Veenendaals dagblad Buiten Enschedeërs in Gronau door politie mishandeld Bij Shell- Stations met Kom snel, de voorraad raakt op! Onrust aan het hurenfront Militairen verongelukt bij botsing Prins wellicht voorjaar 1970 naar Indonesië Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Russische leiders toevalligin Praag Raiffeisenbank Veenendaal (Goede vrijdag) GESLOTEN DUBCEK OP INSPECTIE Israël door V.N. gelaakt Nauwelijks hoop voor meer dan 100 mijnwerkers PRIJZEN WEER 0,7 PROCENT GESTEGEN Geen record- drukte met paasdagen Boterverbruih afgenomen HUURVERHOGING BLIJKT MOEILIJK TE BEREKENEN Rustig weer GEVECHT LAAG In april (II) Lichamen van vermiste Belgen opgedregd paasfeestkaarsen 12 stuks f5,95 Shell glasreiniger gratis autoshampoof3,80 Polskalender april cadeau T extielhandelaar verdacht van oplichterij N.V.V.-SECRETARIS W. F. VAN TILBURG OVERLEDEN METHAANGAS JAPAN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. Wh 4,15 p. m., f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 2 APRIL 196? - 43e JAARGANG no. 78 NIEUWE SPANNINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG Het bestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft gisteren in een buitengewone vergadering de toestand besproken die is ontstaan na de jongste anti-Russische betogingen in het land. De bijeenkomst viel samen met de aankomst in Tsjecho-Slowakjje van de Rus sische minister van Defensie, maarschalk Andrei Gretsjko. Een dag tevoren was de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Wladimir Semjonof, al in Praag gearriveerd. President Svoboda heeft giste ren in zijn functie als opper bevelhebber van het Tsjechische leger een inspectietocht gemaakt langs de grensposttroepen van Cheb en Marianské Laznespa in West-Bohemen. V.l.n.r. Svoboda, Dubcek en kolonel Dzur, minister van Defensie. Semjónöfs bezoek hield rechtstreeks verband met de recente incidenten die zich vrijdag voordeden na een overwin ning van de Tsjecho-Slowaakse ijshock- eyploeg op de Russische ploeg. Maarschalk Gretsjko zou zijn geko men wegens de manoeuvres van het Pact van Warschau waaraan troepen van Tsjecho-Slowakije, Rusland, Oost- Duitsland en Polen deelnemen. De ma noeuvres zouden zich voor het grootste deel afspelen in Polen. Naar aanleiding van de anti-Russi- ■che betogingen in Tsjecho-Slowakije zijn de leiders in Praag het mikpunt geworden van Russische kritiek die sinds de invasie van augustus vorig jaar was verstomd. Nadat de Pravda. het blad van de Russische communistische partij, maan dag een venijnig commentaar had ge leverd kwamen gisteren ook verschei dene andere Russische kranten met kritiek op Praag. Het ministerie van Binnenlandse Za ken van Slowakije heeft bekendge maakt, dat de politie in Bratislava een uur lang gevochten heeft met anti-Rus sische demonstranten nadat de Tsjechi sche ijshockeyploeg de Russen in Zwe den had verslagen. De verklaring van het ministerie werd door het persbureau CTK uitge zonden. Volgens deze bekendmaking zouden, ongeveer 10.000 demonstranten naar het hoofdkwartier van de Russen in Bratislava zijn opgemarcheerd. Ze schreeuwden anti-Russische leuzen en er bestond het gevaar dat de menigte het gebouw zou aanvallen. Dit was reeds eerder gebeurd tijdens de kleinere demonstratie van 21 maart, toen de Tsjechen de Russen voor de eerste keer hadden verslagen. Volgens de verklaring van het minis terie, had de politie van de gummi knuppels gebruik gemaakt om de me nigte uit elkaar te drijven nadat eerst getracht was hen te overwegen uit elkaar te gaan. Negentien personen werden gearresteerd. Een Sovjet-dagblad heeft vandaag de beschuldiging uitgesproken, dat de Sov- jet-Tsjecho-Slowaakse ijshockey wed strijden gebruikt werden om anti-Sov- jetgevoelens in Tsjecho-Slowakije op te zwepen en heeft dit veroordeeld als „laag en gemeen". Het