Veenendaals dagblad Vakcentrales willen 2 pet erbij zonder c.a.o.'s open te breken Ir. Bosnia waarschuwt al voor nog hogere prijzen Buiten Ritje langs nog niet aanwezige bloemen Nieuwe Canadese defensiepolitiek Harde rede Dubeek tot Tsjechoslo waken met Pasen paaseitjes van DRQSTE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei paastulband Vrij rustig op de wegen DAMN IN NABLOES Tanker moet helemaal uitbranden in Keulen Gunstig paasweer JAMIN de ef teling DOOR WERKGEVERS GROTER AANDEEL IN PREMIE TE LATEN BETALEN Ac Hoopvol begin gesprek van „Grote Vier" Trudeau: lid blijven van NAVO Hoge politieke prijs betalen voor onlusten Gevangen negers bezweken in transportauto V.S.-verliezen in Vietnam hoger dan in Korea Jongetje dood door gifdamp uit dompelbad \J ZWAKKE BEDRIJVEN „IE ZOETSAPPIG paas-aanbieding Vogel-experiment (I) I MIDDENOOSTEN STUDIE DROEVIG IN ZVID-AFRIKA KREMLIN STROUGAL attracties voor ©CU toegangspPIJS in kaatsheuvel Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'1 opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 4 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 80 DEN HAAG De vakcentrales willen, dat de werknemers dit jaar twee pro cent meer in hun loonzakje krijgen. Dit moet gebeuren door de ondernemers een groter aandeel in de premie van de sociale verzekering voor hun rekening te laten nemen. De werknemers kunnen dan minder betalen ter compensatie van de sterke prijsstijging. Dit plan dat de c.a.o.'s intact laat is gisteren aan de werkgevers voorge legd. Het zal de volgende week vrijdag in de Stichting van de Arbeid worden besproken. De heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV, zei dat deze weg het snelst leidt tot een tegemoetkoming voor de werknemers. De forse prijsstijging heeft de loonsverhogingen, volgens hem, al volledig teniet gedaan, wat tot onrust onder de werknemers heeft geleid. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, ir. J. Bos nia, gaf als eerste persoonlijke reactie: „Dit overhevelen van de sociale lasten betekent een stijging van de loonkosten voor het bedrijfsleven. Het gevaar be staat, dat de prijzen nu nog meer zul len stijgen en dat de loon- en prijsspi- raal een nieuwe stimulans krijgt". Ir. Bosma wees erop, dat de last van het overnemen van sociale premies bo vendien gelijk over het bedrijfsleven zal worden verdeeld. En dit, terwijl er zwakke bedrijfstakken zijn, die haar niet kunnen dragen. De werkgevers zullen het voorstel echter de komende dagen ernstig bestu deren. Zij geven er vrijdag hun oordeel over. De heer Kloos wilde gisteren niet zeg gen welke premies geheel of gedeelte lijk door de werkgevers moeten wor den overgenomen. „Dat moeten onze deskundigen op sociaal verzekeringsge- bied maar uitzoeken", vond hij. Het optreden van de regering tegen prijsstijgingen noemde hij gister avond voor de tv „te zoetsappig". Het ontbrak minister De Block (Econo mische Zaken) bovendien aan midde len een prijsdaling af te dwingen, zo concludeerde hij spijtig. ADVERTENTIE van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst ninHmnmimtnfiwiMWiiiwiHwiiiMw»ttwmMtti»n»nniniHnniiiiiiiui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuin i T aat mij in onze natuurwijzer nog 1 eens een duit in 't zakje doen over het plan van de o o i e - vaars farm nabij Groot Am- mers, want ik weet dat dit vele Nederlanders ter harte gaat. Na mijn desbetreffend bericht van plm. drie maanden geleden, kan er nl. weer nieuws worden gemeld. Op de vergadering der Vereniging v. Vo- gelbescherming van begin maart werd meegedeeld, dat eerder dan kon worden verwacht, met het pro- ject Ooievaarsdorp het Liesveld" kan worden gestart. Er was een vruchtbaar contact met een soort- gelijke Zwitserse proefneming en de ervaringen daar vergemakkelij- l