Duizenden paastoeristen overstroomden Rhenen STV-Climax 2 in strijd om overgangskiasseplaats Geschillen in Amazonas worden meestal beslecht met een mes of revolver VRIENDEN VAN HET AMAZONE-GEBIED Eierrit van „De Valleirenners Vervolg van strijd om toegangskaarten Ajax-Spartak Joke en Jan Veneman-Heerdink: Corruptie viert hoogtij Bromfietser raakte gewond Inbraak bij De Instuif Bosbrand je gedoofd door voorbijgangers Intrede van ds. J. P. Bos Kastanjeboom stond in brand Josje Veenhof ten grave gedragen Feestavond voor bejaarden uit Kesteren e.o. Paaszangdienst £oed bezocht Geslaagde paaszang in Ederveen Veel publiek bij diploma- zwemmen Ouderavond Julianaschool Tafeltennis Aanrijding in file VEILINGEN Kippenhok Ongedierte SCHIETLITSLAGEN Veferanentoernooi 5 x V/2 VAN DER ZEE DINSDAG 8 APRIL ADVERTENTIE VEENENDAAL Op vele plaatsen in de Gelderse Vallei en de Betuwe zijn gisteravond weer de traditionele paasvuren ontstoken. Ook dit jaar was de belangstelling bijzonder groot. Het paasvuur op de Westersingel in Vee- nendaal trok verreweg de meeste kijklustigen. Maar ook in Rhenen op de Kastanjelaan genoten velen weer van de „reuze fik". Het droge weer had een welkome bijdrage geleverd tot het welslagen van de paasvuren. Op de foto het paasvuur aan de Westersingel in Veenendaal. RHENEN Het fraaie zomerweer heeft er tijdens de beide Paasdagen al les toe bijgedragen, dat Rhenen en om geving werd overspoeld door duizenden toeristen. Al in de vroege ochtenduren, vooral van tweede Paasdag, toen de temperatuur nog heerlijker was dan op eerste Paasdag, waren alle terras sen van de restaurants in Rhenen volle dig bezet en dat is de hele dag zo ge bleven. Ook in de uitgestrekte bossen hadden velen hun bivak opgeslagen. De camping „Thijmse Berg" was even als andere jaren bijzonder goed be zet. Ook de Rijn was bij vele watersport liefhebbers in trek. Voor het eerst in dit seizoen waren de speedboten weer van stal gehaald. Het was op het water een drukte van belang. De oude veer- stoep deed voor het te water laten van de boten wederom buitengewoon goe de diensten. Ook de Grebbeberg stond weer in de ELST Zaterdagmiddag is onder zeer grote belangstelling de 9-jarige Josje Veenhof, die woensdagavond aan de gevolgen van trichloorvergiftiging in de werkplaats van zijn grootvader om het leven kwam ten grave gedragen. De verslagenheid in Eist was groot en dit kwam uit uiting door de talrijke aanwezigen, die zich verzameld hadden op de Algemene Begraafplaats om Josje een laatste eer te bewijzen. Ook van Musketierszijde was er gro te belangstelling, omdat het slachtoffer een talentvol jeugdspelertje was. Zijn teamgenoten, de B-pupillen begeleidden hem, onder leiding van voorzitter Quint naar zijn laatste rustplaats. Aan de groeve sprak de 2e voorzitter, de heer Van Kranenburg, namens bestuur en jeugdcommissie van Musketiers een af scheidswoord. RESTEREN De laatste feestavond van het seizoen 1968/'69 voor de be jaarden van Kesteren wordt gehouden op vrijdag 11 april in de zaal van de heer G. M. van Verseveld. Aan de feestavond verleent een groot aantal amateur-artiesten uit de omgeving hun medewerking, waaronder de Tiroler Kapel uit Rhenen, Jack Miles uit Op- heusden. De Zingende Nichtjes uit Rhe nen, de gymnastiekvereniging Dode- waard en de Betuwse