Limburgse bodem niet voor ultracentrifuge geschikt Weinig vreugde in Borsselle over komst kerncentrale SCHEUREN IN HET RODE BLOK (4) Grootste radiotelescoop Nieuwe zaadsoorten ter verbetering 's werelds voedselsituatie Derde motel voor Breda GEOLOGIE VAN TWENTE GUNSTIG VOOR PROEFFABRIEK Zwarte Panters' gearresteerd „Gemeentebestuur werd er buiten gehouden" Stabiliteit Bijna luchtledig Buisleidingen Voor-verrijking Britse aanpak K Miljoenenorder Ongeduld Steeds meer Stijgend aantal verkeersongelukken in Engeland B GEEN GEVAAR DONDERDAG 3 APRIL 1969 NEW YORK Eenentwintig leden van de Amerikaanse militante Zwar te Panterorganisaties zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld, om dat zij plannen zouden hebben be raamd tijdens de paasdrukte bomaan slagen op verscheidene warenhuizen in New York te plegen. De eerste aan slag zou vandaag plaatsvinden. Tege lijk zouden een politiebureau en een spoorlijn doelwit van bomaanslagen zijn. "CMNDHOVEN Het gunstige industriële klimaat in Twente heeft mede de doorslag gegeven bij het kiezen van Almelo als plaats van vestiging voor de proeffabriek voor verrijking van uranium en de daarbij behorende draaitrommelfabriek. Ook de gunstige bodemgesteldheid heeft veel invloed op de keuze gehad. En omgekeerd was het vooral de bodemgesteldheid, die Limburg buiten spel zette. Op het uiterste tipje van Zuid-Limburg na is de bo dem van de provincie Limburg voor de proeffabriek voor verrijking van uranium volgens de ultracentri- fugemethode te onstabiel gebleken. Dit zijn enkele van de antwoorden op vragen, die wij deze week hebben gesteld aan prof. dr. M. Boo- gaardt, de leider van het Nederlandse ultracentri- fugeproject. Het zijn antwoorden, die geen ruimte laten voor hoop op eventuele latere vestiging van 'n deel van het fabriekscomplex - bijvoorbeeld de draaitrommelfabriek in Limburg. „Het industriële klimaat in Twente is gunstig", zegt prof. Boogaardt. „De mensen zijn daar al heel lang aan metaalindustrie gewend. Op het ogenblik vloeien er uit Twente nog vrij veel hogere en middelbare technici af naar de Randstand, maar dat baart ons nu nog geen zorg. Wanneer wij gaan draaien in Almelo zullen wij geleidelijk meer behoefte krijgen aan ge schoold technisch personeel. De besten komen dan wel naar Twente terug". De voornaamste reden voor het afvallen van mogelijke Limburgse vestigingsplaatsen duikt plotseling op in prof. Boogaardts antwoord op de vraag in hoeverre de bodemgesteldheid bepalend is geweest bij het kiezen van Almelo. „Geologisch gezien loopt er een breuklijn dwars door ons land", legt prof. Boogaardt uit. „Die komt nabij Aken ons land binnen en gaat er ongeveer ten westen van Haarlem weer uit. Ten zuiden van die lijn komen wel eens heel lichte aardschokken voor. De aardkorst is er in ieder geval een beetje in beweging. De geofy sische dienst van 't KNMI heeft ons daarover gegevens verschaft. Alleen in het uiterste zuiden van Limburg was een heel klein stukje met een stabiele bodem. Wij heb ben toen aan vestigingsplaatsen in Limburg verder niet gedacht". Grote stabiliteit van de bodem is vereist, omdat bodemverzakkingen of -trillingen, hoe gering ook, in de uraniumfabriek, waar lange reek sen draaitrommels met razende snelheid zullen rondtollen, ontoelaat baar zijn. Wij spreken ook over wat er mis zou kunnen gaan in de Almelose fabriek. Prof. Boogaardt ziet, wat dat betreft, eigenlijk geen problemen. „Natuurlijk kunnen er draaitrom mels stukdraaien", zegt hij, „en dat zal heus ook wel gebeuren, al streven wij er uiteraard naar de draaitrommels zo goed te maken, dat ze even lang