Regeringscrisis in Engeland bezworen MELK UIT PLANTEN RUSSEN VERWERPEN ARGUMENT V.S. Nieuw fusieplan Etna-Daalderop „Nu politici aan het woord in N.A.V.O:" „Een vrijwel schismatische gisting verdeelt de kerk" Valse dollars in Duitsland gedrukt Guerrilla^ in Mozambique staken strijd Versteviging van positie Lin Piao HOOGOVENS OVERLEGT MET KOPPERS WENS VAN MR. J. A. W. BURGER: WILSON WAARSCHUWT ZIJN MINISTERS: Hoge rente in Ver. Staten Demilitarisering zeebodem Juwelendiefstal Grensposten in Noord-Italië geblokkeerd PAUS PLEIT OPNIEUW VOOR EENHEID Diensten voor concern IJmuiden GESLOTEN LINKERVLEUGEL BENDE OPGEROLD WINSTBEWIJZEN IETS GUNSTIGER GESCHILLEN HOOGTEPUNT CONGRES IN PEKING Ontspanning Uwsleutel tot opgewekter autorijden is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Misvorming Polemiseren Secretariaat Toekomst Portugal Ander gezicht Confederatie SPECIALITEITEN VOELING99 VRIJDAG 4 APRIL 1969 T ONDEN Premier Harold Wilson heeft gisteren op een kabinets- /itting gewaarschuwd, dat ministers slechts in de regering zullen blijven, wanneer zij onder alle omstandigheden kabinetsbesluiten verdedigen en der halve vasthouden aan het principe van collectieve regeringsverantwoordelijk heid. Aanleiding tot deze waarschuwing was de houding van minister van Binnen landse Zaken. James Callaghan, die vorige week op een bijeenkomst van het partijbestuur van Labour tegen de regeringsplannen voor hervormingen in de vakbeweging stemde. Uit politieke kringen in Londen werd vernomen dat alle ministers de voor waarde van de premier om deel te blijven uitmaken van de regering heb ben geaccepteerd. De „Callaghan-af- faire" schijnt hiermee gesloten en het gevaar voor een regeringscrisis bezwo ren te zijn. Daar de regering aan de hervor mingsplannen wil vasthouden, is hel evenwel twijfelachtig of ook een einde is gekomen aan de latente crisis in de partij. De linkervleugel heeft te kennen gegeven, dat hij zich in geen geval met sommige voorgenomen maatregelen kan verenigen. Daartoe behoren: verplichte stemmingen voorafgaande aan stakin gen, een „afkoelingsperiode" van vier weken bij arbeidsconflicten en straf maatregelen tegen wilde stakers. Volgens een gisteren gepubliceerd opinie-onderzoek is de voorsprong van de conservatieven op Labour inmiddels tot 22,8 procent uitgegroeid. BONN Voor een kapitale verras sing zorgde de Westduitse recherche: in Wiesbaden en Hamburg nam zij 3,1 miljoen dollar aan valse bankbiljetten in beslag .Heel de vervalsersploeg, vijf man sterk, werd ingerekend. De monetaire victorie begon in Wies- baden. Daar bood een van de bendele den een pakketje met 20.000 valse hon derd-dollarbiljetten aan. Net was de koop beklonken o* de gegadigde ontpop te zich als een rechercheur. Drie man in totaal werden gepakt. Snel volgde de politie het spoor naar Hamburg, waar een inval werd gedaan. Vangst: 1,1 miljoen aan valse dollars, en de kleurennegatieven en drukplaten waarmee de valse biljetten waren ge maakt. De intussen gevluchte directeur van de drukkerij kwam zich, op aanraden van zijn vrouw, toen maar vrjwillig bij de politie melden. Ook een vijfde verdachte werd in de kraag gegrepen. NEW YORK De Verenigde Staten hebben het officiële bankdisconto met een half procent verhoogd tot 6 pet. De minimum reserves, die de banken moeten aanhouden, zijn met eenzelfde percentage verhoogd. ADVERTENTIE OLIFANT OP DE WADDEN. Steeds meer sportvissers gaan een dagje vissen op de wadden. Bot, schar, schol, krabben, tong en klonten mosselen zijn niet van de lucht. En soms een Olifant. Steeds vaker zelfs. Want wat is er heerlijker dan zo nu en dan even er tussen door een glaasje Olifant Vieux? 