Veenendaals dagblad Totale prijsstop en verzwaring belastingdruk op het bedrijfsleven Opereren met een broodmes Brandt vreest kettingreactie in de N.A. V. O. Grote ravage na n brand El Fatah beweert Ei lath te hebben beschoten Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei cocktail Iets minder warm Hartpatiënt overleden nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Fabriek van spuitbussen explodeerde CONSUMENTENSUBSIDIE OP MELK WORDT OVERWOGEN Canada gewaarschuwd NIGERIANEN NADEREN OEMOEAHIA Regering vreest verstoring van evenwicht Bijeenkomst van centraal partijcomité op 17 april Israël protesteert bij V-raad TEL AVIV Israël zal bij de Veiligheidsraad protesteren tegen de beschieting van Eilath, waarbij gisteren dertien gewonden zijn gevallen. Het stelt Jor danië verantwoordelijk voor de aanval, die gevolgd werd door een vergeldings actie tegen de Jordaanse havenstad Akaba, die acht doden en negen gewonden kostte. De Israëlische stafchef, luitenant-generaal Chaim Bar-Lev, die gisteren samen met de minister van Defensie, Dajan, het gebied bezocht, zei dat Israël met zijn luchtaanval alleen maar wilde waarschuwen, dat Akaba veel kwets baarder was dan Eilath. PRIJZENDEBAT OP TV Oorlogsschepen bij Portugal Zeker 9 doden bij ontploffing morgen SUBSIDIES PRIJZENCOMMISSIE DISCONTO BEDRUKT LOONEIS TSJ .-SLOWAKIJE SLACHTOFFERS VOORWAARDEN Uit een jaarboek Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 9 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 83 M Van links naar rechts: vice-voorzitter A. de Boon van het NVV, minister De Block (Economische Za ken), secretaris W. Spit van het NKV, minister Roolvink (Sociale Zaken en secretaris Bakker van het CNV. Geen kwaad woord over de prysstop die minister De Block gisteren heeft afgekondigd. Niet dat het een maatre gel is om enthousiast over te doen het is een operatie met een broodmes, waarbij op fyne nuances niet wordt gelet. Maar 't instrumentarium waar over een prjjzenminister kan beschik ken is nu eenmaal niet verfijnder. Als het over lonen gaat kan een minister van Sociale Zaken per bedrijfstak en desnoods per bedrijf de invloed van 'n half procentje meer of minder uitre kenen in de pryzensector gaat het over honderdduizenden artikelen en daar komt men er niet met een inci dentele ingreep. In de afgelopen maanden is dat wel duidelijk geble ken. Nu is opereren met een broodmes wel pijnlijk, maar erg doeltreffend kan het nooit zijn als men althans de patiënt niet het leven wil benemen. Niemand zal zich dan ook de illusie maken dat het nu ineens alles koek en ei zal zijn met de prijzen met een broodmes kan men alleen de ergste uitwassen wegsnijden. Dat zal nu ook wel het geval zijn, vooropgesteld dat de Eco nomische Controle Dienst de ruimte en de mankracht ter beschikking krijgt om snel en doeltrefend op të treden. En wat ons betreft mag men gerust hard optreden tegen die onder nemers die het in die afgelopen maan den te bont hebben gemaakt. Zij heb ben misbruik gemaakt van de BTW- psychose, van de toestand waarin het koperspubliek als het ware murw was eri gelaten betaalde. Daarmee hebben ze onze economie in gevaar gebracht en dat hoort bestraft te worden. Bij zo'n algemene prijsstop moeten de goeden met de kwaden lijden dat is nu eenmaal het gevolg van een broodmes-operatie. Te verwonderlij ker is het dat de regering met haar investeringsmaatregelen er nog een schepje bovenop doet. De ondernemer ziet zich nu geconfronteerd met een prijsstop, er zal straks in de loonsec- tor iets moeten gebeuren want zelfs met het broodmes zijn de prijzen niet meer terug te snoeien, en nu wordt bovendien ook nog het investeren duurder gemaakt. Een aanval dus op drie fronten de buitenlandse con