Vijf radio-documentaires van en over Israël Hogere omzet Hooimeyer Nationaal Landjuweel in Haarlem De kalktuin" van Enid Bagnold op t.v. Brigitte Bardot als chansonnière Unieke plaats van studententoneel Schrijfwedstrijd van AVRO voor de jeugd Zweden niet meer naar Songfestival en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh W.a .o.-extraatje in één keer UIT DE KERKEN FINANCIËLE NOTITIES Nieuwe n.v. Mueller-Europa Bod van 85 pet op Deli Atjeh UNIEFRACTIE Kapitaal Nefo PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN Vagina 2 DINSDAG 8 APRIL 10 „Hier, breng deze duifjes gauw naar Berend en vraag of hij ze bij de andere in de grote kooi opsluit. Ze zijn gepaard en zullen wel gaan nes telen zodra het weer omslaat. Be dankt voor de koffie en de groeten aan Berend. Die mand neem ik een andere keer wel eens mee terug." Hij drong Dirkje tamelijk onzacht opzij om langs haar heen in de gang te kunnen komen, sloeg de voordeur zo hard achter zich dicht dat het glas er van rinkelde en daalde in een on verantwoordelijke vaart de bordes trap af en liep de oprijlaan in. Koud had hij het niet meer. De vlammen sloegen hem uit. Hij mopperde voor zich heen: Zo'n stom vrouwmens zou je de dampen aan doen. Veer in het kraambed. Hij moest naar huis Maar toen hij weer boven aan de dijk stond sloeg hij toch niet de rich ting in naar de stad. Op trage voeten volgde hij de windingen van de dijk naar het pontje. Zijn hoofd raakte vol zorgelijke gedachten. Oud voelde hij zich opeens en snakkend naar rust. Bij Nella zou hij wel op zijn verhaal komen. Maar toen de pont hem naar de overkant gebracht had, en hij de grintweg afliep, door de uiterwaarden naar de verre bossen van Hogerhei- de, zag hij de oude heer Terborg aan komen. Ze hadden nog samen op de lagere school gezeten en uit hun ge zamenlijke zwerftochten was een soort amicaliteit overgebleven hoewel er van een omgang der families geen sprake was. Ze hadden op de school banken al een wonderlijke combina tie gevormd, die tot menige spotternij aanleiding had gegeven. Terborg was lang en broodmager, Koen de Bock ter Bye ook als jongen 'al klein en dik. Hun liefde voor de natuur en de dieren bracht hen tezamen. Terborg was de grootgrondbezitter van zijn verfomfaaid jagershoedje af tot aan zijn bemodderde laarzen. Toen hij Koen de Bock ter Bye begroette ver viel hij meteen weer in de badineren de toon uit hun jongensjaren. Hij zei, in 'een gewoontegebaar aan zijn ab normaal lange grijze snorpunten draaiend: „Als ik niet wist dat de jachttijd allang gesloten is, zou ik meteen mijn jachtopziener waarschuwen de wild stand in de gaten te houden, want als Koentje ter Bye op pad is, is er geen beest veilig." Koen de Bock ter Bye tilde even zijn muts op en zei: „Een beetje meer respect alsje blieft voor mijn eerbiedwaardige lok ken. Het is minstens vijfenveertig jaar geleden dat we op vogels loer den en eendeneieren zochten, maar echt gestroopt hebben we nooit, geen strikken gezet, nooit!" „Wat een tijd! Soms droom ik er 's nachts nog van. Het leven was toen wij jong waren heel wat minder gecompliceerd dan nu. Geen zorgen, geen onrust. Als je tegenwoordig je krant openvouwt is er altijd iets om je over op te winden. De grootgrond bezitters worden langzaam maar ze ker in een hoek gedrukt. Een fabri kant heeft het heel wat gemakkelij ker," zei Terborg. „Geloof dat maar niet! Je moet mijn schoonzoon eens horen! De za ken kunnen alleen goed gaan als de arbeiders aan het werk blijven. In het buitenland staken ze om de ha verklap en bij ons neemt de ontevre denheid ook al hand over hand toe." Koen de Bock ter Byé trok de muts dieper over zijn oren en maakte aan stalten om door te lopen. Hij was he lemaal niet in de stemming voor ein deloze gespreken