Vakbondsbestuurder schrijft ontslagen toe aan ruzie in top Directie had geen mandaat voor een krachtig beleid HET KVSW-SCHANDAAL Staflex volgde raad van adviesbureau niet op,.. HOTEL DE WAGENINGSE BERG KERKDIENSTEN Perfume Garden heeft het met zo Hetwas kwaad bedoeld trekkertje ,Als tmoet wel kritiek9 C.H.U. stelt vragen over (te) hoge gasprijzen „Alarmerende kreten" in nieuw blad, maar: Weer prijs in loterij van padvinders Automobilist onder invloed Wandtapijten in Streekmuseum Gekooide vogels' onderwerp voor N.C.Y.B. J a arvergadering van Rode Kruis alleen 'n Reclame Formule Groeien Optimisme Reinigingsdienst tijdens feestdagen Mogelijk hoger dividend bij D.S. Herenmode Yan Schuppen uitgebreid NVYH-leden naar „Evoluon" Bij V.V.D. Enquête werd doorgesproken VEENENDAAL De ruzie van twee jaar geleden in de KVSW-top beter bekend als de affaire J. C. Bottenheim is er de voornaamste oorzaak van, dat er bij dit bedrijf thans ruim 600 personeels leden moeten worden ontslagen." Een conclusie van de heer J. C. Havinga, districtsbestuurder van de textielbond „Unitas" in Veenendaal, die eraan toe voegt, dat hij 't een groot schandaal vindt, dat conflicten binnen de top van een on derneming de werkgelegenheid in gevaar kunnen brengen. Als secundaire oorzaak van het massale ontslag bij de KVSW voert de Veenen- daalse vakbondsbestuurder de beleidvoe ring aan van het Engelse bedrijf Staflex Int. Ltd., dat een meerderheidsbelang in de Veenendaalsche heeft. „De directie van de KVSW heeft nooit voldoende mandaat gekregen om een krachtig beleid te kunnen voeren. De lei ders van het Engelse bedrijf aarzelden bij het nemen van iedere maatregel, die in het belang van de KVSW zou kunnen zijn", aldus de vakbondsbestuurder. Beleid MARKTEN BURGERLIJKE STAND UIT HET ZAKENLEVEN DONDERDAG 3 APRIL 1969 „De directie van de K.V.S.W. had de vakbonden veel eerder op de hoogte moe ten stellen van de moeilijke samenwerking met Staflex Int. Ltd. Mogelijk dat er dan nog iets gered had kunnen worden. Nu zijn wij pas ingelicht toen de bom eigenlijk al gebarsten was". De heer Havinga wint er geen doekjes om. Er zijn volgens hem grote fouten gemaakt, waarbij men de belangen van de werkne mers nogal eens uit het oog heeft verloren. „Neem nu bijvoorbeeld, die ruzie tus sen de directeuren J. C. Bottenheim en L. M. Bonnike. Laatstgenoemde heeft zich samen met de raad van commis sarissen ruim een half jaar beziggehou den met procederen tegen de heer Bot tenheim. die zich tenslotte uit de Vee nendaalsche terug moest trekken en op het ogenblik een nieuwe fabriek in Barneveld leidt. In die tijd van proce deren was van een directiebeleid op de KVSW geen sprake. Vooral deze perio- VEENENDAAL De CHU-fractie in de Veenendaalse gemeenteraad heeft het college van B. en W. schrif telijk vragen gesteld over de gastarie- ven die aan de verbruikers in reke ning worden gebracht. Dit naar aanleiding van een recente publicatie in de Consumentengids d ie o.m. tot strekking had dat de tarieven in Veenendaal tot de hoogste in ons land behoorden. „Als de juistheid van de publicatie door het college kan worden onderschreven", aldus de brief van de CHU „welke maatrege len overweegt het college dan om aan deze ongewenste situatie zo spoedig mogelijk een eind te maken". Boven dien wordt verzocht de raad in de ge legenheid te stellen over deze kwes tie in een openbare vergadering van gedachten te wisselen. SCHERPENZEEL De vierde trekking