blad van de Sovjet-jeugdbewe ging, Komsomolskaja Pravda, klaag de opnieuw over de manier waarop de Tsjecho-Slowaken zich verheugden over hun ij.shockey-o erwinningen op de Sovjets in de wereldkampioenschap pen. Het blad houdt vol dat de viering in Praag na de tweede wedstrijd „een na- ÏXet bloementapijt der romanti- sche dichters wordt in het prille voorjaar gekenmerkt door de dot ters, de pinksterbloemen, de honds draf, het maarts viooltje, de akker hoorntjes en nog anderedan reken ik er het bloeisel van de tuin, noch figuren als Noorse esdoorn, water wilg, es, iep, berk en ratelpopulier bij, al kunnen ook zij in de loop van april een niet minder fraai en in elk geval opvallender decor leveren dan het nederig kruid aan hun voet. Vooral de esdoorn werkt buitenge meen decoratief door de groenach tig-gele bloemen, die in scherm- vormige trossen bijeen staan en te gelijk met het lover verschijnen. Druk worden ze evenals de wil gen omvlogen door hommels, korf- en wilde bijen. Natuurlijk be hoef ik u in zand- en veenstreken niet te attenderen op het ontluiken der berken met hun pittige aroma j en schone sluiers. De vele vogels, die in de komen- de weken uit de hivernage tèrugke- ren, vinden zodoende in het oude J vaderland een frisse entourage. Hun trek bereikt deze maand het I hoogtepunt en wie veel op pad is, I kan telkens de kennismaking her- j nieuwen en een soort repetitie hou- j den naar zang, kleur en wiekslag, j welke hij haast vergeten was. Er j verschijnt een nieuw boeiend ele- ment in de kringloop, dat we met ingenomenheid aangrijpen; als zo- danig geldt de weemoedige strofe van de zwavelige fitis in de taxus, J de fanfare van de boompieper, het keurzame nachtegaallied, het zwen- ken der zwaluwen, de gekraagde roodstaart en twee vliegevangers- j soorten. Tegen mei komen de eigen- lijke zomerfiguren op de proppen, J maar april levert ons nog de koe- koek. Die zou ik haast hebben ver- I geten. J 2-4-1969. A. B. WIGMAN tionalistische demonstratie was, die te voren werd georganiseerd en die een verstrekkend politiek doel had." Het blad schreef verder, dat de Tsje cho-Slowaakse pers, radio en tv over de hockeywedstrijden „een nationalis tische psychose" hadden aangemoe digd. NEW YORK Dc Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Israël vandaag veroordeeld voor de luchtaan val op Jordaans grondgebied. De Sovjet-Unie en Frankrijk hebben vóór de resolutie waarin Israël werd veroordeeld, gestemd. De resolutie werd aangenomen met 11-0 stemmen, met vier onthoudingen. De Verenigde Staten en Engeland hebben zich van stemming onthouden, ze vonden de resolutie een zijdig. Samen met de V.S. en Engeland ont hielden zich van stemmen Paraguay en Columbia. Vóór stemden behalve Frankrijk en de Sovjet-Unie: Algerije, nationalistisch China, Finland, Hongarije, Nepal, Pa kistan, Senegal, Spanje en Zambia. De aanval van Israël had plaats op 26 maart. Volgens Jordaanse berichten werden 18 burgers gedood nabij Salt. De V.S. en Engeland onthielden zich van stemming, omdat in de resolutie de guerrilla-oorlog van de Arabieren niet tevens werd veroordeeld. Waarne mers menen dat hierdoor de hoop op succes bij de viermogendhedenbespre- kingen over het Midden-Oosten is ver minderd. De Israëlische afgevaardigde zei na het debat tegen verslaggevers, dat zijn land deze- komende besprekingen niet kan vertrouwen, omdat een der deelne mers, de Sovjet-Unie, blijk geeft het eens te zijn met het Arabische prin cipe van guerrillastrijd. Andere afge vaardigden zeiden dat de resolutie zon der steun van de V.S. en Engeland wei nig meer uitwerking zal hebben dan de voorgaande. Het was de 262ste resolutie die door de algemene vergadering en de Veiligheidsraad over Israël werd aanvaard en de 14de veroordeling van Israël. BERGEN OP ZOOM De rijkspoli tie te water uit Wemeldinge