Stroom van reacties op prijsmaatregel Indonesië „passeerde" Nederland bij sluiten uranium-contract BEVOLKINGSGROEI IN ONS LAND STERK AFGEREMD Ook Lood van Bennekom spoedig vrij Elf jaar voor doodslag op caféhoudster AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 6M% AMRO BANK REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Afsluiting Volkerak in volle gang „TE LAATZEGT VAKBEWEGING; ONTSTEMMING BIJ WERKGEVEBS Strijd ontbrand over toelevering voor bouw van kerncentrale Werkloosheid in maart gestegen ,Bij faillissement komt betaling loonschulden op eerste plaats'' £MM Onmiddellijke verlichting von Vragen over zwijgende gemeenteraad ONRECHTVAARDIG BEZORGD REDMIDDEL FRANKRIJK MAG OP BORNEO EXPLOREREN ":r CHAOS NA MENSENSMOKKEL Hoog opgenomen Touwtrekken Bang voor ruzie PPR-programma Busstaking nu ook in Limburg afgewend „MOORD ZONDER LIJK" BERECHT AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK VRIJWEL BLANCO VRAGEN OVER PRESSIE BIJ HUURVERHOGING X WOENSDAG 9 APRIL DEN HAAG De algemene prijsmaatregel heeft een stroom van reacties los- geslogen. De werkgevers toonden zich gisteravond ontstemd over de maatregel, van de kant van de werknemers werd gezegd, dat de regering te laat een con clusie uit de prijsstijgingen heeft getrokken. Drs. J. den Uyl (PvdA) zei dat de maatregel drie maanden te laat komt. noemde het triest dat het nodig is gebleken de Tweede Kamer in het paas- reces bijeen te roepen om eindelek deze algemene prijsmaatregel af te dwingen. Volgens drs. Den Uyl zal de maatregel helpen de verdere pr(jsstygingen af te remmen, maar ze zal niet voldoende zjjn om de prijsstijgingen die er al zijn, te rug te dringen. ADVERTENTIE Doorstraalt*' verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige w armtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ROTTERDAM Nog voordat de eerste spade in de grond is gestoken op het terrein waar Nederlands eerste gro te kerncentrale zal verrijzen is er een industrieel- commerciële zenuwenoor log ontstaan. De inzet van die strijd is de prijs die groepen Nederlandse onder-aannemers hopen te kunnen bedingen bij het West- duitse concern Kraftwerk-Union dat de centrale voor ongeveer 250 miljoen mark zal leveren. Krachtens het contract met de Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits-Maat- schappij PZEM) zal Siemens, de on derneming die samen met AEG de Kraftwerk-Union heeft gevormd, de kerncentrale van Siemens zo moeten la ten bouwen dat 76 procent van de in vesteringen aan orders wordt geplaatst bij Nederlandse ondernemingen. De Kraftwerk-Union deelde gisteren mee dat zij voornemens is samen te werken met een consortium van de Ne derlandse concerns VMF/Stork/Werk- spoor en de N.V. Kon. Mij. De Schelde. De reactie daarop van de directie van de Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij was gisteren scherp afwijzend. ..Het is heel goed mogelijk", zei ir. J. C. van Reenen, lid van de directie van de R.D.M., „dat Siemens ons als onder aannemers tegen een zo lage prijs wil laten leveren dat wij voor de eer zullen moeten bedanken". Twee Kamerleden van de PvdA, fractieleider drs. J. M. den Uyl en dr. ir. A. Poele, hebben de minister van economische zaken gevraagd de Twee de Kamercommissie voor economische zaken in te lichten omtrent de gang van zaken rondom deze centrale. DEN HAAG Het aantal werklozen Is in maart opgelopen met 4900 mannen en vrouwen. De voor het seizoen gecor rigeerde cijfers van het ministerie van Sociale Zaken wijzen een stijging aan van 59.900 tot 64.800. De vraag naar ar beidskrachten nam toe met 1700. Vergeleken met een jaar geleden stonden er 23.400 mannen minder als werkloos geregistreerd bij de arbeids bureaus. De werkloosheid in Drente bleef ook in maart het hoogst en bedroeg 4,1 pro cent van de werkende bevolking. Van de werklozen in ons land stond 21 pro cent zes maanden of langer ingeschre ven bij het arbeidsbureau. Bijna de helft daarvan was een jaar of langer zonder werk. De vraag naar mannen en vrouwen liep volgens de gecorrigeerde cijfers, op van 95.400 tot 97.100. Het grootst was de behoefte aan arbeidskrachten in de metaalindustrie. Die maakte 41 procent van de totale vraag uit. Bij de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten sprong de behoefte aan handels- en kan toor personeel er met 32 procent uit. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Van Dijk en Koning (beiden VVD) hebben de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of het hem bekend is dat de raad van de gemeen te Schoonebek er een gewoonte van schijnt te maken in openbare raads vergaderingen zwijgend akkoord te gaan met de voorstellen van B. en W., nadat de besluitvorming tevoren in een besloten, zgn. huishoudelijke vergade ring heeft plaatsgevonden. De liberale parlementariërs informe ren er naar of minister Beernink een dergelijke werkwijze in overeenstem ming acht met letter en geest van de artikelen 49 en 50 van de Gemeente wet. In een toelichting wijzen zij op een artikel „Schijndemocratie of nog er ger" in het Vrije Volk van 18 maart en op een commentaar in de Zuidoost- Drentse editie van het Nieuwsblad van het Noorden van 20 maart. De middenstandsorganisaties de Ondernemersfederatie en het Koninklijk verbond van ondernemers noemen de maatregel onrechtvaardig en discri minerend. Zij vinden dat de moeilijk heden van het regeringsbeleid eenzij dig op het ondernemersinkomen wor den afgewenteld. En dit terwijl de over heid niet bereid is, de door haar zelf veroorzaakte prijsstijging van 3Vt pro cent terug te nemen. Een dergelijk grof ingrijpen in de prij zen had volgens de verbonden gepaard moeten gaan met een gelijksoortige beïnvloeding van de ontwikkeling van de loonkosten. De maatregelen passen volgens de middenstanders niet in een evenwichtig beleid. Namens het Nederlan<is Katholiek ^akverbond, zei de heer W. Spit, dat de gevolgen van de prijsontwikkeling door de regering te laat zijn onderkend- Hij wilde zich niet wagen aan een voor spelling over de invloed die de maat regel zal hebben op de kosten van le vensonderhoud. Daarover deed gisteravond prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, wel een uitspraak voor de televisie. Hij verwacht dat de door zijn bureau berekende prijsstij ging van 6V« tot zeven procent in dit jaar, door de maatregel zal verminde ren met meer dan enkele tienden van procenten. Prof. Van den Beid zei voorts dat de prijsstijging het volgend jaar zal door werken en uitkomen op enkele procen ten. Een stijging als nu is opgetreden zit er volgens hem niet in. Volgens de directeur van het Plan bureau komt de extra prijsstijging van dit jaar vooral op rekening van de win sten. Verwacht werd dat de stijging daarvan tot een prijsstijging van 1 procent zou leiden, de raming moest worden herzien in 2,4 procent. Het aan deel van de gestegen arbeidskosten in de prijsstijging was aanvankelijk ge raamd op 1,3 procent en moest worden herzien in 1,5. De werkgeversverbonden zijn niet te spreken over de maatregelen van de regering. Zij delen wel de bezorgdheid van het kabinet over de loon- en prijs- spiraal, maar ze hebben ernstige kri tiek op het feit, dat de genomen maat regelen de lasten uitsluitend en dan nog wel ongenuanceerd op de onderne ming leggen. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het landbouwschap, noemde de prijs- stop een politieke maatregel. Hij had deze echter wel verwacht. Wel vroeg hij zich af of deze maatregel iets uit zal halen. Zij is wel van belang om nauwkeurig vastgestelde prijzen zo als van bepaalde levensmiddelen in het oog te houden maar niet om een greep te krijgen op sterk uiteenlopen de prijzen. De fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, de heer Toxopeus, zei na de laatste cijfers over de prijsverho gingen al van oordeel te zijn geweest dat er iets moest gebeuren. Wij moe ten uit de spiraal, er is bijna 21/* pro cent prijsstijging onverklaard gebleven en dat is volgens de heer Toxopeus te veel. Hij wil van het kabinet echter wel horen of het de prijsstop werkelijk als laatste redmiddel beschouwt. Ook zei de heer Toxopeus te willen weten, wat er daarna gaat gebeuren. Volgens hem kunnen we niet het hele jaar onder de prijsbeheersing blijven zitten. Al evenzeer achtte hij het nood zakelijk, dat de regering met 't bedrijfs leven overlegt wat er in 1970 met de lonen en de prijzen gaat gebeuren. In ieder geval heeft de regering nu de tijd, zei de heer Toxopeus, om verder maatregelen te nemen. SCHIPHOL Prins Bernhard is gis termiddag om 17.00 uur van Schiphol