meekunnen als de fabriek waarin ze rond zullen tol len". „Blijft het dan bij een kapotge- scheurde draaitrommel of raakt dan een hele reeks draaitrommels defect?" vragen wij. „Nee, elke trommel is afzonder lijk beschermd. Wij zullen defecte trommels stuk voor stuk kunnen vervangen. De afscherming sluit schade door rondvliegend materiaal van vernielde trommels volledig uit. Wel komt dan een hele in serie ge schakelde reeks draaitrommels tij delijk buiten bedrijf'. „Hoe lost u het probleem op van de enorme wrijvingshitte die ont staat wanneer de ultracentrifuges lange tijd achtereen him duizenden omwentelingen per minuut maken?" Is de volgende vraag. „De trommels draaien rond in een bijna luchtledige ruimte, bij een kwikdruk van ongeveer tien millimeter. Dat geeft een zeer lage werktemperatuur die ons van veel warmteproblemen verlost. Het bij komende voordeel is, dat zelfs, in dien een ommanteling van een draaitrommel kapot zou gaan, er geen nare dingen kunnen gebeuren. Immers: doordat de luchtdruk bui ten de ommanteling veel groter is dan binnen zal meteen met grote kracht lucht vnaar binnen stromen indien de ommanteling scheurt. Er kan dus niets uit elkaar springen". „Aan de materialen, waarvan de draaitrommels gemaakt worden, moeten bijzonder hoge eisen wor den gesteld. Is de Nederlandse in dustrie in staat die materialen te produceren, wanneer de produktie van vele duizenden draaitrommels per jaar is vereist?'' „In het ontwikkelen van die hoog waardige materialen is onze me taalindustrie niet sterk", zegt prof. Boogaardt. „maar wij hebben tot nu toe alles wat wij op dit gebied nodig hebben op de vrije markt kunnen kopen". „Van welk materiaal zullen de kilometers lange buisleidingen wor den gemaakt waardoor de grond stof. gasvormig, uraniumhexaflu- oride, door de verrijkingsfabriek moet worden gepompt?" „Dat is geen groot probleem en ook geen al te kostbare zaak. Wij gaan daarvoor buizen van een be paalde soort aluminium gebruiken". „Hoe denkt u over het onlangs in Brussel geopperde plan, als grond stof voor de fabrieken voor verrij king van uranium volgens de ultra- centrifugemethode uraniumhexaflu- oride te gebruiken dat al licht is Prof. dr. M. Boogaardt, leider ultracentrifuceproject: Indus trieel klimaat in Twente is gun stig". verrijkt in de Franse gasdiffusiefa- briek, Pierrelatte?" „Pierrelatte hebben wij helemaal niet nodig. Wij kunnen best 'zonder de Fransen gaan draaien. En wij vertrouwen goedkoper dan de Fran sen te kunnen produceren. Pierre latte heeft Frankrijk enige miljar den francs gekost". Prof. Boogaardt voelt dus hele maal niets voor het denkbeeld de Franse fabriek voor verrijking van uranium, waarin evenals in de Ver enigde Staten het gasdiffusieprocé- dé wordt toegepast, aan het Brits- Nederlands-Westduitse ultracentri- fugeproject te koppelen. „Wat is het voornaamste verschil tussen de Britse aanpak en de Ne derlandse. die ongeveer parallel zul len lopen?" „Engeland wil zo snel mogelijk tot produktie van flinke voorraden verrijkt uranium komen, tér verbe tering van de mogelijkheden van export van kerncentrales. Die zul len in de naaste toekomst meer en meer mét de bijbehorende brand stof verrijkt uranium gele verd worden. Nederland mikt aller eerst op de mogelijkheid van leve ring van zo goed mogelijke draai trommels voor zo laag mogelijke prijs. De kostprijs van het eindpro- dukt, verrijkt uranium, zal immers in hoge mate afhankelijk zijn van de prijs per draaitrommel en van de duurzaamheid van de draaitrom mels". APELLE-BIEZELINGE Op een stukje Zuid-Beveland wordt gewerkt aan een betere biet. Dat