Jongste Prinses en haar zangleraar Christina studeert hard en krijgt geen speciale behandeling Zangcapaciteiten liggen op beroepsniveau Spanning onder de dikkerdjes Recreatiegebied VGravenwoude in liet hartje van Zuid-Holland Staphorst boos om trucfoto's Nieuwe gezichten in Rood-China Akkoord, maar dan met rente, bij de ABN Algemene Bank Nederland Kosten zullen meer dan f 75 miljoen bedragen Souterrain Theorielessen Elf gemeenten hebben ambitieus plan Actueel rapport over „sex Jeugdsparen met de Zilvervloot: 5% U bent welkom bij de H° Spaar daarom bij de Algemene Bank Nederland en geef groeikracht aan uw geld. Spaarboekje/Spaarrekening Direct beschikbaar 2.500,— per maand, één maand opzegging voor hogere bedragen Spaardeposito Drie maanden opzegging Spaardeposlto Zes maanden opzegging Spaardeposito Twaalf maanden opzegging Spaardeposlto Twee jaren vast Doe nu een keus: Of u een groot of een klein bedrag wilt sparen, loop eens bij ons binnen. WOENSDAG 9 APRIL Prinses Christina is in Montreal gewoon Christina, net als alle andere leerlingen van het Institute Supérieure de la Musique Vincent d'lndy in de Cana dese wereldstad Montreal, bi] hun voornaam worden genoemd. Zij werkt daar bijzonder hard aan haar z,angstudie, zich nauwelijks tijd gunnend voor- een verzetje. Het is haar bedoeling met haar niet geringe capaci teiten op dit gebied als zangeres te gaan optreden, zo is de indruk van haar leraar, Bernhard Diamant. Wij hadden in Montreal een interview met hem aan de vooravond van het bezoek, dat koningin Juliana momenteel aan haar jongste dochter brengt. De Prinses voelt zich in Canada buitengewoon geluk kig en vindt het heerlijk door niemand herkend te worden en volledig vrij te kunnen zijn. In het instituut heeft Christina een kamer als alle an dere leerlingen en de muren van haar kamer heeft zij gedecoreerd met reprodukties van Picasso en Ber nard Buffet. De maaltijden gebruikt zij in de mensa van het instituut en zij heeft geen moeite met het overschakelen van Frans op Engels in de conversatie, zoals in het tweetalige Canada kan voorkomen. De foto hiernaast toont de zangleraar van de Prinses, de heer B. Diamant, aan de piano in zijn werkkamer, die hij zelf „Studio" noemt. MONTREAL „Natuurlijk spreek ik haar aan met Christina. Dat doet iedereen hier toch". De heer Bernard Diamant, de 56 jaar geleden in Rotter dam geboren zangleraar van prinses Christina in Mon- treal, is bijna verbaasd over de vraag. Even verwonderd was hij toen de heer W. van den Berge van de Rijksvoor lichtingsdienst bij hem op bezoek voor de voorberei ding van het bezoek van de Koningin aan het muziek instituut sprak over „de Prinses". ,.Ze wordt hier absoluut niet met spe ciale égards behandeld. Dat wil ze ook niet en dat is ook de reden waarom ze zover van huis is weg gegaan", meent de heer Diamant. „Op het instituut zijn verder ook geen Nederlanders en ik be handel haar net als mijn andere leerlin gen". Hij woont ik een riant twintigste- eeuws huis op tachtig kilometer van de stad Montreal, in de plaats Lakefield. Hij woont daar alleen, aan een meer waar aan zijn huis als enige grenst De rust daar vindt hij weldadig, want in Montreal heeft hij een bijzonder druk leven. Dit vraaggesprek werd gecombineerd met het ontbijt om zeven uur in de ochtend, want het was het enige tijd stip dat hij nog vrij had. De avond te voren had hij tot middernacht leerlin gen gehad en 's ochtends om acht uur begon zijn werkdag al weer. Daarom was hij deze nacht ook niet naar zijn huis buiten Montreal geweest, maar had hij geslapen in zijn appartement aan de Queen Mary Road in de stad zelf. Het appartement, gelegen in het sou terrain van 'n laag flatgebouw en ge huurd voor het lage bedrag van negen tig dollar in de maand, wordt door de heer Diamant gebruikt als lesruimte voor zijn zangleerlingen Het wordt schoongehouden door en uit Amsterdam afkomstige werkster die met haar typisch Amsterdamse „gein" het gevoel voor Nederlandse humor bij de zangleraar levend houdt. Behalve een grote keuken, eetkamer en slaapkamer, bevat de studio, zoals de bewoner