vertrokken voor een particulier bezoek aan New York en Washington. De prins wordt omstreeks 20 april in Ne derland terug verwacht. VOfLKERAK De afsluiting van hèt Volkerak is nu in het spec taculaire stadium gekomen: maan dag is men begonnen met het plaat sen van de caissons, een operatie, die enkele weken in beslag zal ne men. Op het ogenblik is het eerste land hoofd, aan de zuidzijde, ge plaatst. Dinsdag werden vele vracht auto's zand in het caisson gestort om het geheel een maximale stevig heid te geven. DJAKARTA De regering Suharto heeft Frankrijk het exclusieve recht gegeven op Borneo naar uraniumertsen te zoeken. Frankrijk moet over de exploitatie van eventuele vindplaatsen overleg plegen met de Indonesische regering. Dit is vastgelegd in een overeenkomst die dezer dagen is gesloten tussen Frank- rijk en Indonesië. De overeenkomst heeft in Djakarta veel stof doen opwaaien. t In de politieke kringen is men ont stemd over het feit dat de regering Suharto de exclusieve overeenkomst ROTTERDAM Nederland is op weg naar een stabiel bevolkingstal, waarbij per gezin gemiddeld 2,3 kinderen worden geboren. Dit is de mening van ir. R. van Hasselt, secretaris van de stichting Welztyn en Bevolkingsgroei. In het blad van de stichting, Tal en Last, wijst hij op de sterke daling van de huwelijksvruchtbaarheid, vooral bjj vrouwen van 25 jaar en ouder. Die daling was in 1967 bijna tweemaal zo groot als het Centraal Bureau voor de Statistiek Ln zijn prognoses tot 1980 had berekend. De anti-conceptiva bij de geboorten- regeling zijn vrij algemeen aanvaard, ook door rooms-katholieken. Ir. Van Hasselt wijst erop dat in Limburg de huwelijksvruchtbaarheid in 1967 al on der het landelijk gemiddelde lag en de daling daar ook veel sneller is gegaan. Per duizend getrouwde vrouwen wer den in Nederland van 1959 t/m 1961 167,8 kinderen geboren en in 1967 143,3. Voor Limburg zijn de overeenkomsti ge cijfers: 183,2 en 136,9. Het verzet tegen geboortenregeling komt eigenlijk nog uitsluitend voor bij uiterst ortho- doxe-protestantse groeperingen. De vooruitgang op het gebied van de geboortenregeling en het accepteren van sterilisatie en abortus als noodop lossingen voor speciale gevallen zullen er ook toe bijdragen dat het aantal on wettige geboorten sterk vermindert, zo verwacht ir. Van Hasselt. Hij voor ziet dat binnen tien jaar de geboorte van een ongewenst kind een hoge uit zondering zal zijn. Een onderzoek in Utrecht wees uit dat het gemiddeld aantal kinderen in de huwelijke die in 1961 zijn gesloten 2,7 is. Ir. Van Hasselt verwacht dat het landelijk cijfer hoger zal liggen. „Gezien de toenemende verkeers chaos, luchtverontreiniging, geluidshin der enz., kortom de slechter wordende „leefbaarheid, zal de gemiddeld ge wenste gezinsgrootte eer af- dan toene men", aldus ir. Van Hasselt in het blad Tal en Last. AMSTERDAM Lood van Benne kom ziet in zijn Oostberlijnse cel reik halzend naar het weekeinde uit Hij zal dan waarschijnlijk weer .thuis in Am sterdam zijn na een gevangenschap van één jaar Het restant van zijn straf zal hem dan zijn kwijtgescholden Lood, die 22 jaar is, werd vorig jaar, samen met zijn vriend Ruud Sternau, tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het helpen vluchten van Oostdult- sers naar het Westen Ruud Sternau werd bijna drie weken geleden al vervroegd vrijgelaten, zodat hij in Amsterdam kon getuigen in de rechtszaken tegen de kelner Jan H. en de koopman Gerard K. De kelner heelt enige malen jongelui geronseld voor het mensensmokkelwerk uit het Oosten Dit tweetal wordt beschuldigd .van uitlokking van en medeplichtigheid aan het verduisteren van Nederlandse pas poorten, waaronder die van Sternau en Van Bennekom Tegen H is één jaar en vier maanden, tegen K. zes maan den waarvan drie voorwaardelijk ge- eist. De Amsterdamse rechtbank doet morgen uitspraak. De Oostberlijnse ad vocaat van Ruud en Lody, dr. W. Vogel, houdt het erop dat Lody meteen al de volgende dag, overmorgen, in vrijheid zal worden gesteld. In arrest zit in Oost-Berlijn dan nog de 24-jarige Jan Beugel die eind vorig jaar wegens een soortgelijk vergrijp als dat van Van Bennekom en Sternau werd gearresteerd en onlangs tot twee jaar en tien maanden werd veroordeeld. TAIPEH President Tsjang Kai-tsjek is