lioeh r ouw Zwemtoernooi schooljeugd ging van start ,.MAN VAN GROTE SOCIALE IMKERS HADDEN J. Heij (48) burgemeester Scherpenzeel In Kesteren wordt SCHADE VAN LANGE KOUDE WINTER dit jaar dertigste bijenmarkt gehouden Zeker 20% volken door kou gedood Benoemd tuinl VEEMARKT UTRECHT Bejaardenbond viert het vierde lustrum Jeugd Rode Kruis Rhenen weer actief VALLEI? Belt 11079 Uniek voor Nederland Uitslagen Leuk spel Terugslag Gevaar Jubileum van H. Drost Belangrijke wedstrijd voor korfballers SCHERPENZEEL - De gemeente Scherpenzeel krijgt op 1 mei een nieuwe burgemeester. Het is de 48-jarige Arnhemse wethouder J. Heij, die de opvolger wordt van burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, die op 28 februari eervol ontslag kreeg in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vagina S WOENSDAG 9 APRIL Onze gevederde vrienden zijn druk in de weer, opgewektheid en vreugde valt op te merken. Er zijn er reeds met hun nestbouw bezig. Het zij mij vergund, dat ik nu al bij voorbaat de vinger leg op het verderfelijke van het nest jes uithalen en eieren te verzame len. Wijs de jeugd op het genot om de vogels in de vrije natuur te bespieden en te beluisteren. Ieder, die het vogelleven van meer nabij heeft waargenomen, zal toegeven dat dit een grote openbaring is. Het is heus niet no dig om voor het waarnemen van het vogelleven uren af te zonde ren, want er zijn immers zoveel ogenblikken, vijf minuutjes, die wij kunnen gebruiken, bij het gaan naar en van- ons dagelijks werk, in huis, ja overal. Waar het goede niet te dikwijls herhaald Kan worden, wijs ik er met klem op dat het misdadig is om vogel nestjes met ruwe hand te vernie tigen of oogluikend toe te staan dat eieren uit de nestjes worden gehaald. Laten de heren jagers niet zoveel vogels naar beneden doen tuiitie- len, alleen omdat deze vogels de zelfde neigingen hebben dis de ja gers. De schade die de vogels aan richten, wordt met de meter uit gemeten, doch het nut dat zij uit richten wordt niet geteld, dat ontsnapt aan hun oog. Laten we toch wat toegevend zijn en als ze het niet al te bont maken een oogje dicht doen. Ik weet: Onder wijzers wijzen hun leerlingen op het mooie leven der vogeis in ae vrije natuur en op het grote kwaad van het nestjes verstoren in welke vorm ook. Ook wij ou ders hebben de plicht onze kinde ren voor te houden, dat de geve derde vrienden recht hebben op onze bescherming. Wat zou de na tuur zijn zonder het blijde gejubel der vogels? Schoon is de natuur, schoon zijn de vogels en de bloe men. Onze gevederde vrienden vliegen blij in het rond en doen hun vrolijk gejubel weergalmen door het luchtruim. En wij..., wat doen wij...? „Opgeruimd staat netjes" is een waar woord, doch dat geldt niet voor het loof van de uitgebloeide sneeuwklokjes en akonieten. Laat het loof van al de voorjaars-bol gewassen na de bloei rustig door- RHENEN De afdeling Rhenen van de Algemene Bond van Bejaarden viert vrijdag 18 april van 6.30 tot 7.30 uur 's avonds met een receptie in het Eigen Gebouw het twintigjarig bestaan. 's Avonds om 8 uur wordt een feest avond gegeven in het Eigen Gebouw waaraan medewerking wordt verleend door de toneelgroep van de buurtvereni ging „Julianastraat". Deze groep voert ten tonele het stuk „O, die mannen". Muzikale medewerking wordt ver leend door de „Memory-Combo" uit Tiel. Het openingswoord wordt uitge sproken door voorzitter A. van Thuyl. groeien en afsterven om het daar na pas af te snijden en op te rui men. Na de bloei moeten de bol letjes krachten verzamelen voor de bloei in 't volgend jaar, waar bij het loof onontbeerlijk is. Snijdt