0 In Langley (Engeland) is een procédé ontwikkeld om melk uit planten te winnen. Plamil, zoals de vloeistof (die geen cholesterol bevat) heet, kan ter vervanging dienen van melk voor mensen die allergisch zijn, hart patiënten en vegetariërs. GENÈVE Rusland heeft giste ren op de ontwapeningsconferentie in Genève het Amerikaanse argu ment verworpen, dat volledige demi litarisering van de zeebodem „on doenlijk" is. Volgens de Russische afgevaardigde Rotsjin zou een alleen voor kernwapens geldend verbod, als voorgesteld door Amerika, maar aan leiding geven tot „een wilde wedloop op het gebied van conventionele be wapening". Verbood men alle mili taire activiteiten op de zeebodem dan zou de controle ook heel wat ge makkelijker zijn. Landen hoefden dan niet bang le zijn dat inspectie van hun installaties in zee militaire geheimen aan het licht zou brengen. Uitrusting voor de opsporing van on derzeeboten van een potentiële vijand moest binnen de twaalfmjjlzone uit de kust worden gehouden, die in het Russische ontwerp-verdrag is vast gelegd. Van Amerikaanse zijde werd opge merkt, dat de pacificatie van de zee bodem al onderwerp vormt van di recte contacten tussen Russen en Amerikanen, waarbij wordt gepoogd „punten van overeenstemming" te vinden. Men betreurde dat Rotsjin gisteren niet „de op sommige punten gewenste opheldering" had ver schaft. De Roemeense gedelegeerde Eco- besco sprak in een lange rede tot drie maal toe over de noodzaak van te rugtrekking van buitenlandse troe pen binnen hun nationale grenzen en het verbieden van „militaire oefenin gen en ander machtsvertoon aan de grenzen of op grondgebied ^an an dere staten." Hij bepleitte niet-in- menging in de interne aangelegenhe den van andere landen en opheffing van NAVO en Warschaupact. Wij zijn van mening dat de ontwikkeling van de toestand als geheel in Europa gunstige mogelijkheden, positieve tendensen in de richting van ont spanning en samenwerking aanduidt, verklaarde hij. Ecobesco sprak zich tenslotte uit voor een wereldconferentie over ont wapening, het betrekken van China bij de regeling van alle actuele inter nationale problemen en afkondiging van een ontwapeningsdecennium 1970-1980 van de Verenigde Naties." AMSTERDAM Daalderop en Etna zijn tot een nieuw akkoord gekomen waarop een fusie tussen de twee be drijven tot stand kan worden gebracht. Tegen een eerder gedaan voorste! was zoveel bezwaar geuit, dat het fusievoor- stel moest worden opgeschort. De besturen van beide ondernemin gen hebben een onafhankelijke finan ciële deskundige een advies laten uit brengen. Daarin wordt een nieuwe ruil verhouding voorgesteld, die voor alle partijen aanvaardbaar moet worden ge acht. De moeilijkheden zaten bij de ruil van de winstbewijzen, die voor het me rendeel in vaste handen zitten. Voor de winstbewijzen is nu 'n gunstiger rege ling uit de bus gekomen. Er zal een houdstermaatschappij wor den gesticht.. Etna-Daalderop. De hou ders van gewone en preferente aande len Etna kunnen hun stukken op basis één op één ruilen tegen aandelen van de houdstermaatschappij. Aandelen Daalderop ontvangen voor twee gewone aandelen of een prioriteitsaandeel, één aandeel van de houdstermaatschappij. Het bod op de winstbewijzen Etna wordt nu zodanig gewijzigd, dat per winstbewijs f 1.650 aandelen van de houdstermaatschappij wordt uitgereikt. Volgens het oorspronkelijke voorstel was dat anderhalf aandeel. Op 10 april zal nu een aanvullend be richt op het oorspronkelijke fusievoor- stel worden uitgebracht. Om aandeel houders gelegenheid te geven nadere in formatie te krijgen, zullen de jaarver gaderingen voor