Maanlandschap nagebootst C Utrechtse studenten namen dagbladen op de korrel LUXURY LENGTH 25 King Size Vakbeweging bevrijdt zich van politieke bindingen Reünie in Den Hang van ex-geïnterneerden in voormalig Ned. Indië Roofoverval op postkantpor is Vakmanschap is meesterschap Onderzoek naar verslagen over proces-Van Z. Voor bejaarden in Haarlem alarmcentrale 25 D VRIJDAG 4 APR ft. I té 9 Bierkenners vragen Sensatie Plaatselijk Distantie Beter inzicht Er is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant In zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". U geniet zoveel méér. 20 Luxury Length 1.75 FILTER De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyvesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten méér. Peter Stuyvesant, u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75 MR I «»l ilÉ Wl* II /-SS'-y .- S -:.jKSSaa»- -««V-N. 0 In het ruimtevaartcentrum., in Houston (Te%as) wordt hard gewerkt aan de '^voorbereidingen voor een landing op de maan. As tronaut Don L. Line oefent in een nagebootst maanlandschap in het wandelen op de maanbodem. V UTRECHT De dader tan de over val op het postkantoor in dë\J. P. Coen- gehouden. Het is de 22-jarige F. C. L. uit Beek in Limburg. De man heeft be kend. L. werd aangehouden, toen hij met de trein uit Denemarken in Oldenzaal aan kwam. Bij controle van de paspoorten werd hij herkend. De Utrechtse politie wist al enige tijd dat L. de dader van de overval was. Uit verschillende aanwijzingen was ge bleken, dat de man soms een pruik droeg. In zijn pension in Amsterdam vond men tenslotte een identiteitskaart. Van de 13.000 gulden die L. bij de overval had meegenomen had hij bij zijn aanhouding nog ongeveer 170 gul den over. Hij is gisteren al voorgeleid voor de officier van Justitie in Utrecht. ADVERTENTIE .y UTRECHT In een veertig pagina's tellende extra-uitgave van het blad „lust" van de juridische studentenvereniging Utrecht is bekendheid gegeven aan de resultaten van het onderzoek naar de verslaggeving van de Utrechtse kran ten „Utrechtsch Nieuwsblad", „Het Centrum" en het „Nieuw Utrechts Dag blad", alsmede van de landelijke bladen „De Telegraaf", „Volkskrant", „Het Vrije Volk", „Trouw", „Algemeen Dagblad", „Parool", „Algemeen Handels blad", „De Tijd", „Nieuwe Rotterdamsche Courant", en het Amsterdamse „Nieuws van de Dag" met betrekking tot het historische proces tegen Hans van Z. en _„Ouwe Nol".. Doel van het onderzoek was ener zijds na te gaan of het krantenlezend èpubliek op grond van de verslaggeving in de bladen, een redelijke indruk kon krijgen van hetgeen zich in de Utrecht se rechtszaal heeft afgespeeld, zowel wat de feitelijke als de juridische aspecten betreft, anderzijds welke plaats en functie het verslag van het proces in de genoemde kranten kreeg. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over de periode van 11 februari (aan- vangsdag van het proces) tot en met woensdagmorgen 26 februari, toen de ochtendbladen hun laatste nieuws over het proces brachten. In de slotbeschouwing van „lust" over het proces wordt gesteld, dat de landelijke bladen in drie groepen zijn verdeeld. „Een groep, die in het alge meen en in het bijzonder bij de presen tatie van het nieuws de amusements functie als uitgangspunt neemt, een groep die lijnrecht daar tegenover staat en zakelijk, zonder franje en ver siering het nieuws brengt, en een mid dengroep die aspecten van beide in zich verenigt." „De Telegraaf" vertegenwoordigt de „amusementsgroep", „De Volkskrant" de middengroep en „Trouw" de zake- lijkheidsgroep. De studenten, die toegeven dat de subjectiviteit ook in hun onderzoek een rol heeft gespeeld, concluderen, dat „Het Nieuws van de dag", „Het Vrije Volk", „De Telegraaf" en in mindere mate „Het Parool" in het algemeen een grotere nadruk hebben gelegd op die details van het proces, welke een sensationeel en spectaculair karakter hadden. „Door de opdringerige opmaak werd dit aspect versterkt." De bladen van de „zakelijkheids"- groep, de Nieuwe Rotterdamse Cou rant en Trouw, hebben hun procesver- slaggeving niet opgedrongen ten opzich te van andere berichten. De NRC be perkte zich tot de meest essentiële hoofdzaken van het proces, met voor bijzien aan allerlei weinig ter sprake DEN HAAG - Vijfduizend Nederland se ex-geïnterneerden uit het voormali ge Nederlands-Indië worden volgende week