DROOGBRANDER KAN LEVENS REDDEN „Beitel" bevrijdt beknelde auto mobilisten Wegwijzers kosten f7 min. per jaar Alle onderwijzers zouden EHBO-er moeten zijn Ziektewet moet gestroomlijnd Tuchtwet" voor Frans onderwijs op komst DUURDER DWANGBEVEL KAN VLOT BINNENKOMEN VAN BELASTINGGELD VERBETEREN ONGELUKKEN KUNNEN GOED AFLOPEN ANTWERPEN START BOUW WERELD HANDELS CENTRUM ONZE SOCIALE WETGEVING WEKT ONBEHAGEN „Ai wordt er maar één kind gered.w A.N.W.B. BESTEEDT ONDERHOUD UIT AAN HAAQS SCHILDERSBEDRIJF Paddestoeltjes Nog lang niet Errjst De moeite waard Verbazing Stijgende premies Afleidingsmanoeuvre Betere opzet Globale benadering Korte zijweg C.C.O. WIJST OP GROTE PRIJS VERSCHILLEN Havermout Patentbloem Gymnastiek In bureaula Huishoudjam Macaroni GELDERMALSEN In Gdder- malsen is een demonstratie gehouden met een „droogbrander", een pneuma tische hamer, die op een stikstofcylin- der werkt en die gebruikt kan worden om beknelde automobilisten te bevrij den. Het apparaat wordt aangebracht op Rijksweg 26, bij de Zaltbommelse brug. Het initiatief tot het aanschaffen van deze „droogbrander" is uitgegaan van de heer A. H. H. Tolhuisen, bankdirec teur in Geldermalsen. Tweemaal had bij meegemaakt dat bij auto-ongeluk ken inzittenden ernstig bekneld wa ren geraakt zonder dat snel kon wor den ingegrepen. Bij bevrijding van de slachtoffers met een snijbrander zou namelijk het brandgevaar te groot zijn geweest. Lang heeft de heer Tolhuisen daarover gepiekerd. Er moest iets ge beuren vond hij. Tenslotte kwam hij een geschikte snij-apparatuur van Ja panse makelij op het spoor. „De Ja panners zijn ver met die dingen, juist vanwege de ongelukken op hün we gen", zegt hij. „Het apparaat werkt met een pneumatische beitel, met het geweldige voordeel dat je geen braam krijgt geen wegspringende deeltjes, die kunnen verwonden". Dank zij de bereidheid tot samen werking van allerlei instanties kon de „beitel" tenslotte worden aangeschaft. De kosten van het apparaat worden ge dragen door de plaatselijke Rotarians. Rijkspolitie, BB, Brandweer en Rode Kruis zullen allemaal enkele mensen laten opleiden om met de pneumati sche hamer om te gaan. Ze krijgen les sen op een autowrak. De „beitel" is het ei van Columbus: in elke auto van de politie, brand weer, BB of Rode Kruis mee te nemen, in één wip over de middenbermbevei liging te tillen, te gebruiken onder wa ter wanneer er een auto in een sloot is gerold en door de werking op stikstof geen brandgevaar. De prijs van het apparaat is f 1250,-. „Vijftig van die dingen in heel Neder land, wat is het bedrag dan nog", zegt de heer Tolhuisen. „Ze zouden veel mensen kunnen redden". DEN HAAG „Nederland telt ruim dertigduizend wegwijzers voor automo bilisten en andere weggebruikers, vijfduizend zeshoekige bordjes voor de toeris tische routes en meer dan drieduizend paddestoeltjes in recreatieve oorden." Het zijn de met trots uitgesproken woorden van de heer W. P. A. Brand, chef van de afdeling bewegwijzering van de A.N.W.B. AI meer dan veertig jaar lang zorgt hij ervoor dat weggebruikers niet zoekend ronddwalen en dat iedere rivier van belang met de juiste naam staat aangeduid. Zijn afdeling geeft per jaar een slor dige zeven miljoen gulden uit, waarvan zes miljoen terugkomt door subsidies van rijk, provincies en gemeenten. Ne derland is daarmee het enige land dat de bewegwijzering in particuliere han den heeft gelegd en niet laat verzorgen door een overheid. „Tien jaar geleden telde Nederland nog geen tienduizend borden en was er geen sprake van de grote