de sluiting van de nieuwe aanmeldingstermijn worden ge houden en wel op 18 april. De jaarver slagen zullen op 10 april verschijnen. Met het ministerie van Financiën is een regeling getroffen, waarbij de ver wisseling van de winstbewijzen Etna voor de particuliere houders geen fis cale gevolgen zal hebben. Wel zal de fiscale agioreserve van de beide ven nootschappen verminderen met het no minale bedrag van de ter verwisseling van winstbewijzen uit te reiken aande len. Als de fusie doordaat krijgt de houd stermaatschappij een kapitaal van f 14.482.000. Over de vooruitzichten zijn de besturen nog vaag. Zij zeggen ma tig optimistisch te zijn over de resul taten van 1969. Wel zeggen zij unaniem van oordeel te zijn dat de voorgestelde fusie van groot belang is voor beide ondernemin gen. De continuïteit van de bedrijven en daarmee de toekomst van de werk nemers zal er zeer mee gebaat zijn. ADVERTENTIE PARIJS Inbrekers hebben juwelen ter waarde van anderhalf miljoen gul den gestolen uit het huis van graaf Louis de Flèrs aan de Boulevard des Invalides te Parijs. De graaf en zijn vrouw waren met vakantie in Amerika, toen de diefstal werd gepleegd. De politie denkt, dat de dieven hulp van „binnenuit" hebben ge kregen, omdat er geen enkel spoor van braak was. BEIRA Lazaro Kavandame (65), de leider van zestigduizend guerrilla strijders in Portugees Mozambique, heeft zich overgegeven. Hiermee is een einde gekomen aan een opstandige beweging tegen het Por tugese bewind, die vier jaar heeft ge duurd. Kavandame werd beschouwd als de leider van de opstandige stammen in Noord-Mozambique. Hij zou thans door het gebied reizen om de Afrikanen die zich schuilhouden in de bossen te vertellen dat de guerril la-oorlog is geëindigd. Kavandame staakte de strijd al op 16 maart. Aan zijn overlopen zouden maanden van geschillen zijn voorafge gaan tussen leiders van de Maconde- stam, waartoe Kavandame behoort en leiders van Fremilo, het Bevrijdings front van Mozambique. De geschillen bereikten een hoogte punt na de moord op de voorzitter van Fremilo, dr. Eduardo Mondlane in Dar- -es-Salaam. Diens opvolger, Oeria Si- mango, stelde Kavandame onder toe zicht, maar deze wist te ontsnappen. Kavandame zou zich aan de Portuge zen hebben overgegeven op de belofte dat zijn stam hulp krijgt op het gebied van de landbouw, het onderwijs en de medische zorg. HONGKONG Het negende congres van de Chinese communistische partij, is gisteren voortgezet met een bespre king van een ontwerp-grondwet voor de partij. Wanneer de deelnemers aan het con gres dit ontwerp zullen hebben goedge keurd, zal het congres een Centraal co mité kiezen. Dit ter vervanging van het bestaande comité, dat door zuiveringen tijdens de culturele revolutie nogal is gehavend. Om te voorkomen dat Lin Piao, die vermoedelijk in de toekomst Mao zal opvolgen, concurrenten krijgt, is in het ontwerp-grondwet bepaald, dat er voortaan maar één vice-voorzitter zal zijn. In 't voorlaatste congres in 1965 werden vijf vice*voorzitters gekozen. PARIJS Duizenden vrachtwagens blokkeren de Zwitsers-Italiaanse grens posten te Ponte-Chiasso en Gaggiolo. Als gevolg hiervan moeten vakantie gangers die naar Italië willen honder den kilometers omrijden. De chaos aan de grensposten is ont staan door onenigheid tussen Zwitserse en Italiaanse transportondernemingen. De Zwitsers onderhouden al lang ver voersdiensten tussen West-Duitsland en Italië. De Italianen beschuldigen hen echter van oneerlijke concurrentie. Daarom heeft dItaliaanse overheid zonder voorafgaande waarschuwing de grens voor Zwitsers vrachtvervoer ge sloten. De Zwitsers hebben hierop gerea