over de politiek, bovendien kwam er weer een hagel bui opzetten met windstoten die niet mals waren. Maar Terborg hield hem nog staande en vroeg: „Ben je soms op weg naar je zoon en schoondochter? Dan kan je je die moeite sparen. Ze zijn uit de stad." „Uit de stad? Daar weet ik niets van!" „Ja ze zijn naar Utrecht, geloof ik. Je zoon heeft me een paar dagen ver lof gevraagd om daar een dringende aangelegenheid te regelen." „Daar begrijp ik nou niets van. De kinderen gaan nooit de stad uit zon der er mij in te kennen." Hij zag er opeens bekommerd uit en Terborg probeerde hem haastig gerust te stellen. „Misschien heb ik het niet goed be grepen. In ieder geval kan het geen slippertje van Nico zijn. Ze zijn er met hun beiden vandoor, het huis zit dicht. In moeilijkheden zat hij, dunkt me, ook niet. Hij was heel opgewekt. Ach wat! Die twee hadden misschien behoefte aan wat afleiding. Voor een jonge vrouw is het op Hogerheide wel wat stil zolang er nog geen kinderen zijn. Ze moest zeker wat kwikken en strikken kopen, we horen het wel als ze terug komen. Nou adieu dan. Ik zie daar net het pontje weer aanleg gen. Ik wil even naar de overkant. Ik heb daar een pachter zitten die jam mert over slechte afwatering en scha de aan z'n grasland. Hij wil of kan natuurlijk z'n pacht niet betalen. Hij denkt: De „grote heer" moet maar voor de strop opdraaien, die heeft toch geld genoeg." Hij liep met grote passen naar het pontje dat al belde voor de afvaart. Koen de Bock ter Bye liep door tot op de dijk, die aan deze zijde van de rivier bezoomd werd door oude scheefgewaaide peppels. Het hoofd diep gebogen ging hij terug naar de stad. Voor een ogenblik waren Vera en de baby uit zijn gedachten ver drongen. Wat ter wereld hadden Nico en Nella voor gewichtigs te doen in Utrecht zonder dat ze hem daar in gekend hadden? Zou hij even bij Nel la's ouders aangaan om te vragen wat die er van wisten? Neen, beter van niet. Als ze het wisten stond hij voor schut en als ze het niet wisten kwam er misschien herrie van. Nel la's moeder was een baas en een kletskous bovendien. Toen hij de eer ste huizen van de stad naderde, floot de fabriek, die aan zijn rechterhand midden in de weilanden lag, het mid daguur. Al gauw raakte hij verzeild tussen de stroom van werkvolk dat zich naar huis haastte. Hij kon wel met zijn wandelstok geschouderd blij ven lopen, er was geen opzichter of arbeider die hem niet kende. Diep na men ze de pet voor hem af, de spot in hun ogen ontging hem ten enen male. „Koen met de Konen," gilde een brutale rekel, die op een schoolplein aan het voetballen was. Hij hoorde het niet eens. Zijn hoofd bleef vol zorgelijke gedachten. Een vlegel schichtte op klepperende klompen tussen de menigte door en galmde een variant op een bekend liedje: Bokkie, bokkie Bije. Bokkie, bokkie Konen Koen Voelde zich niet te oud om te vrijen En hij liet het niet bij een zoen De rest ging verloren. Het deerde hem niet. Hij wist dat zijn huwelijk en de komst van een baby de gemoe deren in de stad in beroering hadden gebracht en dat zijn kinderen daar hevig door gechoqueerd waren. Hij begreep niet dat ze daar niet boven stonden en het zich zo op hun fatsoen trokken. Het vólk maakte spotliedjes op elke gebeurtenis. Er stak geen kwaadaardigheid in. Als je je er niets van aantrok, luwde het vanzelf. Hij gunde ze de pret. Bij het inslaan van de Kromme- keritstraat zag hij nog net het dok terskoetsje van zijn stoep wegrijden. De bibber sloeg hem in de benen. Hij kon opeens geen pas meer verzetten. Het was zover met Vera, zijn gevoel had hem niet bedrogen. Er botste iemand tegen hem op en dat bracht hem weer op gang. Het viel hem mee dat zijn trillende vingers toch de sleu tel in het slot wisten te steken. Hij gunde zich