Aardgas (nog) niet door kernenergie bedreigd CENSORS VERBIEDEN WEEKBLAD LISTY B.O.Z.: sneller bouwen in het buitenland Couve: franc niet omlaag Nieuwe partij in Engeland Lord Caradon naar Anguilla De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Paniek in Eilath door Jordaanse raketten Gratis bloemen- cheques AANPASSING (VAN 5 NAAR 5'/a PCT) NAUWELIJKS VOLDOENDE Als volk „neen" zegt, gaat *De Gaulle heen Forse stijging staalproduktie Vechtpartijen in La Spezia MANSHOLT KEURT PERZIKEN Hoogste tarief na de oorlog C.V. sterk in opmars Meldingsplicht hij subsidies boven f 1,8 min In Tsjecho-Slowakije Ray wil een nieuw proces Autobiografie Eisenhower TARIEVEN VERDER OMHOOG FIJN- GEEN PIJN DISTRIBUTIE OVERHEID Vrouw hield jongeman vijf maanden opgesloten SAMENWERKING Vliegtuigje vernield by noodlanding Gewonden Vreugde Kwetsbaar WüfcNbUAfc 9 APRIL AMERIKA GAF DOORSLAG BIJ STIJGING DISCONTO A MSTERDAM - De rente in ons land gaat nog verder y~jLomhoog, De Nederlandsche Rank heeft met ingang van vandaag het disconto verhoogd van 5 tot 0V2 pet. Aanleiding tot de verhoging is de rentestijging in het buitenland en de verdergaande inflatie in ons land. Oni tegenover het buitenland niet uit de pas te lopen en om de verdere kre dietverlening enigermate af te remmen, heeft de Nederlandsche Bank besloten haar rentebrieven over de gehele linie met een half procent te verhogen. Het nieuwe tarief Ls het hoogste van na de oorlog. In 1966 werd het disconto serhoogd van 4*4 tot vijf procent, waarna in 1967 een lichte daling volgde tot 4*4 procent om in 1968 weer te stijgen tot vijf procent. cent) en Zwitserland Zxk procent) treft men aanzienlijk lagere tarieven aan. De tarieven van de Nederlandsche Bank luiden nu: wisseldisconto 5Vt procent, promessendisconto 6 pro cent, rente voor voorschotten in re kening-courant en beleningen voor particulieren 7 procet e voor ade ren 6 procent. PARIJS Minister-president Couve de Murville heeft gisteren nogmaals ten sterkste ontkend, dal de Franse franc zal devalueren. Iiy deed dit in een interview voor Ra dio-Luxemburg, waarin hij zijn te leurstelling uitsprak over het onge loof van de Fransen zelf op dit punt. De onderwaardering van de franc in het buitenland van hier en daar zelfs 7 procent noemde hij een ge woon verschijnsel bij de heersende deviezenbeperking. De controle daarop kan niet zo scherp zijn of er zullen zich altijd gevallen voordoen van fraude. Deze verklaring legde Couve de Murville af kort nadat bekend was geworden, dat Jacques Brunet aan het hoofd van de Franse emissie- bank vervangen zou worden door Oliver Wormser. De technicus Brunet, die indertijd vrij heftig heeft gepleit voor een de valuatie van de franc, moet het veld ruimen voor de diplomaar Wormser, die zich gemakkelijker kan instel len op het zogenaamde spel van de regering. Wormser was behalve ambassa deur te Moskou het hoofd van de Franse delegatie van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling en directeur van de economische en financiële afdeling v^n het ministerie van Buitenland se Zaken. PARIJS Generaal De Gaulle heeft verklaard, dat hij bij een negatieve uit slag van het komende referendum geen uur langer in het presidentiële paleis, het Elysée, wil blijven. Hij zou, volgens Raymond Tournoux, redacteur van Paris Match, dit gezegd hebben vlak voor zijn vertrek naar zijn buitengoed in Colombey-les-deux-Egli- ses. Daar heeft hij de Paasdagen door gebracht. In zekere zin werd dit alles gisteren bevestigd door minister-president Cou ve de Murville. In een vraaggesprek voor Radio-Luxemburg beweerde hij, dat het referendum zo belangrijk was, dat een negatief resultaat niet zonder gevolgen kon blijven voor de president van de republiek en zijn regering. President De Gaulle zelf zal over de ze kwestie het een en ander zeggen in het televisie-interview van donderdag 10 april. BRUSSEL De produktie van staal in de wereld zal in 1980 met