Veenendaals dagblad Raiffeisenbank Veenendaal (Goede vrijdag) GESLOTEN Buiten De Block zei weer enkele I Di •ie kleuters bij felle branden omgekomen Politieke situatie spitst zich toe in Tsj .-Slowakije Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tweede Kamer onderbreekt paasreces na verzoek van oppositieleider EISENHOWER IN KAPEL BIJGEZET Opschorting van Overheids- ma|en; Stop!" I maatregelen gevraagd Ned. tankschip ontploft in Keulse haven Onvindbaar in brandend huis I BAANTJE OP ZEE IS OOK NIET ALLES... MAN VERDACHT VAN MOORD OP ZIJN VROUW Censuur verscherpt PAASTAART Maison Kramer Bittere woorden van paus over de rebellie van priesters Vliegramp in Polen: 51 doden advocaatbowls jAMIN Veelbelovende aanloop Levende metronoom „SLAAPTABLETTEN" PRIJSMAATREGEL GESPREK IN NEW YORK OVER MIDDEN-OOSTEN GESCHOKT paas-aanbieding 3ur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 3 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 79 PRIJSDEBAT MET SPOED Dertien kilometer uit de kust voor Hoek van Holland, is gis teren door onbekende oorzaak de Duitse kustvaarder Ilse H. omge slagen en later gezonken. Alle op varenden, zes mannen en een vrouw, konden worden gered en werden later in de Hoek aan land gebracht. De foto toont de 25-jarige kokkin Ursula Bürmeister op het moment, dat zij weer vaste grond onder de voeten krijgt. Zij was pas twee maanden zeevarend; daar voor was ze werkzaam als ver pleegster. ADVERTENTIE Hoogstraat 2, Dr. Slot. de Bruïne- plein 27. Onze kantoren zijn a.s. vrijdag 4 april ln verband hiermede zijn onze kan toren donderdag 3 april a.s. tevens 's avonds van 7.00 tot 9.00 uur ge opend. DEN HAAG De Tweede kamer onderbreekt haar Paasreces om woensdag na Pasen te vergaderen over de sterk gestegen prijzen. De Stichting van de Arbeid praat hier volgende week vrijdag over. De socialistische fractievoorzitter, drs. J. M. den Uyl, heeft om een spoedverga dering van de Kamer tijdens het Paasreces gevraagd, nu bekend is geworden, dat de prijzen in maart met 0.7 procent omhoog zijn gegaan. n de tweede helft van lentemaand zitten we zo te zeggen te wach ten op de komst van de Tjif tjaf, maar als we een koude len te beleven, zoals die van 1969, wordt het later. Dus blijven de vo geltjes in het winterkwartier van de landen rond de Middellandse Zee hangen of langs de noordelijke zoom' van de Afrikaanse tropen- regionen. Is hij evenwel gearri veerd, dan steekt hij zijn aanwezig heid niet onder stoelen of banken en klinkt het eentonig heen-en- iveer gaande ,,sip sap-sip sap", dus de eeuwige herhaling van zijn eigen naam. Toch hoor ik die slag gaarne in de langzaam ontwikkelende bo men. Overal in bos, tuin en park zitten ze, al vóór het hout in 't blad staat groenig-grauwe sylviden, met de bovenkant wat donkerder dan de onderzijde, beter herken baar aan de tingel-tangel dan aan 't uiterlijk. Ze zingen druk om de wijfjes te lokken, die een week na hun partners komen; het schijnt dat de keuze van de nestplaats door het vrouwtje wordt bepaald en ik hoop dat zij deze bij ons in de hof zoekt. De tjiftjaf heet wetenschap pelijk ,,collybita", wat geldwisse laar betekent; in de klank van het tellen en toetsen van zilveren mun ten vindt men nl. enige overeen komst met de eentonige voordracht. Een Franse volksnaam is ,,comp- teur d'argenten verder heet deze vogel (familienaam) ,,Phyllosco- pus" d.w.z. de vogel, die het lover afzoekt. Een lange rij van kleine zangers worden hiermee aange duid, doch de tjiftaf kennen de meesten dank zij het kenmerkende j van zijn strofen het beste. Drs. Den Uyl wil in het debat hier over ook de brief van premier De Jong over de goedkeuring van de bouw-c.a.o. betrekken. Bovendien wil hjj weten wel ke maatregelen zullen worden genomen. Drs. Den Uyl vraagt tenslotte om alle maatregelen van de overheid, die verdere prijsverhogingen in de hand kunnen werken, voor de rest van het jaar op te schorten. Hierbij denkt hij onder andere aan de voorgestelde ver hoging van accijnzen op 1 juli. Drs. P. Janssen (groep Aarden) en de heer H. Lankhorst (PSP) hebben zich bij het verzoek aangesloten. D'66 heeft de brief van de heer Den Uyl aan de Kamervoorzitter niet on dertekend. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo en de heer A. de Goede de voorzitter en de sociaal-economische deskundige van deze fractie waren niet bereikbaar, zei de heer Den Uyl. Onder de brief staan 21 handtekenin gen. Volgens het reglement van orde moet de voorzitter van de Tweede Ka mer een dergelijk verzoek toestaan, wanneer ten minste vijftien Kamerle den hierom vragen. De tweede voorzitter, drs. G. M. Ne- derhorst, heeft inmiddels een oproep voor de vergadering verzonden. Voor- 3-4-1969. A. B. WIGMAN i DRUNEN De 42-jarige Jak. A. uit Heusden is gisteren gearresteerd op verdenking zijn 52-jarige vrouw Kath. A. K. te hebben vermoord. Dinsdagnacht hadden buren de dok ter gewaarschuwd. Zij vertrouwden de zaak niet, nadat Jak. A. was wegge gaan met het verzoek een oogje in het zeil te houden. Zijn vrouw zou een slaapkuur zijn begonnen. De huisarts vond de vrouw dood in bed. Hij stelde onmiddellijk vast dat de vrouw geen natuurlijke dood was ge storven. Kort daarna kwam de man thuis. Hij was hoogst verbaasd dat zijn vrouw was overleden. Tegenover de politie verklaarde de man, dat zijn vrouw maandagavond een grote dosis van de slaaptabletten had ingenomen, die de dokter haar had voorgeschreven. Zij zou hebben gezegd: „Nu ga ik eens een paar dagen lekker uitslapen". De volgende dag was A. naar kenis- sen in Den Bosch gegaan. Zijn vrouw sliep toen nog steeds, maar daar had hij zich niet ongerust over gemaakt, verklaarde hij. Ook had hij het niet nodig gevonden de huisarts te waarschuwen. Hij had slechts aan de buren gevraagd zo nu en dan eens te gaan kijken. Mr. J. Booster, officier van Justitie in Den Bosch, beval gisteren de aan houding van A. op verdenking van moord. Dit was nadat dr. J. Zelden- rust bij sectie had vastgesteld dat de vrouw aan vergiftiging was overleden. Van slaaptabletten was geen sprake. Het verhoor van A. duurde gister avond laat nog voort in het politiebu reau van Drunen. KEULEN Het Nederlandse binnen- vaart-tankschip „Chef-gas 10" is van nacht in de oliehaven van Keulen ont ploft en heeft daar een hevige brand veroorzaakt. Twee van de zes met vloeibaar gas geladen tanks van het 1.240 ton metende schip ontploften bij het lossen. Een van de opvarenden van de „Chef-gas 10", de machinist, wordt vermist. Men vreest dat hij om het le ven is gekomen. Aan de bestrijding van de brand in de haven van Keulen namen vanoch tend meer dan 200 brandweerlieden deel. Men had zeker vier brandblusbo- ten ingeschakeld. Men is erin geslaagd de schepen uit de buurt van de „chef- gas 10" weg te slepen. Om verdere ontploffingen te voorko men hield men het tankschip met tien waterkanonnen en vijf slangen nat. Vol gens de brandweer, kan het bluswerk nog geruime tijd duren, daar het ont snapte gas geheel moest opbranden. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. zitter mr. F. J. F. M. van Thiel is in het buitenland. Drs. Den Uyl hoopt, dat het komen de debat vruchtbaarder zal zijn dan de vorige twee Hij zal wederom op een algemene prijsmaatregel aandringen. Het gaat wel lijken op het dempen van de put als het kalf is verdronken, zei hij gistermiddag. Volgens hem is 't niet meer mogelijk om de prijzen te bevriezen op het peil van 31 december. Hij denkt aan 1 of aan 9 april. Spe ciale beschikkingen tegen bepaalde be drijfstakken kunnen er bovendien voor zorgen dat voor de datum van bevrie zing onjuiste prijsverhogingen die zijn ingevoerd, alsnog ongedaan worden ge maakt. De socialistische fractievoorzitter heeft er goede hoop op, dat de confessione le partijen nu wel voor zo'n prijsstop zullen voelen. In het laatste debat heb ben ze gezegd, dat als het Werkelijk te gortig zou worden deze uiterste moge lijkheid moet worden aangegrepen. De anti-revolutionairen drs. J. Boer- sma en drs. B. Goudzwaard hebben in middels aan minister De Block (Eco nomische Zaken) gevraagd hoe hij over zo'n algemene prijsmaatregel denkt. Ook fractievoorzitter Biesheuvel schijnt er meer welwillend tegenover te staan. Van de liberalen verwacht de heer Den Uyl geen steun. NEW YORK Hoewel officieel het diepste stilzwijgen wordt bewaard, staat vrijwel vast dat dc ambassadeurs van de vier grote mogendheden vandaag in de Franse missie tc New York bijeen zullen komen voor hun eerste gezamen lijke gesprek over het Midden-Oosten. De Israëlische regering heeft vandaag de reizende VN-gezant voor het Midden Oosten, Gunnar Jarring meegedeeld, dat zij akkoord gaat met de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 voor het Midden-Oosten, maar blijft bij haar eis, dat het conflict door onder handelingen met de Arabische landen zelf opgelost moet worden, aldus gezag hebbende zegslieden in Jeruzalem. \Vinister Do Block (Economische Zaken) grijpt opnieuw in de prijzen in. Hij heeft een prijsstop afgekondigd voor: j damesnylonkousen en pantiy-ny- lons, koelhuisboter (1,20 gulden per 5 pakje), garagetarieven (prijzen 31 de- 5 cember, plus 9.0 procent), Ook de prijzen van een aantal an- 5 dere artikelen moeten omlaag. Het s 5 zijn die van: vleeswaren en vleesconserven, parfumerieën en kosmetische ar- 5 tikelen, 5 horloges en overige uurwerken, 5 j honden en kattenvoedsel, j genees- en verzorgingsmiddelen 5 voor kleine huisdieren. 5 De fabrikanten van deze laatste 5 vijf groepen artikelen hebben de mi- 5 5 nister beloofd, dat zij vrijwillig hun 5 5 prijzen zullen terugdraaien. Minis- 5 5 ter De Block kan als de fabrikan- 5 5 ten niet voldoende meewerken S S alsnog een prijsstop voor deze arti- 5 5 kelen afkondigen. Eerder kondigde minister De Block al een prijsstop af voor de 5 volgende bedrijfstakken (tussen 5 haakjes staan de percentages waar- 5 5 mee de prijzen van 1 oktober vorig 5 jaar hooguit mochten worden ver- 5 hoogd): j horecabedrijven (vijf tot zeven 5 procent, voor logies een tot vier pro- 5 cent), j autorijscholen (veertig cent per g lesuur, plus vijf procent over het to- 5 taaibedrag), 2 wasserettes (een kwartje voor 5 5 wasmachines tot vijf kilogram droog 5 5 wasgoed, vijf cent voor elke kilo 5 j droog wasgoed jhc de machine meer j kan on ótten}* j 5 dames- en herenkappers (acht J 5 procent)', 5 pedicure (negen procent), g afwerken foto's (zes procent af- S drukken, acht procent ontwikkelen), 5 5 onderhoudsmiddelen schoenen, S uitgezonderd - leerverf, borstels, 5 poetsdoeken, (vijf procent), 5 reinigingsmiddelen kunstgebitten 5 5 (groot pak vijftien cent, klein pak 5 tien cent), grammofoonplaten (singles op 1 5 5 maart dubbeltje goedkoper), 5 bromfietsen (op 1 januari 2,5 pro- 5 cent). 