u Weinig medewerking van publiek en medici bij harttransplantatie' Smeekbede van mevrouw Karp ImfiMéwie/ fyfotnb of^hmdaa Massale protesten in Amerika tegen de oorlog Schade in Hulst bedraagt f 3 mnl. i Hond gaf handenvol werk Ontslag 2 Amsterdamse studentenpastores is nu definitief sreerzon met nètb anders uv imio-Uf) Zes Picasso's in Londen gestolen Drie doden en gewonde bij botsing tegen boom INBREKERS VEROORZAAKTEN BRAND 12 16 18 Bittere woorden van dr. Cooley in Houston: Kleine spaarders door Fransman opgelicht Prins Bernhard bezocht zijn zieke moeder Steekpartij op Katendrecht donderdag- 10 april 11 _april zaterdag april maandag 14 april dinsdag 15 april woensdag april donderdag" 17 april vrijdag april zaterdag 19 april ZONDAG IITRFPHT met show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING GESLOTEN U I li L. OII geopend van 9-17UUR voordelige trein/toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar DRIE UUR STAP VOORUIT Vader verdacht van poging zijn kinderen te willen verdrinken DE VIERDE IN TORONTO o o DUINBRAND BOS EN HEIDE FABRIEK ONVOORZICHTIG SKELTER 2 DINSDAG 8 APRIL ADVERTENTIE Vrijdag Vervolg TFOUSTON „Wanneer ik zie hoe mijn man vecht voor zijn leven, geloof ik dat het gaat om iets dat de moeite waard is. Hij heeft al tien jaar geleden. Het wordt tijd dat er iets goeds gebeurt". Dit zei mevrouw Shirley Karp het afgelopen weekeinde, toen zij het Amerikaanse volk letterlijk smeekte om een ander hart voor haar man. Ergens in dit grote land moet van pag. 1 er iemand beschikbaar zijn, zei zij, die het hart van een donor beschikbaar kan stellen. De smeekbede van mevrouw Karp werd ondersteund door dr. Denton Cooley, 's werelds meest ervaren „overplan- ter" van mensenharten. Dr. Cooley wist dat Karp, in wiens borstkas hij vrijdag een kunsthart had aangebracht, ten hoogste een week in leven zou kunnen blijven, tenzij spoe dig een donor beschikbaar kwam. ..Het stelt mij teleur", zei dr. Cooley. ..dat wij nog geen menselijk hart ter beschikking hebben gekregen. Op dit moment sterven er in dit land zeker vele mensen die als donors in aanmerking komen". Dr. Cooley was bitter. De schaarste aan mensenharten die voor overplanting in aanmerking kwamen, weet hij aan gebrek aan begrip bij het publiek en aan gebrek aan medewerking in de medische stand. Indien Karp het vorige jaar een an der hart nodig zou hebben gehad was volgens dr. Cooley het St.-Lucaszieken- huis in Houston zeker overstelpt gewor den met aanbiedingen uit het hele land. Het afraden van harttransplantaties, zei dr. Cooley, is voorbarig geweest. Er was volgens hem de laatste tijd te weinig gedacht aan het feit dat de Zuidafrikaan Philip Blaiberg al heel lang zijn leven dankt aan een hart transplantatie. Blaiberg kreeg zestien maanden geleden in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad een ander hart ingeplant. Dr. Cooley zei dat hij niet had ge dacht zo spoedig als noodmaatregel een kunsthart te moeten inplanten. Hij had Karp vrijdag een kunsthart inge plant in, de hoop diens leven te kunnen rekken èn in de hoop dat er op tijd een hart van een donor voor hem beschik baar zou komen. „Mocht mijn handelswijze kritiek uit lokken", zei dr. Cooley, „dan plaats ik mijn lot graag in handen van de rech ter." Indien Karp niet op het allerlaatste moment zijn kunsthart had gekregen, zei dr. Cooley, zou hij geen uur langer meer hebben kunnen leven. Het inplanten van het kunsthart duurde ongeveer drie uur. Het kunst hart was nog maar een week voor ge bruik beschikbaar. Het was, voordat het voor het eerst bij een mens was in geplant ter volledige vervanging van diens eigen hart. beproefd bij kalveren. Op grond van de resultaten van die proeven waren er onlangs enige veran deringen in aangebracht. De technisceh problemen die pas onlangs werden op gelost. hielden verband met de hart kleppen. Er zijn thans in het St.