niet eens de tijd om zijn goed af te leggen. Hij holde de trap op en de slaapkamer binnen (Wordt vervolgd) 4088. De Naugisch mochten dan bijzonder vreemdsoor tige en in onze ogen ontzettend lelijke, schepsels zijn, doch aan moed ontbrak het hen zeker niet Waarschijn lijk wisten zij niet eens wat „moed" eigenlijk is, want voor hen bestonden er slechts dingen die op bepaal de momenten gedaan moesten worden en dan werden er eenvoudig enkele exemplaren aangewezen, die de zaak opknapten. Geen Naugish die zich over zulke voor de hand liggende dingen opwond. Hun grote levens taak was de instandhouding van het ras. Daarvoor waren zij miljoenen mijlen door het Niets gereisd, om eindelijk in dit zonnestelsel te geraken, tussen plane- 32. De stilte die op Tekko's gehoest en geproest volg de gaf de heren ruimschoots gelegenheid de ernst van Sir Patricks bewering tot zich te laten doordringen. Sir Powell Power trok een heel ernstig gezicht en zei, dat zijn geringschattende uitlatingen over Afrika niet als een uitdaging aan Sir Patrick's adres bedoeld waren om naar Zuid-Amerika te gaan. „Dat plekje is niet voor niets wit op de kaart gelaten!" zei hij. Er is haast nooit iemand teruggekomen uit deze ondoor dringbare oerwouden!" En ik heb gehoord, dat de in boorlingen daar nog hoogst onbeschaafd en onbetrouw- ten die een redelijke kans op voorbestaan schenen te bieden. Water betekende voor hen alles, want dat was het element waarin hun zorm-voedsel groeide. En nu er weer water gevonden was, wilden zij de zekerheid hebben, dat zij zich daarin ongehinderd konden op houden. De aanwezigheid van die geheimzinnige bouw werken op de oever van het Neverlmeer deed twij fel rijzen. Twee verkenners klommen naar een geopen de poort en gingen naar binnen. Hun toch reeds zo grote ronde ogen sperden zich nog wijder open bij het zien van al die onbegrijpelijke dingen, en hun haar- vacht ging overeind staan... HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Li. instrumentaal sextet met 14 zangsoliste. 18.50 Paris vous parle 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: dis cussierubriek voor actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Vanavond: gev. programma 22.30 Nws. 22.38 Radiojoum. NRU: 22.55 Signaal - Muz. van eigen tijd (opn) 23.55-2.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 In de volksmond: volksliederen- programma. 18.19 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij (PSP). 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 Li. ensemble met solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven: godsdienstige lezing. 20.00 Groot omroepkoor en ra- diophilharmonisch orkest: klass. muz. 20.45 Verzuiling - ontzuiling, beschou wing. 21.00 Oude en mod. kamermuz. (gr.). 21.30 Babel: cultureel program ma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: muzikale lezing. 23.00 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Jazz muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant 19.07 Kenmerk: wekelijkse in formatierubriek over de kerk en sa menleving. AVRO: 19.32 Sportpanora- ma. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.50 In kleur: High Chaparral, TV-feuilleton. 21.40 In kleur Brigitte Bardot - Speciaal, TV-film. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Kapitein Zeppos, TV-feuilleton voor de jeugd. 19.28 Scala: informatief programma. 20.00 Journaal. 20.20 Kleine potjes heb ben grote oren, TV-feuillet. 20.50 Denk beeld: maandelijkse schakeldiscussie over belangrijke verschijnselen in de Nederlandse Maatschappij. 21.40 Ama teur aktief: studententoneel. 