voorjaarsexpositie „Ik zit hier niet voor mijzelf, maar terwille van de gemeenschap" BURGEMEESTER D. J. POTT DAT DE BEVOLKING ZICH IN KESTEREN THUIS VOELT WIL Gezond industrieterrein in groeiende gemeente Bekendmaking Jongen (8) gewond bij aanrijding Veiling Kesteren Meer inspraak Interessante ouderavond kleuterschool Eerste stap Forensen Gunstig sfvrr.Qsi 28 maart tot 5 april geopend tot 9 uur behalve zaterdag nieuwe gordijnstoffen meubelen verlichting kunstn ij verheid KESTEREN/OPHEUSDEN „In juni gaan we, als de raad althans met onze plannen akkoord kan gaan, beginnen met een uitgebreid bevolkingsonderzoek. Het doel daarvan is: te vernemen hoe men hier in de beide dorpen denkt over het „leefklimaat", om maar eens een modern woord te gebruiken. Verder willen we graag weten wat de wen sen en verlangens zijn met betrekking tot een aantal voorzieningen in de gemeente: hoe men denkt over de behuizing, kortom of men zich hier wel helemaal „happy" voelt en zo niet, wat we daar dan als ge meentebestuur aan kunnen veranderen". Deze mededeling komt uit de mond van de burgemeester van Kesteren en Opheus- den, de heer D. J. Pott, die de bevolking van zijn nog steeds groeiende gemeente graag, waar mogelijk, bij het beleid wil betrekken. Het station van Kesteren is van grote betekenis bij het aantrekken van industrieën. Plannen om de Be tuwelijn op te heffen schijnen geen doorgang te zullen vinden. O Een overzicht van het industrieter rein, dat zich vooral de laatste jaren sterk heeft uitgebreid. VEENENDAAL, 1 april 1969 Eier markt. Aanvoer ca. 48.000 stuks. Prij zen kippeëieren 17.00-/ 17.75; hen- neëieren 13.00-/ 15.00 alles per 100 stuks. Handel vlug. is gekomen en welke mogelijkheden er nog voor de toekomst zijn, dan is hij echt niet ontevreden. „Wij hebben veel kunnen bereiken en verhoudingsgewijs kan gezegd worden, dat de gemeente met een zekere vooruitstrevendheid wordt bestuurd waarbij de raad blijk geeft goed mee te willen werken. De woningnood in Kesteren is welis waar niet geheel opgeheven, maar men zit toch niet zo benauwd als in vele anderen gemeenten van ons land. Veel van wat men in Kesteren en Opheus- den aan bouwsels ziet is nieuw. We werden hier in de oorlog zwaar ge troffen en hebben destijds veel nood woningen moeten bouwen", legt de heer Poot uit. Het vorig jaar werden nog honderd krotten opgeruimd. Er werden in dat jaar in Kesteren 120 woningwetwonin gen gebouwd en nog zo'n dertig parti culiere huizen. Dit jaar komen nog 140 woningwetwoningen gereed. Zo lang zamerhand komt men dan uit de ur gente woningnood. Wel is er nog be hoefte aan bejaardenwoningen. Ook zou de burgemeester graag wat goedkope re woningen willen laten zetten voor de minder-draagkrachtigen. Die behoef te telt in een plattelandsgemeente nog al zwaar. Er is hier de laatste tien jaar veel veranderd, zo besluit de burgemeester zijn verhaal dat hij op een rustige en open wijze heeft verteld. De enquêtte, waarover hij in het begin sprak, ligt hem na aan het hart. Hij wil graag weten wat er onder „zijn" mensen, leeft. Daarom ook zijn er plannen in. studie om in .de toekomst de bevolking wat meer in het beleid te betrekken of daarvoor voor te lichten. Men denkt daarbij aan een soort in formatieve bijeenkomst na de raads vergadering. „Maar dat moeten we allemaal nog bekijken. Hoofdzaak is dat de burger zich hier wel voelt. Dat hij