lichtborden van vijftien vierkante meter. Ik heb de tijd nog meegemaakt dat de fietsbond zo heette dat toen houten borden en palen gebruikte. Na elke winter waren ze verdwenen. Boeren in de buurt stook ten ze graag. Het was uitgewerkt hout". Het onderhoud van de borden ligt in handen van het Haagse schildersbedrijf Van Tour N.V. „Het kan alleen maar door gespecialiseerde krachten worden gedaan, die overigens steeds moeilijker te vinden zijn. Ze krijgen wel een pre cieze routebeschrijving, maar wegver- Jeggingen maken hun werk niet gemak kelijk", zegt de heer Brand. „We krijgen er per jaar meer dan drie ton voor", zeggen de heren P. J. van Deelen en A. M. J. Verdel. Vorige maand zijn de directeuren van Van Tour weer voor tien jaar „ingehuurd". Zii kunnen hun vijftien deskundigen weer acht maanden lang de weg op sturen. „We hebben één man alleen voor de drieduizend paddestoeltjes. Hij is de eni ge bromfietser in Nederland die tussen half maart en half oktober het hele land doorbromt", zeggen de twee Haag se schildersbazen. Herhaaldelijk blijkt dat er paddestoe len, ondanks het gewicht van honderd vijftig kilo, zijn verdwenen. „Gewoon gejat door een dorpse, zich vervelende krachtpatser", zeggen de heren Verdel en Van Deelen in koor. Natuurlijk zijn ze blij met hun tien- Jarig contract. „Dat schilderen zou voor W PARIJS Edgar Faure, de Franse minister van onderwas, heeft een wets ontwerp ingediend om de rust en orde op scholen en universiteiten te handha ven. Het ontwerp stelt straf- en tucht maatregelen in het vooruitzicht. De wet zal gericht zijn tegen onwillige leerlingen zowel als leraren. Een dergelijke wet is in Frankrijk wel noodzakelijk geworden. Het le raarsambt begint er allengs tot de ge vaarlijkste beroepen te behoren. Zo is dezer dagen een leraar van een Parijs lyceum naar een ziekenhuis ge bracht. Hij had een hartaanval gekre gen, toen tijdens een proefwerk leer lingen van een andere klas met rode en zwarte vlaggen zijn lokaal kwamen binnenstormen. Ouders van leerlingen van een ander lyceum hebben ingrijpen van hoger hand gevraagd om een handjevol lie den in te tomen, die lesgeven aan de 2500 andere leerlingen onmogelijk ■laakten. de A.N.W.B. geen doen zijn. Die heeft in de wintermaanden geen werk voor schilders en in die periode zijn wij weer druk voor het miniatuurstadje Maduro- dam". Vrijwel het hele stadje met maquettes en heel kleine wegenborden moet dan worden opgeknapt. De zeewind pakt het materiaal duchtig aan. Het einde van de bewegwijzering is nog lang niet in zicht. Het Nederland se wegennet wordt geregeld uitgebreid en de A.N.W.B. plaatst steeds meer gro te verlichte bakken waarop in reusach tige letters de steden staan aangegeven. „Het verkeer wordt sneller, intensie ver en daardoor ontstaat de noodzaak van grotere duidelijkheid. Bovendien wil de A.N.W.B. service geven aan iedere weggebruiker", besluit de heer Brand. DEN HAAG Vorig jaar hebben de Nederlandse belastingbetalers meer dan vier miljoen aanmaningen ontvangen om hun belastingbiljet In te sturen of hun belastingen te betalen. Een kleine twee miljoen onwilligen kregen daarna een dwangbevel. Samen met nog een handjevol andere vervolgingskosten, ontving de Neder landse belastingdienst hiermee bijna ze ven miljoen gulden. Ondanks dit niet geringe bedrag wor den op 1 april de aanmaningen en dwangbevelen duurder. Niet gering, want een aanmaning in gefrankeerde en veloppe gaat van een kwartje naar een gulden en het dwangbevel kan oplopen van een rijksdaalder tot enige tientallen