Veenendaals dagblad Buiten Paas-invasie (half miljoenkwam toch WEL LANGE FILES, MAAR 'T VERKEER BLEEF OP GANG Kunsthart klopte vijfenzestig uur Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Doodvonnissen in Algerije Zware explosie in Zwitserland Twee doden door brand na inbraak THIEU: VOLK MOET OVER EENMAKING VIETNAM BESLISSEN AMERIKA: KLAAR VOOR TERUGTREKKING TROEPEN Koele reactie van N.L.F. Kustvaarder in brand Amerikaan kreeg op Koningin Juliana bezoekt dochter in Canada Geen eis tot doodstraf tegen Sirhan Warmste Pasen sinds 1952 Veel slachtoffers Anemoontjes TOEZICHT GEHEIM BROMFIETSER (19) UIT DOETINCHEM VERONGELUKT scandinaviErs OIS DERDAK FILES DE BLOCK BESPREEKT PRIJSMAATREGELEN MET BEDRIJFSLEVEN tijd echt hart WEDUWE TWINTIGSTE Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concérn n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 8 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 84 Z.-VIETNAM WIL VERKIEZINGEN Luchtaanval op Akaba TEL AVIV Israëlische straalvliegtuigen hebben vanmorgen een aanval op Arabische stellingen in de Jordaanse havenstad uitgevoerd. Volgens een militair communiqué in Tel Aviv was aan de aanval ecu be schieting met raketten van de Israëlische havenstad Eilath voorafgegaan. "O A RIJS Zowel Zuid-Vietnam als Amerika heeft gisteren een verzoe- nend gebaar gemaakt naar Noord-Vietnam. De Zuid Vietnamese president. Thieu, verklaarde dat zijn regering bereid is verkiezingen uit te schrijven waaraan het (communistische) nationale bevrij dingsfront kan deelnemen. ALGIERS Een revolutionair ge rechtshof in Oran heeft vandaag drie Algerijnen ter dood veroordeeld we gens samenzwering tegen de veiligheid van de staat. Twee van hen, Krim Bel- kacem, die in Evian met de Fransen heeft onderhandeld over de onafhanke lijkheidsverlening aan Algerije en die als leider van het komplot werd aange merkt, en Tamsaout Belkacem, wer den bij verstek veroordeeld. Het derde doodvonnis geldt de verzekeringsagent Amriat Slimane. Van de 53 andere beklaagden in het proces werden er 13 vrijgesproken, en kregen 10 voorwaardelijke straffen. De overigen kregen gevangenisstraffen van levenslang tot een jaar. Tegen de vonnissen is geen beroep mogelijk, wel kan gratie worden ge vraagd. AARAU Een geweldige ontploffing heeft vanmorgen een fabriek van ont plofbare stoffen in het Zwitserse plaats je Dottikon geheel vernield. In een straal van enige kilometers sneuvelden duizenden ruiten. Boven het terrein van de ontploffing torende een wolk van rook, as en stof naar boven van meer dan 100 meter hoog. Volgens de politie is een groot aantal mensen omgekomen en gewond. Het is de grootste explosie die Zwitserland ooit heeft gekend. Nadere gegevens ont breken nog. ADVERTENTIE NMMttMtKfl ItóTlMT-BGEREWWI* MMTEN-ROZUNENBROOD KRfüTEHBGLLEU 80ÉR6NR0G PUNTJES EU BOELEU TVog juist op het randje van lente- maand zag ik de melkbloem- pjes of hanevoetjes, zoals onze ane monen hier en daar op het platte land wel heten, het late voorjaar binnenhalen. Vroeger gingen we er nogal eens expres voor op uit en het gebeurde niet eens zo zelden, dat wij ze omtrent de tweede week van maart op het oude ,,Nergena in de Gelderse Vallei onder Benne- kom bloeiend aantroffen, soms te gelijk met. een andere vroege klant, de gouden dotter. Het was daar een sompig, laag gebied met els, wilg en ander weekhout, groeiend langs sloten en greppels en omzomend een kasteelgracht of de rest daar van. Dat ..Nergena" was eertijds een versterkt huis tegen de vech- f tersbazen van het Sticht. Het was er zeer mooi, met eeh gave flora en fauna en plezierige herinneringen. Enkele jaren experimenteerden we met een vinkenbaan. dus alles even rustiek. Kom daar nu eens om. Er is vrijwel niets