het prettig vindt in Kesteren te wonen". Daaraan mee te werken vindt burge meester Pott een mooie en voldoening gevende taak. „Per slot van rekening zit ik hier niet voor mij zelf, maar voor de hele gemeenschap". Lombartscal villc I 60-70: 43-53 II 60-70: 34-47 I 70-80: 62-64 II 70-80: 57-62 I 80-90: 57 II 80-90: 55 Winston: I 55-60: 40 I 60-65: 65 I 65-70: 81 I 70-75: 97-98 I 75-80: 96 Conference: I 55-60: 5P-52 I 60-70: 55-62 Brederodes: I 60-70: 42 I 70-80: 47-49 Kasaardbcien: EI 400 per doosje a 200 gram. I 290 per doosje a 200 gram. Blanke doordraai f 14,— per 100 kg. Rode doordraai (Jonathan) f 12,per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. VEENENDAAL B. en W. van Vee- nendaal maken bekend dat alle ge meentelijke bureaus op vrijdag 4 april 1969 (goede vrijdag) gesloten zullen zijn. Veenendaal. 3 april 1969 B. en W. voornoemd: De burgem. P. Bode De secretaris Van Manen weest. Het heeft er even op geleken dat die zou gaan verdwijnen, maar de burgemeester heeft de laatste tijd over het voortbestaan van de verbinding op timistischer geluiden vernomen. Hij denkt overigens ook dat de regering er niet veel voor voelt om die lijn door de Betuwe op te doen heffen. Wel licht wordt het spoorwegverkeer meer geautomatiseerd, zoals dat ook ten noorden van Groningen is gebeurd. „Over het autobusvervoer hebben we hier niet te klagen", vindt burgemees ter Pott, die zegt dat men in de streek rond Kesteren eigenlijk wat de busver bindingen betreft in een bevoorrechte positie verkeert. Op een betrekkelijk beperkt gebied wonen hier rond de 12.000 mensen. In de loop der jaren is Kesteren-Op- heusden een echte industrie-gemeen te geworden. Burgemeester Pott schat, dat ongeveer 2/3 van de werk nemers van zijn gemeente hun boter ham in de industrie verdient. Er mogen wat hem betreft nog wel enige bedrijven bijkomen. Al heeft hij tegen de vestiging van een meer ver zorgende instelling als een groot kan toor of een magazijn ook geen be zwaar. En als dat kantoorgebouw er wat architectuur betreft redelijk goed uitziet behoeft dat echt niet uitsluitend op het industrieterrein te worden ge bouwd. Dat mag volgens de burgemees ter overal in de gemeente staan als het maar wat is aangepast aan de om geving. Als burgemeester Pott overziet wat er allemaal in zijn gemeente tot stand KESTEREN Dezer dagen kwamen ouders van leerlingen van de openbare kleuterschool in Kesteren bijeen voor de jaarlijkse vergadering. Voor de avond bestond veel belangstelling. De avond werd geopend door de voorzitster van de ouder-commissie me vrouw Hendriksen-Polman. Bij de ver- keizing van de oudercommissie stelden twee dames-leden zich niet herkies baar, onder wie de voorzitster. Beide vacatures werden vervuld door me vrouw Broekhuizen en mevrouw Van Eist. Spreekster van de avond was een diëtiste van „Het voorlichtingsbureau voor de voeding". Het onderwerp van de inleiding was „De voeding van de kleuter". Vele vragen van de aanwezi gen werden op prettige en leerzame wijze beantwoord. De aanwezige dames op de ouder avond werden uitgenodigd voor een avond van „Boom en Vrucht". Tij dens deze avond wordt een inleiding met discussie gehouden over het onder werp „Kinderspelen in de leeftijdspe riode van 0- tot 7 jaar. De ouderavond werd besloten met een film over „Sport en Voeding". ADVERTENTIE matser binnenhuiskunst hoogstraat 16 veenendaal KESTEREN Het 8-jarige zoontje van mevrouw N. in Kesteren is giste ren op de provinciale weg nabij „De Lede" door een auto gegrepen en ge wond. Het kind moest met verwondin gen worden opgenomen in het Juliana- ziekenhuis in Veenendaal. Het ongeval gebeurde toen de jon gen voor de schoolbus, waaruit hij was gekomen, de weg overstak. De bestuurder van een uit de richting Lienden komende personenauto kon 't kind, ondanks de lage snelheid, niet meer ontwijken. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Goudreinette: I 65-75: 103 I 75-85: 110-118 I 85-95: 114 Golden Delicious: II 60-65: 35-41 II 65-70: 42-52 II 70-75: 50-59 II 75-80: 55-59 II 80-90: 53 Jonathan: II 60-70: 30 II 70-80: 38 WOENSDAG 2 APRIL 1969 Met de vestiging van het bedrijf Recticel N.V. op het industrieterrein aan de Spoorstraat werd in 1959 de eerste stap gezet naar de industrialisa tie van een gemeente, die tot dan toe voornamelijk een agrarisch karakter Kesteren, een gemeente die zich snel uitbreidt. Op de foto rechts één van de vele nieuwe wijken in deze Be- tuwse gemeente, waar de' woningnood nu bijna is bedwongen. Aan dat beleid zitten, net als in iedere gemeente, verschillende kanten. Daar toe behoort het woningbouwbeleid en vooral ook de industrialisatie. Het aan trekken van industrie, een zaak waarmee men in Kesteren zo tegen het eind van de vijftiger jaren is begonnen, ziet burgemeester Pott als een belangrijk middel om de v/erkgelegnheid voor de bevolking, nu het in de landbouw steeds" „slap per" wordt, niet alleen te behouden, maar zo mogelijk uit te breiden. „Tot nu toe zijn we daar vrij aar dig in geslaagd", aldus de burgemees ter, die aan de hand van een zeer ge detailleerde kaart, speciaal ter gele genheid van ons bezoek in de burge meesterskamer van het fraaie gemeen tehuis opgehanegn, precies aanwijst wat er zo al in de loop van de jaren is gebeurd aan vestigingen van bedrij ven, bouwrijpmaken van gronden en aankoop van terreinen. Burgemeester Pott, die vanaf augus tus 1960 aan het hoofd staat van een gemeente van zo'n kleine 7000 inwo ners „dat getal bereikten we dit jaar nog wel" is over de groei van bei de dorpen zeker niet ontevreden. Hij vertélt dat er jaarlijks zo'n 150 men sen bij komen. Dat zijn dan voorna melijk woonforensen, mensen die in de industrie of het onderwijs werkzaam zijn, militair of burgerpersoneel dat bij de DELM, het elektronisch mate rieel van de Luchtmacht, werkt en ver der dat deel van de vanouds gevestig de bevolking dat in Rhenen, Veenen daal of Ede (de AKU) werkt. De invloed van Arnhem, laat staan van Nijmegen, is op ce werkgelegen heid nihil. Het aantrekken van industrie ziet de burgemeester en de wethou ders, evenals de raad denken daar wel niet veel anders over, als een zaak van verantwoordelijkheid. De werkge legenheid in de landbouw krimpt in d* laatste jaren sneller dan voorheen. Vooral in de fruitteelt is dat derdege merkbaar. Er worden hier, aldus de burgemeester, gaandeweg heel wat boomgaarden gerooid en maar spaar zaam nieuwe aangeplant. De mensen die ir. ce landbouw willen bljjven gaan meer en meer vee houden. Anderen zoeken een plaatsje in de industrie. Dat lukt in het algemeen vrjj redeljjk. Het is dé burgemeester niet exact bekend of er in zijn gemeente fruit telers of andere agrarische onderne mers zijn, die van de Algemene Bij standswet gebruik moeten maken. Hij dacht echter