guldens. Het is de belastingdienst echter niet te doen om van deze inningskosten een goudmijn te maken. De heer J. E. Nie- meijer van de directe belastingdienst weet zeker dat van winst maken geen sprake zal zijn. „In het verleden moest er geld bij en in de toekomst verwacht het ministerie nauwelijks voordeel. Door de kosten verhogende factor hopen we het aantal aanmaningen en dwangbevelen wat te rug te dringen". De bedoeling van Financiën is het be lastinggeld en ook de premies voor so ciale voorzieningen wat vlotter binnen te krijgen, zodat aan weerskanten van „minder pijn" sprake is. Dat scheelt de belastingdienst administratie en dus ambtenaren. „Zo'n aanmaning van een kwartje werd dikwijls nauwelijks bekeken", zegt de heer Niemeijer. Hij weet dat op het platteland het invullen van het aangif tebiljet en de betaling van de aanslag aanzienlijk gemakkelijker loopt dan bij voorbeeld in Amsterdam. „Daar kent men elkaar niet e het platteland is de postbode som? buurman". De belastingbe die op 1 april zijn aangiftebiljet niet i.eeft ingevuld, hoeft zich niet direct zorg te maken. Hij krijgt eerst netjes een kosteloze waarschu wing en daarna een ook nog kosteloze aanmaning. Aangetekend nog wel. Als hij binnen twee dagen na de aanmaning zijn biljet niet ingevuld inlevert, wordt de aanslag die dan volgt met vijf pro- dent verhoogd. Pas als het moment van betalen is aangebroken en één betalingstermijn is verstreken, kan het een kostbare zaak worden. Dan volgt de aanmaning van een gulden en soms 't kostbare dwang bevel. Aan die vijf procent verhoging van de aanslag kan alleen worden ontkomen als duidelijk wordt aangetoond dat door overmacht het belastingbiljet niet op tijd is ingeleverd en ook de aanvraag voor uitstel niet mogelijk was. Dan wil de inspecteur van de belastingen nog wel eens soepel zijn. Het is overigens sinds 1921 niet meer voorgekomen dat de aanmanings- en dwangbevelkosten omhoog zijn gegaan. Eigenlijk zou iedere Nederlander de eerste hulp bij ongelukken moeten be heersen. Bij die wenselijkheid steekt de werkelijke situatie scherp af. Er zijn veel bedrijven waar verplicht ten minste één gediplomeerde EHBO- er aanwezig is. In veel gemeenten geldt voor de politie hetzelfde. Zonder di ploma wordt ook niemand wegen wachter, noch stuurman op de grote vaart. Maar: Geen arts heeft zich verplicht de EHBO eigen gemaakt. Tot het afgelo pen najaar ook geen verpleegster of verpleger. Ook voor de wijkverpleeg sters van de kruisverenigingen geldt de eis van een diploma niet altijd. Sportinstructeurs zijn (nog) niet ver plicht een cursus te volgen. De men sen die de duizenden benzinestations bemannen evenmin. Badmeesters: neen, al wordt er bij het sollicatatie- gesprek meer en meer naar gevraagd. Voor leiders van campings en derge lijke geldt wel een aanbeveling, niet een plicht. Enzovoorts. Pratend over de onderwijzers, zegt de arts H. J. Oosterhuis, secretaris van de Koninklijke Nationale bond voor reddingwezen en EHBÓ het Oranje Kruis: „Al wordt er maar één kind ge red, dan is het volgen van een cursus al de moeite waard geweest." „De eerste minuten na een ongeluk zijn vaak beslissend. Voordat de GGD er is, kan een kind doodbloeden of Week ln week uit gebeuren op scholen ongelukken met hinderen. Béu c$fer om het goed duideltyk te maken: ln Amsterdam styn in 1967 vierhonderd kin deren ernstig gewond in of vlak by een school. Onderwijzers met een geldig E.H.B.O.