men het groene loof er af, dan houdt de bloei voor de toekomst op. De grond tussen de violen, primula veris, duizendschonen, etc wordt losgemaakt met een schoffeltje of schrepeltje, opdat de lucht kan toetreden We geven de plantjes tevens wat bemesting (Asefkor- rels) en werken deze door de bo vengrond. De plantjes zullen hier door flink groeien en bloeien. In dien men nog wat rotsplantjes wil planten dan kan dat nu nog heel goed De kwekers hebben deze plantjes in potjes gekweekt en ze kunnen dus met potkluit worden uitgeplant, daarna aangieten en de groei gaat onbelemmerd door. In de schaduw valt met rotsplan- ten niets te beginnen, ze vragen een zonnige plaats. Van de vaste planten-keukenkruiden kan men nü pepermunt, lavendel, rozemarijn, pimpernel, dragon, salie, kruizemunt, biesloof en bo nenkruid uitplanten Het wordt nu drukker in de tuin, verschillende werkzaamheden, die we in maart niet konden uitvoe ren, moeten nu gedaan worden. Heesters die dood gegaan zijn, kunnen nog wel door andere ver vangen worden, doch dan moet dit heel spoedig gebeuren, anders is het te laat. Het is nog te vroeg om dahlia's te planten, er kunnen nog nachtvors ten komen en de knollen zouden kunnen bevriezen. Men kan ze echter wel te voorschijn halen en ze bij elkaar op een stukje grond, bijv. tegen een zuidmuur uitplan ten. Tegen de avond moeten de knollen dan met een rietmat of ander dekmateriaal afgedekt wor den De knollen komen dan al vroeg tot ontwikkeling. Doordat de knollen gaan uitlopen, kan men deze voor het planten scheuren. Het is dan goed te zien, op welke delen van de knol jonge scheuten voorkomen. Op elk -deel moeten natuurlijk één of meer scheuten behouden blijven. Het is aan te bevelen de zware knollen in stuk ken te verdelen, op de duur wor den de knollen toch te groot. Abonnee mevrouw A. V.-v.d. K. Heeft U de door U genoemde plant te veel of misschien te koud water gegeven? Door te koud wa ter geven ontstaan er gele plek ken op de bladeren. Ik neem aan dat het te koude water oorzaak is van de door U vermeende blad vlekziekte, hiervan getuige Uw schrijven. Nooit met koud water gieten! De plant plumbago moet zonnig staan en verlangt matige warmte. U moet nu de plant wat terug snoeien (inkorten), de nieu we scheuten zullen zich spoedig ontwikkelen en daarop vormen zich de vrij grote bloemtrossen. Geef de plant in de groeitijd veel water en om de 14 dagen bemes ting. Ja, stekken is goed mogelijk. Het best kunt U dat om deze tijd doen. De dieffenbachia moet ab soluut vochtige lucht hebben, dus veel met lauw water besproeien. E J. €rrijsen, Rhenen. De nieuwe burgemeester van Scherpenzeel, de 48-jarige Arnhemse wethouder J. Heij. RHENEN De leerlingen van de derde klas van de iandbouwhuishoud- school aan de Nieuwe Veenendaalseweg hebben vijfentwintig jurkjes gemaakt. De lerares mej. Scheepstra heeft daar bij de leiding gehad. Het initiatief tot deze activiteit kwam van de afde ling Rhenen van het Jeugd Rode Kruis. De jurkjes, die er fleurig uitzien, zijn namelijk voor kinderen van vier tot acht jaar in onderontwikkelde gebie den bestemd. Bij iedere jurk wordt een lap stof en naaimateriaal gevoegd, waardoor de mogelijkheid geopend wordt ter plaatse naar het voorbeeld een jurkje te ma ken. De vertegenwoordigster van het plaatselijke Jeugd Rode Kruis, mevrouw Deen, de zending in ontvangst. SCHERPENZEEL De heer J. Koudijs uit Scherpenzeel is als be stuurslid benoemd van de Vereniging van Jachtopzichters, afdeling Utrecht. ADVERTENTIE u dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 12 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 Een flits uit een waterpoloviedstrijd, die gisteren door de schooljeugd werd gespeeld. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is de heer H. G. Vunderink uit Ede geslaagd voor het kandidaatsexa men wiskunde. VEENENDAAL Gistermorgen is in het Valleibad in Veenendaal het eer ste waterpolotoernooi voor de jeugd van lagere scholen van start gegaan, een wedstrijdenserie die uniek is voor Nederland. Het toernooi werd voorafgegaan door zwemwedstrijden voor alle Vcenendaal- se lagere scholen, waarin enkele fraaie tijden werden gemaakt. Een massa schooljeugd bevolkte het Valleibad om haar favorieten in de zwemraces en later in de waterpoloduels naar de overwinning te schreeuwen. Misschien is de uitspraak van de heer Van Apeldoorn, die in de bijenteelt betere tijden heeft gekend, wat aan de pessimistische kant. Een feit is, dat de glorietijd van de imkers, ondanks een zekere opleving in de imkerij, eerlyk gezegd toch wel achter de rug is. Helemaal uit de samenleving wegdenken kunnen we de bijeen- teelt beslist niet, maar een grote vlucht zal diet toch vermoedelijk niet meer ne men. Maar zolang er fruit in de Betuwe wordt geteeld, zolang zullen we er oo!kl de bijenvolken vinden. Aan de imkers zal het zeker niet liggen. En ook niet aan de heer Van Apeldoorn, die eigenlijk zijn hele leven in de bijen en in het fruit heeft gezeten. De bijenmarkt in Kesteren, voor de 30e keer wordt die nu gehouden, is zo'n 40 jaar geleden ontstaan uit het initiatief van een aantal imkers, die 't een belangrijke taak vonden mee te werken aan de bestuiving van de boomgaarden. Men ging een markt organiseren om de fruittelers gelegen heid te geven bijenvolken te kopen. Maar dat is een totale mislukking ge worden. De fruitteler, een enkele uit zondering daargelaten, koopt geen bijen. Hij huurt ze liever. En dat werd dan ook gedaan. Voor zo'n 40 cent per volk kregen de fruittelers bijen in hun boomgaarden tijdens de bloeiperiode. Dat was dan in het begin der dertiger jaren, weet de heer Van Apeldoorn te vertellen. Van lieverlede werden de prijzen wat beter en tegen 1940 kreeg men al f 3,50 per volk. Op deze wedstrijddag voor de jeugd waren onder meer aanwezig burgemees ter P. Bode en de Veenendaalse wet houders. Ook de heren van de sport stichting gaven acte de présence. Van daag zyn de waterpolowedstrjjden voortgezet, terwijl morgen de finales zjjn gepland van de zwemresier. Daarna ont brandt de eindstrijd in de waterpolosec- tor. Op deze laatste dag komen onge twijfeld de spandoeken en toeters eraan te pas, attributen waarmee het suppor terslegioen zich gisteren nog niet had gewapend. Om half negen werd gestart met de zwemseries (4 x 25 m vrije slag). De instructeurs van het Valleibad, die de jeugd hebben voorbereid op dit toernooi, konden in enkele groepen enkele scher pe tijde afdrukken. In de groep meisjes vierde klas finishte de Groen van Prin- sterer met een tijd van 1.19.00 min. Bij de jongens in deze categorie was de hoogste eer voor de Calvijnschool met 1.21.7 min. De ploeg van de vijfde klas van CNS 3 liet zelfs een tijd afdrukken van 1.17.0 min. In de groep zesde klassen werden de snelste tijden geboekt. Bij de meisjes zegevierde CNS 2 (1.12.3 min.) en bij de jongens werd het een triomf voor de Wilhelminaschool. in De vijf eerstaankomende ploegc-n de zes groepen waren: Estafette meisjes 4e klas: 1. Groen van Prinsterer 1.19.0; 2. Patrimonium 1.39.4; 3. Salvator 1.39.4; 4. CNS 3 1.50.2; 5. Beatrix 1.54.0. Estafette jongens 4e klas: 1. Calvijn school 1.21.7: 2. Rijk van Gaasbeek 1.30.9; 3. CNS 1 1.32.4; 4. CNS 1.33.5; 5. Gr. van Prinsterer 1.34.0 Estafette meisjes 5e klas: 1 Kon. Ju liana 1.36.5; 2. CNS 2 1.43.2; 3. Jul. van Stolberg 1.43.9; 4. CNS 3 1.47.4; 5. Bea trix 1.50.0 Estafette jongens 5e klas: 1 CNS 3 1.17.0; 2. Kon Juliana 1.20.0; 3. Rèho- both 1.22.2; 4. Gr. v. Prinsterer 1.23.1; 5. R. v. Gaasbeek 1.26.2. Estafette meisjes 6e klas: 1 CNS 2 1.12.3; 2. Kon. Juliana 1.17.5; 3. R. v. Gaasbeek 1.20.