-Lucaszieken- huis zes van deze kunstharten beschik baar, zei dr. Cooley, maar zelfs in ge val van nood kan er maar een van die kunstharten tegelijk worden ingeplant. Het nu gebruikte kunsthart is veel te gecompliceerd, zei dr. Cooley, voor langdurig gebruik in een menselijk li chaam. Toch is dit kunsthart een gro te technische stap voorwaarts. „Vol gens mij is de vervolmaking van een kunsthart veel moeilijker dan het la- ADVERTENTIE CHARLEROI Een 43-jarige man uit Charleroi in België wordt ervan ver dacht, dat hij zijn vijf kinderen heeft willen verdrinken. De man ontkent. De man had zondag zijn kinderen mee uit rijden genomen. Volgens de oudste zoon was zijn vader opzettelijk de rivier de Sambre ingereden. De negentienjarige Christian redde zijn broertjes en zusjes met wie hij bij zijn moeder woont. De moeder leeft gescheiden van haar man. Paaszondag was de dag, waarop de man zijn kinderen een dagje op bezoek mocht hebben. ten landen van de eerste mensen op de maan", zei dr. Cooley. Het bij Karp ingeplante kunsthart heeft precies gedaan wat er van werd verwacht: het heeft Karp in leven ge houden totdat hij een échte harttrans plantatie kon ondergaan. Die trans plantatie duurde op Tweede Paadag ongeveer twee uur. Ook bij die in greep had dr. Denton Cooley de leiding in het St.-Lucasziekenhuis. Karp kwam goed door de harttrans plantatie heen. Enige uren later volbracht dr. Chris tian Barnard in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad zijn vierde hart transplantatie. De naam van de pa tiënt die de ingreep onderging werd geheim gehouden. Ook de naam van de donor bleef onbekend. Bij een ande re patiënt werd een van de nieren van de donor ingeplant. In Toronto (Canada) onderging Ja mes Washburn (35) vlak voor de Paasdagen een harttransplantatie. Washburn kwam goed door de opera tie heen. Het overgeplante hart was dat van een 41-jarige donor, mevrouw Rosa A. Figueiredo, die een paar jaar geleden met vier kinderen uit Portugal als im migrante in Canada aankwam. Twee andere mannen kregen elk een nier van haar ingeplant. Amelia, de oudste dochter van me vrouw Fugueiredo, zei: „Wij hopen dat wij hiermee anderen in staat heb ben gesteld met ons de liefde voor on ze moeder te delen." LONDEN Uit een huis in Londen zijn tijdens de Paasdagen 25 schilde rijen, waaronder zes van Picasso, ge stolen. De waarde van deze kunstwer ken beloopt zeker 300.000 pond (2.04 miljoen gulden). Behalve de Picasso's waren bij de gestolen schilderijen werken van Cha gall en Braque. Ze behoren toe aan Sir Roland Pemrose, voorzitter van het Britse instituut van hedendaagse kujist. Hij woont in West-Londen. De diefstal vond waarschijnlijk za terdagavond plaats. De inbrekers kwa men het huis binnen door de voordeur, waarvan zij het slot hebben gefor ceerd. Alle schilderijen zijn uit hun lijsten genomen. Sir Roland was zater dagavond niet thuis. De diefstal is pas gisteravond ontdekt. NEW YORK In veel Amerikaanse steden is het paasweekeinde aange grepen om drie dagen achtereen protestmarsen te houden en demonstraties ter nagedachtenis aan ds. King en tegen de oorlog in Vietnam. In het centrum van New York ver zamelden zich zaterdag naar schat ting vijftigduizend betogers tegen de Vietnamese oorlog. Velen droegen zwarte armbanden met het getal 33.000 erop: het aantal gesneuvelde Ameri kaanse soldaten in Vietnam. Een ge tal, dat hoger ligt dan het aantal Ame rikaanse doden in de Koreaanse oor log. In Chicago had de burgemeester