22.05 Ver binding met... Helsinki: finale interna tionale competitie voor mode-ontwer pers. 22.45-22.50 Journaal. baar moeten zijn" voegde Lord Whippet er aan toe. „Pas maar op Patrick! als ik jou was, zou ik mij nog maar eens bedenken!" „Bovendien!" mengde zich nu ook Tekko weer in het gesprek. „Kan ik onmoge lijk met u meegaan Sir Patrick! Ik ben voor een uur tje van huis gegaan, zoals u weet. En dat ik nu voor enige dagen uw gast zal zijn is nog tot daar aan toe; maar doordringen in de onbekende oerwouden van de Matto Grosso is wat anders. Dat gaat te ver. Dat kan ik werkelijk niet doen! Ik hoop niet dat u het mij kwalijk neemt en dat wij even goede vrienden blijven, maar daar kan ik niet aan beginnen." HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuz. (7.30-7.35 Van de voorpagiha). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. en grammofoonmuziek. (8.30-8.35 Van al le markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klassieke kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstanden 9.40 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Klavecimbel- recital (gr): klassieke muziek. 12.00 Licht orgelspel (opn.) 21.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Pro menade Orkest; met solist: amuse mentsmuziek. 13.00 Nws. 13.11 Actuali teiten. 13.25 Stereo: Weens Volksopera- orkest (gr): amusementsmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kin deren. 15.00 Stereo: Klassieke cello- muziek (gr.) 15-15 Stereo: Fluit, alt viool en -gitaar: ró^derne muziek. 15.35 Piano:jecital: moderne muziek. 16.00 Nws. 1U02 Stereo: Romantische operette muziek (gr:). 16.40 Stereo: Tango Rumba orkest met zangsolisten. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 Mededelin gen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nws. TROS: 8.11 Luister uit... én thuis: verzoekplatenprogramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nws.; 9.00- 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Stereo: Ne derlands Hobo-kwartet: oude en mo derne muziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur: wedstrijd- programma. 11.45 Actualiteiten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...; 13.15 Onderne mend). NCRV: 14.00 Stereo: Omroep orkest met zangsoliste: operamuziek. 14.35 Stereo: Radiophilharmonisch or kest: klassieke muziek. 15.00 Stereo: Sil de strandjutter, hoorspel, (herha ling van deel 13). 15.25 Lichte gram mofoonmuziek. 16.00 Nws. 16.02 Stereo Voor de jeugd. 17.00 Twien-Popradio voor t(w)ieners. 17.50 Overheidsvoor lichting: Vast en zeker, informaties over onze sociale verzekeringen Re dactie: Claude Belloni en Herman van der Hoeven. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing!: lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe lang speelplaten met kritisch commentaar. 10.30 Swinging Softy: big band en soft swing uit de USA. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muziek lezen. (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radio journaal. 13.06 Zet 'm op: vrolijk pla- tenprogramma (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen: popu lair verzoekplatenprogramma. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht gevarieerd platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Toppoppolo- gy: popmuziek. NEDERLAND I VARA: 17.00-17.35 Midweek: de kinderen. Voor DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Vragen en antwoorden. 18.30 Zandman netje. 18.40 Act. en regionale kroniek. 19.26 Circuprogramma. 19.59 Program maoverzicht. WDR: 18.00 Kleur: Voor de kinderen. 18.04 Kleur: Von Baby- Ion bis übermorgen: kunstrijden op de schaats voor paren en ijshockey. 18.25 Kleur: Liederenprogramma. 18.40 Journ en Goedenavond. 19.20 KI.: Weltreisen und Abenteuer,, TV-serie) 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Kleur: Reportage. 21.00 Zeitgeschichte vor Gericht: Gold- macher Tausend, documentair spel 22.45 Journ, commentaar en weerbe richt. DUITSLAND II 18.05 Gevar. progr. 