-diploma zijn er niet of nauwelijks. Voor dat er een dokter of een ambulance Is, kunnen allerlei afschuwelijke dingen zijn gebeurd. Het personeel kan niets doen, of doet het met de beate bedoe lingen dikwijls verkeerd. De oudercommissie van de Dt. Albert Schweitaerschool ln Amsterdam beeft geprobeerd allerlei instanties wakker te schudden. Overal waar sQ aanklopte ontstond enthousiasme. Maar er gebeurde niets. De commissie is nu bezig dit „gebrek op de Nederlandse scholen" in de openbaarheid te brengen. Twee maatregelen zouden volgens haar nodig zijn, wil de situatie o«H beier worden: 1. De overheid zou voor alle toekomstige leerkrachten op de kweekscholen j EHBO-lessen verplicht moeten stellen; 2. Leerkrachten op de scholen zouden moeten worden aangemoedigd een EHBO-cursus te volgen. Zonodig zouden het vereenvoudigde oususaen kunnen zijn voor leerkrachten en ander personeeL Wat voor onderwijzend personeel geldt Is naar onac mening ook van toepassing op een aantal andere groepen werkers ln Nederland. De reportage op desa pagia wil hen allen er bü be rekken. Omdat het een kwestie van leven of dood kan zijn. stikken. Daarom alleen al vinden wij het noodzakelijk dat onderwijzers EHBO hebben. Jarenlang hebben wij er op gehamerd." In 1963 heeft het Oranje Kruis dat de examens en het verlenen van diplo ma's in handen heeft contact gehad met de toenmalige staatssecretaris van Onderwijs, prof. dr. H. H. Jans sen. Hem is toen gevraagd, de EHBO in het leerplan van de kweekscholen op te nemen. Ook de felle voorstander prof. Hanssen kon niets verplicht op leggen. Hij kon bij de rijkskweekscho len alleen maar bepleiten de EHBO als keuzevak aan het leerplan toe te voegen. De meeste deed dat niet. Dokter Oosterhuis: „Ik heb me er eigenlijk niet over verbaasd. In Den Haag is eens een cursus gegeven voor ruim tien onderwijzers. Het is me bar Vorige maand is bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsontwerp geti teld „Wet onderzoek vereenvoudiging sociale verzekering?" Het is het resul taat van een SER-advies van augus tus vorig jaar, waarin de SER de mi nister aanbeval een onderzoek te laten instellen naar de uitvoeringsorganisa tie van de sociale verzekering met in begrip van het ziekenfondsstelsel. In het nu ingediende wetsontwerp krijgt de SER bepaalde bevoegdheden en gelden om dit onderzoek te doen uitvoeren. De heer J. M. G. Kuin, heeft bij dit advies een aantal kritische vraagte kens geplaatst in een uitvoerig artikel in het januari-nummer van „Sociaal Maandblad Arbeid". Hij wijst daarin op het merkwaardig verschijnsel, dat door de uitvoerders van de sociale ver zekering weinig of niet over de uitvoe ringsorganisatie wordt geschreven. Hij wijt dit aan de gevestigde belangen, die hier een duidelijke rol spelen. Dit is te betreuren, omdat juist in deze kringen de kennis zit niet alleen over de uitvoeringsorganisatie, maar ook over de technische kant van de zaak. En dat is uiterniate belangrijk want wetstechniek en uitvoeringsorga nisatie grijpen vaak direct in elkaar en dat kan een organisatie-deskundige sec niet overzien. Daarom zie ik hele maal niets in dat efficiency-onderzoek van de SER", aldus de hoer Kuin. Hij gaat vervolgens de oorzaken na van het onbehagen over de huidige vorm van de sociale verzekering. In de eerste plaats noemt hij de 'steeds stijgende premies, die een als maar groter deel van de loonruimte opeisen. In de tweede plaats de ondoor zichtigheid van het geheel, de snel ver anderende wetgeving en het groot aan tal uitvoeringsorganisaties. De derde oorzaak ligt bij de metho- diek van de wetgeving zelf. Waarom krijgt de directeur van een NV