-; 4. Beatrix 1.33.-; Salvator 1.34.0. Estafette jongen 6e klas: 1 Wilhel- mina 1.11.6; 2. CNS 2 1.12.3; 3. Jul. v. Stolberg 1.16.0; 4. Kon. Juliana 1.61.5; 5. Patrimonium 1.20.4. Deze teams hebben zich alle in de fi nales gespeeld Om ongeveer half elf werden de eer ste acht waterpoloduels uitgevochten. In dit toernooi, waarin de ploegen zijn on dergebracht in vier poules, viel onmid dellijk het leuke spel op dat de meeste formaties demonstreerden. Op deze eer ste wedstrijddag kwamen enkele verras sende uitslagen tot stand. De Kon. Ju- lianaschool en de Groen v. Prinsterer, die hun eerste wedstrijd hadden gewon nen en behoren tot de favorieten in de ze wedstrijdenserie, gingen in hun twee de duel, respectievelijk tegen CNS 2 en de Salvatorschool, ten onder. De uitslagen van gisteren waren: CNS 3 - dr. Hekster 5—0; Wilhelmina - Patrimonium 21; Kon. Juliana - R. v. Gaasbeek 40; Gr. v. Prinsterer - Beatrix 60; Calvijnschool - Rehoboth 30; Jul. v. Stolberg - CNS 1 02; Kon. Juliana - CNS 2 01; Gr. v. Prinsterer - Salvatorschool 12. In de bezetting is er een beetje de klad in gekomen, in de bijenteelt. Er kon jarenlang officieel niets gedaan worden en voor velen werden de moei lijkheden zo groot dat de aardigheid er af ging. Na de oorlog kwam de op leving. Ook in Kesteren en omstreken. Hier, in Echteld en Lienden, Ingen en Maurik, plaatsen we altijd toch nog een 1000 volken tijdens de bloei in de boomgaarden, aldus de heer Van Apel doorn. Nu worden de volken verhuurd voor f 12,-. Uit deze streken komen een paar honderd volken, de rest komt van de Veluwe. De volken worden door be middeling van het veilingbestuur te Kesteren bij de fruittelers geplaatst. Bij de veiling neemt men op hoeveel volken er nodig zijn en waar die moe ten komen. Het marktbestuur contrac teert dan de volken bij de imkers. Dat marktbestuur ontvangt daarvoor die twaalf gulden, waarvan men er tien aan de imkers afdraagt. De resteren de twee gulden wordt besteed aan dek king van de onkosten. Een redelijke regeling dus. Het veilingbestuur rekent later zelf af met de fruittelers. Zoals reeds werd geconstateerd is de voorzitter van de marktcommissie over de perspectieven van de bijen teelt niet zo bijster optimistisch. Dat gold ook de mogelijkheden tot plaat sing van volken in de boomgaarden, zeg liever de verhuur van bijenvol ken. De fruittelers die in de afgelopen jaren flinke klappen hebben gekregen zijn druk aan het bezuinigen. Begrijpe lijk. Maar niet begrijpelijk is dat ze dat op het bestuiven doen. Overigens denkt niet iedere fruitteler in die rich ting. Maar een feit is dat die bezuini ging een terugslag heeft op de imke rij. „We kunnen het goed merken zegt de heer Van Apeldoorn. Hij vindt ook, maar in mindere mate, dat het rooien van boomgaarden van invloed is op de plaatsing van de volken. Ook daarom worden er minder volken gehuurd. Dat rooien had volgens de imkers al tien /aar eerder moeten gebeuren. Er zijn nog teveel oude boomgaarden waar bestuiven door bijen eigenlijk niet meer zoveel betekent. Eenvoudig om dat de eigenaars van die verouderde boomgaarden daar geen brood meer in zien. Telers die met nieuwe aanplan ten werken willen wel graag met bijen werken. Kesteren is geen onaardige