currentie zal het met genoegen verne men! De regering motiveert die schorsing Van de investeringsaftrek met de vrees voor oververhitting van de conjunc tuur. Men schijnt vergeten te zijn dat nog niet zo lang geleden SER-voorzit- ter De Pous twee conjunctuur-brand stichters aanwees: de investeringen en de overheid zelf die als groot-werk gever èn als investeerder beslist niet zunig is. Het zou eerlijker geweest zijn als de overheid niet alle lasten op het bedrijfsleven had afgewenteld ze had zelf ook wel een portie voor haar rekening mogen nemen. Nu is alleen maar het broodmes in ander mans vlees gezet. ADVERTENTIE 250 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! DEN HAAG Nadat het passagiers schip Europa vanmorgen meldde dat een passagier overboord is geslagen op ongeveer 50 mijl ten westen van Sche- veningen, zijn twee Grumman Tracker vliegtuigen van de Marineluchtvaart dienst begonnen met een zoekactie. Tussen een hogedrukgebied boven West-Rusland en een ander gebied met hoge barometerstanden bij de Azoren kwamen boven West-Euro pa het afgelopen etmaal luchtdruk stijgingen voor. Er ontwikkelde zich daarbij een nieuwe kern van hoge druk boven de Golf van Bis kaje en Frankrijk, samenhangend met deze ontwikkeling nam boven ons land de oostenwind af en ruim de naar het zuidoosten. De komende vierentwintig uur is een verdere ruiming van de wind tot zuidwest te verwachten onder invloed van een frontale storing, die van de oceaan over de Britse eilanden in de richting van Noorwe gen trekt. Er stroomt dan iets voch tiger lucht naar ons land, waardoor in de nacht hier en daar mist kan voorkomen en overdag af en toe bewolkingDe temperaturen komen in het algemeen op een iets lager niveau. Morgen: zon op 5.55, onder 19.29, maan op 3.59, onder 11.25 uur. DEN HAAG Met een algemene prijsstop en verhoging van belastingen die het bedrijfsleven opbrengt, heeft de regering harde maatregelen tegen de prijs stijging getroffen. Voor dit jaar wordt ook gedacht over een subsidiëring van eerste levensbehoeften, zoals bijvoorbeeld melk. Gisteren is in Den Haag een reeks ingrepen bekend gemaakt: 1. De prijzen van vrijwel alle goede ren en diensten worden bevroren op het peil van 14 maart. 2. Verhogingen tussen 1 oktober 1968 en 14 maart 1969 die niet door de beu gel kunnen zullen onverwijld naar be neden worden gebracht. 3. De (fiscale) investeringsaftrek wordt onmiddellijk (in plaats van op 1 januari) geschorst, dit om een over verhitting van de conjunctuur tegen te gaan. Het investerende deel van het bedrijfsleven zal meer belasting moe ten betalen. 4. Deze belasting-meevaller voor het Rijk 130 tot 140 miljoen gulden zal desgewenst worden gebruikt voor het toekennen van subsidies aan de consument, bijvoorbeeld in de vorm van een subsidie op melk. De maatre gel geldt maar één keer. 5. Ondernemers kunnen minister De Block (Economische Zaken) om onthef fing van de prijsstop vragen. De eer ste tijd zullen echter geen ontheffingen worden verleend, zo heeft hij al aan gekondigd. 6. Een prijzencommissie wordt bin nenkort geïnstalleerd om de verzoeken tot ontheffing te bekijken. Vakbewe ging en consumentenbonden zullen in de commissie zitting hebben. 7. De Economische Controle Dienst wordt versterkt met ambtenaren van andere ministeries, zodat een verdub beling vanv de huidige controle moge lijk wordt. 