ken thans het werk in de Alblasser- waard. Vóór bij de farm in Zwitser- land (Solothurn, kanton Schaffhau- 1 senvan succes kon worden ge- sproken, moesten er 20 jaren verlo- pen. Ooievaars bleken over een ruime keuze van vrouwen c.q. f mannen te moeten kunnen beschik- ken; de tien exemplaren waarmee werd begonnen te kweken in semi- gevangenschap moesten eerst groeien tot 30 en toen boekte men succes, want in 1968 broedden er negen paren met succes en van het lopende jaar koestert men even- eens goede verwachtingen. Onze f Nederlandse Vogelbescherming" I kan op die buitenlandse ervaringen f voortbouwen en moeizame proef ja- 1 ren overslaan. Een Vriendenkring Ooievaars" probeert de farm te fi- 1 nancieren; inlichtingen bij H. y. f Dongen, Zeekant 17B, Schevenin- I gen en vrijblijvende contributie! I Voorlopig hebben de contacten met het gemeentebestuur Groot Am- mers geresulteerd in de aankoop f van 6 ha grasland in de polder Lies- l veld tussen Gelkenes en Graafland, I dat aan de agrarische bestemming I werd onttrokken, alsook uit de ruil- I verkaveling genomen. Hoe men l verder wind in de zeilen kreeg, ver- tel ik u morgen. A. B. WIGMAN 1 4-4-1969. MISUMUMIUtlMIIIIIIMmillllfltl Van de huidige prijsontwikkelingen verwachtte hij een verdere herverde ling van het nationaal inkomen ten na dele van de werknemers. De winsten van de ondernemingen zullen dit jaar twee miljard gulden hoger uitvallen, zo voorspelde hij. De overheid zal hiervan veertig pro cent in de wacht slepen of 800 miljoen, voldoende om de belastingplannen van minister Witteveen op 1 januari te vol voeren. De heer Kloos vond deze pot overigens groot genoeg om in ieder ge val de laagste inkomensgroepen tege- nioet te komen. De voorzitter van het NW was dan ook niet verontrust over de economi sche gevolgen van het plan tot herver deling van de sociale verzekeringspre mies: De produktiviteit is vorig jaar niet met zes, maar met 7,5 procent ge stegen, zo is nu gebleken. Het ziet er bovendien naar uit, dat de produktivi teit dit jaar ook met meer dan de ge raamde 3,5 procent zal toenemen, aldus de heer Kloos. NEW YORK De Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Engeland zijn gisteren in Washington begonnen met de besprekingen over mogelijkheden ter bevordering van een politieke rege ling van het conflict in het Midden-Oos ten. De bijeenkomst werd gehouden in de woning van de Franse VN-afge- vaardigde Armand Bérard. De Sovjet- Unie en de Ver. Staten hebben werk documenten verschaft, die door de vier afgevaardigden, Bérard, de Amerikaan se VN-ambassadeur Charles Yost, de Brit Lord Caradon en de Russische vi ce-minister van Buitenlandse Zaken, Jakob Malik, kunnen worden bestu deerd. De vier mogendheden zijn het eens geworden over de erkenning, dat de toestand in het Midden-Oosten ernstig en dringend is en dat deze de vrede en internationale veiligheid niet in het geding moet kunnen brengen, aldus een verklaring na de eerste bijeenkomst. Men is het voorts eens geworden over een streven naar spoedige vooruitgang in deze kwestie. De Franse ambassadeur, Bérard, noemde het eerste gesprek „bemoedi gend en constructief". Besloten werd dinsdag weer bijeen te komen. Illllllllllf MIIIIMIIIIIIIIIIII OTTAWA „Canada zal deel blijven uitmaken van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en nauw blijven samenwerken met de Verenigde Staten voor de verdediging van het Noordamerikaanse continent, maar is voornemens binnen kort, in overleg met zijn bondgenoten, maatregelen te nemen voor een in fasen uit te voeren vermindering van de Canadese strijdkrachten in Europa na dit jaar". Dit heeft de Canadese premier, Pierre Trudeau, gisteren op een persconferentie In Ottawa gezegd. De bekendmaking van Trudeau volgt op en uitvoerige regeringsstu die over