heeft dins dagmiddag de lichamen van twee van de drie vermiste Belgen uit het Veerse meer opgedregd. Het bleken te zijn de 30-jarige mej. C. Mathé kinderverzorgster uit Brus sel en de 23-jarige student P. Mar- quet uit Luxemburg. De stoffelijke overschotten zijn naar Wolphaartsdijk overgebracht. Naar de derde vermiste wordt nog gezocht. ADVERTENTIE MEXICO Voor de nicer dan hon derd mijnwerkers die in de nacht van zondag op maandag in de mijn Guade- lupe, in het noorden van Mexico, door een mijngasontploffing bedolven wer den, bestaat nauwelijks enige hoop meer op redding. Tot dusver zijn de ADVERTENTIE Hoogstraat 2, Dr. Slot. de Bruïne- plein 27. Onze kantoren zijn a.s. vrijdag 4 april ln verband hiermede zijn onze kan toren donderdag 3 april a.s. tevens 's avonds van 7.00 tot 9.00 uur ge opend AMST&IDAM In ons land is vo rig jaar aanzienlijk minder boter gege ten dan voorgaande jaren. Per hoofd van de bevolking werd 2,58 kilo boter verbruikt; in 1967 was dat nog 3,25 kilo. Het margarine-verbruik lag op 19.55 kilo (1957: 19.56). Deze cijfers heeft het Produktschap voor margarine, vetten en oliën bekend gemaakt. ENSCHEDE: De 56-jarige mevrouw C. B. van der Woude uit Enschede en haar 33-jarige chauffeur Sandro Sal- vatore zijn ir hei Duitse grensplaats je Gronau door de politie mishandeld. Mevrouw Van der Woude werd in haar nek geslagen en viel daardoor van de hoge stoep van het politiebureau. De chauffeur kreeg twee keer een pak slaag. Hij heeft hoofd- en keelwonden en kneuzingen over zijn hele lichaam. De vrouw wilde bij een bank geld wisselen. Haar chauffeur werd toen door de politie aangehouden en zijn pa pieren werden afgenomen. Op het poli tiebureau ontstond een korte woorden wisseling. Toen de chauffeur wegliep, werd hij door de agenten geslagen. Ook mevrouw Van der Woude kreeg een klap. Toen de chauffeur haar wilde hel pen, sloegen de agenten opnieuw toe. De Enschedese politie heeft het twee tal aangeraden het Nederlands consu laat in Duitsland in te schakelen. AMSTERDAM Dc 27-jarige textiel handelaar A. A. D. uit Amsterdam, die al geruime tijd wegens oplichting, ver duistering en flessetrekkerij door de hoofdstedelijke centrale recherche werd gezocht, maar zich ~,.n arrestatie wist te onttrekken door in mei 1968 naar Is raël te vluchten, is zaterdagavond bij zijn terugkeer in Amsterdam aangehou den. Hij zou een aantal leveranciers voor bijna 60.000 gulden hebben bena deeld door goederen en voor hem ver richte werkzaamheden niet te betalen. Het ging hierbij om 20.000 gulden aan vertimmeringen in de textielzaak, die hij in 1967 in Den Helder opende, een zelfde bedrag aan textiel, die groothan delaren in Amsterdam, Rijswijk, De Bilt, Someren en Waalre hem leverden, 2.000 gulden aan advertenties en de kos ten van twee auto's, die hij zich aan schafte (15.000 gulden). Toen zijn zaak naderhand failliet ging verkocht hij de nog aanwezige voor raad en nam de wijk naar Israël. DEN HAAG Na de prijzenchaos heerst nu ook onrust aan het hurenfront. De deze maand van kracht geworden huurverhoging van zes procent is zo moeilijk te berekenen, dat veel huiseigenaren de kluts zijn kwijtgeraakt. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en de achttien huuradviescommissies in ons land worden overstelpt met honderden telefoon tjes en boze brieven van huurders die menen dat de nieuwe huren verkeerd zijn berekend. Volgens het ministerie is dat in de meeste gevallen ook zo. De fouten wor den gemaakt bij de vaststelling van de basishuur, waarover de verhoging moet worden berekend. Veel huisbazen beschouwen de kos ten van extra voorzieningen zoals cen trale verwarming, liften, en centraal antennesysteem als basishuur. Dat is bij de woningen, waarvoor de huurverhoging verplicht is gesteld, juist. Bij de niet verplichte huurverhoging (die geldt