8. De regering hoopt spoedig contact met het bedrijfsleven op te nemen om te praten over een werkelijke inko mensverbetering van de werknemer dit jaar. Ten overvloede besloot De Neder- landsche Bank haar officiële rente, het disconto, van vijf op 5Vs procent te brengen, waarmee de hoogste stand sinds de oorlog werd bereikt. Met deze verhoging die de rente in ons land over de gehele linie ho ger maakt wil de Bank in de pas blijven met de rentestijging in het bui tenland en tevens de kredietverlening afremmen. De werkgevers kwamen gisteravond met uiterst bedrukte gezichten uit de bespreking met minister De Block, mi nister Roolvink (Sociale Zaken) en staatssecretaris Van Son (Economische Zaken). Hun commentaar: De lasten worden uitsluitend en ongenuanceerd op de ondernemingen gelegd". De werknemers, die later over de prijsmaatregelen werden ingelicht, toonden zich gereserveerd tevreden. Vice-voorzitter A. de Boon van het NVV: „Dit is een laatste poging om te redden wat er te redden valt." De vakcentrales handhaven hun loon eis van twee procent ter compensatie van de prijsstijging in 1969. (Zie elders in dit blad: „Stroom van reacties op prijsmaatregel".) OEMOEAHIA Vier straalvliegtui gen van federaal Nigeria hebben maan dag een bestuurscentrum in Oemoedik aangevallen, 8 km van Biafra's hoofd stad Oemoeahia, zo wordt van Biaf- raanse zijde vernomen. Er werden 3 mensen gedood en 21 gewond. Met hun kanonnen, machinegeweren en raket ten beschadigden de vliegtuigen ver scheidene gebouwen. In de federale hoofdstad Lagos is meegdeeld, dat een divisie op minder dan 20 kilometer van Oemoeahia is, het laatste bolwerk van de Biafranen. Het dorp Ngoe was veroverd. Oemoeahia was nu binnen schootsafstand. HOUSTON (Texas) Haskell Karp, de eerste patiënt in de medische ge schiedenis. bij wie eerst een kunsthart werd aangebracht en later een mense lijk hart. is gisteravond gestorven. De 47-jarige Karp heeft drie dagen geleefd met het kunsthart, dat maandag werd vervangen door het hart van een veer tigjarige vrouw. Volgens een bekendmaking van het Sint Lucas-ziekenhuis te Houston wordt vermoed, dat de patiënt leed aan een acute uitstoting van het ingeplante menselijke hart; ook de longen en nie ren functioneerden slecht. De regering vreest ernstig een ver storing van het algemeen sociaal-eco nomisch evenwicht als de prijsontwik keling zich zou voortzetten als sinds begin van dit jaar is gebeurd. Dit is de reden voor de prijsstop en dc maat regel om prijzen terug te drukken die sinds 1 oktober 1968 teveel zijn ver hoogd. De maatregelen gelden niet, aldus het ministerie van Economische Za ken, voor prijzen die tot stand komen op veilingen, beurzen of markten, an ders dan consumentenartikelen. Voor de goederen en diensten waar voor al prijsbeschikkingen waren afge kondigd. zoals voor de horeca, blijven de bepalingen van die beschikkingen gelden. Voor aannemingssommen in langlo pende bouwcontracten is een afzonder lijke regeling getroffen. Minister De Block heeft in het ge sprek met vertegenwoordigers van de drie vakcentrales, het Consumenten Contact Orgaan en de Consumenten bond gisteren uitdrukkelijk gezegd, dat de regering vasthoudt aan de voorge nomen iaccijnsverhogingen op 1 juli. De heer A. de Boon, vice-voorzitter van het NVV, zei dit na het gesprek. De vakbeweging houdt evenzeer vast aan de extra loonsverhoging van twee procent door de werkgevers meer so ciale premies van de werknemers te laten betalen. De looneis van de vakcentrales wordt vrijdag besproken in de Stich ting van de Arbeid. Ir. J. Bosma zei dat de werkgevers vanochtend over de prijsmaatregelen en de looneis zal ver gaderen. De heer W. Spit, secretaris van het NVV, vond de prijsmaatregelen „het maximale van wat nu nog mogelijk was". De heer C. A. Bakker van het CNV noemde het pakket maatregelen „wel goed, maar het had zes weken eerder gekund." PRAAG Het bestuur van de Tsjecho-Slowaakse communistische par tij, dat gisteren onder leiding van par tijleider Dubcek vergaderde, heeft be sloten het centrale comité in voltallige zitting bijeen te roepen. De bijeenkomst