18.40 Muz. progr. 19.10 Kleur: Bezaubernde Jeannie, TV- film. 19.45 Nws, act, en weerbericht. 20.15 Sportjourn. Aansluitend: Nieuws 21.00 Kleur: High Chaparral, TV- film 21.50 Muzikaal amusementsprogr. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.50 Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.30 Hitparade. 13.30 Actualiteitenkroniek, Interna tionaal persoverzicht en herhaling van het journaal van gisteravond. 16.35 Journ. 16.40 Sportprogramma. 17.55- 18.00 Journaal. ff DEN HAAG Van 12 tot en met 18 april wordt in de Stadsschouwburg van Haarlem de eindronde gehouden van het Nationaal Landjuweel. Zes amateurtoneelgroepen uit ons land heb ben zich voor deze finale kunnen plaat sen. Behalve uitvoeringen door deze gezelschappen zal de winnaar van het vorige landjuweel, de vereniging ADO en DVS uit Den Haag, een voorstelling verzorgen. Inzet van het landjuweel is de zilve ren bokaal, die de Koningin in 1956 be schikbaar stelde. Om deze trofee wordt gestreden door: het Reizend Zeeuws Toneel uit Hulst, dat „De duivels- haan" van o'Casey in Haarlem op voert, de toneelgroep „Maastricht '46" uit Maastricht, die met „George Dan- din" van Molière komt, „Justus van Maurik" -uit Amsterdam, met „Een draad in het donker" van Hella Haas- se, „Litris sacrum" uit Leiden met „Met blote voeten in het park" van N. Simon, De koninklijke rederijkerska mer „Ten Kate" uit Leeuwarden met „Huwelijkslessen" van L. Stevens, en „De nieuwe toneelgroep" uit Rotterdam met „Oor om oor" en „Oog om oog", van Peter Shaffer. Het grootste deel van het NCRV-pro- gramma donderdag is ingeruimd voor de Nederlandse televisiebewerking van het toneelstuk „The Chalk Garden" van de Engelse schrijfster Enid Bagnold. Enid Bagnold is een veelgelezen ro manschrijfster, die ook enkele bundels gedichten publiceerde. Haar eerste to neelsucces boekte zij in hetzelfde jaar en in hetzelfde theater, waar Jan de Hartog zich met zijn „Schipper naast God" internationale bekendheid ver wierf. Dat stuk heette „National Velvet", en handelde over een slagersdochter, die in staat bleek de grootste paarden race in Engeland te winnen. „De kalktuin" brengt de kennisma king met de wanordelijk denkende me vrouw St. Maugham (Loudi Nijhoff), die „niet weet hoe zij met de natuur moet omgaan" met haar kleindoch ter zomin als met de planten in haar onvruchtbare tuin. Er is een voortdu rende suggestie van symboliek, die pas aan het slot volledig tot uiting komt. Een eigenaardige rol is daarbij toe bedeeld aan de voormalige huisknecht Pinkbell, door ziekte al jaren aan zijn bed gekluisterd, het onzichtbare vader beeld. Verder ziet men in dit spel de agres sieve puber Laurel (Margreet Heems kerk), en een zich Madrigal noemende gouvernante (Ank van der Moer). Televisiebewerking en regie zijn van Gerard Rekers. Deze uitzending be gint om 20.45 uur. Onder de titel „Brigitte Bardot spe ciaal" presenteert de AVRO-Televisie de kijkers vanavond van 21.40 tot 22.30 uur via Nederland 1 de kleuren- produktie van de ORTF, waarin de blonde Brigitte Bardot niet als film ster, maar als chansonnière optreedt. Dat Brigitte Bardot aardig kan zin gen, bewees zij een vijftal jaren gele- DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Pro gramma voor de oudere generatie. Aansluitend: voorbeelden van goede daden. In vijf documentaires die in de loop van deze maand, te beginnen op dins dag 8 april, worden uitgezonden zal de NRU uitgebreid aandacht besteden aan de huidige situatie in Israël. In deze programma's waarvoor Kees Buur man, Hans Gobes en Bob Uschi in Is raël opnamen maakten, zal worden in gegaan op de problemen van het toe risme, het leven in de grens-kibboetzim, de mogelijkheden