van de grote loterij van de padvindersgroep „De Willear" leverde voor de heer L. v. Hoeijen een prijs van vijftig gulden op. Putten. Marktbericht eiermarkt Aan voer woensdag 114.000 eieren. Prijs kip- peëieren f 17,00 tot f 18,25; kg prijs f 2,77 op basis van 63 gram; jongehen- neëieren f 13,00 tot f 16,50; eendeëie- ren f 13,00, alles per 100 stuks. Handel: vlug. de heeft het bedrijf en met name de werknemers de das omgedaan", aldus de heer Havinga. „Ik hoop dat politiek Nederland nu eindelijk eens zal gaan inzien, dat voor dit soort zaken snel een oplossing moet worden gevonden. In ons land wordt men bij herhaling met deze affaires ge confronteerd. Er zou een mogelijkheid moeten komen om via een gerechtelijk vonnis de strijdende partijen op non- actief te kunnen stellen". Volgens de district-bestuurder van Unitas kan men daarmee situaties als bij de KVSW voorkomen. Ook over de secundaire oorzaak van de grootscheepse sanering bij de KVSW het beleid van Staflex Int. Ltd. kan de heer Havinga weinig positiefs neggen. „Een aarzelend beleid, waarvan je geen hoogte kon krijgen", zegt hij. „Staflex Int. Ltd. gaf bijvoorbeeld het adviesbureau Werner opdracht om het Veenendaalse bedrijf door te lichten en een reorganisatieplan te ontwerpen. Tot veler verbazing werden de adviezen, die het bureau in een rapport gaf echter niet opgevolgd. De totale kosten van het onderzoek bedroegen 500.000 gulden. Volgens het adviesbureau Werner zou ondfer meer hel personeelsbestand van de spinnerij moeten worden uitgebreid met 22 mensen. Hierdoor zou men i.p.v. met twee ploegen met drie ploegen kun nen gaan werken. Alleen deze maatre gel zou volgens het bureau al een be sparing betekenen van drie ton per jaar. In totaal werd met adviezen een jaar lijkse besparing van 1,9 miljoen gul den aangegeven in het rapport". Voor de heer Havinga is het een onbegrijpelijke zaak. Waarom heeft Sta flex Int. Ltd. de adviezen van bureau Werner niet opgevolgd? is een vraag, die voor de vakbondsbestuurder, even als vele andere vragen, onbeantwoord is gebleven. Het Engelse bedrijf heeft bijvoorbeeld de directie van de KVSW ook nog steeds niet op de hoogte gesteld wanneer de drie afdelingen (Veenen- daal-Rubber, Tufting en Inter Union) nu definitief moeten worden gesloten. „De directie van Staflex gaat te werk volgens de Engelse maatstaven en dat is iets waar wij in Nederland geen genoe gen mee hoeven te nemen. Als de direc tie van de KVSW ons eerder op de hoogte had gesteld van de moeilijke samenwerking met Staflex was er mis schien nog iets te redden geweest. Nu is het helaas te laat", merkt de bestuur der van „Unitas" teleurgesteld op. De vakbonden hebben goede hoop, dat een groot deel van de ontslagen werknemers van de KVSW bij andere Veenendaalse bedrijven kunnen wor den geplaatst. Zelfs nu het aantal ont slagen verdubbeld is van 300 tot 600 is men zeer optimistisch. „De eerste re acties van enkele Veenendaalse bedrij ven zijn bijzonder hoopvol. Sommige bedrijven zijn bereid ook een aantal oudere werknemers over te nemen. Ho pelijk zullen nog meer bedrijven in Veenendaal dit voorbeeld volgen. Als blijkt dat het merendeel van het be- ADVERTENTIE GEZELLIG UIT MET DE PAASDAGEN Beide dagen DINER DANSANT vanaf 18 uur SPECIAAL PAASMENU Muzikale omlijsting door het trio v. Aggelen. In het café vanaf 14 uur aan de piano Wil Sanders. INDONESISCH RESTAURANT beide paasdagen vanaf 12.30 uur geopend. Reservering telefonisch (08370) - 3241. drijfsleven niet bereid is oudere mensen op te nemen, is „Unitas" niet meer be reid voor deze bedrijven te bemiddelen bij het aantrekken van buitenlandse gastarbeiders". Volgens ruwe schattingen zal voor ongeveer 125 personeelsleden het zoeken van een nieuwe werkkring moeilijkhe den opleveren. Ook voor 'n deel van de ruim 30 mindervalide werknemers, voor wie bij de KVSW ontslag dreigt zal, naar wordt aangenomen, niet zo gemak kelijk elders ander werk kunnen wor den gevonden. De vakbonden stellen echter op het ogenblik alles in het werk om ook voor de „moeilijke geval len" plaatsingsmogelijkheden te vinden. J. C. HAVINGA onbegrijpelijk VEENENDAAL De Veenendaler H. v.d. W. is gisternacht door de poli tie aangehouden, onder verdenking van het overmatig gebruik van alcohol. Zijn rijbewijs werd hem afgenomen. GOEDE VRIJDAG VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 uur: ds. Van Assen- bergh. Julianakerk: 19.30 uur: ds. Van der Krift. Vredeskerk: 19.30 uur: ds. Van Assen- bergh. Sionskerk: 19.30 uur: ds. Jongerden. Herv. Gem. Sola Fide: 10.00 uur: d£. Nijeboer; 19.30 uur: ds. Vijzelaar (bed. H.A.). Geref. Kerk: Petraker^:: 19.30 uur: ds. IJtsma. Chr.-Geref. Kerk: Bethelkerk: 19.30 uur: ds. Langbroek. Pniëlkerk:. 19.30 uur: ds. Brons. Geref. Gem. in Ned.: 19.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 19.30 uur: leesdienst. R -K Kerk: Saivatorkerk: 20.00 uur: herdenking lijden van Christus. Leger des Heils: 19.30 uur: herdenkingsdienst SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: ds. J. G. Addingh, Hoeve laken. Geref. Kerk: 19.30 uur: ds. J. Fieret. Vrije Evang. Gem.: 19.00 uur: ds. W. E. v. Petegem (ver enigingsgebouw aan de Molenweg). Geref. Gem.: 19.30 uur: dhr. B. Roest. Holevoetlaan: 19.30 uur: leesdienst. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: ds. Klootwijk, Ede. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 19.30 uur: ds. Mijster, Ede. EDE Oud Geref. Gem.: 19.30 uur: ds. J. v.d. Poel. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra (H.A.); 18.30 uur: ds. Van Noort (H.A.). OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: ds. G. Kaastra. ELST Ned. Herv. Kerk: Rust en Vrede: 10.00 uur: ds. Hoek; 19.30 uur: ds. Jukema. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: ds. De Bie. Geref. Gem. in Ned.: 19.30 uur: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: Geen opgave. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. Geref. Kerk: Geen opgave RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: dhr. Van Oostende Opheus- den. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 19.30 uur: ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. (Syn.): 19.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 19.30 uur: ds. M. v. Beek. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: ds. N. Kooreman. Bergschool: geen dienst. Geref. Kerk: 19.30 uur: ds. J. Goldschmeding. Geref. Gem. (Svn.): 19.30 uur: leesdienst. RHENEN In het Streekmuseum in Rhenen wordt van 7 tot en met 26 april een expositie gehouden van wandtapij ten van Maud Muller Massis uit 's Gravenhage. Het museum is dage lijks geopend van 11.00-12.30 uur en van 14.00-17.00 uur met uitzondering van woensdag en zondag. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal heden avond haar maandelijkse vergadering houden. Spreker is ds. Willems uit Zeist, die als onderwerp voor deze avond heeft gekozen „Gekooide vo gels". Op donderdag 24 april zal de afde ling gastvrouwe zijn van de omliggen de afdelingen uit Maam, Maarsber- gen, Renswoude en Woudenberg. Deze avond zal als spreker optreden de heer B. Budding met als onderwerp „De taak van radio en televisie in de de mocratie". Zoals gewoonlijk zullen beide avonden worden gehouden in ge bouwtje „Filalethes" achter de Ned. Herv. Kerk. RENSWOUDE De afdeling Rens woude van het Nederlandsche Roode Kruis belegt op dinsdag 1 april in de zaal van de coöperatieve landbouwver- eniging „Renswoude" de jaarvergade ring. Aan de orde komen ondermeer de jaar verslagen. Het bestuur hoopt dat de leden de traditie doorbreken en dit maal eens blijk geven van hun belang stelling voor het plaatselijke Rode Kruiswerk. RENSWOUDE Geboren: Eduard Cornelis, z.v. C. van Helden en A. Th. Varkevisser; Cornelis, z.v. C. van Vlas- tuin en W. H. van Dijk; Bernard, z.v. F. Oosterink en W. van Ginkel; Ali Hendrika, d.v. Alb. van Bennekom en G. J. Verschuur; Jeroen Pieter, z.v. H. Nakken en H. van der Eijk. Getrouwd: John Teun van Beek (Ederveen) en Gerritje Haast. "l^EENENDAAL Met paarse T letters op een gele ondergrond verschijnt volgende week zaterdag het tweede nummer van Perfume Garden, het blad waarvan de eerste editie de gemoederen in de afgelo pen week enigszins vermocht te ver hitten. Het krantje is kennelijk niet alleen gelezen door underground- gangers, filosofen, scharenslijpers dienstweigeraars en anarchisten, voor wie het volgens het titelblad was bestemd, maar ook door on derkruipers, elleboogwerkers, drift kikkers en pessimisten, politieman nen en bureaucraten, tegen wie PG zich zei te richten. De redactie van het blad kreeg kort na het verschij nen van het eerste nummer een paar anonieme telefoontjes, die bepaald onvriendelijke opmerkingen oplever den. De naamlozen vreesden een nieuwe loot aan de provostruik in Veenendaal. Henk van Ginkel (19) en Jan Suk kel (20) weten er meer van. Zij hebben de stunt op stapel gezet, als (eind-) redactieleden van „Perfume Garden", het blad dat iedere veer tien dagen zal verschijnen tot le ring en vermaak van overwegend jeugdige lezers. Het eerste nummer heeft stof doen opwaaien in Veenendaal. De politie zou „de zaak in de gaten houden", en enkele middenstanders, die teleurgesteld waren in de inhoud van het blad, of vreesden nadeel te zullen ondervinden tengevolge van hun contacten ermee, lieten weten hun plaatsruimte graag ter be schikking van andere liefhebbers te stellen. Dat zijn de resultaten van de pu- blikatie van Sukkel en Van Ginkel, die nu hebben onthuld dat ze het ei genlijk allemaal niet zo scherp heb ben bedoeld: de tekst op het titel blad van 't eerste nummer gelieve men te beschouwen als een misslag. De (voor velen alarmerende) kre ten missen elke vorm van achter grond en diepgang, en illustreren hoogstens een „algemeen gevoel van onbehagen". Ze moesten slechts dienst doen als „trekkertje", zoals Sukkel het uitdrukt, als re clametekst die de aandacht moest vestigen op het bestaan van Per fume Garden. En dat had het blad ook wel nodig, want in dat eerste nummer was voor het overige van enige inhoud nauwelijks sprake. De eerste editie werd alleen ver spreid om „toch vast iets te doen". Wat het blad beoogt was tot op de avond van 1 april zelfs voor de sa menstellers nog een raadsel. Daar om belegden ze een redactieverga dering, waaraan zeven man deel nam, en gezamenlijk lieten ze zich op duidelijk