijn oppasser gedood zonder dat iemand het heeft zien gebeuren. KAMPALA Oeganda werkt hard aan de voorbereidingen van het bezoek dat paus Paulus over een kleine vier maanden aan Oeganda zal brengen. De problemen zijn enorm. De hele stad beschikt over een 500 hotelbedden en het totaal aantal bezoekers aan Oeganda wordt nu al geschat op zo'n 800.000 mensen. Men wijst er op dat het aantal journalisten, fotografen en radio- en tv-mensen dat de paus indertijd bij zijn bezoek aan het Midden-Oosten ver gezelde, al 1500 man bedroeg. Een kerkelijk hoogwaardigheidsbe kleder in Kampala zei: „In Indië werd men een jaar tevoren op de hoogte ge steld van het bezoek van de paus. Wij kregen maar vier maanden. Dat is werkelijk niet genoeg." In Namoegongo, ongeveer 25 kilome ter van Kampala, wordt op het ogen blik de oude van bakstenen gebouwde martelarenkerk gesloopt, om plaats te maken voor een heiligdom ter ere van de 22 Afrikaanse martelaren die door de kerk in 1964 heilig werden ver klaard. Het terrein zal door de paus ge zegend worden. De kerk zal een equivalent van 280.000 dollar kosten. Tot nu toe is pas ongeveer eenvijfde van dat bedrag bij een en sommigen in het land, onder wie kerkelijke autoriteiten, vragen zich af of het geld niet beter kan worden ge bruikt voor een gemeenschapsgebouw in de hoofdstad. Men maakt al plannen om enkele schoolgebouwen te evacueren, als het /.over is, om die te gebruiken als slaap zalen. SCHEEMDA De N.V. Excelsior gaat de produktie in Scheemda sta ken. Twintig van de veertig werkne mers krijgen elders een werkkring aangeboden. De overigen zullen tussen 30 juni en 31 augustus worden ontsla gen. Het bedrijf maakt bouwblokken, schoorsteenblokken en schoorsteenele menten. Door de stichting van woning- fabrieken en de komst van het aard gas, waardoor vele woningen geen schoorsteen meer nodig hebben, is de afzet gaan stagneren, zo verklaart de directie de sluiting. ADVERTENTIE mm snol W IVf en kan niet altijd zeggen dat de Brit se premier Harold Wilson; onder een gelukkig gesternte werkt. Zijn be slissingen zijn, hoewel krachtig geno men, vaak naar het schijnt meer in plotselinge impulsen, dan na rijp en breed overleg tot stand gekomen. Dat was zo bij besluiten als de devalua tie, dat is ook zo bij zijn beslissin gen, inzake het conflict tussen Nige ria en Biafra, dat is zo in de kwes- tie-Rhodesië. Wilson heeft in de kwestie-Rhodesië al tijd vastgehouden aan de lijn van het Gemenebest. Dit waarschijnlijk ook, om de Afrikaanse leden van de nog steeds bestaande volkerengemeen schap niet voor het hoofd te stoten. Er is in Afrika al genoeg kritiek op de Britten inzake Rhodesië. Het mo ge dan zo zijn, dat de rebellerende Ian Smith nog altijd niet officieel is overgegaan op de apartheid, zoals Züid-Afrika dat wel graag zou zien als dank voor zijn hulp en steun. Niet temin is de behandeling van de meer derheid in de praktijk in Rhodesië niet ver van de onderdrukking door Vorster en de zijnen. Am niet meer aanleiding tot kritiek te geven, heeft Wilson streng vast gehouden aan de beslissing dat de regering in Lagos, de enig wettig regering in Nigeria was en dat de re geerders in Biafra hoeveel recht en reden zij ook voor hun optreden mochten hebben in feite rebellen zijn. Als gevolg hiervan, heeft Wilson de wa penleveranties aan Biafra gestopt en OJOEKWOE volhouden blijft de Nigerianen de stroom wape nen, toevloeien, waarmee zij tot nu toe. de burgeroorlog echter nog steeds niet hebben kunnen beëindigen. Wilsons theorie over het Gemenebest gaat maar ten dele op. Er zijn staten uit datzelfde Gemenebest, die Biafra wel erkend hebben. Nigeria is wel lid van dat Gemenebest, maar de staat Nigeria is toch maar een samenraapsel van diverse stam men ergens in Afrika, samengewor- pen door de Britse overheersing. En nu is het heel wel mogelijk, dat men in een staat terecht komt door ge meenschappelijke historie, zonder dat men ethnisch, taalkundig of econo misch gebonden is. Maar als die his torie bepaald is door een koloniale overheersing, dan is het feit van het samenvormen van een staat toch nog wel eens een nadere overdenking waard. T~|e drie grote stammen in Nigeria vor- men nog steeds geen eenheid. Er is een diepgeworteld wantrouwen en dat is door de loop van de gebeurte nissen in de korte historie van het onafhankelijke Nigeria niet weggeno men, eerder nog toegenomen. Het blijft een vraag of het wantrouwen zo groot moet zijn, dat het een bur geroorlog rechtvaardigt, zoals over ste Ojoekwoe die begonnen is. Er zijn ongetwijfeld ook economische factoren die meespelen. Olievondsten handelsmonopolies enz. Maar in ieder geval blijft het feit, dat Ojoekwoe zijn mensen misschien voor een deel door propaganda, maar zeker ook door feiten er toe heeft gekregen, hem in zijn afscheiding te steunen en dat zijn aanhang groot ge noeg is om gehoord te worden. JTe nood en ellende, die het gevolg zijn, van de strijd, roepen eveneens om een einde, hoe eerder, des te beter. Er zyn geen belangen, hoe groot ook, die opwegen tegen het leed, de ver hongerende kinderen of de mensen uit de gebombardeerde steden. Daarom lijkt het goed, dat Wilson niet alleen in Nigeria is, maar ook met terdaad pogingen doet om de burger oorlog, al is het ook aanvankelijk maar een wapenstilstand, te beëindi gen. Iedere dag dat er langer gevochten wordt, betekent langer lijden, maar ook meer kans op vertroebeling van het oorspronkelijke conflict, door In menging van allerlei machten van buiten. Er vliegen niet voor niets al Egyptenaren en wie weet welke na tionaliteiten in de bommenwerpers die dood en verderf boven Afrika zaaien. Er kan toch in het Gemenebest ook maar een groot belang zijn: dat van vrede. MOSKOU In Rusland zijn kleuren televisie toestellen met ingang van he den met 24 procent in prijs verlaagd, en kousen met 25 procent. De Russen die van het Franse Se- cam-systeem gebruik maken, zenden een paar uur per week uit in kleuren. Een toestel zal voortaan in plaats van 1200 roebel f 4800 nog maar 912 roebel f3648 kosten.

De Vallei | 1969 | | pagina 7