geerd door hun eigen normen te gaan toepassen op alle Italiaanse vrachtwa- gesn. Geen van deze wagens voldoet aan de Zwitserse eisen. Noch Italië noch Zwitserland denkt erover een duimbreed te wijken. W/ASSENAAR - Twintig jaar Noord-Atlantisch bondgenootschap. Mogen we ons ge lukkig prijzen met een veelomvatten de Westerse verde digingsorganisa tie als de Anieri- kaans-Europese alliantie? Paul Henri Spaa je, oud-secretaris- generaal van de NAVO en voorma lig Belgisch pre mier, zei deze week in Scheveningen, dat de NAVO toch maar voor twintig jaar vrede in Europa heeft ge zorgd. Daarmee zei Spaak on derscheidde Euro pa zich van wereld delen als Afrika en Azië. Mr. J. A. W. Burger, vooraanstaand lid van het Europees parlement en de NAVO-deskundige van de so cialisten in de Eerste Kamer, hecht aan die laatste uitspraak van zijn Belgische geestverwant niet zoveel waarde. „Er is geen enkel bewijs voor de stelling, dat in een Europa zonder NAVO geen vrede zou heb ben geheerst. Desondanks was het verstandig om de NAVO te stich ten, want ook zonder oorlog waren we volledig in de klem gekomen. Dan zou Europa er tussendoor zijn gegaan. De NAVO was niet over bodig." Van dc Nederlandse ambassadeur bjj de NAVO, dr. H. N. Boon, mag de NAVO de dertig jaar halen. Van mr. Burger ook, maar dan zal er iets moeten veranderen. Ronduit zegt hy: „In de NAVO wordt nog teveel in militaire termen gedacht. We zijn nu in een periode gekomen waarin het woord moet zijn aan de politici en de diplomaten". Het rapport over de toekomstige taken van de NAVO het zogeheten rapport-Harmei wijst al in die richting. Dat rapport geeft op deze wijze de twee taken van de alliantie weer: aan de ene kant een defensief bondgenootschap, dat vastbesloten is de veiligheid in de vrije wereld te waarborgen, anderzijds een politiek verbond, „dat wil komen tot een dia loog met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten om daarmee een kli maat van samenwerking en vriend schap te scheppen als basis voor een duurzame vrede". Volgens secretaris-generaal Brosio zijn deze twee taken niet met elkaar in strijd, maar vullen zij elkaar aan. „De militaire steun waarborgt de no dige steun voor elk begrip en elk akkoord. Het doel van de ontspan ning rechtvaardigt de militaire in spanning". „Alle leden van de NAVO hebben hun vrijheid behouden om tweezijdi ge contacten van economische, cul turele en politieke aard aan te gaan. Niettemin erkenden ze ook de nood zaak om gezamenlijk de algemene problemen van de Europese veilig heid op te lossen. De defensie zal in elk geval collectief moeten zijn wan- Natuutzurver ROME i Paus Paulus heeft op Witte Donderdag nadrukkelijk ge pleit voor eenheid in de Rooms- Katholieke kerk en uiting gegeven aan zijn ongerustheid over de hui dige verscheirdheid. „Èen vrijwel schismatige gisting verdeelt de kerk", aldus de paus in een preek, die hij tijdens een mis in de basiliek van Sint Jan van Lateranen hield. „Hoe kan de kerk een verenigd geheel zijn, indien zij ernstig door geschillen of door verloochening van haar hiërarchische structuur wordt ondermijnd of in haar goddelijke en onmisbaar charisma, dat het pasto rale gezag betekent, wordt misvormd? „De kerk," zo vervolgde de paus, „heeft evenals de mensheid behoefte aan solidariteit en liefde. Hoe kan zij een kerk zijn, d.w.z. een vere nigd volk, wanneer een vrijwel schis matische gisting haar verdeelt, on derverdeelt, haar breekt in groepen die uit zijn op een willekeurige en in wezen zelfzuchtige autonomie, ver momd als christelijke veelvormigheid of vrijheid van geweten"? Hoe, aldus paus Paulus, zal deze kerk kunnen worden gebouwd