Consortium niet haalbaar Afvloeiing KVSW personeel zal in juli zijn gecompleteerd Staflex wijzigt bod op aandelen K.V.S.W. JAN VAN SCHUPPEN 0 P E L HOTEL DE WAGENINGSE BERG Directeur: „Ik heb niets te verbergen" Geladen stemming in eivol„Eltheto" Opening van zaken voor K. VS. W.-personeel CHEVROLET Geprikkeld Overval Discipli\ ine Slapen VRIJDAG 4 APRIL 1969 VEENENDAAL De directeur van de Koninklijke Veenendaalsche Stoomspin nerij en Weverij, de heer L. M. Bonnike, heeft gisteravond tijdens een persconfe rentie ontkend, dat de procesvoering met zijn vroegere mede-directeur, de heer J. C. Bottenlieim, de hoofdoorzaak is van de ingrijpende sanering bij het bedrijf. De heer Bonnike gaf daarentegen wel toe, dat gedurende deze gespannen periode de noodzakelijke aandacht voor het bedrijf heeft ontbroken. Dat de KVSW een aantal activiteiten moet gaan staken, komt volgens de direc teur, omdat de huidige verliessituatie van het bedrijf slechter is dan in 1968 en zelfs slechter dan het geraamde bedrag van 2 miljoen voor 1969. De KVSW lijdt op het ogenblik dagelijks een verlies van f 10.000,en dit bedrag neemt nog steeds toe. „Indien wij de afdelingen Vee- nendaal-Rubber, Tufting en Inter Union zouden continueren, waren de reserves snel verdwenen." is JAN VAN SCHUPPEN helemaal anders-dan-anders geworden ANDERS de etalages zijn dubbel zo groot, u krijgt nu direct een goede indruk van het vele, vele herenmode-nieuws uit geheel europa ANDERS: er js een heel intieme, nieuwe shop bijgebouwd voor de young man" tussen 12 en 32 Ongedwongen, sportieve mode ANDERS: de keuze is plezierig-groot, verrassend goed zelfs, echte manlijke mode. Prettige sfeer en redelijke prijzen Kom snel eens kijken naar de nieuwe, .anders-dan-anders" herenmode-zaak van HOOFDSTRAAT 90 - VEENENDAAL GESCHENK: Als waardering voor uw bezoek aan de vernieuwde zaak, overhandigen wij u gaarne ons openings geschenk: een goud-omrand frans bokaal-glas V.A.B. KIRPESTEIN MARKTEN GEZELLIG UIT MET DE PAASDAGEN Beide dagen DINER DANSANT vanaf 18 uur SPECIAAL PAASMENU Muzikale omlijsting door het trio v. Aggelen. In het café vanaf 14 uur aan de piano Wil Sanders. INDONESISCH RESTAURANT beide paasdagen vanaf 12.30 uur geopend. Reservering telefonisch (08370) - 3241. r die Nu het onderbrengen van de drie afdelingen in een nieuwe N.V. is mislukt, echter niet in gevaar mogen worden zullen bij de K.V.S.W. ruim 550 personeelsleden worden ontslagen. Het aan vankelijk aangekondigde aantal van 600 kon met 50 worden teruggebracht. De afvloeiing van het personeel geschiedt successievelijk en zal in hoofdzaak te gen de fabrieksvakantie eind juli zijn gecompleteerd. Op of voor 15 april zal iedere werknemer bij het bedrijf weten in hoeverre er voor hem of haar werkgelegenheid bij de vennootschap zal zijn en tot welke datum. „Het streven blijft er op gericht de activiteiten aan geïnteresseerde der den aan te bieden, zo mogelijk te con tinueren ter plaatse, hetgeen van in vloed is op de werkgelegenheid. Alles zal er aan worden gedaan om gedu rende de periode, dat deze onderhan delingen met derden plaatsvinden, de continuïteit van de leveranties aan on ze afnemers te verzekeren", aldus de heer Bonnike. De commissie „Interne Reorganisa tie" van de vennootschap heeft haar bemiddeling aangeboden bij het vin den van een passende alternatieve werkgelegenheid voor het personeel dat ontslagen wordt. In de komende weken zal hieromtrent overleg plaats vinden met het overige Veenendaalse bedrijfsleven. De voorzitter van de NVV-textiel- bond „De Eendracht", de heer Th. de Jong, zei dat de procesvoering met de heer Bottenheim wel degelijk het hui dige resultaat bij de KVSW tot gevolg heeft. „Daardoor is de KVSW in han den gevallen van het Britse bedrijf Staflex Int. Ltd., dat alleen maar be langstelling voor haar eigen activitei ten heeft getoond. Dit betekende het begin van de KVSW-striptease", aldus de vakbondsbestuurder. „Ik zou willen bestrijden, dat Staflex Int. geen ernst heeft gemaakt met de KVSW", repliceerde de heer Bonnike. „Als men de Veeenendaalsche niet had willen continueren, maar liquideren, dan had Staflex niet zulke grote bedra gen geïnvesteerd en