wel kinderbijslag voor zijn eerste twee kin deren en de (kleine) zelfstandige niet? Er is een grote groep invaliden, die de WAO zijn binnengekomen en vastge prikt zijn op het dagloon van een on geschoolde werknemer; dat blijft onbe hagen wekken. Daar doet niets aan af, dat bedrijfs verenigingen aan bepaalde categorieën van personen, toeslagen verstrekken; de verbittering neemt elders slechts toe. Ook het gelijkmaken van de kring van verzekerden voor alle wetten leidt voor de burger tot volstrekt onlogische re sultaten. Het artikel wijst er op, dat aan de kant van de uitvoeringsorganisatie geen spectaculaire kostenbesparingen zijn te verwachten. „Het langdurige vereen- voudigingsonderzoek dat de SER nu voorstelt lijkt eigenlijk een afleidings manoeuvre, die de aandacht afleidt van het werkelijke probleem". De schrijver is van mening, dat de tijd van de bedrijfstaksgewijze uitvoe ring van de sociale verzekering eigen lijk voorbij is. Alleen voor het wacht geld en voor ,de ziektewet gelden nog afwijkende premiepercentages. Een sa menvoeging van risico's schept de mo gelijkheid te komen tot één premie voor de sociale verzekering. Vooral de ziektewet heeft een stroomlijning hard nodig. „Het is de wet waar de folklore van het zelf doen tot volledige ontplooiing is gekomen. In die winkel van Sinkel is letterlijk alles te koop. Variaties in wachtdagen, uitkeringspercentages, va kantiebonnen, pensioenpremies, verlen gingsregelingen, allerlei medische dien sten. Als ergens een meer efficiënte wetsuitvoering voor de hand ligt dan is het hier". Het artikel bepaalt zich niet tot het opsommen van de fouten en gebreken. maar geeft ook een aantal suggesties om tot een betere opzet te komen. „De Organisatiewet Sociale Verzekering" zou grondig herzien moeten worden. Een uitvoering door 26 bedrijfsvereni gingen is nauwelijks meer aanvaard baar. Een splitsing tussen GAK-be- drijfsverenigingen en zelfadministre- rende bedrijfsverenigingen, die een or ganisatorisch monster namelijk de Ge meenschappelijke Medische Dienst heeft gebaard, is niet langer rationeel vooral als men denkt aan de steeds groter ka pitalen eisende elektronische appara tuur. Evenmin aanvaardbaar is het be staan van dertien of meer medische diensten. Ik wil niet per se pleiten voor de totstandkoming van één groot sociaal verzekeringskantoor, wel voor het formeren van grotere eenheden. Een zekere geleidelijkheid is gewenst om niet ineens de hele bestaande orga nisatie op zijn kop te zetten en om het veel geplaagde personeel van de uitvoeringsorganen niet eindeloos heen en weer te schuiven". „In beginsel moeten er eenheidspre mies komen. De ziektewet zal dwin gend moeten voorschrijven dat er maar één uitkeringspercentage bestaat bv. 90 pet. en dat er één wachtdag geldt, voor iedereen en onder alle omstandig heden. Herverzekeringen van werkge versverplichtingen om bijvoorbeeld het volle loon door te betalen mag de be drijfsvereniging niet meer sluiten. Het hele instituut van de afdelings- kassen en eigen-risicodragers zal op nieuw doordacht moeten worden en in de Ziektewet geregeld moeten worden. Dit is bijvoorbeeld ook zo'n probleem waarover een organisatiedeskundige zonder grondige kennis van de geschie denis van de sociale verzekering nau welijks kan oordelen". „Ik zou willen pleiten voor een wat globale benadering van de dagloonvast stelling. in hele guldens bijvoorbeeld, opdat de uitkeringen gemakkelijk op de computer verwerkt kunnen worden. Er moet een einde komen aan de enorme rompslomp verbonden aan het