Zusjes. Bejaarden, die zich nog niet voor de feestavond hebben opgegeven, maar toch willen komen, kunnen zich opgeven bij de wed. Meurs, Meurs, Kerkdwarsstraat 4 in Kesteren of telefonisch onder num mer 08886-358. RENSWOUDE Gisteren vond in de hervormde kerk te Renswoude een paaszangdienst plaats, die redelijk werd bezocht. Het christelijk gemengde zang koor „Con Amore" onder leiding van de heer Hans Boelee en begeleid door de jonge organist Frits Kosten, bracht enekele paasliederen ten gehore. Het kinderkoor zong drie nummers en werd gedirigeerd door mevrouw J. BoeVe-Tollenaar met begeleiding van mej. H. Braaf hart op het orgel. Het geheel werd goed gebracht. Wel zou het grote koor er nog wat leden bij kunen hebben en vooral heren zijn van harte wejkom. De meditatie was in han den van ds. L. v.d. Peut. belangstelling. De parkeerplaatsen van de VVV bij het ereveld en bij Ouwe- hand's Dierenpark stonden de gehele dag vol met auto's. De rijkspolitie deel de mede, dat het drukke verkeer rustig kon worden verwerkt en dat er geen noemenswaardige verkeersongevallen hebben plaats gevonden. EDERVEEN Er was zaterdagavond een goede belangstelling bij de paas zangdienst in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Aan deze*avond werkten mee, het gemengd zangkoor „De Lofstem", het meisjeskoor en het kinderkoor „Van knop tot Bloem". Het kinderkoor zong ook ditmaal weer prachtig en stond o.l.v. mevrouw Boeve (dirigente). Prachtig klonk het lied „waarom zijn op het paasfeest de kinderen zo vol van vreugd". Het meisjeskoor kwam ditmaal voor de tweede keer op de planken en zong de liederen goed en vol overgave. Ook dit koor werd gedirigeerd door mevrouw Boeve. Het gemengd zangkoor „De Lofstem o.l.v. de heer De Boef zong voortref felijk. De meeste indruk maakte het lied „Kroont Hem". De paaszangdienst duurde ruim een uur. De paaszang dienst werd georganiseerd door de her vormde jeugdraad. VEENENDAAL In het Valleihad is zaterdagmorgen weer op grote schaal gezwommen voor de verschillende zwemdiploma's. Voor de proeven die b^jna 275 zwmmers en zwenmsters moesten afleggen, bestond een uiterma te grote belangstelling van de zijde van met name de ouders van de exami nandi. Ongeveer 125 kinderen en ruim vijftig volwassenen uit Veenendaal behaalden een diploma, terwijl uit Rhenen vijftig zwemmers en zwemsters slaagden. Uit Leusden was een groep van veertig kin deren en volwassenen naar het Vallei- bad gekomen en ook zij kwamen in het bezit van het bewijs van zwem vaar digheid. De oudste deelneemster van deze mor gen, waarop van half negen tot twaalf uur werd gezwommen, was 63 jaar. Uit Leusden slaagde onder meer een 62-ja rige heer voor het A-diploma. Aan het eind van het examen konden ruim 50 B-diploma's worden uitgereikt. EDERVEEN Woensdagavond wordt in de Julianaschool te Eder veen een ouderavond gehouden. Het be stuur hoopt op een goede opkomst, temeer, omdat deze bijeenkomst onlangs moest worden uitgesteld in verband met een te geringe belangstelling. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging schoten op de binnenbaan de volgende resulta ten met buks. M. Berendsen 95; A. C. van Dusschoten 93; J. ten Broek 92; J. Koudijs 90, A. van Eist 90; C. Valken burg 90; G. Geskes 89; P. Engelenburg 87; A. ter Burg 85, M. v. Eem 84, J. v. Eist 83. H. v. Ginkel 82, W. Klumpe- naar 80, W. van Leuveren 79; J. La Bastide 76; A. v. Garderen 76, A. Blan ken 75, H. Pater 70; L. v. Hoeijen VEENENDAAL Ofschoon alle be slissingen nog niet zijn gevallen is nu wel ongeveer bekend wie de tegenstan ders zullen zijn van STV-Climax 2 in de promotie-competitie voor de overgangs klasse. Er wordt met 4 teams een hele competitie gespeeld, waarvan de twee bovenste teams promoveren. Pas één tegenstander is definitiet bekend en wel Be Quick uit Zwolle. De tweede te genstander is Entac 2 uit Enschede of Jozo uit Hengelo, terwijl de kampioen van Oost-Gelderland de derde opponent van de Veenendalers wordt. Deze laat ste is meteen de eerste ploeg waarte gen STV-Climax zaterdag om 3 uur de strijd moet aanbinden in de kantine van de Scheepjes wol fabrieken. Vanavond speelt STV-Climax 4 in de kantine van SKF een beslissingswed strijd tegen Swift 2 uit Wagéningen om uit te maken welk team automatisch naar de tweede klas promoveert en welk team promotie-wedstrijden zal moeten spelen. RTTV 5, dat gelijk met deze teams is geëindigd, heeft zich te ruggetrokken daar het z'n sterkste spe ler niet meer ter beschikking heeft. In deze wedstrijd is Swift lichtelijk favoriet, maar de Veenendalers zullen oriet, hun nuid ongetwijfeld duur verkopen. Voor de vierde maal in successie or ganiseert de Rhenense tafeltennisclub RTTV het veteranentoernooi. Dit be gint zo langzamerhand een traditie te worden die, gezien de enthousiaste re acties die er elk jaar weer zijn geweest, bij de deelnemers zeer in de smaak valt. Er wordt met voorgift gespeeld en, naar gelang het aantal inschrijvin gen, in de vorm van acht-kampen, maar mogelijk ook zeven- of negen kampen. De datum waarop wordt ge speeld is 19 april en ieder die 35 jaar is of ouder kan inschrijven op het vol gende adres: J. Notermans, Simon Ste- vinweg 10 in Rhenen. Momenteel is Heekelaar van Kr. en Vr. uit Renkum houder van de cup. Ook de jaarlijkse strijd om de Wild schutbeker gaat eerdaags weer van start. Voor dit toernooi kunnen teams van de afd. Gelderland inschrijven. Er wordt ook met voorgift gespeeld. De deelnemende teams mogen bestaan uit spelers van verschillende klassen. VEENENDAAL De 31-jarige G. uit de Korenbloemstraat in Veenendaal raakte zaterdagmiddag met zijn brom fiets op de Zuiderkade in een slip en liep daarbij een hersenschudding en een aantal vleeswonden op. G. moest in het Julianaziekenhuis worden opge nomen. ELST Dooi- de enorme drukte op de Rijksstraatweg ontstond eerste Paasdag ter hoogte van de Schoolweg in Eist een aanrijding in een file. Toen de heer W. uit Werkhoven door de tra- gegang van de eindeloze rij auto's voor hem moest stoppen, werd dit te laat bemerkt door de heer M. uit Monni kendam, die pardoes op zijn voor ganger reed. De aanrijding bleef be perkt tot enige materiële schade. Dit is de formule waarmee een overhemd ver koopt, 5 verschillen de mouwlengtes met een verschil van 2% cm. Dat is een van de vele eisen die wij als heren mode specialist stellen. VEENENDAAL Goed van Van der Zee gaat langer mee ff SCHERPENZEEL Afgelopen za terdag organiseerde wielerclub „De Valleirenners" op de Moorst een eier rit met als gasten „De pedaalridders" (Amersfoort) en „De Meteoor" uit Do- dewaard. Er verschenen 42 renners aan de start. Als eersten gingen