aan adviseurs be taald. Ik ben er van overtuigd, dat VEENENDAAL Op 13 maart jl. werd door Staflex International Limited te Londen meegedeeld, dat zij had be sloten een onvoorwaardelijk bod uit te brengen op de aandelen Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en We verij NV tegen de koers van 140 pet. in contanten of daarvoor een gelijke waar de in certificaten van aandelen Staflex International ter beschikking te stellen. Inmiddels is gebleken, dat effectue ring van deze laatste mogelijkheid pro blemen oplevert, zodat uitsluitend een bod in contanten zal worden uitge bracht. Voorts zal Staflex International ook op de nog uitstaande winstbewijzen een bod tot overneming uitbrengen en wel van f 280 in contanten per winstbewijs. Tenslotte wordt meegedeeld, dat de mogelijkheden worden onderzocht om te komen tot een algehele vervroegde aflosbaarstelling van de uitstaande con verteerbare obligatielening van KVSW. Zo spoedig mogelijk zullen nadere me dedelingen hierover volgen. Het bericht betreffende het bod op de aandelen en de winstbewijzen kan thans op korte termijn worden tegemoet ge zien. men alles heeft gedaan om KVSW te continueren". De heer I,. R. A. Ester, hoofdbe stuurder van de CNV-textielbond Uni- tas gaf weliswaar toe dat Staflex hon derdduizenden guldens aan de KVSW is kwijtgeraakt, maar stelde dat dit niet gebeurd was zonder gunstige toe komstmogelijkheden voor de activitei ten van Staflex zelf. Volgens de heer Bonnike moet het falen van de pogingen om de drie af delingen in een nieuwe NV onder te brengen, niet aan de regering worden verweten. Wij hadden weliswaar meer begrip van de overheid verwacht, maar het beschikken over voldoende partners bij de vorming van een con sortium is een eerste vereiste". De directeur vertelde, dat zater dag in een vergadering met geïnte resseerden en vakbonden redding van de drie afdelingen alhoewel moeilijk nog haalbaar leek. De re gering en de bank stelden hun hulp en de vorm waarin die gegeven zou worden afhankelijk van de bereid heid van de industriële partners van het consortium. Afgelopen maandag bleek dat één van de potentiële part ners niet meer mee wilde doen, on danks de concessies die Staflex Int. Ltd. deed door de activa te verla gen. „Het weigeren van, een der eventuele partners betekende een es calatie. Dinsdag en woensdag bleek dat een nieuwe NV niet meer haal baar was. We zagen geen kans meer om nieuwe geïnteresseerden te zoe ken", aldus de heer Bonnike. Vakbonden en personeel vroegen, volgens de KVSW-directeur, terecht om klaarheid. Aan de onzekerheid diende een einde te komen. Bijna acht weken waren verstreken met intensie ve onderhandelingen en het resultaat ervan was duidelijk onvoldoende om reële verwachtingen te mogen hebben op een bevredigend resultaat binnen de vereiste korte termijn. De aandeelhouders van KVSW kun nen zoals is aangekondigd een voorstel van Staflex Int. Ltd. verwachten van 140 pet. voor hun aandelen. Het Britse bedrijf zal dan honderd procent eige naar worden van de KVSW. Staflex Int. Ltd. zet weverij, blekerij en fi nishing door en employeert dan onge veer 300 man i.p.v. 80 man. Van de zijde van de vakbonden werd gisteravond aangedrongen om zoveel mogelijk oudere personeelsleden in de te continueren afdelingen te plaat sen. Vertegenwoordigers van het Brit se concern, die de persconferentie bij woonden, zegden dit toe. De efficiency zal hierdoor volgens de Engelse heren gebracht. Voor de ruim 170 gastarbeiders, momenteel bij de KVSW werken en waarvan de meesten zullen moeten af vloeien worden ap het ogenblik onder handelingen gevoerd met enkele be vriende Twentse textielbedrijven. Er bestaat goede hoop, dat een groot aan tal van de gastarbeiders daar te werk kunnen worden gesteld. Voor de bui tenlandse werknemers, die zich inmid dels met hun gezin in Veenedaal heb ben gevestigd geldt dezelfde regeling als voor hun Nederlandse collega's. Voor hen zal werk worden gezocht in Veenendaal of de naaste omgeving. De afvloeiingsregeling, die de instemming heeft van de vakbonden en het perso neel, dal volgens de heer Bonnike, niet met enkele tonnen zijn na te komen. Hiervoor zal een bedrag nodig zijn, dat in de miljoenen loopt. De bezetting van de tafel waarop gisteravond tijdens de persconferentie vele vragen werden afgevuurd. V.l.n.r. president-commissaris Muller, direc teur L. M. Bonnike, directie-secretaris Francisse, 2 vertegenwoordigers van Staflex Int. Ltd. en de procuratiehou der van KVSW. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VEENENDAAL CITT-MOTORS - EDE UTRECHT Veemarkt 3 aprü 1969. Totale aanvoer 4664, runderen 1093, vet te kalveren 63, graskalveren 122, nuch tere kalveren 1511, schapen 289, lamme ren 81, varkens boven 100 kg 276, var kens beneden 100 kg 42, biggen 1156, bokken en geiten 31. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 1175-1480, kalf vaarzen, per stuk 950-1250, vare koeien, per stuk 885-1080, pinken, per stuk 730-885, stie ren, per stuk 1025-1275, graskalveren, per stuk 375-675, nuchtere kalveren, per stuk 40-80, fokkalveren, per stuk 110- 350, schapen, per stuk 90-155, lammeren, per stuk 120-205, drachtige varkens, per stuk 400-650, lopers, per stuk 110-135, biggen, per stuk 85-98, bokken en geiten per stuk 6-78, vette koeien le kwal., p. kg gesl. gew. 5,05-5,25, vette koeien 2e kwal., per kg gesl. gew. 4,75-4,95, vette koeien 3e kwal., per kg gesl. gew. 4,35- 4,65, vette kalveren le kwal., per kg lev. gew. 3.85-4,05, vette kalveren 2e kwal., per kg lev. gew. 3,75-3,85, vette kalveren 3e kwal., per kg lev. gew. 3,25-3,65, nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1,40 -1,85, zware vette varkens, per kg lev. gew. 2,55-2,60, zouters, per kg lev. gew. 2,60-2,65, slachtzeugen, per kg lev. gew. 2,10-2,15, jonge slachtzeugen, per kg lev. gew. 2,15-2.20. Overzicht (resp. handel en prijzen): Melk- en kalf koeien: redel., niet geheel prijsh.; vette koeien: vlot, ruim prijsh.; vare koeien: matig, hoger; vette kalve ren: willig, iets hoger; graskalveren: redelijk, prijsh.; nuchtere kalveren: wil lig, niet geheel prijsh.; fokkalveren: wil lig, prijsh.; schapen: willig, prijsh.; lam meren: willig, ruim prijsh.; varkens: redelijk, niet geheel prijsh.; biggen: re delijk, niet geheel prijsh. ADVERTENTIE VEENENDAAL „Ik heb niets te verbergen", riep de KVSW-direc teur L. M. Bonnike gistermiddag in de stampvolle zaal van „Eltheto". Ten overstaan van enkele honder den werknemers legde hij in gezel schap van president-commissaris de heer Muller verantwoording af voor het beleid van de onderneming dat is uitgemond in de noodzaak om on geveer 550 personeelsleden te ont slaan. Het dramatische karakter van de vvoorlichtingsvergadering' kwam herhaaldelijk tot uiting, in geëmo tioneerde uitspraken, die de heer Bonnike deed toen uit de zaal een aantal insinuaties naar voren kwa men, die vooral betrekking hadden op de „affaire-Bottenheim". De stemming in de zaal was gespan nen, laconiek en wantrouwend te gelijk. De werknemers wisten het belang rijkste: zij staan op straat. Een feit, dat veel van het gepraat, dat werd losgeweekt in feite overbodig maak te. Maar het bleek dat sommigen toch achteraf althans nog een more le genoegdoening wensten. Dat kwam tot uitdrukking in de vragen die werden gesteld nadat de heer Bonnike een inleiding had gehouden, en in de herhaalde stelling dat de kern van de malaise bij de KVSW ligt in de ruzie tussen deze direc teur en zijn voormalige collega J. C. Bottenheim. En dat werd nu juist pertinent ontkend, zowel door de heer Bonnike als door de heer Muller. „Tussen ons persoonlijk is er nooit sprake ge weest van ruzie", zei de heer Bonni ke, „maar er zijn zaken, die afge zien van vriendschap, organisato risch en vennootschappelijk niet to lerabel zijn. Er is tussen de heer Bottenheim en mij nooit één kwaad woord gevallen...". Hij legde er verder de nadruk op dat het verband tussen de „moeilijk heden die indertijd intern binnen de directie leefden", en de huidige om standigheden van de KVSW bepaald te ver gezicht is. De heer Muller viel hem bij en wilde ook geraken tot een categori sche ontkenning, maar juist zijn po ging leidde tot een onderstreping van het veronderstelde oorzakelijke ver band. Hij begon met te zeggen dat de heer Bottenheim medisch onge schikt werd verklaard om aan de KVSW-directie deel