gebeurt bij het koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have in Kapelle-Biezelinge. Daar kweekt men suikerbieten, die over de hele wereld in trek zijn. Met zaad van die veredelde bieten is de kiem gelegd voor de suikerindustrie in Japan en gaat nu Perzië sinds kort de suiker- produktie opvijzelen. „De helft van onze omzet waar onder ook „granen, grassen en maïs gaat naar het buitenland", zegt de 54-jarige commercieel directeur A. Dirkzwager. „Voor een bedrijf als het onze, dat zich helemaal heeft gespeciali seerd in de veredeling van zaden, is Nederland, en zelfs Europa te klein. Alleen al voor de rijping van onze planten die zon nodig hebben, moet de hele wereld ons werkterrein zijn". De rassen die in het laboratorium van Van der Have in Rilland Bath worden „uitgevonden", vinden in ve le landen hun weg. „Deze maand is een miljoenenorder met Perzië rond gekomen voor de levering van za den van suikerbieten en inbreng van technische kennis van onze kant. Daar zijn wij acht jaar mee bezig geweest. Prins Bernhard heeft tij dens zijn bezoek aan Perzië vier jaar geleden ertoe bijgedragen, dat die order nu naar ons is gegaan", kijkt de heer Dirkzwager tevreden terug. Als commerciële man in de vier- hoofdige directie van de besloten n.v. heeft hij het meest met de ex port te maken. Die bemoeienis heeft ertoe geleid, dat hij nu lid is van de Nationale Raad voor de Exportbevordering en voorzitter van de landenkamer Ja pan van de Centrale Kamer van Handelsbevorderingen. „Met Japan doen wij al zo'n dertien jaar zaken. Na het zelfstandig worden van For mosa raakten de Japanners hun le veranciers van suiker kwijt. „Wij hoorden dat zij naar veredel de soorten suikerbieten zochten. In de oorlog was ik er als krijgsgevan gene geweest en ik wilde er wel weer eens een kijkje nemen. Op Ho- kaido is nu een grote suikerindus trie", verklaart de heer Dirkzwager, die de groei van het kweekbedrijf als een succes wil zien voor het he le team werknemers. Die groei zit er al negentig jaar lang in. In 1879 begon een immigrant uit Duiveland, de heer D. J. van der Have, in Kapelle een boomkwekerij. Nog voor het eind van de vorige eeuw groeide dat bedrijf uit tot een zaadhandel, „één van de eerste in ons land". Zijn zoon Adriaan van der Have ging na de eerste wereld oorlog de produktie wetenschappe lijk aanpakken. „Die aanpak van mijn schoonva der is eigenlijk de grondslag van ons huidige bedrijf", zegt de man die door zijn twee zwagers na de laatste wereldoorlog gevraagd werd uit In- dië terug te komen om in het be drijf te gaan werken. „Van de 180 man personeel zit der tig procent in het speurwerk. De re search maakt een dikke vier pro cent van onze hele omzet uit". Voor het onderzoek wordt veel samenge werkt met de Landbouwhogeschool in Wageningen. „Maar het werkelijke creëren van een nieuw ras doen wij zelf. Daar gaat zo'n acht tot negen jaar over heen. Als verkoopman kan je wel eens ongeduldig worden in dit vak. Soms is de vraag naar een bepaald ras plotseling erg groot. Voor er dan voldoende zaak is gekweekt, is het weer een jaar verder. De natuur moet het tenslotte doen, bepeinst de heer Dirkzwager, uitziend over de vlakke Zeeuwse velden, waar de stilte weldadig aandoet. De natuur wordt wel een handje geholpen. „De boer vraagt steeds betere soorten zaden, die weer meer opbrengen. Daarom moeten wij steeds vaker de zon opzoeken. Onze proefvelden staan van Syrië tot in Amerika .Het kan inderdaad voor komen dat een Nederlandse boer zaad gebruikt dat in Spanje verkre gen is." De heer Dirkzwager voorziet nog een toenemende vraag naar betere en