toestemming gegeven voor een pro testmars, hoewel nog geen 48 uur eer der groepen jonge negers hun woede in de straten van de stad hadden ge koeld op ruiten en auto's. Hun actie was gevolgd op een optocht ter nage dachtenis aan de moord op de neger leiders dominee King. Terwijl ds. Ralph Abernathy. Kings opvolger, gisteren in Atlanta het afge lopen weekeinde tot „Zwarte Pas®n" doopte, zag de stad Memphis, waar King werd vermoord, opnieuw duizen den door de straten marcheren. In andere steden gingen de tegen de oorlog in Vietnam gerichte marsen in tussen verder. In San Francisco telde men twintigduizend betogers en ook ln Los Angeles en Seattle werd, zoals overal, vrij ordelijk gedemonstreerd. De betogingen, de eerste op grote schaal tijdens Nixons regering, waren met opzet met Pasen gehouden o-n symbolisch aan te geven, dat de anti- oorlogsgedochte in Amerika niet dood is. NICE Een Fransman, directeur van een maatschappij voor onroerend goed. is er vandoor met het geld van ongeveer vierhonderd kleine spaarders. Met de tweeëneenhalve miljoen gul den, die zij hes» hadden toevertrouwd, is de man uit Nice verdwenen. Ver moedelijk is hij naar Amerika gegaan. De 42-jarige directeur had het geld losgekregen met voorstellen voor de bouw van goedkope woningen. ADVERTENTIE HULST Over het ontstaan van de felle brand in de binnenstad van Hulst, heeft de politie nog steeds geen zekerheid. Er zjjn verschillende theorieën. Vast staat in ieder geval, dat de inbrekers, die hebben geprobeerd de brandkast van het wa renhuis C. Wilking te kraken, de oorzaak zjjn. Naast de brandkast werden snijbrander en andere inbrekerswerktuigen gevonden. De schade wordt geschat op drie miljoen gulden. Het vuur werd in de nacht van za terdag op zondag om half vier ontdekt. De brandweer begon direct met groot materiaal te blussen. Ook veel brand weerkorpsen uit de buurt namen aan dit werk deel. Vier brandweerlieden werden daarbij gewond. Zij moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Behalve het warenhuis, dat totaal verloren ging, brandde ook een tegen overliggende winkel uit. Veel huizen in de buurt werden door het vuur en door de hitte eveneens aangetast. De brandweer was het vuur tamelijk snel meester. Even bestond de angst dat heel de binnenstad in vlammen zou opgaan. Veel mensen vluchtten de straat op. Zij werden door het gemeen- DIEPENHEIM Prins Bernhard heeft gisteren twee keer zijn moeder, de 85-jarige prinses Armgard, bezocht in kasteel Warmelo in Diepenheim. De prinses is al enkele dagen ziek. Haar toestand zou niet zorgwekkend zijn. De prins kwam niet alleen op zieken bezoek, maar ook om afscheid te ne men van zijn moeder. Prins Bernhard vertrekt binnenkort naar Amerika. tebestuur aan een voorlopig onderdak geholpen. HAAMSTEDE Een hevige brand heeft er gewoed op enkele tientallen hectaren in het duinterrein westelijk van het dorp Burgh en zuidelijk van het vliegveld Haamstede op Schouwen- Duiveland. Zeven brandweerkorpsen uit omlig gende gemeenten waren bij de bestrij ding ingeschakeld. Enkele honderden toeristen hielpen bij het blussen. Éen nabij gelegen groter dennebos (staats bos) kon op het nippertje gered wor den. De eerste brandweerauto die uit Renesse op weg was naar de brand, is uit een bocht gevlogen en over de kop geslagen. De zeven inzittende brand weerlieden zetten hun tocht voort met een passerend busje. RENKUM Zaterdagavond heeft op de Doorwerthse hei, tussen Heel- sum en Wolfheeze, een felle brand ge woed. De brandspuiten uit Renkum, Heel- sum, Doorwerth, Wolfheeze en Ooster beek waren de brand, die om 20.30 uur begonnen was. om 21.15 uur mees ter, ondanks de felle noordoostenwind. 