te nemen, gaf vervolgens toe dat „de directie wel tot het uiterste geprikkeld was", kwalificeerde Bottenheims schor sing als „zeer tegen onze zin" en deed tenslotte de mededeling die de zin van het verweer van de heer Bonnike wegnam: de tijd van de res terende directie werd zo in beslag genomen door alle verwikkelingen die voortvloeiden uit het heengaan van Bottenheim, dat voor andere, voor het bedrijf juist onontbeerlijke werkzaamheden, weinig tijd over bleef. De zaal kwam enigszins in bewe ging en van sympathie voor de he ren Bonnike en Muller was op dat moment weinig te merken. In hun voorhoede waren de vakbonden ver tegenwoordigd, en de opmerkingen die van deze zijde werden geplaatst leidden herhaaldelijk tot applaus. De voorzitter van de textielbond „De Eendracht", de heer Th. de Jong zei onder meer het jammer te vinden dat directie en commissaris sen te weinig weerstand hebben ge boden tegen „de overval van Sta flex", de onderneming die volgens hem van het begin af al het voorne men heeft gehad de KVSW te slui ten voorzover het niét haar eigen af deling van „De Eendracht'', ging zo meerderheids-kapitaalbelang van 76 procent, zou betreffen. Duidelijk bleek dat Staflex in de ogen van velen een van de grootste boosdoeners is. De heer K. Smit, voorzitter van de Veenendaalse af deling van „De Eendracht" ging zo ver dat hij veronderstelde dat, in verband met de niet uit de discus-: sie te verwijderen „ruzie", de heer Bottenheim „handjeklap heeft ge daan met Staflex", om zodoende de KVSW alle levenskansen te ontne men. Toen hij bovendien tussen deze handelwijze en de Joodse afkomst van de heer Bottenheim een relatie wilde creëren, stoof de heer Bonni ke, die eerst zijn hoofd in zijn han den steunde, of gespannen handen wringend voor zich uitkeek, zeer ge prikkeld op. Hij noemde Smit's insi nuatie onbehoorlijk en riep: „Kees, ik neem je dit verdomd kwalijk...!" Meermalen richtte de heer Bonni ke zich duidelijk vol emotie tot zijn gehoor: „We nemen nu maatregelen die beslist de juiste zijn onder deze omstandigheden. Het alternatief zou ertoe leiden dat faillissement of sur séance van betaling moet worden aangevraagd en dan zou er zelfs geen geld overblijven voor een af vloeiingsregeling". De werknemers raakten allengs wat milder gestemd en applaudi- seerden voor hun directeur. Ze de den het nog eens toen de heer L. R. A. Ester van de chr. textielbond „Unitas" zei grote bewondering te hebben voor de moed van de heer Bonnike, nl. dat hij zich confronteert met het personeel waarvoor geen werk meer is. Ook het slot van de bijeenkomst kwam met een applaus voor de di recteur. Hij beloofde de werknemers alle steun, voorzover dat in zijn macht ligt. „We zullen alles doen om het leed te verzachten, dat is mijn heilige verzekering; het is al les wat ik u nog te bieden heb". Ondanks de bewogenheid in ver schillende gradaties verliep de ver gadering zonder incidenten De werk nemers gaven aldus gevolg aan het verzoek van de directeur, dezelfde beheersing en discipline te blijven tonen als in de nu afgesloten perio de van onzekerheid en onduidelijk heid. Diverse omstandigheden, die tot de catastrofe zouden hebben geleid wer den 't K VS W-personeel voorgescho teld. Een ervan is volgens de hper Bonnike het feit, dat de pers „ontij dig geruchten publiceerde", hetgeen nadelig zou hebben gewerkt op de gang van zaken. Ook noemde hij de weigerachtige houding van de rege ring, die is gebleken toen haar een financiële bijdrage werd gevraagd. „De regering trof in Veenendaal niet de voorwaarden tot verlening van steun. De provincie Utrecht en Veenendaal horen er kennelijk niet bij...". Na een interpellatie over een „fou tieve investering" voor de rubberaf deling ten bedrage van een miljoen gulden zei de heer Bonnike: „Dat was een inbreng van Dunlop, waar bij we ook hoopten op de inbreng van de „know-how", maar Dunlop verprutste meer dan ze goed deed. En na het verwijt dat tussen werknemers en directi/ te weinig contact zou zijn geweest riep hij uit: „Heb medelijden, de tijd ontbrak, en ik wil toch ook nog wel acht uur kunnen slapen. We hebben de boel niet laten rotten..."

De Vallei | 1969 | | pagina 3