de Canadese overzeese ver plichtingen. Als eerste taak van de Canadese strijdkrachten noemde hij de verde diging van het eigen gebied en ver volgens de verdediging van Noord- Amerika in samenwerking met de Verenigde Staten en nakoming van die NAVO-verplichtingen, waarover bij onderling overleg overeenstem ming wordt bereikt. Ook zal Canada zich beschikbaar houden voor het uitvoeren van elke internationale missie voor het behoud van de vrede. De aard der strijdkrachten en be wapening die nodig zijn om een der gelijke rol zo goed mogelijk te ver/ vullen, is op het ogenblik onderwerp van een gedetaillerde studie, ter voorbereidinfg van het overleg dat wij met onze bondgenoten zullen he- ben, aldus de premier. Canada wil spoedig besprekingen met de Verenigde Staten voeren over alle problemen die zich bij de ge meenschappelijk defensie-samen- werking in Noord-Amerika voor doen. Wij hebben het absolute paci fisme afgewezen, aldus Trudeau. De leider van de oppositie, Robert Stanfield, van de progressief conser vatieve partij, vindt dat de nieuwe regeringspolitiek een „doctrinaire en Hoewel nog niet officieel, heeft de Linnaeushof te Bennebroek don derdag haar poorten voor het publiek geopend. Bloemenpracht is er nog weinig te zien. Wel heeft het recreatie park tal van nieuwe attracties. Bo vendien trekt nu een nieuwe locomo tief het treintje door het park. DEN HAAG Het was vanochtend rustiger op de Nederlandse wegen dan op andere dagen, aldus een eerste in druk van de rijkspolitie. Bij de grens post Bergh-Autoweg zyn, in afwyking van gewone dagen vrij veel Duit sers binnengekomen. Op een gegeven ogenblik stonden de Duitse auto's daar vier rijen dik over een afstand van 250 meter, hetgeen op een rij van een kilometer neerkomt. „Dat is niet som over naar huis te schrijven", meent de rijkspolitie. Zij verwachten evenwel, dat er vandaag nog wel meer Duitse toeristen koers zouden zetten naar Nederland, al was het alleen al om het Roergebied eens even te ontvluchten. Dat het verkeer op de Nederlandse wegen niet drukker was, vond mede zijn oorzaak in het feit, dat er gisteren al aardig wat vakantieverkeer is ge weest. En wat de Nederlanders zelf be treft: lang niet iedereen was vrij.... PRAAG De Tsjechoslowaakse leider van de communistische party Alexander Dubeek heeft gisteravond in een via de radio en televisie uitgezonden toe spraak het volk in ernstige bewoordingen gewaarschuwd tegen een herhaling van van de anti-Russische ongeregeldheden van vorige week, die hy fel veroordeelde. Tsjecho-Slowakye zal hiervoor een hoge politieke prys moeten betalen, zei hy, doelend op de golf van aanvallen op Russen en Russische instellingen in het gehele land na een vreugde-uitbarsting over de overwinning, die de Tsjechoslo waakse ijshockeyploeg by de wereldkampioenschappen op 't team van de Sovjet- Unie behaalde. De Israëlische minister van De fensie, generaal Mosje Dajan, verlaat hier het stadhuis van Nabloes, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de gemeenteraad van de stad na de ongeregeldheden bij een sit-in de monstratie van Arabische vrouwen in het stadhuis. De partijleider, die in de afgelo pen dagen onder zware druk van \ertoornde Russische generaals en naar Praag geijlde Sovjet-diploma ten heeft gestaan, waarschuwde dat de tijd, die Tsjecho-Slowakije voor het herstellen van de normale soci alistische toestand heeft gekregen, niet onbeperkt is. De gedachten van zijn luisteraars terugvoerend naar de augustus nacht, toen tanks van de Warschau- pact-legers over de grens trokken, zei Dubeek: „We kunnen de orde onmiddellijk herstellen of we zullen ons met onze internationale betrek kingen weer bevinden waar we eind augustus vorig jaar waren" Het is een droevig feit, zo zei hij, dat we voor deze recente gebeurte