A.R.P.-VOORZITTER DR. VEERMAN „Beraad in „18" zal goed resultaat hebben In 1971 wel eigen lijsten maar één programma Matser exposeert „modern" B. EN W. STIMULEREN BOUW VAN WONINGEN INDE VRIJE SECTOR amin is tok-tok-tjokvol paassurprises JAMIN Raad bijeen Postkantoor vroeger dicht Koopavond op donderdag uw Mist u VALLEI? Belt u dan even a.u.b. 10550 Loonsverhoging voor organist Stamboek- keuring Gouvernementeel vr,.3o-3u°; 11079 AANGIFTE VAN DESTRUCTIEMATERIAAL OP GOEDE VRIJDAG mÉa Blij maken met Pasen begint bij Jamin. Nergens vindt u een verras-assortiment dat zó groot, zó feestelijk is. Bovendien verpakt Jamin uw paas-ei nog eens extra in een vrolijke geschenkdoos. Daarom... kies uw paas-surprise bij een verras-assortiment WOENSDAG 2 APRIL 1969 VEENENDAAL „Het beraad in de „18" zal zeker tot gunstige resultaten leiden", aldus dr. Veerman, de landelijk voorzitter van de ARP en lid van de Tweede Kamer voor die partij. Hij zei dit maandagavond tijdens een bijeen komst van de Veenendaalse A.R.-kiesvereniging in „De Korenbeurs". De heer Veerman gaf in een inleiding en later tijdens het beantwoorden van een aantal gestelde vragen een overzicht van de gebeurtenissen in de ARP in het kader van de „partijvernieuwing" zoals die zich allerwegen openbaart. „De '18' zijn er van uitgegaan, dat men het eerst de vraagstukken, die controversen kunnen oproepen, moest bespreken. Dit in tegenstelling tot de onderhandelaars in het Progressief Ak koord, die enkele controversiële vraag stukken uitgesteld hebben „tot een la ter tijdstip", om het gesprek op gang te kunnen houden. Ik vind dat de '18' er verstandig aan gedaan hebben eerst de moeilijkste problemen aan te pak ken. Dan weet men direct wat men aan elkaar heeft." De heer Veerman was er van over tuigd dat de samenwerking tussen de KVP, CHU en ARP zeker gestalte zal krijgen. Hij bleek zeer tevreden over de resultaten die tot nu toe bereikt wa ren. In antwoord op vragen over uitla tingen van CH- en AR-leiders, die de indruk wekten, dat er in 1971 nog geen sprake zou zijn van een gezamenlijk VEENENDAAL Tot 5 april expo seert „Matser binnenhuiskunst" aan de Hoogstraat met nieuwe meubelen, gor dijnstoffen, verlichting en kunstnijver- heidsvoorwerpen. Deze voorjaarsex positie beoogt meer dan het dienen van commerciële belangen, en biedt een speels en luchtig overzicht van de mo derne woninginrichting. De moderne meubelen kenmerken zich door onder andere veelvuldig ge bruik van wit, wat ruime mogelijkhe den biedt om zeer persoonlijke combi naties samen te stellen. Er zijn ontwer pen te zien van kunstenaars van de Ar- tifort-groep, die comfort paren aan speelsheid, aan de combinatie waarvan rij hun functionaliteit hebben te dan ken. Matser hoopt met deze expositie een stuk' drempelvrees te kunnen wegne men, bij de mensen die tot nu toe twijfelden over de aanschaf van „mo derniteiten" voor hun huis. Men wil aantonen dat de persoonlijkheid door het gebruik van 't moderne meubel even goed, zo niet veel beter, een woord kan meespreken in de woninginrich ting. Bezoekers kunnen tot 9 uur 's avonds komen beoordelen of de „klassieken" in het moderne leven nog steeds de voorkeur verdienen boven de (gematig- ide) avant-garde. VEENENDAAL Tijdens de open bare vergadering van de raad der ge meente Veenendaal op donderdag 3 april des namiddags 7.30 uur in het raadhuis wordt de volgende agenda afgewerkt. Opening; Notulen; Ingekomen stuk ken; Pre-advies van burgemeester en wethouders inzake nieuwe salarisnor men per 1 januari 1969 voor de secre tarissen en de ontvangers der gemeen ten; Voorstel van burgemeester en wet houders tot voorlopige vaststelling van diverse rekeningen en jaarstukken over