wordt gehouden op 17 april, zo is of ficieel bekendgemaakt. Het partijpresidium besloot voorts tot een snelle regeling van „de kwestie van handhaving in de gelederen van de par tij van al die communisten die in strijd met de geldende wetten het land hebben verlaten". Het bevestigde dat de journalisten die de laatste tijd arti kelen hebben gepubliceerd, die indruis ten tegen de partijlijn, tot de orde zul len worden geroepen. Tenslotte werd instemming betuigd met de veroorde ling door het uitvoerend comité van het presidium van een resolutie van het bestuur van de journalistenvereni ging, waarin kritiek was geleverd op de herinvoering van censuur. Waarnemers verwachten van de ko mende bijeenkomst van het 200 leden tellende centrale comité een nieuwe confrontatie tussen de Moskou-gezinde en de andere groeperingen. Er zullen volgens hen voorstellen voor verande ringen in de leiding ter tafel komen. Hoewel een groot blok voor handhaving van een ongebroken leidersfront is, zijn er stemmen opgegaan voor de verwij dering van de populaire liberaal Josef Smrkofsky (zie ook elders in dit blad). Een beeld van de enorme ravage na de hevige explosie in de spuitbussen- fabriek in Barneveld. Vanuit Akaba waren, vermoede lijk door Arabische commando-strij ders, dertig tot veertig raketten op Eilath afgevuurd. De lanceerinstal- HILVERSUM De NTS geeft van avond van 18.15 tot 18.50 uur op Ne derland I een samenvatting van het prijzendebat in de Tweede Kamer. Wanneer dit debat 's avonds wordt voortgezet geeft de NTS van 23.00 tot 23.35 uur ook daarvan een samenvat ting via Nederland I. LONDEN Twee Russische Krui sers, vier torpedobootjagers cn een achttal onderzeeboten zijn waargeno- man bij de zuidwestelijke punt van Por tugal. De mogelijkheid bestaat, dat zij naar de Middellandse Zee gaan. De Britse marine heeft drie verken ningsvliegtuigen naar Gibraltar gezon den om de Russen in het oog te hou den. De schepen maken deel uit van de vloot van twintig, die twee weken gele den het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan opstoomde. De Russische sterkte in de Middel landse Zee wordt geschat op een krui ser. negen torpedobootjagers'escorte- vaartuigen, een depotschip, twee lan dingsschepen en een zestal onderzeebo ten plus hulpschepen. ADVERTENTIE zie pagina 12 latie bevond zich volgens Israël op de binnenplaats van een meisjes school. De verzetsbeweging El Fa tah heeft inmiddels de verantwoor delijkheid voor de beschieting opge ëist. De Jordaanse premier Rifai heeft verklaard, dat de Israëlische luchtaanval belemmerend werkt voor de internationale inspanningen om een vredesregeling te bewerk stelligen. Jordanië had de Veilig- neidsraad ingelicht over fcet incident. De VN-gedelegeerden van Ameri ka, Engeland, Frankrijk en Rusland hebben gisteren hun tweede bijeen komst over het Midden-Oosten ge houden. Deze duurde drie-en-een- hal uur en vond plaats in de ambts woning van de Rus Malik. Na afloop werd geen communiqué uitgegeven. Volgens een zegsman was enige vooruitgang geboekt. De vier zullen maandag opnieuw vergaderen. Het Egyptische opperbevel heeft meegedeeld, dat er aan Israëlische zijde veertig doden en gewonden zijn gevallen bij het artillerieduel langs het Suezkanaal gistermorgen. De Egyptische artillerie had onder meer elf tanks, vier' stukken ge schut, twee anti-tankkanonnen, drie raketinstallaties, vier waarnemings posten en vijf militaire vrachtauto's van de vijand vernield. Aan Egyp tische zijde waren slechts vijf men sen gewond geraakt. Een Israëlische militaire woord voerder deelde in Tel Aviv mee, dat er bij het artillerieduel vier Israëli sche soldaten gewond zijn geraakt, van wie twee zwaar. Verscheidene Egyptische bunkers en anti-tank- batterijen