nissen opnieuw een hoge politieke prijs zullen moeten betalen in dte vorm van uitstel van actuele en dringende problemen. Men maakt hieruit op, dat de Tsjecho-Slowaak- se leiders onder Russische druk za ken als de decentralisatie bij de in dustrie en de vakbonden zullen la ten vallen. Zij zijn er al toe over gegaan de perscensuur opnieuw in te voeren, de politie meer wapens toe te zeggen en haar te gelasten strenger op te treden, en een pu blieke reprimande uit te delen aan het liberale presidiumlid Smrkofsky. JOHANNESBURG Een rit in een gevangeniswagen van Modderfontein naar Johannesburg (Zuid-Afrika) heeft aan drie gevangenen het leven gekost. Zes anderen moesten naar een zieken huis. De gevangenen waren negers. Volgens ooggetuigen waren er 86 ge vangenen geperst in een wagen, waar- ih maar 65 mensen vervoerd konden worden. De negers, die in Johannesburg zouden worden berecht voor vergrij pen van secundaire aard, waren zo op elkaar geperst, dat zij half bewusteloos waren. Tijdens de rit van maar 25 kilome ter zou de wagen pech hebben gehad en enkele uren langs de weg hebben ge staan. De Zuidafrikaanse recherche heeft de zaak in onderzoek. Dubeek noemde Smrkofsky niet met name, maar zei: „iedereen heeft, zijn verantwoordelijkheid; hoe hoger zijn positie is des te groter is zijn verantwoordelijkheid." Door de schuld van extremisti sche krachten zijn we door een van de ernstige dagen sinds vorig jaar augustus gegaan. Hij gaf toe dat er anti Russische en anti-socialistische stemmingen in Tsjecho-Slowakije zijn, die in stormachtige momenten aan de oppervlakte komen, maar voegde hieraan toe, dat „deze weg slechts tot tragische consequenties kan leiden". Wanneer wij de funda mentele belangen van het volk van dit land niet op het spel willen zetten, moeien wij de ernst van de situatie niet onderschatten,, aldus de Tsje cho-Slowaakse partijleider. Hij zei dat de betogingen van vo rige week vrijdag de betrekkingen met het Kremlin ernstig hebben be- invoed en waarschuwde, dat partij en regering de wet ten volle zullen toepassen om een herhaling van openbare wanorde, die de gemeen schap in een permanente staat van spanning houdt, te voorkomen. Tsjecho-Slowakije moet volgens hem tonen in staat te zijn anti-socialisti sche tendensen te overwinnen en zijn internationale verplichtingen na te komen. Dubeek bereidde zijn toe hoorders vervolgens voor op impo pulaire economische maatregelen, die noodzakelijk waren na jaren van ondoeltreffende ontwikkeling. De rede stond kennelijk op papier. De partijleider versprak zich her haaldelijk. President Svoboda bezocht giste ren in gezelschap van o.a. premier Cernik, de Slowaakse partijleider Husak en minister van Defensie Dzur de militaire academie in Brno. Doordat Dubeek hierbij ontbrak ont stonden geruchten, dat hij zou wor den afgezet. De geruchten werden korte tijd later van officiële zijde met klem tegengesproken. Voorts bezochten de Russische minister van Defensie Gretsjko en onder-minister van Buitenlandse Zaken Semjonof de conservatieve leider van de Tsjechische afdeling van de communistische partij, Lu- bomir Strougal. Deze is vaak ge noemd als de man die het Kremlin graag in de plaats van Dubeek zou zien. De populariteit van Dubeek is echter nog steeds veel groter dan die van de algemeen gewantrouwde Strougal. Radio-Praag deelde mee, dat het drietal had gesproken over de betrekkingen tussen de twee lan den in het licht van de huidige si tuatie in Tsjecho-Slowakije. Bij het onderhoud waren voorts aanwezig de Sovjet-ambassadeur in Praag, Tsjervonenko en generaal Majorof bevelhebber van de centrale sector van de in Tsjecho-Slowakije gele gerde Russische strijdkrachten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bij mon de van zijn woordvoerder gewag van zijn