van de vroegere glorie over; pompeuze laboratoria der Landbouwhogeschool met scho ne, glad-gepoetste weiden en bouw landen een gezicht ver, de cultuur techniek ten top gedreven. Doch geen bloeiende waterwilgen meer, geen dotters, waterklaver, -violier en -ranonkel. Daarom was ik geluk kig onder het voorbijrijden langs het binnenduin van Schouwen de anemoontjes in grote weligheid nog eens te ontmoeten. Er woonde daar vele jaren een vogel- en bloemen vriend als weinigen, zodat we er gedurig versteld van hebben ge- staan, wat er alles vloog, kwinke leerde en bloeide. Moge zijn zoon dit prachtige werk voortzetten, want dicht in de buurt verdween er al heel wat. 8-4-1969, A. B. WIGMAN. Tegelijkertijd liet de Amerikaanse minister van defensie. William Ro gers, weten dat Washington met de Vietnamese „communisten" een ak koord hoopt te bereiken over weder zijdse terugtrekking van troepen. De V.S., aldus Rogers, staan klaar hun troepen uit Vietnam terug te trekken, mits de tegenpartij dit ook wil doen. „Wij zijn bereid direct over deze kwestie te gaan praten met de Noordviëtnamezen en met hen een schema op te stellen voor een wederzijdse terugtrekking". Rogers zei voorts, dat de Ameri kaanse regering ook bereid is met Noord-Viëtnam over politieke kwes ties te praten. Bij deze politieke ge sprekken zouden de V.S. indien no dig, een soepele houding aanne men. Rogers wees er op dat het vredes plan van de regering-Nixon zorgvul dig beraamd, maar natuurlijk geen toverformule is. De verkiezingen in Zuid-Vietnam zouden moeten worden gehouden on der internationaal toezicht. De rege ring te Saigon zal ermee akkoord gaan, dat de gekozenen een nieuwe regering vormen. Zij zal zich bij voorbaat bij de uitslag neerleggen. Het Zuidviëtnamese vredesplan omvatte zes punten: 1. De communistische agressie moet worden gestaakt. 2. Alle vijandelijke troepen moeten uit Zuid-Viëtnam worden terugge trokken. 3. Het grondgebied van naburige landen (Cambodja en Laos) mag niet worden geschonden door Noord- Vietnam. 4. Zuid-Vietnam zal een politiek van „nationale hereniging" gaan voeren. 5. Over de eenmaking van de twee delen van Vietnam moet worden be slist door de hele bevolking in beide gebieden. 6. Instelling van internationaal toe zicht. Een woordvoerder van het NLF te Parijs verklaarde gisteren, dat dit plan niets nieuws bevat. Hij wees het van de hand als een plan dat was geïnspireerd door Amerika. Ondanks deze vijandige reactie was men in de Franse hoofdstad van mening dat het Zuidvietnamese plan heel goed zal kunnen dienen als uitgangspunt voor geheime be sprekingen tussen de verschillende partijen. O Op een markt in het Zuidviëtna mese dorp Doec Lap is zondag een door de Viet-cong ingegraven land mijn tot ontploffing gekomen. Twaalf bezoekers van de markt, onder wie zes kinderen, kwamen daarbij om het leven. Er vielen twintig gewon den. HULST De politie in Hulst zoekt enkele inbrekers, die in de nacht van zaterdag op zondag in de binnens'ai van Hulst een enorme brand hebben veroorzaakt, waarbij twee mensen om het leven zijn gekomen. De 48-jarige brandweerman P. M. Overmeiren werd tijdens het blussen onwel. Hij overleed enige tijd iaier thuis. De man was hartpatiënt. Het tweede slachtoffer is de 79-jarige inva lide G. van Eek. Zijn stoffelijke res ten zijn nog niet gevonden. Het verdere relaas van deze rampza lige brand en de vele andere branden die tijdens de paasdagen in heel Ne derland woedden, leest men elders in dit blad. DOETINCHEM In de afgelopen nacht omstreeks één uur is de 19-jarige Doetinchemmer Th. M. Bekking met zijn bromfiets in botsing gekomen met een lichtmast. Onderweg naar het zie kenhuis bezweek B. aan zeer ernstig hoofdletsel. Het ongeluk gebeurde op de