het zelf noemt, een ruime werkkamer met vleugel, waar portret ten met opdracht van dankbare oud- leerlingen aan de wand hangen. Naar dit sober ingerichte vertrek brengt de secretaresse van de Prinses, mejuffrouw De Vlieger, die ergens an ders in de stad een flat heeft, haar twee keer in de week met de auto. Door een gang met verwarmings- en andere buizen komt prinses Christina hier in de kamer, waar zij op maan dag en woensdag een uur zangles krijgt. De rest van de week heeft zij theorie lessen in het instituut zelf. De school wordt geleid door rooms-katholieke zus ters, die de Prinses helpen bij de bestu dering van de theorieboeken. omdat zy immers door haar ooghandicap zelf maar langzaam kan lezen. „Dat Christina net als ik protestant is, maakt voor het instituut niets uit. TLe dikkertjes in Engeland wach ten in spanning op de door we tenschappelijke onderzoekers aange kondigde komst van 'n pil, die hen uit de moeilijkheden zal helpen. Het moet 'n pil worden die zorgt voor 'n snelle „verbranding" van te veel geslikte calorieën. De pil werd aangekondigd in het blad van het ministerie van volks gezondheid. In het artikel werd op gemerkt, dat een overwicht van 4,5 kilo de levenskansen aanzienlijk klei ner maakt dan het roken van 25 si garetten per dag. Ze zijn hier niet kinderachtig op het gebied van het geloof: onder de zeven honderd leerlingen (een deel van hen is intern) is ook een mohammedaan, die elke ochtend op zijn matje zijn gebeden doet", vertelt de heer Diamant. „Christina werkt ontzettend hard. Ze heeft geen tijd om uit te gaan, maar in het instituut zelf worden veel concer ten en andere uitvoeringen gegeven". Mejuffrouw De Vlieger vertelde me, dat Christina ook op zaterdag en zon dag weinig uitgaat. Ook dan is ze druk aan het studeren en prepareert ze haar lessen. „Ik denkt dat ze wel wil gaan op treden als concertzangeres. Ze is dol op zingen. Toen ze hier de eerste keer kwam, om vóór te zingen, voelde ik al direct dat het geen gril was, dat het écht was bij haar". De leraar gelooft dat haar zangcapa citeiten „ze heeft zeker aanleg" op beroepsniveau liggen, „maar dat kun je eigenlijk pas over een paar jaar be oordelen". Toen de Prinses haar studie in oktober begon, was het de bedoe ling, dat ze twee jaar zou blijven. Als zij vier jaar zou blijven, zou zij aan het instituut Vincent d'lndy een graad in de muziek kunnen halen, het zogenaam de baccalaureaat. De heer Diamant is aan meer oplei dingen als leraar verbonden, onder an dere aan de McGill-universiteit, „maar het Vincent d'lndy is het beste. Ik ge loof niet, dat er op dit continent iets beters is". Al zestien jaar lang geeft de heer Diamant les aan leerlingen van het in stituut Vincent d'lndy. In 1938 heeft deze zoon van de gelijknamige befaam de musicus en van een operazangeres Nederland al verlaten om in het bui tenland verder te studeren en al vijf tien jaar lang heeft hij de Canadese na tionaliteit (sinds vorig jaar bovendien een Canadese onderscheiding voor aan het land bewzen diensten). Toch spreekt hij nog vlekkeloos Nederlands. Hoe dat komt? „Ik spreek het de hele dag met mijn hond". r|fc7V HAAG Over tien jaar is het gebied tussen Den Haag, Voorburg, Leidschendam en Zoetermeer veranderd in één groot recreatiegebied. Kosten meer dan 75 miljoen gulden. Een kleine één miljoen Nederlanders, die wonen in een overbevolkt deel van ons land, moeten er ontspanning kunnen vin den. Dat is de wens van de werkcommissie Recreatiegebied 's-Gravenwoude, inge steld in 1966 door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en sindsdien onder leiding van de gedeputeerde mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter nijver aan het werk. Twee jaar lang heeft de commissie met afgevaardigden uit de gemeenten 's-Gravenhage, Delft, Rijswijk, Leid schendam, Zoetermeer, Wassenaar, Voorschoten, Nootdorp, Pijnacker, Zoe- terwoude en Voorburg gepraat met re creatiedeskundigen. Dat waren i.r E. K. F. Boswinkel van Rijkswaterstaat, drs. G. van Es- terik, facet-planoloog voor recreatie en natuurbescherming van de Rijksplano logische