van toenadering tus sen dit land en de omliggende landen. Het eerste programma in deze serie „De angst-toeristen", wordt uitgezon den op dinsdag 8 april, van 9.00 tot 9.25 uur via Hilversum I. Aanleiding hier toe is het feit dat, in tegenstelling tot andere landen, Nederlandse groepsrei zen naar Israël worden afgezegd om dat men door de berichten over grens gevechten bang is geworden. „Het is een doodrustig land", zal globetrotter Godfried Bomans in deze uitzending verklaren. De tweede documentaire, „De Brug", op woensdag 9 april (21.10 - 22.00 uur, Hilversum II), gaat over de Allenby- brug als symbool van het contact tus sen Israël en de Arabische landen. Over deze brug beweegt zich dagelijks een grote stroom van mensen en goederen in beide richtingen. In het derde programma, „Drie re tourtjes Suez", op dinsdag 15april (9.00 - 9.35 uur, Hilversum I) wordt 1209. „Je mot zijn wagentje maar 'es goed na kieken, Verholen", zei boer Knolle. „Het is geen jonkie meer, zoals je ziet. Afijn..., je zult het zelf wel beter weten dan ikke. Ajuus" „Bedankt voor het sleepie, Knolle" riep de smid zijn weg- stampende buurman na. Vervolgens opende hij de motorkap van Gozewijn's oude auto en begon zijn speurtocht in het inwendige. En het duurde nog geen twee minuten, of hij had het euvel al gevon den. „Meneertje...", sprak hij toen vriendelijk. „Lieve, beste meneertje... Een auto rijdt niet zon der benzine. Wist u dat niet? Ik zal uw tankje vul len en gelijk olie en water even nakijken. Dan kunt u weer fijn verder". De heer Gozewijn van Uy- len toonde echter in het geheel geen belangstelling voor de technische uiteenzettingen van de smid. Hij zat op een stoeprandje en bladerde koortsach tig in een groot, ouderwets boek, dat hij tussen zijn knieën hield... „Lieve, beste menéértje" zei de smid nogmaals, doch nu met enige aandrang. „Eh..., ja? Wat is er?" vroeg de boekhandelaar af wezig, verdiept als hij was in zijn lectuur. „Mijn naam is Verholen", antwoordde de smid. „Mijn be roep is smid te Rijkhuyzen en ik heb uw auto weer aan het lopen gemaakt". „Dat is erg vriendelijk van u", zei heer Gozewijn. „Mijn naam is Goze wijn van Uylen, mijn beroep is boekhandelaar te Ravelijn, en ik lees hier in de oude kroniek, dat u het huis Uylenborgh bewoont. Het huis Uylenborgh, meneer! En dat huis behoort toe aan mijn familie!" verslag gedaan van een trip van meer dan 1000 kilometer van Tel Aviv, door de Gaza-strip, de Sinaï-woestijn, langs de vluchtroute van het Egyptische le ger, via El Arish, de Mitla-pas tot het Bittermeer, langs het Suez-kanaal naar Kantara. In „Onze vriend - de vijand", op woensdag 16 april (22.00 - 22.25 uur, Hilversum II) worden meningen weer gegeven van Israëli en Arabieren over de mogelijkheden tot toenadering. In dit programma heeft Willem Duys een gesprek met ds. J. W. van der Hoeven die op zijn optreden in het AVRO-tv- programma „Voor de vuist weg" 45.000 reacties ontving. De laatste documentaire in deze reeks, „De vogels blijven zingen in Newe Ur", (uitzending op maandag 21 april van 21.30 - 22.20 uur, Hilversum I) zal door de NRU worden ingezon den naar de Prix Italia-commissie. New Ur is een grens kibboets bij de rivier de Jordaan, in het dal van Beit Shean, op 40 km van Nazareth. Het NRU-team maakte hier een van de ter- reur-acties van Fatah-leden mee. Toen men opnamen maakte tijdens een ac tie van de Israëlische grenspolitie, opende een Fatah-ploeg een aanval met mortieren. Tijdens de terugtocht liet men de bandrecorder draaien. In deze documentaire komt naar voren dat men in de grensplaatsen een groot deel van de tijd doorbrengt in de schuilkelders. Samenstelling van deze serie docu- mantaires: Bob Uschi; opnamen: Kees Buurman en Hans Gobes. Binnen het geheel van