nieuwe rassen. „De mechanisatie in de landbouw vraagt om andere soorten. Ook in de ontwikkelingslan den is dat al zichtbaar. Van die landen moet het in de toe komst voor een groter deel gaan komen: „In de Europese Gemeen schap is een overprodüktie in de land bouw. Alleen door steeds meer te produceren, kunnen de boeren het hoofd boven water houden. Wij wer ken daar eigenlijk aan mee door za den te ontwikkelen die steeds meer opbrengen. In feite zijn wij voor een deel afhankelijk van de land bouwpolitiek die in Brusel wordt uitgestippeld. Voorlopig maakt de heer Dirkzwa ger zich daar nog geen zorgen over. ..Wij zijn het op twee na grootste bedrijf op ons terrein in Europa. De arme landen zitten met een voed- selterkort dat alleen met betere voedingsgewassen kan worden opge lost. Daar dragen wij ons steentje toe bij". Ook andere gebieden liggen nog braak voor succes. „Wij hebben het zaad geleverd voor de befaamde grasmat van Feijenoord. Daar zijn wij nog steeds trots op". BREDA Breda zal mogelijk dit jaar nog de eerste stad in Nederland worden die over drie motels beschikt. De definitieve plannen zijn ingediend bij het gemeentebestuur, dat al heeft laten weten in principe akkoord te gaan. Het derde motel komt te liggen in de hoek tussen de rijkswegen Dardrecht- Breda en Breda-Etten Leur. Het plan is afkomstig van de heer Th. Looy- schelder, eigenaar van een nachtclub en een bar. Zijn plan bestaat uit een restaurant met 250 plaatsen, een hotel vleugel van twee verdiepingen met 60 bedden en een motel van 40 bedden. Dit motel is alleen via een glazen gang met het restaurant verbonden. Er komt een parkeerplaats voor 400 wa gens. Het hotel-motel zal werk bieden aan 35 personen. De bouw zal ongeveer 2 miljoen gulden kosten. LONDEN Het Britse ministerie van Verkeer heeft vandaag bekendge maakt, dat het aantal verkeersongeval len groter is dan op enig ander ogen blik sinds 16 maanden geleden adem- proeven werden ingevoerd voor auto mobilisten. waarvan vermoed wordt, dat zij dronken zijn. Voorlopige cijfers, inderhaast voor het paasweekend gepubliceerd, tonen aan, dat in januari 600 mensen bij verkeersongevallen om het leven zijn gekomen. Dat is 102 meer dan in de overeenkomstige maand van 1968. Het totale aantal slachtoffers van verkeers ongevallen beliep 27.700, een stijging met 3.815. Een woordvoerder voor de Automo bile Association zei: „De mensen zijn niet meer zo bang als eens voor de ademproeven. Eerst dachten zij dat op elke straathoek een agent zou staan. Thans weten zij dat dat niet het geval is. Zodoende zijn de rijnormen ver laagd". ORSSELE Als het niet zo hard had geregend, de afgelopen dagen, dan zou boer W. J. Priester (52) gewoon naar het land zijn gegaan aan de voet van de Borsselse dijk. Maar het was te nat. Daarom kon hij evenals de andere Borsselse boeren die hun grond moeten opofferen aan de kerncentrale van de PZEM rustig over de toekomst na denken. Maar het waren daar aan de rand van Borssele (dat in Vlissingen heb berig Vlissingen-Oost wordt ge noemd) geen vrolijke gedachten die zich ontsponnen. „Kijk", zegt de hier Priester, „het komt niet als een donderslag bij heldere hemel, maar het is ook niet iets waar je gemakkelijk aan went. Wat moet je doen als je te horen krijgt dat je over anderhalf jaar weg moet Dat je maar wat anders moet gaan doen Ik de andere gedupeerde boeren hebben dat trou wens ook gedaan heb het land maar gewoon ingezaaid bieten en erwten. En ik hoop dat we nog zul len kunnen oogsten ook. Maar daar na? Ik ben geen sentimenteel man, maar je bent hier opgegroeid als boer, je hebt hier je leven