zaterdag verwacht op een reünie in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. De organisatie is in handen van de Stichting Nederlandse Slachtoffers Ja panse Vrouwenkampen, Bond Ex-ge vangenen van Overzee. Eregasten zijn de oud-gouverneur-generaal jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en zijn echtgenote. Onder het motto „Wij hebben vier jaar lang alleen moeten staan", mogen ook de mannen van de vrouwen komen. Iedereen werd kampsgewijs ingedeeld. In het Congresgebouw wordt voor ieder kamp een emplacement ingericht. Enige vrouwen kwamen naar aanlei ding van de Birma reünie die ih mei 1967 in Scheveningen werd gehouden, op het idee een dergelijke bijeenkomst voor vrouwen houden. Op 20 septem ber 1968 werd daarom een stichting ge vormd met het doel: hulde te brengen aan de omgekomen slachtoffers, die vie len door het oorlogs- en na-oorlogsge weld in het voormalige Nederlands-In dië en om de overlevenden uit deze pe riode te steunen, met elkaar in contact te brengen en hun belangen te behar tigen. „Wij zijn een vergeten groep", zegt een van de oprichters, mevrouw Suzan ne Gideonse uit Den Haag. „Wij willen een eigen monument voor de slachtof fers. Daarvoor is al 15.000 gulden bin nen. Wij willen bovendien een erefonds om de vergeten overlevenden uit alle kampen te steunen". Er hebben in de oorlog 145.000 Ne derlandse vrouwen en kinderen in Ja panse kampen gezeten. Op 12 april zullen er evenwel geen treurige dingen worden opgehaald. Dan is er alleen plaats voor muziek en to neel. doende details. Trouw heeft, volgens de studenten, tussen deze aspecten niet altijd de juiste keuze kunnen doen. Over de middengroep maken de stu denten de volgende opmerkingen: Het Algemeen Dagblad en De Tijd kregen zelfs na uitgebreide bestudering voor ons geen eigen gezicht. Het Algemeen Handelsblad dient alles wel sec op, maar selecteert vrijwel niet. In een melange worden hoofd- en bijzaken als gelijkwaardig opgediend. De Volks krant verweeft in haar verslagen op vallend haar eigen meningen en heeft in andere opzichten duidelijk het ka rakter van de middengroep. Dat de in het onderzoek betrokken Utrechtse bladen niet in deze indeling zijn opgenomen, verklaren de studen ten vanuit de sterke plaatselijke be trokkenheid van deze bladen bij het proces. Zij waren niet vergelijkbaar met landelijke kranten. Volgens de redactie van „lust" heeft „Nieuw Utrechtsch Dagblad" zich al- het Utrechtsch Nieuwsblad veel aan „kolommenvullerij" gedaan, terwijl het leen van „Het Parool" onderscheidde door een groter aantal randberichten. „Dit proces was als grote strafzaak een aangewezen aanknopingspunt ge weest om het grote publiek te informe ren over de procesgang en het daarin beter inzicht te geven. De onderzochte dagbladen hebben deze kans niet of nauwelijks aangegrepen. De juridische terminologie werd in het algemeen on voldoende toegelicht. Het uitreiken van de dagvaardingen heeft maar ten dele aan haar doel beantwoord. Alleen de avondbladen maakten er uitgebreid ge bruik van. Het verdient wellicht aanbeveling om een verklarend uittreksel uit de dag vaarding aan de pers te verstrekken, dat integraal gepubliceerd zou kunnen worden. De uitgereikte requisitoiren hebben duidelijk hun nut bewezen. Wel licht is 't mogelijk de pleidooien, even tueel op staatskosten, eveneens aan de pers te verstrekken, aldus de redactie van „lust". De onderzochte bladen hebben vol gens de studenten „voldoende distan tie" weten te betrachten ten opzichte van de personen van de verdachten. „Alleen het „Nieuws van de Dag", „Het Vrije Volk" en de „Telegraaf" gebruik ten nogal eens beschuldigende adjectie ven en benamingen". Opgelegde stemmingmakerij tegen de verdachte Van Z. spreekt alleen uit het artikel „dagje Hans van Z.", dat woens dag 12 februari in „Het Vrije Volk" verscheen, aldus de studenten. Van de tien onderzochte landelijke bladen heeft „Het Parool" de meeste aandacht aan het proces tegen Hans van Z. en „Ouwe Nol" besteed. Na Het Parool volgt de Amsterdamse mid dageditie van de courant „Nieuws van de Dag". De minste aandacht kreeg het proces in de „Nieuwe Rotter damse Courant" en het ochtendblad „Trouw". „De Telegraaf" drukte de meeste illustraties en foto's van het, proces af: 45 maal. „Het Vrije Volk" produceer de 34 maal een illustratie, merendeels foto's. De N. R. C. drukte eenmaal een