wan neer men zich laat leiden door cen trifugale tendenties en wanneer niet de mentaliteit van de gemeenschaps liefde wordt ontwikkeld, maar die van polemiseren ten behoeve van bij zondere belangen. Of wanneer men dubbelzinnige en gevaarlijke sympa thieën verkiest boven vriendschap, die op grondbeginselen rust en die open is voor toegeeflijkheid jegens tekortkomingen. In dit verband drong de paus aan op samenwerking, een heid en edelmoedigheid. Moge Jezus Christus de kerk van Rome het vermogen geven haar in nerlijke eenheid te behouden en steeds verder te vervolmaken, zo besloot de paus, die sprak nadat hij de voeten van twaalf Romeinse jongens had ge wassen, een traditionele handeling, ter herdenking van de voetwassing van de twaalf apostelen door Chris tus, aan de vooravond van zijn krui siging. In een commentaar op de bittere uitlatingen van de paus van woens dag heeft pater J. v. Kilsdonk, een van de Amsterdamse studentenpas tores gisteren voorgesteld een nieuw Vaticaans secretariaat op te richten voor de vernieuwing van de kerk. Als hoofd daarvan stelde hij voor kardinaal Alfrink en als secretaris de Zwitserse theoloog Hans Küng of de Nederlandse jezuïet Huub Ooster huis. Pater Van Kilsdonk betreurde het, dat de paus de protesten van pries ters en leken niet benut voor de op bouw van de kerk. Het Atlantisch Pakt werd op 4 april 1949 ondertekend en bestaat dus thans twintig jaar. De partijen zijn overeengekomen, dat elke ge wapende aanval tegen een of meer NAVO-leden, als een aanval tegen alle zal worden beschouwd. Tot het Noord-Atlantisch gebied" worden gerekend in de eerste plaats het grondgebied van de bij het Atlantisch Pakt aangesloten landen, alsmede de eilanden in het Noord-Atlantisch gebied ten noorden van de Kreeftskeerkring welke onder de rechtsmacht van één der partijen staan; schepen of luchtvaartuigen van één der partijen in dit gebied vallen er ook onder. neer het erom gaat crisissituaties het hoofd te bieden of over ontwapening te praten". doen alsof de machtigste staat ter wereld niet bestaat". ADVERTENTIE Mr. Burger vindt het jammer, dat Spaak in zijn rede nauwelijks naar de toekomst heeft gekeken. We heb ben nu een machtsevenwicht, maar je kunt niet altijd in die toestand blijven. De grote vraag is: „Hoe krijg je de bewapening naar beneden?" „Om zoiets te bereiken zal in de NAVO een andere atmosfeer moeten worden geschapen. Het zou, om te beginnen al heel mooi zijn indien het NAVO-parlement de status van con sultatief parlement zou krijgen, vrij vertaald: als je als NAVO-parlemen- tariër een stuk meer te zeggen zou hebben, als je enige redelijke invloed zou kunnen uitoefenen op de besluit vorming in de NAVO". „Maar zelfs dan verwacht ik geen wonderen. Ik maak nu al mee dat de meeste NAVO-parlementariërs netjes in het militaire en het doctrine- straatje lopen. Ik beschouw mijzelf in dat opzicht als een witte raaf". „Wil de ontspanning doorzetten dan zal het Westen een ander ge zicht moeten tonen. Het kan aan het zoeken naar ontspanning zelf een heleboel doen". Gaat het by de NAVO ook niet om het beschermen van de wester se economie, misschien nog meer dan om het vormen van een schild tegen een eventueel opdringend commu nisme? Mr Burger: „Dat geloof ik niet. Vlak het laatste niet uit. De Sovjet- Unie heeft sterk aan landhonger ge leden. Je krijgt nooit meer iets uit haar vingers gepeuterd. Moeten we afgaan op het eerlijke gezicht van de Russeen? Ik vind dat wel ris kant. En die westerse economie? Ik zou het zo willen stellen: ook Tsjecho- Slowakije heeft indertijd „ja" tegen het Marshall-plan gezegd. De andere huidige satellieten