bijen- markt, vindt de heer Van Apeldoorn. Maar hij vindt die van Veenendaal, de oudste en grootste van het land, wel zo belangrijk. Hij is ook daar voorzitter van de marktcommissie en weet dus wat er omgaat. „We zijn blij als we vierhonderd volken op de markt heb ben. Maar aan de rond tweeduizend volken, zoals dat voor de oorlog het geval was, komen we wel niet meer toe, denkt hij. In Kesteren verwacht hij wat meer handel dan vorig jaar. Ondanks het feit dat de afgelopen win ter voor tal van bijenvolken funest is geweest. Veel bijen, ja zelfs hele vol ken zijn doodgegaan van de kou. Een lang winter met veel sneeuw is voor de bijenhouder die niet op zijn tellen past, een strop. De bijen vliegen name lijk, als ze de kans krijgen, bij helder J. VAN APPELDOORN pessimistisch weer en sneeuw naar buiten. Ze wor den gelokt door het licht. Eenmaal buiten gaan de bijen op de sneeuw zitten en bevriezen. Naar schatting heeft de afgelopen koude en vooral lange winter met het koude voorjaar aan zeker 20 pet. van de bijenvolken het leven gekost. Maar dan vooral bij wat men „zwakke" im kers noemt. De imker mag zich niet laten verleiden door een zonnige win terdag. Hij moet zorgen dat zijn bijen „thuis" blijven. De enige metho de daartoe is de korven of kasten goed afdekken. En royaal suiker geven in de herfst. Dat kan nu weer, nu sinds vorig jaar de gedenatureerde bijen- suiker dank zij de medewerking van de regering maar f 0,47 de kilo kost in- plaats van voorheen f 0,80. Met deze prijzen hoeft de bijenhouderij in ieder 'geval geen geld te kosten, bök al houdt de imker er weinig of niets aan over. Vakkundige imkers gaan gaandeweg meer de voorkeur geven aan de korf inplaats van aan de kast, die een tijd je „in" is geweest. De korf heeft toch kennelijk meer voordelen dan de kast. Hij is warmer en door de bijen ge makkelijker bewoonbaar te maken. Ook de vierkante korf doet het goed en komt er steeds meer in. In de kor ven zijn de bijen in het voorjaar ook eerder los. En ze overwinteren er be ter in. De afdeling Kesteren en Omstreken van de ANIV die thans zo'n zestig le den heeft, met gemiddeld zes tot acht volken per lid, ziet toch met vertrou wen de toekomst tegemoet. Er is een goede samenwerking met de voorlich ting en met de fruittelersorganisatics, alsmede met de veilingbesturen. Maar er dreigt een groot gevaar voor de bijen. Dat is de bespuiting met insec tenbestrijdingsmiddelen tijdens of vlak na de bloei. Dat gebeurt met gif tige middelen die van jaar tot jaar ge concentreerder worden gedoseerd om dat de insecten immuun schijnen te worden voor veel vergiften. En dat kost de bijen het leven. Maar bij wat overleg, dat tegenwoordig goed loopt, ziet men wel kans de bijenvolken over te plaatsen voordat met spuiten be gonnen wordt. Men moet de bjjen dan wel ver weg zetten, want ze vliegen tot zo'n drie tot vier kilometer van de korf weg. „Ik heb wel eens de noodklok moe ten luiden", aldus de heer Van Apel doorn. „Maar nu is er voldoende over leg om rampen te voorkomen. Doch met het voorkomen van rampen is men er in de imkerswereld niet. Er moet weer meer belangstelling komen voor deze nuttige en prettige tak van vrijetijdsbesteding. Vooral onder de jongeren. De oudere bijenliefhebbers sterven uit, ze hebben te weinig ver vangers in jongere kringen". Dat is ook nog een zorg. Alleen het schep pen van een gunstig klimaat voor de bijenteler in de vorm van hulp van de overheid kan daar iets aan doen. En daarover heeft men, althans de laat ste tijd, gelukkig niet meer te klagen. De bijen, het klinkt misschien wat vreemd, horen er bij. Bij de samenle ving, bij