waren getroffen. Aan Is raëlische zijde waren geen mate riële verliezen geleden. Een Egyptisch militair communi qué maakt melding van het uitbre ken van hevige beschietingen over het Suezkanaal gisteravond. Van Is raëlische zijde zou het schieten met tanks, artillerie en mortieren begon nen zijn met als doelwitten Suez, Port Tawfik en het zuideinde van de grote Bittermeren. Egyptische batterijen beantwoordden het vuur en schoten Israëlische stellingen ten oosten van het Suezkanaal in brand, aldus het Egyptische militaire com muniqué. Caro heeft een klacht bij de Volkerenorganisatie ingediend over de „agressie" van Israël bij de beschietingen van gisteren. BARNEVELD Dinsdagavond om streeks kwart over tien heeft zich een enorme explosie voorgedaan in het nog geen tien jaar oude bedrijf van de Aerosol Maatschappij Holland NV, behorend tot het KZO-concern, in Barneveld. Het bedrijf, dat geheel ge specialiseerd is in het vullen van spuitbussen, stond direct na de eerste ontploffing in lichterlaaie. Monteurs die in een garage tegenover het als een fakkel brandende pand aan het werk waren, zagen de con- gierge en zijn echtgenote, de heer en mevr. Obbers, voor het raam staan. Zij snelden te hulp om het echtpaar, waarvan de man ziek was, uit de wo ning, die boven het bedrijf ligt, te hel pen. Zonder letsel kon het paar in nachtkleding in veiligheid worden ge bracht. Intussen waren talrijke brandweerkorp sen uit Barneveld en wijde omgeving gearriveerd. Het verkeer op de weg langs de fabriek werd stilgelegd. De brandweerlieden konden weinig uit richten tegen de metershoge vlam men. Hun werk werd nog extra be moeilijkt door het gevaar voor nieu we explosies. Kleine ontploffingen van uit elkaar spattende spuitbussen deden zich telkens voor terwijl af en toe de omgeving van Barneveld dreun de door nieuwe tanks die explodeer den. Van het bedrijf bleef weinig over. Het kantoor en het laboratorium bleven overeind dank zij de inspanningen van de brandweer. De produktiehal en an dere afdelingen zijn totaal verwoest. Op het late uur was niemand in de fa briek aanwezig. Wanneer de explosie zich overdag had voorgedaan, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Bij het bedrijf zijn ruim honderd werknemers in dienst. Dit aantal groeide maandelijks doordat het KZO concern van plan is de gehele spuit- bussenfabricage in Barneveld te con centreren. De verbindingsweg Barneveld-Voort huizen werd na middernacht vrijgege ven voor het verkeer. De brandweer korpsen waren omstreeks één uur be zig met het nablussen, nadat zij het vuur omstreeks twaalf uur onder con trole hadden gekregen. Af en toe de den zich nog kleine explosies voor. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog geheel in het duister. Het treinverkeer op de route Amers- foort-Enschede moest tijdens de brand anderhalf uur worden opgehouden, om alle risico van schade aan passe rende treinen te vermijden. Directeur H. Holtrust deelde vanmor gen mee dat de schade weliswaar in de miljoenen loopt maar nog niet btf benadering is vast te stellen. Omstreeks vier uur vannacht was men het vuur definitief meester. Tachtig brandweerlieden waren hier met ruim twintig stralen mee bezig geweest. Van het personeel zijn vanmorgen de mannen ingeschakeld bij het op orde brengen van de goeddeels gespaard gebleven kantoorafdelingen. Hier is wel veel glasschade aangericht. Ook de huizen van omwonenden blijken enige schade te hebben opgelopen door rondslingerende dakpannen en het springen van ruiten. 