Dienst, en ir. H. P. Klaasen, consulent voor de openluchtrecreatie van het ministerie van C. R. en M. Het resultaat van die besprekingen wordt thans in de elf betrokken ge meenten besproken en gewogen. Pas daarna moet definitief worden beslist hoe de kosten zullen worden verdeeld. Tot 1980 moet meer dan zeventig mil joen gulden worden geïnvesteerd, waarvan Rijk en Provincie bijna 56 miljoen gulden voor hun rekening zul len nemen. Het resterende bedrag, vijftien miljoen gulden, zou Den Haag moeten betalen. Bij de exploitatie, drie miljoen gulden per jaar, wordt gedacht aan provincie (vijftien procent), Den Haag (vijftig procent) en overige gemeenten (35 procent). Recreatieweg Het hele tienduizend hectaren grote gebied kan worden opengelegd door een recreatieweg die bij Kijkduin be gint, met een grote boog door het re creatieterrein loopt om bij de Wasse- naarse Slag te eindigen. Bij de aanleg van deze weg zal gebruik worden ge maakt van bestaande wegen. Polder wegen kunnen worden verbreed of van groenstroken worden voorzien. Enkele kleine recreatieplannen als sportvelden, speeltuinen en tennispar ken worden in het grote recreatieplan opgenomen. Zo kan het plan om een roeibaan te maken bij Delft zonder moeite in het plan worden ingevoegd. Tussen de Vliet en Rijksweg 4a moet, volgens de werkcommissie, een groot watersportgebied komen met aansluiting op de Kager- en Braasse- merplassen. Door zandwinning in een aantal polders in de Vlietstreek wor den de kosten van realisering gedrukt. Het nieuwe wateroppervlak zal 165 hectaren groot worden, waarvan 35 hectaren ondiep water. Er wordt naar gestreefd het water sportgebied te stofferen met veel riet en hier en daar een enkel eilandje. Er is al een kampeerterrein voor water sportliefhebbers geprojecteerd. Ook zijn er plannen voor jachthavens, aan legsteigers en misschien zelfs een „bo- tel". Bosvorming Veel aandacht heeft de werkcom missie besteed aan de bosvorming. Ten oosten van Rijksweg 4a in de richting Zoetermeer is een groot bos geprojec teerd. Dat bos Roeleveen moet duizend hectaren groot worden en zal er uitzien als het Amsterdamse bos. In het plan een voortzetting van het rapport Recreatieruimten in Ne derland van de toenmalige Rijksdienst voor het Nationale Plan en de Zuidhol landse nota Vrije uren in de vrije na tuur is ook gedacht aan de jeugd. In de directe omstreken van alle be trokken gemeenten zullen speelgele- genheden komen. Hierbij^fajllen voor zieningen worden getrof«kvoor toe zichthoudende moeders. Omdat het aantal bewoners van de elf gemeenten in 1980 ongeveer een miljoen zal zijn, wordt rekening gehou den met een „trek naar buiten" van on geveer 45 procet. Een groot deel van dit percentage meer dan de helft zal volgens een onderzoek graag rust en ontspanning zoeken in het recreatie gebied 's-Gravenwoude. Dat betekent op een vrije dag ruim tweehonderd duizend Nederlanders in een recreatie gebied van tienduizend hectare. Voorlopig bestuderen de elf gemeen ten de resultaten van de werkcommis sie en wachten zij af wat hun gemeen teraden erover te zeggen hebben. Tn het goede Staphorst worden plannen gesmeed tegen het week blad Panorama, dat in 1 april de aanleiding heeft gevonden om het dorp op de hak te nemen. De meer derheid van de Staphorsters voelt zich ernstig gekwetst door de truc foto's, die het weekblad daarvoor nodig had. Tot de foto's, die het hardst aan kwamen, behoorden een prent van een naakt over de straat springende deerne en een plaat van een boer in zondags pak met een exemplaar van Playboy. „Het is ongepast en schunnig en bovendien oneerlijk", zei burgemees ter mr. P. A. Nawijn in een raads vergadering, waarin de afgevaardig den in bloemrijke taal hun kritiek oefenden. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Mahmoud Riad, zal in juni een bezoek brengen aan Neder land. Hij komt op uitnodiging van mi nister Luns die vorig jaar een bezoek aari Egypte bracht. oewel er over het congres van de Chinese communistische partij maar weinig naar buiten doordringt, geeft radio-Peking voldoende aanwij zingen op grond waarvan men zich een idee kan vormen over de nieuwe sa menstelling van deze bijeenkomst. Opvallend is de plaats, die vice-pre sident Lin Piao, de troonopvolger van Mao Tse-toeng, inneemt. Zoals in 1956 de nu verjaagde en verdwenne Lioe Sja-tsji dit deed, heeft hij nu de ope ningsrede gehouden. Dit was meer dan een simpel woord van welkom. In een algemeen overzicht maakte hij de balans op van drie jaar culture le revolutie. Hieruit blijkt dat men hem nu reeds volledig competent acht. Zowel op het gebied van organisatie als op dat van de ideologie. Het congres, dat het hoogste gezags orgaan van de partij is, toont verder een merkwaardige mengeling van de stokoude garde en jonge nieuwelingen van de culturele revolutie. De leiders uit 1920, toen de partij duizend maal kleiner was dan nu, be zetten nog altijd hun plaatsen boven aan in de hiërarchie. Van de vier grote stategen van de burgeroorlog zijn er nog drie lid van het hoofdbestuur. Dit zijn de maar schalken Lin Piao (62), Lioe Potsjeng (78) en Tsjen ji (68). De laatste, te vens minister van Buitenlandse Za ken, is ernstig ziek «n oefent al enke le maanden geen enkele functie meer uit. Ook vindt men in het hoofdbestuur de oude Toen Pi-woe (83), al twee jaar plaatsvervangend president van de republiek. Uit zijn plaats naast Mao Tse-toeng kan men de conclusie trek ken, dat een staatshoofd nog altijd on ontbeerlijk wordt geacht en dat t.z.t. ook iemand als zodanig zal worden benoemd. De afwezigheid van Teng Hsiao-ping (69), de vroegere secretaris-generaal van de partij, is opmerkelijk. Omdat de aanvallen op hem al enige tijd ge leden gestaakt zijn, dacht men hem op zijn post te zullen zien terugkeren. Veel talrijker zijn de nieuwelingen. Vrijwel alle partijleiders uit Sjanghai waar de culturele revolutie werd gebo ren, hebben als dank hiervoor een plaats in het hoofdbestuur gekregen. In de commissies ziet men naast elk aar de oude plaatselijke partijleiders met de vertegenwoordigers van de fa brieksarbeiders, van de proletarische bevolkingslagen, van de boeren en van andere partijorganisaties. Voor het eerst zijn er ook vrouwen organisaties vertegenwoordigd en ook de Rode Garde. Het is een heterogeen gezelschap, ongelijk in leeftijd en in politieke ervaring. De verschillen van mening tussen al deze groepen zijn in de zes maanden van voorbereiding kennelijk afge zwakt. Het is nu de taak van het con gres de hierdoor verkregen eenheid te versterken. China is daarmee duidelijk een in stitutionele fase ingegaan. De herbouw van de partij is duidelijk een voorspel van die van de staat, van de binnen landse organisatie en van haar ver tegenwoordiging naar buiten. n rr Dij de Amsterdamse uitgeverij H. J. Paris N.V. is de Nederlandse vertaling verschenen van „De sexuele wildernis" door Vance Packard, schrij ver van o.a. „De verborgen verlei ders" en „De statuszoekers". In zijn nieuwe boek, dat f 19,50 kost, brengt Packard rapport uit over de hu'.dige stand van zaken wat betreft de ge slachtelijke betrekkingen tussen man nen en vrouwen en hoe men staat te genover de moderne, zich veranderen de seksuele moraal. Hij heeft zijn be vindingen opgedaan o.m. door een en quête onder enkele duizenden studen ten in de V.S., Canada, Engeland, Duitsland en Noorwegen. Zijn visie op de seksualiteit en meer in het bijzon der op het huwelijk in de toekomst is interessant genoeg om er kennis van te nemen. D Baarnse uitgeverij en drukkerij N.V. Hollandia heeft in de serie ,.To- neeïfonds Comoedia" een aanla. nieu we toneelstukken in boekvorm uitge bracht. Wij ontvingen: „De Stoelen" (Les Chaises) door Eugène Ionesco: „Wie van de heren?" (Laure et les Jacques) door Gabriel Arout; „Ik lach er om" (Present laughter) door Noel Coward; „Een kwestie van aan passen" (Period of adjustment) door Tennessee Williams; „Dokter tegen wil en dank" door Molière in moderne vertaling van E. Dobbenberg; „Waan" door Jean Baptiste; „Dog" door Jean Baptiste en „De Voyeurs" door Jean Baptiste. De prijs van de boekjes is f 5,40, behalve van de laatste drie (f 4,35). Spaarpotje

De Vallei | 1969 | | pagina 11