het dienstjaar 1965; Alsvoren tot het verlenen van een aanvullend krediet ten behoeve van de regionale mobilo foon-coördinatie; Nota van burgemees ter en wethouders inzake de stand van zaken betreffende de woningbouw; Voorstel van burgemeester en wethou ders tot het verlenen van 'n krediet voor de aanschaffing van een kolkenzuiger/ Faecaliënauto; Alsvoren tot wijziging van de Verordening begrafenisrechten; Alsvoren tot verkoop van aandelen Am sterdam-Rotterdam Bank N.V.; Alsvo ren tot aankoop van een strookje grond aan de Pelikaanstraat; Alsvoren tot aan koop van grond in de Dragonder; Als voren tot wijziging van het raadsbesluit inzake de verkoop van grond t.b.v. de 2e Chr. Huishoudschool; Alsvoren tot het verlenen van een recht van uitweg; Pre-advies van burgemeester en wet houders inzake een verzoek van het bestuur van de kleuterschool „De Blok kendoos" om medewerking ingevolge artikel 50 der kleuteronderwijswet tot het treffen van voorzieningen aan het schoolgebouw; Alvorens inzake een verzoek van het bestuur van de Chr. Nat. School III om medewerking inge volge artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het aanvullen van de voorraad leer- en hulpmiddelen voor de leerjaren 5 en 6; Alsvoren inzake een verzoek van het bestuur van de Hervormde „Ichthus"-uloschool, alhier, om mede werking ingevolge artikel 72 der lager- onderwijswet 1920 tot het treffen van voorzieningen voor het afvoeren van het grondwater onder het schoolgebouw Alsvoren inzake een verzoek van het bestuur van de 2e Hervormde ulo school, alhier, om medewerking inge volge artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het treffen van diverse voor zieningen; Voorstel van burgemeester en wethouders inzake de gemeenschap pelijke regeling spraakonderwijs; Pre advies van burgemeester en weihouders inzake een verzoek om garantie voor de betaling van rente en aflossing ten behoeve van de Stichting Dagverblijven voor gehandicapten Zuid-Ost Utrecht, gevestigd te Veenendaal; Voorstel van burgemeester en wethouders inzake de mechanisatie van de belastingadminis tratie; Alvorens tot wijziging van de gemeentebegroting, de begroting van de dienst van gemeentewerken en de be groting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1969; Sluiting. optreden, verklaarde hij: „We zullen in 1971 met eigen lijsten uitkomen, maar met een gemeenschappelijk program ma." „Het is niet juist op dit moment te verklaren dat men niet met een be paalde partij in zee wil gaan na de verkiezingen van 1971", meende de heer Veerman desgevraagd, „als vol doende partijen verklaren, dat zij niet met een andere partij willen samen werken, dan wordt het onmogelijk een rgering te vormen." „De ARP is van huis uit een „gou vernementele" partij en dat moet ook wel als men belijdt „dat alle overheid van God gegeven is". Indien men de overheid als van God gegeven ziet, dan is men verplicht aan de regering deel te nemen, indien er de mogelijkheden zijn om een zo groot mogelijk deel van het eigen program te verwezenlijken." De heer Veerman had duidelijk een wat andere kijk op „politiek" dan men in het verleden gewand was van vele politici: „We moeten niet zozeer uit gaan van een program, gefundeerd op de beginselen, maar we moeten uit gaan van het doel dat we in de toe komst wensen te bereiken. Dat doel kan voor een christelijke partij alleen het komende Vrederijk zijn. Ons pro gram moet er dus op gebaseerd zijn om dat stukje bij beetje te trachten te verwezenlijken." Enkele vraagstellers hadden er als leden van een partij, die „een evan gelische politiek zegt te voeren" moeite mee om de extra defensieuitga ven te slikken. Eén lid wilde de gehele conventionele bewapening