lang ge werkt. En dan plotseling moet je weg P De heer Priester raakt niet eens al zijn grond kwijt, maar wel ge noeg om het boeren verder wel te kunnen vergeten. Hij besluit: „Ik wacht maar af. Soms zeg ik voor de grap ik zou een caravan moe ten kopen. Dan zou ik, voor de op rukkende industrie uitvluchtend, zo lang mogelijk kunnen blijven boe ren". Net als de andere boeren die (een deel van) hun grond ^cwijt zullen raken, zoals de heren A. J. van Oosterbeeke en J. Bruynzeel ziet hij heel goed in dat de boer niet meer de drager is van de welvaart van de toekomst. „We worden nu eenmaal een industrieland", zegt hij, „en dat heeft zijn voordelen, want de landbouw kan de mensen geen werk meer verschaffen". Ook burgemeester C. Lodder, een man die de zaken graag van de zonnige kant beziet, was niet zo erg bezeten van een dolle pret. Via krant en radio hoorde hij, dat de beslissing dat er een kerncentrale in zijn gemeente zou komen wat hij min of meer verwachtte was gevallen. (Hij begreep als goed be stuurder uiteraard meteen dat met „Vlissingen-Oost" Borssele werd be doeld). Burgemeester Lodder, die inder tijd fel heeft geprotesteerd tegen het streekplan, dat de kerncentrale op ongeveer zevenhonderd meter van de dorpskern zal doen verrijzen, is nog steeds teleurgesteld over de omstan digheid dat hij nauwelijks mag mee praten over wat er in zijn eigen ge meente gebeurt. „Ik heb er van meet af aan op gehamerd, dat de be trokken gemeenten ook al staat een drastische herindeling voor de deur zitting krijgen in het haven schap Vlissingen. waarin de plan nen worden voorbereid". Hij vervolgt: „Persoonlijk heb ik helemaal geen bezwaar tegen die centrale, het is tenslotte een schoon bedrijf, maar als wij hadden mo gen. meepraten zou zij achter de dijk komen. Dat kan best, en het is landschappelijk veel mooier, door dat het bedrijf dan aan het oog onttrokken is. Maar ja, wij horen het wel en mogen dan ons bestem mingsplan aanpassen". SGP-wethouder J. Bras, die land bouwer is, zegt het scherper: „Wat zou logischer zijn dan dat het ge meentebestuur op de hoogte is? Maar we worden er gewoon buiten ge houden. Ik ben helemaal niet tegen die centrale. Ik heb dat liever dan een of andere chemische stinkfa- briek. Wij zijn helemaal niet tegen industrialisering de landbouw heeft de toekomst niet maar we hebben wel belangstelling voor de toekomst van Borssele". Borssele's tweede wethouder, de landbouwer J. Walhout (gemeente belangen): „Die centrale kan voor de hele streek van belang zijn. In gevaar geloof ik niet. Die dingen zijn dermate duur, dat ze zich er wel voor zullen hoeden dat de zaak in de lucht vliegt. Maar als er nog dichterbij fabrieken komen, geloof ik dat ik maar liever wegga". Gemengde gevoelens dus, daar aan de voet van de hoge zeedijk van Borssele. Alleen bij de kerk voogdij van de Nederlandse her vormde gemeente kan er een lach je af. Een kwart van de grond, waarop de centrale moet komen is eigendom van de NH-kerk in Bors sele. Dat is kostbare grond, waar voor goede schadevergoedingen be taald zullen worden (geen Borssel se boer trouwens, die daar over klaagt). Hoe de zaak afgewikkeld wordt, is nog niet bekend, maar de voor zitter van de kerkvoogdij, oud-bur gemeester P. J. Dominicus, kon wel voorspellen: „Er zullen weinig kerken zijn die er zo goed voor staan als wij". Sir William Hayter, voormalig dapest js gehouden en die van de schreef Comecon, de Oosteuropese versie ambassadeur te Moskou, schreef in het Westduitse weekblad Die Zeit over Sacharofs „Pleidooi voor een menswaardig bestaan": „Kan men, bij de duidelijke tendens in 't