Veenendaals dagblad Tijdens zonnige paasdagen druk toerisme verwacht GEWAPEND NAAR PAASWAKE Buiten Straf optreden onder druk van Rusland Droogte teistert India opnieuw Geestelijkheid te Roermond in conflict met middenstand Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Voorzichtig op de weg en in bos en hei DUITSERS WACHTTEN TOT HET LAATSTE MOMENT Man ernstig verwond door overvaller Toeristen uit Zweden bij Harlingen verongelukt Pompbediende moest rovers f 700 afgeven Zonnige Pasen Onrust in Tsjechoslowaaks leger B.B. in nieuwe Franse film In Madras water op rantsoen ,Te wereldse viering van W itte Donderdag" Onrust in VS bij herdenking moord op ds. King Gesprek over ontslag twee Jezuïeten Min. B. Roolvink stelt reis naar Australië uit OUDERWETS MEEGEVALLEN Vogel-experiment (II) J OP DE LETTER ONRUST GEEN WERK HULPPROGRAM VETO VAN BURGEMEESTER zingende dolfijnen .in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. Bwr. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 06385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. IATERDAG 5 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 81 jVTederland gaat een overwegend zonnige Pasen tegemoet. Naar verwachting zullen geen toeristische records worden gebroken, maar flink druk zal het aan de kust en in dc andere toeristische centra wel worden. In het verkeer is de grootste voorzichtigheid geboden en in verband met het droge, schrale weer van de laatste tijd is er gevaar voor bos- en heidebranden. Vooral de Duitsers hebben kennelijk op het laatste moment besloten met Pa sen naar ons land te komen. Gistermorgen was het aanvankelijk niet zo druk op de wegen als op ande re dagen, maar later kwam een dich te stroom auto's uit het oosten. Op de weg Utrecht-Den Haag kwam het gistermorgen tot kettingbotsingen, die files veroorzaakten van zeven kilo meter lengte. Daarna hebben zich nog wat kleinere botsingen voorgedaan op de weg van Arnhem naar Utrecht. Daar bij werden enkele mensen licht gewond. Ook de Zeelandroute heeft vrij veel verkeer te verwerwerken gehad, even als de wegen Amsterdam-Utrecht en Amsterdam-Hoevelaken. Voor de Venlose middenstand en hore cabedrijven was het gisteren een ou derwetse dag. De Duitsers kwamen vooral op de goedkope koelhuisboter af; talloze winkeliers waren gisteren uit verkocht. Door de deviezenbeperkingen zijn er niet zoveel Fransen en Britten naar ons land gekomen als in andere jaren. Denen en Zweden zijn er echter in groten getale. De eersten waren in de gelukkige omstandigheid, dat donderdag voor hen al een vrije dag was. De VW-kantoren hebben vrij veel aanvragen om logies gekregen, maar daaraan kon gemakkelijk worden vol daan. UTRECHT De XS heeft gister avond meegedeeld, dat dc verwachte paasdrukte haar hard is meegevallen. Donderdag is verreweg de grootste De toeristenstroom uit Duits- land, is in de middag van Goede Vrijdag op gang gekomen. Hier een beeld van de*drukte aan de grens post Vaals. 0 Volgens de Jordaanse krant Akbar Al-Oesboe is de Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Dajan, woensdag op weg naar Nabloes aan een moordaanslag ontsnapt. Toen zijn auto over de heuvelweg de stad naderde, wa ren rotsblokken omlaag gegooid en was het vuur op de wagen geopend. 