5 000000000000000000009999999999999999999999990900000*0. Gisteravond woedde te Hengelo een felle brand in een woning aan de WeminkHofstraat, waarbij het driejarig dochtertje Mary van de familie Gerards om het leven kwam. De moeder, die twee andere kinderen in veiligheid wist te brengen, kon Mary niet vinden. O ROOSENDAAL/GOUDA/HENGELO By felle branden in Roosendaal, Gouda en Hengelo z(jn gisteren drie kleuters om het leven gekomen. In Roosendaal verbrandde de driejarige Lex Jongenelen. Zijn tweelingbroertje had met lucifers gespeeld. De moeder en het broertje redden zich door uit het raam te springen. In Gouda, woedden kort na elkaar drie branden. Bij een ervan kwam de twee jarige O. M. de Jong om. Het vuur was ontstaan doordat zijn broertje met lucifers had gespeeld. Twee woningen en een winkelpand brandden uit. Zeven gezinnen raakten dakloos. In Hengelo kwam de driejarige Mary Gerards bij een brand om het leven. De moeder en grootmoeder van het meisje waren in huis, maar konden het kind niet redden. pRAAG De politieke toestand in Tsjecho-Slowakije heelt zich gisteren S dramatisch toegespitst. De regering gaf te verstaan, dat zij nieuwe anti- Russische rellen zonodig met gebruik van militairen zal verhinderen. Het Par tijpresidium heeft tegelijkertijd ongewoon scherpe kritiek op. de leidende her vormingspoliticus Josef Smrkotsky geuit. Het door het centrale partijcomité uitgegeven tijdschrift -Politida mag voorlo pig niet verschijnen. De andere massamedia zullen aan een strenge voorcen- suur worden onderworpen. ADVERTENTIE Een feestelijk opgemaakte Wij hebben een zéér grote sorte ring o.a. Schwartzwalder Kirsch Mokka Caramell Chipolata Aardbeien-bavaroise Hazelnuss-Sahne enz. enz. Zeer aanbevolen onze overheer lijke PAASBRODEN met amandelspijs. Het kwaliteitshuis In onze gezellige espresso-bar kunt u naast onze originele Ita liaanse Espressokoffie genieten van ^verrukkelijk ITALIAANS IJS, ook om mee te nemen, v.a. !>-• In onze Espresso-bar hebben wij plaats voor een NET MEISJE. Goede verdienste. Tel. (08385)- 12365. ROME Paus Paulus heeft zich gisteren zeer bitter uitgelaten over de rebellie van priesters en leken in de kerk. Hij zei dat de kerk veel te lijden heeft van de rustverstorende, kritische onhandelbare en verderfelijke opstand van zoveel van haar priesters, leken en leraren tegen haar kanonieke wet ten, haar traditie, haar innerlijke sa menhang en haar gezag. „De kerk lijdt ander de afvalligheid en het schandaal van bepaalde pries ters en religieuzen, die thans de kerk kruisigen", aldus de Paus. De Paus sprak een menigte pelgrims toe, die naar Rome waren gekomen om er de Paasplechtigheden te vieren. De "Paus zinspeelde op priesters en leken die zich verzetten tegen funda mentele kwesties als het celibaat van priesters, de uitoefening van het pau selijk gezag, de Romeinse houding ten opzichte van de Nederlandse Katechis- mus en de pauselijke encycliek „Hu- manea Vitae' 'over de geboortenrege- ling. Het Vaticaan is ook geschokt door het optreden van een monseigneur uit de pauselijke hofhouding die zijn pries terambt neerlegde en in het huwelijk trad. Met deze besluiten, dat het land naar de mening van waarnemers in de ergste politieke crisis Sinds 21 augustus hebben gestort, reageer den de Praagse leiders kennelijk op harde eisen van de Sovjet-Unie. Deze eisen zijn vermoedelijk overge bracht door de Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko en de plaatsvervangende Russische minister van Buitenlandse Zaken, Semjonof, die sinds maandag in Praag zijn. De heftige anti-russische betogin gen in Praag en verscheidene ande re steden braken uit na de beide overwinningen van de Tsjecho-Slo- waakse ijshockey ploeg op de Russen tijdens de wereldkampioenschappen in Stockholm. Het Tsjecho-Slowaaks persbureau Ceteka heeft een verkla ring van de regering bekendge maakt, waarin het heet, dat het ka binet ter verzekering van orde en rust tot enige „onvermijdelijke lijke maatregelen" heeft besloten. Daartoe behoren de uitrusting van de politie „met de nodige technische middelen", het gebruik van legereen heden en een vooreensuur bij die massamedia „waar niet de zeker heid bestaat, dat zij in de toekomst zullen handelen in overeenstemming met de gewichtige belangen van de binnen- en buitenlandse politiek van de