de jeugdrenners van start. Bij de acht- tot negenjarigen won Ronald Deijs (Ped), 2e werd Lothar Hörning uit Lowick (Did). Louis van Hamersveld (Valleiren ners) won met glans bij de 10- en 11- jarigen. De sprint van het peloton werd gewonnen door Jos Jansen. De 12- tot 13-jarigen maakten er een ech te koers van met koplopers en een uit gerekt peloton. De sprint van de kopgroep werd gewon nen door G. v. d. Heuvel, tweede werd J. Admiraal, 3 H. Jansen, 4. W. v. Empelen, 5. F. Snabel, 6. A. Kap tein, 7. L. Kleverwal, 8. A. Verhaar, 9. G. Beuging en 10. J. v. Ekeren. De adspiranten lieten, net als vorige week, niemand ontsnappen in de zes ronden. Het hele peloton bleef tot de eindsprint bij elkaar. Er werden wel enige vluchtpogingen ondernomen, maar telkens wist het peloton de weg lopers op te slokken. Uitslag: 1. Ted Sas, 2. L. v. d. Berg, 3. Derksen, 4. E. Blotenburg, 5. W. v. d. Kant, 6. Kastelein en 7 .A. Lange- laar. De nieuwelingen, amateurs en vete ranen gingen gezamenlijk van start voor een wedstrijd over 14 ronden. Rijk Vink en Peter van de Kant na men al spoedig een voorsprong, maar een groepje van 5 renners zette de achtervolging in, hetgeen na enige ronden succes had. Huibers, Janssen en Van Zetten kon den het tempo niet bijhouden en moes ten lossen. De kopgroep van 4 man bleef tot de laatste ronde bij elkaar. Laviere kreeg pech en moest de ande ren laten gaan. Het peloton was in middels in groepjes van 3 of 4 man uiteengevallen. Rijk Vink won de sprint van het kopgroepje, 2e werd Rolf Sas, 3e P. v. d. Kant, 4e Lavie re, 5e Huibers, 6e v. Ekeren, 7e B. Quint, 8e C. v. Zetten, 9e G. Langhaar en 10 T. v. Dijk. Na afloop vond in Hotel Marktzicht een prijsuitreiking plaats. VEENENDAAL Eerste paasdag werd een inbraak ontdekt bij De In stuif in Veenendaal. Er wordt een ge luidsversterker vermist. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De politie stelt een onderzoek in. ELST Waarschijnlijk door onvoor zichtigheid met vuur ontstond er zon dagmiddag een bosbrand aan de Cu- neraweg, vlak bü de ingang van kasteel Prattenburg. Voorbijgangers ontdekten deze brand tijdig en gingen ijverig aan het blussen, zodat de schade beperkt bleef tot ca 50 vierk. meter zwartgeblakerde bosgrond. SCHERPENZEEL Nu kandidaat J. P. Bos uit Harderwijk het beroep naar Scherpenzeel heeft aangenomen, rekent men er op dat hij op zondag 27 april in de morgendienst om 10 uur zal worden bevestigd door ds. H. Hor- tensius uit Harderwijk. In de avond dienst om 7 uur zal hij dan zijn intre de doen in de Gereformeerde kerk in Scherpenzeel. VEENENDAAL Voor de eerste kaartavond van de Veenendaalse scheidsrechtersvereniging, waarin ge streden wordt om vier toegangskaar ten voor de wedstrijd Ajax-Spartak Trnava, bleek een bijzonder grote be langstelling te bestaan. De tweede klaverjaswedstrijd wordt vrijdag 11 april gehouden, eveneens in café „De Ouwe Grens". Behalve de toe gangsbewijzen is er ook een aantal an dere prijzen beschikbaar gesteld. De wedstrijden beginnen om 8 uur. RHENEN In de namiddag van Goede Vrijdag moest Rhenen's vrijwil lige brandweer uitrukken om een vroeg tijdig Paasvuur te blussen.Waarschijn lijk tengevolge van vuurtje stoken door de jeugd, was één van de prach tige stokoude kastanjebomen staande tussen Rijnpoort en loswal inwendig in brand