laatdunkende wijze uit over het eerste produkt dat uit hun pennen was gevloeid, wat als vrij ongebruikelijk mag worden be schouwd. Vervolgens bepaalde men zich tot het uitstippelen van een re dactioneel beleid, en de bespreking van de zakelijke kant van de uitga ve, van de wijze van verspreiding, van de advertentiepolitiek, en de taakverdeling. verschijnend epistel, door het via beatsociëteiten in de diverse steden te verspreiden. Maar er rezen zo veel bezwaren - de jongens realise ren zich dat ze een „Veenendaals blad" niet in „de grote stad" zullen kunnen slijten - dat men zich nu maar beperkt tot een cirkel met een straal van vijftien kilometer met Veenendaal als middelpunt. „Later, als het allemaal goed loopt, kunnen we uitbreiden", zei Henk van Gin kel, „dat moet groeien." En dat be tekende dat een medewerker die in Almelo domicilie houdt, eigenlijk voor niets te!r vergadfering was ge komen. Hij zou de belangen van Perfume Garden in zijn woonplaats behartigen, en ook contacten leggen in andere steden, kortom, hij zou optreden als een van de sleutelfigu ren die de communicatie van P.G. met de buitenwereld-(voornamelijk bestaande uit „achtergebleven ge bieden") op gang zou brengen. Er gingen stemmen op het blad te verheffen tot een in het hele land Communicatie, het trefwoord voor de redactie van Perfume Garden. De heren Van Ginkel en Sukkel doen ernstig pogingen de doelstel lingen van hun blad concreet te for muleren, en belanden bij „bevorde ren van communicatie", waarna het woord „cultuur" ter sprake wordt gebracht naast „mentali teit", zodat na enig aandringen ten slotte een formule wordt geboren: Perfume Garden wil de communica tie tussen de jongeren bevorderen, evenals het cultuurbesef, en pogin gen doen verandering te brengen in een mentaliteit, die er onder meer de oorzaak van is dat in Veenendaal in het weekeinde nauwelijks gele genheid is om een avond uit te gaan. Jan Sukkel en Henk van Ginkel zeggen bovendien rekening te hou den met de mogelijkheid dat Per fume Garden zal worden be schouwd als vertegenwoordigster van een (jongeren-) groepsbelang, en dat het blad in die kwaliteit ge hoor zal kunnen vinden bij, bijvoor beeld, de gemeenteraad. „Zo kun nen we misschien wel wat voor de jeugd in Veenendaal bereiken", ver duidelijkt Sukkel. Een andere component dan strijd vaardigheid behoort ook tot het pro gramma van de redactie: men wil toneel- en cabaretvoorstellingen be spreken, enquêtes houden, en een klein beetje politek bedrijven. „Maar als het moet zullen we ook scherpe kritiek laten horen", roept Van Ginkel progressief. Andere medewrkers van het blad wijzen hem terloops op het feit dat men de bijdragen van de adverteerders momenteel slechts node kan missen, maar Henk vindt dat je als redactie daarvan niet mag uitgaan. Het is overigens toch de bedoeling dat P.G. zich in de toe komst zelf financieel zal kunnen be druipen. Het tweede nummer van Perfume Garden mag Veenendaal volgende week zaterdag tegemoet zien, in een oplaag van duizend exempla ren. Voorlopig zijn ze nog gratis te krijgen, maar daarnaast bestaat ook al de gelegenheid zich per kwartaal te abonneren, een combi natie van aanbiedingen, waaruit het optimisme van de samenstellers on miskenbaar naar voren komt. Veenendaal kan zijn vrees laten varen. Perfume Garden wil geen revolutie ontketenen. „Maar als het moet zullen we onze stem laten ho ren", kondigt de redactie aan. Wan neer en hoe dat