opdoeken en als stok achter de deur de kernwapens behouden. De heer Veerman bestreed de stel ling als zou defensie op dit moment „onchristelijk" zijn. De Navo en het Warschau-pact houden elkaar in even wicht. Na „Tsjecho-Slowakije" was dat evenwicht zijns inziens wat labiel ge worden, waardoor het nodig was, dat de Navo-landen zich weer wat vaster aaneensloten. „Afgaande op de militai re deskundigen, die we geraadpleegd hebben zijn onze fractieleden met de verhoging akkoord gegaan." De f 225 miljoen, die genoemd was, betekent overigens „slechts" 75 miljoen per jaar. „Over het bedrag valt natuurlijk te twisten, maar in principe moesten we akkoord gaan en als de deskundigen dit bedrag juist vinden ben ik niet zo eigenwijs om als leek in deze zaken op verlaging aan te dringen." Overigens was de heer Veerman het met de vragenstellers eens, dat de de fensiepolitiek gericht moet zijn op het bewaren van de vrede en het vermin deren van de spanning. „De Navo moet alle mogelijke krachten inspannen om met de leden van het Warschau-pact tot een akkoord te komen." VEENENDAAL Op Goede Vrijdag is het postkantoor in plaats van om 20.30 uur om 19.00 uur reeds geslo ten. Een en ander houdt verband met de omstandigheid dat er geen koop avond is. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 RHENEN In verband met Goede Vrijdag zal het postkantoor op donder dag 3 april van 7 - 8.30 uur nam. ge opend zijn. Op diezelfde avond valt in Rhenen ook de koopavond, die nor maal op vrijdag valt. RHENEN Het gemeentebestuur van Rhenen brengt ter openbare ken nis, dat op Goede Vrijdag 4 april a.s. destructiemateriaal vóór 10 uur voor middags telefonisch kan worden opge geven onder telefoon nr. 0835-10804. Vóór deze tijd opgegeven destructie materiaal wordt dezelfde dag nog op gehaald. B. en W'. voornoemd: De burgem. Mr. J. Deen, wnd De seer. W. C. Pieters VEENENDAAL Het beleid van burgemeester en wethouders van Veenen daal is erop gericht de particuliere bouw naast de woningwetbouw zoveel mo gelijk te stimuleren. B. en W. zeggen dit in hun periodieke informatie over de woningbouw in de gemeente, die aan de raad wordt verstrekt. Onder meer zal in het complex „Dragonder" ruimte worden gereserveerd voor de bouw van zeshonderd woningen in de vrije sector. Het woningtekort in Veenendaal be droeg op 31 december 1968 een totaal van 816. Per week komen gemiddeld vijfentwintig aanvraagformulieren bin nen. In een overzicht van de gedachten van het college omtrent de woning bouw in de komende jaren wordt ge zegd, dat het bepalen van het te bou wen woningkwantum een van de pro blemen is, waarvoor men zich ziet gesteld. Het beleid dient te worden afgestemd op de behoeftevoorziening over een bepaalde cyclus, waarbij re kening moet worden gehouden met conjunctuur, bevolkingsontwikkeling en paasmand met choc, kip en-eitjes 359 luxe ei gevuld met kersenbonbons 799 inclusief doos luxe ei gevuld met choc, eitjes en bonbons 329 inclusief doos luxe ei gevuld met kersenbonbons 899 Inclusief doos grondbezit, terwijl de duur van de cy clus pas achteraf kan worden bepaald. Het is van belang een prognose regel matig met de actuele situatie in over eenstemming te brengen. Burgemeester en wethouders geven, ander voorbehoud, een raming van de te verwachten behoefte aan woningen. Genoemd wordt het actueel geregis treerde wonigtekort en de periodiek te verwachten aanvragers. Zo komt de totale raming uit op een aantal van 50 woningen. B. en W. vestigen er voorts de aan dacht op dat dit jaar het complex „De Molenbrug" zal worden voltooid, wat betekend dat dan 288 woningwet woningen zijn toegevoegd aan het laatst geregistreerde totaal van de woningvoorraad van 8053. Het