verstrek ken van vakantiebonnen en/of pen sioenfondsen. De coördinatie van het loonbegrip en van de kring Van verze kerden zou opnieuw aan een grondig on derzoek onderworpen moeten worden, waarbij vooral aandacht besteed moet worden aan die facetten die een duide lijk onbehagen oproepen." Tenslotte besteedt het artikel aan dacht aan de plaats van de vakbewe ging. De heer Kuin is van mening, dat niet de meest efficiënte administratieve opzet het doel moet zijn, maar een op zet, die voor de mensen het meest door zichtig is en voldoet aan bepaalde psy chologische eisen. „De vakbeweging zal de taken moeten verdelen en zich meer tot de grotere lij nen moeten bepalen, waarbij een goed evenwicht moet worden gevonden tus sen de alternatieven van een al machtige administratie enerzijds en een zich met elk geval en elk detail be moeiende overbelaste vakbeweging an derzijds." Nu ligt er dus het wetsontwerp on derzoek vereenvoudiging sociale verze kering. Uiteraard zal een kritisch arti kel de zaak niet ophouden. Maar we moeten ons wel bewust zijn, dat dit on derzoek, dat een paar miljoen gaat kos ten, een zijweg inslaat. Laat die zijweg kort zijn. In de Kamer deelde de minister mee, dat aan dit wetsontwerp met voortva rendheid is gewerkt. „Het is nu op weg naar Afrika", zo zei hij, alwaar het door de Koningin getekend moest wor den. Als men dus niet kon wachten tot dat de koningin uit Addis Abeba was t ruggekeerd, dan mag men hopen dat het onderzoek tegen het einde van het jaar voltooid zal zijn. Dan moeten we weer op de hoofdweg terugkomen en het vraagstuk gaan be studeren op welke wijze de kosten van de sociale verzekering in de hand ge houden kunnen worden. 'Yjerwijl Rotterdam en Amsterdam twisten over de bouw t?an een wereldhandelscentrum heeft Ant- werpen bekendgemaakt, dat in die stad over drie maanden de eerste werken voor zo'n centrum zuUen beginnen. Het Antwerpse centrum zal naar schatting 180 miljoen gul den kosten. Het zal aan 25.000 men sen werk kunnen bieden. Het com plex zal drie torengebouwen om vatten en het zal worden gebouwd op de plaats van het huidige Wil lemsdok dat voor dit doel zal wor den gedempt. DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan heeft van zes levens middelen (havermout, zelfrijzend bakmeel, ontbijtkoek, huishoudjam, patentbloem en macaroni) de prijzen vergeleken. Bij havermout bleek dat de vlugko- kende (1 tot 5 minuten) niet in alle gevallen duurder is dan de gewone niet voorbewerkte (ongeveer 10 mi nuten). Bij Simon de Wit kan men met 45 cent voor 500 gram het goedkoopst terecht. Het duurst zijn HO en Koop- mans met elk 81 cent voor 500 gram- Het merk Dolly Oats is bij Galeries Modernes te koop voor 55 cent, bij Hermans in Amsterdam voor 59 cent, bij Van den Broek in Amster dam voor 69 cent en bij Vroom en Dreesmann voor 70 cent. Patentbloem is geïmporteerde, meest al Amerikaanse tarwebloem, die geschikt is voor bakken. De gewone inlandse bloem voldoet daarvoor minder. Edah Ziezo brengt voor 45 cent 500 gram bloem op de markt, Végé en tegengevallen. De herren gooiden «r mat de pet naar. Acht hebben exa men gedaan, twee zijn er geslaagd. De mensen denken altijd dat EHBO iets voor de gewone man is." Nog iets: „Op de vergaderingen van onze docenten/artsen voor de cursus sen zie ik in hoofdzaak kale of grij* koppen. Het zijn de enthousiastelingen uit de tijd toen alles nog pro deo ging Nu is geld nog al eens het belangrijk ste geworden. De artsen die de examens afnemen hebben nog de ware anima Zij doen het voor een