5 ¥n het bijzonder is het verblijdend, dat de brandende ijver van ..Vogelbescherming" thans de Ged. Staten van Zuid-Holland en het Mi- nisterie van Cultuur, Recreatie en f Maatschappelijk Werk achter zich 1 heeft gekregen. Het Staatsbosbe- heer komt zijnerzijds met een apar- te inbreng, nl. een windsingel en een urilgenreservaat. Voorts zal dit l zeer oude cultuurland (b.v. ten ge- rieve van veldbiologen) vrij gemak- kelijk in de oorspronkelijke toe- I stand speciaal betreffende de ve- getatie kunnen worden terugge- 1 bracht. Reeds werd begonnen met f een afrasteringDe ooievaars, die t.z.t. het proefterrein zullen bevol- 1 ken, kunnen worden betrokken uit l Hongarije. Griekenland, Spanje, 1 Tunis en Marokko, waar aan deze vogels geen gebrek bestaat. In de aanloop-periode zouden er 30 a 40 uivers moeten verblijven, wie het vliegen tijdelijk wordt belet, doch l die later de vrije ruimte zullen kunnen verkiezen. Nu is de ver- wachting, dat er zich paren in de directe omgeving van het vogel- f dorp gaan vestigen waartoe t.z.t. I een voldoende aantal horsten aan- f wezig dient te zijn naarmate er meer dieren komen, wordt de kring f wijder. Echter komt er ter verwe- zenlijking van dit alles nog heel wat kijken, zoals een ontvangsteen- I trum en misschien een parkeerter- rein. Ook lonkt de Stichting Alblas- 1 serwaard-Vijfherenlanden naar het 1 nabije oude koetshuis, dat eenmaal I bij het kasteel Liesveld" behoor- de. Zij verwacht steun van de Rijksdienst v. Monumentenzorg bij het opbouwen dezer ruïne en zelfs hoopt men er oude beroepen en am bachten te demonstreren, zoals die van teenschillers,, klompen-, man den- en hoepelmakers, vroeger ka rakteristiek voor de streek. De ooievaars en hun ..happy return" liggen mij echter nader aan 't hart. Al te veel tierlantijnen kunnen we missen. 5-4-1969. A. B. WIGMAN PRAAG Twee progressieve redacteuren van het Tsjechoslowaakse par tijblad, Rudo Pravo, zijn gisteren ontslagen en vervangen door ..harde" collega's. Dit was slechts een van de maatregelen die de Tsjechoslowaakse leiders na men om te voldoen aan de jongste eisen van de Russen. Dergelijke maatregelen leidden ech ter in strijd met de bedoeling ervan tot een verhoging in plaats van een ver mindering van de politieke spanning. Intussen wezen de mutatie bij de Rude Pravo, de vernieuwing van de censuur op de pers en de versterking van de politie erop, dat de regering in Praag ernst maakt met de wensen van Moskou. De Russische minister van Defensie, Gretsjko, en de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Semjonof, be zochten gisteren het hoofdkwartier van de Slowaakse communistische partij te Bratislava. Zij bespraken er de toestand met de Slowaakse leider, Gustav Husak, een tegenstander van Dubcek. HENGELO. De Hengelose recher che stelt een onderzoek in naar de overi- val op de 34-jarige alleenwonende siga renhandelaar B. W. S. Leushuis in Hen gelo. De man werd gisternacht in zijn slaap kamer overvallen en daarbij zo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest. Omdat het slachtoffer niet gehoord kon worden, is het nog niet bekend of er geld wordt vermist. De overval werd gistermorgen ontdekt, toen twee buurt- jongens de winkels dicht aantroffen. Zij liepen achterom en vonden de heer Leushuis met een gapende hoofdwonde bewusteloos in bed. Aan de achterzijde van de winkel was een ruit vernield en stond een raam open. De toestand van barones Spencer- Churchill, de weduwe van Sir Winston Churchill, die gisteren by een val in haar huis een heupbeen brak, is door het ziekenhuis beschreven als „zó goed als verwacht kan worden". De barones is 84 jaar oud. Het feit, dat de twee Russen nog steeds in Tsjecho-Slowakije zijn, werd uitgelegd als een bewijs, dat de Russen hun politieke druk op het land niet zul len verlichten, zolang niet al hun eisen tot op de letter zijn uitgevoerd. Volgens onbevestigde berichten zou er nu onrust heersen in de gelederen van het Tsjechoslowaakse leger. De Tsje choslowaakse president, Svoboda, be