Lijsterbeslaan te Doetinchem. De politie trof het slachtoffer aan lig gende naast zijn bromfiets, die aan de voorzijde ernstig beschadigd was. Hoe wel niemand het ongeluk heeft zien ge beuren zijn er wel getuigen die zeggen dat er op dat moment geen ander ver keer was. B. moet daaom in botsing zijn gekomen met een rechts van de weg staande lichtmast. Vermoedelijk is B. onmiddellijk voorafgaande aan de botsing met een van zijn handen tussen de bewegende delen van de bromfiets geraakt. Zeer zware verwondingen aan een hand en andere sporen duiden daar op. 0 VOÈË DEN HAAG Tot even na middernacht hebben lange files de Nederlandse wegen gevuld. Er waren geen opstoppingen er bleef beweging in de kilo meters lange rijen auto's Tussen Goede Vrqdag en vandaag hebben ruim een half miljoen buitenlan ders ons land bezocht. In dezelfde periode van het vorige jaar. toen Pasen half april viel, was dit aantal ongeveer zeventigduizend hoger. Tot deze conclusie komt het Na tionaal bureau voor toerisme aan de hand van steekproeven aan de twaalf belangrijkeste grensdoorlaat- posten. Bovendien zullen zo'n onge veer twee miljoen Nederlanders er dezer dagen op uitgetrokken zijn. Het vrij grote verschil komt vol gens het NBT doordat het vorig jaar de bloem bollenvelden in volle bloei stonden. Toen trok de Keuken hof bijna honderdvijftigduizend be zoekers. Dit jaar werd nauwelijks ae vijftigduizend gehaald. Zondagavond was de drukte bij de grensdoorlaatposten nog rede lijk. Alleen uit Scandinavië, waar afgelopen donderdag ook een vrije dag was, was de belangstelling vrij groot. Op de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam en via de lijndien sten naar Hoek van Holland, Rotter dam en Amsterdam kwamen be scheiden groepjes Britten. Bij de VVV's in de drie grote ste den kwamen de Fransen dan Duitsers informeren naar slaapmo gelijkheid. In een enkel geval hoef de beroep te worden gedaan op de particuliere adressen! In Amsterdam werden een kleine vijfduizend loegieszoekenden aan onderdak geholpen. (Vorig jaar 6000). In Den Haag en Scheveningen kwamen meer dan 1200 buitenlan ders om een bed vragen (Vorig jaar veertienhonderd.) Het aantal bezoekers aan de Haagse VW vorig jaar bijna 2400 was gedurende deze Pasen niet meer dan 1220. Het bezoek aan Nederlandse ver- maakcentra was deze Pasen aan zienlijk lager dan vorig jaar. Het Haagse Madurodam liep met meer dan twintigduizend terug naar veer tig duizend, de Scheveningse Pier kreeg met 35.000 bezoekers er vijf tienduizend minder dan op Pasen 1968 en de Euromast in Rotterdam moest het met 19.500 in plaats van 21.500 gasten doen. De belangstelling voor dierenpar ken was wisselend. Artis kwam met 18.500 vierduizend lager uit, Wassenaar haalde met dertiendui zend nauwelijks de helft, maar Bur gers Dierenpark was met 37.000 (het leeuwenpark trok 14.000 bezoe kers) erg te vreden. Dat gold ook voor Avifauna waar het bezoekers aantal met vijfduizend steeg tot 32.000 en voor de diergaarde Blij- dorp die 27.500 bezoekers ontving tegen vorig jaar 26.000. De Hoge Ier Müller 7000 (vorig jaar 5000). Veluwe had 15.000 bezoekers, Kröl- Gelijk opgaande met het iedere dag mooier wordende weer nam ook de drukte op de wegen toe. Het gevolg was wel een groot aantal kettingbotsingen met blikschade, maar zonder persoonlijke ongeluk ken. Op verschillende punten heb ben kilometers lange files gestaan. Aan de Schouwense kant van het veer Zijpe-Anne Jacobapolder bij voorbeeld moest soms meer dan een uur worden gewacht, hoewel er met twee boten werd gevaren. Het verkeersplein Oudenrijn heeft het drukke verkeer over het algemeen goed verwerkt. Af en toe stonden er files van zo'n vijf tot tien kilometer, maar deze moeilijk heden losten zichzelf op. De Spoor