staat". Bovendien heeft de regering „alle organen van het staatsgezag opge dragen systematisch de anti-socia listische krachten op te sporen en te vervolgen die het vreedzame leven van de burgers in gevaar brengen". Praag heeft Rusland toegezegd, dat alle bij de demonstraties ontstane schade zal worden vergoed. De Tsje- cho-Slowaakse regering heeft Mos kou haar verontschuldigingen voor de betogingen aangeboden. De mi nister van Binnenlandse Zaken heeft opdracht de namen vast te stellen van degenen, die voor de wanda den verantwoordelijk zijn, opdat zij spoedig kunnen worden berecht. Het Russische blad „Literatoerna- ja Gazeta" heeft opnieuw een felle aanval gedaan op de Tsj.-Slowaak se schaakgrootmeester Ludek Pach- man. Naar aanleiding van een bun del politieke geschriften, die Pach- man in Nederland heeft uitgegeven, noemt het blad hem „een grootmees ter in de demagogie en de dubbel zinnigheid". Zijn geschriften zouden „woord voor woord in westelijke kranten kunnen staan." Perzië heeft besloten de diploma tieke betrekkingen met Libanon te verbreken. Dit besluit zou zijn geno men, omdat Libanon geweigerd heeft generaal Taymoer Bachtiar uit te le veren. De voormalige chef van de Per zische veiligheidsdienst zit in Libanon gevangen wegens wapensmokkelarij. Het stoffelijk overschot van gene raal Eisenhower. Amerika's 34ste president, is gisteren met militaire eer in Abilene (Kansas) begraven. Het rust in een grafkelder ondfer de kleine kapel naast de naar Eisenho wer genoemde bibliotheek. Honderden mensen hadden zich gistermorgen bij het station verza meld toen de rouwtrein daar enkele minuten over zeven plaatselijke tijd aankwam. De kist werd door militai ren uit de trein naar een lijkauto gedragen. De stoet auto's werd op de route naar de kapel vooraf ge gaan door een afdeling militairen in ceremonieel uniform en door tam boers met omfloerste trommen. In de kapel werd vervolgens een korte kerkdienst gehouden die door de mensen buiten via luidsprekers kon worden gevolgd. Alleen de naas te familieleden en enkele goede vrienden van de familie Eisenhower waren de kist naar binnen gevolgd. Terwijl buiten 21 saluutschoten klonken en een hoornblazer het laat ste saluut blies, vouwde een lid van de erewacht d«* Amerikaanse vlag op, die dc kist had bedekt en over handigde hem aan mevrouw Eisen hower. Daarna verlieten de aanwe zigen de kapel en zakte de kist de grafkelder in. Foto's de rouwstoet na aankomst in Abilene. Achter de kist o.a. pre sident Nixon. WARSCHAU Een vliegtuigongeluk in de buurt van Krakow heeft woens dagmiddag 51 mensen het leven gekost. Het was een vliegtuig van de Poolse luchtvaartmaatschappij „LOT", dat met 46 passagiers en vijf bemanningsleden op weg van Warschau naar Krakow ver ongelukte. t ADVERTENTIE ISO gram van 99 voor 85 niet te geloven voor die prijst (Van onze weerkundige medewerker "Tfce ontwikkelingen op de weer- kaart zijn interessant. De baro meters in Nederland zijn flink ge stegen en gaan nog verder de hoog te in, onder invloed van een hoge- drukgebied van de Azoren tot over Midden-Europa. Dit betekent een vrij solide basis voor overwegend gunstig weer in de komende twee tot drie dagen. Het zal op de meeste plaatsen in Gelderland tot en met paaszondag wel overwegend droog blijven, met in elk geval zonnige perioden. De middagtemperatuur komt dagelijks iets hoger tot een niveau van tien a twaalf graden tegen het week einde. De nachten blijven echter nog koud, met kans op lichte vorst. Zaterdag en zondag neemt de mo gelijkheid van wat storing wel toe, maar deze zal vermoedelijk licht zijn en voornamelijk beperkt blij ven tot Noord-Nederland. Morgen: Zon op; 06.09 onder: 19.19 Maan op: 22.09 onder: 06.27 ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1