zocht gisteren legereenheden in Ceske Budejovice, ruim honderd kilometer ten zuiden van Praag. Dit bezoek werd in verband gebracht met de gemelde on rust. Een dag tevoren had Svoboda al een bezoek gebracht aan de militaire aca demie te Brno in gezelschap van een ongewone „zware" delegatie, de fede rale premier, Oldrich Cernik, Gustav Husak, de Slowaakse leider, en Martin Dzur, de minister van Defensie. De Tsjechische leiders hebben een ver hoging van het aantal Russische troe pen in Tsjecho-Slowakije moeten aan vaarden, zo wordt onofficieel in Praag vernomen. Er zouden nog drie Russische divisies in het land worden gestationeerd, onge veer 45.000 man. Hiermee zou het aan tal Russische manschappen in Tsjecho- Slowakije op ongeveer 110.000 komen. groep paasreizigers al ter bestemder plaatse gearriveerd. Gisteravond hebben zich nergens ver tragingen in de treinenloop voorgedaan, terwijl het merendeel van de reizigers een zitplaats konden krijgen. Het aan bod van reizigeïs was overigens wel iets drukker dan op een gewone vrij dagavond. Voor vandaag verwacht de NS enige drukte op de korte verbindingen. HARLINGEN Twee negentienja rige Zweedse jongelui zijn vrijdagavond in het ziekenhuis te Harlingen overle den, nadat zij 's middags om half vijf op rijksweg 9 (Leeuwarden-Harlingen) ter hoogte van Zurich betrokken waren geweest bij een aanrijding. De Bulgaarse bestuurder van een Mercedes kwam net voorbij een kruising uit een file en reed frontaal tegen de „Deux Chevaux" van de Zweden. De slachtoffers zijn de heren Lars Gannar Cassorsteöfc- èn- Gro&er Anders Malawski, beiden \it Stockholm. Een derde Zweedse inzittende van de aange reden auto bevindt zich niet ernstig gewond nog in het ziekenhuis van Harlingen. BIERVLIET Op de provinciale weg van Hoek naar Biervliet is vrijdagavond omstreeks half zeven een ongeluk ge beurd. waarvan de 69-jarige F. D. uit Biervliet het slachtoffer is geworden. Hij wilde met zijn auto een andere auto inhalen en raakte in een slip waardoor hij in de berm van de weg terecht kwam. De wagen sloeg over de kop en kwam in een langs de weg lopende watergang te recht. De man is in zijn auto verdron ken. Brigitte Bardot poseert hier voor de fotograaf tijdens de op namen voor de nieuwe Franse film „Vrouwen", waarin zij „de perfec te secretaressespeelt van een schrijver. MADRAS De Indische staat Madras kampt met ernstige droogte. In ver scheidene steden, Madras, Madoerai en Coimbatore, is het water gerantsoe neerd. De overheid heeft gewaarschuwd, dat de voorraad water bij het vorderen van de zomer nog kleiner zal worden. Reservoirs die anders in deze tijd van het jaar vol water staan zijn nu ver anderd in modderpoelen. Men vreest dat de grote droogte ook op de lange duur nadelige gevolgen zal hébben. Meer dan een miljoen landbouwar- beiders zijn zonder werk, omdat er bij gebrek aan water geen oogst is. Volgens de premier van de deelstaat Madras, M. Karoenanidhi, kan de crisis gemak kelijk „explosieve afmetingen" aan nemen. Dertien van de veertien districten van de staat ondervinden tot op zekere hoogte last van de droogte. Het hestuur van de staat Madras heeft dan ook een hulpprogramma op gesteld. Hieronder vallen het verdiepen van bestaande waterbronnen en het aanboren van nieuwe. De Indische regering heeft financiële hulp toegezegd. Deze zou volgens de jongste schattingen ten minste 220 mil joen gulden moeten bedragen. PUTTEN De politie in Putten heeft nog geen spoor gevonden van de drie mannen, die gisternacht een gewapende overval pleegden op het benzinestation aan de rijksweg Hoevelaken-Zwolle. De buit bedroeg ongeveer f 700. Het