geraakt. Uit de deels holle boom kwamen op talrijke plaatsen rookflarden naar buiten via gaten in de knoesterige stam. Toen op twee punten nevelstra- len door de boomschors naar binnen werden gebracht en onder druk werden gezet, was het effect pas volmaakt. De boom leek op een stoom afblazen- den locomotief, tot groot vermaak van de aanwezige Rhenense jeugd, voor wie dit „fikkie" een klein voorproefje was voor de Paasvuren van gisteravond. De woudreus bleef weliswaar behouden, maar heeft er weer talrijke „wonden" bijgekregen. Het zou jammer zijn, wan neer door deze baldadigheid opnieuw 'n stukje natuurschoon, dat deze boom- groe ongetwijfeld vormt in het Rhe nen's stadsbeeld, zou worden verminkt. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: tioudreinette I 65-75: 106-111. Golden Delicious II 60-65: 32; II 65-70: 46-50; II 70-75: 53-57; II 75-80: 52-54; II 80-85: 51. Jonathan U 60-65: 31-33; II 65-70: 41; II 70-75: 38-47; II 75-80: 45. Lombartscalville: II 60-70: 43-46: II 70- 80: 55-60; II 80-90: 45. Conference I 55-60: 46-50; I 60-70: 49-53. Brederodes II 60-T0: 30-39; II 70-80: 40-41. Beurre Al. Lucas I 65-75: 21; I 75-85: 23. Kasaardbeien EI 400 per doosje li 200 gram; I 200-230 doosje a 200 g. Kievitseieren 113-134 per stuk. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. Onze reis naar het Amazonas ge bied begon vrijdag 10 jan. 's avonds 10 uur met een DC 8. Na 17 vlieg uren kwamen we zaterdagmiddag 1 uur (Ned. tijd) in Rio de Janeiro aan. Een machtige stad met gigan tische bouwwerken. We hebben o.a. een tocht gemaakt met een kabel baantje naar de „Christus", een machtig groot Christusbeeld ge plaatst bovenop een hoge berg waardoor he< een kijk heeft op de hele stad. Hier in Rio merk je al terdege de tegenstellingen van grote rijkdom en armoede. Donderdag 16 januari hebben we de reis voortgezet in een DC 6, een oude Amerikaanse legerkist. Na 5 uur boven oerwoud en nog eens oer woud te hebben gevlogen kwamen we in Manaos aan. Dit is dan zo gezegd de hoofdstad van het gebied Amazonas. De Amazone, die één der grootste rivieren van de wereld wordt genoemd, is voor zeeschepen tot aan Manaos bevaarbaar. Zou men per motorboot verder gaan naar Té- Bijna drie maanden geleden stapte het echtpaar Veneman-Heerdink uit Renswoude op het vliegtuig met bestemming Téfe, gelegen in het Zuidameri- kaanse Amazonegebied. De heer en mevrouw Veneman zjjn uitgezonden door de stichting Hulp Ontwikkelingslanden; de heer Veneman heeft een taak als maatschappelijk werker, waarvoor hjj in Eindhoven een opleiding volgde terwijl zijn echtgenote zal trachten een laboratorium in te richten. Op gezette tijden zal 't echtpaar via ons blad verslag doen van zijn belevenissen, waarin vooral de verschillen in leefwijze tussen ons Westeuropeanen en de bevolking van het Amazonegebied tot uitdrukkig zullen worden gebracht. Overigens heeft men zich ook in Nederland het lot aangetrokken waaronder de mensen daar gebukt gaan. In Eindhoven is ifamelijk de stichting „Vrienden van ,het Amazonegebied" in het leven geroepen. In deze stichting hebben mensen van diverse geloofsgroeperingen zitting. De stichting heeft inmiddels steun toegezegd gekregen van de NOVIB te Den Haag, en probeert door middel van propaganda geld en middelen bijeen te brengen om de nood in het