driehon derd miljoen ton zijn gestegen tot acht honderd miljoen ton. Aan ruwijzer zal er in 1980 ruim zes honderd miljoen ton geproduceerd wor den. Die verwachtingen uiten deskun digen van de Europese Commissie in een zojuist verschenen rapport. Door de disconto verhoging wordt automatisch het krediet in Neder land, dat gegeven wordt door zowel banken als financieringsmaatschap pijen en afbetalingsinstituten duur der. Het buitenland is met de rente stijging voorop gegaan. De disccntoverhoging hing al ge ruime tijd in de lucht. Diverse cen trale banken zijn hiermee al voorge gaan. De doorslag heeft gegeven de discontoverhoging in de Verenigde Staten. Daar heeft vlak voor Pasen de Federal Reserve Board 't discon to verhoogd tot zes procent. De geldmarkt in ons land be schouwt de discontoverhoging dan ook als een aanpassing bij de tarie ven in het buitenland. Zelfs acht men die aanpassing nog maar nauwelijks volledig. Zou men zich. zo rede neert men, hiér geheel bij het buiten land willen aanpassen, dan had het disconto van de Nederlandsche Bank met een vol procent moeten worden verhoogd. De centrale bank zal nu proberen het tarief op 5Vt procent te handha ven. Zou men hierin niet slagen en zou de markt verder vooruit lopen, dan lijkt een voortgaande verhoging tot zes procent niet uitgesloten. De keerzijde van de medaille is dan ech ter dat Nederland in geval van een toestroming van buitenlands kapitaal ook de hogere rente zal moeten be talen. In Engeland geldt een tarief van 8 procent, in België van 5 procent, in Frankrijk va.. 6 procent evenals in Denemarken en Zweden, in Ca nada van 6% procent en .n de Ver enigde Staten van 6 procent. Alleen in Oostenrijk (3,75 procent), West-Duitsland (3 procent), Italië (3% procent), Noorwegen (3Vz pro- LA SPEZIA In een gebouw van de Italiaanse marine in La Spezia is gis teren een bom ontploft. Niemand werd gewond. De explosie deed zich voor, een uur voordat het personeel in het gebouw zou arriveren. De bomexplosie was tot nu toe het hoogtepunt van een paar dagen strijd tussen linkse jongeren en matrozen van de Italiaanse marine. Her en der in La Spezia werden er fikse vechtpartijen tussen de pacifisti sche jongeren en de matrozen uitge vochten. LONDEN Desmond Donnelly, het twee jaar geleden uit de Labourpartij gestoten onafhankelijke Lagerhuislid, gaat een nieuwe partij stichten. Hij heeft dit in zijn kiesdistrict Pembroke shire bekendgemaakt. De nieuwe partij, die nog geen naam heeft, kan volgens de oprichter al op veel steun reknen. Om aan de verkiezingen te kunnen deel nemen, is een miljoen pond sterling no dig. De Labourpartij is volgens Donnel ly tot ondergang gedoemd. Zij zou ein digen „als museumstuk aan 'de rand van de politieke geschiedenis". Dr. Sicco Mansholt. vice-president van de Europese Commissieheeft begin april een werkbezoek gebracht aan Nieuw-Zeeland en bevindt zich thans in Australië om ook daar de markt te verkennen. De foto werd in Taradale Nieuw Zeeland) gemaakt, waar hij de kwaliteit van de perziken keurt. Dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank: rentestij ging en inflatie baren zorgen. 26- 7-'41 2*/2% 26- 9-'50 3 17- 4-'51 4 22- 1 -*52 3 K% 1- 8-'52 3. 7- 4-'53 2 H% 7- 2-'56 3 25- 8-'56 3/4% 22-10-'56 3/4% 17 -7-'57 4*/4% 16- 8-'57 5 24- 1 -*58 4*4% 25- 3-'58 4 14- 6-'58 3*4% 15-11-'58 3 21- l-'59 23/4% 16-11-'59 3H% 25- 4-*62 4 7- 1 -'63 3/4% 3- 1 -*64 4 4- 6-'64 4*4% 2- 5-'66 5 14- 3-'67 4*/2% 20-12-'68 5 9- 4-'69 5*/2% ADVERTENTIE UTRECHT De tijd, dat onze huizen niet hulp van kernenergie worden verwarmd, ligt nog ver van ons af. Het aardgas behoeft deze concurrent voorlopig niet te duchten. Dat is althans het oordeel van de heer R. A. Schmidt, directeur van Duiker Apparatenfabriek in Rijswijk. Op een bijeenkomst ter gelegen heid van de komende Bouw- en Ver- warmingsbeurs 1969 (10 tot en met 19 april) zei hij gisteren in Utrecht: Voor tien cent aardgas krijgt de ge