pompstation was sinds vijf weken ook 's nachts geopend. Omstreeks vier uur kwam een naar schatting 30-jarige donkere man bij de 29-jarige pompbediende Henk Koenen, die in het Engels om geld vroeg. Even later kwamen er nog twee mannen bin nen, de één met een Uzi-pistoolmitrail leur, de ander met een revolver. Beiden hadden een sjaal voor het gezicht. Henk Koenen, voor het eerst een week in de nachtdienst, gaf overeenkomstig de instructies van zijn baas al het geld. De overvallers sneden daarop de ban den van de auto van de pompbediende door en verdwenen in een Citroen. ROERMOND Tussen de geestelijkheid van Roermond en de plaatselijke middenstandsvereniging is een conflict gerezen over de viering van Witte Donderdag. De geestelijkheid, die Witte Donderdag uitsluitend als een dag van stille vreugde ziet, had de middenstand gedwars boomd in zijn plannen om dan eens extra de trom te roe ren. Het organiserend comité heeft zich gisteren boos terug getrokken. Naar oud-Limburgs gebruik maken de winkeliers op Witte Donderdag feestelijke etalages. Vooral de slagers, die het beste paasvee hebben geslacht pronken met de Bourgon dische heerlijkheden, die de paasdis zullen tooien. Het feest comité van de middenstand had dit jaar de zaken eens een extra vrolijke noot willen geven met rondtrekkende muziek korpsen, auto- en watersporttentoonstellingen, een kunst en antiekmarkt, exposities en een open hof in hét stad huis. Tér elfder ure heeft de Roermondse geestelijkheid, in de persoon van deken P. van der Bruggen, bij burgemeester M. Custers tegen de te wereldse viering van Witte Donder dag geprotesteerd. De geestelijkheid vreesde, dat de gelovi gen de feestelijkheden zouden verkiezen boven de kerk diensten. Na enig overleg sprak de burgemeester zijn veto over de feestelijkheden uit. Hij liet de betrokkenen in een brief we ten dat naar zijn mening de kerkelijke en burgerlijke acti viteiten op Witte Donderdag op elkaar afgestemd moeten worden, „opdat de van oorsprong christelijke betekenis van het feest ten volle behouden blijft". Het gevolg was, dat donderdagavond tienduizenden mensen tevergeefs naar de Roermondse binnenstad trokken. Het feestcomité heeft gisteren ongeveer 1050 Roermondse zaken lieden la1**i weten, dat het in de toekomst voor de eer be dankt WASHINGTON. Met kerkdiensten, demonstratieve optochten en „sing-ins" hebben de negers in de Verenigde Sta ten van Amerika gisteren het feit her dacht dat een jaar geleden hun leider dr. Martin Luther King in Memphis werd vermoord. In verband hiermee is voor de politie en de nationale garde in tal van steden de hoogste graad van alarm afgekondigd. Zo patrouilleerden gisteren in Chicago, waar het donderdag avond al tot ongeregeldheden kwam, meer dan 7000 leden van de nationale garde om de rust te bewaren. Volgens mededelingen van de politie werden daar bij de onlusten 72 mensen gewond en 263 gearresteerd. Later werden de gardisten teruggetrokken, toen het in de negerwjj ken rustig werd. Ook de burgemeester van Washington had voorzorgsmaatregelen getroffen. Er waren 1000 tot 1500 nationale gardisten in staat van alarm gebracht. In de nacht van donderdag op vrijdag werden 12 volwassenen en 50 jongelui gearresteerd, nadat er brand was gesticht. Gister ochtend verzamelden zich voor het stad huis 600 mensen voor een bijeenkomst ter nagedachtenis van Nobelprijswin naar dr. Martin Luther King. De opvolger van dr. King, ds. Ralph Abernathy. herdenkt King's dood in Memphis in hetzelfde hotel, waar de negerleider vorig jaar werd vermoord. Ongeveer 300 negers hebben gister avond een demonstratie gehouden voor de gevangenis