foto af en daarop sontd slechts de of ficier van justitie. Alle kranten, behal ve de N. R. C. De Tijd en „Het Cen trum" hebben een of meer foto's op de voorpagina gebracht. Aan 't eind van een zeven pagina's lange bijdrage van prof. dr. J. Kloek aan het extra-nummer van „lust", zegt het hoofd van de psychiatrische obser vatiekliniek van het gevangeniswezen over de verslaggeving met betrekking tot psychiatrie-elementen: „Naar mijn indruk, heeft de wijze, waarop de pers het publiek heeft ingelicht over de weergegeven aspecten van de berech ting, velen tot een wat beter inzicht gebracht omtrent de wijze waarop een psychiatrisch team zijn werk verricht en omtrent de problemen waarmee het te kampen heeft. Eén probleem dat niet aan de orde is geweest: Is het, vanuit medisch-ethisch openbaar zo uitvoerig op iemands psy chische structuur en de zwakheden daarvan in te gaan? Dat blijft ons be nauwen, zelfs bij de beste berichtge ving", aldus prof Kloek. HAARLEM In Haarlem is een alarmcentrale voor bejaarden opgericht. Bejaarden die op een of andere manier hulp nodig hebben, kunnen het num mer 11834 bellen. De politie heeft haar medewerking toegezegd om te voorkomen, dat be jaarden ongemerkt in moeilijkheden komen. De melkhandelaren, die regel matig bij de alleenstaande bejaarden komen, doen ook mee. Zij hebben het alarmnummer op hun wagens geschil derd en in hun zaken opgehangen. In het Haarlemse oriëntatiecentrum voor bejaarden wordt een kartotheek ingericht, waarin de gegevens van de zeventienduizend bejaarden komen te staan, zodat men bij een alarm precies weet aan welke ziekte de bejaarde lijdt, welke huisarts en familieleden moeten worden gewaarschuwd. De opzet van de alarmcentrale is nog experimenteel. Men verwacht dat er ook alarmcentrales komen in andere plaatsen in Nederland. Utrecht heeft al veel belangstelling getoond. ADVERTENTIE PETER STUYVESANT PETER STUYVESANT RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE »irommiiiiiiinimn»M«K itflftitmimiimrnimntmttm ,e voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer A. H. KIoos, heeft onlangs gezegd dat hij niet met de Partij van de Arbeid is getrouwd. Die uitspraak heeft veel stof doen opwaaien en dat niet alleen in politieke kringen. Het N.V.V. immers is voor velen nog steeds de belangenbehartiger van de socialistische arbei ders. Maar de leiders van deze vakcentrale willen het etiket socialistisch beslist niet opgeplakt heb ben. Dat is niet van vandaag of gisteren zo. Direct na de tweede wereldoorlog al heeft het N.V.V. de banden met de toenmalige S.D.A.P. de voor ganger van de Partij van de Arbeid verbroken. Het heeft daarna en vooral de laatste jaren ge probeerd het beeld van de socialistische vakbe weging te laten vervangen en dat van de alge mene onafhankelijke vakcentrale op de voorgrond te stellen. Het N.V.V. had er namelijk nogal moeite mee groepen werknemers naar zich toe te trekken die zich bij de confessionele vakcen trales (N.K.V. en C.N.V.) niet thuis voelden, maar evenmin onderdak zochten bij een puur socia listische vakcentrale. Zo heeft het N.V.V. zich in 1964 al losgeweekt uit de organisatie van de viering van de eerste mei (Dag van de arbeid) in Amsterdam. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft toen on omwonden vastgesteld: „Wij hebben geen enkele band met de Partij van de Arbeid". Elke partij die het gemeenschappelijk actieprogramma van de drie vakcentrales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) wil helpen uitvoeren kan op onze sympathie re kenen." Dat laatste standpunt neemt nu ook het Neder land Katholiek Vakverbond (N.K.V.) in. „Wij kij ken naar wat de partijen doen en niet naar wat ze zijn", aldus een zegsman van deze vakcentrale. De voorzitter van dit verbond, de heer P. J. J. Mertens, heeft in mei 1967 nog eens duidelijk ge steld dat zijn verbond geen enkele binding met een politieke partij heeft Hij trad om alle schijn te vermijden uit het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij. Ook bij het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) wil men niet horen van een relatie tus sen dit verbond en een bepaalde politieke partij. Ook in het zich losmaken van de politieke par tijen weerspiegelt zich het streven van de vak centrales naar een scherpere opstelling tegenover het maatschappelijk gebeuren.

De Vallei | 1969 | | pagina 9