bruiker nu 5500 kilocalorieën, voor tien cent elektriciteit hooguit 2500 kilo^alorieën. Een derde deel van deze laatste prijs heeft slechts betrekking op de opwekking van elektriciteit. De rest dient om de distributiekosten op te vangen. Volgens de heer Schmidt blijkt hieruit duidelijk, dat zelfs bij even tueel lagere opwekkingskosten (door toepassing van kernenergie) het voordelige aardgas niet in gevaar komt. De groei van de centrale verwar ming in ons land is vooral de laat ste jaren sterk geweest. In 1947 was drie procent en in 1968 achttien pro cent van alle woningen van een c.v. installatie voorzien. In 1975 zal het percentage 45 zijn. In het eerste halfjaar 1968 had 73 procent van de gereed gekomen wo ningen c.v. Voor de nieuwbouwwo- ningwetwoningen was dit percenta ge zelfs 82. Dit resultaat was mede te danken BRUSSEL De Nederlandse rege ring moet subsidies voor het stimuleren van industrievestiging aan de Europese Commissie in Brussel melden als het gaat om bedragen boven de 1,8 miljoen gulden. De Commissie praat op het ogenblik nog met de regeringen van de zes lan den van de Europese Gemeenschap (Duitsland, Frankrijk, Italië en de Be nelux) over deze meldingsplicht. Voor uitlopend op een definitieve regeling, heeft de Commissie Nederland al aan deze meldingsplicht herinnerd. LELYSTAD De Nederlandse regering heeft dit verzoek gekregen naar aanleiding van het bekendmaken van de subsidierege ling voor Lelystad. Deze regeling wijkt echter niet af van die voor andere sti muleringsgebieden in ons land. Als een subsidieregeling wordt gemeld, gaat de Commissie bekijken of zij in strijd is met wat er door de zes landen is afge sproken. CASERTO Een jongeman van 23 jaar is vijf maanden opgesloten gehou den door een 27-jarige vrouw, die ge scheiden van haar man leeft en twee kinderen heeft. De jongen mocht haar woning in Casagiove bij Caserto, ten noorden van Napels, niet verlaten. De ouders van de jongeman hadden hem in november bij de politie als vermist opgegeven. Nasporingen bleven ver geefs. Zij wisten niet dat hij de vrouw wel eens had opgezocht. Dat verna men zij vorige week. Twee politiemanen gingen op onder zoek uit en vonden in de woning van de vrouw de uitgeteerde jongeman half naakt op een bed liggen. Zijn gezicht was gewond. Hij verklaarde dat de vrouw hem had verleid en daarna had opgesloten in een klein vertrek. Toen hij bij zijn ouders Pasen wilde gaan vieren had zij hem geslagen. aan de hulp van de overheid. De normen die de regering op dit ge bied stelt brengen volgens de heer Schmidt echter ook gevaren met zich: De begrenzing van de prijs mag niet ten koste gaan van de kwaliteit, het verbruik en het on derhoud van de c.v. installatie, zo waarschuwde hij. De concurrentie in de bedrijfstak is volgeris hem zeer scherp. Bunde ling van krachten is nodig. De heer J. A. Hooykaas. directeur van Pelt Hooykaas in Rotterdam, pleitte voor meer samenwerking, standaardisatie, speurwerk en plan ning in de bedrijfstak bouwmateria len en -stoffen. Het verbruik van metselbakste- nen steeg in 1968 met dertien, dat van cement met elf en dat van kalk steen met tien procent. Minder goed gaat het met de sec tor keramische dakpannen: Sinds 1964 daalde het verbruik met 21 pro cent. Ook het verbruik van hout in de bouw is de afgelopen jaren sterk afgenomen. Betonwaren, metalen en kunst stof bouwelementen zijn daarente gen in opmars. PRAAG Censors hebben gisteren de publikatie verhinderd van het weekblad van de Tsjechoslowaakse schrijversbond, Listy. De maatregel viel vrijwel samen met het ontslag van de belangrijkste censor. Jozef Vohnout. Tussen dit ontslag en het publikatieverbod voor Listy scheen geen direct verband te bestaan. Aangenomen werd dat Vohnout werd gedwongen af te treden, om dat hij zich had verzet tegen een besluit van de regering dat de cen sors hun werk moesten verrichten in de gebouwen van de verschillen de bladen. SMRKOFSKY Inmiddels