4"YITAWA De Westduitse mi- nister van Buitenlandse Za ken Willy Brandt, heeft gisteren in Ottawa voor een kettingreactie in de NAVO geaarschuwd, nadat hij tegenover de Canadese regering zijn bezorgdheid had uitgesproken over de voorgenomen verminde ring van de Canadese troepensterk te in de Bondsrepubliek. De Sovjet- Unie mocht geen onjuist inzicht in de situatie krijgen. Voor Canada behield de NAVO als middel tot vermindering van spanningen haar volle waarde. „Militaire veiligheid en een op vreedzame regelingen gerichte po- litek vormen geen tegenstelling maar vullen elkaar aan'', zei Brandt op een persconferentie. Te genover de oproep van het War schaupact inzake-een Europese vei ligheidsconferentie mocht men zich volgens hem niet van meet af aan negatief opstellen. Veeleer moest nagegaan worden of zich mogelijk heden aftekenden, die het gemakke lijker maakten de vrede te regelen. Minister Brandt verklaarde in een interview voor de Canadese te levisie, dat de Russische ambassa deur Tsarapkin geen absolute voor waarden vooraf voor een Europese veiligheidsconferentie had gesteld, toen zij in Bonn die kwestie be spraken In de oproep van de Oost- blok-landen, onlangs bijeen te Boe dapest, was o.a. voorafgaande er kenning van twee Duitse staten en van West-Berlijn als aparte eenheid verlangd. De Russen hielden daar volgens Brandt echter niet strikt aan vast. Over de Canadese NAVO-bijdra- ge zei Brandt, dat het psycholo gisch zeer belangrijk was dat zo veel mogelijk landen militair ge engageer d bleven. AARAU Tenminste negen mensen zijn gedood bij een reeks ontploffingen, die zich gisterochtend heeft voorge daan in een Zwitserse fabriek voor springstoffen. Er vielen veertig gewon den, van wie er acht ernstig aan toe zijn. De hevige explosie, die gevolgd werd door enkele andere ontploffingen; deed zich voor om kwart over zeven in Dot- tikon in konton Aargau. Op het mo ment van de ramp moeten ongeveer ne gentig van de 420 werknemers in de fa briek zijn geweest. Tot op twintig kilometer in de omtrek was de serie ontploffingen te horen en te voelen. De fabriek werd een comple te ruïne, waarin nog steeds naar moge lijke slachtoffers wordt gezocht. Tien tallen huizen werden gedeeltelijk ver nield en duizenden ruiten sneuvelden. TAe valkerij in de Nederlanden neemt niet zulk een vooraan staande plaats in, dat er een perio diek nodig zou wezen ter binding van leden en begunstigers. Neen, door het Nederl. Valkeniersver bond „Adriaan Mollen" kan wor den volstaan met een ornitholo gisch jaarverslag voor de vaste kern en met een zeer goed uitge voerd en boeiend geschreven Jaar boek. Dat over 1968 is thans ver schenen en eigenlijk is het jammer, dat het maar zulk een bescheiden verspreiding geniet. Het kwam tot stand rhet steun van het Jachtfonds en kost 3,80 voor 48 geïllustreerde pagina's bij secretaris G. A. van Nie, Knegsel (N.-Br.), postgiro 1023800. Uit de gevarieerde inhoud wil ik de zorgvuldig vergaarde valkerij bibliografie door J. H. Dam noe men. Het blijkt, dat in ons land in vergelijking met Engeland en Duitsland relatief weinig boeken over het vluchtbedrijf zijn versche nen, maar er waren twee wereld beroemde standaardwerken onder, dus dat is verheugend. Door de ornithologen-secretaris wordt voortgeborduurd op de namen roofvogel, krem, jagervogel, jacht vogel. stoot- en roofvogel, alsook op de historisch verantwoorde grijpvogel, die ik graag gebruik, als 't zo te pas komt. Op het ogenblik maakt de z.g. ,,lage vlucht" op konijnen een bloeitijd door, omdat er in vele vel den weer op ouderwetse wijze op de witpluimen gejaagd kan worden. Op de Hoge Veluwe zijn er nog al toos weinig door de myxomatose. Een havik (veelal in het duin) sloeg in 2 seizoenen 265 prooien. Dit was de hoogste score ooit in Nederland behaald, maan helaas ging de vogel verloren door pesti- cidenvergiftiging. 9 april 1969 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1969 | | pagina 1