8000 vierkante meter heide en vlieg dennen zijn afgebrand. De oorzaak is onbekend. HERKENBOSCH In het natuur reservaat Meinweg tussen Herken bosch en Vlodrop heeft zaterdagmid dag een grote brand gewoed over 120 hectare Duitse en Nederlandse grond. Nederlandse. Duitse en Engelse brandweren, in totaal 100 brandweer lieden met 15 brandweerauto's hebben de brand bestreden. De blussingswerk- zaamheden hebben geduurd van 13.00 tot 18.00 uur. De brand is ontstaan in Duitsland, vermoedelijk door vonken uit een schoorsteen. Door de felle oostenwind is de brand naar Neder land overgeslagen. De fabriek van plastic buizen en pla ten Polva-Nederland NV in Enkhuizen is gistermorgen door brand gedeelte lijk verwoest. De schade bedraagt en kele tonnen. De brand ontstond in de automatiseerafdeling. In Haren is zaterdagmiddag de boer derij van de landbouwer Th. Ceelen uitgebrand. Dertig varkens kwamen in de vlammen om. Eveneens zaterdag middag brandde ter hoogte van Zwaanshoek in de Haarlemmermeer een boerderij uit. De schade wordt ge schat op ongeveer twee ton. Bij een boerderij brand in Boekei zondagmid dag, kwamen vijf koeien in de vlam men om. HULST Nachtelijk beeld van de grote brand, die in Hulst in Zeeuws- Vlaanderen een woonhuis en twee win kelpanden in de as legde. Bij deze brand zijn twee mensen om het leven gekomen, terwijl vier werden gewond. ASSEN De hond van de fa milie T. Huizinga in Assen heeft de plaatselijke openbare dien sten op Eerste Paasdag handen vol werk bezorgd. Het zes maanden oude beestje sprong in een vijver en belandde op een eilandje waar het niet meer af durfde. De politie werd te hulp geroe pen en die waarschuwde de brandweer. De ladderwagen van de brandweer reed echter naar de verkeerde vijver en zakte daar weg in de modder. Met an dere brandweerauto's kon men het gevaarte niet los krijgen. Toen werd een zware kraanwa gen van de landmacht ingescha keld. Hiermee slaagde men erin de ladderwagen los te krijgen. Die reed toen naar de goede vijver, maar toen was de ladder weer te kort. Er werd een rubberboot opge blazen en daarmee wilde men de hond redden. Het dier kreeg echter van het naderende bootje zo de schrik te pakken dat het toch maar in het water sprong en naar de veilige oever zwom. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a GEMERT Vermoedelijk doordat met te hoge snelheid gereden werd Is gisternacht omstreeks 2 uur een kleine personenauto op de Peeldijk in Gemert tegen een boom gebotst. Drie inzitten den werden hierbij gedood, een vierde werd licht gewond. De slachtoffers wa ren de 23-jarige H. M. Peeters uit Ble- rick, de 21-jarige bestuurder G. P. M. de Natris uit Venlo, en de 24-jarige J. H. Wijlaars uit Blerick. SOMEREN De vierjarige Fransje M. M. Verkeer uit Someren is maan dagmorgen voor zijn ouderlijke woning door een auto aangereden en ter plaat se overleden. Het jongetje wandelde met zijn opa maar rukte zich onver wachts los om de straat op te lopen. MAASEIK De 23-jarige Marokkaan E. Benjellaun is zondag tien kilome ter ten westen van Maaseik in België om het leven gekomen. Hij botste mei zijn auto op een tegenligger en vervol gens tegen een boom, waardoor hij klem kwam te zitten, terwijl zijn auto ln brand vloog. KOLLUM De ongeveer 40-jarige mej. Anna M. de Jonge uit Leeuwarden is in de paasnacht om het leven gekomen op de Rijksweg Leeuwarden- Groningen onder Kollum, waar haar auto in botsing kwam met een tegen ligger, die door nog onopgehelderde oorzaak begon te slingeren en via de berm op de andere weghelft was te rechtgekomen. EINDHOVEN Zaterdagavond om streeks kwart voor negen is in Eindho ven 'n passagier door het onvoorzichtig openen van een portier uit een perso