het amateur toneel in Nederland nemen de voorstel lingen van studenten een unieke plaats in. Men gaat er immers van uit, dat studententoneelverenigingen door hun vaak ruime middelen en soms getalen teerd amateursmateriaal zich aan ex perimenten kunnen wagen waar het be roepstoneel voor terugschrikt. Het stu dententoneel wordt voor vol aangezien in de kritiek. Op het sind enkele jaren bloeiende festival in Wageningen het Stutofes komen de beste groepen met zorgvuldig geselecteerde stukken. Om dat hier het beste wat de studenten amateurs te bieden hebben in één week wordt vertoond en in lange discussies wordt gekritiseerd, zal de NTS de laat ste aflevering van Amateurs Actief To neel aan dit Stutofes wijden. Het pro gramma waarvan samenstelling, pro- duktie en regie berusten bij Gerard Soetema en Loet Steenbergen wordt dinsdag 8 april van 21.40 tot 22.05 uur via Nederland 2 uitgezonden. De AVRO-televisie organiseert voor de derde keer een prijsvraag voor jon gens en meisjes in het schrijven van een toneelstuk. De beste inzending wordt bekroond met een uitvoering als televisiespel te gen een honorarium van twintig gulden per minuut. De winnaar krijgt tevens een theaterreis naar Berlijn aangebo den. Zweden, dat op het vorige week in Madrid gehouden Eurovisie-songfesti val op de negende plaats eindigde, heeft besloten niet meer deel te nemen aan verdere songfestivals. Het hoofd van de afdeling amuse ment van de Zweedse televisie zei deze week, dat volgens hem Zweden nu lang genoeg heeft meegedaan aan een „mid delmatig programma". Denemarken heeft zich twee jaar ge leden teruggetrokken. AMSTERDAM De verhoging van de uitkeringen volgens de w.a.o. over het afgelopen kwartaal worden deze maand in één keer uitbetaald. De uit keringen zijn met terugwerkende kracht tot 1 januari opgetrokken. De uitkeringen die voor of in de maand januari in ingegaan, zullen met vier procent stijgen, uitkeringen van fe bruari met 1,45 procent en uitkeringen van maart met 0,75 procent. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bruinisse: J. van der Hoek te Nijmegen; te Winterswijk: A. J. Hollander te Gieten. Aangenomen: naar Velp: A. de Leeuw te Kolderveen. Geref. Kerken Beroepen: te IJmuiden: Joh. Jellema te Blokzijl. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Kantens, Noordbergum en door de Can. Ref. Church of New Westminster (voor de zendingsarbeid in Brazilië): D. Grutter, kandidaat te Enschede. Bedankt: voor Amstelveen: P. Schelling te Wetsinge-Sauwerd. Christ. Geref. Kerken Beroepen: te Nunspeet: H. C. van der Ent te Katwijk. den toen ze vriend en vijand verbaasde door praktisch in haar eentje een hele televisieshow vol te zingen. En nog nie* eens zo slecht ook. Brigitte moet hel vooral hebben van luisterliedjes. De B.B.-show wordt gekenmerkt öoo een sterk afwisselend decor. Elk liedje heeft zijn eigen achtergrond, waarvoor allerlei fotogenieke plekjes in Londen Parijs en elders hebben gediend. Zij zingt veertien liedjes, in het Spaan' het Frans en het Engels. Deze liedjes zijn: „La Madrague" (met zigeuner gitarist Manitas de Plata), „Le Soleil" „Je reviendrai tou jours vers toi' „Bubble Gum" (met Claude Bras- seur), „C'est un jour comme un au- treo", „Ce n'est pas vrai", „Le diable est anglais", „Hippies" (met Sacha Distel), „Contact", „Comic Strip" (met Serge Gainsbourg), „Harley Da vidson", „Bonnie and Clyde" (met Ser ge Gainsbourg), „Everybody loves my baby", „La belle vie" (met Sacha Dis tel). Voor de begeleiding zorgt het orkest Claude Bolling. De samenstelling en regie zijn in handen van Eddy Mata- lon en Francois Reichenbach. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kamerik: C. van den Bosch te Gorinchem. Geref. Kerken Beroepen: te Ermelo: drs. R. van den Berg te Bodengraven. Benoemd: tot staffunctionaris b(j het geref. maatschappelijk werk te Rotter dam: A. J. Janssens, em.