in Nashville (Tennessee) waar James Earl Ray gevangen zit. Ray is tot 99 jaar gevangenisstraf veroordeeld, na bekend te hebben domi nee Martin Luther King te hebben ver moord. ROME Pater J. Hermans, de over ste van de Nederlandse orde van de Jezuïeten heeft gisteren in Rome een onderhoud gehad met de generaal van de Jezuïeten, De Spaanse pater Pedro Arrupe. Onderwerp van gesprek was het door pater Arrupe gegeven ontslag aan twee Nederlandse Jezuïeten de pa ters Huub Oosterhuis en Ton van der Stap, studentenpriesters in Amsterdam. Pater Arrupe zou de twee Nederland se paters hebben ontslagen omdat „hun houding jegesn de kerk en de orde van de Jezuïeten niet aanvaardbaar" was. Pater Hermans had geweigerd zich met het ontslag te verenigen. In februari had pater Arru-.e de Je zuïeten in Nederland al gewaarschuwd tegen het „zaaien van tweedracht" tus sen de leken en hen aangespoord om de beginselen van het celibaat en de gehoorzaamheid jegens hun kerkelijke superieuren opnieuw te bevestigen. Ten zuidoosten van Khe Sanh in Zuid-Vietnam is een Amerikaanse helikopter neergestort. Bij het ongeluk kwamen 24 mensen om het leven; 53 werden gewond. De inzittenden van het hefschroefvliegtuig waren Zuidvietna- mese en Amerikaanse militairen. Met de wapens in de hand woont een Israëlische legereen heid de Paaswake bij in de nacht van de eerste dag van het Joodse paasfeest. De foto werd in een kamp ergens in de Jordaan-vallei gemaakt. Aan het Suezkanaal heeft giste ren enige uren lang een artillerie duel gewoed tussen Egyptische en Israëlische strijdkrachten. Waarne mers van de Ver. Naties slaagden erin een wapenstilstand te bewerk stelligen. Amerika, Frankrijk, Engeland en Rusland zouden het er na de eerste ronde van de besprekingen in 'New York over eens zijn geworden, dat in het vraagstuk Midden-Oosten, de Arabische landen en Israël geen po litieke oplossing van hun gescnil moet worden opgelegd. Gesproken is over de mogelijkheid van een contractuele overeenkomst tussen de twee partijen, als een officieel vredesverdrag niet haalbaar is. ADVFflTWTlE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in éèn prq- gramma.Tijden: 10.00 11.30 - 13.00-14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELU WESTRAND RONDVAART DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) gaat volgende week niet naar Australië voor besprekingen over emigratiemogelijkheden voor Nederlan der. Hij blijft in Den Haag, omdat woens dag de Tweede Kamer vergadert over de prijsontwikkeling. Dan zal ook worden gesproken over de lonen en de A.O.W. Ook drs. W. K. N. Schmelzer, voor zitter van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, van wie wij elders in deze editie melden, dat hij woensdag naar Australië zal vertrekken, uitge steld. De 4-jarige Thomas Bruhn uit de Lisztlaan in Rotterdam is vrijdagmiddag vlak bij zijn huis in de Mahlersingel verdronken. De kleuter had op een hou ten vlot gespeeld. Een 12-jarige jongen zag hem later onder water liggen. Kunst, matige ademhaling hielp niet meer. (Van onze weerkundige medewer ker). De vooruitzichten voor zondag en maandag zijn sinds ons vorige over zicht gunstig gebleven. Het blijft overal in Gelderland droog, terwijl wij op zonnige perioden zullen mo gen rekenen. Dit plezierige paasweer is te dan ken aan het stationair blijven van een indrukwekkend hogedrukge- bied van de Azoren over de Britse eilanden tot in Rusland. De temperatuur wordt in de mid dag geleidelijk een graadje hoger en paaszondag en -maandag zal het met maxima tussen 13 en 15 gra den C. voorjaarsachtig zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 1