herkozen als hoofd van de regerings partij, de Kwo Min Tang. Tsjang Kai- tsjek is staatshoofd van nationalistisch China. met Frankrijk sloot zonder overleg met het parlement. In deze kringen wil men bijvoorbeeld eerst weten of een soortgelijke overeen komst niet met Nederland had kunnen worden gesloten. Men heeft daarbij het Kistemakerprocéóé voor ogen. In politieke kringen in Djakarta wordt de kwestie hoog opgenomen. Men is niet van plan zich zo maar bij de beslissing van de regering neer te leg gen. Machtige groeperingen in Indonesië zouden intussen een vertegenwoordiger naar Nederland hebben gezonden. De man zou in contact moeten treden met een van de geologen die onder het be wind Soek a rn o bodemonderzoek ingen verrichtten op Borneo. Deze Indonesiër zou met de geoloog en een groep Nederlandse industriëlen aparte onderhandelingen moeten voe ren. Indonesische groepen die altijd hebben geijverd voor nauwe politieke en economische samenwerking met Ne derland, hebben duidelijk stelling geno men tegen het uraniumbeJeid van de regering Suharto. Er schijnen trouwens meer gegadig den te zijn voor de speurtocht naar uraniumerts op Borneo. In Djakarta wordt al van een harde strijd gespro ken op internationaal niveau. Neder land zou daarbij zijn betrokken. De beweringen dat de bodem van Borneo uraniumerts bevat zijn jaren oud. In hoge Indonesische militaire kringen is altijd beweerd, dat oud-pre sident Soekarno een rapport had over Indonesisch uraniumerts. Het rapport zou zijn opgemaakt in een tijd dat de waarde van deze grondstof voor de kernenergie nog niet algemeen bekend was. Volgens deze militairen zou Soekar no indertijd hebben verklaard, dat het Indonesische volk uiteen zou vallen in dien de vindplaats van uraniumerts zou worden bekend gemaakt. Het bestaan van Indonesië zou volgens Soekarno in gevaar worden gebracht doordat ver schillende groeperingen elkaar dan met steun van buitenlandse belangengroe pen in de haren zouden vliegen. Oud-president Soekarno heeft altijd geweigerd de regering Suharto op de hoogte te brengen van de gegevens Waarover hij zou beschikken. Deze regering maakte vorig jaar fijzerigens zelf bekend, dat het leger 35p.;, Borneo uraniumerts had gevonden. Verbolgen politici in Djakarta wijzen er tenslotte op dat in Nederland uitvoe rig tussen regering en parlement van gedachten is gewisseld over de conces sies voor de gasexploratie op het Ne derlandse deel van het continentale plat. „Daarbij was nog niet eens een element ln het geding van zo groot be lang als uraniumstelt men. DDT HAAG Als een bedrijf over de kop gaat moeten eerst de loonschul den worden betaald, zelfs voordat de fiscus mag komen aankloppen. Dat staat in het nieuwe, naar de let ter van de tekst sterk gewijzigde pro gram van de Politieke Party Radika- len. De PPR vindt ook dat het ontslag van oudere werknemers moeilijker moet worden gemaakt. De uitkeringen aan deze mensen zullen ook beter moe ten worden. Andere punten uit het nieuwe pro gram: De Nederlandse bijdrage aan de ontwikkelingssamenwerking moet elk jaar met tien procent van de groei van onze welvaart worden verhoogd. Vervanging van de Navo en het Pact van Warschau door een Europees veiligheidssysteem, gesteund door de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Daarom erkenning van de DDR en een regeling voor de positie van West-Ber- lijn als afzonderlijke politieke eenheid. Dienstplichtigen mogen kiezen tus sen de krijgsdienst, de politietroepen van de Uno en het werken in een arm land. Dienstplichtigen moeten ook zo veel verdienen dat ze onafhankelijk van hun ouders kunnen zijn. De Koningiij wijst als kabinetsfor mateur de vrouw of man aan die de Tweede Kamer als zodanig heeft geko zen. De gemeenteraad maakt een voor dracht voor de benoeming en voor het ontslag van de burgemeester. Een zelfde regeling moet er komen voor de commissaris van de Koningin. Wetenschappelijk onderzoek moet de opzet van het onderwijs bij de tijd houden. Er moet een echte docenten opleiding komen. Onderwijzers en lera ren moeten in hun werktijd de nodige bijscholing geven. Docenten die er zich makkelijk van afmaken, moeten ontslagen kunnen worden. Het openbaar vervoer moet zo aan trekkelijk worden gemaakt dat de mensen hun auto thuis kunnen