schijntje." „Natuurlijk vinden wij dat iedere arts, verpleegster en verpleger een di ploma moet hebben. Gelukkig maakt de EHBO sinds het najaar een verplacht onderdeel uit van de opleiding tot ver pleegster. De meeste ziekenhuizen siué- ten dat onderdeel af met een examen voor het eenheidsdiploma." Het is twee jaar geldig en wordt alleen verlengd als per jaar acht oefen- lessen zijn gevolgd. Anders een nieuw examen nodig. In Amsterdam spraken we met óf dames B. Roelfsma en E. van de Boa van de ouder-commissie en de heer J- J. Vinck, hoofd van de Albert Schweit- zenschooL Buiten, op het Ja va plant soentje, stoeien en gillen honderden kinderen van zes scholen vlak erbij. De heer Vinck praat over de geva ren op school: „In het gymnastieklo kaal^. hebben we geregeld botbreuken, bloedingen of een hersenschudding." „Bij de handenwarbeid werken de kinderen met messen. Bij het trakte ren van grote zuurballen schiet er wel eens een verkeerd." „Je staat verbaasd over wat goed willende mensen bij een ongeluk doen Op een wond bij een oog smeren ze jodium. Een meisje met een open beenbreuk zetten ze rustig achter op de fiets van een jongen. Gauw naw een hulppost. Ze staan gewoon wiel stil bij hun verantwoordelijkheid." De dames sommen op wat de ouder commissie allemaal heeft geprobeerd. „We hebben de Ouderraad er met de neus boven op gedrukt. Dat is de over koepelende intantie. Verder het Wijk centrum, enkele politieke partijen en de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. Iedereen vindt het belang rijk, maar we merken niets." „En toch", valt de heer Vinck in. „zijn de leerkrachten verantwoordelijk voor wat in de schooi of op het school plein gebeurt. Maar wat kunnen zij doen als zij er geen verstand van heb ben. Ik heb een prachtige verband- trommel, maar wie weet hem te ge bruiken?" Het is wel duidelijk: Aüe ideeën tot nu toe zijn hier of daar in bureauladen blijven liggen. En toch zal er wat ge daan moeten worden aan een za ak die zo leeft onder ouders. (Waarom anders zou 78 procent van de ouders met kin deren op de Albert Schweitoerschool vrijwillig meedoen aan een verzeke ring tegen ongevallen?) Een suggestie onzerzijds: School hoofden zouden kunnen proberen, vlak bij hun school iemand met een EHBO- diploma te vinden. Die zou in de eng ste nood kunnen bijspringen. Het volgen van een cursus zou vol gens de heer Vinck voor de leerkrach ten wat aantrekkelijker gemaakt kun nen worden. Laat het onderwijs toch spiegelen aan het bedrijfsleven en óe cursusuren doorbetalen. Koopman* doen hetzelfde voor 66 cent. Zelfrijzend bakmeel (bloem, waarin een rijsmiddel is toegevoegd) is bij De Gruyter het goedkoopst met 47 cent per 500 gram en Dr. Oetker het duurst met 76 cent. Bij de Huishoudjam aardbeien in pot ten van 450 gram komt Gardena er het gunstigst af. Maar dan moet men wel bij Van den Broek in Amster dam zijn, waar zo'n pot 79 cent kost. bij Hermans in Amsterdam is hij al 99 cent en bij Van der Heijden in Rotterdam 104 cent. De Betuwe spant de kroon met 130 cent. Simon de Wit verkoopt zijn macaroni voor 28 cent per half pond. Voor de zelfde hoeveelheid legt men bij Végé en Honig 50 cent op tafel. Het merk Corone dient drie heren. Bij de Spar kost een pond 52 cent, bij Galeries Modernes 62 cent en bij de Végé 65 cent. Tenslotte sneed de bond de ontbijt koek aan. Men berekende de prijï per 100 gram. Voor koeken zonder merk kan men al voor 14 cent te recht, terwijl Bolletje alle ander achter zich liet liggen met 21 eer: per 100 gram.

De Vallei | 1969 | | pagina 13