deden gisteren in Praag geruchten de ronde, dat het presi dium van de communistische partij een aantal wijzigingen in het partij bestuur voorbereidde. Daarbij werd de naam genoemd van Jozef Smrkofsky, de populairste Tsjecho-Slowaakse hervormer, die vice-voorzitter is van het federale parlement. Hij staat voortdurend bloot aan felle Russische kritiek. Deze geruchten waren overigens in tegenspraak met eerdere berich ten, dat de Tsjecho-Slowaakse lei ders in de nieuwe crisis met Rusland een gesloten front hadden gevormd. SVOBODA Onder degenen die de zitting van het presidium bijwoonden waren de Tsjecho-Slowaakse president, Svobo- da, en partijleider Dubcek. Zij zou den zich verzetten tegen de Rus sische druk. Svoboda zou hebben geweigerd bij een te komen met de Russische mi nister van Defensie, Gretsjko, die met. de Russische onderminister, yan o LONDEN Lord Caradon. een Brits onderminister van Buitenlandse Zaken, gaat opnieuw proberen om tot een vergelijk te komen met het eiland je Anguilla. Hij vliegt nog deze week naar An guilla om te proberen de nieuwe ruzie tussen Ronald Webster en het Britse gezag uit de weg te ruimen. Webster noemt zich „president van Anguilla". Onlangs is Lord Caradon op het Ca- ralbische eilandje geweest. Toen slaag de hij erin een voorlopig akkoord tot stand te brengen. ADVERTENTIE Er 2ijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Buitenlandse Zaken, Vladimir Semjonof, in Tsjecho-Slowakije ver blijft. De Tsjecho-Slowaken vinden het een schending van het protocol, dat hun partij- en staatsleiders dictaten moeten aanvaarden van een Rus sische minister van Defensie. ZELFVERBRANDING Naar gisteren bekend werd heeft zich tijdens het paasweekeinde een nieuw geval van zelfverbranding voorgedaan. Het betrof een veertig jarige man in Jiglava, Zuidwest- Moravië. Hij liep ernstige brand wonden op, maar zou zijn zelfmoord poging hebben overleefd. Moordenaar King MEMPHIS De verdediger van Ja mes Earl Ray, de man die wegens moord op ds. Martin Luther King tot 99 jaar is veroordeeld, heeft gisteren om een nieuw proces voor Ray ge vraagd. Volgens Rays advocaat was Ray des tijds overgehaald zichzelf schuldig te verklaren zonder dat daarvoor voldoen de reel en was." Ook "afleri'el afspraken van Rays verdediger met schrijvers en cineasten zouden in de betekenis een rol hebben gespeeld. Intussen breekt men zich er in de staat Tennessee het hoofd over of Rays beroep wel in behandeling kan worden genomen. De veroordeling van Ray door rech ter Preston Battle, die inmiddels is overleden, hield in, dat Ray geen recht op beroep had, wanneer hij zich schul dig zou verklaren. DUBBELDAM— Bij een noodlanding in de Biesbosch is een Pipercub van de vliegschool Aero Limburg verloren ge gaan. De piloot had gemeend ergens boven West-Duitsland te vliegen. Omdat hij het terrein beneden hem niet kon thuis brengen op de kaart en een tekort aan brandstof dreigde besloot hij het toestel aan de grond te zetten. Bij de landing op een weiland ramde het sportvliegtuig een afrastering en dook in een sloot. De vlieger bleef on gedeerd. (Van onze correspondent) EILATH Toen ik enkele uren na de beschieting van Eilath met 'n speciaal militair vliegtuig in de stad arriveerde, vond ik in een van de zwaar beschadigde woonhuizen de hevig geschrokken vader van een vier maanden oud kindje. De baby was door neervallend puin in het wiegje zwaar gewond. Midden in het verwoeste kamertje deed David Estrein (26) met de hand op het kapotte wiegje zijn ver haal. „Ik werd wakker door het ge krijs van ons dochtertje. Ik rende naar haar toe, terwijl de slagen van de ontploffende raketten over de stad sloegen. Mijn meisje bloedde het was verschrikkelijk. Ik was ra deloos. Mijn ^>loed kookte toen ik besefte, wat er om me heen gebeur de". De vier maanden oude baby die nu in een ziekenhuis in Beersheba buiten levensgevaar is, behoort tot de dertien Israëliërs, die door het raket-vuur