gebeurt zal in het komende kwartaal wel blijken. De vader van Jan Sukkel zegt: die jongens willen nu eenmaal ergens tégen zijn", maar dat is iets wat Van Ginkel met grote stelligheid tegenspreekt. P.G. bedoelt het niet zo kwaad. EDERVEEN De reinigingsdienst van de gemeente Ede zal op Goede Vrijdag 4 april en op Tweede Paas dag (7 april) geen huisvuil ophalen. Er komen geen andere ophalingen hier voor in de plaats. en directeuren van de NV Koninklijke Sajet- en Vijfschachtfabriek voorheen Wed. D. S. van Schuppen en Zoon te Veenendaal, fabrikante van Scheepjes wol, hebben in een communiqué mee gedeeld dat ondanks de verder geste gen kosten in de eerste drie kwartalen van het lopende boekjaar, dat per 30 april 1969 eindigt, opnieuw een verbe tering van het resultaat werd bereikt in vergelijking met overeenkomstige periodes van de laatste boekjaren. Deze verbetering is voornamelijk te danken aan een belangrijk gunstiger bezetting van de textielfabriek waarin onder meer handbreigarens worden vervaardigd onder het merk Scheep jeswol. Naar het zich laat aanzien, be hoort het tot de mogelijkheden dat over het boekjaar 1968-1969 een verho ging van het dividend wordt voorge steld. Over 1967-1968 werd 6 procent dividend uitgekeerd. VEENENDAAL Veel bloemen sier den gistermiddag de herenmodezaak van de firma Jan van Schuppen aan de Hoofdstraat, die werd heropend na een verfraaiende verbouwing. De winkel kreeg een nieuw front, de etalageruimte is vergroot, en achter de herenafdeling is 'n „young men-shop" ontstaan, waar de heer Van Schuppen speciaal de jeug dige clientèle van dienst kan zijn. Onder de vele belangstellenden bij de feestelijke heropening waren ook vertegenwoordigers van het gemeente bestuur. AMERONGEN Bij voldoende deelname zullen de leden van de Ame- rongse Huisvrouwen vereniging per bus een bezoek brengen aan Eindho ven op dinsdag 15 april. Er zal onder meer een bezoek gebracht worden aan Evoluon van Philips. Aanmeldingen voor deelneming dienen te geschieden uiterlijk zaterdag 5 april bij mevr. J. J. van de Pol - van de Kop, Zand- voort 24, tel. 1387. De kosten voor de bus en de entree bedragen f 10,- per persoon. SCHERPENZEEL Tijdens een ver gadering van de combinatie VVD/ge- meentenbelangen werd door de voorzit ter, de heer Langenbach, meegedeeld, dat op de onlangs gehouden enquête positief is gereageerd. Er waren ca. 59 reacties binnengekomen. Elf wezen er op dat aan de leefbaar heid van het dorp te weinig aandacht wordt besteed. Geweze, werd in dit verband op de vernielingen en 't stor ten van vuilnis. Ook waren er aanmer kingen op de aanleg van vijvers in de gemeente en de slechte beveiliging daar van. Over de verkeersveiligheid werd zeer lang gesproken. Men kon zich maar slecht verenigen met het feit dat er in de Dorpsstraat geen oversteek plaatsen zijn. Het was de Amersfoortse wethouder mr. Van 't Land die deze problemen toelichtte en er steeds op wees dat het de plicht van de raad is hierop te let ten. Zo kreeg men ook te horen dat er op plaatsen gras was ingezaaid, zonder dat men voor een redelijke afzetting had gezorgd. Een ding kwam wel vast te staan, dat er in Scherpenzeel nog heel wat moet en zal kunnen gebeuren. Men meende dat deze peiling wel 'n succes was geweest daar men van het hoofdbestuur bericht had gekregen dat men de afdelingen v.d. VVD adviseer de om het voorbeeld van Scherpenzeel te volgen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3