wegen hebben naar de stranden van Hoek van Holland en Zandvoort al het reservematerieel ingezet. Ook op andere lijnen moesten extra rij tuigen worden aangehaakt. Stralende zon, kruipende auto'.i en zonnende mensen. Ook in Nederlands „eerste badplaats", Scheveningen was het tweede paasdag enorm druk. DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder „Margriet L." staat voor de Westafrikaanse kust in brand. De be manning heeft het schip verlaten. De 500 ton metende „Margriet L.", eigendom van W. F. Kampmans be- vrachtingsbedrijf te Groningen, koerste ongeveer 160 kilometer ten westen van Villa Cisneros in de Spaanse Sahara, toen zij meldde dat brand was uitge broken in de lading. Er zijn geen andere schepen in de buurt. De noodsignalen werden opge vangen door de sleepboot „Jacob van Heemskerck" van Bureau Wijsmuller. DEN HAAG Minister De Block gaat vanmiddag en vanavond met het bedrijfsleveh praten over de maatrege len waarmee hij de prijsstijgingen wil afremmen. Vanmiddag om half vijf ontvangt de minister eerst de centrale industriële werkgeversorganisaties, de centrale middenstandsorganisaties, het Verbond van de Nederlandse Groothandel, en de Raad voor de Grootwinkelbedrijven. Daarna volgt een gesprek met de drie vakcentrales en de consumentenorgani saties. Minister De Block zal het bedrijfsle ven waarschijnlijk vertellen wat hij morgen in de Tweede Kamer aan maat regelen gaat afkondigen. De Kamerle den onderbreken hun paasvakantie voor dit prijzendebat. HOUSTON Voor het eerst in de medische geschiedenis heeft een mens 65 uur met een kunsthart geleefd en daarna een mensenhart ingeplant gekregen. De man die deze revolutionaire reeks ingrepen onderging in het St-Lucas- ziekenhuis in Houston is de 47-jarige Haskell Karp uit Skokie in de Ameri kaanse staat Illinois. Het hart van de donor kwam het af gelopen weekeinde beschikbaar na een hartstochtelijke oproep van mevrouw Shirley Karp op medische centra in de Dr. Denton Cooley (links) laat hier een foto zien van het eerste plastic kunsthart, dat bij een mens is ingezet. Het hart werkt elektrisch en is een verbetering van het' kunsthart dat is ontworpen door dokter Liotta (rechts). Vijfenzestig uur heeft het gelopt in het lichaam van de Amerikaan Carp. Toen werd een echt hart overgeplant. Verenigde Staten. Toen mevrouw Karp zaterdagavond in een televisie-uitzending om een an der hart voor haar man had gevraagd, omdat hij met het kunsthart van plas tic niet langer dan een week in leven zou kunnen blijven, boden telefonisch zeker tien mensen hun eigen hart aan. In het St.-Lucasziekenhuis in Houston deelde men toen mede, dat harten van gezonde mensen beslist niet in aan merking kwamen. Op het vliegveld van Houston ston den twee vliegtuigen gereed om op te stijgen, zodra er een donor beschik baar zou zijn gekomen. Dat bericht het verlossende woord voor mevrouw Karp kwam in de nacht van zondag op maandag en eni ge uren later kwam per vliegtuig het lichaam van de 40-jarige Barbara Ewan, die eerder aan ernstig hersen letsel was overleden, in Houston aan. De wereldberoemde hartchirurg dr. Denton Cooley, die met een transplan- tatieploeg de paasdagen beschikbaar was gebleven, verwijderde het kunst hart uit Karps borst en verving het door het hart van mevrouw Ewan, een weduwe. De ingreep dr. Cooley's twintig ste harttransplantatie slaagde. Voor het eerst had een kunsthart een men senleven gered, (zie ook elders in dit blad). Bij de raketaanval waren acht men sen gewond geraakt en enige huizen en voertuigen beschadigd. De Israëli sche vliegtuigen zouden de raketlan- ceerinstallaties tot zwijgen hebben ge bracht. Het is de eerste maal, dat Eilath vanaf Jordaans grondgebied is beschoten. Toen de eerste raketten