van El Fatah, gisteroch tend vroeg werden gewond. Dertig tot veertig 130 mm Katsjoesja-ra ketten van Tsjechische makelij vie len neer in het dichtbevolkte, noord oostelijke deel van Israëls zuidelij ke havenstad. De zeventienduizend toeristen, die in de zonnige stad aan de oever van de Golf van Akkaba de paasvakan tie doorbrengen, lagen plotseling in de frontlijn. Ze renden hun hotels uit. In pyjama vluchtte de bevolking van Eilath in allerijl naar de schuil kelders. Drie kwartier duurde het. Toen keerde de stilte van de woestijn diep en dreigend terug. Op dat mo ment waren vijf personenwagens totaal uitgebrand en waren enkele woningen zwaar beschadigd. De ge wonden werden met grote spoed naar het nieuwe ondergrond se ziekenhuis van Eilath gebracht. Een hoge officier, die mij door de stad leidde, vertelde mij, dat de terroristen van El Fatah het vuur op de stad hadden geopend vanaf de speelplaats van de meisjes-school in Akkaba, op maar twee kilometer afstand van Eilath. De inwoners van Eilath hadden het geluid van de gierende Israëli sche straaljagers prompt na de beschieting met vreugde begroet. Een paar geweldige knallen volgden. Dikke zwarte rookpluimen stegen op uit i; de school. „We hebben ze 'flink te pakken gehad" zei de officier. Feller en duidelijker nog was de taal van de Israëlische opperbevelhebber generaal-majoor Chaim Bar Lev. Deze bracht samen met de minister van Defensie, generaal Mosje Da- jan een bezoek aan de havenstad. „De Jordaanse regering en het Jor daanse leger hadden deze aanval van de terroristen kunnen verhinderen' zei de generaal. „Jordanië moet goed beseffen, dat Akkaba, zijn enige haven, kwetsbaarder is dan ons Ei lath". Uren na het incident zag Ei lath er weer volkomen normaal uit NEW YORK De Amerikaanse uit geverij Doubleday zal een autobiogra fie publiceren, die door generaal Eisen- houwer is geschreven. Wanneer dit zal gebeuren is niet bekendgemaakt. De autobiografie telt meer dan 20.000 woorden. AMSTERDAM De Bank voor On roerende Zaken heeft zich vorig jaar voor het eerst in haar geschiedenis op buitenlands werkterrein begeven. Op het ogenblik is een groot kantoorge bouw in Brussel in aanbouw. In diverse Europese steden zijn pro jecten in studie. De directie acht de kans niet uitgesloten, dat dit jaar een of meer van deze studies zullen wor den afgerond. Een belangrijke factor hierbij is, dat in vergelijking met Nederland de aan looptijd van de te realiseren projecten soms aanmerkelijk kan worden be kort, aldus het verslag. De activiteiten in het buitenland zijn een uitvloeisel van de samenwerking met The Ham- merson Property and Investment Trust in Londen. Gezien de omvang van de ontwikke lingsprojecten verwacht de directie, dat in de komende jaren opnieuw een beroep op de kapitaalmarkt moet wor den gedaan. Vorig jaar werd het aan delenkapitaal door onderhandse plaat sing uitgebreid tot f 3,50 miljoen. Voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog deed het bedrijf een beroep op de open kapitaalmarkt met een 7 procent converteerbare lening van f 5,50 miljoen nominaal. Met de op brengst zijn de kortlopende leningen geconsolideerd. Het zichtbare vermo gen na winstverdeling is gestegen tot f 7,35 (v.j. f 4,79) miljoen. De exploitatie van het onroerend goed leverde de bank na aftrek van kosten f 3,07 (v.j. f 2,89) miljoen op. De totale baten beliepen f 4,51 (f 3,93) miljoen. Na verrekening van rente, overige kosten en belastingen bleef een netto winst over van f 1,11 (f 0,86) miljoen. Er wordt 15 (14) procent dividend voorgesteld. Voor 1969 houdt de directie opnieuw rekening met een stijging van de kos ten en de rentelasten. Hier staat te genover dat de opbrengst aan huren ruim f 4,3 miljoen zal bedragen tegen f 4,22 miljoen in 1968. Aangenomen wordt dat het dividend over het ver grote kapitaal kan worden gehand haafd. ADVERTENTIE Inwisselbaar bij alle Fleurop bloemisten

De Vallei | 1969 | | pagina 9