Krem lin om terug te keren naar het sta- van de Europese Economische Ge meenschap, die binnenkort wordt gehouden. Op lager niveau zijn er zoals begin maart al bijeen komsten geweest van vertegenwoor digers van Vele communistische lan den. De communiqués die van derge- linisme er eigenlijk nog wel op ho- lijke bijeenkomsten worden uitgege- pen. dat de stem van het gezonde ven zeggen weinig. Er wordt ge verstand, zoals die bij Sacharof tot meenlijk in het gebruikelijke uitink komt, énig gehoor zal vin den Inderdaad een kernvraag. In voor gaande beschouwingen hebben we gepoogd aan te tonen, dat de Rus sische leiders in een zo snel veran derende wereld, waarin de macht van de Russen flink is getaand, moeten strijden op drie fronten: a. een wellicht vooral tot een deel der intelligentsia beperkte maar niet te onderschatten bin nenlandse oppositie. Rusland telt zo'n 770.000 wetenschappelijke wer kers; in die kring zitten vele oppo santen. Ze erg streng aanpakken is moeilijk: het land heeft die mensen hard nodig; b. een sterk in zichzelf verdeelde „rode wereld", waarbinnen Ruslands suprematie alsmaar minder wordt; c. een Westelijke wereld die, ook als Rusland neo-stalinistisch zou worden, waarschijnlijk wel de vreed zame coëxistentie wil handhaven. IVTen kan het wat dat laatste be treft eens zijn met mr. H. van Riel die onlangs in de Eerste Ka mer zei: „Vreedzaam samenleven is voor het westen volledig acceptabel. Het bedreigt het voortbestaan van Rusland als wereldmacht. Iedere poging van het westen om het oost- blok langs welke economische of cul turele weg ook te verzwakken, ieder gepraat over de NAVO als vredes macht e.d. drijft Rusland te snel ler tot acties om militair veilige grenzen te krijgen". Met de Frans man Laloy kan men zeggen: voor het Kremlin is vreedzame existen tie een systeem waarbij oorlog wordt vermeden, maar geen echte vrede wordt bereikt. De Russische leiders hebben geen belang bij een grote oorlog, omdat Rusland zwakker is dan de Verenig de Staten en dat voorlopig wel blij ven zal. Neo-stalinisten in het Krem lin zouden wel eerder dan vrij zinniger lieden de koude oorlog wil len hervatten, agressieve bewegingen elders willen steunen, gevoelige „speldeprikken" aan de „imperialis ten" geven maar een oorlog op grote schaal kunnen ook zij zich niet ver oorloven. Daar komt nog bij, dat Amerika nu bepaald rijper is dan in de tijd van Dulles' gevaarlijke „con frontatiepolitiek". lyten mag „dus" zeggen dat het voor het westen lood om oud ij zer is of er ja dan neen neo-stali nisten in Moskou de lakens uitde len? Integendeel. Elk „hard" regime ook als het, zoals nu in Rusland, harder wordt uit zwakte en onze kerheid wil zichzelf waarmaken, en ook „kleine" agressiviteiten (ge rommel om Berlijn, om wat te noe men) geeft aan het westen spanning en zorg. Ook zal een „hard" regi me dat grote oppositie in eigen land en bij zijn bondgenoten kent eerder geneigd zijn tot een agressieve po litiek tegen de „imperialisten", o.a. om de aandacht van interne moei lijkheden af te leiden. Bij dat al is het nog lang geen uitgemaakte zaak, dat de neo-stali nisten Breznjef, thans eerste partij secretaris en de machtigste man, aan de macht zal blijven! De sterke krachten, in Rusland werkzaam te gen Breznjef, worden gesteund door vele ook grote communistische partijen in het westen. Na een zeer lange tijd van bijna akelig-behoedzame voorbereiding zal in mei weer eens een communisti sche topconferentie in Moskou wor den gehouden. Zeker behoren tot de voorbereidingen daarvan de confe rentie van de landen van het Pact van Warschau, die onlangs