in de vroege ochtend op Eilath terechtkwamen werd de stad in duisternis gehuld. De bewoners en vele toeristen zochten hun toevlucht in schuilkelders. De Is raëliërs stelden de Arabische verzets organisatie El Fatah voor de beschie ting verantwoordelijk. Waarnemers in Tel Aviv hebben verklaard, dat (tij dens de afwezigheid van koning Hoes sein) met de beschieting van Eilath een stilzwijgende afspraak tussen Jordanië en Israël, de beide havensteden aan de Golf van Akaba ongemoeid te laten, ts geschonden. De Arabieren vuurden ongeveer vijftig raketten op Eilath af. Een aantal kwam in het centrum terecht, waar enkele huizen en auto's werden vernield. Ei lath en Akaba liggen slechts acht km van elkaar. Onmiddellijk nadat de beschieting was begonnen stegen Israëlische vlieg tuigen op om de Arabische stellingen, van waaruit de beschieting op Eilath plaatsvond, aan te vallen. Een Jordaanse militaire woordvoer der verklaarde in Amman, dat bij de aanval op Akaba twee burgers om het leven zijn gekomen en negen gewond. Een kerk. een school en 12 huizen lie pen schade op. Volgens de woordvoer der werd de aanval door twee straal jagers uitgevoerd. Vorig jaar deden Arabische guerillastrijders enkele onbe langrijke aanvallen in het gebied van Eilath. Het was nu echter de eerste maal, dat Akaba het doelwit van Is raëlische vliegtuigen vormde. Langs een front van ongeveer zestig kilometer is vanochtend aan het Suez- kanaal een Egyptisch-Israëlisch artil lerieduel ontbrand. Volgens- een Is raëlische woordvoerder hebben de Egyptenaren het eerst geschoten. MONTREAL Koningin Juliana is maandagavond per vliegtuig in Mon treal aangekomen. Zij zal tien dagen in Canada blijven voor een bezoek aan haar dochter Christina, die in Mon treal een muziekstudie volgt. LOS ANGELES De openbare aan klager in het proces tegen Sirhan Sir han, die terecht staat op beschuldiging van moord op senator Robert Kenne dy, heeft gisteren verklaard niet de doodstraf te zullen eisen. De aanklager zal volstaan met het eisen van een „toepasselijke straf". Wordt Sirhan door de jury schuldig bevonden aan moord met voorbedach ten rade, dan kan hij tot de gaskamer of tot levenslang worden veroordeeld. De belangrijkste Vraag in 't proces, dat reeds 55 dagen duurt, is of Sirhan geestelijk in staat kon worden geacht de moord te hebben voorbereid. Acht door de verdediging ten getui ge geroepen psychiaters en psycholo gen hebben betoogd, dat Sirhan op het ogenblik van de moord leed aan para noïde schizofrenie, maar twee getui- gen-deskundigen voor het openbaar mi nisterie menen, dat Sirhan een grens geval van schizofrenie was en wel de gelijk in staat was de moord te bera men. TOKIO Volgens het officiële Chi nese persbureau zijn op het negende congres van de Chinese communisti sche partij adhesiebetuigingen ontvan gen uit o.m. Nederland, Frankrijk, Ita lië en San Marino. (Van onze weerkundige medewer ker). De temperatuur is op paaszondag en -maandag in Gelderland tot 19 en 22 graden C. opgelopen. We had den daarmee het warmste paas- weer sinds 1952. De zon scheen in totaal circa 25 uur. het hoogste aantal zonuren met Pasen sedert op z'n minst 1949. De warmste paasdag van deze eeuw is nog altijd 18 april 1949 met 28 graden in Winterswijk en 30 graden in Maastricht. Inmiddels prolongeert het hoge- drukgebied van 1035 mïllïbaar bo ven de Oostzee het droge en warme weer. Vandaag en morgen zal het kwik in Gelderland tot dicht bij de 25 graden C. oplopen of deze waar de zelfs overschrijden. Een slecht- weergebied met regen en harde wind, dat ten zuiden en zuidwesten van IJsland in oostelijke richting koerst kan het weer in onze omge ving vooreerst niet beïnvloeden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1