van Rusland we zen het plan hooghartig af. Je kunt ook niet wegcijferen dat de Amerikanen overal waar zij zitten met „business" bezig zijn. Daaraan kleven natuurlijk grote psychologi sche nadelen. Je mag evenwel niet Het communisme willen we hui ten de deur houden, maar fascisti sche regimes van Portugal en Grie kenland nemen we in ons midden op. „Portugal namen we op de koop toe, ook al omdat het zich in de Tweede Wereldoorlog loyaal tegen over de geallieerden had opgesteld. Pas later bleek dat de Portugezen het vertikten om aan het overal in de wereld optredende dekolonisatie proces mee te werken". „Maar nu zitten we verder met de Griekse kolonels opgescheept en met een politiek niet zo erg stabiel Tur kije. Achteraf vraag je je af of het niet beter was geweest, dat de Ver enigde Staten en dat is dan hun zaak met Griekenland en Turkije een tweezijdig militair verdrag had den gesloten. Dat is toch ook met Spanje gebeurd. Griekenland en Turkije zijn voor de NAVO van strategische waarde, maar hun lidmaatschap verzwakt 't moreel van het bondgenootschap". Zal een verdeeld Duitsland de toenadering tussen de blokken van de NAVO en het Pact van Warschau niet in de weg staan? ..Ik heb het gevoel dat het Oos ten dat in sommige landen met een groeiend onbehagen heeft te kampen behoefte heeft aan een permanente buitenlandse bedreiging. Het neemt West-Duitsland bij de kop als een voorbeeld van die bedreiging. De geschiedenis is dan het bewijs. Zo'n houding werkt in het Westen extremisme in de hand. Het is ook een kwestie van oorzaken en gevolg". „De Duitse deling. Ik kan niet ge loven dat een stabiele toestand in Europa wordt bereikt met een in tweeën gehakt Duitsland. De twee blokken zullen elkaar op dat punt moeten vinden. Dan hoef je nog niet aan een puur verenigd Duitsland te denken. Je kan de oplossing ook zoeken in een con federatie. De Bondsrepubliek zelf is ook een voorbeeld van decentrali satie van de macht". IJMUIDEN Hoogovens onderzoekt in hoeverre het Amerikaanse bureau Koppers in de nabije toekomst bepaalde diensten voor het concern in IJmui den kan leveren. Hiertoe is vorige week de voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, dr. ir. A. Drijver, naar Amerika gereisd. Het doel van de reis was meer over de activiteiten van Koppers te weten te komen. Naar de heer Drijver meedeel de is over de plannen tot vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte bij Rotterdam niet gesproken. Koppers is een ingenieursbureau, dat vooral gespecialiseerd is in het ont werpen en doen bouwen van grote fa brieken, zoals raffinaderijen, hoog ovens en staalfabrieken. Koppers, die over de hele wereld werkt, is gevestigd in Pittsburgh. De onderneming kreeg indertijd een optie op een terrein voor de bouw van een staalfabriek op de Maasvlakte. Deze optie is intussen verloren. Wel heeft Koppers sinds het verkrijgen van de optie uitgebreide studies gemaakt, waarvoor Hoogovens veel belangstel ling heeft. Zoals wi j hebben meegedeeld gaat Hoogoven* op de Maasvlakte samen met het Duitse staalconcern Hoesch een grote hoogoven, een cokesfabriek, een pelletfabriek en een oxystaalfa- briek en mogelijk een blokwalserij bouwen. 99 De heer Drijver zegt dat met de Ne- derlandsche Kabelfabrieken over deze vestiging „voeling" bestaat. Over de plaats van de Nederland- sche Kabelfabrieken in het geheel van de plannen van Hoogovens zijn nog geen nadere voorstellen uitgewerkt. Het bestuur wil eerst de komende be sprekingen met de gemeente Rotter dam afwachten. Hiervan hangen ook af de prognoses voor de personeels voorziening. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7