bezorgdheid over de toe spitsing van de toestand ln Tsjecho- Slowakije. „Wij volgen de ontwikke ling nauwlettend en met zorg", al dus de woordvoerder. Hij zei dat de Amerikaanse regering geen kennis draagt van een eventueel Russisch ultimatum aan Tsjecho-Slowakije. ADVERTENTIE V SAIGON In de Vietnamese oorlog zijn meer Amerikanen gesneuveld dan in de Koreaanse, zo blijkt uit cijfers die gisteren door Jhet Amerikaanse op perbevel in Saigon zijn gepubliceerd. Het dodental vorige week in Vietnam bedroeg 312, waardoor de totale Ame rikaanse verliezen seder 1 januari 1961 op 33.641 kwamen, 12 meer dan in de gehele Koreaanse oorlog. De verliezen van vorige week zijn een weerspiegeling van de toegenomen mili taire activiteit, vooral in de noorde lijke provincies waar de Amerikanen vorige maand vijf nieuwe operaties be gonnen. isolationische inslag" vertoont, die het moreel van de strijdkrachten zal aantasten alsmede de naam, die Ca nada in het buitenland heeft. KEULEN Het gevaar van explo sies in de oliehaven Godorf bij Keulen, waar woensdagavond het voorschip van de uit Rotterdam afkomstige gastan ker „Chemgas 10" in de lucht vloog, was donderdagavond nog steeds niet ge weken. Van de vermiste machinist, da 54-jarige D. de Vries uit Rotterdam, ontbreekt nog elk spoor. (Men vreest, dat hy by de explosie is omgekomen. De rest van de bemanning kon zich in veiligheid stellen. De met uiterst brandbaar vloeibaar gas geladen tanker brandde donderdag avond nog als een fakkel. Brandweer lieden konden niets anders doen dan met o.a. waterkanonnen het schip nat houden. Twee van de zes gastanks stonden donderdagavond nog in brand. De brandweer wil het schip laten uit branden. Het was bij het aanleggen woensdagavond geladen met 1.140 ku bieke meter zeer brandbaar vloeibaar gas. Na de eerste ontploffing kwamen de vlammen tot honderd meter hoogte. De schipper en een matroos konden tij dig aan land komen; de 19-jarige scheepsjongen Jan Boltjes uit Belling- wolde werd door de ontploffing in het water geslingerd en zwom naar de oe ver. Tweehonderd brandweerlieden werden ingezet om het gloeiende ijzer af te koelen, waardoor het ontploffings gevaar werd verminderd. Zouden de vlammen worden gedoofd, dan zou het gas zich over het wat'ér van de haven verspreiden en bij het kleinste vonkje opnieuw gaan branden. Met de talrijke benzine- en gasinstallaties in deze ha ven zou dan een niet te overziene ramp ontstaan. De schade wordt door deskundiger op verscheidene honderdduizenden gul dens geschat. ELST De Rijkspolitie in Eist bij Rhenen heeft woensdagavond laat het negenjarig jongetje A. Veenhof uit Eist dood gevonden in de polijstinrichting van zijn grootvader. Uit nieuwgierigheid was de jongen daar gaan kijken. Toen hij boven een dompelbad met zeer giftige damp hing, is hij bedwelmd geraakt en later over leden. (Van onze weerkundige medewerker) Alle tekenen wijzen erop, dat het stabiele, zonnige weer van dit ogenblik ook tijdens de paasdagen zal voortduren. Een omvangrijk hogedrukgebied van meer dan 1030 millibaar van de Britse eilanden tot Rusland houdt depressies in Noord west-Europa en Portugal op af stand. Een oostelijke wind voert droge lucht aan, waarin de tempe ratuur niet gemakkelijk wil stijgen. In Gelderland zal het middag niveau zaterdag en zondag tussen 11 en 13 graden liggenpaasmaan dag komt er in het gunstigste geval nog een graadje bij. Eventuele storingen vanuit Portu gal zullen zich hooguit manifeste ren in enkele wolkenvelden. De nachten blijven koud met kans op lichte vorst. Vanmorgen vroeg wees het kwik in Gelderland tussen 1 en 3 graden C. Morgen: Zon op: 6.06 onder: 19.20 Maan op: 23.41 onder: 6.45 ADVERTENTIE in V6io neemjKe sfnaKon* Koninklijke kwaliteit feestelijk in stanfol verpakt.

De Vallei | 1969 | | pagina 1