van niet en dat versterkt zijn indruk dat de mensen het zelf wel af kunnen. „Overigens, van echte werk loosheid is bij ons geen sprake. Na tuurlijk wel hier of daar eens een moei lijk geval, maar geen algemeen pro bleem". droeg. De gemeente kon in dat deel van het dorp geregeld grond aankopen en bouwrijp maken. Dat gebeurde voor al in het begin van de zestiger jaren. Er is al ruim 15 ha industrieterrein uitgegeven en zes hectare komen straks geheel bouwrijp ter beschikking. Daar van is echter drie hectare waarover nog een onteigeningsprocedure loopt. „Wel jammer", vindt burgemeester Pott, die vanzelfsprekend de gronden middels een minnelijke schikking in handen krijgt. „Dat is overigens met zeker 90 pet van de gronden het ge val geweest". De bouwterreinen kosten bij ons ge middeld zo'n f 30 tot f 40 per m2. Vrij prijzig, dat geeft de burgemeester di rect toe. Maar de gemeente moet ook al weer aardig wat geld op tafel leg gen om aan de industriegronden te komen, terwijl daarbij dan nog de kos ten komen van de aanleg van riolering, gas- en waterleiding, brandkranen en brandputten, trottoirs en openbare ver lichting. Vaak ook moeten dure opstan den, boerderijen, schuren of boomgaar den, ja zelfs boomkwekerijen opge kocht worden. En dat hakt er aardig in. De burgeméester verklapt dat de gemeente er tot nu toe met die ver koopprijzen van de grond nogal aardig uitspringt, maar of dat zo zal blijven is een tweede. Dat geldt vooral voor de uitbreidingen ten behoeve van de woningwetbouw in Kesteren. Terugkomende op de vestiging van bedrijven noemt de burgemeester op wat er zoal na Recticel, waar thans 300 mensen werken, aan industrie bij is gekomen. Dat zijn dan Majoni-Plas- tic dat thans boten bouwt, een bedrijf dat goed .van werk voorzien is. Een filiaal van de Ritmeester Sigarenfa brieken. uit Veenendaal dat zeker zo'n 50 man werk verschaft. Dan de con- structiefabriek van de firma Drost, de timmerfabriek Van Aalderen uit Oos terbeek aie houten schoolgebouwen en directieketen bouwt (o.a. ook het club gebouw voor het nieuwe sportterrein in Kesteren). En dan als laatste be drijf van de grotere „Panelcraft" een Amerikaanse licentie.' Men laat het daar echter niet bij. Er zijn plannen het industrieterrein aan de Spoorstraat nog uit te breiden. Tot 1980 kan daar nog zo'n 15 ha bij komen. Kesteren ligt, men zou dat misschien niet zo direct denken, voor de industrie zeer gunst.ig. Het industrieterrein heeft een spoorwegverbinding en de gemeen te zelf ligt ten aanzien van de Rand stad goed door de Rijksweg 15 die bin nenkort geheel vierbaans zal worden. De burgemeester hoopt dat de toezeg gingen, door de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer gedaan aangaande doortrekking van de „15" naar Babberich nog in 1972 ge realiseerd zullen worden. Verder krijgt Kesteren nog meer betekenis als de omlegging van de Noord-Zuid verbin ding klaar is. Dat is trouwens hard nodig, want nu reeds worden er zo'n 10.000 voertuigen per dag rond Keste ren waargenomen. De spoorwegverbinding is voor Kes teren uiteraard altijd van belang ge- Burgemeester D. J. Pott schenkt veel aandacht aan de industrialisa tie in zijn gemeente, maar de belan gen van de bevolking verliest hij daar bij niet uit het oog. Integendeel, hij wil dat de inwoners van zijn gemeente zich happy" voelen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5