In Boe- in het gebruikelijke holle jargon verklaard dat „de eenheid van de internationale arbeidersbewe ging tegen het imperialisme is ver zekerd", etc. In feite onderzoekt men er hoe het nu met die eenheid is gesteld. En ook in Moskou moe ten velen beseffen, dat de prijs van zo'n eenheid zou kunnen zijn: geen neo-stalinisme. Als men zegt dat Sacharofs ge schrift hoe opvallend ook toch maar een stukje theorie is van een n iet-politicus en dus beperkte invloed kan hebben, heeft men ge lijk. Maar wat is beperkt? Victor Zorza, die wéét waarover hij het heeft, schreef nog pas: „Sacharofs memorandum heeft in het establish ment van de Russische partij flink onrust gebracht". Hij constateert dat aan allerlei symptomen; men kan het beeld van de strijd om de macht aan de rode top niet anders opbouwen dan aan de hand van zul ke symptomen. Bij alle onzekerheid is één ding duidelijk: het collectieve leiderschap waarmee na Kroestjefs val niet voor het eerst werd geëxperimen teerd in Rusland, is weer mislukt. Zeker poogt Breznjef nu de totale macht aan zich te trekken en zeker heeft deze neo-stalinist een ster ke aanhang maar zal hij winnen? Bekwame kremlinologen als de West duitser Karl-Heinz Janszen en de Brit Michael Crankshaw achten het even waarschijnlijk dat hij zal val len. Tenslotte is hij de man die de inval in Tsjecho-Slowakije heeft gedreven en uit alles blijkt dat een zeer sterke Russische factie die in val terecht als een politieke blunder van klasse beschouwt. Uit een drang naar zelfrechtvaardiging en om zijn critici tot zwijgen te kun nen brengen grijpt Breznjef nu naar de absolute macht maar op zijn weg vindt hij formidable tegenkrach ten als de top-partij-ideologen Pono- marof en Soeslof, en de vakbonds leider en ex-protégé van Kroestsjef, Sjelepin. Een geschrift als dat van Sacha rof onontbeerlijke lectuur voor iedereen die zich voor de vele nuances van het Russische denken interesseert kan niet alleen de wetenschap in het Westen versterken dat ook in de rode wereld velen voor geestelijke vrijheid strijden maar ook de gedachte dat hun strijd niet vergeefs behoeft te zijn en dat er hoop is dat uit hun acties, uit de verandering in de geesten die zij teweeg kunnen brengen, eens wer kelijke gesprekken tussen beide „werelden" mogelijk zullen blijken. Overduidelijk is het dat zulk een geschrift invloed heeft in Rusland zelf. Als het blad Kommunist -vol gens velen geïnspireerd door Brezn jef de wetenschappelijke werkers van de Sovjet-Unie oproept „tot ver zet tegen alle pogingen van ideolo gische saboteurs om aan het socia lisme vreemde ideeën in ons land te verspreiden", en als geklaagd wordt over de te grote vrijheid waar mee in* vergaderingen van weten schapsmensen dissidenten aan het woord worden gelaten dan moet dat op Sacharof en de verspreiders van zijn denkbeelden slaan. Het streven naar neo-stalinisme dat wellicht nog wordt versterkt door de grote moeilijkheden met China is afschuwelijk. Voor de Russische samenleving zélf in de eerste plaats maar eventueel ook voor de wereld, en zeker voor de verhouding tussen ons en Rusland. Maar wie bereid is de zaak genu anceerd te bezien durft zeggen, dat in diepste wezen de aanleidingen tot dat neo-stalinisme eer goede symptomen zijn en dat de zege der neo-stalinisten op langere ter mijn nog allerminst vast staat. De strijd is nog open. In Bad Miinster in de Westduitse EifeU wordt hard gevan honderd meter krijgt, zijn reeds klaar (foto), menten voor de reusachtige antenne, die een doorsnede werkt aan de grootste radioteleecoop ter wereld. De funda-

De Vallei | 1969 | | pagina 11