-pred. te Rot- terdam-Zuidwijk Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Schiebroek-Hillegere- berg-Centrum: D. Noort te Tiel-Zalt- bommel. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Hoogeveen: A. W. Drechsier te 's-Gravenhage-Zuid. v ASSEN Gebr. Geertjes N.V. te Assen, 100 procent aandeelhouder van de machinefabriek Zeiler N.V. te Lich tenvoorde, is tot overeenstemming ge komen met de Amerikaanse Maatschap pij Paul Mueller Company te Spring field, Missouri, tot het oprichten van een nieuwe n.v. op 50-50 procent basis, onder de naam: Mueller-Europa N.V., aldus een communiqué van het be drijf. Het doel van deze nieuw op te rich ten n.v. is de fabricage ter hand te ne me van de over de gehele wereld be kende „Mueller melkkoeltanks" en wel in de machinefabriek Zeiler N.V. te Lichtenvoorde. Met de uitbreiding van het machine park en de fabricage van de koeltanks is inmiddels reeds begonnen. De eer ste „Mueller melkkoeltank" gefabri ceerd in Holland, komt dan ook dezer dagen gereed. Paul Mueller company is de grootste gespecialiseerde fabrikant van melk koeltanks ter wereld. Men heeft in de Ver. Staten een overwegend marktaan deel van zelfs circa 30 procent. Behal ve in de Ver. Staten is er ook een Mueller-vestiging in Canada. In de machinefabriek Zeiler zijn mo menteel reeds ca 60 personen werkzaam voor de fabricage van „Mueller melk koeltanks". BUSSUM Slavenburgs Bank Is verzocht binnenkort een bod van 85 pet, uit te brengen op de aandelen Handel- Maatschappij Deli-Atjeh. Donderdag waren de aandelen op de Amsterdam se effectenbeurs onder toenemende vraag opgelopen tot 671/* pet. De aandelen op naam bevinden zich reeds in één hand. Dezelfde partij heeft met de houders van de winstbewijzen ook principiële overeenstemming be reikt over de bepaling van de koopsom daarvan. De commissarissen van Deli-Atjeh, die over 1955 voor het laatst dividend betaalde (7 pet) raden aan het bod te accepteren. Het bedrijf en de dochter ondernemingen zullen onder de bestaan de leiding normaal worden voortgezet. BARENDRECHT Bij A. Hooi- meijer en Zonen is vorig jaar een goed begin gemaakt met de verdere uitbouw van de export naar de landen van de Europese Gemeenschap. Het jaar kon worden afgesloten met een belangrijk hogere omzet. Enkele vrij ingrijpende reorganisa ties, in 1968 tot stand gebracht, hadden al een bescheiden invloed op het gecon solideerde resultaat, dat steeg van f 5.694.978 tot f 5.841.263. De lonen en sociale lasten stegen van f 4.598.000 tot f 4.679.966, de afschrijvingen daalden van f 738.848 tot f 685.625 en de rente lasten van f 57.000 tot f 52.459. De winst steeg van f 301.130 tot f 423.813. Aan de jaarvergadering 18 april wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 6 tot 7 pet. Door voortgaande rationalisatie en vergroting van de omzet wil de direc tie dit jaar een stijging van de loonsom met ca 10 pet opvangen. UTRECHT Het belegde vermogen van de Beheermaatschappij Uniefractie steeg in 1968 met 70,5 pet tot f 5 mil joen. Er werden meer Uniefracties (tot 3.383.826) geplaatst en ook de koersen stegen. Bij de deelnemende levensverzeke ringsmaatschappijen zijn 889.940 unie fracties geplaatst tegen betaling van f 1,2 miljoen; 82.997 uniefracties zijn als rentevergoeding geboekt. Bij de be legging ging de voorkeur uit naar Ame rikaanse converteerbare obligaties. AMSTERDAM Het uitstaande ka pitaal van De Nederlandsche Fondsen Maatschappij Nefo is in 't eerste kwar taal gestegen van f 53,3 tot 54,4 miljoen en het vermogen van f 104,35 miljoen tot f 105,9 miljoen. De portefeuille on derging geen veranderingen.

De Vallei | 1969 | | pagina 2