college is nog niet in staat mee te delen wanneer kan worden begon nen met de bouw van de 14 premie woningen in het complex „De Enge lenburg". De provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid te Utrecht heeft nog geen pre miebeschikking afgegeven. VEENENDAAL In garage Hoogendoorn had gisteravond de uitreiking plaats van de Renault personenauto, de hoofdprijs in de verloting van de speeltuinvereniging Prins Willem-Alexander, aan de houder van lot nummer 508: de heer R. S. J. Tiemessen uit Wage- ningen. De sleutels van de wagen werden door de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer J. van Baar en, met een toepasselijk woord overhandigd in het bijzijn van de VEENENDAAL Begin februari kwam bij de gemeenteraad een voor stel in behandeling om het in de ver ordening begrafenisrechten verschul digde recht van 15 gulden voor het be spelen van het orgel in de aula op de begraafplaats te verhogen tot twintig gulden. Van dit bedrag wordt vijftien gulden uitgekeerd aan de organist. Verschillende raadsleden brachten toen naar voren dat vijftien gulden wel wat aan de magere kant was. Het college van B. en W. zegde indertijd toe te onderzoeken of dit bedrag alsnog zou kunnen worden verhoogd. De raad krijgt donderdagavond een voorstel te behandelen het bedrag op te trekken tot f 25,waarvan dan twintig gulden aan de organist zal worden betaald. Het college motiveert de verhoging door er op te wijzen, dat de organist per begafenis rekening dient te hou den met een aanmerkelijk verzuim en een vrij grote loonderving. Diverse vaste planten kan men nu in de tuinen en tuintjes planten. Bij het planten in het voorjaar moet men veel water geven. Door de grond flink nat te goeten, wordt het vormen van nieuwe wortels en het doorgroeien (het „aanslaan") sterk bevorderd. Bij het planten moet men er goed op letten, dat de wortels goed worden uitgespreid in de grond, zodat zich tussen de wor tels aarde bevindt. Worden de wor tels niet uitgespreid en komen deze als een kluwen in de grond, dan be staat de grote kans dat deze in de grond gaan schimmelen en dan is het totaal fout. Plant ze 4 tot 6 cm diep, dat wil zeg gen de plaats waar de stengels uit de pol komen, moet zich dan 4 tot 6 cm onder de grondoppervlakte be vinden. Daarna de grond op de plant brengen en het geheel stevig aan drukken. Hierbij een opsomming van diverse planten die u nu in de tuin kunt planten en ik geef daarbij de bijzon derheden aan. Een goede snijbloem is Alstroemeria, deze verlan0t veel zon en moet op 20 cm onderlinge afstand staan. Dicentra spectabilis (het gebroken hartje) is weliswaar een ouderwetse plant, doch verheugt zich zeer terecht nog steeds in een grote populariteit. Het is daarbij een gemakkelijke plant en heeft een sierlijke groeiwijze. Kan ook als snijbloem dienen. Deze plant bloeit in mei met lange, overhangende takken (rose met wit). Op een scha duwrijke plek kan men de Dicentra eximia en de hybride Bountiful en formosa, die lager groeit dan de spectabilis, nog goed kweken. Een zeldzame plant, afkomstig uit Ja pan, die in het najaar met fraaie hangende wasgele bloemen bloeit en het op een lichte schaduwpleg nog goed doet, is de Kirengeshoma, die 60 cm hoog wordt. Het best groeit ze in tuingrond vermengd met blad- grond en turfmolm. Plant deze 25 cm uiteen. Sporadisch ziet men in tuinen de Edelweis. Ik zou u wil len raden mevrouw, koopt enige „Edelweis der Alpen" („Leontopo- dum Alpium"). Geniet van Edel weis in eigen tuin! Op een zonnig plekje in vooral goed losse grond, waarin een hoeveelheid fijn kalk- puin moet worden aangebracht en door de grond gewerkt, groeit zij gemakkelijk. Vooral niet te natte grond, want dan