Amazonegebied te lenigen. In dit eerste artikel vertellen Joke en Jan Veneman van hun reis en de eerste indrukken bij hun aankomst in Téfe. 6 jaar in Téfe. fe (eindbestemming) dan betekent dit nog ruim een week varen. Een paar keer per week gaat er een klein vliegtuigje van en naar Téfe. Hiermee hebben we de laatste route afgelegd. De aankomst was bar. Het vlieg veldje, voor zover je het zo kunt noemen, ligt midden in het oerwoud en als het er regent verandert de landingsbaan in een ijsbaan van glad glibberig zand. Verder is dan de tocht naar Téfe nog 6 uur door het oerwoud. In Ma naos hebben we een bezoek gebracht aan Pater Jan de Vries in zijn lepra kolonie. We hadden er in Nederland veel van gehoord maar als je het met eigen ogen ziet, word je er stil van. Eén grote ellende en van rege ringswege wordt hier niets aan ge daan! In Téfe zijn we fijn opgevangen door een engels predikanten-echt paar dat uitgestuurd is door de Bap- tistenkerk in Engeland. Zij wonen al Het huis dat we toegewezen kre gen was nog minder dan een kip penhok! Niet om in te wonen. Ge lukkig stond er nog een ander vrij, aanvankelijk bestemd voor een arts die eind maart hoopt te komen. Maar na veel praten hebben we nu het betere huis en lijkt alles beter. Téfe zelf is een plaats met circa 3000 inwoners. Er is een ziekenhuis maar voor het laboratorium moet alles nog aangeschaft worden. Wel krijgen we een Braziliaans meisje dat we gaan inwerken, zodat zij het werk over drie jaar, als wij terug hopen te komen voort kan zetten. Het eten is bijzonder schaars. De enige groente die men hier eet is komkommer en tomaat; en een soort kool, de naam weten we niet eens maar je moet het leren eten. Aan vlees hoef je niet te denken. Vis zo een paar keer per week. Hier worden bijeenkomsten geor ganiseerd onder leiding van een Mis sie-broeder. Daar worden de proble men onder de loep genomen. Men leert hier o.a. dat men voor het gebruik het water moet koken. Ze begrijpen het best. Ze zijn het er ook mee e^ens maar buiten zijn ze het weer vergeten en vinden ze het te veel werk. Infectie-ziekten zijn hier dan ook aan de orde van de dag, want het is hier zwart van het on gedierte. Voor belangrijke inkopen zijn we aangewezen op Manaos. Zoals reeds gezegd, 650 km vanaf Téfe. Eind februari zijn we daar per boot heen geweest. We moesten voor deze reis plaats bespreken. Dat betekent voor lste klas een week in de hangmat met 's nachts kou lijden. Voor de tweede klas is het een week vertoe ven tussen geiten en kippen. Ook stelt het bespreken op zo'n boot niets voor want als je komt voor de af vaart is je plaats al weer aan een ander weggegeven. Politie en wetten zoals we in Ne derland kennen zijn er volkomen vreemd! Alles wordt er beslecht met mes of revolver! Het land kent al leen corruptie. Een zaak op poten zetten is haast niet mogelijk althans niet ter bevordering van de zaken man zelf. Dit is voor een groot deel te wijten aan de teveel verspreid wonende bevolking. Daardoor is er te weinig produktie van welke aard dan ook. De natuur is hier mooi en de men sen zijn vriendelijk. We hopen een klein beetje mee te mogen werken aan de ontwikkeling van dit nog ver achter gebleven gebied en hopen in de toekomst meer te kunnen schrij ven. Groeten uit Téfe-Brazilië

De Vallei | 1969 | | pagina 3