de natuur. Wie zich daarvan overtuigen wil moet eens op de bijen- markt gaan kijken en zich iets laten vertellen over het doen en laten van deze nijvere diertjes. De imker zal het, als het even kan, gaarne doen. Dus in Kesteren, op het dorpsplein, op woensdag 16 april. Men kan er om 9 uur al terecht. RHENEN De heer H. Drost viert het tienjarig bes aan van zijn loodgie- tersbedrijf en zijn zaak in elektronische artikelen met een show in gebouw „Ire ne" van 10 tot en met 12 april. Iedere bezoeker ontvangt een geschenk en de kinderen kunnen zich vermaken met een grabbelton. Er worden ook demon straties gegeven. Het voornaamste artikel van de heer Drost is momenteel gasverwarming, verder levert de firma centrale verwar ming. KESTEREN Dezer dagen speelde de sportvereniging „Kesteren" afdeling korfbal in Putten en Bunnik.. Van de «enioren speelden „Meeuwen" tegen „Kesteren II". De stand werd 2-2. In de eerste helft kwam „Kesteren" achter te staan met 2-0. In de tweede helft wisten zij de stand toch nog gelijk te maken. In Bunnik won Kesteren met 3-0. Zaterdag wordt er een wedstrijd ge speeld in Amerongen tegen Hemerode. Als deze wedstrijd gewonnen wordt, is het bijna zeker dat Kesteren kampioen wordt. Met een gelijk spel van deze wedstrijd mag men echter al blij zijn. UTRECHT, 8 april. Op de paarden markt in Utrecht zijn vanmorgen in to taal 202 paarden aangevoerd. De prijzen waren al volgt: Luxe paarden 1225-1625; werkpaarden 1200-1600 3-jarige paarden 925-1150; 2-jarige paarden 725-900; veulens 300- 650; oude paarden 900-1500; hitten 700- 950; slachtpaarden per kilogram ge slacht gewicht van 2,80-3,70; jonge paar den 3,70-4,20 per kilogram geslacht ge wicht. De handel was matig. De heer Heij is lid van de Christelijk Historische Unie, en behoort tot de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij werd op 2 juli 1920 in Arnhem gebo ren. Hij was onder meer werkzaam aLs secretaris-penningmeester van de Gelderse Christelijk Boeren- en Tuin ders Bond. en werd in 1958 gemeente raadslid. In 1964 volgde zijn benoe ming tot wethouder. Hij beheerde de portefeuilles van sociale zaken en per soneelszaken. De heer Heij is ook lid van Provinciale Staten en sinds 1967 lid van de Eerste Kamer. In Arnhem heeft de heer Heij zich doen kennen als een man van „grote sociale bewo genheid"'. De benoeming van de heer Heij tot burgemeester van Scherpenzeel is gis- tern bij Koninklijk Besluit bekendge maakt. De heer Heij bevindt zich momen teel in het Engelse Croydon, waar hij de gemeente Arnhem vertegenwoor digt ter gelegenheid van de jaarlijkse sportuitwisseling tussen de twee ste den. Het vertrek van de heer Heij uit Arnhem betekent dat de stad nu nog slechts twee wethouders heeft. Wet houder Mulder stelde onlangs zijn por tefeuille om persoonlijke redenen ter beschikking. Hoewel de heer Heij eigenlijk pas aanstaande zaterdag in Nederland werd terugverwacht, wordt nu aange nomen dat hij eerder zal terugkeren om tijdig in staat te zijn zich voor te bereiden op zijn werkzaamheden als eerste burger van Scherpenzeel. KESTEREN „De bijenteelt g^at zo langzamerhand een stukje historie wor den". vindt de heer J. van Apeldoorn, voorzitter van de marktcommissie. ge vormd uit het bestuur van de Algemene Nederlandse Imkers Vereniging Kes teren en Omstreken, die al enige tijd druk bezig is geweest met de voorberei dingen voor de grote bijenmarkt, die op woensdag 16 april op het dorpsplein van Kesteren wordt gehouden. Men verwacht er zo'n 150 tot misschien wel 200 volken. Dat zal dan weer heel wat meer zijn dan het vorige jaar.

De Vallei | 1969 | | pagina 3