laten. Het program zal op het congres van de PPR - op 18 en 19 april in Tilburg - warden besproken. (MAASTRICHT De Limburgse bus chauffeurs hebben boven de loonsverho ging van 6,8 procent recht op een extra verhoging van 33 gulden per maand. Dat is het bindend advies van de commissie van goede diensten t.w.: dr. A. Rottier, president-directeur van Staatsmijnen en de heer F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond. Deze commissie was op 24 maart in gesteld om een staking bij enkele Lim burgse streekvervoerders te voorkomen. Met dit advies zijn de vakbonden in het gelijk gesteld: Zij wensten een extra verhoging van 33 gulden per maand ter gedeeltelijke overbrugging van de ach terstand in loon op het stadsvervoer. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 45-jarige monteur Gerhard S. uit de hoofdstad veroordeeld tot elf jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest we gens de 12 jaar geleden gepleegde doodslag ejt beroving op de 56-jarige Amsterdamse ëaféhoudster Betje Sche ve nho ven, wier lijk nimmer is gevon den. Wegens medeplichtigheid aan deze doodslag werd de 53-jarige Amsterdam se gardërobier Friedrich Wilhelm van H. veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf met aftrek vanvhet voorarrest. VÓlgërjs de indertijd door de twee mannen1 tégenover de politie afgelegde verklaringen hadden zij het lijk ergens in de Bloemendaalse-duinen begraven, maar het daar op. de aangegeven plaats niet gèVorföèfi/h De officier van justitie," mr. J. H. Bergsma, had tegen S. en Van H. we- ADVERTENTIE ■M r" 4% rente op een AMRO renteboek je of spaarrekening. 4V2% rente op een AMRO-spaarrekemng met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opreglenmjn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO spaarrekening meteen opzegtermijn van 12mnaiyfrfl rente op een AMRO-spaarrekenfng met een vaste termijn van 24 maanden. gens het medeplegen van gekwalifi ceerde doodslag respectievelijk 20 en 10 jaar met aftrek geëist. De rechtbank overwoog ten aanzien van S. dat deze in 1959 eveneens wegens een gewelds delict werd veroordeeld en het nu be wezen feit hoogst ernstig is. S. heeft een weerloze vrouw op koelbloedige wijze omgebracht, een „gangsterdaad", waarop slechts een zware straf op zijn plaats is. De rechtbank overwoog dat het feit ruim 12 jaar geleden (17 oktober 1956) plaatsvond, zodat tweederde van de verjaringstermijn is verstreken en de rechtbank het aannemelijk acht dat dit ook zonder formele straf zware jaren voor S. zijn geweest. In het bij zonder de eerste tijd na de daad, toen de ontdekking nog waarschijnlijker kon worden geacht en de laatste tijd toen de gewezen echtgenote van S. herhaal delijk dreigde met bekendmaking van zijn daad. Ten aanzien van Van H. overwoog de rechtbank dat deze een vrijwel blanco strafblad heeft. Hij is S. behulpzaam geweest bij het op koelbloedige wijze ombrengen van een weerloze vrouw ter wijl hij zeer goed besefte dat S. er toe in staat was een doodslag werkelijk te volvoeren. Ook voor Van H. achtte de rechtbank het aannemelijk dat de ver streken 12 jaren voor Van H., die waarschijnlijk zelf zou zijn terugge schrokken voor een doodslag, zeer moeilijke jaren zijn geweest. Tenslotte overwoog de rechtbank dat Van H. se dertdien een blijkbaar goed huwelijk heeft, gesloten, dat door een zeer lange strafftn gevaar zou kunnen komen. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Oele en Van den Doel (PvdA) heb ben de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gevraagd of de berichten juist zijn volgens welke de n.v. Vascomij 850 huurders die niet zonder meer akkoord zijn gegaan met de per 1 juli aangezegde huurverhoging van 6 procent heeft aangezegd hun hui zen uiterlijk 1 juli te verlaten. Hoe beoordeelt de minister hierboven gevolgde procedure met de daaraan verbonden pressie tegen de achtrgrond van de aan zekerheid grenzende waar- schijnlijkhid, dat tegenoveér de in 1968 en thans verlangde huurverhoging en geen enkele tegenprestatie op ht gebied van het noodzakelijk onderhoud is geleverd. De bewindsman wordt gevraagd te bevorderen dat in dit geval de huur verhoging wordt uitgesteld totdat een begin is gemaakt met het inhalen van het achterstallig onderhoud.

De Vallei | 1969 | | pagina 7