ontaardt het mooie zilverwit der bloemen in een vuilwit te kleur dat aan de bloemen een grauwe tint geeft. Bescherm deze kinderen der Alpen tegen te veel re gen of sneeuw, een paar latjes schuin boven de planten en hierop een glasruit is prima. Een kleine moeite die u goed beloond wordt door defraaie bloei in juni-juli. Edelweis is tegen onze winters goed bestand overigens. Onmisbaar voor de bloemenborder zijn de Lupinus polyphyllus. Zij ver langen licht en lucht en vragen 35 cm ruimte. Gewone, vroedzame grond is voldoepde. Wanneer men de uitgebloeide stengels direct verwij dert, dan zijn ze doorbloeiend. Forse planten met lange takken, bezet met goudgele komvormige bloemen, vormt de plant Lysimachia punela- ta. Het is werkelijk iets heel moois in de border. Groeit ruim een meter hoog en bloeit mei-juni. Planten op 25 cm onderlinge afstand. Een sterke plant die op een zonnige plaats groeit en het ook nog goed doet in half-schaduw, is de Polygo num Compactum. Deze is wel zeer bijzonder geschikt voor het vullen van een verloren hoek in de tuin. Bloeit in augustus met rose-rode bloemen, geeft na de bloei mooie rode vruchten. De bladeren van de ze plant kleuren in de herfst prach tig. De plant wordt ongeveer 60 cm hoog en vraagt een afstand van 30 cm. Een plant met mooi geveerd blad en elegant gebogen bloemstengels met ronde rose bloempluimen is de Po- terium obtusum. Deze bloeit in juli- augustus, wordt één meter hoog en wordt op onderlinge afstand van 30 cm geplant. Vergeet het volgende niet te vroeg zaaien is een gebrek van vele ama- teur-tuiners. Alle zaden hebben een bepaalde minimum (laagste) ont- kiemingstemperatuur. Hoe meer de grond bij het zaaien boven die tem peratuur is, hoe vlugger de zaadjes ontkiemen. Als de zaadjes te lang in de koude grond liggen rotten ze. Met het al te vroeg zaaien schiet men meestal bitter weinig op, vaak is het dan „Zaad weg, het geld weg". Niet zelden krijgt men dan nog gebrekkige planten. Staat op het door u gekochte zaad zakje „zaaitijd maart-april" ver meld en het weer is koud, nat en guur, vertrouw de zaadjes dan toch niet aan de ijskoude grond toe. Wacht dan rustige mildere dagen af. Laat u zich niet door een of twee mooie dagen direct verleiden. Eén zwaluw brengt nog geen zomer. Niet de kalender, maar het weer buiten, de natuur, geeft de zaaitijd aan!' Antwoord aan mevrouw C. L. van M. te Veenendaal: Uw vragen betref fende de „Streptocarpus" en de „Valluta purpurea" vindt u in het nu volgende beantwoord: Neen, de Streptocarpus is eigenlijk geen ka merplant, het is een kasplant, doch dat neemt niet weg, dat men haar ook wel in de huiskamer kan goed houden. In de winter niet te warm zetten, niet veel water geven en geen bemesting. In het voorjaar, dus nu, verpotten en dan tijdelijk war mer zetten. De plant niet in de zon zetten, de bladeren verbranden gauw. Een bloeibare bol van de Vallota pur purea moet u nu ten spoedigste be stellen, direct na ontvangst oppot ten in niet te grote pot, in voedza me potgrond. Een vierde gedeelte van de bol moet boven de grond blijven In den beginne voorzichtig jes weinig water geven. Ziet u, dat de bladeren verschijnen, dan mag meer water gegeven worden. Zet de Vallota niet te warm, daar kan ze niet tegen. Ze vraagt een lichte, niet te zonnige plaats. In juli-augustus kan zij bloeien. Na de bloei de wa tergift verminderen; 's winters wei nig water geven. Echter wel steeds zoveel water, dat de bladeren groen blijven. Succes toegewenst. E. J. GRIJSEN. RHENEN. BARNEVEL De jaarlijkse paar denstamboekkeuring voor de Noord- en West-Veluwe wordt te Barneveld gehou den op dinsdagmiddag a.s. half drie op de Nieuwe Markt

De Vallei | 1969 | | pagina 3