nenauto gevallen. De uit Curagao af komstige Stanley C. Meurring werd naar het St. Jozef ziekenhuis overge bracht en is daar aan de verwondingen overleden. ACHTKARSPELEN Om 17.40 u zondagmiddag is in het dorp Twijzel (gem. Achtkarspelen) de zesjarige Phi- lippus Franke Beiboer, toen hij plotse- lijk de verkeersweg Groningen-Leeu- warden overstak, door een personen auto geschept. Het kind overleed ter plaatse. SOESTERBERG Op het recreatie terrein Vlasakkers tussen Soesterberg en Amersfoort is zondagmiddag om half vijf de achttienjarige Coenraad He- tebrij uit Amersfoort op slag gedood toen hij met een skelter door het hek rond de baan vloog. SCHAIJK Om 17.20 u. zondagmid dag is de 3-jarige Antonius Vos uit Ra- venstein door een personenauto aange reden toen hij plotseling overstak. Het kind overleed ter plaatse. BERGH Zondag is in het St. Joris- ziekenhuis te Doetinchem overleden de 20-jarige bankwerker Antonius Wilhel mus Witjes uit Doesburg die zaterdag avond in de gemeente Bergh op zijn motor geen voorrang verleende aan een vrachtauto. DEN HAAG Het ontslag van de Amsterdamse studentenpastores Huub Ooster huis en Ton van der Stap uit de orde der jezuïeten is definitief. De ontslagen waren al gevallen en door de pastores ook aanvaard maar de provinciaal van de jecuïeten in Nederland, pater J. Hermans, had geweigerd hun de ontslagbrieven ter ondertekening voor te leggen, omdat hjj het niet eens was met de ontslagprocedure. Op Goede Vrijdag is hij naar Rome gegaan voor nader overleg met de ge neraal van de orde, pater Arrupe. Dit gesprek heeft weinig opgeleverd. Wel erkent de generaal intussen dat de be slissing om tot ontslag over te gaan, zeer snel genomen is en niet volgens de gebruikelijke procedure. De beslissing zelf acht hij echter nog steeds juist. Hij bleef bij de overtuiging, dat er 'n diepe kloof bestaat tussen de opvattingen over de Kerk en de orde zo als die bij hem leven en zoals die bij ADVERTENTIE 0 Overzicht van de anti-oorlog- betoging in San Fransisco, die houden. Ongeveer 10.000 mensen tijdens het Paasweekeinde werd ge- namen aan de demonstratie deel. het kwaliteitsdoek van de goede markiezen-makers inlichtingen? vraag om een folder bij de haes holland n.v. postbus 538 eindhoven de twee studentenpastores bestaan. „Dit ontslag betekent niet dat ik hun persoonlijke gewetensbeslissing veroor deel", schrijft de generaal aan de or de in Nederland. „Men mag er ook niet uit begrijpen dat hun hele werk gedis kwalificeerd wordt. Integendeel: ik heb oprechte bewondering voor veel van wat zij hebben gedaan en ik ben daar dankbaar voor". De vrees dat de generaal het streven naar vernieuwing in de Nederlandse provincie wil afremmen is ongegrond. De generaal heeft de plicht de orde naar de toekomst heen te leiden. „In de verschillende provincies over de we reld laat ik ruimte voor pluriformi teit". De Nederlandse provinciaal heeft zich tenslotte bereid verklaard de ontslag procedure nu verder af te wikkelen. Dat is intussen gebeurd. ROTTERDAM Bij een vechtpa~tij op Katendrecht is op eerste Paasdag de 29-jarige mejuffrouw M. H. I. van Mossel uit Rotterdam zeer ernstig ge wond. Zij kreeg met een aardappel schilmesje wonden in de onderbuik en in een van haar armen. In deze zaak is, verdacht van poging tot doodslag, aangehouden de 29-jarig' bakker M. B., geen onbekende in het rosse milieu op Katendrecht. De vechtpartij vond plaats in een wo ning aan de Sumatraweg na een café ruzie. Ook de 30-jarige R. L. T., zon der beroep, kreeg enkele steken me: het aardappelschilmesje. Beide slachtoffers zijn naar een zie kenhuis gebracht. De toestand van de vrouw is zorgwekkend.

De Vallei | 1969 | | pagina 5