voor grote delen van Neder land, waar de huren vrij zijn) ligt dat ROTTERDAM De prijzen van de gezinsconsumptie zijn van midden fe- bruarie tot half maart opgelopen met 0,7 procent. Minister De Block (Econo mische Zaken) heeft gisteravond ge zegd dat deze prijsstijging geen mee valler is. De minister, die sprak in de televi sie-uitzending „Vanavond in Nieuws poort", zei dat de prijsstijging voor 0,5 procent voor rekening van de kle ding komt en voor 0,2 procent voor de voeding. Het oplopen van de prijzen voor kleding is 0,2 procent hoger uit gekomen dan werd verwacht. UTRECHT -De heer YV'. F. van Til burg, secretaris buitenland van het NV'V, is gisternacht plotseling overle den. Hij was 58 jaar. In de afgelopen maanden had hij reeds enkele hartaanvallen gehad. De heer Van Tilburg woonde gisteravond nog een bestuursvergadering van het NVV bij. Sinds 1936 zat hij al in de vakbewey ging. Hij werd in 1956 in het dagelijks bestuur van het NVV gekozen. Na de loonpolitiek, werd hij belast met de in ternationale aangelegenheden. De heer Van Tilburg zal op 4 april in Westerveld worden gecremeerd. De heer Van Tilburg bekleedde naast zijn werk voor de vakbeweging nog een groot aantal andere functies. Hij was onder andere lid van het econo misch en sociaal comité van de Euro pese Economische Gemeenschap. lijken van 28 mijnwerkers geborgen. Op het ogenblik van de ontploffing be vonden zich naar schatting 156 mijn werkers onder dc grond. Aanvankelijk was het getal 205 genoemd. De ramp was het gevolg van een. explosie van methaangas. De nissen waar zich de opgesloten mijnwerkers bevinden en waar zich de ontploffing voordeed, liggen ruim 500 meter onder de grond. De ontploffing was zo hevig dat een deel van de ingang van de mijn aan de oppervlakte werd losge slagen en de lucht in ging. De opgesloten mijnwerkers zijn vrij wel zeker omgekomen door het verstik kende methaangas, dat in de mijngan gen stroomde, door de ontstane bran den of door vallend gesteente van in gestorte mijngangen. Van de tunnels beneden is waarschijnlijk weinig meer over. Het zal zeker dagen duren eer reddingsploegen er in geslaagd zullen zijn de diepe mijngangen te bereiken. Mexicaanse militairen hebben een cordon rond de mijn getrokken om de vertwijfelde echtgenoten van de opge sloten mijnwerkers op een afstand te houden. Het Mexicaanse Rode Kruis heeft in de buurt van de mijn een noodhospi taal ingericht met 55 bedden, maar gis teravond waren de enige patiënten drie mannen die ernstig werden gewond bij een auto-ongeluk toen zij op weg wa ren naar de mijn om hulp te bieden. De getroffen mijn is eigendom van Altas Hornos de Mexico, een van de grootste particuliere ondernemingen in het land. In een steenkoolmijn te Oebetsoe, in het noorden van Japan, heeft zich van daag een gasontploffing voorgedaan. 25 mijnwerkers zijn van de buitenwereld afgesneden. DEN HAAG Prins Bernhard zal in het voorjaar van 1970 naar Indone sië kunnen gaan. In Haagse kringen wordt in eerste instantie met die pe riode rekening gehouden. Het parlement zal geen bezwaar ma ken tegen een bezoek van de Prins aan Indonesië. Evenmin tegen dal van enig ander lid van het Koninklijk Huis. Vooral in kringen van de regerings partijen wordt prins Bernhard be schouwd als Nederlands beste reizen de ambassadeur, die bij het kweken van goodwill zijn sporen in het verle den al ruimschoots verdiende. In Den Haag wordt ook verwacht, dat Indonesiës president Suharto be gin volgend jaar een staatsbezoek aan Nederland gebracht zal kunnen heb ben. In pplitieke kringen meent men dat zo'n bezoek, zodra de weg ervoor ge heel is vrij gemaakt, moet worden uit gevoerd. Kort daarop zal dan zeker Prins Bernhard naar Indonesië moe ten kunnen reizen. Men zie ook elders in dit nummer ..Eerst zekerheid over positie van West-Irian". GARDEREN Op de rijksweg Apel doorn - Amersfoort, ter hoogte van ho tel Zondag te Garderen (gemeente Bar- neveld) is gisteravond om 21.40 uur een personenwagen met 3 militairen fron taal in botsing gekomen met een ande re personenauto, waarin één inzittende zat. Twee militairen, de 22-jarige P. Bul- temeyer en de 21-jarige R. Tieken, bei den uit Amsterdam, werden op slag ge dood. De dienstplichig soldaat C. C. T. uit Rotterdam (25 jaar) en de be stuurder van de personenauto, de heer C. P. v. K. uit Apeldoorn, werden ge wond. Zij zijn overgebracht naar het Ermelose ziekenhuis „Salem". Het ongeval gebeurde doordat de wa gen met de militairen de file verliet en in botsing kwam met de auto van de Apeldoorner, die uit de richting Voort huizen kwam. De 3 militairen waren ge legerd in de Smittenberg. De foto toont hun totaal vernielde auto. anders. Daar mag 't soms wel en soms niet. Het ministerie wijdt de fouten in de huurberekeningen aan domheid. „Wij hebben alle mogelijke folders en pam fletten uitgegeven, waarin precies te le zen staat hoe het wel en hoe het niet moet. Doet men het nu nog steeds fout dan heeft men gewoon niet goed gele zen". Het ministerie hoopt dat de huurad viescommissies snel de verwarring kun nen wegnemen. De meeste problemen doen zich voor in die gebieden, waar de huurverhoging niet verplicht is, aldus het ministerie. Dat zijn de provincies Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord en Zuid-Holland en de gemeenten Gro ningen, Haren, Leeuwarden, Emmen en Maastricht. DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat het aantal bezoekers aan ons land met Pasen geen record zal opleveren. YY'el zal het tamelijk druk worden. Tot deze conclusie is het Nationaal Bureau voor Toerisme gekomen. Het uitgangspunt van deze prognose is, dat de paasdagen dit jaar erg vroeg val len en dat „de natuur een paar weken achterloopt" door het koude weer van de laatste maanden. Voor Amsterdam is de situatie gun stig. Het ziet er naar uit dat de hotels in de hoofdstad volgeboekt zullen ra derken. Er worden circa 50.000 buiten landse gasten verwacht. De Amster damse hotels beschikken maar over 13.000 bedden. Er zullen dus nog men sen bij particulieren hondergebacht moeten worden. Duitse reisbureaus hebben aange kondigd, dat er extra treinen en bus sen kunnen worden ingezet. Men ver wacht dat veel Duitsers de kans zullen grijpen hun zomervakantie in Neder land al te bespreken. Er worden min der Fransen verwacht (door de devie- zenmoeilijkheden) en de jaarlijkse luchtbrug vanuit Engeland komt heel langzaam op gang. Tijdens het paasweekeinde van vo rig jaar hebben 600.000 mensen Neder land bezocht. Dat was een recordaan tal. De paasdagen in de jaren 1963 tot en met 1967 waren allemaal ook sle'cht. ADVERTENTIE A an de achterzijde van een de- pressie, die inmiddels boven West-Rusland is aangekomen, stroomde met noordelijke winden koude lucht uit de poolstreken naar West-Europa. Deze stroming werd mede veroorzaakt door een gebied van hoge barometerstanden, dat zich uitstrekt van de Azoren naar Noorwegen. Dinsdag vielen op ver schillende plaatsen regen- en hagel buien, maar geleidelijk werd, ten gevolge van luchtdrukstijgint-ert boven de Britse eilanden en onze omgeving, de buiigheid onderdrukt. In de afgelopen nacht daalden tijdens opklaringen de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt en ook voor de komende nacht moet in het binnenland met nachtvorst rekening gehouden worden. Het laat zich aanzien, dat het hogedrukgebied, waarvan het cen trum nabij Ierland ligt, zich naar onze omgeving zal verplaatsen. Hierdoor neemt de wind verder in kracht af. Het blijft op de meeste plaatsen droog weer met wolken velden, maar ook zal nu en dan de zon doorkomen. Morgen: Zon op: 06.11 onder: 19.17 Maan op: 20.39 onder: 06.14

De Vallei | 1969 | | pagina 1